Egypte wordt heden uitgenodigd Britse resolutie werd door Perzie afgewezen Hulpplan van acht milliard door Amerikaanse Huis aanvaard Een voorlopige overeenkomst te Panmoendjon bereikt Adenauer antwoordt Woensdag VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vertraging door politieke spanning Egypte beschuldigt Van Pelt Salon Nautique Zaterdag 13 Oct. 1931 76e Jaargang No, 11232 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Het commando voor hef Nabije Oosten In Belgie dreigt een arbeidsconflict Ontwerp-Ziekenfonds- wet gepubliceerd Dertig millioen winst voor de P.T.T. Officiersgezinnen in de Kanaalzone naar kampen Kwaliteitscontrole bij de schapen-export Scheepsramp in Kattegat tUe-e^eUcdt Gevraagde bedrag is niet beknot Huldeblijk voor KNIL te Amsterdam onthuld Wet tot bestrijding van Runder-T.B.C. op komst Pieter J an Bruin weer in Amsterdam terug Oliekwestie nog onopgelost Kans op aanvaarding nog onzeker Grotewohls verklaringen Grondslag voor Duitse verkiezingen wordt gelegd KoAJL B-eóieÈ Opnieuw incident bij Kaesong Schacht naar Perzie Franse lerarenstaking breidt zich uit DE NAGELATEN JOODSE VERMOGENS Prinses Elisabeth bezocht militaire academie Spoedige opening van de atoomfabriek te Kjeller Tegenoffensief der V.N. Amerikaans antwoord op de nota van USSR inzake Italië Het Faroekkanaal wordt op 1 November geopend BUREAU: Koningstraat 6244 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDIN (MANT TARIEVEN Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Naar gisteren te Cairo verluidde, zouden heden de voorstellen van Amerika, Engeland, Frankrijk en Turkije tot het scheppen van een nieuwe militaire allian tie in het Nabije Oosten aan Egypte worden overhandigd. De voorstellen zijn in algemene termen vervat en zullen, indien zij tot tevredenheid der verschillende partijen worden uitgewerkt, het bestaande verdrag van 1936 vervangen. Aan genomen wordt, dat het hoofdkwartier van de nieuwe militaire organisatie in Egypte zal worden ondergebracht en dat het grote bevoegdheden zal hebben ten aanzien van de verdediging van het Suezkanaal. IIUIIIIUIIilflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIHIIIIIflilI'inilllllllllllllllllllllllilHIIIIHIilllllliliIHHIlfIHtllIHjIHII Ultimatum loopt af Vandaag zal een „ultimatum" aflo pen, dat het Belgische Algemene Vak verbond aan premier Pholien heeft ge steld, en waarin voor 450.000 arbeiders een duurte-toeslag wordt geëist. B(j niet-inwilliging zal op 23 October een staking van onbepaalde duur worden afgekondigd. Vandaag zal de federatie van Christelijke vakverenigingen haar standpunt bepalen. Wijzigingen in oude besluit De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is overgegaan tot pu blicatie van het ontwerp-'T:»,'cnfonds- wet. Hierin is het verschil tussen vrij willig- en verplicht-verzekerden ge handhaafd. De kring der verplicht-ver zekerden wordt niet uitgebreid. De mogelijkheid is opengesteld, dat fondsen hun overschotten ten dele voor de verzekerden gebruiken, zulks els een prikkel voor zuinig beheer en als en stap in de richting van autono mie. De loongrens voor de verplichte verzekering wordt in dp wet opgeno men en komt nu los te staan van die voor de Ziektewet. De loongrens voor de vrijwillig-verzekerde" 't f 4000. Fondsen op com-"'Sip basis zullen niet meer voor erkenning in aanmer king komen. Verder is ook de moge lijkheid opengesteld, fondsen op le vensbeschouwelijke basis tot werk zaamheden in bepaalde gebieden toe te laten. De wet komt spoedig in de Twee de Kamer in behandeling. Het