CULTUREEL NIEUWS Het Stadion verwacht titanenstrijd tussen Blauw-Wit en Ajax Pim, Pani en Poni in Afrika De wagen in bet Kloosterbos ccppie JIMMY BROWN TERUG DE DIERENTUIN EEN HOOFDSTEDELIJKE DERBY D.W.S. kan in Hilversum wel eens op onverwachte tegenstand stuiten Heerenveen maakt verre reis naar Amsterdam Griezel per fles Thans daling wolprijzen te Sydney ROOK-KftTER „Dat nooit me<zr,"zcqt, de Heer KeHiriqroker: Jk rook nu T3o$tölt. de ideale combinatie van rijke Virqinia- smaak en perfecte mildheid." Oostduitse voorwaarde verworpen Voor bespreking over de Duitse eenheid AGENT DOOR STROPER ONDER VUUR GENOMEN Notarisklerk verduisterde dertig mille Porter bij minister Stikker - DAGELIJKS FEt CARBOVIT(Actieve Kool-Dragies) reinigt maag en Ingewanden van kwade stollen. Per doos 41 ct. Flacon 1.03. ER wordt op het ogenblik een docu mentaire film vervaardigd over het leven van de grote Franse staatsman Georges Clemenceau in de Vendee. Het leven van de „tijger" zal op het scherm worden gebracht door middel van schil derijen, standbeelden en herinneringen, waarvan sommige geleverd zullen wor den dopr de zoon van Georges, de heer Michel Clemenceau. <sSpookóteen Het Radioprogramma VRIJDAG 12 OCTOBER 1051 68. De agent Karei Klabak had in zijn leven veel vreemde dingen beleefd, maar het schouwspel dat zich in dit nachtelijk uur aan zijn blik ontrolde, deed het bloed in zijn aderen stollen. Als aan de grond genageld, bleef hij staan kijken naar het vreemde tafereei voor de ingang van de stedelijke die rentuin. ,,'t L-l-l-lijkt w-w-wel of alle d-d-dieren zijn 1-1-losgebroken", zei hij, zich zelf gelijktijdig in de arm knijpend om te controleren of hij bezig was iets heel naars te dromen. Hij. was immers vroeger een keer tijdens een nachtelijke ronde in slaap gesukkeld. Toen hij echter met zijn eigen oren hóórde, hoe een grote tijger even brulde tegen ten kangeroe, die hem blijkbaar op de te nen was gaan staan, wist de agent Ka- rel genoeg. Hij had moeite zijn sjako op zijn te berge rijzende haren te hou den en trok zich ijlings om de hoek van de Breestraat terug. Zijn knieën knikten zo verschrikkelijk, dat hij zich aan de pui van de firma Porremans moest vastgrijpen om niet als een zout zak in elkaar te zijgen. „D-d-dat dat nou uitgerekend in mijn wijk moet ge beuren", steunde hij amechtig. ,,Wat moet ik in hemelsnaam doen? Strak? komt het hele stel mijn richting dit en wat moet ik dan beginnen?" Voorzich tig gluurde de agent Karei om de aoek, in stilte hopend, dat alle dieren weer zoet naar hun hok zouden gaan. nE HOOFDSTEDELIJKE DERBY tussen Blauw Wit en Ajax is zonder twijfel „de" wedstrijd van Zondag. Gezien de resultaten zouden wij zonder meer een overwinning van Ajax moeten voorspellen. De ploeg van Koolhaas staat immers ongeslagen op de ere-plaats van 1B en Blauw Wit heeft het nog steeds niet tot een overwinning kunnen brengen. Men dient echter te bedenken dat Ajax tegen Oosterparkers maar een zeer povere indruk heeft gemaakt en dat Blauw Wit door de rivaliteit zo kan worden geprikkeld, dat een geheel andere uitslag uit de bus komt dan men zou verwachten. De drie andere leiders zullen het waar schijnlijk iets gemakkelijker hebben, hoewel D.W.S. terdege moet oppassen bij het bezoek aan 't Gooi. Feijenoord gaat van Sittardia winnen en van V.V.V. verwachten we hetzelfde tegen Sparta. JJOZE en angstige vermoedens rezen, toen enige Hagenaars aan het witte plafond van hun etage een geheimzinnige, grieze lige rode vlek, die alsmaar gro ter werd, ontwaarden. Bij de bo venburen was het doodstil. Met koude rillingen en angstzweet werd de politie gewaarschuwd. Toen bleek, dat men zich door griezelvoorstellingen had laten „flessen". Bij de bovenburen, die niet thuis waren, was een fles bessensap omgetuimeld en leeg gelopen. Maar ja, je kunt nooit weten Als DWS inderdaad met twee winst punten uit Hilversum komt, is de mo gelijkheid groot, dat de Amsterdam mers met Haarlem gaan uitlopen. Haarlem zal waarschijnlijk geen moeite hebben met GVAV, terwijl Enschedese Boys weieens een punt aan