Piin, Pain en Pom in Afrika STIJN STREUVELS tachtig jaar JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN De wagen in hef Kloosterbos Chefarihe „4" doet wonderen Lifter pileegt overval op vilachtauto-chauffeur een Eerste Kamer vijf minuten bijeen Gelukkig, dat wij hem nog hebben plleegt Nuoefening„Combine"inW.-Duitsland Wie Streuvels leest kent Vlaanderen Vlag voor Eisenhowers hoofdkwartier Onverlaat yerdween in het dluister Een nieuwe mutatie in de Argentijnse regering Presentiegeld-vergadering Ook de Russen bereiden manoeuvres voor Aspirin Het Radioprogramma 70. Pepi blijft van de schrik stok stijf staan. Wat heeft hij nu gedaan? In zijn drift is hij alle raadgevingen van zijn vriendjes vergeten en heeft als een dwaas alles verraden. Ook Billie en Kareltje weten van schrik niet meer wat zij doen moeten. Alles zal nu uit komen en de oude dame zal vertellen, dat zij hen in de hut van Pim, Pam en Pom heeft aangetroffen. Maar het loopt allemaal heel anders. De kapitein heeft zich meteen omgedraaid om te zien, wie de onbeschaamdheid had om hem aan te vallen en Pepi staart meteen in de loop van een grote revolver. „Zo en vertel me nu maar eens, wat dit al lemaal te betekenen heeft", roept de kapitein dreigend. „Wat doe jij hier aan boord? Wie ben je eigenlijk, le lijke baviaan?" Maar nog vóór Pepi antwoord kan geven, komen Pim, Parn en Pom aangehold. Ook zij hebben het lawaai gehoord. „Niet schieten! Niet schieten!" roept Pim angstig, wan neer hij ziet dat de kapitein dreigend zijn revolver op zijn vriendje gericht houdt. „Niet schieten! Dat is Pepi, de Apenprins!" 16. Kappie onderzoclit zijn radio en bemerkte tot zijn verba) zing, dat de an tennestekker er niet in zat. „Dat is ja helemaal raar!" dacht hij. Juist op dat moment stoof Madamg Mirabelle zijn hut binnen. „Leef ilf nog?" gilde zij Beuzelaer naar Siam vertrok..pré- hut en ik wens met rust gelaten te maar haar woorden gingen verloren wcxio rlo sla?, waarmee „Het is een wonder. IBoorde u die hor- cissement hetzelfde! En dit zal nog niet worden. U in uw hut en ik in d® r"i-'ne' t. me# riebele knal, kapiteijn? Wat is er ge- het einde zijn.oh non! Pas fini!" afgelopen!" Kappie duwde Ma am KaDDle viel in zijn stoel neer zurhu. beurd? Ooooh.zib! Uw brandkast! „Laat me alleen!" riep Kappie, die het hardhandig naar de deur. „„r n ondersteunde ziin hooM Toute kapot! Quelle 'tristesse! Ik dacht niet langer kon aanhoren. „Hou op met „Ah bah! U weet met hoe men handen Vrouwvolk1" momneM het wel.dat is het ^verk van de nood- dat gejeuzel! Wat kan mU die graaf tere, gevoelige dame behandelen moet! zyn handen. „Vrouwvolk, mompelde lotssteen! Hetzelfde f|dbeurde toen graaf Hoe-die-ook-heet schelen. Dit is mijn protesteerde Madame Mirabelle n g. u, !0 TABLETTEN «F0.75 (Ad^ ertentie, Ing. Med.) UOE OUDER men wordt, hoe hoger de stapel herinneringen, die de mens met het leven verbindt. Als men, zoals vandaag de meester van het Vlaamse proza, Stijn Streuvels, zijn tachtigste geboortedag herdenkt, wel dan moet men, zo lijkt ons, meer en meer met zijn denken dwalen door de velden, die reeds in die geweldige reeks voorbije jaren soms snel, soms aarzelend, soms bedroefd en dan weer vol stralende blijdschap zijn doorgetrokken. Zo zal het Stijn Streuvels zeker ook vergaan en daarom zal hU zich vandaag wellicht een ogen blik uit de huiskamer met het borstbeeld van zijn oom, Guido Gezelle, en het doek met de weelderige Madonna boven de piano, de grote gotische Vlaamse kast en de schilderijen met de torens van dit Land, hebben teruggetrokken. Via de hal zal hij naar zijn werkvertrek zijn gelopen. Niet om de pen te vatten nu. Misschien zal hij er wel een enkel moment kijken naar de vele planken met boeken langs de wanden, de schilderijen boven het bruin der panelen ook hier. Maar dan zal de jarige Stijn met een kort gebaar zijn pijp grijpen, stoppen en er de brand in doen, zijn bril wat lager op de neus zetten en gaan zitten aan de werktafel vlak voor het lage, naar het Noordoosten gmchte, brede raam. En hij zal aan het peinzen gaan. voor zich ziet, maar waarin de ogen beginnen