Acheson streeft naar een accoord tussen Engeland en Perzie Engeland wil zijn positie in Egypte handhaven Geen blokkade Suezkanaal Oud-S.S.er in Oostenrijk op jacht naar millioenenschat Woningbouw mag niet dalen Ko-'d ReAteÈ VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Defensie voor het Midden-Oosten wordt opgebouwd Donderdag 25 Oct. 1951 76e Jaargang No. J1242 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Amerikaanse voorstellen als basis voor hervatting onderhandelingen THANS 30.000 STAKERS IN NEW-YORK De Britse kiezers ter stembus Kansen op spoedige oplossing Weigerachtige landen opnieuw voor de keus Egyptische poging leed smadelijk schipbreuk 9 Geloofsbrieven Griekse ambassadeur geweigerd Weens ingenieur zou er nu mee vandoor zijn Uke&ï.ke.UcPvt Op een blokkade volgt een tegenblokkade Amerikaanse divisie naar West-Duits'and Demonstratief congres te Utrecht Uitgewezen Duitsers beschuldigen Nederland Alleen maar om de vrijheid ER is geen Nederlander, die spontaan accoord gaat me' het bedrag van anderhalf milliard gulden, dat onze bewapening onverbiddelijk opeist. Het gebrek aan spontanëiteit kan men grosso modo verklaren uit de actuele fiscale druk en de weerzin tegen alles wat op he' gewelddadige betrekking heeft. Deze weerzin evenwel neemt subtieler vormen aan naarmate men te doen heeft met groepen van lieden, die, schoorvoetend de noodzakelijk heid aanvaardend, hun oorspronke lijke bedenkingen verfijnen. Wie na melijk de recente ver'ogen van de ethici in het progressieve kamp op de voet heeft gevolgd, zal zeker onder de indruk zijn gekomen van de oprecht heid der bedoelingen en van de eer lijkheid der verontrusting, maar niet minder van het gebrek aan realiteits besef, dat deze uitingen kenmerkt. BUREAU: Koningstraat 788t Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten 4.fjoarw»uix.-: '.»'w"wmnmtpcrr - Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, doet naar verluidt, opnieuw pogingen, om het Brits-Perzische olieconflict tot een voor beide partijen bevredigende oplossing te brengen. In het militaire hospitaal te Washington, waar de Perzische premier op het ogenblik verblijf houdt, heeft bjj gisteren een onderhoud met Mossadeq gehad en hem voorstellen overhan digd, die beogen, de hervatting van de Brits-Perzische besprekingen te verge makkelijken. Zijn onderminister George McGhee woonde het gesprek bij. Vol gens berichten uit Teheran schijnen er kansen te bestaan op een spoedige op lossing van de gehele kwestie. illllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllM In de haven van New York zijn thans 30.000 leden van de internatio nale bond van havenarbeiders in sta king. Op 104 schepen ligt het werk nu ■til. Er wordt op grote schaal gepost. Er wordt alles in het werk gesteld om het verschepen van Amerikaanse wapens naar het buitenland te laten doorgaan. ALt> WlN*T WOtfPr LAPiouR. OE ^ICSAARV. TIaak* LABO^^wint vnüRPU C>*>-5iQrAAlV.De DifcAAR. Over de Amerikaanse voorstellen is officieel niets bekend gemaakt; gezag hebbende kringen ontkennen zelfs, dat ze zijn ingediend. Aangenomen wordt, dat de Verenig de Staten Perzie voorstellen, dat dit land met hulp van Westelijke deskun digen en onder leiding van een neu trale directeur zijn oliebronnen zelf zal exploiteren. Perzie zou zijn olie tegen een nader vast te stellen prijs aan Engeland verkopen dat voor de verde ling zou zorgen. Intussen heeft Mossadeq telegrafisch de enige Perzische oliedeskundige, Kazema Hassibi, naar Washington ont boden, teneinde deel te nemen aan de daar aan de gang zijnde technische be sprekingen. Hassibi is voorstander van algehele nationalisatie van de oliein- dustie en heeft zich nog onlangs uitge sproken tegen enig accoord met de Anglo-Iranian. De Perzische premier schijnt voorts met Amerikaanse maatschappijen on derhandelingen te voeren over de le vering van olie. Voorts zal hij nog aan de Export-Importbank een lening van 25 millioen dollar vragen. Ondanks Arabische weigering Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en Turkije hebben Israël en alle Arabische staten behalve Egypte mede gedeeld dat zij, ondanks de Egyptische