Een gastvrouw van formaat Sterke trek de „Gordel van jonge Hollanders naar van Smaragd" Het vertrouwen tussen Indonesië en Nederland neemt weer toe N.J.H.C. bezit 49 jeugdherbergen voor ruim 70.000 trekkers Phonografische industrie brengt Nederlands talent over de grens De Sibajak werd losgepeuterd Havenstaking te New York breidt zich uit Bakkersstaking in Den Bosch ging niet door Er heerst nog een tekort aan schepen en woningen DE aanhoudende en zelfs toenemende trek naar Indonesië zien wij als een symptoom van de terugkeer van het wederzijds vertrouwen over de gehele linie. Zeker: de onveiligheid schrikt wellicht sommigen nog af. Doch over drijft men niet enigszins bij de schil dering van die onveiligheid? Toen de Nederlandse Hoge Commissaris voor Indonesië, de heer Lamping, dezer da gen naar zijn standplaats vertrok, ves tigde hij er de aandacht op, dat men in de bladen steeds wel uitvoerig aan slagen, moorden, diefstallen en derge lijke vermeldt vindt het zijn vaak incidentele gevallen maar dat over de veiligheid in grote gebieden niet ge rept wordt. Inderdaad wordt de ware toestand nog al een in scheve verhou dingen weergegeven. HANDBALUITSLACEN Haaker en Roert winnaars van K.N.M.V.-rit Fraude bij Sociale Zaken te Zaandam Olieschip voor Enkhuizen gestrand Daders van roofoverval op oude man gegrepen Eisenhowers strijdmacht werd weer sterker Bijna een half millioen trekkers per jaar Iedere plaat een technisch wonder Honderd groeven op één centimeter HCSC-voetbal verstevigde zijn leidende positie MA'AVT \G "1 V STOKER 1951 veer 1200 personen per maand maar ook per vliegtuig, vermoedelijk ook nog een kleine 400 per maand. Op de „Sibajak" vertrokken op 13 October bijna uitsluitend jonge men sen die uitgezonden werden door de grote maatschappijen. Toen het vlagge- schip van de Lloyd, de „Willem Ruys", in September de reis naar Indonesië aanvaardde, stonden op de wachtlijst van deze maatschappij nog tussen de 700 en 800 namen. Dat was aanleiding voor één enkele reis de „Sibajak" in te leggen. De Donderdag in Brooklyn uitgebroken havenstaking is thans uitgebreid. Het werk op 34 schepen, waarvan verschei- denen met oorlogsmateriaal naar Ko- lea zouden vertrekken, ligt stil. Een vertegenwoordiger van de sta kers verklaarde, dat de staking even tueel van Maandag af het gehele ha- venverkeer van New York zal stil leggen. De staking werd uitgeroepen, nadat de „American Federation of .Labour", een der twee grote vakbonden in de V.S., een nieuw contract had onder tekend, dat niet de goedkeuring van de plaatselijke vakbonden heeft. (Van onze Haagse redacteur). ZATERDAG 13 OCTOBER vertrok de „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd met passagiers naar Indonesië. Dat zou op zich zelf het vermelden nauwelijks waard zijn het schip heeft al vele reizen naar de Oost gemaakt als de „Sibajak" de laatste t(jd niet geregeld als door de regering gecharterd emigrantenschap gevaren had en nu door de Lloyd uit handen van de overheid „losgepeuterd" was voor één reis naar Indonesië om het afwerken van do wachtlijst van gegadigden voor het land van onze Unle- partner te bespoedigen. Nog altijd Is de animo voor Indonesië onder de Nederlanders zeer groot. Reeds tijdens de Ronde-Tafelconferentie spraken) de verwachting uit, dat er een ruime werkgelegenheid voor onze land genoten zou blijven bestaan, ondanks de gewijzigde staatkundige verhouding. In deze verwachting zijn wij niet bedroegen. Velen mogen