Verenigde Staten doen een beroep op Perzie Bonn stelt belangrijke voorwaarden voor verkiezingen in Duitsland HELDU (MMT Neemt nu een abonnement VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Aitlee nam nog stelde Churchill op de hoogte Trein greep auto geen beslui! en De Noordelijken noemen Ridgway's nieuwe voorstel tactiek van vertraging Vrouwen eisten toegang tot de Witte Kruisvergadering in Bussum Eerste Oostduitse reactie: Geen basis voor discussie De Staatsmijnen veroorzaken ernstige verzakkingen in het dorp Urmond Kohl BxAteJL .Vrijdag 28 Sept. 1951 76e Jaargang No. 1J 219 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Koning George benoemt een Staatsraad Corruptie bij politieke partijen op Staten-eiland Shepherd bij de Sjah Makki ontblootte zijn borsi Communistische aanval in centrum algeslagen Alleen de mannen werden toegelaten Grondwater kan niet geweerd worden Twee socialistische moties aangenomen Ambtenaar verduisterde anderhalf mille Besturen van speelclubs buiten vervolging ZWIJGENDE GETUIGE GROSS KRIJGT TWAALF JAAR op de: ^öat tSpaS-e&ti $faaekk\aitf BUREAU: Koningstraat 7»—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 448041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 1 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Gisteravond om ruim half zeven is de stoomtrein uit Nijmegen naar Den Bosch op een onbewaakte overweg bij Öss in aanrijding gekomen met een met eieren beladen vrachtauto. De auto werd 250 meter meegesleurd en geheel vernield. De 35-jarige eigenaar bestuurder A. Jansen werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Oss over gebracht, alwaar hij enige uren na aan komst is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had vier nog jeugdige kin deren. Voor de behandeling van de lopende zaken Koning George van Engeland heeft gistermiddag een uit vijf leden van het koninklijk huis bestaande staatsraad benoemd, die de bevoegdheid heeft uit zijn naam staatsstukken te onderteke nen en namens hem op te treden bij de behandeling van de dagelijkse lopende zaken. Koningin Elizabeth, prinses Mar- garet, de hertog van Gloucester en de koninklijke prinses Mary, de zuster van de koning, maken deei uit van de raad. De staatsraad kan het parlement niet ontbinden, of een rang, titel of waar digheid toekennen. Het besluit van de koninjf betekent geenszins, dat zijn toe stand slechter zou zijn geworden. Zijn maatregel zal echter voorkomen, dat de lopende zaken vertraging ondervin den. In het gisteren uitgegeven bulletin over de gezondheidstoestand wordt ge zegd, dat de koning een betere nacht heeft gehad. Zijn eetlust neemt toe en er is steeds vooruitgang. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen 7 October voor een bezoek naar Canada vertrekken. Dewey gelast onderzoek De gouverneur van de staat New York, Thomas Dewey, heeft een bijzon dere jury-rechtbank belast met een on derzoek naar aanleiding van beschuldi gingen inzake geknoei, omkoperij en corruptie op Stateneiland, een deel van de stad New York. Dewey verklaarde: „Het is duidelijk geworden, dat in beide politieke par tijen een toestand heerst, die krachtig optreden vereist". Enige uren na deze verklaring eiste de voorzitter van de Republikeinse partij in de staat New York, William Pfeiffer, het aftreden van Edward Rup- pell als partijvoorzitter in Richmond (Staten-eiland) omdat hij geld zou heb ben aangenomen voor politieke gunsten. Japan en Italië zullen de staat van oorlog beëindigen zodra het Japanse vredesverdrag van kracht wordt. 