Bekende gezichten op de eerste plaatsen in H.D C.-competitie De eerste resultaten van nieuwe tafeltennisseizoen het De malaise in de textielindustrie Herstel van veiligheid noodzakelijk Vijf samenwerkende boekhandelaren organiseerden B.P.M.-avond Maarten Mooij werd In Callantsoog op feestelijke wijze gehuldigd De ranglijsten na vier clubavonden Ia klasse Collecte-actie voor de Gez. Militaire Fondsen M.S.C. speelde gisteren de derde ronde INGEZONDEN STUKKEN Nogmaals: De visbokser VAN DE GROENE TAFEL Blanco-B. maakte het I.V.A-A. moeilijk INGEZONDEN STUK Schacht over Indonesië Leerzame causerie ook voor de schooljeugd Besommingen Ifmuiden De heer De Booij van N.Z H.R.M. aanwezig De Helderse Dai"c'"b heeft na vier compctitle-avonilen de standen opgemaakt. Onder deze aanhef zullen wfj die laten volgen. In de eerste klasse staan weer ,.oude bekenden aan de kop: Stoll, José en Leibbrand, vergezeld van Rab. Van de Berg draagt momenteel de rode lantaarn. In de tweede klasse is Kraan loider. BI. Kwast, Bremer, Oost en Rietveld volgen hem echter op de hielen. Ook in de derde klasse is het een gedrang om de eerste plaats, r. Verkerk moet in eerste instantie Arends, BUI en Stoop van zich af houden. Roerdomp in de vierde klasse heeft weer grote plannen. In de vUfde groep (byna allen jongeren) vallen de prestaties van A. van der Heijden op. f De dammers staan nog aan het be gin en er kan nog veel gebeuren. Hier volgen dan de standen: DINSDAG 16 OCTOBER 1931 r Stoll 4 1 3 0 5 José 4 1 3 0 5 Leibbrand 4 1 3 0 5 Rab 4 1 3 0 5 Diesel 4 0 4 0 4 Ouwens Jr. 3 0 3 0 3 Bezemer Jr. 3 I 1 1 3 Van Veen 4 1 1 2 3 Zijderveld 4 0 3 1 3 Van de Berg 4 0 2 2 2 2e klasse Kraan 4 3 0 1 6 M. Kwast 3 2 1 0 5 Bremer 4 2 1 1 5 Oost 4 2 1 1 5 Rietveld 4 1 3 0 5 Wieren 4 0 3 1 3 P. Kwast 4 1 1 2 3 Vink 2 0 1 1 1 S. Slort 3 0 1 2 1 Ol tervanger 2 0 0 2 0 3e klasse Verkerk 4 3 1 0 7 Bijl 4 3 0 1 6 Arends 4 3 0 1 6 Stoop 4 2 2 0 6 G. W. Bekebrede 3 1 1 1 3 Halm 4 0 2 2 Z A. Bekebrede 4 1 0 3 2 Borrtmezijn 3 0 1 2 1 Schol 3 0 1 2 1 Te Boekhorst 1 0 0 1 0 4e klasse Roerdomp 3 2 1 0 5 Ouwens Sr. 3 2 0- 1 4 Betlehem 3 2 0 1 4 W. Slort 3 2 0 1 4 Broersen 4 2 0 2 4 Amiabel 4 1 2 1 4 Deyman 4 1 2 1 4 P. Slort 1 1 0 0 2 Schippers 4 1 0 3 2 Schreuder 1 0 1 0 1 Bezemer Sr. 4 0 0 4 0 Men schrijft ons: Evenals verleden jaar. toen Den Hel der zich hoe kan het anders aan de kop wist te stellen, zijn ook voor 1951 hier ter stede de grootscheepse collectes voor de Gezamenlijke Mili taire Fondsen begonnen. De verwach ting lijkt ons gewettigd, dat men dit maal in onze Marinestad ook weer behoorlijk uit de bus zal komen, daar het hier gaat om algemene financiële steunverlening aan oorlogsslachtoffers. Immers, hoevele, in Nieuwediep ge- wortelden. zijn niet bij de verdediging van onze vrijheid in de laatste wereld oorlog gevallen. Laat een ieder voor deze collecte naar vermogen bijdragen, opdat een opbrengst wordt verkregen, waarvan wij met trots kunnen zeggen: „Dat was Den Helder weer". De gelden zullen komen ten bate van: 1. Fonds 1815 voor Oud Militairen en nagelaten betrekkingen; 2. Kon Natio nale vereniging tot steun aan Miliciens „Stamil"; 3. Vereniging Ereschuld en Dankbaarheid; 4. Karei Doormanfonds; 5. Prins Bernhardstichting; 6. Van Weerden Poelmanfonds. Deze fondsen beogen, aanvullende steun te verlenen op het staatspensioen ingeval van: a. in het algemeen de ge demobiliseerde militair; b. ziekte en uitzending naar herstellingsoorden, om dat de mensen dikwijls physiek zo uit geput zijn, dat zij enige rust nodig hebben; c. bij studie van de kinderen, teneinde hen dat te laten bereiken, dat zij hadden kunnen worden, indien hun vader was blijven leven; d. verminking enz. In aansluiting op het Staatspensioen keren deze zes fondsen momenteel per jaar ongeveer f 600.000.