GEWOGEN EI TE LICHT BEMOEI Vreemdelingenbezoek aan ons land was dit jaar groter dan in 1950 Ruim over honderd paarden zullen de zwarte sintels snellen Hersengymnastiek Onze wekelijkse Puzzle-rubriek Ondanks minder attracties: Amerikaanse bezettingstroepen brachten geld in het laatje Propaganda in Noord- Frankrijk Kruiswoord-puzzelaars aan de slag ONS WEKELIJKSE KORTE VERHAAL „See Holland, Sir' De draverijen te Alkmaar Onze „tips" (Van onze Haagse correspondent). ^ANNEER AAN een vreemdeling uit het zonnige Zuiden, die in ons regen land is aangekomen, die hier enige dagen vertoefd heeft en toen de Neder landse regen in al z(jn schakeringen van het milde motregentje tot de plensbui toe heeft Ieren kennen, bij zijn vertrek (in de regen) de schuchtere vraag gesteld wordt, wat hij in Nederland het meest geapprecieerd heeft, wat hem het meest is opgevallen en waarvan h(j het meest genoten heeft en h(j antwoordt dan„de regen", dan staat men toch wel even ongelovig te kijken. De tweede actie van dc ANW richt te zich dit jaar op de Amerikaanse be zettingstroepen in West-Duitsland en Oostenrijk. Aangezien de Amerikaanse soldaten tot de best betaalde behoren en zij veel verlof hebben, is men mot deze propaganda reeds een paar jaar geleden begonnen. Er zijn enige leid sters van Amerikaanse Cadi-clubs hier geweest; zij adviseren de soldaten thans maar wat gaarne een bezoek aan Nederland te brengen. De resultaten van deze actie zijn Do ven verwachting geweest. Volgens een opgave van het officiële reisbureau, dat de reizen van de Amerikaanse be zettingstroepen organiseert, staat Ne derland thans bovenaan op de lijst. Er komen naar ons land meer Amerikaan se soldaten met verlof dan naar Frank rijk, België, Italië, Zwitserland. Toch is dat de heren van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer overkomen. Zij hadden enige directeuren van Egypti sche reisbureaux hier rond geleid en juist, wat deze bewoners van de Nijl- delta in het eigen land moesten missen, vormde voor hen in Nederland de grote attractie. Natuurlijk hadden zij ook voor heel veel andere dingen waarde ring. Een waardering, die zij ongetwij feld zullen overbrengen op hun land genoten, die dan wellicht ook Neder land eens ln hun reisplan zullen op nemen. pjET aantal vreemdelingen, dat in de afgelopen zomer ons land bezocht heeft, is op dit ogenblik nog niet bekend, doch wel staat vast, dat het in ver gelijking met 1950 niet achteruit ge lopen is, ondanks het feit, dat zij dit keer enkele attracties, die het vorige jaar velen hierheen riepen, moesten missen: Rotterdam-Ahoy, de Passiespe len in Tegelen, enz. Belangrijk was 1950 ook door het Heilig Jaar. Uit de gehele wereld, vooral uit Amerika, kwamen bezoekers naar Rome. Talrij ken hebben toen ook Nederland be zocht. Opvallend was het aantal Ieren, dat van de gelegenheid gebruik maakte om een kijkje in Nederland te nemen. Niet alleen dus geen attracties in 1951, maar zelfs sterke concurrentie van het buitenland: Parijs vierde feest ter gele genheid van zijn 2000-jarig bestaan en in Engeland trok het Festival of Bri- tain grote belangstelling. Spreiding ^pOCH heeft dat Festival of Britain ons land ook weer niet onaanzienlijke voordelen opgeleverd. De Engelsen za ten namelijk wat moeilijk met hun ho telruimte, speciaal in Londen. De rege ring heeft daarom meer deviezen toege wezen aan Engelsen, die een reis naar het vasteland wilden maken, met het gevolg, dat z(j niet de Londense hotels kwamen bevolken, doch o.a. naar Ne derland trokken, waar zij voornamelijk aan de kust bleven plakken. De A.N.V.V. probeert niet alleen spreiding in de tijd te bewerkstelligen, maar ook spreiding in de ruimte. In zoverre heeft zij daarmede succes ge had. dat een aantal Engelsen de Friese meren als verblijfplaats heeft uitgeko zen. Dit jaar hebben veel Engelse trekkers ons land bezocht Er wachtte hun ech ter een grote