weigering om deel te nemen, zullen voortgaan met het organiseren van een verdedigingsstelsel voor het Midden- Oosten. Wanneer dit eenmaal tot stand is gebracht, zal laatstgenoemde staten worden verzocht hun mening hierover kenbaar te maken. Misschien zal aan enkele van deze landen worden gevraagd deel te ne men aan de verdediging van het Mid den-Oosten. Het ligt niet in de bedoe ling, thans een of meer van deze sta ten te verzoeken in de plaats van Egypte deel te nemen aan de te bou wen verdedigingsorganisatie. Het zal nog wel enkele weken duren, voordat een opperbevel voor de ver dediging van het Midden-Oosten zal zijn samengesteld Manschappen van de Engelse para .utisten-brigade Hastings- toestel naar de staan te Nicosia Suez-Kanaalzone Cyprus, gereed te vliegen. om met een RAF De Britse regering is voornemens, Engelands positie in de Suezkanaalzone tot elke prijs te handhaven, zo heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Morrison, dezer dagen in een persoonlijke brief aan zijn Amerikaanse collega Acheson geschreven. Indien Egypte tot een blokkade van de Britse strijd krachten mocht overgaan, zullen de voor een t-zgenblokkade noodzakelijke maatregelen worden genomen. Morrison drong voorts aan op onverwijlde be noeming van een opperbevelhebber voor het Midden-Oosten. WETSONTWERP VORMING ONDERWIJZERS Door de Tweede Kamer wordt voor bereid de openbare behandeling van het wetsontwerp „Regeling van de vor ming van onderwijzers en onderwij zeressen voor het algemeen vormend lager onderwijs en van de bevoegdhe den, verbonden aan de akten van be kwaamheid tot het geven van dat onderwijs". Egypte heeft geprobeerd, de door vaart door het Suezkanaal te doen sluiten voor alle Britse schepen. De onder internationale leiding staande Kanaalmaatschappij heeft echter doen weten, dat zij zal vasthouden aan de bepaling uit haar concessie, dat de vaart vrij is voor alle schepen, zolang deze zich aan de regelen houden. De vaart gaat normaal door. Volgens het Britse ministerie van oorlog heeft Cairo opdracht gegeven, Tijdens zijn verkiezingsrede in Ply- mouth was Winston Churchill ver gezeld door zijn zoon Randolph en kleinzoon Winston Jr. Randolph Churchill is candidaat gesteld voor Devonport. JJI WEENSE politie is op zoek naar een schat, die zou bestaan uit negen tien staven goud, die bij elkaar 247 kg wegen, twee koffers met gouden mun ten, twee koffers met juwelen en een koffer met (naar men meent valse) Engelse ponden. Deze schat, die enige Millioenen gulden waard zou zijn, werd op bevel van de vroegere nationaal- socialistische leider Alfred Rosenberg in het voorjaar van 1945 in de heuvels bij Lofer, circa 20 km van de Beierse grens, begraven. Een in Wenen wonende voormalige S.S.-er, die deel uitmaakte van de groep, welke de schat begroef, meende, dat hij de enige overlevende van deze groep was en dat hij zich de plaats, waar de schat begraven werd, kon her- innneren. Enige weken geleden ging hij op zoek, doch hij kon de juiste plaats niet terugvinden. Hierop nam hij een Weense ingenieur in de arm, die een apparaat om begraven voorwerpen op te sporen had uitgevonden. Met de in genieur ging hij naar de weide, waar de schat verborgen moest zijn, doch deze zei, dat hij geen tijd had om die dag nog te zoeken. Zij reisden naar Salzburg, waar de ingenieur achter bleef. De S.S.-er reisde door naar Wenen. Nu heeft de S.S.-er de Weense politie medegedeeld, dat de ingenieur in de nacht van 13 op 14 October met zijn apparaat naar de weide terugkeerde, de schat opgroef en deze naar Langen in Vorarlberg overbracht, waar de schat bij een villa is begraven. Verwachting tot hedenavond. Droog weer met weinig bewol king en over het algemeen zwak ke wind. Koude ochtend met nier en daar mist. Dezelfde of iets ho gere middagtemperaturen. VRIJDAG: Zon op 17.25. Maan op 2.08. 