— uit. Het plaatselijke comité is als volgt samengesteld: Burgemeester mr. G. D. Scholtz; Luit. ter zee le kl. KMR L. D. directeur Sociale Zaken H. A. Boon; secretaris Luit. te zee (A) 2e kl. P. Scholtz; Uuit ter zee le kl. KMR L. D. de Kroon; dir. Rijkswerf, Kapitein ter zee S. G. Barendregt; Vlootpredikant ds. J. W. Sepmeyer; Vlootaalmoezenier B. J. Wilmink; Marva Off. 3e kl. V. D Ramspek (Karei Doormanfonds); A. A. Ruek (Fonds 1815); S. Koning (Kon. Bond v. Oud-Ond. Off.); Maj. Vgtmkr. Tel. W. Taekema (VBZ); H. J. Mooser (Alg. Militaire Pensioenbond); B. Law- son (Van Weerde Poelmanfonds); Sgt Torpmkr. C. Aanen (Marine Sanato rium Fonds). Ondanks de vele inzamelingen wor den de ingezetenen van Den Helder op gewekt de Gezamenlijke Militaire Fondsen vooral niet te vergeten. Uw bijdrage zal de zorgen van velen verlichten en 'iet bewijs leveren, dat het Nederlandse volk nog meeleeft met hen, die door odrlogsgeweld werden getroffen. Als apotheose van deze actie zullen op 20 October straatcollectes worden gehouden met muzikale bege leiding. Hoe dit gebeurt moet nog een verrassing blijven. 5e klasse A. v. d. Heijden 4 4 0 0 8 J. Boon 4 3 1 0 7 Budding 4 3 0 1 6 B. v. d. Heijden 5 2 1 2 5 Bongers 2 2 0 0 4 Dirks 3 2 0 1 4 Hooijenga 2 1 0 1 2 v. d. Sluis 4 1 0 3 2 Van Gijzen 4 1 0 3 2 Vieresse 3 0 0 3 0 Heiting 4 0 0 4 0 De voorzitters van de commissie van staf-chefs van Amerika. Engeland en Frankrijk (Bradley. Slim en Lecheres) zijn per uit Ankara te Parijs teruggekeerd Bradley vertrekt van daag naar de V.S. Voor de wintercompetitie heeft de schaakvereniging MSC gisteravond de derde ronde gespeeld. De wedstrijden werden voorafgegaan door een kleine prysuitreiking. De heren R. Mol, K. Geus, J. P. Bommel en J. van Bredero- de, die ook in deze volgorde het zo- merschaaktournooi om de „Houten Ko ning" beëindigden, ontvingen uit han den van de voorzitter, de heer A. Cop- pens hun beloning. In de eerste klasse werd in groep A slechts één partij uitgespeeld. Hoewel Noordeloos aanvankelijk iets minder stond, wist hij toch K. de Waard het volle punt af te snoepen. In groep B slaagde Van Dijk er in Marsman na een fraaie partij tot opgeven te dwingen. Smit behaalde een vlotte zege op De Lange, terwijl Dokter zijn afgebroken partij tegen Herderschee verloren zag gaan. De uitslagen waren: le klasse (groep A): K. de Waard J. Noordeloos 01; J. van Brederode K. Geus afgebr.; K. LengersJ. Allart afgebr.; dr. BrouwerJ. van der Kuyl afgebr.; groep B: P. van DijkJ. Mars man 10; J. SmitD. de Lange 10; H. A. Herderschee—D. Dokter 10 2e klasse (groep A): G. Brandhoff J. Beun 01; R. RoskamTh. de Jeu 01; H. VerschuurP. N. Kelder 01; J. GeurtsJ. Bruinsma 01: groep B: J. van AmesfoortC. J. Bosch 01; C. A. BodegomG. Oorbals afgebr. 3e klasse (groep A): Joh. van Ames foortK. Veenstra 10; P. KroonA Coppens l-r-0; P. RosseelP. Bremer 01; H. VoermanI. Stolk afgebr.; groep B: G. SchuckmanJ. J. 't Oos ten 10; B. MullerR. Muller afgebr.; J. DuitC. Buys 10: J. WieringaL. J. van Veen 10. 