0E Amerikaanse ambassadeur in Teheran, dr. Loy Henderson, die in onafgebro ken contact staat met premier Mossadeq, heeft gisteren namens de regering er Verenigde Staten een beroep op Perzie gedaan zjjn uitwijzingsorder voor de Britse technici te herroepen. Amerika heeft voorts Perzie en Engeland mede gedeeld, dat het bereid is „iedere mogelijke hulp te verlenen om bij te dragen om een oplossing te vinden van de oliecrisis" en beide landen nadrukkelijk ver zocht niet tot daden over te gaan, welke de deur definitief sluiten. President Truman', die zijn persoonlijke opvatting in een brief aan de Britse premier heeft uiteengezet, beeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij nog steeds hoopvol gestemd is, maar dat zijn hoop niet altijd verwezenlijkt werd. Nadat het Britse kabinet gisteren drie uur bijeen was geweest, werd een verkla ring uitgegeven, dat nog geen definitieve besluiten genomen waren. „Verdere berichten van de Britse ambassadeur te Teheran worden afgewacht", aldus het communiqué. Na de kabinetszitting had Attlee een oftderhoud met Churchill, waarover het volgende communiqué werd verstrekt: „De minister-president, vergezeld van de ministers van buitenlandse zaken en financiën, heeft Churchill en Eden ontvangen en hun inlichtingen verstrekt over de toestand in Perzie". cijfers", zo riep nij uit. „In veertig jaar heeft de Anglo-Iranian aan Perzie slechts 110 millioen pond sterling betaald". Hij vroeg zijn toehoorder! of de Engelsen in Perzie zouden moeten blijven om wille van enkele millioenen ponden per jaar. Zijn toespraak werd herhaal delijk onderbroken door de kreet: „Dood aan de Britten". De menigte vroeg Mossadeq voorts toestemming „om de afgevaardigden van de oppo sitie en verraders te vernietigen". De raffinaderij te Abadan is reeds geheel onder Perzische contröle komen te staan nu een eenheid van het leger de hoofdpoort heeft bezet en de Brit ten de toegang heeft ontzegd. Torpedobootjagers Vandaag zullen twee Britse torpedo bootjagers van de „Battle"-klasse, de „Vigo" en de „Armada", bjj de mon ding van de tussen Perzie en Irak stro mende Sjatt el Arab aankomen. De kruiser „Mauritius" ligt voor an ker in het midden van de rivier ter hoogte van de raffinaderij bij Abadan. (JIT de bewoordingen van het laatste communiqué valt op te maken, aldus Reuter, dat Attlee eerder de gewone handelwijze gevolgd heeft, de oppositie op de hoogte te houden van de belang rijkste ontwikkelingen in de buiten landse politiek dan dat hij haar ge raadpleegd heeft. De Britse ambassadeur te Teheran, Sir Francis Shepherd, heeft Donder dagavond de Sjah van Perzie bezocht om uitdrukking te geven aan de be zorgdheid van Engeland. Volgens hof kringen te Teheran heeft Sir Francis de Sjah verzocht te trachten een ma tigende invloed op Mossadeq uit te oefenen. De Sjah zou de ambassadeur hebben meegedeeld dat hij zich ten nauwste op de hoogte houdt van da handelingen zijner ministers, doch te vens gewezen hebben op de grondwet telijke grenzen van zijn bevoegdheid. De Sjah had zijn waardering geuit over het contact met de ambassadeur en de hoop uitgesproken, dat dit in de toekomst zou worden voortgezet, aldus deze kringen. Met tranen in de ogen. TN Teheran kwam het gisteren tot wilde tonelen, toen premier Mossa deq het parlement, dat wegens het niet aanwezig zijn van het vereiste quorum, uiteen moest gaan, verliet en buiten het gebouw een grote menigte toesprak. Met tranen in de ogen zwaaide de pre mier met een document. „Dit zijn de 1JADAT Mossadeq zijn rede tot de menigte buiten het parle mentsgebouw had beëindigd, nam Hoessein Makki, secretaris van de Perzische olieraad, het woord. Makki ontblootte zijn borst en zeide onder luide bijval: „Ik ga binnenkort naar het front terug. Mijn hart is gereed om de kogels van de Engelsen te ontvangen". Hij eiste, dat de Britse ambassa deur, Sir Francis Shepherd, zou worden teruggeroepen. De nieuwe Amerikaanse bemidde laar in het oliegeschil tussen Enge land en Perzie, mr. Loy