te fonkelen als hij de woor den zegt, die werdén tot een loflied aan Zijn Land: Vlaanderen, o welig huis waar wij zijn als genooden aan rijke taaflen! daar nu glooiend zij de weien van zomergranen, die hunnen aemende ebbe breien naar malvend Ooste' en statig dagerade - rooden, dewijl de morge' ontwaakt ten hemel en ter Leie Dit zal toch maar een enkel moment duren. Dan ziet hij ineens Rik, die voor het eerste wegtrekt uit zijn Schelde- dorp, weg van zijn meisje Lida, met de ruige troep „pikkers" om in het Noor den van Frankrijk mee te helpen bij het binnenhalen van „De Oogst". Rik de jongen, die zo graag bij zijn meisje had willen blijven, maar mee moest en die hij, Streuvels plaatste in het gele. zondoorbroeide graanland, waar het leven woest en bruisend is en vanwaar hij niet zou terugkeren, omdat de hit te van de zon, die de vruchten deed rijpen, hem velde.... De gedachte aan de sluwe Reinaert de Vos, de figuur, die ook hem tot schrijven dreef, doet Streuvels even glimlachen. Even ook maar, want op eens is het of daar ftij het raam de gestalte staat van de oude Vermeulen, de boer van „De Vlaschaard". De hagel heeft ziin vlas op het veld neergesla gen. „Tussen de stoppelharen was de scheiding van zijn lippen een enkele lijn die naar de uiteinden van zijnen mond neerboog.... Toen Louis (zijn zoon) binnenkwam, had de boer geen lid verroerd om te vragen hoe het óp de vlaschaard stond". Streuvels krijgt nu, vier-en-veertig jaar nadat hij deze man „schiep" even het gevoel of hij moet opstaan en Louis moet helpen bij het tot rede brengen van zijn kopnige, met zichzelf vechtende vader.... Maar neen. de film gaat door. Het is weer lente en kijk, Streuvels heft de peinzende kop. Hij staat naast „Lowie", de grote vent, die er danig behagen in had, daar met de vroegte van den helderen uchtend, er bij te zijn een eerste pijpe rookend en heel dat spel van .{Ie nijvere hennen ga te slaan. En hij loech om al dat gerucht en nutteloos lawaai. Dat was de blijd schap van 't ontwaken, met 't opstaan van de zon en 't grote licht overal en 't leven van den verschen dag, in de vroege koelte". Ineens voelt Streuvels, die zomaar stillekens over dat alles doorpeinsde, de kilte van de Octobermaand in zijn kamer. Zijn pijp is uitgegaan. Het raam. dat op een kier stond, sluit hij. En dan staart hij opnieuw nog maar wat naar de kraaien, die zoekend zei len boven het kale roggeland en naar de brede weg, die gaat naar Avelghem en die nu vol ligt met het verwaaide blad van de perebomen. EN WIJ? WU zijn zo even op deze feestdag bij Stijn Strenvelg op het „Lijsternest" ge weest. En door dit alles als het ware gedwongen om opnieuw te gaan lezen in de rijke schat vertellingen en schet sen, die deze grote Vlaming ook ons wilde schenken. En als ge dit dan zo met ons doet, dan zult ge verheugd zijn, dat wij naast Anna Blaman, Simon Vestdijk,. Jo Boer en Jean Paul Sartre gelukkig ook nog Stijn Streuvels heb ben. Soms vergeet men dat wel eens. Voor wat hi) ons gaf zijn wij hem van harte dankbaar. W. KOK. I Generaal Eisenhower heeft zijn goed keuring' gehecht aan het ontwerp voor een vlag voor zijn hoofdkwartier te Rocquencourt, vijftien kilometer ten Westen van Parijs. De kleur van de vlag is groen. In het midden staan twee getroken zwaarden in gouden olijfbla deren. Twaalf zilveren bladeren er om heen stellen de twaalf landen van het Atlantisch Pact voor. De zinspreuk luidt: „Vigilia pretium libertatis", waakzaamheid is de prijs voor de vrij heid. STIJN STREUVELS ....meester van het Vlaamse proza LIIJ ZAL, hier op zijn geliefde plek misschien een half uur, een uur.... twee uur zitten en kijken naar de zachtglooiende hellingen van West- Vlaanderen, het land van Aveighem en Ingoyghem, waar Hugo Verriest pas toor was. Zijn glanzende ogen onder het nog altijd wilskrachtige voorhoofd en het „streuvelhaar" zullen zien hoe de stille najaarsdag met het milde zon licht staat boven de vruchtbare Vlaamse aarde met de verspreid lig gende. kleine huisjes, bosjes, weiden, nog niet omploegd stoppelland, een vergeelde bietenakker en de molen op de heuvelkam, die voor