4e klasse (groep A)G. Geusmevr. Bosch afgebr.; H. BomersB. Adriaanse 01; groep B: R. de LeeuwP. Bak ker; A. van Go:rselenP. GersteVng 0—1. In het artikel „Visbokser: economisch verschijnsel" in uw blad van Vrijdag 12 October 1951, laat u het „verschijn sel" visbokser voorkomen als een symptoom van de economische ont wrichting, waarin de maatschappij op het ogenblik verkeert. M.i. is dit een onjuiste constatering. Gaarne zou ik in het kort mijn mening willen uitéénzet ten, waarbij ik u bij voorbaat dank voor uw aandacht. Reeds enige jaren geleden vertelde een zeer deskundig iemand op visserij- gebied mij, dat in Den Helder de v;s- prijs door de visverkopers hoog werd gehouden. Door dit te doen was de omzet kleiner dan bij de lagere prijs maar de totale winst bleef gelijk, ter wijl de bestede moeite minder was dan bij een grotere omzet. Wij hadden m.i. in Den Helder tot voor kort op het gebied van de vis- verkoop te doen met het veel voorko mend economisch verschijnsel van de monopolieverkoop. Monopoliehoudster was de Vereniging van Vishandelaren. Deze monopoliehoudster voerde het bovengenoemde beleid van hoge prij zen, kleine omzet, goede winst, minder moeite dan bij grotere omzet, door ge bruikmaking van de bekende economi sche wetten van vraag en aanbod. De visbokser nu is opgetreden als monopoliebreker en voert een tegen gesteld beleid door gebruikmaking van dezelfde wetten van vraag en aanbod, maar op andere wijze n.1. lage prijzen grote omzet, ook goede winst, meer moeite. Nu kan men zeggen dat iedere per soon, die op het economisch terrein vrijheid van handelen -heeft, naar eigen inzicht van die vrijheid gebruik kan maken. Maar men moet naast de behartiging van individuele belangen ook met sociale belangen rekening hou den. Het lijkt mij dat in deze tijd van hoge prijzen op elk gebied en op vlees- gebied in het bijzonder, het een groot sociaal belang is om het lage gebruik van vlees, als gevolg van de hoge prij zen, te compenseren door een groter gebruik van vis. Dit is mogelijk als de visprijs zo laag mogelijk gehouden wordt. En indien bovenstaande redene ring juist is, kan de visprijs lager zijn dan hij was. toen de Vereniging van Vishandelaren naar eigen inzicht net prijsbeleid kon voeren, terwijl de totale winst voor de visverkopers niet hoeft te verminderen gezien de economische wet: lage prijs—grotere omzet. Alleen wordt er van hen een grotere inspan ning gevraagd, wat in deze tijden wel verantwoord is. Een mogelijkheid om tot een juist prijsbeleid te komen zou misschien wezen, als in de Vereniging van Vis handelaren ook een vertegenwoordiger van de Helderse burgerij zitting had, met invloed op het te voeren prijsbe leid. zodat èn de belangen van de vis- verkoper èn die van de Helderse be volking op juiste wijze gediend kunnen worden. J. W. SCHOORL. Verleden week is de door „Blanco" georganiseerde strijd om het teamkampioen schap tafeltennis van Den Helder begonnen. Het eerste treffen ging tussen een Blanco A-combinatie en een IVA B-combinatie. Eerstgenoemd team, bestaande uit Sinjewel, Weemhoff en Oosterbeek, won deze ontmoeting met niet minder dan 91. De tegenstanders waren Keijzer, De Bunje en mej. Vreugdenhil. De Bunje redde voor zijn club de eer door OoSterbeek in drie games te verslaan. wat moeilijker met HCSC 3, hoewel met 7—3 werd gewonnen. De jeugdige Bommer (IVA) sloeg drie winstpunten bij elkaar. De ontmoeting tussen de dames van IVA 1 en Blanco 1 is in een 82 over winning voor IVA geëindigd. Mevrouw Hemelrijk-Goedegebuur en mej. Valk hof! zorgden ieder voor twee punten. Mej. Vreugdenhil won de drie partijen. In het bijzonder tegen mevr. Sinjewel was zij goed op dreef. Zij zegevierde in twee games. In de vierde klasse (dames) verloor IVA 3 met 91 van Treffers 1. Mej. W. van Hoep redde voor de Helderse dames de eer. De tweede wedstrijd in dit verband bracht IVA A in het strijdperk tegen Blanco B. Laatstgenoemd team pres teerde het een 5—1 achterstand te ver kleinen tot 5—4, maar moest toch met 6—4 het onderspit delven. Van