teleurstelling: zij dachten zich nu eens tegoed te doen aan vlees, dat in eigen land zeer schaars is, doch de jeugdherbergen serveren geen vlees. Pontjes over rivieren £)E speciale actie van de A.N.V.V. was dit jaar gericht op het industriege bied van Noord-Frankrijk, waar veel rijke middenstanders wonen, voor wie Den Haag niet verder weg ligt dan Pa rijs! De directeur van de ANW, jhr. W. Boreel en het hoofd van de buiten landse dienst, jhr. W. H. Calkoen, heb ben er een studiereis heen gemaakt, waarbij zij tot de ontdekking kwamen, dat men van Nederland niet alleen zeer weinig afwist, maar er zich bo vendien nog vreemde voorstellingen van maakte. Zo dacht men, dat onze grote rivieren alleen maar met pontjes overgestoken konden worden. En daar voelde men niets voor. Mede dank zij de propaganda van een tiental jburnalisten uit Noord-Frank rijk, die op uitnodiging van de ANW enige dagen naar Nederland gekomen zijn is Nederland thans in Noord- Frankrijk bekend. Velen uit dit indus triegebied hebben de reis aangelokt door de krantenartikelen naar Ne derland gemaakt. Met autobussen vol zijn zij gekomen! Ook Margaret In de Cadi clubs hebben de Ameri kaanse soldaten Nederlandse molens gebouwd, zij hebben er tulpenbakken aangelegd en de muren behangen met Nederlandse affiches De toeristen uit Amerika zelf kwa men onder de druk der internatio nale verwikkelingen aanvankelijk wat minder naar ons land. Later werd dat veel beter, vooral toen men ontdekte dat Margaret Truman het de moeite waard vond. Nederland in haar reis plan op te nemen. Het bezoek van de Belgen is enigszins teruggelopen. Dat is begrijpelijk, als men bedenkt, dat de prijzen in ons land zijn gestegen en de concurrentie van Duitsland en Oostenrijk is toegenomen. Hetzelfde geldt voor Scandinavi De Denen zijn daarenboven nog gehandi capt door een toeristenbelasting, die echter vermoedelijk in 1952 wordt af geschaft. De Duitsers beginnen weer te komen. Hoewel zij weinig deviezen ter beschik king krijgen, is het aantal Duitsers, dat ons land bezoekt toenemende Zware concurrentie. toeristenlanden komen de laatste tijd steeds sterker op Spanje, Duits land, Oostenrijk en Joego Slavi Het zal voor Nederland in de toekomst dus een zware concurrentie worden. Nodig is, dat voortdurend in het buitenland voor een bezoek aan ons land reclame wordt gemaakt In 1951 zal de ANW speciaal werken op Zuid-Afrika en op Zwitserland. De Zuid-Afrikanen reizen namelijk we] naar Europa maar doen daarbij veel vaker Engeland dan Nederland aan. Nu de Jan van Riebeeckfeesten in Zuid- Afrika gevierd zullen worden, bestaat de kans dat de belangstelling voor Ne derland groter wordt. Door artikelen in Zuidafrikaanse kranten, door folders en de verspreiding van een boekje over Nederland hoopt men het bezoek te sti muleren. Ook uit Zwitserland zijn nog reizi gers. zo verwacht men, hier heen te halen. Er is in het verleden meermalen an- ti-propaganda voor het vreemdelingen verkeer gemaakt, o.a. door het bereke nen van te hoge prijzen. Dat is zeer onverstandig, want Nederland heeft veel voordeel bij de komst van de bui tenlanders. In 1950 brachten zij ons 59 millioen gulden op, waarvan 15 pet naar de middenstand ging en 12 pet naar de amusementsbedrijven. Het binnenlandse toerisme is in de afgelopen zomer in vergelijking met 1950, dat ook al geen best jaar was, te ruggelopen. Het slechte weer is daar aan voor een gedeelte schuld. Een op vallend verschijnsel was, dat men min der verteerde en met een bescheidener accomodatie genoegen nam. In Noord-Frankrijk voert de A.N.V.V. een intensieve propaganda voor bezoek aan ons land. Voor de welgestelde bewoners van dit rijke industrie gebied ligt Amsterdam niet verder dan Parijs. Horizontaal: 1 Hemelichaam, 4 Zui velproduct, 7 Hoogtemerk, 10 Bun, 12 Eerste kellner, 14 Windrichting, 16 Ga lon, 18 Vrucht, 19 Soort onderwijs, 20 Etenbereider, 22 Verhoogde