Tevreden en ontevreden gezichten bij de kantonrechter VRIJSPRAAK-RECLAMEAANBIEDINGEN MOOï JiEEDTE CONCURRENTIE-NIjD Theo van der Pas (piano) speelt tweemaal voor de Muziekkring BÉ 1 VOOR DE HELDERSE BALIE Prijzenoorlogin leder en textiel... Aluminium in 't duin; buksen op 't water Aanvoer visafslag (met prijzen) Avondwijding Lutherse kerk Burgerlijke Stand CITY MAGAZIJN Spoorstraat 22—24 „Moed, beleid en trouw' de Tivoli-bioscoop UW VRIENDEN DRINKEN ORANJEBOOM BIER! Smaldeel V in Malta Morgen abonné's, Vrijdag openbaar concert Albert Vogel draagt voor op 8 November Onderofficieren der K.M. hebben een bridgeclub Feestavond „De Postiljon' Tussen Haaks en Kuitje WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 Het kantongerecht te Den Helder Is gisteren weer eens druk bezocht ge weest. Het geroezemoes op de publieke tribune dat daarvan het gevolg was heeft de zitting een populair tintje gegeven. Enkele keren werd zelfs tot vrij spraak geconcluderd en dat heeft de gehele langdurige bijeenkomst veel goed gedaan. Maar toch, er waren ook ontevreden klanten. Onder hen was D. de G. uit Anna Paulowna, wiens hond schade zou hebben toegebracht aan de bollen- gewassen van een dorpsgenoot. Ondanks de pertinente verklaring van een getuige weigerde De G. kleur te bekennen, omdat hy zeker wist dat de hond op de desbetreffende dag niet was los geweest. Niettemin eiste de ambtenaar van het O.M. 15.of vijf dagen. Hoewel de verdachte hiermee geen genoe gen nam werd hy door de kantonrechter, mr. J. 't Hooft, conform de eis veroordeeld. Zekere W. B. uit de Cocksdorp was ook al ontevreden. Hij was in de duinen gesignaleerd, terwijl hij een klem leg de. De verbalisant werd ook gehoord. Beide mannen hielden voet bij stuk; de één had géén klem gezet, de ander beweerde dat hij zelf had gezien van wél. Omdat B. niet op de konijnen vangst zou zijn geweest, wilde de amb tenaar toch wel eens weten wat hij dan wél had uitgevoerd. „Ik liep naar aluminium te zoeken", antwoordde de verdachte. Toen het gelach was ver stomd en men had begrepen dat hier werd bedoeld aluminium van neerge storte vliegtuigen, stelde B. de verba lisant enkele vragen. Maar die wist alles niet precies meer, want het was zeven maanden geleden gebeurd en niet „guster". Het vonnis luidde f 15 of 5 dagen met vernietiging van de in beslag genomen klemmen. Twee verdachten Hierna verschenen twee verdachten voor de balie, J. P. en J. S. van T. uit Hillegom. Laatstgenoemde had op de Rijksweg P. willen passeren, toen deze linksaf de Doggersvaart wilde oprijden. Van T. hield een interessant pleidooi, dat vooral door de ambtenaar met gro te belangstelling werd gevolgd. Deze verdachte garandeerde op dit gevaar lijke punt nog veel meer ongevallen, omdat men, wanneer men uit de rich ting Alkmaar komt, onmogelijk kan zien dat er een zijweg is. Bovendien zou P. geen teken hebben gegeven, dat hij linksaf wenste te slaan. P. beweerde dat hij wel van zijn voornemen had kennis gegeven. Een getuige moest hierop het antwoord schuldig blijven. De ambtenaar vertelde in zijn re quisitoir waarom hij beide mannen als verdachten had opgeroepen: P. had achter zich liggend verkeer geen gele genheid geboden tot voorbij rijden, en Van T. had willen passeren ter hoogte van een zijweg. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging voor Van T. en eiste tegen P. f 12 of 6 dagen. De kanton rechter concludeerde ten slotte in bei de gevallen tot ontslag van rechtsver volging. Reflectoren Zekere J. V. kwam er ook goed af. Op de Rijksweg te Callantsoog was zijn auto van achteren in elkaar gereden. De wagen stond langs de weg, terwijl V. lotos maakte van de „Piet Hein". Hij moest zich verantwoorden omdat zijn stoplicht niet brandde en omdat zijn wagen niet was voorzien van rode reflectoren. De stoplicht-kwestie werd vervallen verklaard, daar na de aan rijding moeilijk was te constateren of het licht er vóór al dan niet had ge- functionneerd. De rode reflectoren moesten volgens de ambtenaar f 3 of 2 dagen opbrengen, maar de kanton rechter meende te kunnen volstaan met de uitspraak: schuldig zonder straf. Vermelden wij nog, dat de verdachte zijn belangen zo uitstekend verdedigde, dat zijn verdediger, mr. Jonker, er vr, wel niets aan behoefde toe te voegen. Rattencomplex Een grappig geschiedenisje was gis teren voorts het optreden van de Am sterdammers A. J. V. en J. J. H. de V., die voor twee overtredingen terecht stonden. Ten eerste hadden zij in hun auto allebei een buks gehad en ten tweede was daarmee in gesloten jacht tijd op hazen geschoten. Toen de amb tenaar hoorde, dat de beide hoofdstede lingen naar de Wieringermeer kwamen om te vissen, begreep hij helemaal niet wat zij dan met de buksen moesten doen. Maar de verdachten hadden hun antwoord klaar. Daarmede hadden zij op ratten willen schieten. Zij in Amster dam bij de grachten hadden immers de „dood" aan ratten! Nochtans wilde de groene tafel weten hoe zij dan aan de vier in geslag genomen hazen waren gekomen. Nou ja, die hadden zij neer gelegd, wijl de jacht daarop meer genoegen bood dan op doodgewone rat ten. Het rattencomplex werd niet geac cepteerd. Het vonnis was: 2 x f 25 ol 2 x 10 dagen en 2xf 10 of 2x5 dagen En het eigenaardige: de vier hazen wa ren een uur na de vangst al min of meer bedorven, daar zij gevieren tegen elkaar waren ge,plakt. En dat was on mogelijk, volgens de verdachten. Pryzenslag Uit Den Helder stond L. S. terecht Hij had op aanplakbiljetten aan zijn winkel in lederwaren en bijouterieën een prijzenoorlog met spotprijzen ge annonceerd. Men had proces-verbaal opgemaakt, omdat men meende dat zulks niet mocht Maar S. zette voor de groene tafel uiteen, dat zijn reclame niet een seizoenopruiming betrof en ook niet insinueerde dat men bij hem tijdelijke koopjes kon halen. „Dat ik hier sta, edelachtbare, vindt zijn oor zaak in de concurrentiestrijd. U begrijpt zelf wel, dat ik hier ben gebracht". Ver volgens deelde hij mede, dat hij dik wijls geweldig goedkope partijen goe deren kan inkopen, waarvan hij zijn klanten middels prijzenoorlog-reclame wil laten profiteren. De ambtenaar zag in dat het hier geen aanbieding had gegolden van tijdelijke aard (in strijd met de wet winkelopruimingen), waar om hij concludeerde tot vrijspraak. Hij verzocht evenwel voortaan wat rustiger reclame te maken. Zonder dat mr. Knuwer er aan te pas behoefde te ko men, besloot ook mr. 't Hooft tot vrij spraak. Voor eenzelfde vermeende overtre ding waren de firma's D. N. en B. van S. (textiel) gedagvaard. Zij hadden ge adverteerd met „boksprijzen". Ook de ze verdachten beriepen zich op steeds weerkerende koopjes, die absoluut niets hadden uit te staan met opruiming of tijdelijke aanbiedingen. Het bewijs zat in de tas van verdachte D. N., die meteen met een hemdje en een onder broekje op de proppen kwam en tevens aanbood de facturen te laten zien. Dit werd achter de balie echter niet nodig geacht. Ook hier vond de ambtenaar de wijze van reclamevoeren