REBUS-PRIJSVRAAG! f IOO.— aan prijzen in t kort Helsinki verwacht 5000 deelnemers Jean Borotra is nog steeds tit Zelfs een schildpad werkte mee Indonesië maakt een crisis dooi voor de abonné's van onze krant Datum inzending. Eerste televisie-uitzending van A VRQ Een weer praai je met een kaartje Zeg „neen" op besluit der Grote Drie BOTER NAAR CANADA Indonesië heeft plan voor dienstplicht Distributie- en Hamster- wetten verlengd Koning ontbindt parlement Gepantserde smokkelauto aangehouden Veiligheidsmaatregelen in Brussel Invoerrechten drukken op de tuinbouw-expor Vier doden bij overval op rubberplantage KIRK Bij WYSJINSKY Sukarno sprak op de zesde Legerdag Trumans verwijt aan de pers is misplaatst Hier is de finale van de Vijf vliegtuigongelukken Brit en verlaten Abadan Veiligheidsraad wellicht Maandag weer bijeen een Val van zestien meter PROCES IN BELGRADO „Goudknots" verhandelde anderhalf millioen Harriman krijgt functie in Europa De rode haan eiste in Augustus vier millioen De stremming bij Sloterdijk is thans opgeheven Elfhonderd kilometer in drie jaar ZATERDAG 6 OCTOBER 1951 JJE AVRO beton gisteravond, als eer ste der omroepverenigingen, zijn eerste televisie-uitzending, die opende met een kort woord van de voorzitter de heer G. de Clercq. De directeur van de AVRO, de heer W. Vogt, verscheen daarna op het scherm en hij vertelde wrer de pionierstijd van de radio en toonde ter vergelijking de oudste micro foons en ontvangtoestellen met daar naast het allernieuwste, bij de telcvisi. gebruikte microfoontje, dat niet groter is dan een vingerhoed Beeld en geluid waren goed, al was het eerste niet geheel zonder vlekjes. Vervolgens kwam een buitenlands overzicht, dat verzorgd werd door de journalist H. Koemans, die zijn woor den toelichtte met behulp van foto's, filmshots, een kaart en een aardbol. Hij sprak over de Perzische kwestie, de komende verkiezingen in Engeland en de ziekte van de Britse koning. In de rubriek „Televizier" werden enkele filmjes vertoond, o.a. over de drie-October feesten in Leiden. Ook de sport was in deze rubriek vertegen woordigd. Reporter Dick van Rijn bracht Fanny Blankers-Koen en Piet Kraak in een kort interview op het scherm. Vier dames van .de Rotterdam se gymnastiekvereniging „Aspasia" ga ven hierna een demonstratie knots- zwaaien. Dr. A. F. J. Portielje had een Bra ziliaanse reuzenpad als medewerker medegebracht, waarover hij het een Schumacher: Dr. Kurt Schumacher, de Westduitse sociaal-democratische leider, heeft een beroep gedaan op de Duitsers „reso luut neen" te zeggen op de besluiten van de ministers van buitenlandse za ken der westerse Grote Drie in Wash ington over de toekomst van West Duitsland. Slechts een beslist neen van het Duitse volk zou de gealieerden kunnen aansporen hun politiek ten opzichte van Duitsland te wijzigen, aldus Schu macher, die de VS er van beschuldigde een Fransgezinde politiek in Europa te voeren „een anti-Europees nationa lisme onder een Europese dekmantel". 011 ander vertelde. Tot slot zette hij de pad op het hoofd van de omroepster Netty Rosenfelt, die onder deze hoofd bedekking een bepaald griezelig gezicht zette. Na de korte pauze volgde het meer luchtige gedeelte. Chiel de Boer en de zijnen brachten wat cabaret, waarna een schimmenspel van Chiel de Boer volgde. Het laatste woord en beeld in deze uitzending had het K.N.M.I. uit De Bilt, namelijk het weerbericht, dat elke veertien dagen in het programma van de televisie stichting zal worden opge nomen. Aan de hand van weerkaarten werd een toelichting op de weersver wachting gegeven. De termen depressie, hoge-drukgebied en lage-drukgebied, werden op de weerkaart aanschouwelijk gemaakt. Naar wij vernemen, zijn Nederlandse fcoterexporteurs er in geslaagd een order te bemachtigen voor de uitvoer van 450 ton boter naar Canada. De uit te voeren boter is speciaal bereid om aan de Canadese smaak te voldoen Zij werd vervaardigd uit zoete room en heeft een betrekkelijk hoog zoutge halte. Door Denemarken, Zweden en Nieuw Zeeland zullen elk 1500 ton boter aan Canada worden geleverd. Deze botei evenals die uit Nederland moeten vóór 15 November te Montreal zijn afge leverd. De