Veiligheidsraad verdaagt olie-debat Britten versterken hun strijdmacht in de Suez-kanaaizone VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN qp voorstel van de Fransman Lacoste heeft de Veiligheidsraad gisteren met acht stemmen voor, de stem van de Sowjetunie tegen en de blanco-stemmen van Engeland en Joegoslavië besloten de bespreking van het Brits-Perzische Oliegeschil te verdagen tot dat het Internationael Gerechtshof te Den Haag een uitspraak heeft gedaan over de bevoegdheid van het Hof in deze zaak. Er was gisteren geen Perzische gedelegeerde aanwezig. De Perzen hadden tevoren ver klaard, dat zij hun standpunt hadden uiteengezet en niet meer aan bijeenkomsten zouden deelnemen. Ambonezen weigeren geschenken van het Nederlandse Rode Kruis Zesdoodvonnissen Kcuit BzéleJk Zaterdag 20 Oef. 1951 76e Jaargang No. 1J238 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Internationale Hof moet over zijn competentie beslissen Mr. Luns: Het aanzien en de kracht van de Verenigde Naties zijn geschaad Frans voorstel vond grote meerderheid Wilt ueven opzij gaan?' lUeeAHeUcfit Gesneuveld in Korea JEBB GlNG NAAR LONDEN Na zaak-Bertha Hertogh Vrije Duitse staal- en kolenproductie A/s het plan-Schuman in werking treedt Amerika beëindigt staat van oorlog met Duitsland Egypte beschuldigt Londen van aggressie 2-jarig meisje verdronken NIEUW MYSTERIE ROND DE ZAAK-NAUNDORFF Testament van hertogin d' Angoulème is tot nu toe onvindbaar Vergeefse reis van mr. Louis de Bourbon Droomentoekomst Het noodweer in Italië eist 32 slachtoffers BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten DE eerste spreker tijdens de zitting van Vrijdag was de Joegoslaaf dr. ^kles Bebler, die de bevoegdheid van de raad in twijfel trok en deswege de Britse resolutie, waarin wordt aange drongen op hervatting van de Brits- Perzische besprekingen, niet kon steu nen. De Franse afgevaardigde deed daarop zijn boven vermelde voorstel, waarmee Sir Gladwyn Jebb accoord ging, evenals de Amerikaan Warren Austin, Sir Gladwyn merkte op, bij sommige leden van de raad de opvat ting ontdekt te hebben, dat Engeland „niet geheel terecht" deze kwestie voor de raad gebracht had. Tsarapkin, de Russische gedelegeerde geide, dat zijn delegatie bezwaar ge maakt had tegen de plaatsing van de kwestie op de agenda en om dezelfde reden niet kon instemmen met de Franse motie. „De Veiligheidsraad kan deze kwestie in het geheel niet behan delen", aldus Tsarapkin. Dr. Tsjiang van nationalistisch China voegde aan zijn toezegging om Lacoste te steunen, toe, dat zélfs indien het Hof in Den Haag zich niet bevoegd zou ver klaren, dit niet noodzakelijk zou in houden, dat de Veiligheidsraad niet be voegd zou zijn. 0°K mr. Luns, die voor Nederland sprak, verklaarde zich accoord met het Franse voorstel, doch was van me ning, dat de gang van zaken In de raad in de afgelopen dagen niet zou hebben bijgedragen tot verhoging van het niveau, het aanzien en de kracht van de V.N. Onbevredigend. TE Flushing Meadow wordt nu van 1 Perzie verwacht, dat het zich voor het Internationale Hof -verdedigt. Tot 8 December heeft dat land de tijd haar zaak bij het hof in te dienen. In diplomatieke kringen ls men alge meen van oordeel, dat de gehele proce dure thans ten einde is. Dit zou zowel voor Engeland als voor Perzie onbevre digend zijn. Engeland had gehoopt, dat de raad Perzie en Engeland zou ver zoeken de onderhandelingen te hervat ten. Doordat de raad geen besluit heeft genomen zal de kwestie nog gedurende twee of drie maanden