Nahas Pasja stelt opzegging van het pact met Engeland voor Kx>aI BzéJteJk Verlof Britse troepen aan Suezkanaal Maandagavond ingetrokken De Britse regering was oneerlijk omtrent nota-uitwisseling Nederland wordt vol lid van de Parijse conferentie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN TOESTAND EXPLOSIEF GENOEMD Winst voor rechts Ridgway aanvaardt Panmoendjon als conferentieplaats Nieuwe wapens-nieuwe hoop Dinsdag 9 Oct. 1951 76e Jaargang No. 11228 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna NOG MEER SPANNING IN HET NABIJE OOSTEN Voorlopig Ned. elfta Bakers, Odentha!, Wiertz nieuwe gezichten Besprekingen te Bonn gisteren begonnen Besprekingen ten einde In Alkmaar begint de Victorie Manchester Guardian" Mossadeq is gisteren in New York aangekomen Huidige toestand eist grotere activiteit Uitbreiding neutrale zone ongewenst Amerikaans vlieg uig beschoten BENZINE WEER DUURDER BUREAU: Koningstraat 62—84 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus Incassokosten J) E SPANNING ln het Nabije Oosten heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. De Egyptische premier, Nahas Pasja, heeft bjj het parlement twee voor stellen Ingediend, waarvan het ene de opzegging behelst van het verdrag met Engeland van 19S6, krachtens hetwelk dit land troepen ln de zone van het Suezkanaal mag leveren. Het andere maakt een eind aan het gemeenschap pelijke bestuur van de Anglo-Egyptische Soedan en ljjft dit gebied bjj Egypte ln. Het verlof van de ln de Kanaalzone gelegerde Britse troepen is gister avond Ingetrokken. De diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk, Engeland en Turkije te Cairo zijn bijeen geweest ter bespreking van de „explosief" geachte toestand. Voor de op Woensdag 17 October in het Feyenoordstadion te Rotterdam te spelen wedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen Middlessex Wanderers is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Bakers (PSV) en Odenthal (Haarlem; midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Spar- ta) en Biesbrouck (RCH); voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Kuneman (HBS), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerei-Vecn) en Groencveld (Haar lem). Duitslands souvereiniteit Maandag zijn in Bonn de besprekin gen van deskundigen over de Westduit- se souvereiniteit begonnen tussen 'er- tegenwoordigers van de Westduitse re gering en politieke en rechtskundige raadslieden van de hoge commissie. Vermoedelijk zal men spreken over de procedure om tot het opstellen van stelsel van verdragen, ter vervanging van het bezettingsstatuut, te geraken. Verwacht wordt, dat er één hoofdver- drag en zes neven-verdragen zullen ko men. Vernomen wordt, dat de Britse Hoge Commissaris, Kirkpatrick, die momenteel in Londen vertoeft, over de gehouden besprekingen verslag zal uit brengen. Na zijn terugkomst op Woens dag a.s. zullen de hoge commissarissen en dr. Adenauer voor de vierde en ho- penlijk voor de laatste maal bijeen-ko men. Met het doel nog bestaande onregel matigheden bij het toepassen van de Westduitse wetgeving in West-Berlijn op te heffen, zijn Maandag besprekin gen begonnen tussen de Britse com mandant van Berlijn en burgemeester Reuter. De verkiezinaen in Frankrijk Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft de definitieve offi ciële resultaten van de in Frankrijk gehouden kantonnale verkiezingen be kend gemaakt. Volgens het ministerie zijn 814 van de 1514 zetels, waarvoor de verkiezingen golden, thans bij de eerste stemming toegewezen. Over de bezetting van de resterende zetels zal op Zondag 14 October bij eenvoudige meerderheid worden beslist. De uitslagen zijn: Communisten 38 zetels, verlies 