der Herdenking van de dag Verenigde Naties Eind 1952 moet er onderdak zijn voor parate divisie van 25000 man '4Ê£fc Neemde proef V'Bis de shag! Sporf in 'I kort Ray Ankara won van Cerasani De Olympische spe'en in 1956 H op de... shag/ Nationale premielening voor de woningbouw in voorbereiding Vier mobilisabele divisies in 1954 Het steile pad niet verlaten Medeplichtige deed een vergeefse poging om te ontvluchten de goud gele VIRGINlAf Erebegraafplaats te Bloemendaal een sober nationaal monument r Voorlopig 25 miUioen gulden groot Onderscheidingen aan Korea-soldaten uitgereikt Bijna 2500 bouwvakarbeiders in touw Vrouw pleegde in een halfjaar 135 diefstallen Duitse psychiater werd vrijgesproken Rouleersysteem van nieuwe lichtingen Wachtmeester werd voor de trein gesleurd Herziening stroomtarief Uitbreiding kolenbasis heeft volledige aandacht Vergelijk kleur en Uw conclusie is: Harmonieus aansluitend bij ruige duinlandschap Maarhet geld is op GEEN VOETGANGERS OP DE RIJWEG Hoogstamboomgaarden renderen niet meer Bedrijfschap koopt weer aardappelen op West-Duitsland mag nu handelsverdragen sluiten DONDERDAG 25 OCTOBER 1951 pjE MINISTERRAAD heeft zich in principe verenigd met de uitgifte van een premielening voor de woningbouw. Voorlopig zal een eerste tranche van vijfentwintig millioen gulden worden uitgegeven. Van het succes daarvan zal het afhangen of tot de uitgifte van een tweede en van volgende tranches zal worden overgegaan. Voorts is besloten om ook gelegenheid te geven tot in schrijving op een normale 4% woningbouwlening. De voorwaarden van uitgifte worden thans nader uitgewerkt. De obligaties zullen een rente dragen van 2 De lening berust op een 50-jarige annuïteltsbasis, met dien verstande, dat volledige aflossing na 25 jaar zal hebben plaatsgehad. Het ligt in de be doeling te komen tot de vorming van een comité op zo breed mogelijke grond slag, dat de verdere uitwerking der plannen ter hand zal nemen. Sobere plechtigheid in Ridderzaal Op indrukwekkende wijze is gisteren in de Ridderzaal het moment herdacht, waarop nu zes jaar geleden de Verenigde Naties werden geboren. De heer Von Balluseck, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N. gaf in een lange rede een beeld van wat er reeds door de Verenigde Naties is bereikt, terwijl hij ook de oprichting herdacht. „De realisten onder degenen, die in 1945 het handvest der V.N. onderteken den", aldus de heer Von Balluseck, „zijn met open ogen een steil pad opgegaan. Ze willen dit pad, ook nu het nog steiler en bijna onbegaanbaar wordt, niet verlaten". Bijzondere woorden van waardering wijdde spreker aan de mannen van het Ned. detachement Verenigde Naties, die in Korea hebben gestreden voor de levensvatbaarheid van een groot en nobel werk, waarvan de wereld als geheel eenmaal zal profiteren. De heer Bernard Person, radio-com mentator, zeide in een 'oespraak o.m dat in de komende assemblee een historische poging zal worden onder nomen om het collectieve veiligheids stelsel in vaste vorm te gieten. Hij wees ook op de grote posi'ieve resul taten van het werk der V.N., op huma nitair, economisch en sociaal gebitd. Een indrukwekkend moment was het, toen een boodschap van Trygve Lie aan onze Korea-vrijwilligers werd voorgelezen en aan deputaties van het detachement en „Hr. Ms Evertsen" de batons, behorende bij de V.N -on derscheiding voor „dienst ter verde diging van de beginselen van het Uno- handvest", werden uitgereikt. In zijn boodschap gewaagde de Secretaris- Generaal der Verenigde Naties van bewondering voor de dapperheid van onze soldaten en herdacht hij in het bijzonder Overste Den Ouden, die in Korea is gesneuveld. (Advertentie. Ing. Med.) Schemerlampen en iapijien Tien minuten had de