heel Vlaande ren een kruis schijnt te slaan naar de blauwe hemel. Zo zittend voor het raam van zijn „Lijsternest", zal Stijn Streuvels de film van zijn rijke leven opnieuw aan zich voorbij zien gaan. Niet als een groot geheel, maar nu eens vlug voor bijschietend, dan langzaam met scher pe. heel treffende beelden. Soms ook afknappend om op een ogenblik jaren later weer, voort te gaan. ALS EEN FILM. JjlJ ZAL zichzelf weer terug vinden in de bakkerij van zijn vader in Avelghem of ergens met ziin hond in het wijde veld. Ook zal hij zich zien zitten op ziin kamertje, gebogen over de boeken, waaraan hij zelfs zijn laat ste cent besteedde. Fragmenten van Ibsen, Andersen, Dostojewski, schrij vers die hij na harde studie leerde lezen in de eigen taal. Stukken uit Mil- ton's Verloren Paradijs of Vondel's Lucifer zullen weer in zijn geest tot leven komen. Kwam toen bij hemzelf ook niet de drang tot schrijven? Gingen de Vla, mingen zich in die jaren niet nieuws gierig afvragen wie toch wel die Stijn Streuvels was, achter welke naam de jonge bakker Frank Lateur zich ver school. die met ..November-idylle" bij een wedstrijd een eervolle vermelding verwierf? Was het Karei van de Woestyne niet, die dit raadsel ontsluierde? Streuvels trekt even niet aan zijn p(jp. Het is in dit stille uur of hij ineens het bleke, moede geziens van deze Karei weer Naar de Telegra.it meldt is in de nacht van Maandag! op Dinsdag de 25- jarige bestuurder vjan een vrachtauto tijdens een rit op Mie Velserweg over vallen door een liitter, die hij in Sloter- dijk had opgenomSn. De lifter ver dween in de nach'fj, de chauffeur is la ter door een passtn-ende auto naar het Rode Kruisziekenifiuis in Beverwijk vervoerd. De vrachtwagen was onderweg naar Beverwijk en moe^t omstreeks half drie voor de overweg 1tt: Sloterdijk wachten. Plotseling rukte een onbekende het portier open, zei Jlk rij met je mee naar Velsen" en ging naast de chauf feur zitten. Toen zij enige tijd hadden gereden, begon de lifter plotseling met de chauf feur te vechten. Iljeze was hierop aller minst verdacht. ÏHij verweerde zich, maar kreeg een sla g met een hard voor werp op het hoofji, waardoor hij ver suft raakte. De wagen begon over de weg te slin geren, raakte twéé; stenen paaltjes en twee bomen en wei rd ten slotte door de chauffeur tot staaai gebracht. De onbe kende sprong toenf uit de auto en ver dween in de poldér. De bestuurder had zware hoofdpijn -van de slag en ging langs de kant vart de weg liggen. Daar vond hem later dik bestuurder van een passerende auto die hem naar het zie kenhuis te Beverwijk overbracht. Van daar kon de chauffeur gisteren naar huis worden gebracht. De vrachtauto is in beslag genomen. Er wordt niets ver mist. Dinsdag is, de tweede wijziging in de Argentijnse regering sinds de poging van Vrijdag om een opstand te ontke tenen bekend gemaakt. Brigade-generaal Cesar Raul Ojeda, de minister van luchtvaart, is afgetre den en vervangen door brigade-gene raal Juan Ignacio. Zoals bekend werd verleden week Zaterdag admiraal B. Garcia als minis ter van marine door kapitein Anibal Olivieri vervangen. „Daarvoor zijn we helemaal uit Breda gekomen", merkten enkele bezoekers van de publieke tribune der Eerste Ka mer Dinsdagmiddag, nadat de voorzit ter mr. Jonkman de bijeenkomst reeds na vijf minuten weer gesloten had, teleurgesteld op. Om vijf minuten over drie opende de president deze Eerste Kamerver gadering; om tien minuten over drie sloot hij haar. Een typische presentie geldvergadering. In die korte spanne tijds zijn de notulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd, zijn de berichten van verhindering medegedeeld en bij de Kamer binnen gekomen missives voorgelezen, is mel ding gemaakt van de goedkeuring door de Koningin van enkele wetsontwer pen en van enige door de Kamer ont vangen verzoekschriften en heeft de voorzitter medegedeeld, dat enige wetsontwerpen direct na afloop van de openbare vergadering in de afde lingen onderzocht zouden worden en dat, behoudens onvoorziene omstan digheden, in de volgende week niet vergaderd zal worden. Louter formele