Blanco weerde vooral mevr. Sinjewel-Van Ge- mert zich geducht. Zij versloeg zowel Van der Vliet als invaller Hemelrijk. Alleen Hovestad (IVA) won zijn drie partijen. WGW 1 heeft in deze competitie zijn tweede team met 8—2 verslagen. Bra kenhof liet zich zowaar door Verduin van het tweede verrassen. HCSC was vrij. Voor deze week luidt het pro gramma: IVA 1WGW 2; Blanco 2 HCSC 1; WGW 1—Blanco 1. IVA-nieuws Intussen is ook de bondscompetitie weer begonnen. IVA 1, dat P. Blank moest missen, startte toch met een goe de 8—2 overwinning op HCSC 1. Ma kelaar (IVA) won drie partijen. Bij HCSC zorgden Smit en Van der Spek voor de punten. Zoals werd verwacht had IVA 2 wei nig kans tegen Blanco 1. Er werd dan ook met 10—0 verloren. Bij IVA was vooral Hemelrijk in slechte vorm. Ook De Bunje en Valkenier behaalden geen resultaat. IVA 2 gaat stellig een moeilijk seizoen tegemoet in de eerste klasse. In de derde klasse verloor WGW 2 met 6—4 van IVA 4. Verduin behoedde zijn team met drie winstpunten voor een grote nederlaag. Hoewel IVA 3 met 9—1 over IVA 5 zegevierde, heeft het in deze ontmoeting niet aan spanmng ontbroken. De meeste partijen werden pas in de derde game beslist. Vooral Banning en Janzen weerden zich uit stekend. Laatstgenoemde slaagde er zelfs in G. Oosterbeek in drie games te In de vierde klasse leed HCSC 2 een enigszins onverwachte 100 nederlaag tegen IVA 7, dat uitkwam met Scheer, Visser en Niessink. IVA 6 had het heel Naschrift van de Redactie. „De visbokser is opgetreden als mo nopolie-breker", schrijft de heer Schoorl; dit is de kern van zijn inge zonden stuk. Het is niet onmogelijk, dat de visprijs in Den Helder tot voor kort door de visverkopers hoog werd gehouden. Bewezen is echter niet, dat zii een te hoog prijspeil handhaafden Het is in een gezonde maatschappij vol komen verantwoord, dat een klein handelaar een redelijk inkomen ver dient met hetgeen hij voor de consu menten presteert. Ook een visventer is een dienaar der gemeenschap. Hem komt een zekere beloning toe voor zijn dienstbaarheid. Hij brengt de vis schoongemaakt voor de deur. behoort te streven naar onbetwistbare kwaliteit en men verlangt van hem, dat hi| aan de vraag naar verschillende soorten kan voldoen. Dat alles behoeft niet belangeloos te gebeuren. In het handhaven van een monopo liepositie schuilt het gevaar, dat de vispriis een onnodige en ongewenste hoogte bereikt. Een natuurlijke rem daartegen is de omstandigheid, dat de kleinhandelaren door het vragen van te hoge prijzen de kans lopen van een ongewenste omzetverlaging. Op deze dingen duidden wij in ons artikel van Vrijdag, toen wij schreven: „In een tiid van hoogconjunctuur heeft een visbokser geen kans. Een dergelijke figuur kan een nuttige factor ziin in het ingewikkelde spel van krachten, die in casu het prijspeil van het con sumptie-artikel „vis" bepalen. Om die reden schreven wij in hetzelfde arti kei: „Het is daarom heus niet zo kwaad, dat visbokser Beuzenberg een paar maal in Den Helder is komen opereren". De hele visbokser-affaire is in onze stad al ruimschoots voldoende van die kant bekeken. De weegschaal van de publieke opinie werkt niet altijd zui ver, omdat dit instrument wordt be ïnvloed door allerlei gevoelsoverwegin gen en sensatie-elementen. Daarom hebben wij in ons artikel van Vriidag de kwestie van een volkomen onpartij dig standpunt willen belichten. Hoe nuttig het ontreden van een visbokser op een gegeven moment ook kan ziin. wij blijven van mening dat een vis bokser een figuur is,-die op den duur inderdaad in striid is met de. waardig heid van onze stad. Het verhandelen van