plaats, 24 Zeepwater, 25 Gemeenteweide, 27 Groot hert, 29 Zangspel, 30 Schaakterm, 31 Bezinksel, 33 Te voren, 36 Acad. Ti tel, 37 Lidwoord 38 Bloedvat, 39 Balspel, 40 Laatsleden, 41 De Oudere, 43 Rus tend (van een predikant), 45 Soort ap pel, 48 Muziekteken, 49 Muziektempel, 51 Evenaar, 53 Hoofddeksel, 54 Voedsel 55 gewaagd, 58 Europeaan, 60 Voorzet sel, 61 Traag, 62 Watervlakte, 64 Rond hout, 65 Aanw. voorn, woord, 67 Lief degod, 69 Steenvrucht, 70 Schrijfgeld, 71 Opdracht. Verticaal: 1 Staf, 2 Maanstand, knaagdier, 4 Plaats in Frankrijk, 5 Bij woord, 6 Oude maat, 7 Voorzetsel, 8 Bijwoord, 9 Deel van een vuurwapen, 11 Strijdperk. 13 Voorstelling, 15 Onbe houwen, 17 Heilige, 18 Familielid. 19 Gebruik in kleding, 21 Loods, 23 Ad vies, 24 Knevel, 26 Ondervinden, 28 Kommer, 29 Voorzetsel, 32 Ontvangka mer. 34 Teerproduct, 35 Muzieknoot, 41 Watervogel, 42 Gebak. 44 Gemalen graan, 46 Geestdrift, 47 Dwingeland, 49 Marterachtig roofdief, 50 Kleurstof. 52 Vrucht van de eik, 53 Twintigtal. 54 Deel van de hand, 56 Stoomschip, 57 In het jaar der wereld, 59 Oorlogswapen, 61 Onderricht, 63 Bedorven. 65 Ge wichtje, 66 Soortelijk gewicht, 68 Naaml. Venn.schap (Fr.). „£R IS EEN zenuwachtige man, die u beslist wil spreken." „Laat hem dan in vredesnaam maar even binnen." Sheriff Conolly zucht te en boog zich weer over zijn werk. Even later werd de deur geopend en trad er een man van middelbare leeftijd, die er vrij opgewonden uitzag, binnen. Conolly wees beleefd naar een stoel tegenover zijn bureau en zei: „Waar kan ik ii mee dienen? Maak 't alsjeblieft kort, want mijn tijd is beperkt." „Ik ben Archle Penfields en kom uit Missouri," zei de man gejaagd. „Ik ben hier gekomen om m'n zuster op te zoeken, die een driekwart jaar geleden met een zekere Glen Mallow is getrouwd. Op het adres, dat ze me indertijd gaf is ze echter niet meer en het bleek nfij naderhand, dat ze reeds twee maanden Is verdwenen. Ik vond dit natuurlijk vreemd en ben navraag gaan doen. Zodoende kwam ik te weten waar haar man uithangt en die ben ik direct gaan opzoeken. Maar die beweert, dat ze twee maanden geleden na een ruzie bij hem vandaan is gelopen en nooit teruggekeerd. Waarheen weet hij niet. Sheriff, geloof me, er móét iets zijn, ik voel dat die vent liegt „Kalmte, kalmte!" maande Conelly. „Wees voorzichtig met beschuldigingen, voor u iets zeker weet. Laten we deze zaak in ieder geval onderzoeken. U hoort dan nog wel van ons. Mag ik even uw adres weten?" Toen de man was verdwenen streek Conolly nadenkend langs zijn stoppe- „Ze gaf ze mij vier weken voordat ze bij mij wegliep". „Om welke reden?" „Oh, zo maar...." De scherpe grijze ogen van Conolly bleven onderzoekend op Mallow rusten, terwijl deze nerveus op de stoelleu ning trommelde. Hij voelde instinctief lige kin. „Mallow". mompelde hij. „de dat deze man, die twee jaar geleden ook reeds voor een misdrijf had geze ten, loog. Maar hoe was dat te bewij zen? „Ik wilde dat je eerlijk spel speelde Mallow", zei hij rustig, maar toch met iets dreigends in zijn stem. „Ik heb niets te verbergen sheriff', zei Mallow stuurs, „ik blijf er bij, dat ik niet weet waar m'n vrouw is, en ook, dat ik die aandelen van haar heb ge kregen". Conolly wenkte naar een figuur ach ter in het vertrek. „Breng hem naar de arrestantencel White. Meneer Mal low, U bent onze arrestant tot deze zaak is opgehelderd. XXX Twee dagen zat Mallow vast. Hij was verschillende' malen aan een ver hoor onderworpen, maar zonder resul taat. Hij bleef hardnekkig ontkennen. Toch liet Conolly hem niet gaan. hoe wel hij besefte dat hij zwak stond. Welk bewijs moest hij tegen Mallow inbren gen? Hij sprak zijn twijfel uit tegen Whi te, toen hij in de buurt van de arres tantencel een praatje met z'n mede werker maakte. „En toch", riep hij ietwat opgewon- duivel zal me halen als ik die naam niet eerder heb gehoord...." XXX De volgende dag zat een hoekige