misschien menen, dat de betrekkingen tussen de beide landen na de overdracht van de souv©- reiniteit allengs z(jn verslapt, met name ook wat de economische relaties be treft en dat de Nederlanders dus steeds minder in Indonesië „te zoeken heb ben" de practijk heeft uitgewezen, dat de trek naar het land, dat zich slin gert om de evenaar als een gordel van smaragd zoals Multatuii het dich terlijk uitdrukte eer toe dan afgenomen Is. LIET opvallende verschijnsel doet zich zelfs voor, dat het vervoer naar In donesië met de beschikbare passagiers- accomodatie niet te verwerken is. Het zelfde geldt trouwens voor het vervoer in omgekeerde richting, doch dit is al bijna twee jaar zo. Het lijkt ook lo gischer. Vlak na de overdracht van de aouvereiniteit demonstreerde zich in derdaad een inzinking in het aantal passagiers, dat de reis naar Indonesië ondernam. Langzaam trad herstel in en in het voorjaar van 1950 was men de teruggang geheel te boven. Daarna be gon een stijging en wel in die mate, dat er sinds Mei of Juni geen scheepsruim- te voldoende is om aan de vraag naar passage te voldoen. Nn dient hierbij in het oog gehou den te worden, dat het aantal beschik bare plaatsen in vergelijking met vroe ger verminderd is. In de oorlog zijn enige passagiersschepen vergaan en daarvoor is niet veel in de plaats ge komen. Het verschil is evenwel niet zo heel groot. Men heeft het nooit als een euvel beschouwd, omdat het vrij grote vóór-oorlogse gouvernementsvervoer dat toen ongeveer 30 procent van het totale vervoer uitmaakte, vervallen is. Als het andere vervoer op 't vóór-oor logse peil gebleven was, dan zou er voldoende scheepsruimte aanwezig ge weest zijn. Het particuliere vervoer is echter ze ker niet afgenomen; integendeel; men heeft sterk de indruk, dat het groter is dan vóór 1940. Het zijn vooral jonge mensen, die naar Indonesië trekken. Uit de passagierslijsten van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd blijkt, dat hun leeftijden meest liggen tussen 20 en 35 jaar. (De leeftijd van de thuisvarenden ligt tussen 45 en 55 jaar). In Indonesië heeft men namelijk het liefst geen lie den, die al eens in Indonesië geweest zijn. Technici en employé's IJITERAARD bevinden zich onder hen, die naar Indonesië reizen personen die in ons land hun verlof hebben door gebracht en nu hun arbeid onder de tropenzon gaan hervatten. Er zijn er ook, die op avontuur de reis onderne men, doch zij vormen slechts een klei ne groep. De meesten zijn technici en employé's van Nederlandse maatschap pijen im- en exportondernemingen, banken, oliemaatschappijen die hun zaken uitbreiden en in mindere mate employé's van de cultures. De conclu sie, die men hieruit kan trekken, is dat de door Nederlanders in Indonesië gedreven handel en geleide industrieën omvangrijker zijn dan vóór de oorlog. Er valt een lichte toeneming van het gouvernementsvervoer voor rekening derhalve van de Indonesische regering waar te nemen. Het betreft vooral technici en medici. De regering in Indonesië probeert de afvloeiing van Nederlandse krachten te beperken en nieuwe mensen, die zij hard nodig heeft, aan te trekken. Ook in het buitenland wendt zij daartoe po gingen aan, doch het succes schijnt niet bijzonder groot te zijn. De naam van Indonesië heeft in het buitenland niet zo'n goede klank meer als weleer en zo komen de Indonesiërs toch weer in Nederland terecht. Onveiligheid schrikt nog af En dan is een handicap voor vesti ging in Indonesië de woningnood, die vooral in de grote steden ontstellende afmetingen heeft aangenomen. In de buitengewesten schijnt het evenwel niet zo erg te zijn. In elk geval zijn onveiligheid en wo ningnood geen belemmeringen geble ken voor de verhoogde trek naar In donesië, niet alleen per schip onge il District West A le klasse heren; Blauw Wit—Aals meer 2-15, AmersfoortAHC 2-2 (ge staakt), AttillaAchilles 1-3, HOC Concordia 2-4. 