Henderson. De noordelijken hebben in antwoord op het voorstel van generaal Ridgway voor een nieuwe confcrentiepiaats voor de wapenstilstandsbesprekingen ongeveer halverwege de frontlinies van de noordelijken en de verbondenen in de nabijheid van Songhjongni, twaalf kilometer ten zuiden van Kaesong, ver klaard, dat de generaal voor de derde keer aan de hoop van de wereld op een hervatting van de besprekingen de bodem had ingeslagen door een „tactiek van vertraging". In het voorstel, dat werd gedaan aan de noordelijke generaals Kim II Soeng en Peng Teh Hoeai, zegt Ridgway voorts, dat de neutraliteit van de nieu we conferentieplaats door beide par tijen moet worden gegarandeerd en de vrije doortocht naar deze plaats dient te worden verzekerd. Hierna zou ge sproken moeten worden over het twee de agendapunt van de wapenstilstands- onderhandelingen, te weten het vast stellen van een bufferzone. Ondertussen zijn de noordelijken in groepen ter sterkte van een regi ment in de westelijke sector van het cen'rale front een serie hevige aan vallen begonnen, die met succe» werd afgeslagen. Honderden vrouwen hebben Woens dagavond toegang geeist tot de jaar vergadering van de afd. Naarden Bussum van het Witte Kruis. Politie- assistentie bleek zelfs noodzakelijk toen net, wegens een geschil aftredende, be stuur de dames de toegang weigerde onder de overweging, dat alleen de man, zijnde het hoofd van het gezin, als lid van de vereniging werd be schouwd. Ten slotte zwichtte het bestuur en liet de vrouwen binnen. De vergade ring had een rumoerig verloop. Zij ein digde met het heengaan van het oude bestuur en de verkiezing van tien nieuwe bestuursleden. De kinderver zorgsters wensten echter met het pas benoemde bestuur niet samen te wer ken en verbraken, staande de vergade ring, haar dienstbetrekking met het Witte Kruis. Het geschil was ontstaan doordat het voormalige bestuur zich minder prettig zou hebben uitgelaten over een zuster, die ontslag had genomen. De Staatsmijn Maurits heeft in het dorpje Urmond ernstige verzakkingen veroorzaakt, op sommige plaatsen zelfs van vijf tot zeven meter. Reeds is door de staatsmijnen een tiental woningen afgebroken dat zeer veel last had van het Maaswater als het peil maar enigs zins steeg. In de plaats daarvan zijn in het hoger gelegen gedeelte van het dorp nieuwe buizen gebouwd. Boven dien zullen de mijnen een dijk aanleg gen tegen bescherming van het Maas water. De kosten hiervan bedragen rond 70.000 gulden. De moeilijkheden met het grondwater zullen door deze dijk echter niet wor den opgelost. Erger is dat de beschik bare bouwterreinen in het hoger gele gen gedeelte zoetjes aan zijn vol ge- W,eeAfaeAtc(bt Verwachting tot Vrijdagavond. Zwaar bewolkt met enige tijd regen en later op de dag brekende bewolking met enkele verspreide buien. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West, later ruimend naar West. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zaterdag: Zon op 6.36, onder 18.24. Maan op 5.48, onder 17.56. bouwd, zodat thans aan de overkant van het Julianakanaal een dorp zal moeten verrijzen. Bij de aanleg van het kanaal zijn de bruggen reeds twee me ter hoger gebouwd dan normaal, ook al met het oog op de verzakkingen. In 1947 bleek dat deze twee meter waren verdwenen. UET Westduitse parlement, met alleen de stemmen van de communisten tegen, heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een verklaring van dr. Adenauer, waarin de Bondsregering als voorwaarde voor verkiezingen in geheel Duitsland stelt, dat een neutrale commissie onder toezicht van de V.N. in Oost- zowel als West-Duitsland onderzoekt, in hoeverre de bestaande verhoudingen het houden van vrije verkiezingen mogelijk maken. Als tweede voorwaarde noemde Aden auer vrijlating