Samenwerking tussen gemeenten gewenst President Truman kapittelt Amerikaanse bladen de De contactcommissie Noord-Holland inzake woonruimievraagsiuk bii jeen Viva&fl, SCHOENCREAM..GLIM Emile Zatopek is geen loopwonder Hei woningprobleem onder de loupe -t w-saiLKrïw ïïtSwS Noodlot op woningbouw Kazernebouwers wilden op Vrijdag naar huis Staking van een uur te Nunspeet op Duitse vakbonden voor deelneming Atoomreactor op 28 November in gebruik Zege voor Churchill waarschijnlijk De pseudo-vogelpest in onze provincie de heerlijke goudgele virginia Zij publiceren ie veel geheime inlichtingen SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Koblei heefi moeilijkheden Donner kon zich handhaven Waf iraining vermag Nederland wil hogere prijs voor bacon Bevolkingsonderzoek op rheuma Notaris Quaedvlieg uit zijn ambt ontheven MET RHEUMATIEK KAM NIEMAND WERKEN J lïUIM vijftig Noordhollandse gemwmtwQ8 waarvan6^' meester werden vertegenwoordigd hadden irfster m™.Ig:e or hun burge" digden gezonden naar de najaarsvergadering v a" °J meer afgevaar" Noordholiand inzake het woonruimtevraagstuk dH dit Contact-Commissie wegens ziekte van burgemeester Cremers beeroet (n™ i ,v«M„a,r D. «tak D« ,p„k van d« huisvestlngsbureaux in deze provincie .nle» «u „„.„j leiaers elkaar zochten en tot formatie van een provinciaal orgaan overghngTn" De pro blemen van de Woonru.mtewet zijn vele en er bestaat daarom wel eens ver schil in opvatting bij de verschillende gemeentebesturen. Unificatie is daarom geboden, temeer waar het woningvraagstuk helaas nog lang zal duren. Spreker uitte zijn bewondering voor de chefs van huisvestingsbureaus en hun ambtena- rcn. die zich door vele moei bkheden moeten heenworstelen en bij het publiek niet altijd die waardering vinden, waarop zij ten volle recht hebben. Spr. vroeg zich af of nog langer moest worden voortgegaan met advise ren op brieven, die via het Ministerie van Binnenlandse Zaken worden ont vangen om bericht en raad. Men zou voor deze lawine anders een aparte ambtenaar moeten aanstellen. Daarom dacht spr. aan terugzending van de stukken met een gestencild briefje. Het Is voorgekomen, dat Ged. Staten zijn ingegaan op een beroep, niettegen staande de Vorderingscommissie een éénstemmig advies tot vordering had uitgebracht. Na één jaar antwoordden Ged. Staten, dat zij niet bevoegd waren het beroep in behandeling te nemen! Deze materie is toch voldoende in de Woonruimtewet geregeld. Ook tracht dit College nog wel eens op de stoel te gaan zitten van B. en W. Spr. gaf hiervan een treffend voor beeld. Bij het uitbrengen van advies door de vorderingscommissie in kleinere plaatsen spelen bekendheid met perso nen en gevoels-argumenten soms een rol. De Vorderingscommissie heeft slechts te adviseren en dient zich niet met de toewijzing te bemoeien. Deze Commissie hoort alleen de partij van wie en nooit die van voor wie wordt gevorderd. Spr. uitte zijn bewondering voor het geen de Dienst voor Maatschappelijke Zorg in deze provincie heeft gepres teerd, doch was van mening, dat deze alleen zorgt voor gerepatrieerden, die zich in contacts-pensions en opvangcen tra bevinden en derhalve het Rijk geld kosten doch zich van de overigen niets aantrekt. Als deze na enige tijd niet meer kunnen betalen, komen ze toch ook om een woning. Ondanks verschillende geaardheid moet samenwerking tussen de gemeen ten mogelijk zijn. Spr. dacht hier in bet bijzonder aan woningruil, die de ge meentebesturen niet moeten bemoei lijken. Ook moet men niet trachten el kaar een vlieg af te vangen of alles te ambtelijk te bezien doch dit te be schouwen in het licht van de ellende van de mensheid. Spr. zou de mening willen vernemen hoe gehandeld moet worden bij clan destien betrekken van woonruimte zonder dat de overtreder eigen meubi lair bezit en voorts of een gemeente aanspraak kan maken op een vrij ko mende woning in een andere gemeente indien iemand in de eerstbedoelde ge meente een woning in de vrije sector heeft gebouwd en deze zelf heeft be trokken. Scherp laakte de heer de Kok de verkoop van vrij komende huizen. De gemeenten bouwen woningen, waarin veel kapitaal