op de agenda blijven. Perzie had gaarne gezien, dat de raad ziph onbevoegd zou verklaren. In het Amerikaanse tijdschrift „Holiday" heeft de Amerikaanse foto graaf Capa beschrevenhoe hij een week-einde op paleis Soestdijk heeft doorgebracht. Hij had koningin Juliana en prins Bernhard bij het ski-en (in een niet nader genoemd land) ontmoet en zij hadden tegen hem gezegd: „Als u bij ons in de buurt komt, kom dan eens aan". Op Soestdijk vertelde prins Bern hard hem, dat hij kon fotograferen, totdat iemand zou zeggen, dat het niet mocht, aldus Capa. Over prinses Beatrix schrijft hij, dat zij alle hoedanigheden van dit grote geslacht van koninginnen heeft: zij is vriendelijk, knap. sterk en zij gebruikt zonder moeite of zonder ooit te twijfelen de juiste woorden." Capa vertelt, hoe hij een foto wilde nemen van prinses Irene op haar pony. „Ik had haar net voor zij zou wegrijden, maar het uitzicht werd belemmerd door een oude dame met een fiets. Ik wenkt de dame, dat ze opzij moest gaan en nam de foto. Later vertelde de Engelse secreta resse van prinses Irene, dat het een goed idee was geweest om de oude dame opzij te laten gaan, want prinses Wilhelmina houdt er niet van om ge fotografeerd te worden. Op A-r>bon heeft men ze harder nodig (Van onze Haagse redactie) Naast verschillende verenigingen die zich bezighouden met charitatief werk voor de Ambonezen-kampen, heeft nu ook het Nederlandse Rode Kruis zich het lot der Ambonezen aangetrokken en een belangrijke hoeveelheid ont- spanningsmateriaal (alsmede brei wol e.d.) ter beschikking gesteld. Nadat deze nuttige en zeer welkome materia len aanvankelijk met enthousiasme door de kampbewoners waren tegemoet ge zien, hebben zij thans geweigerd deze geschenken van het Rode Kruis te aan vaarden. Deze weigering is hen bevolen door de C.R.A.M.S. (Commissie Rechtspositie Ambonese Militairen en Schepelingen), onder het motto dat het Rode Kruis e geschenken maar naar Ambon moet sturen, omdat de mensen daar ze veel harder nodig hebben dan de Ambone zen die hier in Nederland verblijven. De C.R.A.M.S. heeft de kampbewo ners ook verboden deel te nemen aan een door de regering ingestelde enquê te betreffende de winterkleding, die in de kampen aanwezig is, welke enquête ten doel had de behoefte aan warme kleding voor de komende winter te be palen. De C.R.A.M.S. eist een kleedgeld voor alle Ambonezen, onverschillig of zij reeds winterkleding bezitxen of niet. Verwachting tot Zaterdagavond. In de ochtend weinig wind en op vele plaatsen nevel of mist. Later op de dag half tot zwaar bewolkt en tot aan het einde van de mid dag droog weer. Overwegend ma tige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZONDAG: zon op 7.14, onder 17.35; maan op 21.11, onder 14.20. MAANDAG: zon op 7.16, onder 17.33; maan op 22.22, onder 14.50. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen tijdens de gevechten in Korea zijn gesneuveld: a. Op 10 October de korporaal D. de Blaey uit Wolphaartsdijk, Korporaal De Blaey werd 21 April 1924 geboren, was ongehuwd en afkomstig van het eerste regiment genietroepen. b. In de periode van 9—15 October de soldaat G. Nagel uit 's Gravenhage. De soldaat G. Nagel werd 21 Septem ber 1919 geboren. Hij was ongehuwd. Sif. Gladwyn Jebb is gisteren per vliegtuig uit New-York naar Londen vertrokken. Bij zijn vertrek zei hij, van oordeel te zijn, dat het beter was ge weest, indien de Veiligheidsraad de Britse resolutie had aangenomen, hoe wel dan toch in ieder geval de Sowjet- Unie haar veto zou hebben