AGOVV kon gaan verspelen. Heerenveen gaat een verre reis naar Amsterdam-Noord ma ken om Volewijckers te ontmoeten. Het kon voor de Friezen weieens een ver geefse reis worden. Dat EDO van Ve- locitas gaat winnen staat voor ons als een paal boven water en ook Elinkwijk maakt o.i. in de wedstrijd tegen Frisia een goede kans op de volle winst. Go Ahead zal trachten zijn positie via een overwinning op Theole te verbeteren. Hoewel VSV zijn twee laatste wed strijden heeft gewonnen, vrezen wij dat de Velsenaren in de uitwedstrijd tegen Wageningen in moeilijkheden kunnen komen. Vitesse heeft een redelijke kans om de nederlaag van Zondag j.1. tegen Be Quick uit te wissen. De Arnhem mers spelen namelijk een uitwedstrijd tegen Leeuwarden. Van DOS mag een overwinning op Oosterparkers worden verwacht en het is zo goed als zeker, dat in Zwolle twee winstpunten oo RCH liggen te wachten. Be Quick mag in Enschede proberen om zijn tweede plaats te prolongeren, een opgave, die wellicht niet eens zo eenvoudig zal zijn NAC, dat vorige week zijn eerste plaats in de wedstrijd tegen DHC ver speelde, gaat tegen Eindhoven een zwa re wedstrijd tegemoet. Een wedstrijd waarvoor in het Zuiden veel belang stelling bestaat, is de ontmoeting Wil lem II—BW. Wij hebben in de gasthe ren het meeste vertrouwen Bleyerheide en Juliana, ploegen die de laatste ia- ren meestal tevreden waren met het spelen van de tweede viool, gaan pro beren elkaar uit de kopgroep te ver dringen. Quick gaat op eigen bodem een nederlaag tegen SVV tegemoet en DHC heeft een klein kansje om MW met lege handen naar Maastricht te laten vertrekken. Als WV Zondag een tikkeltje geluk heeft, wordt de voorsprong Zondag nog groter. Daarvoor is nodig dat de lei ders van Sparta winnen en de concur renten Hermes DVS en Emma de pun ten gaan delen. PSV gaat naar Braba-i- tia om de winst weg te halen. Chevre- mont zal wel lijdelijk moeten toezien, dat Limburgia de eer voor zich opeist. De wedstrijden MauritsADO en Longa—HBS zijn ontmoetingen tussen gelijkwaardige tegenstanders, waarvan de uitslag moeilijk is te voorspellen. Bij opening gistermorgen van de wolveilingen te Sydney daalden de prijzen verder. Er werd slechts schaars geboden en de markt was soms luste loos hetgeen een grote tegenstelling vormde tot het levendige bieden van Maandag en Dinsdag j.1. Het grootste deel van de gisteren verkochte wol was bestemd voor het continent van Euro pa. De grootste dalingen boekten de betere soorten wol van middelmatige tot goede kwaliteit. (Advertentie, Ing. Med.) De commissie voor zaken betreffen de geheel Duitsland van het Westduitsc parlement heeft Donderdag de Oost duitse oproep, om de besprekingen met de Westelijke mogendheden over nie tigverklaring van het bczettingsstatuut te beëindigen, van de hand gewezen. Oost-Duitsland wenst eerst beëindi ging van deze besprekingen, alvorens men over eenheid gaat praten. De com missie zet de bestudering van Grote- wohl's rede voort. Men meent, dat de afwijzing de gevoelens van alle grote partijen weerspiegelt. Het parlement zelf zal uiteindelijk moeten uitmaken of er besprekingen met Oost-Duitsland zuilen beginnen. Dezer dagen is 's nachts in de Rui- genhil polder onder Willemstad 'n sch.0' gelost op een beambte van de rijkspoli tie. Deze ontdekte enige lieden die be zig waren te stropen met behulp van de lichtbak. Toen hij de stropers sommeer de halt te houden, werd op hem gescho ten. Hij werd niet getroffen. Twee per sonen werd gearresteerd. Voor de Rotterdamse rechtbank stond gistermorgen de notarisklerk J. H. te- recht, wegens manipulaties met het fi nancieel bezit van de Sypesteynstich- ting gedurende de jaren 1947—1948, waardoor hij zich ongeveer f 30.000 rij ker had weten te maken. Zoals men zich zal herinneren stond geruime tijd geleden de voorzitter van deze stichting tevens directeur van de Oudewaterse Bank, mr. C. H. V. terecht, wegens ver duistering op grote schaal. Tegen de klerk H., die reeds drie maanden in voorarrest heeft doorge bracht werd gisteren negen maanden geëist. Uitspraak op 25 