moet worden geïnves teerd. Door toewijzing dezer nieuwe woningen maakt men andere vrij, die dan prompt door de resp. eigenaren worden verkocht. Dit probleem heeft een grote omvang aangenomen. Hierna hield mr. Zeiler (Bergen) een korte inleiding over het nieuwe ont werp Woonruimtewet. Dit bevat een groot aantal niet met elkaar samen hangende veranderingen, doch princi pieel worden systeem en grondbeginse len niet gewijzigd. Niettemin verwacht spr. bij de be handeling in de Kamer tal van amen dementen. Het verlenen van een woon vergunning en de bevoegdheid tot vor deren blijft tot de competentie van B. en W. behoren doch alleen voor bewo ning zal een vergunning nodig blijven. De verklaringen van de Kamer van Koophandel ex. art. 1 lid verliezen grotendeels hun doel. Het onttrekken van woonruimte aan haar bestemming wordt overgeheveld naar de Woning- wet. Een nieuwe mogelijkheid tot vorde- ring ontstaat wanneer er van „huur- woeker" sprake is. Dan kan zelfs het meubilair mede worden gevorderd en de vordering in blanco plaats vinden. Spr. zou hier echter wel gaarne rechterlijke controle willen zien, want anders zouden B. en W. een stukje bij komende straf toepassen. Thans heeft men slechts beroep op Ged. Staten indien de Vorderingscom missie niet éénstemmig tot vordering adviseert en er is er geen beroep op de rechter mogelijk anders dan bij aparte onredelijkheid. Eén op de 300 vorderingen wordt dan ook slechts door de Kantonrechter vernietigd. Het ontwerp voorziet in een beroep van Ged. Staten wanneer de Vorde ringscommissie wel éénstemmig doch niet voltallig is. Spr achtte het een vreemde situatie, dat men straks bij éénstemmigheid een beroep op de rechter en eventueel op cassatie kan doen en bij niet éénstem migheid slechts verzet bij Ged. Staten kan doen. De voorzitter, de heer A. W. H. de Kok, wethouder voor volkshuisvesting te Bussum dankte dé wnd. burgemees ter voor deze vriendelijke woorden en het gemeentebestuur voor de gastvrije ontvangst. Hierna werd in de Statenzaal aan de orde gesteld het punt: Behandeling van geschillen omtrent opnemen van wo ningzoekenden. In de praktijk komt het voor, dat uit het buitenland komende gezinnen, die huisvesting behoeven door de ene ge meente naar een andere worden verwe zen en feitelijk van het kastje naar de muur worden gestuurd. Ged. Staten hebben daarom de Con tact-Commissie verzocht of zij bereid zou zijn in deze kwestie te adviseren, welke gemeente in feite tot toewijzing van woongelegenheid is gehouden. De gemeenten dienen zich dan aan de uit spraak der Commissie te onderwerpen, anders heeft arbitrage geen zin. Wel staat in het nieuwe ontwerp Woon ruimtewet een artikel, dat op deze kwestie betrekking heeft doch het valt niet te voorzien, wanneer de gewijzig de wet rechtsgeldigheid zal verkrijgen. Besloten werd aan alle gemeentebe sturen in deze provincie een circulaire te zenden met het verzoek te zullen berichten of zij in deze hun medewer king zullen verlenen. Inleiding door voorzitter. „Er rust" aldus wethouder de Kok „een noodlot op de woningbouw en de bouwplannen. Was er eerst een te kort aan materiaal en arbeiders, thans zijn deze er wel doch nu is er -veer geen geld. In de vorige vergadering deed ik een beroep op Uw menselijk heid en ik herhaal dit. De ellende die vele woningzoekenden nog wacht, is niet te beschrijven. Aan de ene kant kunnen we daaraan niet veel verhelpen en anderzijds toch weer een massa door onderlinge sa menwerking. Voor deze vergadering is geen spreker uitgenodigd, want wij zul len heden door onderlinge gedachten- wisseling en critiek tot betere samen werking komen, die tot heil van het publiek zal strekken. (Advertentie, Ing. Med.) Bij de bouw van een nieuwe mili taire kazerne in de buurt van Nun speet is gisteren een korte staking uit- g roken onder de ongeveer 500 bouw vakarbeiders, die voor het merendeel uit Amsterdam en Rotterdam komen. Zij legden het werk neer, toen werd medegedeeld, dat er ook op Zaterdag zou worden gewerkt. Hiertegen had den de arbeiders bezwaar. Er zou na melijk eerder met de „N.V. Midden Nederland", die dit millioenenwerk