van de politieke gevangenen in Oost-Duitsland. Voorts zouden de verkiezingen vrij, geheim en rechtstreeks moeten zijn. Alle beperkingen op het personenverkeer tussen Oost- en West-Duitsland en in Berlijn moesten min stens drie maanden vóór de verkiezingen opgeheven worden. Vrijheid van poli tieke activiteit ter voorbereiding van de verkiezingen diende gewaarborgd te zijn. Niemand moest vóór, tijdens of na de verkiezingen op grond van zijn politiek standpunt enig nadeel kunnen ondervinden. LIET parlement keurde voorts twee moties van de sociaal-democraten goed, waarin er op wordt aangedron gen eerst verkiezingen voor geheel Berlijn te houden en waarin de bezet ters wordt verzocht het Duitse volk zo spoedig mogelijk in de gelegenheid te stellen onder internationaal toezicht vrije en geheime verkiezingen in geheel Duitsland te houden. MA deze verklaring stelde Adenauer in de Bondsdag de vraag: „Wat bete kent overleg met communisten?". „De wereld weet uit vele bittere ervarin gen, dat de vertegenwoordigers van het communisme, als zij van overleg spre ken, hetzij een dictaat hetzij eindeloze vertraging willen. Het zou wat anders Zijn, als de Bonsdrepubliek met- vrij gekozen volksvertegenwoordigers in Oost-Duitsland te maken had. Met hen zouden wij het onmiddellijk eens kun nen worden", aldus de bondskanselier. Een communistische motie om Gro- tewohls voorstel te aanvaarden en een datum voor besprekingen vast te stel len, werd met grote meerderheid ver worpen. Adenauer zal zijn voorstellen thans voorleggen aan de Verenigde Naties, PRESIDENT TRUMAN heeft gisteren zijn handtekening gezet onder nieuwe ontwerp-bepalingen, waarbij een half millioen kinderloze gehuwde mannen in aanmerking komen voor militaire dienst. Hetgeen wederom een bewijs is voor de stelling, dat het kin derloze huwelijk niet het ideale is. U Ook uit Albion komen militaire be richten. Volgende maand zal in het Zuiden van Engeland een groots op gezette legeroefening worden gehou den, een soort ,£ounterthrust", welke echter ditmaal, in onze moederspraak vertaald, de wonderlijke naam „Ver rassingspakketje" zal dragen, Theodoor vraagt zich af, wie er verrast moet worden. Er zullen vijftigduizend man en twaalfduizend voertuigen aan deel nemen. Generaal Eisenhower heeft van de Deense vereniging van voor lichting over het Atlantische Pact en democratie een gouden insigne met de voorstelling van een egel ontvangen. De vereniging had de egel als embleem gekozen wegens zijn niet-aanvallende karakter. Op de moerassen van Coryton in het Engelse graafschap Essex, in de nabijheid van Londen, Minimin wordt op het ogenblik een reusachtige raffinaderij gebouwd, die zal steunen op tienduizend heipalen en op funda menten, die voor hun vervaardiging veertigduizend ton beton vroegen. Makki: Laat nou de Brit maar lumen. Reeds meer dan duizend arbeiders zijn op het uitgestrekte terrein aan het werk en hun aantal zal geleidelijk aan toenemen tot minstens vijfendertighon derd. Deze raffinaderij, waarin tien millioen pond sterling is geïnvesteerd, zal jaarlijks ongeveer achthonderdvijf tigduizend ton ruwe olie verwerken en zowel lichte en zware smeeroliën als benzine en dieselolie produceren. Kan de Britten nog wel te pas komen, zo'n raffinaderijtje.De Duitsers zijn allang blij, dat het verrassingspak ketje ditmaal elders wordt openge maakt. In Neder-Saksen is in de afge lopen twee jaar tengevolge van ma noeuvres door de geallieerde bezet tingstroepen voor bijna twee millioen gulden schade aangericht. Marie Flechsig uit Spokane in de V.S. ont dekte een verrassingspakket, dat al ja renlang in huis was. Zij vond, dat haar oude hoofdkussen een nieuwe tijk no dig had en toen zij daarmee bezig was, vond zij tussen de kapok duizend har de dollars. Zij herinnerde