October. De waarnemend speciale vertegen woordiger van de ECA in Europa, mr. Paul Robert Porter, is voor een be zoek aan ons land op het vliegveld Valkenburg aangekomen. Gistermiddag had hij in gezelschap van mr. Clarence Hunter hoofd van de ECA-Missie in ons land, een onderhoud met de minis ter van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, voorzitter van de OEES. Bakkersstaking in Den Bosch Aangezien bakkerspatroons en -ge zellen in Den Bosch het niet eens kon den worden over de uitkering van een vacantietoeslag, zal er een stakingsac tie worden ontketend. Bij drie bedrij ven zal collectief ontslag worden aan gevraagd, dat Zaterdag 20 October van kracht wordt. De staking zal voortdu ren tot het gewenste resultaat is be reikt. A' - - DOOR MARIORIE VERNON 62) Ze had er geen idee van dat deze uitnodiging, die ze met de beste be doelingen had gedaan, Daphne nog meer verdriet en desillusies zou be zorgen HOOFDSTUK VIII. Peta baande zich een weg door het bos, klom aan het eind er van dank baar over het hek en rende toen weer zo hard als haar trillende benen haar wilden dragen, terug naar huis. Het was alsof ze de grootst mogelijke afstand tussen haar en diedie vlegel wilde afleggen; alsof afstand er toe kon meewerken de herinnering uit te wis sen aan zijn schaamteloze woorden, de aanraking van zijn armen en mond en zijn laatste dringende verzoek: „Waarom kun je niet voor één keer de waarheid spreken en zeggen dat je van me houdt?" Peta kreunde hardop en wenste dat ze die woorden, die maar steeds in haar oren klonken, kon wegvagen. Het was bespottelijkkrankzinnig-belachelijk Maar toen ze de Manor bereikte en haar pas wat inhield om rustiger de oprijlaan te kunnen opgaan voor het geval iemand haar zou zien, dacht het meisje dat ze weer die krachtige armen om zich heen en die autoritaire veel eisende lippen op de hare voelde, en weer knikten haar knieën en voelde ze zich krachteloos worden als toen hij Peta was vaker gekust in haar jonge leven, luchtige, vluchtige afscheidskus sen, romantische kussen in de mane schijn of bij een muziekje, maar ze was nooit zo gekust als daar vandaag op die open plek in het bos. Ook had ze nooit eerder dat brandende vuur binnen in zich gevoeld, die vlammende hartstocht, die trots en stralend en triomfantelijk was opgevlamd, gelijkwaardig aan de zijne Ze ging achter het huis om, een pad door het struikgewas opzij van het gras veld langs, en kwam zo terecht bij haar geliefde schuilplaats uit haar zorgeloze jeugd, een prieeltje, dat geheel begroeid was met klimop, rozen en clematis. Daar was ze altijd veilig geweest voor hen die haar zochten, daar had ze haar boze buien, haar geheimen en haar te leurstellingen, zoals de dood van een poesje of het zakken voor een examen, verwerkt. Ze ging in het midden van de bank zitten die langs de achterkant van het prieel liep. van waaruit ze een goed (Advertentie, Ing. Med.) uitzicht had op de tuin zonder zelf te kunnen worden gezien in de schemering van het prieel, en Peta steunde haar kin in haar handen en staarde humeu rig voor zich uit. De woorden van Blake Holdcroft kwa men weer bij haar boven.... „Je zou verrukkelijk in de liefde kunnen zijn, Peta...." En ze wist nu dat dat waar was. Hij had gelijk ze zou kunnen liefhebben zoals het weinig vrouwen was gegeven, dacht ze met een plotse linge vreugde en trots. Ze was zo ge zond en vitaal en de kracht en hevig heid van haar emoties zouden zich vol komen aanpassen aan haar volmaakte lichaam. O, hij had gelijk. Hij had zozeer ge lijk alsof hij haar al jaren kende, ja, altijd had gekend. Wat had hij ook nogal weer meer gezegd? O ja: „Je zou in vuur en vlam staan, je zou zoveel eisen en zoveel kunnen gevenje hebt geen karnemelk in je aderen. Petahet zou verrukkelijk zijn om je te veroveren" Terwijl ze zich zijn woorden en het vuur in zijn ogen weer te binnen bracht, voelde ze weer die golf van hartstocht door zich heen gaan. Hij wist dus dat ze tot net zulke gevoelens in staat was als hij zelf. Hoewel hij wist dat ze vele fouten bezat, wist hij