uitvoert, overeengekomen zijn, dat de arbeiders op Zaterdag niet behoefden te werken en dat ze nog op Vrijdag naar huis konden gaan. De korte ter mijn, waarin de kazrnes gebouwd moe ten worden, maakte echter het werk op Zaterdag noodzakelijk. De staking heeft slechts ongeveer een uur ge duurd, want de directie deelde mee, dat deze week nog op Zaterdag vrij zal worden gegeven. In de loopvan de volgende week zal een definitieve beslissing worden genomen. De ar beiders hebben het werk hierop direct hervat. In de nieuwe wet zal de vordering zich tot de gebruiker van een woning richten. Eigenaar en gebruiker zul len dan worden gehoord. Ook zal men zich bij de vaststelling van de huur waarde van het gevorderde niet meer tot de beroeps- en schadecommissie kunnen wenden doch uitsluitend tot de Huuradviescommissie en de Kan tonrechter. Indien er verschillen be staan welke gemeente een bepaald ge zin moet huisvesten, zullen Ged. Sta ten beslissen. Weigert een gemeente zich hieraan te onderwerpen dan zal de betrokken Inspecteur van de D.M.Z. tot vordering overgaan. Het nieuwe ontwerp wil de mogelijkheid tot huis vesting van gerepatriëerden uitbrei den. Hoewel de nieuwe Wet beter leesbaar zal zijn, is de materie nog lang niet ideaal geregeld. Brief aan minister, voorstel van de burgemeester van Bloemendaal werd besloten een brief tot de minister van binnenlandse zaken te richten met het verzoek goed te vinden, dat wanneer in een bepaal de gemeente, nieuwe woningen worden gebouwd met door ingezetenen gefour neerd kapitaal de toewijzing van deze percelen slechts aan eigen inwoners zal kunnen geschieden met uitsluiting van de vorderingsbevoegdheid van de rijksinspecteur en andere instanties en met vrijstelling van de verplichting tot beschikbaarstelling van 10 pet van de percelen als rijksvoorkeurswoning. Burgemeester Schelhaas (Langedijk) zag hierin het gevaar, dat het gehele bouwvolume zou worden gebruikt voor de bouw van woningwetwoningen. De voorzitter achtte die vrees niet gewettigd. Vervolgens ontspon zich een uitge breide discussie, waaraan door een tiental afgevaardigden werd deelgeno men, alsmede door de adjunct-inspec teur van de D.M.Z. in deze provincie. In zijn slotwoord betoogde de voor zitter, dat deze vergadering zeer vluchtbaar was geweest en sprak de hoop uit, dat deze zou leiden tot gro tere samenwerking bij de leniging van de nood van zo velen. In de namiddag werd een bezoek ge bracht aan het Frans Halsmuseum. Aan Europese verdediging De voorzitter van de Westduitse fe deratie van vakverenigingen, Fette, heeft verklaard, dat de Westduitse vakbonden de Duitse deelneming aan de Westeuropese verdediging en het plan-Schuman zouden kunnen goed keuren, als van te voren aan bepaalde voorwaarden was voldaan. Deze voorwaarden zijn, aldus Fette: dat eenheid onder de vrije en gelijke Europese landen (w.o. Duitsland) wordt verkregen en dat gezamenlijk verdedigingsmaatregelen worden geno men. Voorts dient Duitsland dezelfde plichten en vrijheden te hebben als de andere „vrije landen". De Duitse bondskanselier heeft door middel van de persdienst van zijn partij laten verklaren, dat het Duitse volk er gerust op kan zijn, dat hij een tweede-ran§s souvereiniteit geen vol doende tegenwicht acht tegenover de militaire bijdrage. Minister Rutten naar Noorwegen Vermoedelijk zal op 28 November de grote atoom-reactor in Kjeller bij Oslo officieel worden geopend. Hoge Noorse en Nederlandse autoriteiten, on der wie prof. Rutten, de minister van O. K. en W., zullen hierbij tegenwoor dig zijn. In Augustus heeft de reactor voor het eerst gewerkt. Alle beveiligingen zijn toen nauwkeurig getest. Momenteel worden de laatste maatregelen geno men, die een bedrijfszekere werking moeten garanderen. Het apparaat is in samenwerking tussen Noorse en Ne derlandse geleerden tot stand gekomen. Nederland heeft hierdoor een hulp middel van onschatbare waarde voor allerlei wetenschappelijk werk kregen. ge- Opinieonderzoek bewijst Volgens steekproeven van het Britse instituut voor opinieonderzoek zouden op het ogenblik op iedere vier Britten, die Labour stemmen, vijf hun steun ge ven aan de conservatieven. Deze zou den hierdoor een meerderheid van 150 zetels in het Lagerhuis verkrijgen. Volgens de Daily Express zullen dit maal een millioen van de dertien milli- oen die de vorige keer Labour hebben gestemd, hun stem op Churchill en de zijnen uitbrengen. De grote vraag is echter, wat die kiezers zullen doen, die geen vaste mening hebben. Een grote groep koos de vorige keer noch Labour noch conservatief, n.1. 