zich toen, dat haar moeder lang geleden op haar sterfbed gezegd had dat hoofdkussen vooral goed te bewaren. de vier bezettingsmogendheden in Duitsland en aan de Oostduitse autori teiten. Uit Londen wordt reeds gemeld, dat het plan daar zeer welwillend zal worden ontvangen en in overweging worden genomen. Tevens zal het voor stel in een wetsontwerp verwerkt wor den. Een Alkmaarder benadeelde Wiennger secretaris (Van onze correspondent te Hippolytushoef) De Wieringer politie heeft een ver duisteringszaak tot klaarheid weten te brengen, gepleegd door de Alkmaarse ambtenaar B. De heer M. Kooy, secre taris van de Wieringer ruilverkavelings- werken zou door B. gedupeerd zijn ge worden voor een bedrag van ongeveer f 1500. Na enige weken speuren is de Wie ringer rijkspolitie er in geslaagd de Alkmaarder B. te arresteren en tot een bekentenis in een fraude-zaak van on geveer anderhalf mille te brengen. Bij een controle door de Centrale Dienst bij de heer M. Kooy, die belast was met de verzorging van de sociale wetten op de onderhandse aanbestedingen be treffende ruilverkavelingswerken, bleek, dat twee objecten niet waren verant woord. Dit waren objecten uitgevoerd in 1949 en 1950. De voor dit werk ver strekte gelden, die door de Centrale Dienst via de Grontmij aan de heer Kooy worden verstrekt, bleken wel door kwitanties te zijn gedekt, doch nimmer door de heer Kooy ontvangen. Daarna heeft men zich verstaan met de politie, die onmiddellijk de zaak krach tig ter hand heeft genomen. Het resul taat is geweest, dat een zekere B., amb tenaar aan de Grontmij te Alkmaar, in verzekerde bewaring werd gesteld. De kwitanties bleken ten kantore van de administrateur met eep handtekenings- stempel te zijn afgedrukt. De secretaris der plaatselijke ruilverkaveling te Wie- ringen, de heer M. Kooy, ig nu weer ten volle gerehabiliteerd. rjERHARD JATZKE, een hoge functio naris van de Oostduitse socialisti sche eenheidspartij, verklaarde „op het eerste gezicht" geen basis te zien voor een discussie. De Oostduitse perschef Norden heeft Donderdagavond ver klaard dat de eerste Oostduitse indruk van het Westduitse voorstel „teleurstel lend" is. WERVELSTORM BOVEN FORMOSA Een wervelstorm, die Woensdag bo ven Formosa en omgeving heeft ge woed, deed vier motorjonken omslaan en zinken, terwijl veertig andere wor den vermist. Men vreest dat de schip per en twee leden der bemanning van een der jonken om het leven zijn ge komen. Het gerechtshof te Den Haag heeft na lange tijd beraad zeven leden van Haagse speelclubs, tegen wie een straf zaak aanhangig was, buiten vervolging gesteld. Het hof behandelde een tussenvonnis van de Haagse rechtbank-, waartegen appel was aangetekend. De Newyorkse beroepswedder Harry Gross is tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij stond aan het hoofd van een grote door de politie bescherm de speelorganisatie. Het hof legde Gross geen boete op. Gross was onlangs de voornaamste getuige in een proces tegen een acht tien Newyorkse politie-agenten, die van corruptie werden beschuldigd. Hij wei gerde echter op een gegeven ogenblik zijn getuigenis voort te zetten, waar door de beklaagden moesten worden vrijgesproken. Betaling is mogelijk per kwartaal, maand of week (het laatste echter niet voor postabonné's). Maakt gebruik van onderstaand formulier. U behoeft het slechts in te vullen, te ondertekenen en te verzenden naar ons bureau of af te geven aan onze agent of bezorger ter plaatse en de zaak komt in orde. Ondergetekende Straat: huisno.: te: wenst zich per 1 October as., te abonneren. Betaling zal geschieden per: kwartaal ƒ5.30*) maand ft ƒ1.77*) week ƒ0.42 Datum: Doorhalen wat men niet wenst. (Incasso inbegrepen) Handtekening:

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1