punten dus, die strikt genomen deze vergadering niet wettigden. Waarom de heren toch even in het openbaar bijeen geweest zijn? Omdat zij dan presentiegeld ontvan gen. Val hen daarom niet hard. Zij zijn nog een groot deel van de middag in de besloten afdelingsvergaderingen samen gebleven, o.a. om het wetsont werp op de Winkelsluitingswet te be- Vandaag beginnen in de noordelijke helft van de Amerikaanse bezettings zone in West-Duitsland de grootste ge allieerde oefeningen van na de oorlog. Er wordt aan deelgenomen door 160.000 man Amerikaanse, Britse en Franse troepen, vliegers en opvarenden van Franse Rijn-patrouillevaartuigen. De naam der oefening is „Combine" Zij zal acht dagen duren. Er wordt uit gegaan van een aanval op zeer grote schaal uit het oosten, die moet worden opgevangen, totdat de tijd is gevonden een verdedigingslinie langs de Rijn te organiseren. In Oost-Duitsland treffen zes Russi' sche veldlegers voorbereidingen voor oefeningen op grote schaal, die, naar verwachting, rater in October zullen worden gehouden. Deze Russische troe pen zijn in de gehele afgelopen zomer te velde geoefend. Zij zouden over twee a drie weken hun winterkwartie ren moeten betrekken. spreken. Voor de afdelingsvergaderin- gen ontvangen zij geen presentiegeld. Toch moeten zij hun tijd ervoor op offeren; heel wat tijd zelfs voor de leden, die een lange reis naar Den Haag moesten maken. Of zij nu de gehele middag openbaar vergaderen, of dat zij in de afdelin gen bijeen komen, dat maakt voor de tijd en moeite, die zij aan de uitoefe- ning van hun hoge functie besteden, niets uit. Waarom zouden zij dan voor deze middag hun presentiegeld moe ten missen? Dat zou gebeurd zijn, als niet deze korte „presentiegeld-verga dering" vooraf gegaan was. Door de vijf minuten openbaarheid is hun een vergoeding voor hun arbeid ver zekerd. Een handtekening Is een waarborg van echtheid. De waarborg op een Aspirin-tablet ia bet Bayer kruis. (Advertentie, Ing. Med.) 60. Trien begom haastig de sleutel op te zoeken, waaraan een houtje hing, waarop met duidelijke letters „Leeu- wenhok" stond, „fïier heb ik 'm" mom pelde zij. Zij stijtnd even nadenkend met de sleutel in haar hand, maar zei toen: „Vooruit Tod'S, het spel gaat be ginnen. Kom mee maar de leeuw Piet". De twee chimpantsiees haastten zich naar de leeuwenkooi, waar zij de leeuw Piet opnieurw. in diepe slaap aan troffen. „Piet", riep Toos zo zacht mo- g^W^L^o^eens wakker. We hebben 6 gedaan was je ons hebt opgedragen. We hebben alle sleutels en hier is de sleutel vannevanne uw hok". Toos durfde toch niet goed te tutoyeren De leeuw Piet sloeg slaperig de ogen op. Hij keek de twee chimpansees een beetje achterdochtig aan. „Ais jullie me wat staan voor te liegen", zei nij brommerig, „dan zal je eens zien wat gaat gebeuren". „Heus meneer Piet", zei Trien, „we jokken u niets voor. We zullen u bewijzen, dat we de volle waarheid spreken, maar u moet ons be loven dat u ons niets zult doen, want dat zou écht onbillijk zijn, nu wij al ons best hebben gedaan u uw vrijheid te gevenDe leeuw Piet keek Trien tamelijk onvriendelijk aan. „Kom nou maar op met die sleutel", zei hij, „en sta niet zo te leuteren. Natuurlijk doe ik jullie niets. Ik heb héél andere plannen Trien - en Toos haalden ver licht adem en voorzichtig stak Toos de sleutel in het slot. DOOR MARJORFE VERNON 54) „Ja". Nans stem klonk ^fwezig, alsof haar gedachten verweg w:8|ren, maar in wer kelijkheid waren ze volkomen gecon centreerd op de man aan haar zijde. Neville Heritage oj als hij maar een ander was geweest, dl acht ze hartstoch telijk. Hij scheen gelukkig in haar bijzijn was gelukkig, dat mist ze, maar ze durfde het zichzelf nÉiet te bekennen. En als zij zichzelf rei aar had kunnen zijn, hartelijk en vriendelijk en trouw, zoals ze dat zo graag veilde, had Nan de vaste overtuiging, dab hij net zo veel van haar zou kunnen jgaan houden als zij het van hem deed. Rlaar haar trouw tegenover Peta verbood haar dat al tijd wanneer zij gevaar liepen al te ge lukkig samen te zijn of elkaar t e goed te begrijpen, moest ze zichzelf er streng aan