ietwat over dreven, maar hij vroeg vrijspraak. De kantonrechter ging daarmee accoord, Voor het eerst na lange tijd zijn wij in de gelegenheid, niet alleen de aanvoer van de gemeentelijke visafslag te publiceren, maar ook de prijzen, die de verschillende aangevoerde soorten hebben op gebracht. Men kan uit de onder staande opgave lezen, dat de prijs van de schol varieerde van 101 tot 16 per honderd kilogram, welk prijsverloop uiteraard sa menhing met de kwaliteit en de grootte van de aangevoerde schol. Dit prijsverloop heeft dan ook ge volgen wat betreft de bedragen, die de consument moet betalen bij de visventer en in de winkel. Hier volgt dan de aanvoer iri de periode van 1 tot en met 6 Oc- tober 1951: 538 kg bot (prijs f 26—f 16 per 100 kilogram), 3807 kg garnalen f 56- f 15), 66 kg kaan (69—30), 381 kg kabeljauw (10080), 1874 kg schar (2616), 23425 kg schol 101—16), 54 kg pieterman (57—37), 341 kg poon (9025), 1558 kg tar bot (192—41), 6625 kg tong (345— 90), 3691 kg wijting (24—16), 217 kg rog (21—17), 91 kg haai (10), 1 kreeft (3,10). In de wekelijkse avondwijding, die vanavond om acht uur in de Lutherse kerk (Wezenstraat) wordt gehouden, spreekt de heer J. K. Schendelaar over het onderwerp „Het opkamertje van Elisa". Muzikale medewerking wordt verleend door mevr. A. van Hoek Kiljan (orgel) en een kwartet uit het Luthers kerkkoor. De afdeling Den Helder van de Nederl. maatschappij tot bevordering der Toonkunst heeft haar medewerking toegezegd voor de avond wijdingen, die in de adventstijd zullen worden gehouden. Bevallen: J. E. Reijtenbach—Davis, zoon: T. PalmkoeckJongsma, dochter; H. Kooü—Gorter, zoon; F. Snippe Wierenga, zoon; E. M. de Winter— Moré, zoon; G. Louwe—Schrieken, zoon; F. L. van Riel—Olsen, dochter; H Zwart>—van Os, zoon; J. C. van Buul— Bade, zoon; J. A. de Blok—de Hooge, dochter; J. S. Wijnsmavan der Sluis, dochter; A. MolenaarKoedijker, doch ter; E. A. van TongerlooDommisse dochter; J. W. E. LeenVoorman, doch ter; G. Wijnkerde Lange, zoon; G. RavenFijma, zoon; A. M. van der HoevenReidsma, zoon. Ondertrouwd: J. ter Haar en M. J. Hermans; I. J. Ekerman en H. G. Woudstra; J. Tesselaar en C. M. van der Voort. Gehuwd: A. Hof en B. de Haas; G. J. W. van de Riet en P. H. Tolenaar; J. Rob en H. de Jong; T. Willemse en D. G. van der Hoff. Overleden: C. Kater, man 42 jaar; Ph Frinks, man 73 jaar; M. Post, geb. Boon, vrouw, 71 jaar; K. Buisman, geb. Murawska, vrouw, 26 jaar; J. Fa- in bracht ons voor 't KANTONGERECHT Er volgde vrijspraak I Let op onze a s Maandag! Onze leveranciers zorgen voor sensatie I (Advertentie, Ing. Med.) Regisseur Lewis Milestone heeft van „Voor moed, beleid e* trouw" een be klemmende film gemaakt. Men moet dan ook in de eerste plaats voor hem bewondering hebben, omdat hij zich vrijwel heeft beperkt tot een cel en een rechtszaal, waarin acht Ameri kaanse krijgsgevangenen van moord beschuldigd terecht staan. Deze acht vliegers worden door een burgerlijke rechtbank verhoord en gemarteld, zon der dat de mannen aanspraak op rech ten kunnen doen gelden. Men heeft wellicht reeds begrepen, dat een en ander zich afspeelt in oor logstijd. Door een Chinees verraden vallen de dappere kerels in handen van de Jappen, die, kost wat het kost, de basis van het neergestorte vliegtuig willen weten. Eensgezind besluiten de Amerikanen liever te sterven dan hun goede zaak te benadelen. De film heeft geen „eind", want, juist gezien, wordt na de uitspraak .fu silleren" de voltrekking van