het consumptie artikel vis geschiedt bij een visbokser niet benaald stiilvol. Bovendien treedt hij slechts in zeer beperkte zin op als dienaar der gemeenschap. Het is merk waardig. dat ziin klanten in wezen gaan optreden als dienaars van de vis bokser. Hii heeft in hen een flink leger van loopjongens^ op ziin wen ken vliegen naar dé Kerkgracht of naar Tuindorp, en die genoegen nemen met de soorten en kwaliteiten die hii op een gegeven moment verkiest te verkopen. Dat het publiek dezp rol van loopjongen wil spelen om een paar dub beltjes te verdienen, is onzes inziens geen verblijdend verschijnsel. Maar misschien dwingt de noodzaak Daarom eindigden wii met de conclusie, dat de visbokser ook moet worden gezien als een svmptoom van de economische ontwrichting waarin de maatschappij op het ogenblik verkeert. MarktherïrHf WOGNUM. 12 Oct. 1951. Jonathan 3951; Allington Pippin 2642; Ellisons orange 4352: Laxton superbe 3144; Conference 2764: Legipont 41—51; Soldat Laboureur 2738; Nouveau Poi- teau 2428; Emil d'Heyst 4551; Zw Wijnpeer 3441; Pr. Lansroule 2549. Gen. Franco was aanwezig bij de 459ste verjaardagsceremonie van de ont dekking van Amerika door Columbus. Een gedeelte van de plechtigheid was de opening van het Instituut van Spaanse cultuur in Madrid. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) In de Helderse Courant van Vrijdag 5 October las ik het bericht „Inkrimping van het personeel bij de firma Gebr. Meijer". Het was geen „prettige mede deling, doch daar genoemde firma goed bekend staat, neem ik aan dat de door haar genomen maatregelen noodzake lijk zijn. De malaise in de textielindus trie is trouwens algemeen. In Twente ziet men bij de Gebr. Van Heek, G. Jannink, Scholten te Enschede en nog meerdere fabrieken eveneens inkrim ping van het personeel of bekorting van de werktijd. Dit economische pro bleem moet een oorzaak hebben, welke men thans met lapmiddelen bestrijdt of denkt te bestrijden. Wanneer men dan ook spreekt van een „opleving", die ongetwijfeld zal komen, dan zal dat er slechts een van tijdelijke aard ziin en worden gevolgd door een nog ernsti ger inzinking. De enige fout schuilt in het produc tiestelsel. Dit stelsel is thans gebaseerd op draagkracht, hoewel het ingesteld zou moeten ziin op behoefte. Het na tionaal arbeidsinkomen van hoofd- en handarbeider is van dien aard, dat men er nauwelijks van in de dagelijkse be hoefte kan voorzien. Ruim 100 000 mensen die moeten leven van een uit kering uit de noodwet-Drees. duizenden duw-arbeiders, ongeveer 70 000 werk lozen enz. enz. ziin geen van allen in staat om datgene te konen wat ze hard nodig hebben. Het land schaft zich lie ver een straaljager van f 300 000 aan dan dat er woningen worden gebouwd De uitgaven van leger en vloot ziin thans van dien aard. dat daarop vol gens minister Stikker twintig procent kan worden bezuinigd. Of men het zal doen? Dat is niet waarschiinliik. Daar voor is een andere re»ermg nodig; een regering met een Jelles Troelstra aan het hoofd. Ik wil daar niet verder over uitweiden, aangezien ik anders in een terminologie zou vervallen welke niet voor nlaatsing in aanmerking zou ko men en welke voor de lezers van de Helderse Courant onverteerbare kost zou kunnen zijn. Ik heb alleen getracht De Duitse deskundige op financieel gebied dr. Hjalmar Schacht heeft op uitnodiging van de directie der Java- sche Bank Maandagavond te Djakarta in besloten kring gedurende twee-en- half uur een uiteenzetting gegeven van zyn mening over de economische en financiële toestand in Indonesië. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat dr. Schacht betoogde, dat de monetaire positie van Indonesië in ver gelijking met verschillende Westeuro- pese landen sterk is. Om de economi sche toestand van Indonesië te verbe teren acht hij het volgens deze bron noodzakelijk verbetering te brengen in Het valt alleszins te prUzen, dat „De vijf samenwerkende boekhandelaren" te Den Helder gisteren in Formosa de Bataafsche Petroleum Maatschappü een lezing en filmavond hebben doen verzorgen. Daartoe was naar Den Helder gekomen de heer Margadant van de pers- en propagandadienst dezer werkmaatschappij van de Koninkiyke Shell Groep. Het stemde bovendien tot vreugde dat de zaal zo goed was bezet, toen de voorzitter der initiatiefnemers, de heer P. Spruit, de spreker inleidde. Het zou te ver voeren het werk van de Bataafsche aan een nauwkeurige be schouwing te onderwerpen. Wie echter gisteravond de heer Margadant heeft gehoord zal begrijpen van welk een enorm belang deze maatschappij voor ons land is. De spreker had een dik uur nodig om zeer summier één en ander over de aardolie-industrie, waar bij enkele honderdduizenden werkne mers zijn betrokken, te vertellen. Het is wellicht duidelijk dat dit aantal slechts betrekking heeft op deze maat schappij, die op de wereldmarkt ruim tien procent levert. Uiteraard zijn mil- lioenen mensen bij het gehele arbeids proces ingeschakeld. Na de lezing werd vertoond de film „Aardolie uit Indonesië", die de in leiding vormde tot een tweetal kleuren films na de pauze over Venezuela. Het gehee) heeft de aanwezigen ongetwij feld een helder beeld gegeven van de mogelijkheden die de aardolie-industrie thans over de gehele wereld biedt. Men kreeg tevens een indruk van het werken en de volksaard in Venezuela, één van 's werelds grootste aardolie producenten. Gistermiddag hebben leerlingen van middelbare scholen van hetzelfde leer zame programma het hunne kunnen opsteken. Vanmiddag komen ten slolte- de leerlingen van de Ambachtsschool aan de beurt Ook zij worden door de boekhandelaren en de Bataafsche in Casino ontvangen. de veiligheidstoestand, doch daarnaast behoeft Indonesië buitenlandse finan ciële steun. Het land heeft alle voor- vaarden om een hoog welvaartspeil mogelijk te maken; als de Indonesiërs hard werken en de aanwezige hulp bronnen benutten, is een rijke toe komst mogelijk. een tipje van de sluier op te lichten, waar achter het grote economische pro bleem ligt verscholen. J. J. SCHAEFFELENBERGE Amsterdam, October 1951. Onderschrift van de redactie. Er is een verschil tussen de werke lijke behoefte en de mate. waarin mer in die behoefte kan voorzien. Is de draagkracht groter dan de werkelijke behoefte, dan kan men gaan sparen of de resterende middelen voor minder noodzakelijke doeleinden gebruiken. In het tegenover gestelde eeval dient men de tering naar de nering te gaan zet ten. Wanneer de heer S. betoogt, dal de productie ingesteld moet zün op de behoefte, dan streeft bij juist naar een toestand, die blijkens de ervaringen in de textielindustrie onhoudbaar is. Hei productie-peil werd afgestemd on de behoefteciifers, die men ter beschik king heeft dank zii het Centraal Bu reau voor de Statistiek en bet Econo misch Instituut voor de M'd<ten<-tand. Het is nu noodzakelijk gebleken, de nroductie meer af te stemmen on de draagkracht der bevolking Wii nemen aan dat de directie der firma gebr. Meiier het evenals de heer S. betreurt dat het produceren naar rato van de behoeften (voorlonig? niet mogelijk fs. De geachte inzender gaat echter nog iets verder, want hij wil e'^enliik 'O- danige economische verhoudingen, dat de draagkracht van de bevolking e-oot genoeg