21; socialisten: 121 zetels, verlies 40; Linkse onafhankelijken: 25 zetels, verlies 1; Radicalen 232 zetels, winst 8; MRP: 50 zetels - geen winst of verlies; Gematigden en Conservatie ven: 364 zetels, winst 34; RPF: 54 zetels, winst 10. Van de 10.887.788 kiesgerechtigden heeft 40,3 pet niet gestemd. W&eJituALejhl Verwachting tot hedenavond. Droog weer met weinig bewol king en ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid WOENSDAG: Zon op 6.55, onde 18.01. Maan op 16.30, onder 0.41 NAHAS PASJA verdrag overbodig gLIJKENS mededelingen van Nahas Pasja zijn de besprekingen met En geland over de herziening van het ver drag van 1936 en over de wijziging van de status van de Soedan afgebroken. Het verdrag van 1936 kwam tot stand onder de dreiging van een omsingeling door de Asmogendheden. Deze waren verslagen en het verdrag was dus nu niet meer nodig, mede door de stich ting van de Verenigde Naties. Nahas had de Britse ambassadeur verzocht, vóór het einde van de zittingsperiode van het parlement met nieuwe voor stellen te komen. Dit was echter niet geschied. De voorstellen van de rege ring zullen op de volgende bijeenkomst van het Egyptische parlement in No vember worden behandeld. Het verdrag van 1936 voorziet in de onafhankelijkheid van Egypte,, de ver dediging van het Suez-kanaal en de toe komst van de Soedan. Het geldt tot 1956. Sinds de oorlog zijn vruchteloos onderhandelingen gevoerd over een herziening. Een van de grondslagen er van is, dat het niet eenzijdig kan wor den opgezegd. Van Britse zijde heeft men zich over de voorstellen van Na has Pasja zeer verrast getoond, te meer, omdat Engeland op het punt stond, nieuwe voorstellen ter herziening van het verdrag in te dienen. Egypte wil aan de Soedan, wanneer aan het gemeenschappelijk bestuur een. eind is gekomen, een eigen regering onder de kroon van Faroek schenken. Deze zal alle zaken van het land mo gen regelen, met uitzondering van de fensie en buitenlandse zaken, die aan Egypte voorbehouden blijven. Faroeks titel zou dan worden: koning van Egyp te en van de Soedan. Reeds in 1948 heeft de door Egypte met toestemming van Engeland benoemde gouverneur- generaal een wetgevende vergadering ingesteld. De verkiezingen hiervoor le verden het onafhankelijke front een grote meerderheid op. Het nationale front echter, voorstander van de ver eniging met Egypte, boycotte de ver kiezingen. (De bezwaren tegen de huidige situa tie, die voor Cairo het zwaarst wegen, zijn: 1. het feit, dat men de Soedan en Egypte wenst te beschouwen als één en ondeelbaar; 2. de omstandigheid, dat Engeland meer troepen aan het Suez kanaal heeft gelegerd dan het verdrag toestaat. De Egyptische regering streeft er naar de volstrekte souvereiniteit over de Soedan te verkrijgen en de in tegriteit van het eigen grondgebied te bereiken door het uitbannen van de laatste Engelse soldaat. Nog zeer on langs heeft een woordvoerder van de Egyptische regering verklaard: Wan neer er een oorlog mocht uitbreken, zal Egypte niet kunnen strijden aan die kant, waar het Engeland als bondge noot zou hebben. Red.). Dit jaar stond Alkmaars 8 Octo- ber-optocht in het teken van de opera en de operette. Een aardig tafereeltje op de praalwagen „Walsdroom" Het liberale Britse blad „Manchester Guardian" publiceerde Maandag voor het eerst de tekst van de laatste Per zische voorstellen, vervat in de nota van 20 September, en het Britse ant woord, waarin deze van de hand wer den gewezen, omdat ze geen nieuwe concessies ter oplossing van het oliege- «>til zouden hebben bevat. Het blad beschuldigt de Britse regering van on eerlijkheid, daar de Perzen in hun nota twee concessies deden: de benoeming van „een buitenlandse technicus" (dus eventueel