7.23. onder onder 15.52. het de Britten in de Kanaalzone zo moeilijk mogelijk te maken. De gouver neurs in Port Said en Suez schijnen hun best te doen, het de Egyptenaren on mogelijk te maken voor de Engelsen te werken. Niettemin verscheen het me- vênSeel der Egyptische arbeiders op het werk. Leveranciers van goederen aan de Britse strijdkrachten zijn met de dood bedreigd, maar de aanvoer van levensmiddelen is toegenomen. Bij het corps diplomatique te Cairo is grote verbazing gewekt door het feit, dat de geloofsbrieven van de nieuw benoemde Griekse ambassadeur ziin ge weigerd omdat zij niet waren gericht aan de koning van Egypte en de Soe dan. Men weet nog niet, of nu van alle diplomaten nieuwe geloofsbrieven zul len worden verlangd dan wel alleen van de nieuw benoemde. Omvangrijke Britse tankafdelingen houden op het ogenblik manoeuvres in Libye nabij de Westgrens van Egypte. De Russische gezant te Cairo. Semen Kozyref, heeft Woensdag 'n onderhoud van een uur met de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken, Salah el Din Pasja, gehad. Na afloop werd verklaard, dat hier bij het Brits-Egyptische geschil „ter sprake was gekomen". Acheson, die met het Britse stand punt volledig instemde en in scherpe bewoordingen het optreden van de Egyptische regering heeft veroordeeld, heeft Morrison de gevraagde morele steun toegezegd. Ook heeft hij er op gewezen, dat het van groot belang is, rekening te houden met de opvattingen der Arabische landen. Alle stappen, welke maar noodzakelijk kunnen zijn, moeten zorgvuldig worden overwogen. Naar verluidt heeft Morrison een soortgelijke brief gezonden aan zijn Franse ambtgenoot Schuman. Deze antwoordde, dat Frankrijk het Britse standpunt steunt. Volgens een bericht van de Ameri kaanse legerleiding zullen de eerste afdelingen van de 28ste divisie der Na tionale Garde, afkomstig uit Pennsyl- vania, kort na 11 November naar W. Duitsland vertrekken. De divisie zal in vier groepen naar Europa worden overgebracht. Het Amerikaanse opperbevel in W. Duitsland zal dan de beschikking heb ben over vijf divisies. Het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en de Nationale Wo ningraad hebben Woensdag te Utrecht gezamenlijk een congres gehouden ten einde uiting te geven aan hun onge rustheid ten aanzien van de huidige ontwikkeling van de woningbouw en de onvoldoende vooruitzichten, welke het door de regering openbaar gemaak te bouwprogramma 1952 biedt. STAKINGEN beleeft het toch al zo geteisterde mensdom, in alle soorten. Maar de origineelste is toch wel die van de ambtenaren der posterijen in Michigan. Deze mensen wensen een hoger salaris en zullen deze eis kracht bijzetten door hun baarden te laten groeien tot ze de verhoging hebben gekregen. Die centjes toch, kijkers in de apenspiegel! In Decatur, een klein plaatsje in Illinois woont een grote menigte wanbetalers. Bij de plaatselijke waterleidingmaatschappij stonden honderden posten open van mensen, die dachten dat het water voor niets geschonken werd. Derhalve besloot de directie van de maatschappij deze mensen van watervoorziening uit te sluiten. Het eerste slachtoffer was meneer Homer Chastain, hoofd inspecteur van het waterleidingbedrijf. O Mejuffrouw Catherine Buckley, een 69-jarige inwoonster van Londen, drinkt ook graag, maar ze zal er steeds voor betalen. Alleenhaar voorkeur gaat uit naar bierMen nleegt haar zo'n driemaal per week in zwijm op een Londens trottoir aan te treffen. Toen ze eens terzake werd voorgeleid, verklaarde ze: „Ik kan niets doen zonder eerst 'n potje bier te hebben gedronken. Het stelt me in staat te leven. Ik werk elke dag hard Ik lach als een (La) boer met (ver) kiespijn. en heb 's avonds minstens vier glazen nodig om weer wat op te kikkeren". Als Theodoor rechter was geweest zou hij wel sceptisch gekeken hebben Vier glazenDan moet het Lon- dense bier toch wel bijster bést Jjjn. Aha, daar zijn Burgless en Mac Lean, de twee vermiste Britse diplomaten ook weer eens! Een Weense advocaat heeft beweerd ze te hebben gezien onder de bezoekers van het klooster Sankt Florian bij Linz. Britse func tionarissen stellen een onderzoek in. De Franse ontdekkingsreiziger ,Van de Riaquer zal binnenkort misschien ook interessante onthullingen roen. Hij is van plan de ark van Noach te gaan zoeken op de berg An j In Turijn verwachtte men geweld'ge ontdekkingen, toen een ideloze vrouw, die juist terug was van vacantie de brandweer waarsch .iwlt, omdat ze niet in