Waarom tienduizenden meer genieten GEEN Vermoeidheid WASMACHINES VISSERS' GAZAR Dode en zwaar gewonde op onbewaakte overweg Stad en Omgeving Urker gemeenteraad vergaderde vijf volle uren De beste sigaret voor L'w gezondheid! HYPERMODERNE DRUKKERIJ EGNER Trein grijpt vrachtauto bij Oudesluis IN HET KORT „Harmonie" houdt tweemaal herhalingsoefeningen Contactavonden A.M.P. Hoger beroep niet ont vankelijk verklaard Hoofdsfadoperette komt met „Ich küsse Ihre Hand" Jeugddienst Lutherse kerk Ds. Rothuizen voor de radio „Het Barthianisme" ZIJ ZIJN HET EENS! Anna Paulowna Melkauto door trein gegrepen Texel Eerste competitie-wedstrijd van „Groot-Siam" Burgerlijke Stand Breezand Sport- voor Julianadorp CHIEF WHIP Bü de onbewaakte overweg aan de Grootesloot onder Oudesluis is heden morgen omstreeks tien minuten voor zes een vrachtauto komende uit de richting Schagerbrug door de trein uit Alkmaar gegrepen en meegesleurd over de brug. In de cabine van de auto bevonden zich de chauffeur en een vijftienjarige jongen. De jongen werd vrijwel onmiddellijk gedood, de chauffeur zeer ernstig gewond. Hij werd per ziekenauto vervoerd, nadat de doktoren Verheul uit 't Zand, en Van Wieringen uit Schagerbrug, eerste hulp hadden verleend. Het was aanvankelijk zeer moeilijk vast te stellen, wie de slachtoffers waren. De chauffeur schijnt te zijn een zekere Van Ast uit Haarlemmermeer. De naam van de jongen is onbekend. Het treinverkeer had ernstige stagnatie, omdat de brok ken van de auto de locomotief het verder rijden onmogelijk maakten. Reizigers uit de richting Den Helder worden per bus vervoerd naar Schagen. Op dezelfde wijze gaan passagiers uit Alkmaar van Schagen af naar onze marinebasis. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen G. van der Most, Weststraat 111, telefoon 2059, en A. J. F. Thorbecke, Javastraat 113, telefoon 2103. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijd waargenomen door de heer F. Bijl, Sluisdijkstraat 135, telefoon 2303; na zes uur Soembastraat 34, telefoon 3556. Het wekelijkse spreekuur van de vereniging „Zedenopbouw" wordt van middag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Ce- lebesstraat. Vandaag wordt in Den Helder (en ook in het plattelandsgedeelte der ge meente) de jaarlijkse collecte gehou den ten bate van het reclasserings- werk. Vanavond geeft het mandoline- orkèst „Tremolando" onder leiding van de heer J. Geluk een uitvoering in „Formosa". In de aula van de Comeniusschool houdt de heer A. Potjewijd voor het Instituut voor Arbeidersontwikeling Maandagavond een lezing over „Het ijzeren gordijn". De herfsttentoonstelling in het Museum aan de Eerste Vroonstraat wordt vanavond om zeven uur geopend; men kan er ook morgenmiddag terecht van drie uur tot half zes. Vanavond van acht tot tien uur worden in de Sluisdijkstraat extra-pre mies uitgereikt door het winkelactie comité „Groot Den Helder". Dezer dagen werd hier ter stede een geval van de besmettelijke ziekte malaria geconstateerd. Onder de originele titel „Herhalings oefeningen" geeft de operettevereni ging „Harmonie" op Maandag 29 en Dinsdag 30 October in Casino cabaret uitvoeringen, met als hoofdschotel een programma van opera- en operete,me lodieën, die reeds eerder op „Harmo- nie"-avonden ten gehore werden ge bracht. In fragmenten uit „lm weissen Rössl", „Rose Marie' e.d. treden mevr. T. GroenKoster, mevr. Lokkers Kuiper, mevr. Smit—van Ooyen en de heer K. Wal als solisten op. Het pro gramma na de pauze komt voor reke ning van het „Harmonie"-orkest onder leiding van de heer L. F. van Loo Jr. De algehele leiding berust bij de di recteur, de heer H. J. Arisz. Het bestuur van de Algemene Mili taire Pensioenbond. afdeling Den Hel der, heeft besloten tot het instellen van wekelijkse contactavonden, waarop de leden in ongedwongen sfeer hun be langen met