2e klasse heren A: ZeeburgSport Vereent 1-4, APGS—UD 6-9, Niloc 2— GVA 10-7, Tonido—BHC 1-11. 2e klasse heren B: IJmondVriend schap 8-5, Aalsmeer 2Unitas 4-6, Cat chers—1Turno 4-2, TonegidoRapiditas 6-12. le klasse dames: Blauw WitADA 2-6, AmersfoortBHC u.b., Sagitta— Sp. Vereent 9-0, HOC—Concordia u.b. 2e klasse dames A: Zeeburg 2Achil les 3-2, DWSAthleta 8-1, Niloc— WVGV 6-2." 2e klasse dames B: OSSJHC 0-15, HAVTonegido 1-2, BatoN. Niedorp 1-3, GitaVrone 4-2. Afdeling Noord-Holland Zuid le klasse heren: ASSAVA 10-3, Ba toHOC 2 6-8, Concordia 2Rapiditas 2 u.b., BGV—AHV 10-10. 2e klasse heren: OSS 2—IJmond 2 3-3, Tonegido 2Beverwijk 5-12, Vlug en Vaardig—Beverwijk 4-8. le klasse dames A: IJmond—CSV 5-1, Concordia 2Rood Zwart 13-0, Conci -- dia 3Rapiditas 5-1, BGVForesters 1-2. 2e klasse dames AI: Rapiditas 2 Heemstede 3-0, HOC 2—IJmond 2 1-2. 2e klasse dames AII: IJmond 4Ba to 2 Bato n.o., CSV 2Beverwijk 1-4, BGV 2—Foresters 2 4-1. Adspiranten meisjes: AVAVrone 3-4. Afdeling Noord-Holland Noord le klasse dames B: OlympiaAVA 4-6, BergenSDL SDL teruggetrokken, Zwaluwen—DTS 0-1. 2e klasse dames B I: N. Niedorp 2 RHC u.b., Ursem—AVA 2 2-4, Bergen 2—Koedijk 2 8-0. 2e klasse dames Bil: Ons Genoegen TSV 1-4, DoskoVlug en Vaardig 0-5. Adspiranten meisjes: Ons Genoegen DES 0-0, ZwaluwenDTS 0-0. Meer dan vijftig procent van- de deel nemers aan de kampioensrit van de KNMV kwam niet voor de eindklasse ring in aanmerking. Tijdens de etappe van Zaterdag gaven niet minder dan twintig motorrijders de strijd op en ve len moesten toezien dat hun strafpun- tenlijst zo groot werd, dat zij onmoge lijk voor een ereplaats in aanmerking konden komen. Bij de senioren in de 125 cc tot 250 cc-klase eindigden Flip Haaker, Drikus Veer en Den Haan zon- De voor Zaterdag aangekondigde der strafpunten. Een acceleratieproef staking der bakkersgezellen in drie bakkersbedrijven te Den Bosch is niet doorgegaan. De gezellen zouden de staking hebben willen beginnen om hun patroons te dwingen tot uitbe taling van vacantietoeslag, waarop de gezellen recht hadden. Volgens het be stuur der plaatselijke afdeling der ge zellen, hebben de 'drie bakkerspa troons toegezegd de toeslag uit te keren. Tegen die patroons, die nog steeds deze uitkering weigeren te be talen, zullen maatregelen worden ge nomen, waarover nader beraad zal ge schieden, zo zeide men. moest dus de beslissing brengen. Tegen de verwachting in, bleek Haaker zijn rivaal Veer de baas. In de zware klasse voor de senioren lieten vijf deelnemers het op een acceleratieproef aan komen. Hier werd Jaap Roest winnaar vóór Van der Sluis, Morel, Koning en Van Rijn. De cracks Flinterman, Knijnen- burg en Waayenberg eindigden in de achterhoede. Ambtenaar werd geschorst Bij de dienst van sociale Zaken te Zaandam hebben accountants van het verificatiebureau van Nederlandse Ge meenten fraude ontdekt. In afwachting van het nader onderzoek is de 41-jarige ambtenaar R. met verlof gezonden. R is kassier en had tot taak de inboedels van overleden gesteunden, die onder de dienst