helpen herinneren, dat hij aan Peta toebehoorde en bijgevolg moest ze zich dan in- zichzelf terugtrekken en een koude onverschilligheid voorwenden die hem, dat wist ze, verdriet deed en boos maakte. Dat telkens zich terug trekken moest wel de schijn wekken dat ze wispelturig en nukkig was, be greep ze en misschien was het uitein delijk zo dan maar het beste. Neville voelde zich zonder enige twij fel tot Peta aangetrokken en als er nu maar geen „mededingster" verscheen of zijn aandacht werd afgeleid, dan zou die sympathie wel groeien en meer vat op hem krijgen. „Hij vindt mij echter aardiger, dat weet ik zeker!" riep Nans opstandige jonge hart zo nu en dan uit. „Het zijn Peta's schoonheid en levendige char me, die hem aantrekken, maar tussen ons is het wat anders. Iets wat dieper zit en een band tussen ons vormt, an ders zou hij niet zo volmaakt tevreden zijn als hij bij mij is." Soms bereikte een opstandige bui het punt waarop ze zich afvroeg waarom Peta, die altijd alles had gehad wat haar hartje begeerde, nu ook dit weer moest hebben. Zij moest toch zeker ook tegenslagen kunnen verdragen, net als ieder ander, en naast voorspoed teleur- (Advertenüo, Ing. Med.> DONDERDAG 4 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 VoOr de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal Dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Omroeporkest. 14.00 Metropole Orkest en solist. 14.45 Voor da vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Ge mengd koor. 16.00 Bijbellezing. 18.30 Piano-trio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Plano-duo. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzending: Correspondentieclub o. l.v. Regina Zwart: „Wij slaan op de tong tong". 18.00 'Nieuws. 18.15 Dameskoor. 18.40 De Stem van het CNV. 18.50 Leger des Heilsmuziek. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Vocaal Ensemble en orgel. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberich ten. 20.10 Gevarieerd progamma. 22.15 Buitenlands ovezicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.25 „De Groenteman". 9.30 Gram.muziek. 10.30 „De Antwoordman". 10.45 Gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Ge varieerd programma. 11.50 Breukelen her denkt Kees de Tippelaar. 12.00 Gram. muziek. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianospel. 12.50 Financieel overzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.* platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 ,.U kunt het geloven of niet". 14.00 Voor de vrouw. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Sopraan en or gel. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wen ken voor hengelaars. 18.20 Sportproble- men. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Lon den. 19.05 „De matrozenopleidlng te Vlis- singen", causerie. 19.15 Orkestconcert. 19.45 „Het Ronde Tafel Parlement". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest. 22.15 „Mens en misdaad", hoorspel. 22.20 Gram.muziek. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Zang en orgel. 23.30—24.00 Gram. muziek. stellingen ondervinden? Maar dan be heerste Nan zich, voelde zich be schaamd en ontrouw. Peta verdiende het beste wat er te krijgen was en ze had haar wens om met Neville He ritage te trouwen niet onder stoelen of banken gestoken. Ze was er eerlijk voor uitgekomen, dat ze hem in haar netten jvilde verstrikken, en zij, Nan, die hiervan afwist, had hem moeten ontlopen. „Maar dat had ik toch eigenlijk niet goed kunnen doen zonder dat het op viel", verontschuldigde ze zichzelf. „Ik kon toch niet goed weigeren om hem rijlessen te geven. En bovendien wist ik van te voren niet hoe een en ander zich zou ontwikkelen. Maar Nan wist diep iii haar hart heel goed, dat dat maar een praatje was. Ze had van het begin af aan beseft, dat hij haar aantrok. Zoals nog nooit een man haar had aangetrokken en zo gauw ze dat had ontdekt en bovendien had ge merkt, dat hij haar ook aardiger dan normaal vond, had ze middelen moeten beramen om hem te ontlopen. (Wordt vervolgd! 4

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4