uitgespro ken. Zes Maleise jongelieden werden gis teren ter dood veroordeeld voor hun aandeel in de ongeregeldheden tijdens de behandeling van de zaak-Bertha Hertogh in Dec. Vier van hen wer den veroordeeld wegens deelneming in de moord op een Britse adjudant-onder officier en de overige twee wegens hun lidmaatschap van een illegale beweging. Een overzicht van de bijeenkomst in Ankara, waar besprekingen wer den gevoerd tussen stafchefs van de Ver. Staten, Engeland, Frank rijk en Turkije, voor de opneming van Turkije en Griekenland in 't Nrd-Atlantische verdedigingsblok Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat de geallieerde beperkingen op de West- duitse staal- en kolenproductie zullen vervallen,, wanneer het plan-Schuman in werking zal treden. Vanaf de instelling van het hoge ge zagsorgaan voorzien bij het op 18 April te Parijs ondertekende verdrag zal het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied niet langer enigerlei func tie blijven uitoefenen, welke onver enigbaar is met de uitvoering van ge noemd verdrag. Behalve de beperkin gen op de Duitse staalproductie en pro ductiecapaciteit zal ook de controle, die tot dusver door de geallieerde hoge commissie werd uitgeoefend op de Duit se kolen- en staalindustrieën eindigen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de controle, nodig voor de voltooiing van de deconcentratie van deze indus trieën. De Amerikaanse Senaat, die Don derdag een resolutie heeft goedgekeurd, waarbij de staat van oorlog met Duitsland wordt beëindigd, heeft pre sident Truman gisteren verzocht, de resolutie terug te sturen voor een wij ziging van de formulering. Volgens de huidige formulering zou verder beslag op Duitse eigendommen in de Ver. Sta ten zijn toegestaan. Truman heeft aan dit verzoek niet voldaan doch de reso lutie getekend. JNGEVOLGE het besluit van de Britse regering om zelf de bescherming van Engelse onderdanen en Engels bezit op zich te nemen, z(jn drie Britse torpedo- bootjagers w.o. Ie „Chequers" en „Chey.M", die kort geleden hebben dienst gedaan bjj Abadan en Basra, gisteren het Suez-kanaal opgestoomd. De torpedo- bootjagers voeren door het Grote Bittermeer in de richting van Port Said, waar de kruiser „Liverpool", het vlaggeschip van admiraal Sir John Edelsten, opper bevelhebber van de Britse vloot in de Middellandse Zee, spoedig verwacht wordt. De kruiser „Gambia" kwam gisteren reeds te Port Said aan. Ook de opperbevelhebber der Britse troepen in het Nabije Oosten, generaal Robertson, bevindt zich thans in Egypte. Hij landde gisteren per vliegtuig te Fayed Ein. Naar te Nicosia (Cyprus) verluidt, zouden gisteravond nog meer Britse troepen per vliegtuig van Cyprus naar de Suez-kanaalzone vertrekken. Een eenheid genietroepen te Larnaca heeft bevel gekregen naar het Suez-kanaal te vertrek ken. Verscheidene eenheden te Limassol en Famagusta hebben eerder op de dag hun kazernes verlaten met volledige uitrusting. JUSSEN Cairo en Londen werden nota's gewisseld. Egypte beschuldig de Engeland van aggressie in de Suez- kanaalzone en zou er op hebben aan- gedringen, dat Engeland zijn patrouil les uit Egyptische plaatsen terugtrekt omdat zij de bevolking „provoceerden". Egypte ontkende voornemens te zijn het geschil voor de Veiligheidsraad te brengen. In een Engelse nota werd schadevergoeding geëist voor schade aan Britse eigendommen tengevolge van de ongeregeldheden, die zich deze week hebben voorgedaan. Boycot-campagne. £OWEL in Teheran als in Damascus kwam het tot pro-Egyptische