van Sociale Zaken vielen en geen familieleden achterlieten, te ver kopen. De gemaakte ontvangstposten zijn onjuist ingeboekt. Tot heden von den de accountants een niet verant woord bedrag van f 400. Zaterdagmorgen rapporteerde een binnenkomende Urker visser, dat er waarschijnlijk in de mist een schip aan de grond gelopen was op de Zuidpunt van het Enkhuizer Zand. De sleepbo ten Albert I en de Zeemeeuw vertrok ken onmiddellijk ter assistentie. Toen de mist optrok ontdekte men bij de tweede baak op de kant van het Enkhuizer Zand de „Paraffine 10", geladen met vaten olie. Hoewel het water over het dek spoel de, weigerde de kapitein sleepboothulp. Even te voren was een vissersvaar tuig bij het gestrande schip geweest. De kapitein had aan de opvarenden gevraagd, of zij uit Lemmer een tanker wilden opbellen, om een gedeelte der lading over te nemen. Het schip was op weg van Amsterdam naar Lemmer. De politie te Geleen heeft Vrijdag avond de 29-jarige A. M. uit Venlo aangehouden, die ervan wordt ver dacht in de nacht van Vrijdag op Za terdag een overval te hebben gepleegd op de 81-jarige B. te Geleen. M. zou onder een vals voorwendsel het huis van de alleenwonende B. zijn binnengedrongen, en hem met een zwaar voorwerp tegen de grond hebben geslagen. Zijn buit bedroeg ruim zevenhonderd gulden. De politie heeft M. in verzekerde bewaring gesteld. Zaterdag zijn in Bremerhaven twee duizend Amerikaanse soldaten ont scheept, als voorhoede van de 43ste In fanteriedivisie van de Amerikaanse Na tionale Garde. Tegelijkertijd vertrok ken met bestemming Rotterdam 450 Canadese militairen; het eerste contin gent van de 27ste Canadese Infanterie brigade, die voor Eisenhowers strijd macht bestemd is. Het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft van de bezettings autoriteiten machtiging ontvangen rechtstreeks met de Verenigde Naties in verbinding te treden. BELGISCHE TANKER GESTRAND EN IN TWEEëN GEBROKEN Zondagmorgen is ter hoogte van Sta- venisse op Tholen het Belgische tank schip Gurka, groot 940 brt. op een plaat gevaren en bij afgaand getij door mid den gebroken. Een van de tanks scheur de hierbij, waardoor 180.000 liter ben zine over het water vloeide. Later heeft een andere Belgische tanker, de Colve, de lading overgenomen. De bemanning is aan boord gebleven. Het schip zou heden voor reparatie naar Antwerpen worden gesleept. (van onze speciale verslaggever) Met de (natte) zomer is ook het trekkerseizoen voorbij. Overal in de be schaafde wereid zijn de scholen weer begonnen en zij hebben de sportieve jongens en meisjes die de afgelopen maanden her en der langs 's heren wegen trokken, weer opgeslokt. Voor de jeugdherbergen in de gehele wereld is eeni rustige tijd aangebroken. Zo nu en dan met de weekenden bijvoorbeeld zal er nog wel eens het vrolijk gezang en levendig gekwebbel klinken van dei onbezorgde jeugd, maar de gezellige rumoerige drukte van het zomerseizoen, ais de jeugdherbergen uitpuilen van de duizenden jongens en meisjes die er te voet of per fiets op uittrekken, is voorlopig weer voorbij. Het merendeel daarvan is beneden de 20 jaar (60%). Voor wie in de jeugdherbergen te recht kan, zijn de prijzen zeer mode raat. De jongelui beneden de 20 jaar kunnen er logeren voor 65 cent en de ouderen voor 95 cent, een lunch kost 45 cent, een warme maaltijd 95 cent en thee per keer een dubbeltje! De herbergen £N denk vooral niet, dat die jeugd herbergen een soort primitieve onderkomens zijn. Er