staatsbedrijf van de PTT heeft in 1950 f 30,4 millioen winst gemaakt te gen f 26,5 millioen in 1949. De exploi tatierekening van de telefoondienst ■loot met een winst van f 31 millioen en de postcheque en girodienst met ze ven millioen. De postdienst, de tele graafdienst en de radiodistributie werkten daarentegen met een gezamen- lljk verlies van acht millioen gulden. Door de terugkeer van de Nederland se militairen daalde het luchtpostver- keer naar Indonesië met veertig pro cent en de zeepost met 23 procent Het binnenlands telegraafverkeer bewoog zich in dalende lijn, zulks in tegenstel ling tot het aantal telegrammen naar het buitenland. In 1950 werden in to taal 157 millioen interlocale telefoon gesprekken gevoerd, hetgeen bijna drie maal zoveel is als in 1938. Verwacht mag worden, dat de automatisering in 1960 voltooid zal zijn. De voorstellen zouden oorspronkelijk Woensdag j.1. zijn overhandigd. Hun aanbieding werd vertraagd door de be sluiten der Egypstische regering, om het verdrag met Engeland op te zeg gen en koning Faroek uit te roepen tot souverein over de Soedan. Nadien werd de keus van de datum overgelaten aan de ambassadeurs der drie betrokken mogendheden. De liberale Manchester Guardian meent, dat bij aanvaarding van deze voorstellen door Egypte het een daad van staatsmanschap zou zijn, de Britse troepen uit de Kanaalzóne terug te trekken. Intussen is de sfeer in Egypte nog steeds gespannen. Met het oog op de demonstraties in verschillende steden is aan de Britse militairen in de Ka naalzone een uitgaansverbod opgelegd. De gezinnen van de Britse officieren in deze zor.e, wonende in de steden Suez, Port Tewfik, Port Said en Port Foead, moeten in door militairen be schermde kampen worden onderge bracht. Egypte heeft Engeland ervan beschul digd, dat het Libye financieel en poli tiek wil beheersen en de VN als gezag hebbend orgaan wil vervangen. De Ne derlander Van Pelt, die als hoge com missaris voor de VN het gebied be stuurt, zou de Engelsen daarbij in de kaart hebben gespeeld. Van Pelt han delde zonder voldoende overleg met zijn raad en zou herhaaldelijk aanbe velingen van de VN in de wind heb ben geslagen. van van Binnenkort zal een maatregel kracht worden, die de export levende en geslachte schapen verbiedt tenzij de betrokken exporteurs zijn aangesloten bij het kwaliteitscontrole- bureau. Verder moet uit mede te zen den certificaten blijken, dat de dieren voldoen aan bepaalde eisen omtrent exterieur, wolproductie en kwaliteit van het vlees. Zulks om de reputatie van onze schapen- en schapenvlees export in het buitenland hoog te hou den. De pas opgerichte organisatie van Middelamerikaanse staten heeft „op elke mogelijke wijze" hulp beloofd aan de beweging voor zelfbestuur in Brits- Honduras. Een Grieks stoomschip, de Tharros, «n een Costaricaanse kustvaarder, de Ranna, zijn in het Kattegat met elkaar ln botsing gekomen. De Ranna zonk on middellijk na de botsing. Twee opva renden van de Ranna konden door de Tharros gered worden. Zeven anderen worden vermist. Vissersboot 'gebombardeerd De Westdui'se vissersboot „Sam- land" is Donderdagavond tijdens een bombardement van de R.A.F. op het eiland Helgoland zwaar beschadigd en gezonken. De „Samland" had wegens motorschade de vluchthaven van Hel goland opgezocht. Een andere vissers boot, de „Piqué As", die zich in de buurt van de „Samland" bevond, sein de, dat de bemanning was gered. Verwachting, geldig tot heden avond: Droog weer, weinig bewol king. Overwegend matige Z.O wind Weinig verandering in tem peratuur. ZONDAG: Zon op 7.01, onder 17.49. Maan op 17.18, onder 6.18. MAANDAG: Zon op 7.03, onder 17.47. Maan op 17.31, onder 7.39. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 221 tegen 99 stem men een voorstel aangenomen, om 8.229.255.096 dollar aan militaire en eco nomische hulp beschikbaar te stelleu voor die landen, die weerstand bieden aan het communisme. Republikeinse pogingen, om het bedrag te verlagen, werden verijdeld. Het ontwerp gaat nu naar de Senaat. Lord Mountbatten is benoemd tot commandant van de NATO in het Middellandse Zee-gebied. Tijdens de laatste wereldoorlog verwierf Mountbatten grote naam en werd vereerd met tal van onderscheidin gen. Mountbatten was sinds het einde van de oorlog commandant van de geallieerde strijdkrachten in Zuid-Oost-Azie Het is de bedoeling, dat Europa voor 5.072.476.271 dollar aan militaire en 1.022 millioen dollar aan economische hulp krijgt. Voor het Nabije Oosten en Afrika zijn deze bedragen 396.250.000 en 160 millioen dollar. Griekenland, Tur kije en Perzië ontvangen hiervan het meeste. Ook is geld uitgetrokken voor de hulp aan de Chinezen op Formosa. Van de 816 millioen, die nog van een vorige toewijzing over zijn, zal ruim 566 millioen worden besteed aan mili taire hulp voor Europa. Mevrouw M. van der Weyden uit Den Haag. een dochter van generaal Van Heutz, heeft gistermiddag een bronzen krans onthuld aan het Van Heutzgedenkteken in Amsterdam, als een blijvende hulde aan het verleden jaar ontbonden KNIL. Vele autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Binnenkort zal waarschijnlijk een wetsontwerp betreffende de bestrijding van runder-tbc worden ingediend Het ontwerp beoogt de tbc-bestrijding in het verband der Prov. gezondheidsdien sten te sanctioneren, de mogelijkheid te openen dat centraal voorschriften kunnen worden gegeven, vooral be treffende de rundveehandel; en het houden van ziek rundvee in gesaneerde streken te verbieden. Gistermiddag is Pieter Jan Bruin, de ambtenaar van de dienst der Publieke Werken, ln de hoofdstad, die in April van dit jaar f 113.000 verduisterde en op 26 Augustus door de Amsterdamse in specteur van politie in de omgeving van Marseille slapend werd teruggevonden, in de hoofdstad teruggekeerd. Hij was onder bewaking van parket wachten uit Breda, die hem hadden overgenomen van marechaussee's uit Roosendaal. De Amsterdamse parket wacht heeft hem naar het Huis van Bewaring overgebracht. Gistermiddag kwam onder bewa king Piet Bruin aan op het Cen traal Station te Amsterdam, van waar hij direct naai1 het gerechts hof te Amsterdam werd overge bracht. Piet Bruin als „passagier" in de trein De resolutie, waarmee Engeland in de Veiligheidsraad de oliekwestie naar zjjn genoegen wil oplossen, is prompt na de publicatie gisteravond door dc Perzen verworpen. Het stuk zou de V.N. de gelegenheid geven, zich te mengen in de binnenlandse aangele genheden van Perzie en dat wordt niet aanvaard. De resolutie verzoekt n.1. de Raad, aan te dringen op hervatting van de besprekingen tussen Engeland en Perzie over het oliegeschil. Tevens wordt de Raad verzocht, er kennis van te nemen, dat Perzie zulks in tegenstelling tot Engeland geen gehoor heeft gegeven aan de uit spraak van het internationale gerechts hof, waarin werd verzocht om hand having van de status quo te Abadan in afwachting van een definitieve be slissing. De resolutie moet zeven stemmen halen, om te worden aangenomen. Zij heeft de soms min of meer aarzelend gegeven steun van Amerika, Neder land, Turkije, Frankrijk, Ecuador en Brazilië. Engeland