8 millioen. Van de 21/, millioen kizers, die toen liberaal stemden, zullen de meesten thans geen candidaat hebben, waarop ze hun stem kunnen uitbrengen. Een besmettingsbron Wederom heeft de pseudo-vogelpest in Noord-Holland talrijke slachtoffers gemaakt onder de pluimveestapel. In de loop van Donderdag werden geval len van deze ziekte gemeld in Enkhui zen, Middenmeer, Wormer, Velsen en Beverwijk. In deze laatste plaats moes ten kippen van niet minder dan zes be drijven worden vernietigd. Naar wij van bevoegde zijde verne men zijn al deze gevallen te wijten aan onvoorzichtigheid bij het kopen van kippen. Gebleken is namelijk, dat al deze door de pseudo-vogelpest aange taste dieren op de markt waren ge kocht van een niet-bonafide handelaar. Wanneer men met deze onvoorzichtig heid bij het kopen blijft doorgaan, is de uitbreiding van deze gevreesde ziekte, die de laatste tijd in toenemen de mate weer de kop opsteekt, niet te voorkomen. Men zij gewaarschuwd. Xfc De atoomontploffing in Rusland Vermoedelijk doordat een tafel kleed, in aanraking is gekomen met een electrisch kacheltje is te Rotterdam een binnenbrandje ontstaan. Een oude vrouw is in de rook gestikt. Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie het bericht over de atoomontploffing in Rusland genoemd als een voorbeeld van nieuws, dat niet openbaar gemaakt had moeten worden. Hij vertelde, dat vijf en negentig pro cent van alle Amerikaanse geheime in lichtingen door dagbladen en tijd schriften was onthuld. Naar zijn me ning bestond het gevaar, dat Rusland door al deze persberichten te weten kwam, op welke wijze de VS hun in lichtingen over de atoomproeven in Rusland verzamelden. Het risico met „alkolivrij voor alles en nog wat" is mij te gortig, zegt de textielman. /iet sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is garant voor ruisende zij en heldere kleuren. (Advertentie, Ing. Med.) Hugo Koblet, het Zwitserse wie- lerfenomeen staat in tweestrijd. Hij voelt er veel voor om deel te nemen aan de wedstrijd Parijs—Tours welke 7 October wordt gehouden, maar an derzijds overweegt hij vóór 15 October een aanval te doen op het beroemde en niet minder beruchte wereld uurrecord, dat met 45.798 km ten name staat van Fausto Coppl. Koblet is dit jaar in uit stekende conditie en als hij ooit de ge legenheid heeft gehad om dit record zo scherp mogelijk te stellen, dan is het daarvoor thans de tijd. Luc van Dam was van plan, als de blessure aan zijn hand zou zijn ge nezen, de kampioen van Duitsland te ontmoeten. Peter Müller voelt er ech ter zeer weinig voor, daar Luc een te hoge beurs vroeg. Het is dan eindelijk zo ver dat de toonaangevende heren in de automo- bielsport het er over eens zijn dat de Grote Prijs van Nederland mee moet gaan tellen voor het eindklassement van het wereldkampioenschap. Op 17 Augustus van het volgende jaar zal men dus op het circuit van Zandvoort de beste courreurs van de wereld niet onder de toeschouwers, maar op de baar kunnen vinden. (Advertentie, lag. Msd.) Een sub-commissie van de FIFA kwam gisteren te Londen bijeen. Het enige belangrijke van deze vergadering was dat de Rus Sergei Savin blijk gaf dat het Oosten zijn (voetbal)-isolement wil verbreken. Vandaag is de bestuurs vergadering begonnen, waaraan ook de praeses van de KNVB, de heer Lotsy, zal deelnemen. Dave Sands, de beste middenge wicht bokser van het Britse Empire, heeft in tien ronden op punten gewon nen van Carl Olson, die dus een ver geefse reis van Hawai naar Chicago had gemaakt. De wedstrijden om het Brittannia- schild zijn te.i einde., Nederland ein digde in het bokstournooi op de vijfde en in het totaal klassement op de der de plaats. Winnaar werd het