zijn oude kas telen bij (in Denekamp bijv. en in Heemskerk) en luxueuze villa's (in Amersfoort). In Beusichem is de jeugdherberg ondergebracht in een voormalig veerhuis, in Arkel in een vroegere pastorie, op Ameland in oude Duitse bunkers en onderkomens. In Bakkum staat het fraaie speciaal gebouwde „Koningsbos", in Olden- broek bouwden de trekkers zelf een prachtige jeugdherberg en in Axel komt, met steun van de gemeente ook een speciaal gebouw tot stand. Eén van de oudste jeugdherbergen van Nederland is die in Kortenhoef Een vroeger schildersatelier op palen dat vooral door trekkers per kano wordt gefrequenteerd. Deze jeugdherberg is trouwens nog om een andere reden een uitzondering in ons land. Zij wordt alleen beheerd door een jeugd herberg-moeder, de populaire Moeder fREKKER word je, als je geen lust of geen geld (of geen van beiden) hebt om op de conventionele manier met de trein of bus op reis te gaan en in hotels te overnachten. Dit komt uiteraard vooral bij heel jonge mensen voor, die vrij willen rondzwerven (zo weinig mogelijk volwassenen willen zien) en zich in hotels niet op hun gemak voelen. Te voet of op de fiets kunnen zij gaan waar zij willen, kun nen hun eigen tempo bepalen en de mooiste plekjes uitzoeken voor hun rust- en maaltijden Maar als de nacht komt moet er raad geschaft worden. Ons klimaat laat (helaas) en onze vaders en moeders laten (gelukkig) meestal het slapen in de open lucht niet toe En daarvoor is het instituut van de jeugdherbergen geschapen, in Nederland beheerd door de N.J.H.C., de Nederlandse Jeugdherberg Centra le. Die N.J.H.C. is een gastvrouw van groot formaat. Dat moet zij wel zijn, want de lust tot trekken is in ons land groter dan' u misschien zoudt denken Niet minder dan 70.893 Neder landse jongens en meisjes staar op het ogenblik bij de N.J.H C als trekker ingeschreven, inclusief 4000 leiders. M. Hopman. Alle andere jeugdherber gen hebben een compleet ouderpaar. In totaal zijn er op het ogenblik in ons land 49 jeugdherbergen met samen 5600 bedden. Omdat er in ons land nog zo weinig terecht komt van de vacan- tiespreiding is dit in het drukke sei zoen veel te weinig. Dan moeten er vaak trekkers teleurgesteld worden. Er zijn herbergenwaar ieder bed gere geld 90 dagen per jaar beslapen wordt. In 1950 boekte men 385000 overnach tingen <196000 jongens, 189000 meisjes). Hierbij waren niet minder dan 55000 overnachtingen van buitenlandse trekkers, uit bijna alle landen van de wereld. Aangenomen wordt er be staat daarvan geen statistiek dat nog een veel groter aantal Nederlandse trekteers ieder jaar naar het buiten land gaat. Keurige organisatie jy|EN moet niet vragen wat er voor zo een organisatie komt kijken en hoeveel geld er nodig is om al deze jeugdherbergen in te richten en te exploiteren. De kosten moeten voor namelijk bestreden worden uit de in schrijfgelden (f 2.50 per jaar tot 20 jaar, f 3.50 voor ouderen). De jeugd herbergen worden overigens wat de exploitatie betreft verondersteld self supporting te zijn. Voorts is er vanzelf sprekend een groot bureau nodig om het administratieve werk te kunnen doen. Het secretariaat telt 166000 in- en uitgaande brieven per jaar. Ver der heeft de stichting haar eigen ar chitect voor ontwerpen van nieuwe herbergen en van verbouwingen. Als men dan nog weet dat de N.J.H.C. na de oorlog de hele organisatie van de grond af aan heeft moeten opbou wen en alle jeugdherbergen opnieuw heeft moeten inrichten (in 1945 