het von nis in twijfel gelaten. Het verhaal is gebaseerd op gegevens van krijsge vangenen die in Japan hebben vertoefd. Krijgsgevangenen, die van moord werden beschuldigd, omdat zij militaire doelen bombardeerden. Het valt in deze rolprent slechts te betreuren, dat soms een sentimentele achtergrond wordt getoond, die men zich zonder aanwezigheid even goed kan voorstellen. De voornaamste rol len in deze uitsekende film worden vertolkt door Dana Andrews en Ri- chard Conté. Tot en met Donderdag avond gaat deze rolprent in Tivoli. Schipper Mees Toxopeus, die met pensioen gaar, omving voor zijn tange trouwe dienst bij de K.N.Z.H.R.M. van de voorzitter Jhr. Quarles van Ufjord in het Scheepvaarthuis de bronzen medaille. (Advertentie, tni. Med.) Het Smaldeel V van de Koninklijke Marine, dat onder bevel van de com mandeur F. Th. Burghard oefeningen houdt in de Middellandse Zee, in sa menwerking met de zesde Amerikaanse vloot, vertrekt vandaag uit Malta, na een tweedaags verblijf in deze Engelse vlootbasis. -r ANDERS J^ormaal worden de zittin gen van 't kantongerecht boven in het gebouw gehou den. Maar gisteren was dat anders omdat de eerste zaak het noodzakelijk maakte dat de voornaamste getuige, het slachtoffer van een aanrij ding, ook het zijne kon zeg gen. Ge moet weten, dat ge tuige K. R. in Juni met mijn motor in zo onzachte aan raking was gekomen met 'n vrachtauto, dat hij thans nog met een voet in het gips in de ongevallenwet hinkt. De verdachte was een zekere N. H., die destijds op de Oos- terweg onder Callantsoog onmiddellijk na het starten naar links de weg was opge draaid, zonder, zoals getui gen verklaarden, zijn rich tingwijzer te gebruiken. R. was toen reeds zo dicht ge naderd, dat de bagagedrager van zijn motor de auto raak te. Hij kwam te vallen en bekwam nogal zwaar licha melijk letsel. Deze kwestie nu werd uit 0 rhten in een kantoor ov de -nedenverdieping, om- dai getuige, die zich slee n bewegen met be hulp r een kruk welke veel n'- •'■ernst vertoon de met ei gei"iproviseerde balie, niet voldoende be kwaam was om de trap te bestijgen. Het was een ge zellig kantoor. De kanton rechter en de ambtenaar waren niet in toga gehuld, en laatstgenoemde had het zich recht gemakkelijk ge maakt in een leren club fauteuil. In deze omgeving (portretten en een gerust stellende levensverzeke ringsreclame aan de wand kwam uit, dat de flessen butagas, die het slachtoffer op zijn bagagedrager had vervoerd, geen uitsteeksels hadden gepormd. En voor de verdachte waren ook melkbussen aan de kant van de weg geen verzachtende omstandigheden, omdat je nu eenmaal niet zo maar naar links de weg oprijdt. Een andere getuige, zekere B., zei óók dat H. niet zo ver had behoeven uit te wijken. De staande ambtenaar achtte het een vrij ernstig ongeval Hij eiste f 75,of 25 dagen. Na het pleidooi van mr. Knuwer vonniste de kan tonrechter, mr. J. 't Hooft, met 15 of 5 dagen. Voorts zal de verdachte nog f 5 moeten betalen omdat zijn stoplicht niet brandde. Hoe gemoedelijk deze zit ting overigens was, verdach te H., die geenszins over tuigd Was van zijn schuld, zal stellig voor nog andere kosten moeten opdraaien. Civielrechterlijk noemt men dat. VERLIES £)eze Gradus heeft ook weer post ontvangen. Ter ge legenheid van het vijf en veertigjarig bestaan van de Transport Arbeiders Bond werd Zaterdag in Casino 'n feestavond gegeven. Na zo'n plezierige avond is het niet prettig te moeten ervaren dat je een portemonnaie hebt verloren. En toch