toch ook dat ze in één opzicht volmaakt zou zijn. Een pooslang doorleefde Peta weer die verrukkelijke ogenblikken of waren het jaren geweest? toen Blake Holdcroft haar in zijn armen hield en haar stevig en als was ze zijn eigen dom, tegen zich aan had gedrukt. Ze sloot haar ogen en gaf zich in gedach ten over aan het genot, zich nog in zijn armen te wanen. (Wordt vervolgd) 78. Billie de Spinner heeft geen halve maatregelen genomen. Hij heeft zelfs een landkaart op de kop getikt en wijst de gids de Ohiala-rivier aan, die de grens van het Apenwoud vormt. „Hier moeten ze ergens de rivier over", zegt hij, tegen de gids van de Kwassie- negers. Deze knikt en zegt: „Ja, deze plek is de meest ondiepe en dus zullen ze daar wel proberen om over te ste ken". „En nu is het zaak te zorgen, dat wij daar het eerst zijn", roept Bil lie geestdriftig. „Laten we dus zo snel mogelijk op pad gaan". Kareltje's raad wordt verder niet gevraagd en dus gaan ze meteen op pad. De gids blijkt van uitstekende kwaliteit te zijn «n dat is geen wonder, want hij heeft zelf een prachtig plannetje in zijn hoofd. Hij heeft er net zoveel belang bij als Biiu, om de hondjes en de aap te pakken, tt krijgen. En hij heeft al dadelijk be- grepen, dat Billie's belangstelling naar de aap uitgaat. Nu, dat komt hem uit. stekend van pas. De „edele heven" kunnen de aap krijgen", heeft hij tegen zijn dragers gezegd, „maar wij moeten Pim, Pam en Pom hebben". „Als het ons lukt om de schoothondjes weer in handen te krijgen, zal onze koning ons zeker in de adelstand verheffen-" p^ET Amsterdamse Toneelgezelschap brengt Zaterdag in de Stadsschouw burg de première van twee éénacters, te weten „Met eervol ontslag" („The Browning version") van Terence Ratti- gan en „Droom der gevangenen (A steep of prisoners) van Christoffer Fry. Beide stukken onder regie van A. De- fresne. Dezer dagen ging in Den Haag de première van het nieuwste stuk, dat Nel Oosthout op haar repertoire heeft genomen als solotoneel, n.1. „Phedre" van Racine. Zij brengt in dit stuk niet minder dan acht personen tot leven. Het drama wordt gespeeld in de Ne derlandse vertaling van Jan Walch. De première werd een groot succes. Onlangs werd in Oostenrijk de pre mière gegeven van de wetenschappe lijke film „Avonturen in de Rode Zee", een film, die onder water is opgenomen en die het dierenleven van de Rode Zee in beeld brengt. De aanwezigheid van haaien maakte het opnemen van deze film levensgevaarlijk. In opdracht van de organisatie voor wetenschap en cultuur van de Ver. Na ties (UNESCO) is de Oostenrijkse des kundige prof. Adolf Hubl voor twee maanden naar Turkije vertrokken. Hij zal er voorbereidingen treffen voor de oprichting van een filmbureau. Vanuit het bureau zullen regelmatig onder- wijsfilms worden gezonden naar de 18.000 scholen van dit land. |N de bergen van Valonsadero, op acht km. afstand van Madrid, is een serie grotten ontdekt met niet minder dan 150 rotsschilderwerken. Dit zijn de eerste die in deze streek zijn gevonden. Men ziet er schilderingen van mense lijke figuren, figuren van viervoeters, vliegende vogels, schematische figuren in de vorm van vissen, slangen en paarden. De juist ontdekte rotsschilde ringen, waarvan binnenkort afbeeldin gen door het Spaanse ministerie van Onderwijs zullen worden gepubliceerd, hangen nauw samen met die van de provincie C3diz, alsook met de neoü- thische schilderwerken Van Lucus in om op te knappen I (Advertentie, Ing. Med.) "n de 24. Toen Kappie en Madame Mira belle de hut binnenstormden, wachtte hen een wonderlijk schouwspel. Stof fel, de nieuwe zeeman, kronkelde zich met moeite onder de kooi van Madame uit en toen hem dat eindelijk gelukt was en hij overeind krabbelde zagen ze, dat hij het kistje in zijn handen had „Ik hoorde iets over een zoekgeraakt fantelijk gebaar reikte hij Kappie net kistje", legde hij uit, terwijl Kappie als kistje over, een tijger op hem afschoot. „Toen ben Madame Mirabelle gaf een gil, die de ik maar eens op mijn eigen houtje aan twee mannen door merg en been ging het zoeken