het bestuur kunnen be spreken. Te beginnen op 11 October worden deze contactavonden voortaan iedere Donderdag gehouden ten huize van de secretaris, de heer G. Hollan der, Jacob van Heemskerckstraat 70. De procureur-generaal mr. Hoeffel- man bij het Amsterdamse Hof eiste gis teren in le hoger beroepszaak tegen de 49-jarige mevr. E. W. uit Den Helder, dat het appèl niet ontvankelijk zou worden verklaard. De brief, waarbij verdachte hoger beroep had aangete kend, was namelijk een dag te laat bij de Justitie binnengekomen. Verdachte moest 4erechtstaan wegens belediging van haar buren. Zij was voor dit feit door de Alkmaarse politie rechter tot f 75 boete of dertig dagen en een voorwaardelijke hechtenis van een maand veroordeeld. Aangezien zij inmiddels wederom veroordeeld is we gens belediging van dezelfde buren, loopt zij de kans, dat de officier van Justitie te Alkmaar tot uitvoerlegging van de voorwaardelijk gegeven straf overgaat. Verdachtes raadsman, mr. Mulder, betoogde dan ook voor het Hof, dat er van het hoger beroep veel voor ver dachte afging. Hoewel de wet het niet toelaat, dat de zaak in appèl zou wor den behandeld, verzocht spreker het Hof in zijn arrest* te vermelden, welke zijn opinie is over de door verdachte begane belediging. Met deze uitspraak zou hij zich dan kunnen richten tot de betrokken officier van Justitie. Pleiter deelde voorts nog mee, dat kans op her haling gering is, daar verdachte zeer spoedig een andere woning zal krijgen. (Advertentie. Ing. Med.) In het vorige seizoen werd in bet Tivoli-theater tweemaal een operette ten tonele gebracht door de Hoofdstad Operette. Zowel „Zwei Herzen in Dret- vierteltakt" als „In einer kleinen Kon- ditorei" trok in Den Helder een grote schare enthousiaste bezoekers. Nog steeds is men het er niet over eens, welke van beide de mooiste was. Maar misschien zal men nog groter ge noegen beleven aan „Ich küsse Ihre Hand, Madame", die op Maandagavond 15 October in Tivoli wordt opgevoerd door hetzelfde operette-gezelschap. Men zal dus weer de populaire acteurs Otto Aurich en Fritz Steiner op de planten zien. De muziek van Robert Stolz wordt uitgevoerd onder leiding van Fred. Sal- ten. In de Lutherse kerk aan de Wezen straat wordt morgenochtend om half elf de maandelijkse jeugddienst gehou den, waarin ditmaal als voorganger op treedt ds. J. Groeneweg, Nederlands Hervormd predikant te Hilversum. Het orgel wordt bespeeld door mevr. A. Graaff-Kamp. In het programma „Uit de Bijbel", dat de NCRV op Maandagmiddag 8 October om vier uur uitzendt via Hil versum I (402 m.), spreekt ds. G. Th. Rothuizen, vlootpredikant te Den Hel der, over het onderwerp „Een goed humeur". Op uitnodiging van het gereformeer de comité voor winterlezingen komt ds. I. de Wolff uit Enschede in de eer ste bijeenkomst spreken over „Het Barthianisme". De vergadering wordt op Vrijdagavond 12 October gehouden in zaal „Mouton" aan de Spoorgracht. Na de pauze zal een ruime gelegenheid tot bespreking van het referaat worden geboden. voor ver meer op de wasdag! Want wij verlichten deze taak iedere huisvrouw. Vanaf heden huren wij Capaciteit 4 kg, Wastijd pl.m. 4 minuten. 2.— p. morgen of p. middag Bespreekt Uw dag en wij bezorgen door de gehele stad. Het bekende adres: Spoorgracht 3031. Dat hun Huwelijks aankondiging er keurig uit ziet. Natuurlijk van: KEIZERSTRAAT 37 Die verzorgt ze prima! (Advertentie, Ing. Med.) Enquêie naar mogelijkheid van massale doorlichting Een grote agenda werd door de ge< meenteraad, die vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester G. Keyzer, afgewerkt, waardoor de verga dering vijf uren duurde. De raad nam hierbij de volgende besluiten: Aan de commissie voor het land bouwonderwijs te Zwolle te berichten, dat accoord wordt gegaan met de om zetting van de gewestelijke landbouw- huishoudschool in