een Engelsman) tot directeur De vorming van een Europees leger Zoals bekend is de Nederlandse regering bjj de conferentie over de vor ming van een Europees leger, waartoe de Franse regering het initiatief heeft genomen, van de aanvang af door waarnemers vertegenwoordigd geweest. Intussen is het duidelijk geworden, dat de ontwikkeling van de wereldtoestand een meer actieve deelneming aan de werkzaamheden van de conferentie vereist. De Nederlandse regering heeft daarin aanleiding gevonden van nu af aan als vol lid deel te nemen aan de conferentie. Als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering is benoemd jhr. H. F. L. K. van Vredenburgh. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, die zich onverwijld naar Parijs zal begeven. Generaal Ridgway, de opperbevelheb ber van de Verenigde Naties, heeft in gestemd met het voorstel van de com munisten, om de bestandsbesprekingen in Panmoendjon voort te zetten. Hij stelde voor, dat dé verbindingsofficie ren hedenmorgen om tien uur tezamen zouden komen, om de hervatting der conferentie te regelen. Voorts heeft hij te kennen gegeven, dat de plaats der onderhandelingen ongeveer tussen bei de linies in moet liggen. Uitbreiding van de neutrale zone achtte h(j onge wénst; slechts dienden Kaesong, Moen- san en de wegen naar Panmoendjon te worden gevrijwaard van aanvallen. Generaal James van Fleet heeft na jen bezoek aan de eerste Amerikaanse divisie cavalerie verklaard, dat de vijand in dit stadium van het geallieer de herfst-offensief een grote nederlaag beeft geleden. De aanvallen zullen wor den voortgezet, totdat de tegenstander te kennen geeft, dat hij genoeg heeft gehad. De tweede Amerikaanse cavalerie divisie is Zondag door de Chinese win- terlinies heengebroken en heeft enige malen een hardnekkig verdedigde heu vel bestormd. Maandag voerden de Chinezen tegen aanvallen uit, die hier en daar succes hadden. Met name de Britten hebben taai verzet geboden en hier en daar nieuwe vorderingen gemaakt. Door oorlogsschip met rode vlag Een patrouillevliegtuig van de Ame rikaanse Marine is Donderdag j.1. ter hoogte van de Chinese haven Tsing Tau in de provinciale Sjangtoeng door een oorlogsschip met rode vlag be schoten. Het toestel is niet getroffen aldus de mededeling. van de organisatie voor het winnen en raffineren van de olie en de belofte, dat de Britse regering de helft zou mogen behouden van de prijs voor de loor haar gekochte olie. Volgens het blad konden deze concessies de grondslag voor verdere onderhandelingen vor men. Volgens de Britse antwoord-nota wa ren dè Perzische voorstellen vervat in een niet-oficieel document, dat datum noch ondertekening droeg. Vernomen wordt, dat Engeland voor het de Perzische nota van de hand wees geen overleg met Harriman heeft ge pleegd. De V.S. oefenen thans krachti ge druk op de Britse regering uit om de onderhandelingen met Mossadeq, die gisteren in New York is aangekomen, aldaar te hervatten, voordat er een verder debat in de Veiligheidsraad wordt gehouden. Het laatste Britse oorlogsschip, lat nog ter hoogte van Abadan lag, nee ft zich bij Koeweit bij de andere oorlogs schepen gevoegd. Sedert 28 Juni is de rivier Sjat el Arab tussen Perzië en Irak voor het eerst vrij van Britse oor logsschepen. Gross bjj Mossadeq De Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., Ernest Gross, heeft Maandag in het ziekenhuis te New York een bezoek gebracht aan de Perzische minister president, Mossadeq. Gross wilde Mos- sadeqs houding peilen ten aanzien van de komende zitting van de Veiligheids raad. Naar de Telegraaf verneemt, wordt Woensdag over de gehele linie een ver hoging van de benzineprijs verwacht met 0.4 cent per liter. GEEN BULLETINS