Indonesische legerleiding heeft aan de regering een plan voorgelegd voor de invoering van dienstplicht. Volgens dit plan voor de dienstplicht zal het le ger te velde over 3 jaar bestaan uit dienstplichtigen en zal Indonesië over 10 jaar beschikken over een volledig militieleger. Jaarlijks kan potentieel n half millioen man onder de wapenen worden geroepen, maar er zijn er slechts ongeveer 30 000 nodig. De ministers Mansholt en Van den Brink hebben wetsontwerpen ingedienc om de geldigheidsduur van de Distri butiewet l9"q ei de °ri'soodriivings en Hamsterwet te verlengen tot 27 Sep tember 1952 De ministers menen, dal deze wetten in de gegeven omstandig heden voor bepaalde artikelen nog niet kunnen worden gemist f I.IOO oo^ ECA-rrediet voor Krasnaoolskv Het hotel Krasnapolsky en het daaraan gelieerde Polmansbuis te Am sterdam zullen voortaan onder de naam „Grand Hotel Krasnapolsky NV optreden De voor de verbouwing en inrichting van het Polmanshuis tot hotel vereiste middelen zullen o.a worden verkregen 1oor eredieten van de ECA tot een bedrag van maximaal f 1 100.000 Bovendien z„ het maat schappelijk kanitaal tot f 1.509 000 wor den verhoogd De juridisch" zelfstan digheid van het Polmanshuis blijft ge handhaafo. Koning George van Engeland neef» Vrijdagmorgen de koninklijke nrocla matie ondertekend waarbij het uarle ment wordt ontbonden Hiermee is ot ficieel de actie voor de verkiezingen van 25 OctobeT ingezet De onderteke ning werd hiigewoonr' door drie staats lieden die dr priw oonneil" verte genwoordiiy. namelijk Jowitt, Addi son en Eden. Na een wilde jacht door het Belgische plaatsje Arendonck bij de Belgisch- Nederlandse grens zijn Belgische dou anen er in geslaagd een uit Nederland komende gepantserde vrachtauto aan te houden. In de auto werden negen levende kalveren aangetroffen. De vrachtauto, waarvan de zijden met pantserplaten waren versterkt, reed door de grensversperring heen. De be stuurder gooide spijkers op de weg om te pogen de achtervolgende auto's van de douane tot staan te brengen. Ver scheidene autobussen kregen op de met spijkers bedekte wegen oponthoud door lekke banden. Van officiële Belgische zijde is be kend geworden, dat de laatste 48 uur in de Wetstraat van Brussel, het rege ringscentrum, rechercheurs in burger dienst gedaan hebben. De functionaris die dit mededeelde, weigerde te zeg gen waarom. De politiemannen werden met auto's in de buurt van de straat afgezet. Reuter tekent hierbij aan, dat het Sow- jet-consulaat zich in de nabijheid be vindt. Er zijn berichten over de verdwijning van een Oekrainse ontheemde, die was verdwenen, nadat hij een bezoek ge bracht had aan het Sowjetconsulaat. Groenten uitvoer teruggelopen Het feit, dat West-Duitsland thaii-> invoerrechten naar waarde, in plaats- vaJi naar hoeveelheid berekent, is rooi de uitvoer van Nederlandse tuinbouw producten een'zware belasting gebleken In vele gevallen kan zelfs van een ver dubbeling van de rechten gesproken worden. Volgens een voorlopig beeld dat men zich thans in kringen van de exporteurs heeft kunnen vormen, is de uitvoer van bloemkool en andere kool- en groentensoorten sterk teruggelopen, j Van vers hard fruit wordt aan de grens 25 procent van de franco-waarde geheven, zodat in plaats van 7 Mark per 100 k.g. thans 14 a 15 Mark hij de geldende prijzen moet word"- we kend. Tengevolge van een vrij 'i- lijke misoogst van appels en pc; en m Duitsland zijn de prijzen echter goed gebleven. Appels worden veel ge vraagd en ook over de uitvoer van pe ren hoort men niet klagen. Zolang Ne derland de marktomstandigheden mee heeft, zal de tuinbouw-uitvoer op West Duitsland nog op vrij behoorlijk .iveau gehandhaafd kunnen blijven. On len duur zullen zich echter moeilijkheden voordoen. De gouvernements rubberonderne ming „Vada" tussen Tjiandjoer en Tji- kalong is door een bende van 100 man aangevallen en geplunderd, nadat de politiebezetting, die uit 30 man bestond, gedwongen was zich terug te trekken. De Nederlandse administrateur, de heer Flament, heeft er waarschijnlijk het le ven af gebracht door zich in een droge vergaarbak schuil te houden. De onder neming ligt thans stil, aangezien de ad ministrateur, de employé's en het werk volk „Vada" hebben verlaten. Bij de aanval zijn vier politiemannen om het leven gekomen. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, heeft gisteren de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Kirk, bij zich ontvangen. Kirk bracht het bezoek op zijn eigen verzoek, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade, die het een routine-bezoek noemde. Kirk ver trekt heden naar de V.S. De overgangsproblemen, waarvoor Indonesië sinds de erkenning van de souvereiniteit is gesteld, hebben een dergelijke omvang aangenomen, dat wij thans in feite een crisis doormaken. Dit Directeur Fortune zegt: Gepubliceerde gegevens waren openbaar Trumans verwijt aan de Amerikaanse pers, dat zij veel te veel belangrijke geheimen publiceert, heeft een scherpe repliek uitgelokt van Ralph Paine, de directeur van het tijdschrift Fortune. De president had dit blad inzonderheid genoemd. Paine nu heeft verklaard, dat zijn blad de gepubliceerde gegevens als mede de kaart, waaróp de ligging van de atoomfabriek was aangegeven, met toestemming van de atoomcommissie had geplaatst. Ook waren feiten- ont leend aan de verslagen der commissie, welke overal in de handel zijn, aldus Paine. verklaarde president Sukarno in een toespraak tot de Indonesische strijd krachten ter gelegenheid van de zesde legerdag. De politieke partijen zullen hun zwakheden moeten overwinnen en hun verlangens beperken. De bevolking zal meer genegenheid moeten tonen voor het staatsapparaat. De voorkeur voor critiek om de critiek en de arbeids- schuwheid moeten worden vervangen door een gezonde arbeidsgeest en een edel verlangen voor de idealen te strij den. Met Shakespeare riep Sukarno tenslotte uit „Onze keuze is; to be or not to be". Het gaat om de vraag of wij vertrouwen hebben in ons zelf. De vlag van Indonesië moet wapperen als een symbool van vrijheid, welvaart, orde en veiligheid. Vandaag draait de laatste ronde van de rebuswedstrijd. Acht maal achtereen hebben velen onzer abonné's zich bezig gehouden om uit alle mogelijke figuren een zin op te bouwen en we hebben zo het idee, dat zij dit met plezier hebben gedaan. Ook de laatste opgave zullen onze puzzelaars stellig tot een goed einde brengen. Gaat U maar aan de slag. Oplossingen van de prijsvraag kunnen worden ingestuurd tot en met Zaterdag 13 October a,s. aan het bureau van ons blad. Inzendingen moeten voorzien zijn van de negen rebussen met de gevonden slagzinnen. Laat vooral Uw naam en adres niet ontbreken, anders weten we geen weg met de prijzen. Voor lezers van dit blad stellen we beschikbaar: 1 prijs van f 50. f *f ft if 25. 1 tt ft ft 10.— en 6 prijzen van elk 2.50. De uitslag wordt gepubliceerd in ons nummer van Zaterdag 20 October a.s. Met belangstelling zien wij de stroom van inzendingen tegemoet. Dat kan weer een waar feest worden. Tot ziens, in de brievenbus! Drie doden het slachtoffer van: Door het verongelukken van vijf vliegtuigen zijn in Engegland drie vlie gers om het leven gekomen. Twee an dere vliegers werden Vrijdagavond nog vermist. Bij mist zijn o.a. twee meteoor straaljagers op de 100 m hoge klippen aan de kust van Yorkshire bij Flambo- rough Hcad te pletter gevlogen. Het stoffelijk overschot van een vlieger werd geborgen. Op acht km van een luchtbasis in Noord-Ierland zijn op een heuvel tus sen de wrakstukken van hun „Firefly" de lijken van twee officieren gevon den. Bij Lands End stortte een „Sea- fury" neer. De piloot kon worden ge red. Links: Britse technici uit Abadan staan aan de railing van de Kruiser H.M.S. Mauritius",'waarmee zij het eerste traject (Basra) meereisden. Op dr achtergrond de staal-torens van de Anglo-lraanse olieraffina derij. Rechts: een aantal verpleeg sters uit Abadan dat per vliegtuig op Londen Airport aankwam. Hoewel officieel nog geen datum is vastgesteld voor de volgende zitting van de Veiligheidsraad, wordt in New York aangenomen, dat Maandag na aankomst van de Perzische premier Mossadeq het debat over de Engelse klacht inzake het EngelsPerzische olie-geschil zal worden voortgezet. Pre mier Mossadeq heeft in een ziekenhuis in New Yórk voor 9 October een ka mer