fi guur met rossig haar tegenover het bu reau van Conolly en gaf met een on prettige. krakerige stem antwoord op de vragen, die de sheriff stelde. „U is dus Glen Mallow, geboren acht tien Mei negentiennegen in Connecti- cut? Mooi. U bent hier ontboden om antwoord te geven op de volgende vraag: Waar bevindt zich momenteel uw vrouw". Mallow haalde onverschillig de schou ders op. „Weet ik veel. Als ze weg loopt kan ik er toch moeilijk achterna gaan, om te zien waar ze haar bivak gaat opslaan". „U hebt dus niet het minste vermoe den waar ze die twee maanden kan zijn gebleven?" De schouders schokten omhoog en neer. „Ehmeneer Mallow, hoe kwam u aan die aandelen, die u een maand geleden bij Swanson Cie van de hand hebt gedaan? Volgens de broer van uw vrouw behoorden ze oorspronkelijk aan haar...." den uit, „toch zal straks blijke/i dat Mallow zijn vrouw heeft vermoord. Luister White, het is een wetenschap pelijk vastgesteld feit, dat een slecht geweten zo'n funeste invloed op het ge stel heeft, dat men er elke vierentwin tig uur minstens een pond aan li chaamsgewicht mee verliest. Die we tenschap ga ik uitbuiten White De volgende ochtend werd Mallow, hoewel hij luid» protesteerde op de weegschaal geplaatst. De wijzer draai de rond en wees een gewicht van hon derdvierenvijftig pond aan Conolly no teerde dit en zonder verder commen taar werd Mallow weer naar de cel te ruggebracht. De ochtend hierna vond hetzelfde plaats. Hardop noemde de sheriff het gewicht: honderddrieënvijftig pond Verder werd er van Mallow geen no titie genomen. De tweede ochtend dat hij op de schaal stond, sloeg de wijzer niet verder uit dan hondertweeënvijf tig pond Een week lang ging dit zo door. Het bleek dat de arrestant acht pond was afgevallen. Onbewogen noteerde Conol ly dat op zijn tabel en gaf order Mal low weer naar de cel terug te bren gen. Op dat ogenblik brak de weerstand van de gevangene. Lijkwit verzette hij zich tegen z'n begeleiders en barstte opeens in een wilde huilbui uit. „Sheriff, ik heb Amy vermoord gilde hij en sloeg de handen voor het gezicht, „bij de rivier heb ik haar be graven, ik wilde alleen haar aandelen bemachtigen, anders was ik nooit met haar getrouwd Met zachte drang werd hij naar het bureau van Conolly geloodst Nadat Mallow tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld, open baarde Conolly aan White heel i ver trouwelijk het geheim. „Hij zal het nooit te weten komen White, maar die schurk is tijdens het verblijf in onze cel nooit een pond lichter geworden Ik was zo vast van zijn schuld overtuigd dat ik. voor hij s ochtends werd gewogen, eerst de schaal zo liet stellen, dat deze steeds een pond minder aanwees Zondag organiseert de paardensport vereniging i „Vooruit" de op één na laatste draverijen van dit seizoen op de Alkmaarse sintelbaan. Niettegen staande het vergevorderde seizoen wer den voor deze courses niet minder dan 103 paarden ingeschreven en als het herfstzonnetje Zondag geen verstek Iaat gaan, kunnen de paardensportlief hebbers dus met volle teugen van hun prachtige sport genieten. Roel van Wieringen gooit met Pau- lientje R en Paul Spencer hoge ogen voor de Victorie prijs. Orkaan O, Ody- lie Spencer en Oefening als outsider, kunnen echter roet in het eten gooien. Het is een zwaar bezet veld en het zou ons niet verwonderen als zich hier verrassingen zouden voordoen. Niet minder zwaar is de bezetting voor de 8 October prijs. Our Volan is hier onze favoriet, maar men dient ernstig rekening te houden met Wil lem Geersen, die met Neerlandia H en Nurmi H in de baan komt. Bovendien hebben wij dan nog niet eens gespro ken over Olymnia B en Nerva, die wij een goede outsiderskans toedenken. De Willem van Oranje nriis. een handicap draverij over 2340 meter, kon wel eens door de eigenaar van Nelson in de wacht worden gesleept. Lord Henv. Jacoba en Guy Hanover zijn stuk ('oor stuk goed voor de