demon straties. Te Cairo, Port Said, Alexan- drie en Suez werden duizenden aan plakbiljetten aangebracht, waarin op geroepen wordt tot een boycot van Britse goederen als eerste daad in een passief verzet tegen Engeland. Een „hoog nationaal comité", bestaande uit senatoren, oud-ministers e.a. is samen gesteld om de campagne te organiseren. IYE stafchef van de Egyptische troepen in de Soedan, die zich momenteel met verlof in Cairo bevindt, heeft van de Britse gouverneur-generaal instruc ties ontvangen „om redenen van open bare orde" op het huidige tijdstip niet naar de Soedan terug te keren. Naar Sir George Erskine heeft ont huld, bevindt de hoofdmacht van het Egyptische leger zich in de woestijn van Sinai, tussen de strijdkrachten van Israël en Engeland in. Om deze reden had de generaal de overgangswegen van het kanaal bezet. Hij was echter na voorafgaande inlichting bereid de Egyptische troepen door de kanaalzone te laten. Bij het spelen aan de Wetering te Delft zijn gistermiddag de 3'A-jarige Martinus de Graaf uit Delft en zijn bij na twee-jarig zusje Cornelia te water geraakt. Het jongetje zag kans op de kant te kruipen en liep naar huis. Hij wist echter niet te vertellen waar zijn zusje was. De ouders begaven zich daarop naar de plaats, waar de kinde ren gespeeld hadden. De vader begaf zich te water en vond het meisje. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. JJET NAUNDORFF-MYSTERIE, waar van verwacht werd, dat het gisteren, honderd jaar na het overlijden van de hertogin d'Angoulême, zou worden op gelost, schijnt door een nieuw mysterie gevolgd te worden. Uit de laatste wils beschikking van de hertogin d'Angou lême, dat op haar bevel eerst op 19 Oc tober 1951, een eeuw na haar sterfdag, geopend mocht worden, had moeten blijken, dat Naundorff de zoon is van Lodewijk XVI en Marie Antoinette. W7ANNEER onze cliëntele soms plan- nen koestert voor een partijtje vis sen, op Zaterdagmiddag, dan kan The- odoor het object Joego-Slavie van har te aanbevelen. Op een afstand van hon derd kilometer van de zee heeft het daar namelijk volgens de boeren „vis geregend". Het land lag bezaaid met sardientjes en andere zeebewonertjes. Deskundigen zullen ter plaatse een on derzoek instellen. Toen geleerden bij het Oostduitse stadje Spa Oberschlema grondproeven gingen nemen, omdat ze meenden, dat de bodem uranium bevat te, hoopte de bevolking op werkgele genheid in de natuurlijk daar te bou wen mijnen. Het kwam anders uit, want de autoriteiten lieten alle inwo ners van Spa Oberschlema, welk stadje vroeger al bekend was om zijn radio actief water, evacueren. Het hondje Dusty, dat behoorde aan mevrouw Marry Morrow, heeft heel wat betere vooruitzichten, hoewel er toch een don kere schaduw over zijn verdere leven zal hangen. Zijn meesteresse liet hem namelijk in haar testament een bedrag van 42000 dollar na. Dusty zal een pri ma verzorging en het meeste comfort vroeg de personelschef meisjes, om do bezoekers naar hun plaats te geleiden Eén van de eisen was, dat de dames II rood haar hadden, omdat ze dan beter opvielen in het donker. De film ver moeten hebben, doch.... onder voor- overt de wereld, zoals blijkt uit dat be- behoud dat Hij niet met andere honden richt uit Sydney, waar iedereen, die mag omgaan Met vrouwtjes, zogezegd, een bezoek brengt aan het hoofdbureau Vreemde wensen kunnen sommige van politie, automatisch op een film personen toch hebben! In een nieuwe wordt opgenomen. Het is voor controle bioscoop, die te Keulen is verrezen Hetgeen mevrouw