MEER OVER HERSTEL KONING GEORGE Gisteren is, voor het eerst sinds ko ning George vijftien dagen geleden werd geopereerd, geen officieel bulle tin over zijn toestand uitgegeven Zijn herstel is zo bevredigend, dat de be handelende geneesheren de komende paar dagen waarschijnlijk geen nieuw bulletin zullen publiceren. £EN VRIENDELIJKE juffrouw uit Enkhuizen heeft Theodoor op een briefkaart gevraagd of de aap, die enkele dagen geleden in dit ernst-en- Iuim-hoekje prijkte wel inderdaad Theodoor was...." Hij leek maar zo dik", schrijft die juffrouw. Inderdaad, juffrouw, is die dikke aap Theodoor en een andere dikke aap (met een rokje aan) is Alida. We hebben ons met apenklieren laten inspuiten. Verjon ging, ziet u? Een 22-jarige jongeman in ons liefelijk Purmerend (van de veemarkt en het boemeltje) wou er ook wat beter uitzien. In zijn geval vanwege zijn huwelijk. Dies stal hij een koe. Gewoon nietwaar? Je wilt trouwen, je steelt een koe en klaar is kees. Maar deze huwelijkscandidaat liep tegen de lamp. De eigenaar van het beest herkende haar, terwijl de trouwlustige trachtte haar op de markt te verkopen. De jonge Purmerender zit behoorlijk in de boot, al is het dan geen huwelijksboot. Theodoor is zo vrij Stalin te beklagen, evenals die 22- jarige jongeman. Want wat zegt de Prawda?" De maarschalk heeft in zijn eerste commentaar op de Engelse ver kiezingen zowel Clement Attlee als IfllHIHIIIIIIIIIIIIIItlltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllflIlllllftlllllll Winston Churchill oorlogshitsers ge noemd. „En van wie moet Oom Josef NA TEHERAN CAIRO het nu nebben? Want de rode deken van Canterburj wordt tóch geen pre mier. Attlee inmiddels, gans niet ge schrokken van de Russische reacties is van plan een verkiezingstournee door Engeland te maken. In tien dagen gaat hij 53 redevoeringen afsteken. Na zo veel maal hetzelfde te hebben gezegd zou je je eigen woorden gaan geloven. Graaf van Bothmer, een bons van de Nieuw Nationaal Socialistische Partij in Duitsland zal voor het gerecht wor den gedaagd wegens anti-Joodse uit latingen. Een maand geleden kreeg hij vier maanden wegens belediging van de Westduitse regering. En nu Theo door maar vragen of de graaf die uit latingen tegen zijn cipier heeft ge daan. We verlaten even de (grieze lige) politieke wereld om een kijkje bij de ambtenaren te nemen. De ge achte cliëntele mag zich wel aanslui ten bij de bond voor bescherming van het ambtenarendom, want die in Syrië zijn en bloc in staking gegaan. De re gering heeft als een wetsontwerp goed gekeurd. op grond waarvan elke sta- kendp ambtenaar kan worden ontsla gen. Geen ambt zo naar als het ambt van ambtenaar. CEN NAUWKEURIGE bestudering van Stalins verklaring over de atoombom heeft de Westerse staats lieden tot de overtuiging gebracht, dat deze uitsluitend gezien moet worden als een stuk binnenlandse propaganda en een poging om de communisten bui ten het Sowjetblok, tegenover de re cente Amerikaanse onthullingen op het gebied van de productie van nieuwe atoomwapens, een brok vertrouwen in de macht van de Sowjet-Unie te geven. Had men m sommige kringen nog even de indruk, dat de verklaring mis schien een aanwijzing zou bevatten, dat de Russische regering een hervat ting van de sinds lang vastgelopen on derhandelingen over controle op de atoomenergie wenste, bij een nadere lezing van de betreffende passages bleek deze optimistische veronderstel ling niet te handhaven. De grove be schuldiging, dat Amerika steeds ge weigerd heeft, de atoomwapens af te schaffen (en daarmede de ontkenning van het Baruch-plan en alle pogingen van de Verenigde Naties om tot een af doend controlesysteem te geraken), kan niet anders gezien worden dan als een