bezetting van de tweede of derde plaats. Voor de Van Tevlingen prijs komen maar liefst 23 -isn -dcn aan de start. Het is een moeilüke opgave uit een dergelijk groot veld de kansheb bers te kiezen. Als wij dat toch probe ren denken wii in eerste plaats aan Mary Revnolds. O-'-wia en Kapitein Rasoom. De mogeliikheid is niet uit gesloten dat ook Nora Spencer dicht ln de buurt komt. Pearl Snencer is sterk favoriet voor de Jacob KabeHauw Driis Petite Casindra en Pretty Pollv kunnen het de crack echter danig lastig maken, daar deze naarden resp. een voorsprong hebben van veertig en zestig meter. Olga Pluto moet in staat worden geacht om de ni-V Duivel nriis te win nen. Jiino Vita. Kentuckv's Ou een en Mr. Fried mag men echter niet zonder meer uitschakelen. Voor de Dirk Senoy prijs komt zwaar geschut in het veld De menin gen zullen hier zonder twijfel wel ver deeld ziin Wii prefereren Nellie Gre- gor boven' Mr Heny, doch er zullen zeker zo veel tickets verkocht worden aan «oUnstieen die Mr Henv winnend spelen. Nooit Gedacht en Matador kun nen in deze course eveneens van zich doen spreken. „Waar komt het woord perka ment" eigenlijk vandaan?" vraagt een lezer. Wel, perkament ont leent zijn naam aan het plaatsje Pergamon in Klein-Azie, waar het perkament het eerst uit geite- vellen werd vervaardigd, later ook van kalver- en schapenvellen. Men gebruikte het voor schrijf papier, voor het binden van boe ken en voor trommelvellen. He den ten dage wordt het alleen nog voor de boekbinderij en voor het bespannen van trommels gebruikt Als bijzonderheid kan nog ver meld worden, dat de vervaardi ging van perkament een noodge dwongen maatregel was, omdat indertijd de Egyptenaren in ver band met een oorlog geen papy rus meer wilden leveren. Dit papyrus is afkomstig van het merg uit de halmen van een gras soort uit Afrika en Klein-Azie en kan een hoogte bereiken van ca. drie meter. Dit merg nu werd in stroken over elkaar geperst en gebruikt als papier. En nu weer de gebruikelijke vragen: 1 Hoe spreekt men een lid van de Hoge Raad aan? 2 Wat is een orpiment? 3 Weet V wat idioticon betekent 4 Wanneer werd de Wieringer- meerpolder door de Duitsers onder water gezet? 5 Wat is een kwatrijn? 6 Hoe heet het bekendste boek van de Nederlandse humanist Desiderius Erasmus? 7 Wat wordt bedoeld met de UNESCO? S Wie is de auteur van de be kende kinderboeken Bulletje en Bonestaak? 9 Op welk Nederlands gebouw treft tnen de spreuk aan: Beidt Uw Tijd, Duurt Uw Uren? 10 Wanneer was de geallieerde invasie in Normandië? (Voor de antwoorden zie men ons blad van Dinsdag.) Puzzle 208. Weer twee regels van het gedicht. De in deze puzzle bedoelde morden waren: Paradijs, Bodegraven. Kijker Erwtensoep, Zijdewind, Sassenheim Tijdsein, Rillen en Legio. Hieruit volg de de volgende letterreeks: En sprak: „Bij mij zyt gij steeds veilig, Een ridderwoord is altijd heilig" Velen hebben weer met genoegen naar deze regels gezocht en ook hun oplossing ingezonden. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse priis van f 5.— ditmaal ten deel gevallen aan- de heer W. de Graaf, Rusthuis 95c te Barsingerhom. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave: Puzzle 209. Een eigenaardige venne- nigvuidigsom. Twee getallen van vijf cijfers worden met elkaar vermenigvuldigd. Deze twee getallen bevatten samen juist de cij fers van 0 tot en met 9. Hieronder vindt men het diagram van deze ver menigvuldiging, waarin alle cijfers 8 die in de gehele bewerking voorkomen zijn aangegeven. x x X 8 x x x x x x x x x x x 8 x x x x x x x X X X X X x x 8 X X X x x X 8 X 8xxxxxxx8 Gevraagd wordt deze som geheel volledig in cijfers in te zenden. Oplos singen (per briefkaart) tot en met Don derdag 11 October aan de Redactie van dit blad. (Er wordt onder de inzenders van een goede oplossing weer een prijs van f 5.— verloot):

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 10