Betty Crips uit Leicester onlangs beleefde was op zich zelf reeds een film. Ze had enkele ja ren gewerkt op een fabriek waar men vruchten in blik deponeerde en ze was er ontslagen omdat ze briefjes bij de door haar ingeblikte goederen placht te stoppen. Op die briefjes vond de cliëntele dan een verzoek tot prettige correspondentie met een blond meisje, 24 jaar, ontwikkeld enz., kortom zoals men in huwelijksadvertenties kan lezen. Laat Betty nu opgewonden over al rondvertellen, dat ze een veelbelo vende correspondentie voert met een jongeman, werkend op de fabriek, die Betty destijds ontslagen had.... De jongeman had dezelfde tactiek als Betty gevolgd. Het is mis met het mysterie Het is mr. Louis de Bourbon, nazaat van Karl Wilhelm Naundorff, die deze week naar Parijs reisde in de hoop, dat dit testament tijdig zou worden gevon den. in de Franse hoofdstad echter dui delijk geworden, dat het mysterieuze testament van de hertogin niet in de archieven van het Franse ministerie van buitenlandse zaken aanwezig is. Evenmin bevinden aldus ver klaarde mgr. Angelo Mercati, bestuur der van het geheim archief van het Vaticaan het testament, dat in een csssette zou zijn opgeborgen, voorzien van twaalf rode lakzegels van het Vati caan, en het dossier-Naundorff (het z.g. „dossier rouge") zich in het archief van het Vaticaan. Het vermoeden bestaat, dat de cas sette met het testament en het „dossier rouge" in 1940 bij het naderen van Duit sers uit de archieven zijn gelicht en naar een kasteel in de Vendée zijn ge bracht. Ook daar is het echter niet te vinden. Het is niet onmogelijk, dat de stukken toch in handen van de Duitsers zijn geraakt, die getracht hebben een royalistische beweging te hunnen be hoeve in Frankrijk te ontketenen. Geen dej' pretendenten heeft daaraan echter willen medewerken. Mochten testament en dossier naar Duitsland zijn gebracht dan is de kans groot, dat zij thans in het bezit der Sowjetunie zijn. Mr. De Bourbon, die door enige vrienden vorstelijk in Parijs is ont haald en in het luxueuse hotel „Geor- ges V" logeerde, is thans van plan con tact op te nemen met hoge Franse re geringspersonen om hen te verzoeken hem bij het zoeken behulpzaam te zijn. Mr. De Bourbon verklaarde de Franse troon noch het vermogen der Bourbons en de juwelen van Marie Antoinette to begeren Hij wil slechts het mysteri* rond zijn familie opgehelderd krijgen. LIET is niet zo moeilijk, om het werk der Verenigde Naties met een sneer en een schouderophalen af te doen. Het meest spectaculaire deel ervan maakt inderdaad de indruk van een.... spek takel. De regel, dat de vijf grote mo gendheden, die zitting hebben in de Veiligheidsraad, het ééns moeten zijn wil een belangrijke kwestie tot een op lossing komen, heeft al meer dan een* geleid tot verwerping van een bruik baar compromis. De taak van de Alge mene Vergadering is maar weinigen duidelijk. Men weet uit de kranten, dat er veel en fel kan worden gedebatteerd en dat de kloof tussen Oost en West ook hier een scherpe scheiding der geesten heeft teweeg gebracht. De be ruchte eenstemmigheidsregel uit de Veiligheidsraad geldt in dit orgaan echter niet en zo is nog al eens een weg ontdekt om de klippen te omzeilen, waarop de Raad bij herhaling is ge strand. Zo konden enige afspraken wor den gemaakt, welke voor de interna tionale veiligheid van grote waarde zijn gebleken. Over het geheel echter schijnt het re sultaat van zes jaar Verenigde Naties allerminst gunstig. Deze organisatie schijnt een arena te zijn, waar grote