president van de Almelose rechtbank gisteren nodig om de reeks winkeldiefstallen op te sommen, die de 29-jarige mevrouw J. H. L. den V., uit Enschede, op haar geweten had. Het waren er niet min der dan 135: grote en kleine. In Enschede en Oldenzaal, zowel in grote warenhuizen als in kleine win keltjes nam ze wat van haar gading was. En dat was zowat alles: tientallen japonnen, regenjassen, textiel, vloer kleden en schemerlampen. En dit alles in het tijdsbestek van een half jaar .De recherche had enige wagens nodig voor het transport van de in beslag genomen gestolen goederen, die nu als corpora delicti moesten dienen. Voor de rechtbank kon de vrouw geen verklaring voor haar handelwijze geven. „Het ging allemaal vanzelf' zei ze. Volgens het psychiatrisch rapport moest ze volkomen verantwoordelijk geacht worden voor haar daden. De waarde van het gestolene bedroeg bijna tienduizend gulden De eis tegen mevr. Den V. luidde an derhalf jaar gevangenisstraf. Tegen haar medeplichtige schoonzuster werd een jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk geëist. Tegen de echtgenoot van de hoofdverdachte, een 34-jarige kellner, eiste de officier een jaar on voorwaardelijk. Beidé laatsten hadden op de uitkijk gestaan, terwijl de die vegge haar „werk" deed. De 51-jarige Duitse psychiater, Al- tred Leu, die ervan werd beschuldigd medeplichtig te zijn geweest aan de dood van tachtig krankzinnige kinde ren, die gedurende de oorlog in een ziekenhuis te Sachsenburg werden ver pleegd, is gisteren te Keulen vrijge- •proken. Hij verklaarde, dat een hon derdtal kinderen was vermoord door toediening van te grote dosis slaap middel, zulks op bevel van het Mini sterie van Binnenlandse Zaken. Leu had echter door manipulaties mot de opgaven, meer dan honderd kinderen van de dood kunnen redden. Ten slotte vertelde pater L. van de Vrande, die als aalmoezenier met onze vrijwilligers is opgetrokken, iets over het leven en lijden van ons V.N.-deta- chement tussen de bergen van Korea. Ook hij herdacht de gesneuvelde leden van het detachement. In Amsterdam had 't college van burge meester en wethouders op deze dag een bijeenkomst belegd op het Frederiks- plein te Amsterdam temidden van de vlaggen der zestig bü de organisatie der verenigde volkeren aangesloten landen. Burgemeester d'Ailly voegde hier de een-en-zestigste vlag aan toe: die der Verenigde Naties zelf. De burgemeester gaf een kort over zicht van de groei der organisatie en las de aanhef voor van het Charter, dat in 1945 in San Francisco werd getekend door een-en-vijftig landen: „Wij, de volkeren der Verenigde Naties, vast besloten om komende generaties te vrijwaren voor de oorlogsgesel, die in een mensen.eeftijd zo ontzaglijk veel leed heeft teweeggebracht Ondanks het feit, dat op de VN nog veel gerechtvaardigde critiek wordt uitgeoefend aldus de burgemeester —heeft ze in het verleden groots werk tot stand gebracht en ongetwijfeld biedt zij meer mogelijkheden tot handhaving van de vrede dan dit het geval was met de Volkerenbond. In het bijzonder kan zij dit doen, omdat zij in tegen stelling tot de vroegere volkerenorga nisatie zo nodig ook militair kan op treden tegen een aggressor. (Van een bijzondere medewerker) Bijna 2500 bouwvakarbeiders zijn op het ogenblik in Ermelo, Nunspeet, Ol- debroek en Steenwijk aan de slag. Zij zullen er voor moeten zorgen, dat een „parate" Divisie het volgend jaar onder dak kan komen. Want te beginnen met eind 1952 zullen wij constant een vol ledige divisie als parate strijdkracht gereed hebben, ongeacht de circa 10.000 man, die steeds bij de K.L. in opleiding zijn. Eén divisie telt ongeveer 25.000 man. Men moet daar niet gering over denken! De eerste vraag die bij onze lezers