gegaan. Een kleinigheid en met fonkelende ogen stortte zij zich hoor, ik had het zo!" En met een triom- op Stoffel. „Quel canaille!" krijste ze. „Wilt ge soms beweren, dat ik de steen gesto len zou hebben? Maar zoiets laat ik me niet zeggen, jamais! Leefde de graaf nog maar, dan zou hij U ter verant woording roepen! Maar nu zal ik het zelf moeten doen. Oh, het is horriebel!" Gillend vloog ze de zeeman, die te vergeefs probeerde zich in veiligheid te brengen, in de haren, doch deze schenen tegen een dergelijke ruwe be handeling allerminst bestand te zijn! Marokko. De ouderdom van de schilde- ringen wordt geschat op vijfduizend jaar. j-JET Weens Philharmonisch Orkest li in het bezit gekomen van de com- plete briefwisseling van Richard Strauss met de leider van de theatercollectie van de nationale boekerij te Wenen prof. Joseph Gregor. Deze brieven zub len volgend jaar worden gepubliceerd, Het gaat hier om ongeveer 200 met de hand geschreven en een groot aantal getypte brieven, die een indruk geven van Richard Strauss als componist. Zjj behandelen de opera's „Daphne", „Frie- denstag" en „Die Liebe der Danae".Dit laatste werk zal in 1952 onder leiding van Clemens Krauss als première bij de Salzburger Festspiele worden opge voerd. In het Stedelijk Museum te Amster dam worden thans drie tentoonstellin gen gehouden. Eén gewijd aan de schil- der Hendrik Chabot, een tweede om vattende 54 schilderijen en beeldhouw- werken van de z.g. „Groep 1951" en ten slotte een expositie van werk van de schilder-dokter Wiegersma uit Deurne. Deze jonge vrouw vindt het geen kunst, moor je moet het sr~'en: Veilig wast V, indien U speciaal olkalivrij wast. Speciaal olkalivrij voor wol is Echfalon en speciaal olkalivrij voor tijde u Vivalon. (Advertentie. Ing. Med.) ZATERDAG 13 OCTOBER HILVERSUM I, 42 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 An gelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 „Theo Casion in misdaad en antiek", hoor spel. 14.20 Engelse les. 14.40 Politie-kapel. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.45 Koorzang. 16.05 Gram.muziek. 16.20 ..De Vliegende Hollander", causerie. 16.30 Do schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.23 Orgelcon cert. 18.40 „Duitsland, Amerikaanse Zone", klankbeeld. 19.00 Filmmuziek. 19.20 Par- lcments-overzicht. 19.30 Gram.muziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 2008 Dc gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 „Steek eens op, he ren!". 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 Lichte muziek. 22.30 „Wij luiden de Zon dag in!". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Philharmonisch Orkest. HILVERSUM II, 298 m.i 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7-" Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgel spel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. muziek. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.50 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11-30 Viool en piano. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.44 Hawaiïanmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 „Kleine Zonden", hoorspel. 13.30 Metro- polc-Orkest. 14.10 Filmprogramma. 14.33 Zuid-Limburgs programma. 15.00 Orkest concert. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 13.45 Gram.muziek. 16.15 Sport- Praatje. 16.30 Radio Philharmonisch Or kest en solist. 17.15 Octet. 17.35 Gram. muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varla. 18.20 Instrumentaal kwintet. 18.40 Reg*" rmgsuitzending: „Zoeklicht op de Westers* Defensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. 19 30 „Passepartout", causerie. 19.40 „He* Oude Testament ln deze Tijd", causerie- 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuw»- 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd Pr0" gramma. 21.15 Weense muziek. 21.45 So cialistisch commentaar 22 00 Promenade- Orkest. 22.25 „Onder de pannen", hoor- spel. 22.45 Zigeuner-melodieën. Nieuws. 23.15-24.00 Gram.muziek. 23.00

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 6