is dat gebeurd. De inhoud bestond uit vier zilverbons van f 2,50, enig kleingeld en een dres soirsleuteltje. Gradus weet. dat de ver liezer zijn geld en bet sleu teltje hard nodig heeft. Dus, vinder, waar wacht u nog op? GEVAAR Aan de Parallelweg staat de openbare lagere school 5. Dat die er staat, dat geeft niet. Daartegen hebben ook Gradus' klachtenmelders geen bezwaar. Edoch, er zijn andere moeilijkheden. Een vriendelijke man heeft deze Gradus verteld hoe de kin deren daar echt opgeruimd en dartel over de weg hup pelen, zonder het gevaar te zien van naderende fietsers motor- en autorijders. Tot nu toe is het goed gegaan maar tegen schooltijd schijnt vaak heel wat manoeuvreer kunst van node te zijn om de enthousiaste jeugd te kunnen ontwijken. Misschien ziet het onderwijzend perso neel in deze doorgegeven klacht aanleiding om het toezicht op de spelende kin deren te verscherpen. GOODWILL Cen jaar geledeen werd in Haarlem het initiatief ge nomen om iets te doen voor de langdurige zieken, voor hen, die jaren lang wachten op genezing. Het is juist dit wachten, het piekeren enz.. dat een achteruitgang te weeg brengt. Hierin tracht T.O.G. („Tot ons genoegen' goodwill-club voor lang durige zieken en invaliden' verandering te brengen door middel van verzamelen en kuntselen. Na een jaar wor den reeds aan tweehonderd patiënten in sanatoria, zie kenhuizen en thuis maande lijks postzegels verstrekt. T.O.G. heeft onder de emi nente leiding van de heer De Graaf te Haarlem vijf en zeventig correspondenten in vijf en twintig landen. Daarvoor verzorgt drs. H. Bovenkerk de correspon dentie. Verder werd een algemene deviezenvergun- ning verkregen van de Ne derlandse Bank voor de in- en uitvoer van postzegels. T.O.G. werkt zonder finan ciële middelen; de mede werkers verrichten hun ar beid geheel belangeloos. Het lidmaatschap, het clubor gaan en materialen zijn gra tis voor de zieken. En nu doet Gradus een dringend beroep op u. Zendt postzegels, verzamelzegeis. sluitzegels, albumplaatjes, lectuur, handwerkmateriaal De abonné's van de Muziekkring Den Helder hebben reeds enige tyd leden het programma voor het seizoen 1951-'52 ontvangen. Wy gaven toen een samenvattend overzicht van de concerten, die zullen worden geboden. De cyclus van vier abonnementsconcerten begint morgenavond met een piano recital in Casino, door de begaafde Chopin-vertolker Theo van der Pas. Ook nlet-abonné's zullen deze kunstenaar kunnen beluisteren en wel op Vrijdag, avond, wanneer eveneens in Casino een openbaar concert wordt gegeven. gedaan uit Chopins uitgebreide oeuvre. Hij opent dan met de Polonaise in cis (opus 26 no. 1) en speelt verder een paar walsen, drie éiuden, een mazurka, de Fantaisie-Impromptu in cis opus 66 en twee scherzo's. Voorwaar een veel belovende selectie uit de werken van de grote Frans-Poolse meester. Eerste extra avond Op het programma voor de recitals door Theo van der Pas vindt men te vens de eerste extra avond in dit sei zoen aangekondigd. Het organiserend comité van de Muziekkring heeft na- melijk de voordrachtskunstenaar Albert Vogel bereid gevonden, op Donderdag avond 8 November in de grote zaal van „Formosa" op te treden. Dan zal Albort Vogel het bekende werk van Aart van der Leeuw,, „Ik en mijn Speelman", voordragen. Het tweede abonnementsconcert wordt op 10 Januari 1952 gegeven door de bas-bariton Laurens Bogtman en de pianist Felix de Nobel. Dan volgt in Februari een concert door Thomas Magyar (viool) en Willem