is om de behoeften te dekken. Hii wil dus zo spoedig mogelük af van de gevolgen van de tweede wereld oorlog. Nu gaan de vrije volkeren dezer aarde nog iets verder. Zij willen voor komen, dat het verschil tussen draag kracht en behoeften niet nog groter wordt door een derde wereldoorlog. Vandaar onder meer. dat de Neder landse regering zulke dure straaljagers moet kopen. De uitgaven voor leger en vloot ziin dus, overeenkomstig het eco nomische ideaal van de heer S„ geba seerd op de behoeften van deze tijd. De besommingen van Maandag wa ren: trawlers: IJM 116 f 19700, 99 f 23200, 1 trawler f 23000, 2 trawlers tezamen f 4000 (Ged.)Loggers: IJM 204 f 1860, RO 1 f 2000, 2 f 2080, KW 89 f 8730, 104 f 4300, 16 f 4960, 51 f 5120, 19 f 5420, 155 f 2880, 26 f 3220, 114 f 2940, 17 f 3440, 64 f 5000, 125 f 3840, 28 f 2650, 108 f 1315, 166 f 2450, 59 f 1730, 7 f 7400; kotters: IJM 229 f 2950, 230 f 1340, 276 f 2260, 277 f 2070, 228 f 1530, 52 f 1700; KW 133 f 4300, 31 f 140, 34 f 4000, 94 f 1510, 77 f 1700, 27 f 1650, 92 f 1450, 10 f 2480, 210 f 1740, RO 29 f 1660, 3 f 2330. Zoals te verwachten 'was is de 13e Oct. voor Maarten MooU niet onopgc merkt voorbijgegaan. Het was nog vroeg in de morgen op deze voor hem be- IangrUke en onvergeteiyke dag, toen de felicitaties reeds binnen kwamen. In de morgenuren kwam de heer H. Th. de Booij, directeur van de NZHRM hem namens die Maatschappij geluk wensen met dit bijzonder jubileum. De Maat schappij heeft zijn verdienstelijk werk gewaardeerd en de heer De Booij over handigde hem een enveloppe met in houd. Namens de oud-redders-vereni ging Moed, Volharding en Zelfopoffe ring, kwam de voorzitter, de heer Jan van Dok uit Den Helder zijn geluk wensen aanbieden. In het café 'Tan de heer Vriesman, waar 's avonds een receptie werd ge houden, werd de heer Mooij een sere nade gebracht door de plaatselijke mu ziekvereniging. Behalve de familie was ook de voltallige commissie aanwezig van de plaatselijke afdeling van de NZHRM. Burgemeester Correljé sprak Maarten als voorzitter van die com missie toe en zeide daarbij dat hem bijzonder verheugde op dit buitenge wone jubileum aanwezig te mogen zijn. Het is een uniek jubileum want 60 jaar hebt ge uw krachten gegeven aan het menslievend reddingswezen waarbij u het genoegen mocht hebben 70 men sen aan de zee te ontrukken. Uw lange leven hebt u in dienst gesteld van de mensheid en de spreuk. „Hebt uw naaste lief gelijk uzelve" heeft u steeds voor ogen gehad en vaak hebt u uw eigen leven in de waagschaal gezet om dat van anderen te redden. Ook als lid van de plaatselijke com missie heeft u de belangen van 1e maatschappij trouw en correct gediend. De financiële krrt heeft u steeds goed behartigd, want iedere zomer is het Maarten Kooij die met het bekende reddingbootje naar het strand gaat en daar een plaats geeft zodat het steeds goed in het oog loopt en de bezoekers hun penningen daarin offeren. Dit geeft ieder jaar weer goede resultaten. Namens de commissie, de vuurpijlrich ter en de schipper van de reddingboot, overhandigde de hoer Correljé èen en veloppe met inhoud, daarbij de hoop uitsprekende dat de jubilaris nog vele jaren zijn beste krachten aan de com missie kan geven. Nadat de heer M. J. Schmidt, na mens de muziekvereniging zijn geluk wensen had aangeboden, dankte de heer Jb. Mooij namens zijn vader voor de betoonde belangstelling. Onder de aanwezigen merkte wij ook nog op de heer Langhorst, uit Alk maar, oud-hoofdonderwijzer te Cal lantsoog, die jaren met Maarten zit ting heeft gehad in de plaatselijke commissie.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3