wa ren er weer vijf bedrijfsklaar) dan krijgt het „gastvrouw van formaat" een dubbele betekenis. Iu het belang van de jeugd van alle bevolkingsgroe pen is het een prachtig werk dat ieders respect en medewerking ver dient. (Van onze speciale verslaggever) Als de gramofoonplaat nog niet was uitgevonden, zou dat waarschijnlijk ook niet meer gebeuren, want de geleerden kunnen bewijzen dat hetgeen de gramo- foonplatenindustrie doet, theoretisch eigenlijk onmogelijk is. Er is een nadero confrontatie met de techniek nodig, om ons zo af en toe te doen beseffen, hoe vanzelfsprekend wjj een heleboel dingen in ons leven aanvaarden, zonder er ons van bewust te zijn met welke technische wonderen wij in feite te maken heb ben. De moderne gramofoonplaat is zulk een technisch wonder. 1"OEN Edison deze geluidsdrager ont dekte, leverde hij een prestatie, die ook nu nog onze bewondering afdwingt, maar zelfs zijn genie zou niet hebben kunnen begrijpen, niet vermoeden zelfs, tot welk een perfectie zijn uitvinding zou worden vervolmaakt. Vooral de laatste drie jaar heeft zich op het ge bied van de gramofoonplatenfabricage een omwenteling voltrokken, die eigen lijk verbijsterend is. Men slaagde er in platen te vervaardigen met een uiterst fijne groef door Philips Minigroef- platen genoemd waardoor men de z.g. langspeelplaten kon produceren. Op deze platen liggen niet minder dan hon derd groeven op een centimeter! De ge luidstrillingen welke moeten worden vastgelegd, moeten gemeten worden in microns. Een micron is een duizendste millimeter. De fabricage vereist dan ook een ongelooflijke precisie-arbeid en er is een uiterst verfijnde galvanoplas- tiek nodig om matrijzen te vervaardi gen, die deze groeven en trillingen op de best denkbare wijze op de pers massa overbrengen. Het opnemen, het matriseren en de materiaalbewerking dient met de allergrootste nauwkeurig heid te geschieden. Iedere plaat is een technisch wonder op zich zelf. Ruisvrq rjE Philips Phonografische Industrie heeft zich van de aanvang af op de ontwikkeling en de fabricage van lang speelplaten toegelegd, al heeft de er varing in Amerika de belangrijkste producent van gramofoonplaten met een markt in het eigen land, groter dan het totaal van alle markten in de rest van de wereld uitgewezen, dat de oude standaardplaat met 78 toeren per minuut zich naast de langspeelplaten, die draaitafels met een omwentelings snelheid van 35 1/3 toeren noodzakelijk maken, blijven handhaven. Zoals ge meld is Philips er trouwens in geslaagd een heel nieuwe minigroefplaat te ver vaardigen, die met gebruikmaking van een lichte opnemer (die nieuw moet worden aangeschaft) op de be staande apparatuur van 78 toeren per minuut kan worden afgespeeld. Deze platen, die een diameter hebben van 17 cm hebben een ononderbroken speel- duur van vijf minuten per zijde (het geen dus overeenkomt met een normale 30 cm plaat), zijn door het gebruik van modern materiaal nagenoeg ruisvrij, on breekbaar en vergen een minimum aan opbergruimte. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de oprichting van een Nederlandse phonografische industrie, zowel in in dustrieel als in cultureel opzicht, voor ons land van zeer grote betekenis kan zijn. Wereldcentrum 70WEL wat betreft de gramofoonpla tenfabricage nog steeds zijn gra mofoonplaten de meest populaire ge luidsdragers waarvoor overal in de we reld afspeelapparatuur voorhanden is als voor het wetenschappelijk onder zoek (chemisch, electro-acoustisch en mechanisch) van de geluidsdragers in het algemeen, zal Baarn (waar aan de Torenlaan een nieuwe fabriek wordt gebouwd en het laboratorium reeds in gebruik is), een wereldcentrum wor den. Van dit centrum uit zal richting worden gegeven aan de activiteit over de gehele wereld. Sinds vorig jaar wer den reeds organisaties opgebouwd in Frankrijk, Belgie, Duitsland, Canada en Columbia, binnenkort zal een begin worden gemaakt in Zweden en Zwit serland en waarschijnlijk ook in Dene marken en Spanje. Nederlands talent JTEN van de belangrijkste onderdelen van de werkzaamheden der nieuwe industrie is het samenstellen, opbouwen en exploiteren van een repertoire. Een zeer belangrijk deel hiervan zal worden opgenomen met het in Nederland be schikbare talent. Natuurlijk kan een internationale onderneming zich daar toe niet uitsluitend beperken, maar er zal naar worden gestreefd, het Neder landse talent een internationale bekend heid te verschaffen en dit geldt niet alleen voor orkesten en kunstenaars die zich reeds een r 'tatie hebben verworven, maar ook jongeren, van wie kan worden verwacht dat zij een internationaal niveau zullen bereiken, zal een kans worden gegeven. De be kende musicus Otto Glastra van Loon is benoemd tot hoofd van het Program ma-bureau Klassiek en het internatio nale klassieke programma zal geheel van uit Baarn worden gedirigeerd. Als men ziet welke werken reeds werden opgenomen en wat nog op het program ma staat en hoe groot het aandeel van de Nederlandse muziekwereld daarin is, dan mogen ten aanzien van de cul turele aspecten van deze nieuwe Ne derlandse industrie de allerbeste ver wachtingen worden gekoesterd. Zaterdag heeft HCSC zijn leidende positie verstevigd door zijn grootste ri vaal ZCFC met 3-1 te verslaan. De wedstrijd had een zeer spannend ver loop. Onze stadgenoten hadden eerst het windvoordeel, en onder luiae aan moedigingen van een groot aantal sup porters werd de bal aan het rollen ge bracht. Het begin kenmerkte zich door wat nerveus voetbal. Wij noteerden enkele mistrappen, waarvan de Zaandammers vergeeft trachtten te profiteren. Naar mate de strijd vorderde kwamen de Nieuwediepers er beter in. Vele schoten gingen echter nog naast of over het doel. Bovendien weerde de keeper van de gastheren zich geducht. Bij een Zaanse aanval raakte de verdediging van HCSC even in het nauw. Keeper Graaf wist de bal nog wel weg te wer ken, maar hij schoot tegen een speler aan, waarna het leder in zijn doel sprong (1-0). Met deze stand brak de rust aan. Niet in het minst ontmoedigd begon HCSC de tweede helft. De Zaandam mers bleven evenwel terugkomen. Op een gegeven moment was Graaf zelfs al geslagen. Amens wist toen de bal nog uit het doel te koppen. Direct hierop ging HCSC weer in de aanval. Het ge lukte Blind met een ver schot gelijk te maken (1-1). HCSC kreeg een duidelijk overwicht. Een aanval over rechts leidde tot een zuivere pass naar De Haan. Deze spe ler gaf zijn club vervolgens de leiding (1-2). Nog een kwartier was te spelen, toen Amens zich moest laten vervangen. Even later bemachtigde De Haan de bal. Hij omspeelde een viertal tegen standers en schoot daarna de bal in de uiterste hoek (1-3). Met deze stand kwam ook het einde. HCSC 2 liet zich ook niet onbetuigd. Dit elftal versloeg ZCFC 2 met 6-0. De returnmatch HCSC 3—HCSC 4 werd nu een overwinning voor de derde met 3-0. De HCSC-junioren speelden 1-1

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7