leugen, waarbij vergeleken die van een Hitier amateuristisch aandoen. Van heel wat meer belang dan de verklaring van Stalin acht men dan ook in alle Westerse hoofdsteden de mededelingen van Gordon Dean, de voorzitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie. Deze komen hierop neer, dat de Verenigde Staten, die in de atoombom een middel beza ten tot het voeren van een strategische atoomoorlog, nu ook de beschikking hebben over tactische atoomwapens voor de orthodoxe oorlogvoering te land, welke „heel wat doeltreffender zijn als middel om aggressoren in toom te houden, zonder het risico van ver woesting van grote delen van de we reld". Wat Dean daarmede bedoelde is dit: Totnogtoe was het splijtbare materiaal, benodigd voor de aanmaak van atoom wapens, schaars en het werd daarom uitsluitend bestemd voor de vervaardi ging van middelen, waarmee men een vijand het zwaarst zou kunnen tref fen. De bedreiging van het strategische atoombombardement op de Russische industriële en bevolkingscentra was tot voor kort in feite het enige tegen wicht tegen de aan mankracht en ma teriaal overmachtige orthodoxe land legers van het Sowjetblok. De gevolgen van een oorlog onder dergelijke om standigheden kan men zich slechts bij benadering voorstellen. Terwijl de Russische legers enorme, zwak verde digde gebieden van de Eurazische ruimte onder de voet zouden hebben gelopen, zouden Amerikaanse lange- afstandsbommenwerpers met hun do delijke last de Russische steden en fa brieken hebben geteisterd, in de hoop zo de Russische strijdmacht te velde te beroven van alle materiaalaanvoer. Maar wie dan ook de oorlog gewon nen zou hebben, een groot deel van de wereld zou in een wildernis veranderd zijn. gEZE OORLOG is de mensheid geluk kig bespaard gebleven, maar een nieuw gevaar doemde op, toen ook Rusland de atoombom ontwikkelde en deze in een ongetwijfeld steeds sneller tempo begon aan te maken. Op het ogenblik, zo mag men aannemen, is de Amerikaanse voorraad atoombommen vele tientallen malen groter dan de Russische, maar dit verandert niets aan het feit, dat zodra de Russen enige honderden bommen zullen bezitten wat waarschijnlijk einde 1952 het ge val zal zijn de Amerikanen geen ge bruik meer kunnen maken van het strategische atoombombardement, zon der zichzelve daaraan eveneens bioot te stellen. En daarmede zou de Russi sche overmacht op het gebied der or thodoxe bewapening zijn volle gewicht herkrijgen. Gelukkig voor het Westen zijn in de laatste tijd in Amerika methoden ont dekt, waarmede het mogelijk is het eens zo schaarse splijtbare materiaal in grote hoeveelheden te winnen. Tege lijk daarmee heeft men nieuwe atoom wapens ontwikkeld, die geschikt zijn voor de oorlogvoering te land, zoals lichte atoombommen, granaten met een atomische lading enz. Uitgerust met deze wapens, aldus is de mening van militaire deskundigen, moet ook een betrekkelijk klein leger als dat van generaal Eisenhower volkomen in staat worden geacht, zich met succes te verweren tegen een met talrijke Rus sische pantser- en infanteriedivisies uitgevoerde aanval. In een eventuele oorlog is Amerika dus voortaan in staat de zware atoombom in reseve te houden, in de niet ongerechtvaardigde verwachting, dat de Russen, met het oog op repressailles, hetzelfde zouden doen. Bedenkt men nu verder, dat het enerzijds hoogst onwaarschijnlijk is, dat ook de Russen reeds atoomwapens voor de tactische oorlogvoering kun nen vervaardigen en dat ande.zjjds nieuwe defensieve middelen tegen lange-afstand-bommenwerpers snel worden ontwikkeld, dan is er alle re den tot hoop voor de Westerse wereld, wat ook de bedoelingen van Stalin mo gen zijn,

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1