haar huis kon. Haar man moest evenwel in de woning zijn De brandweer toog er direct op uit, brak de voordeur van het huis open en doorzocht elke kamer. De heer c!es huizes bleek in het bad te zitten. Deze ongerustheid heeft haar uit drukking gevonden in een lange reso lutie, waarin met klem wordt aange drongen op een bouwprogram van ten minste 50.000 woningen voor 1952. Daarbij is bestendiging van de ver houding tussen woningwetbouw en par ticuliere bouw nodig (ongeveer 2 te gen 1). De behoefte dient de verdeling van het volume over het land te be palen; centraal geleide financiering van de bouw van woningwetwoningen wordt onontbeerlijk geacht. De huur prijs dient rendabel te worden; in elk geval dient het gemiddelde huurpeil te worden opgetrokken tot dat der laatst gebouwde woningen, daarna moe ten de overheidssubsidies voor ue nieuwbouw worden gefinancierd uit een huurbelasting op het vóóroorlogse woningbezit. Het belangenverbond van de uit Ne derland uitgewezen of uitgeweken Duitsers in Dusseldorf heeft in een open brief aan president Truman me degedeeld, dat slechts 4 van de 100.000 verdreven Duitsers lid was van de NSDAP en dat verschillende uitge wezenen meer dan 60 jaar in Neder land hebben gewoond, zo bericht de Volkskrant. Het verbond komt tot de conclusie dat Nederland door deze maatregelen veel heeft bijgedragen tot het leed van de vluchtelingen en ver drevenen. In de brief wordt vervolgens verwezen naar cfè briefwisseling tus sen koningin Juliana en president Tru man over het vluchtelingenvraagstuk Wanneer men bijvoorbeeld met be zorgdheid wijst naar het kleuteronder wijs, dat ten gevolge van de hoge de- fensielas'en niet tot ontwikkeling kan komen, dan moet het ons van het hart dat wij de voorkeur geven aan rumoe rige en ongecultiveerde kleuters hiér, boven geciviliseerde, met alle midde len der paedagogiek bewerkte dreu- messen, naar de toendra's van S'alins heils'aat getransporteerd. Men kan dit alternatief belachelijk vinden en er verfijnde bedenkingen tegen aanvoeren; ook wij zouden niets liever willen dan een wereld, waarin hei mcgelijk is genuanceerd te leven en te denken. Het is echter zaak in te zien. da* wij in een toestand tussen vrede en oorlog leven en dat het niet van een alarmisten-mentaliteit getuigt tc zeggen, dat wij sinds 1945 voor'du- rend in deze si'uatie verkeren, al ver springt het acent van materiële nood op oorlogsdreiging. Als men ons tegenwerpt, dat dit nimmer duidelijk geproclameerd is in de jaren 19451951, dan haasten wij ons hiermede in te stemmen: al te niinli.ik immers herinneren wij ons, dat bepaalde hoogwaardigheidsbe kleders hun ambtelijke autoriteit door verbale jongleurs-trucs meenden te kunnen verstevigen, verge'end dat ook hun vrijheid duur betaald was. Het is kenmerkend geweest voor vrijwel alle Westerse regeringen van 1945 en lang daarna, dat ze zich in vredestijd waan den: het instinct werd gesmoord door het verlangen naar het comfort van de vrede en het is zeker niet onjuist het gebrek aan stijl van Westerse staatslieden op rekening te stellen van een tijdgees', die, zonder vooruitziend heid, op het stuk van de defensie voortijdig tot slopen en slapen over ging. Slechts wie niet duidelijk ziet, (lat zijn enige opgave is het naak'e leven en de naakte vrijheid te verde digen, kan zich nog behaaglijk voelen in de sfeer der Bevanisten. Het heeft, menen wij, beslist geen zin om aan het bedrag van anderhalf milliard te tornen. He* enige, dat wij allen, en nu gemeenschappelijk, kun nen eisen, is een zo efficiënt mogelijke besteding van deze reusachtige som. En hier is het zaak om eisen te stellen aan de Regering, niet evenwel op het stuk van kleuteronderwijs en restau ratie van bouwvallen. Degenen, die zich beducht tonen om onze fundamentele culturele waarden, zouden er goed aan doen, niet naar het middeleeuwse verleden te kijken, maar naar het heden. Een geactualiseerde blik zou hun leren, niet het accent te leggen op het gemaakte, maar op de makers, niet op het gebouwde, maar op de bouwers: waar bouwers ontbre ken, worden bouwwerken hersen schimmen. mm

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1