besproken. De 26-jarige huisschilder W. L. uit 's-Gravenhage, die bezig was met het schilderen van een gasstookinrichting aan de gemeentelijke gasfabriek in Den Haag. gleed door een tot heden onop gehelderde oorzaak van zijn ladde- en stortte van zestien meter omlaag. Met zware inwendige kneuzingen werd hij overgebracht naar het ziekenhuis Westeinde. Zijn toestand is zorgwek kend. Gisteren is teBelgrado een proces begonnen tegen veertien personen, on der wie twee vrouwen, die beschuldigd worden van spionnage en het plegen van sabotage op Instructie van de NKVD, de Sowjetrussische politieke politie en geheime dienst. De twee hoofdverdachten is ten laste gelegd, de aanleg van een spoorweg gesabo teerd te hebben door hiermede aan het verkeerde eind te beginnen. De economische politierechter te Amsterdam veroordeelde de 36-jarige koopman-goudhandelaar Th. v. D. tot een gevangenistraf van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, verbeurdverklaring van het in beslaggenomene en een boete van f 2000. D„ die in Utrecht bekendheid genoot als de „goudkoning" en in Rot terdam als de „goudknots" zou in drie jaar tijds voor een bedrag van ander half millioen gulden aan goud hebben omgezet zonder in bezit van een „goud en zilver-vergunning" te zijn. Harriman komt Zondag naar Europa, om zijn plaats als een der drie „Wijze mannen" van het Atlantische Pact in te nemen. Men verwacht, dat hij zal wor den benoemd tot coördinator van het program voor wederzijdse bijstand, dat gaat om een bedrag van 7.483.400.000 dollar. De directe schade als gevolg van brand in de maand Augustus wordt geraamd op f 4.174.945 (vorige maand f 4.638.665. Augustus 1950 f 2.115.6151. Er waren veertig branden, elk met een schade van f'20.000 of meer. Twee personen kwamen om het leven, dertig werden gewond. In totaal werden zes tien boerderijen geheel of gedeeltelijk vernield. De stremming bij Sloterdijk is sinds gistermiddag 13.05 uur geheel opgehe ven, zodat van dat tijdstip af door de N.S. op het traject Amsterdam-Haar lem weer op dubbel spoor kon worden gereden. De treindienst was daarmede in de normale toestand hersteld. SCHILDPAD HAD HEIMWEE Een Zuidafrikaanse dokter was in 1948 uit Port Elizabeth naar het 1100 kilometer verder gelegen Johannesburg verhuisd. De dok ter bezat een schildpad, die de verhuizing medemaakte. Zijn naam was op haar schild vermeld Korte tijd nadat de schildpad in haar nieuwe verblijfplaats ivas aangekomen, werd zij vermist. Dezer dagen is zij weer opgedo ken in haar oude tuin in Port Elizabeth. Het, dier is drie jaar onderweg geweest, waarbij het een kilometer per dag aflegde. j|g Erick von Frenckel, voorzitter van het organisatie comité van de Olympi sche Spelen te Helsinki, heeft te Lon den verklaard dat op het ogenblik 33 landen de invitatie om aan de Spelen deel te nemen, hebben aanvaard. Men verwacht dat 63 landen hun sport- ambassadcurs naar Helsinki zullen zenden. Dat betekent dat ongeveer vijf duizend deelnemers de eer zullen genieten om hun land te mogen ver tegenwoordigen. Koning Faroek van Egypte heeft te Alexandrie de Middellandse Zeespe- len officieel geopend. Deelnemers van tien landen zullen elkaar gedurende twee weken ontmoeten. Verscheidene leden van het internationaal Olympisch Comité woonden de plechtigheid bij. Z.K.H. Prins Bcrnhard heeft het beschermheerschap aanvaard van de Nederlandse Bond voor lichamelijke opvoeding. Op een autobaan in de omgeving van Munchen zullen enkele renners van de NSU-fabriek aanvallen doen op de wereldrecords voor motoren. Her- mann Boehm en Wilhelm Herz werden uitverkoren om met de nieuwste ge stroomlijnde compressor-motoren deze pogingen te wagen. Men verwacht dat acht ijshockye- teams aan de competitie om de West- Europabeker zullen deelnemen. Het zijn; HHYC (Den Haag), Ijsvogels (Amsterdam), Dusseldorf. Kref'-:der Eislaff Verein, Francais Volant (Pa rijs, Cercle de Patinage (Luik). Saint Souveur (Brussel) en Brabo (Antwer pen). De 53-jar. Franse tennis veteraan Jean Borotra, heeft nummer één van de Engelse ranglijst, de 31-jnr;ge Mot tram, op overtuigende wijze met 6—3, 6—1 verslagen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3