stemt niet mee, om dat het partij in het geschil is. Wan neer Rusland en China zich van stem ming onthouden, kan de stem van Joego-Slavie of India beslissend zijn. SPOORWEGONGSLUK BIJ TRIER Tussen Klotten en Cochem nabij Trier is de locomotief van een kolen- trein uit elkaar gesprongen. Twee per sonen kwamen om het leven en een persoon werd ernstig gewond. Acht wa gons werden in elkaar gedrukt. Er Is gisteren te Panmoendjon een voorlopige overeenstemming bereikt over de hervatting der onderhandelingen tussen de delegaties der communisten en der V.N. De kwestie van de beveiliging van Kaesong en Moensan bleef onopgelost. Beide partyen dienden voorstellen in. De Noordelijken bleken te willen vast houden aan de vyfinijlszone van Kaesong en bovendien neutrale gebieden rond om Moensan en Panmoendjon te wensen. De verbindingsofficieren van de V.N. wilden de neutrale zone van Kaesong verkleinen. Dr. Adenauer zal Woensdag in de Bondsdagvergadering het standpunt van zgn regering aangaande de jongste verklaringen van Grotewohl en de Oostduitse volkskamer uiteenzetten. De bondsregering heeft besloten, de Bondsdag en de Bondsraad een wetsontwerp over de grondslagen voor een verkiezingsregeling voor geheel Duitsland te zenden. Zo spoedig mogelijk moeten de voorwaarden voor het houden van dergelijke verkiezingen worden geschapen. Aldus wordt ook het streven naar eenheid ondersteund. In dc verklaringen van Grotewohl en de Volkskamer mist de Bondsregering elke uitspraak aangaande het Westduitse voorstel, om onverwyid dc voorwaarden voor verkiezingen vast te stellen. THEODOOR VREEST dat de Russen naar de maan gaan. In het Russische blad „Rode Vloot" stond tenminste te lezen, dat de Russen bezig zijn met het ontwerpen van een ruimteschip voor een vlucht naar de vriend van alle Parijs en Bordeaux hebben minnende paren. Men zou een raket besloten in staking te gaan van duizend ton maken met een lengte van zestig meter, een doorsnede van 15 meter en uitgerust met twintig straalmotoren, die 350 millioen PK zou den kunnen ontwikkelen, p Terwijl er zulke plannen op stapel staan, maakt een communistisch jeugdblad in Moskou zich druk over de dansavon den, die in het „Cultuurhuis" te Le ningrad worden gegeven. Men danst daar namelijk naast de gezellige Rus sische dansen ook rumba's, tango's en o foei! swing, p Voor de stu denten aan de Franse universiteiten geldt het: ..Wij zijn de dans ontspron gen" De professoren en priraat-docen- ten aan de philosophische faculteit te namelijk en geen Pieter jan neejt wéér een ton, nu.van 't Rijk examens af te nemen, p Brussel ziet vreemde dingen binnen zijn veste. In een groot hotel trad een magiër op, die bewees meester te zijn over zijn in wendige organen. Daartoe at hij gra- mofoonnaalden, stukjes glas en porce- lein op, alsof het patates frites was. Tijdens een persconferentie zei hij ook de toekomst te kunnen voorspellen Tegen iemand uit zijn gehoor zei hij, dat deze reeds een brilliante carrière in de journalistiek achter de rug had en ook in de toekomst nog veel suc ces zou hebben. Jammer genoeg be trof het hier geen journalist, doch de 72-jarige gérant van het hotel, die zich uit nieuwsgierigheid bij de persverte genwoordigers had gevoegd. D Ten slotte iets over een andere glasscher- ven-verslinder. Dat is de Oostduitse regering, die bevel heeft gegeven alle lompen, oud papiei. glasscherven, kur ken en beenderen te bewaren voor de economische wederopbouw. Middelerwijl hebben de communisten de VN opnieuw beschuldigd van schen ding van de zone van