een landbouwhuis- houdschool uitgaande van de Chr. Boe- ren- en Tuindersbond. Dit besluit werd met algemene stemmen genomen. Aan het bestuur derVereniging tot stichting en exploitatie van een ge bouw van Chr. belangen werd opnieuw een bedrag in eens van f 10.000 ver leend ten einde het tekort te dekken van de stichtingskostcn van het ge bouw Irene. Deze vereniging heeft met allerlei moelijkheden te kampen gehad buten haar schuld. Daardoor ontstond een overschrijding def stichtingstóosfen met f 15.000. Het verrezen gebouw voorziet in een grote behoefte op cul tureel en sociaal gebied dezer gemeen te en zou niet meer gemist kunnen worden. Vandaar dat ook met algeme ne stemmen deze extra bijdrage werd toegekend. Met het oog op een verzoek van de Overijselse vereniging ter bestrijding der t.b.c. om de bevolking van Urk door te lichten, waaromtrent de voor zitter een uitvoerige toelichting gaf, sprak de raad als zijn gevoelen uit, dat deze doorlichting moet worden toege juicht. Besloten werd eerst een enquête te doen houden door een dames-comi té, dat zich bereid heeft verklaard alle gezinnen te bezoeken voor het maken van propaganda. Daarbij zal blijken of op een groot aantal afzijdigen moet worden gerekend, waarna de raad zal besluiten of voor dit onderzoek een financiële garantie wordt verleend voor degenen, die de kosten der doorlichting zijnde f 1.05 per persoon, niet kunnen betalen. Een crediet van f 300 werd verleend voor het plaatsen van een urinoir bij het verkeershuisje. De verbetering van de weg langs de cantine (omringkade) wordt niet geacht te behoren tot de taak der gemeente, aangezien de slechte toestand is ontstaan door het verrich ten van werkzaamheden. Enige aanne mers hebben deze weg zeer beschadigd en dienen deze ook weer in goeden staat te brengen. De voorzitter verstrekte een over zicht van hetgeen B. en W. hebben ge daan ten opzichte van de rioleringswer ken, welke niet verder konden'.worden uitgevoerd. Door de beperking der in vesteringen was het verzoek van B. en W. om een hoofdafvoerleiding van het dorp naar de zuiveringsinrichting (welk aan de Noordkant van het dorp zou worden aangelegd) afgewezen. B. enW. hebben regelmatig getracht zowel de Rijks goedkeuring als de nodige cre- dieten tot de voltooiing dezer werken te verkrijgen. Voorlopig evenwel zon der succes. Met enige optimisme ver nam spreker evenwel, dat deze zaak volgende week opnieuw in de investe ringscommissie zal worden behandeld. De nieuwe begraafplaats zou van twee stenen gebouwtjes en een ijzeren hek (bij de toegang) worden voorzien. De kosten hiervan waren op f 10000 be groot. Ged. Staten vonden deze opgaaf te hoog en verzochten om versobering. Kennis werd genomen van het Ko ninklijk Besluit van 22 September j.1. waarbij 2 h.a. land ten behoeve der volkshuisvesting dezer gemeente wer den onteigend van T. Roos. Hiermee zal de gemeente weer over enige bouw grond beschikken in uitbreidings plan 2. De voorzitter las het rapport van de gemeenteschoolarts, inzake het onder zoek van de leerlingen der scholen ge durende het tijdvak October 1950 tot October 1951. Hieruit bleek, dat de al gemene toestand van de Urker jeugd betreffende de gezondheid vrij gunstig is te noemen (behoudens een te groot nercentage van tbc gevallen). Dr. R. Heidinga werd met ingang van 15 Oct, in vaste dienst der gemeente benoemd als gemeentearts (schoolarts), zulks met algemene stemmen. Verschillende grondaanvragen werden behandeld Grond werd verkocht aan C. Bakker L. Loosman en aan de gebr. Hoekman Afgewezen werd een verzoek van L, Hakvoort en de wed. A. Woort. Aan de kerkeraad der Chr. Ger. Kerk werd 200 m2 grond verkocht in het uitbreidingsplan 1 voor de stichting van een vergaderlokaal. Voor de voetbal vereniging zal de raad trachten een stuk grond te pachten van de heer Van der Belt