team van de Britse luchtmacht. Een Rus, Moskatchenkov heeft de 30 km in 1 uur 38 min en 54 sec. ge lopen. Dat betekent, dat hij het we reldrecord van zijn landgenoot Vanin met 20 sec heeft verbeterd. De tweede partij in het schaak- tournool te Den Haag MuilwijkDon ner werd na dc 42ste zet door Donner, die met zwart speelde, gewonnen. De stand luidt: 1 Donner 3 punten uit 4 partijen; 2-3 Euwe 2 pnt uit 3 partijen en Muilwijk 2 pnt uit 3 partijen; 4 Muhring 1 pnt uit 3 partijen; 5 Van Donk 0 pnt uit 3 partijen. Zaterdag middag wordt de laatste ronde gespeeld Op het programma staan de partijen EuweMuilwijk en Van DonkMüh- ring. In een der Praagse bladen publiceert dr. Gornov, die de supervisie heeft over de traning van Zatopek, een arti kel, waarin deze geneesheer met na druk ontkent als zou de wereldrecord houder over een zeer bijzondere phy- sieke constitutie beschikken. Hij onderstreept dat alleen een trai ning, welke zeer regelmatig is geweest, de wereldrecordhouder in staat heeft gesteld buitengewone prestaties te le veren. Van een a-normaal fenomeen is, voor wat de werking van het hart be treft, volgens dr. Gornov geen sprake. Na de geslaagde recordpogingen over de 20 km werd de hartslag zeer snel weer normaal. Voor de recordpoging op 29 September telde de geneesheer 68 slagen in de minuut, daarna was dit aantal opgelopen tot 168. Na 4 minuten rust was het gedaald tot 108, na tien minuten gezakt tot 98 en drie uur na de wedstrijd bedroeg het aantal slagen 52. Dr. Gornov voegde er nog aan toe, dat het feit, dat Zatopek drie minuten na de wedstrijd reeds voor de micro foon stond te praten, duidelijk wees op de snelheid, waarmede deze athleet zich van zijn vermoeidheid herstelde. Als een ander voorbeeld van onge wenste publicaties noemde Truman een kaart in het tijdschrift Fortune, welke de ligging van alle Amerikaanse atoom- fabrieken aangaf. Te Ottawa is verklaard, dat Canada over eigen middelen beschikt, om atoomexplosies te registreren. Deze waren overigens zo goed niet als de Amerikaanse. De wetenschappelijke medewerker van de New York Times acht het on mogelijk, een atoomexplosie waar ter wereld ook geheim te houden. Uit de door het Witte Huis verstrekte inlich tingen leidt de medewerker af, dat Rusland met zijn ontwikkeling van atoomwapenen veel minder vorderingen heeft gemaakt dan Amerika, dat im mers reeds proeven heeft genomen met twaalf verschillende soorten atoomwapenen. Nederland voert op het ogenblik be sprekingen met Engeland over de voortzetting van de baconleveringen na 1 October en over de prijs daarvoor. Dit heeft minister Mansholt medege deeld in antwoord op vragen van dr. A. Vondeling, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A., in verband met de wijzigingen in het Engels-Deense bacon- contract. Deze houden een niet onbe langrijke prijsverhoging in vergeleken met het vorige jaar. De voorwaarden van het oude contract waren gelijk aan die uit de overeenkomst tussen Enge land en Nederland. Proef op Schiermonnikoog Schiermonnikoog zal de eerste ge meente in ons land zijn, waar de be volking in haar geheel op rheuma zal worden onderzocht. Dit onderzoek, dat geschiedt op initiatief van „Het Groene Kruis" en met medewerking van de gemeente, zal worden gehouden op 30 October a.s. en zal mede dienen om vast te stellen, of een massaal bevol kingsonderzoek mogelijk is. De Maastrichtse notaris J. M. H. O. Quaedvlieg, die kortelings aan boord van een jacht het land heeft verlaten, is bij vonnis van de rechtbank te Maas tricht uit zijn ambt ontheven. De zorg voor uw gezin of voor uw toe komst vereist de inzet van al uw kracht en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zijn ge schikt voor grote lichamelijke presta ties. Wrijf ze weg uw rheumatiek, uw spit, uw lendenpijn: wrijf ze weg met Akker's Kloosterbalsem, die door de huid heen diep in de daaronder lig gende weefsels doordringt en door de warmte, die ze daar opwekt, uw pijn verdrijft en u tot een ander mens maakt. In korte tijd zult ook gjj zeg gen: „Akker's Kloosterbalsem, geen goud zo goed". (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7