Kaesong. Geal lieerde vliegtuigen zouden een duik- aanval op het gebied hebben uitgevoerd en slachtoffers hebben gemaakt. Ver bindingsofficieren hebben gisteravond nog een voorlopig onderzoek ingesteld. Gisterochtend is de verovering van de „heuvelrug der gebroken harten" vol tooid met de bezetting van de noorde lijkste top. Dat was het einde van een der zwaarste slagen uit de Koreaanse oorlog. Deze heeft aan beide zijden zware verliezen veroorzaakt. De houding van deze landen ia nog niet zeker. Henry Morgenthau, de Amerikaanse oud-minister van financiën, heeft de V. N. in overweging gegeven, de Brit se belangen in de Anglo-Iranian door de V.N. te laten overnemen. Dr. Schacht, de voormalige Duits» minister van financiën, heeft een uit nodiging van de Perzische regering om naar Teheran te komen aangenomen. Hij denkt in de laatste week van deze maand Indonesië te verlaten en zich vandaar rechtstreeks naar Perzie te be geven. Alle doc'orale examens aan de uni versiteit van Parijs, de mondelinge inbegrepen, zijn voor onbeperkte tijd uitggsteld nu zich de staking onder de Franse leerkrach'en ook daarheen uit gebreid heeft. Slechts de medische faculteit zet haar werkzaamheden normaal voort. Te Bonn is overeengekomen dit jaar 20 millioen Mark van de geblokkerde tegoeden der vermogens van in Duits land vermoorde joden ter beschikking te stellen van de Joodse organisaties voor het beheer van vermogens. Voor het bedrag zullen goederen in West- Duitsland worden gekocht en uitge voerd, waarna ze ter beschikking ko men van de rechthebbenden in alle landen, die Nazi-slachtofférs hebben opgenomen. Prinses Eiizabe'h en de hertog van Edinburgh hebben Vrijdag, op weg van Ottawa naar Toronto, o.m. een be zoek gebracht aan de militaire aca demie te Kingston. Zij werden op de stopplaatsen onderweg door de bevol king toegejuicht. Prinses Elizabeth en haar echtgenooot woonden een défilé van 350 adspirant-officieren bij. Zij brachten hiema een bezoek aan de luch'basis te Trenton, de grootste in Canada. Te Oslo is verklaard, dat de Noors- Nederlandse fabriek voor atoomonder zoek te Kjeller spoedig zal worden geopend. Na de proefperiode, eind Juli, zijn verschillende me'in gen en proeven in de fabriek verricht. Het ge wone wetenschappelijke onderzoek en de radio-isotopenproductie zijn nog niet begonnen. De fabriek wordt ge bruikt om te helpen bij medisch, land bouwkundig en industrieel onderzoek. De verbondenen hebben met drie di visies een nieuw offensief in de centrale Koreaanse frontsector ingezet. Het ge allieerde offensief is een antwoord op de communistische stoot in Oost-Korea, waarbij de VN-troepen 'n heuvel van de heuvelreeks „Heartbreak Ridge" moesten prijs geven. „Gij gebruikt schoonschijnende en valse argumenten", zo zegt het Mini sterie van Buitenlandse Zaken der V.S gisteren in een officiële verklaring, die het antwoord is op een Sowjetrussische nota over de herziening van het Itali aanse vredesverdrag. De voorwaarden in de nota werden van de hand gewe zen. Het „Faroekkanaal", een vaarwater naast het Suezkanaal, zal op 1 Novem ber door koning Faroek vanaf zijn jacht worden geopend. Het scheepvaart verkeer van Suez naar het Noorden zal van dit 12 km lange kanadl gebruik maken, inplaats van te passeren in de Bittermeren. Tweeduizend genodigden, zullen de openingsplechtigheid bijwo nen. Deze jongedame toont een maquette van het modernste schip ter wereld, de Deense lijnboot „Fyn", die de vaart onderhoudt tussen de eilan den Korsön en Nyborg.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1