te IJsselmuiden. Hierna volgde de sluiting. (Advertentie, lng. Med.) VERGISSING gebeuren vreemde din gen op deze wereld. Uw Gradus heeft het al eens eerder gezegd. Van de week was hij met een reisgezel schap] e mee in een bus Iemand had de plicht het verschuldigde reisgeld te in nen. Deze meneer, laat ons hem X. noemen, kweet zich zeer enthousiast van zijn taak. Zo enthousiast zelfs, dat hij op een gegeven ogen blik meende een mede-rei ziger in plaats van één gul den twee gulden te hebben teruggegeven bij het wis selen. En nu moet ge niet denken, beste Grad ionen, dat de heer X. eerst goed zijn zakken ging nazoeken, alvorens een ander min of meer te beschuldigen van diefstal. Neen toch, hij zei (tegen meneer H.): „Ik heb jou tweee gulden terugge geven, ik weet het zeker", waarop meneer H.: „Man je hebt ma één gulden gegeven, en ik heb er nog om moeten vragen óók. De heer H. zou zich dus de gulden op onrechtmatige wijze hebben toegeëigend. Deze liet dat er niet bij zit ten, riep de leider vgn het gezelschap bij zich, en begon te vertellen waarvan hij eigenlijk werd beschuldigd. Later op de avond vond de heer X. de gulden in zijn vestzakje. Hij had dus de heer H. valselijk beschul digd. Ge zult begrijpen, waar de lezers, dat uit deze af faire de grootste ongeluk ken hadden kunnen gebeu ren, want je laat ia ten slotte niet voor dief uitma ken. En daar kwam het toch op neer. De heer X. is dus een zeer vreemd- mens. Men stelle zich voor: deze heetgebakerde man krijgt een pakje in handen. Hij wordt er op gewezen, dat er een bom (laat ons eens heerlijk overdrijven) in zit. De heer X. gelooft dat niet en tberpt het ding in een grote menigte. Ongeluk ken. Deze Gradus wil maar zeggen, dat men niet zo maar ongemotiveerd moet handelen. In welk opzicht ook, want anderen kunnen er de dupe van worden. GENODIGD Jn Utrecht wordt de Tafel tennis Soos geopend. Daaraan verbonden wordt van 6 t.m. 13 October een tafeltennis-tournooi gehou den Onze stadgenote, me vrouw R. Sinjewel—Van Gemert (Blanco) kreeg de uitnodiging om mee te spe len in de algemene klasse. Daarin zal zij dus de sterk ste Nederlandse speelsters ontmoeten. Deze Gradus wenst haar veel succes. £)e voetbalvereniging Hel der gaat voor onze stad iets nieuws invoeren. Bij elke thuiswedstrijd van de witjakken zullen op het terrein blaadjes worden verkocht, waarin onder an dere de opstellingen der beide elftallen zijn opgeno men. Daarnaast zal men de stand kunnen zien, en ver der worden woorden gewijd aan beschouwingen. Deze Gradus gelooft wel, dat die blaadjes aftrek zullen vin den Men is nu eenmaal al tijd nieuwsgierig naar de opstellingen. En dan. 't is voor een goed doel! De op brengst is bestemd voor het trainingsfonds. PUZZLE Van de week heeft ook Gradus het formulier op gehaald van de grote étalage puzzle-wedstrijd, de attrac tie van de Winkelweek. Hij heeft zich néar geschrokken, want daar moesten vier brede zwarte kolommen worden ingevuld. Hij dacht eerst: Daar begin ik niet aan, dat is me te ver moeiend. Maar toen hij het formulier even op zijn ge mak had doorgenomen, bleek het nogal mee te val len. De eerste gedachte, dat alle winkels in Den Helder moesten worden bezocht om de puzzle te kunnen op lossen, was onjuist geweest. Men kan er gerust gemak kelijk bij gaan zitten, zo betrekkelijk eenvoudig is h t allemaal. Slechts enkele kleinigheden nopen er toe een wandelingetje te ma ken, maar goed, dat heeft Gradus dan ook gedaan. Want het was prachtig weer En vanmiddagwel.... de hemel lijkt zonnig. Dus puzzelaars, aan de slag, misschien wint u één van de prachtige prijzen. Of voelt u niet voor een hoofd prijs van 300.