blokken mogenheden hun conflicten uitvechten. Overeenstemming lijkt in feite onmogelijk, en het is zeer de vraag of deze nog wel wordt begeerd. Daarmee is deze kant van het stre ven naar een internationale rechtsorde dus afgedaan. Of toch niet? Wanneer dit inderdaad het enige was, dat er van het orgaan in Lake Success te vertellen viel, dan zou een herdenking van de dag, waarop Bet Handvest van kracht werd, volkomen zinloos zijn. Wij zouden een moment naar de droeve resten onzer illusies kunnen staren en met een zucht van berusting tot de orde van de dag kun nen overgaan. Niet waar, wanneer inderdaad het Handvest het papier niet waard was, waarop het geschreven werd Doch zo ligt de situatie niet. Wanneer we de balans opmaken, ko men er aan de ene kant inderdaad pos ten te staan, die stuk voor stuk het bankroet dezer organisatie zouden kun nen betekenen, wanneer er niet iet* gunstigs tegenover kómt te staan. Dat gunstige is er ontegenzeggelijk. We denken niet eens in de eerste plaats aan de politieke strijdvragen, waarvan er een aantal zo goed mogelijk zijn opge lost. Veel belangrijker is een grote hoe veelheid practisch werk op allerlei ter rein, in de afgelopen jaren door orga nen van de V.N. verricht. Een opsomming hiervan vormt een lange lijst: hulp voor de economische ontwikkeling van „achterlijke" en in nood verkerende gebieden hulp aan vluchtelingen, aan kinderen Deheer over tot voor kort koloniale landen, met de bedoeling, deze zo spoedig mo gelijk zelfstandig te maken teboek- stelling en uitwerking van het inter nationale recht. Kort en goed: er is zeer veel gebeurd, dat veel minder tot de massa spreekt dan het geharrewar in Lake Success, maar dat voor de groei van een internationale rechtsorde van grote betekenis is. Het belichaamt een groot stuk inter nationale samenwerking. Dit gaat met vallen en opstaan en het levert mis schien nog allerminst de resultaten op, die we in onze dromen al bereikt za gen maar het wordt verricht. Dege nen, die het nodig hebben, plukken er de vruchten van. Voor hen wordt deze internationale rechtsorde een levende werkelijkheid: de verlossing uit een el lendig kampleven, dat eindeloos leek, voedsel en medische zorg voor kinde ren, die ten onder dreigden te gaan aan de gevolgen van de oorlog. Voor ons is een internationale rechts orde nog al te veel een droom en wat naar buiten blijkt van het werk der V.N. niet zelden een nachtmerrie. Maar waarom zouden we ons desniettemin niet een enkele dag in het jaar bezig houden met de organisatie der Verenig de Naties, zoals deze nu zes jaar reilt en zeilt? Geen enkele rechtsorde is lou ter theorie. Wil ze leven, dan moet ze allereerst leven in de hoofden en de harten van de gewone mensen. Dan moet ze worden gedragen door ons al ler rechtsbesef en vaste wil. De normen van de gewone plaatse lijke en nationale samenleving zijn over het algemeen gemeengoed voor ons ge worden. Wij aanvaardden ze als nood zakelijk en als een zedelijk goed. De idee van een internationale samenle ving moet op precies dezelfde wijze voor ons gaan leven. Dat is de belang rijkste voorwaarde voor het welslagen van het goede experiment, dat Ver enigde Naties heet. Tengevolge van het noodweer, dat reeds ruim drie dagen woedt in Cala- brie en op Sicilië en Sardinië zijn tot nog toe 32 personen om het leven ge komen. De schade wordt op enige mil- liarden lire geschat. In het gehele kust gebied is het spoorwegverkeer door de overstromingen gesperd.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1