Hielkema (piano). Het vierde abonnementsconcert wordt medio Maart gegeven door de Haarlemse Orkestvereniging. Deze laat ste uitvoering vindt plaats in de Nieu we kerk en kan dus ook voor niet- abonné's van de Muziekkring toegahke- lijk worden gesteld. Muzikale uitstapjes In vorige seizoenen werden enige malen „muzikale uitstapjes" georgani seerd naar het Concertgebouw te Am sterdam. Ook ditmaal wil de Muziek kring dergelijke excursies voorberei den, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan een uitvoering door de Nederlandse Opera. Onderhandelingen in deze richting worden reeds gevoerd. Bezoeken aan het Concertgebouw blijft de Muziekkring, bij voldoende belang stelling, eveneens organiseren. Het zou ons in het geheel niet ver wonderen, wanneer er muziekliefheb bers zijn, die beide recitals willen bij wonen, temeer daar de pianist verschil lende programma's heeft samengesteld Morgenavond speelt Thep van der Pas o.a. de Polonaise in c Opus 40 nr. Impromptu in as Opus 29, de Ma zurka in b Opus 33 nr.-4, enkele walsegi en étuden, twee nocturnes, een scherzo en een ballade (in g ojjis 23). De bal laden in as (opus 47) en f (opus 52) staan op het programma voor Vrijdag avond. Voor dit openbare concert heeft Theo van der Pas een andere keuze enz. aan T.O.G., L. Molen straat 38b rood te Haarlem of aan de medewerker te Alkmaar. Lindegracht 1. De goodwill-club zorgt dan voor distributie onder de patiënten van alle gezind ten en leeftijden. Dat „T.O.G." doet onge twijfeld zeer nuttig werk, dat zullen de lezers met Gradus eens zijn. In dit ver band meteen even een ant woordje aan de heer Ban- nink in het sanatorium „Zonnestraal", die Gradus om postzegels heeft ge vraagd. Wel, mijnheer Ban- nink, u heeft bovenstaand stukje gelezen. Uw naam is al doorgégeven aan „Tot ons genegen", dat nu stellig zal zorgen dat ook u uw deel krijgt. Ook andere zieke en invalide verzame laars weten dus nu een goed adres. Het bestuur van de Marine-onderof ficiersclub heeft verscheidene 'eden bereid gevonden, zich aan te sluiten bij de afdeling bridge, zodat tot de op richting van een bridgeclub voor on derofficieren der K. M. kon worden besloten. De eerste drive wordt e in- avond gehouden in de MOOC sociëteu de bovenzaal van het Algemeen Mili tair Tehuis aan de Spoorstraat. De amusementsvereniging van personeel „De Postiljon" geeft op Za terdag 20 October een feestavond 'n Casino. Onder regie van de heer Manuel zal door de eigen toneelcl"" worden opgevoerd het blijspel in dr'e bedrijven „Een vrouw op zicht", va£ Han van Teulingen. Dt dansmuzie na afloop v.ordt gespeeld door ..Tl1' Musical Ramblers" onder leiding van Nic Visser. Giadus' lijf fotograaf heeft ook eens een kijkje genomen in onze H.B.S. op de Kerkgracht. U ziet hier de directeur, dr. A. E. Loen, in zijn huiskamer-klas voor zijn leerlingen staan Men was voornemens, dit jaar met de bouw van een nieuwe H.B.S. te beginnen, maar.de regering had er nog geen geld voor beschikbaar Dus zullen onze H.B.S.'ers nog een weinig geduld moeten hebben.... Tegenover Hr. Ms. Neptunus wordt in de strekdam weer een „zandsluis" gemaakt, ditmaal om <j' zandzuiger H.A.M. 203 in de eerste bouwput te brengen. Hr. Ms. „Y 862" van de Zeerefl- dings- en opsporingsdienst is uit Hoe van Holland teruggekeerd. Het is morgen hoog water om 4" en 17.15 uur en laag water om 10-55 en 23.00 uur. De temperatuur van het zee water was 12,1 graden Celsius.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2