—? SCHILDPAD £en gelukkig gezin in dee Ceramstraat was in het gelukkige bezit van een schildpad, Geusje geheten. Nu is deze Geusje een maand geleden plotseling verdwenen. Deze Gradus kent de goede en slechte ge woonten niet van zijn vrien den de schildpadden, maar de eigenaars zitten er maar mee, want het was een lief diertje. Van de week werd in de Ceramstraat een schildpad gevonden, maar hij bleek niet Geusje te zijn. Het verschil tussen de ge vondene en Geusje is in zo verre groot, dat. Geusje wel uit de hand wil eten, maar de vondeling niet. En nu is men daar in de Ceramstraat bang, dat de kleine op de duur zal sterven. Of het zo'n vaart zal lopen, durft Gradus niet te zeg gen. Maar, eh, Gradianen, als ge soms een schildpad hebt gevonden, genaamd Geusje (een enig en lief beestje) komt het dan even zeggen. De eigenaars van de andere schildpad die Geusje niet was, kunnen hun bezit afhalen bij de familie Van de Wint. GRADUS Gistermorgen even na 7 uur Is op de onbewaakte overweg aan de Gras weg te Anna Paulowna een melkauto gegrepen door een uit Alkmaar komen de trein. Het ongeluk beperkte zich ge lukkig tot materiële schade. De melkauto werd bestuurd door de heer E. Rentenaar die wegens de mist de naderende trein niet kon waarne men. De auto werd aan de achterzijde door de trein gegrepen en tegen een ijzeren spoorhek geduwd. De heer Rentenaar kwam met de schrik vrij. De achterkant van de melkwagen werd deerlijk gehavend. Bovendien ging 80 liter melk verloren. De trein had acht minuten vertraging. Dezer dagen werd hier ter plaatse een geval van de besmettelijke ziekte roodvonk geconstateerd. De bridge-club Groot Slam tq Den Burg hield zijn eerste competitiewed strijd. De uitslag is als volgt: A. Lijn: 1 Heren MantjeVenema 69% pnt„ 2 Echtpaar Wilkens 62 punt. en 3 Heren KoornKok met 61% put. B. Lijn: 1 Dames SlortKeijser 36 jij pnt., 2 Mw. de Graaf hr. Jongejan 34% pnt. en 3 Heren Oosterhaven— Broekman met 32 punten. De volgende competitieavond wordt gehouden op Woensdag 17 Oct. 1951. 28 Sent. t/m 4 Oct. Geboren: Cornelis J„ z. van Jan S. Dijksen en Anna G. Grisnigt. Cornelis W„ z. van Wijbrand N. Pere boom en Marina C. Kuijper. Minke, d. van Jacob Bakker en Louwipa M. de Jong. Gerard, z. van Pieter van der Slikke en Cornelia C. Koorn. Anneke, d. van Jan Blom en Geertrui- da de Graaf. Dina, d. van Gijsbertus C. Kikkert en Hendrika Werther. Ondertrouwd: Taeke Jonker en Joekina M. Lap. Cornelis M. Bakker en Anna P. Bakker. Simon Keijzer en Dieuwertje Koning. Getrouwd: Willem C. Veeger en Cornelia Th. van Roij. Anne C. Boon en Alida M. Haker. Overleden: Bouwe Bakker, echt genoot van Cornelia M. Bremer, 74 j. AANBESTEDING. Vrijdagmiddag om twaalf uur werd door de gemeente Texel het bestraten en herstraten van gedeelten van ver schillend dorpsstraten op het eiland aanbesteed. De uitslag was: 1 Jb. Drij ver Cz. te Texel f 19365, 2 Gebrs. Meij er te Helder f 19781, 3 W. L. Zeelen te Harlingen f 20680. 4 J. ten Brinke te Wieringen f 20730. 5 C. Nieuwenuiis te Heiloo f 20870, De begroting was f 19200. GEVONDEN VOORWERPEN Bruine alpino, rood kipdervestje, rood kindermutsje, 2 portemonnaie's, kinderarmbandje, padvindersmes. Niet alleen Gradus, ook zijn lijffotograaf hebben de eerste televisie-uitzending bijgewoond. Natuurlijk knipte hij een plaatje van de gastvrije familie Van Os in de Koningstraat, Xoaar uw tweetal op bezoek was. MOOIE OPDRACHT De firma Anton Huiberts en de heer P. J. Kaandorp hebben opdracht ge kregen tot het maken van een instal latie voor luchtkoeling ten behoeve van de bewaring vaD ongeveer vier honderdduizend kilogram aardappelen op de Centrale Markt te Amsterdam. JVC I speelt morgenmiddag om twee uur tegen Zeemacht I. De reserves gaan op bezoek bij Helder 5. JVC a speelt 's morgens om negen uur bij HRC f- Vanmiddag om vier uur ontmoeten de JVC-junioren in Breezand Breezand Boys b. Voor de handbalsters luidt het pro gramma: Gita—JHC I; JHC a—DES a (vier uur).

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2