opkomt, is natuurlijk: waar komen die 25.000 man vandaan? Wel, dat is vrij eenvoudig. Elke lich ting blijft 8 maanden in vredes-oplei- ding, daarna gaat zij ais oorlogsonder deel te velde, tot de 20 maanden dienst tijd om zijn. De lichting 51 I, die op het ogenblik haar opleiding ontvangt, is dus binnenkort „uitgeleerd" en gaat dan als Regimentsgevechtsgroep (1/3 divisie) practisch oefenen. In haar plaats komt in de vredesgarnizoenen de lichting 51 II, die dit najaar onder de wapenen is geroepen. Zij zal Mei '52 haar eerste oefeningsperiode vol tooien en alsdan het tweede derde deel der parate divisie vormen. In 1952 ver andert het beeld der lichtingen. In de eerste plaats zal voor het leger het jaarlijks contingent verhoogd worden van 27.000 tot 40.000 man. Verder zal de lichting niet in twee, maar in drie ploegen worden opgeroepen. Zo komt dus in Januari '52 de lichting 52 I op, terwijl de lichting 51 II nog in oplei ding is. Dat vereist dus al weer enig passen en meten. Deze lichting 52 I kan in September geacht worden haar vredesopleiding te hebben voltooid en vormt dan de derde Regimentsge vechtsgroep, waarmee dus onze parate divisie volledig is. De scherpzinnige lezer zal hier op merken, dat dit alles maar van tijde lijke aard is, want eind 1952 zal de lichting 51 I haar 20 maanden uitge diend hebben en naar huis gaan. Daar mee verdwijnt dus één-derde deel der divisie. Accoord. Maar de lichting 1952 II is inmiddels gereed om de plaats van 51 I in te nemen. Zij kwam in Mei '52 onder de wapenen en is eind Decem ber voldoende geoefend om een Regi mentsgevechtsgroep te vormen. Zo gaat het steeds door. Aan de bovenkant val len de lichtingen af die met groot ver lof gaan, aan de onderkant komen de lichtingen aan, die hun vredesoplei ding voltooiden. Steeds houden wij dus de beschikking over een parate divisie (drie Regimentsgevechtsgroepen). Mobilisabele divisies Overigens verdwijnen die met groot verlof gezonden Regimentsgevechts groepen niet in het Nirwana. Zij wor den „mobilisabel", net als de Regi mentsgevechtsgroepen, gevormd uit de Indonesie-veteranen, die deze zomer 4 of 6 weken in Oirschot voor herhalings oefeningen onder de wapenen kwamen. Vijf van deze ploegen van ruim 6000 man oefenden in Oirschot en vormden dus toen zij weer afzwaaiden, vijf re- gimentsgelvechtsgroepen. Ttelt men daar bij de door de lichting 49 II gevormde regimentsgroep dan komt men tot een totaal van zes, of tezamen twee mobi lisabele divisies, dat zijn dus divisies, de in tijd van oorlogsgevaar in enkele dagen gemobiliseerd zouden kunnen worden. Kijken wij nog even verder en wel naar het eind van 1952. Dan be schikken we dus over één parate di visie. Maar inmiddels zijn dan de lich tingen 50 II en vermoedelijk ook 51 I afgezwaaid. Zij kunnen, ieder één R.G. Gr. sterk, bij de mobilisabele divisies wier getal daardoor gevoegd worden, tot 2 2/3 stijgt. Duidelijk blijkt uit deze cijfers de groeiende kracht van ons leger. Het is de bedoeling, dat wij tegen het eind van 1954 de beschikking hebben over 5 van deze mobilisabele divisies (circa 125.000 man). Het is intussen duidelijk, dat op kor te termijn in de steeds groeiende be hoefte aan legeringsruimte moet wor den voorzien. Want ook de lichting 1950 II (de 31e R.G. Gr., die aan de oefening Counterthrust deelnam), die pas in het voorjaar '52 naar huis gaat. moet deze winter onderdak. De kampen Oirschot en Wittenberg (Stroe) wor den derhalve geschikt gemaakt voor winterverblijf. Daarnaast worden vier nieuwe kazernes gebouwd, waarmee men komend voorjaar gereed hoopt te zijn. Ze zijn gelegen te Steenwijk, Ol- debroek, Nunspeet en Ermelo en zul len elk aan 3000 man onderdak ver schaffen. Voegt men daar de kampen Oirschot (6000) en Witenberg (3000) bij, dan komt men tot een totale lege- ringsruimte voor 21.000 man. Waar schijnlijk is dat nog niet voldoende. Men overweegt dan ook om nóg twee kazernes te bouwen elders in den lande. Snelheid staat bij deze bouw op de voorgrond. Daarom is ditmaal afge weken van het beginsel van openbare of onderhandse aanbesteding. Er iseen combinatie gevormd van zeven bona fide aannemers, de N.V. Midden Neder land, die het werk gezamenlijk uit voert. De nieuwe gebouwen liggen alle in de buurt van bestaande kazernes. Dat geeft het voordeel, dat de huidige oefenterreinen bij Steenwijk, Nunspeet, Oldebroek en Ermelo gebruikt kunnen worden en niet op andere terreinen beslag behoeft te worden gelegd. Nasoel van Jockey-club' -overval In opdracht van prof. dr. J. R. M. van de Brink zal het ministerie van economische zaken een voorstel uit werken tot herziening van de electri- citeitstarieven. De minister zal binnen kort een beslissing nemen over het nieuwe tariefschema, dat is opgesteld. De minister van economische zaken zal binnen afzienbare tijd mededelin gen doen over de ontsluiting van het staatsmijnveld Vlodrop, aldus wordt medegedeeld in de memorie van ant woord op het plan-Schuman aan de Tweede Kamer. De uitbreiding van onze steenkoolbasis heeft de volledige aandacht van de regering. O -T O (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze speciale verslaggever). piSTEREN hebben we nog eenmaal gestaan op de Erebegraafplaats Bloemen daal. Een milde najaarszon zette het ruige duinlandschap in helder licht. Een roestbruine valk op geringe hoogte boven de duintoppen loerde biddend naar prooi. Een straaljager gierde jankend door het ijle luchtruim. Aan onze voeten was de stilte van de 360 doden uit de verzetsstrijd van '40-'45, die hier eenmaal ongekist een laatste rustplaats kregen. Met het offer van hun leven beleden zij hun trouw aan alles wat heilig en dierbaar was in de Nederlandse volksgemeenschap. driekleur en een klokkestoel, waarin een bronzen luidklok is opgehangen. Dichterbij gekomen merkt men, dat al deze herkenningstekens slechts on derdelen zijn van het ganse werk, dat verricht werd. Dat grote werk om vatte de begraafplaats zelf en de crea tie van een ontvangruimte in de open lucht voor de duizenden die hier op belangrijke herdenkingsdagen van hun geloof in de betekenis van het ge brachte offer komen getuigen. Voor de schepping van dit alles is gebruik gemaakt van Maulbrunner zandsteen. De grote blokken hiervan waren be stemd voor de bouw van een Rijks museum op de Hoge Veluwe, welk plan echter niet is doorgegaan. Van deze bouwstenen is rond de begraaf plaats een ommuring gemaakt, die tot borgs'hoogte reikt. Binnen deze om muring is een brede gaanderij rond de dieper gelegen graven, die over In het volle besef van de betekenis van dit offer, hebben enkele Neder landers zich na de bevrijding beijverd recht te laten wedervaren aan de na gedachtenis van deze drie-honderd zestig verzetsslachtoffers. Zij hebben niets ongedaan gelaten om de slacht offers te identificeren en daarna een rustplaats te geven, die hun waardig was. Dit werk is nu anno 1951 nage noeg gereed gekomen. De architect B. N.A., A. Komter heeft er een zuivere en sobere conceptie van gemaakt, die harmonieus aansluit bij de zuiverheid van het landschap, maar tevens de naam mag dragen van een Nationaal monument. Boven op een duintop staat een eenvoudig houten kruis van weer- bc.stendig hout. Dat is het eerste beeld, dat de bezoeker bij zijn nadering op valt. En dan verder de Nederlandse 41 vakken verdeeld zijn en alle gedekt worden met een hardstenen zerk, waarin de naam van het geïdentifi ceerde verzetsslachtoffer gebeiteld is. met enkele data en veelal nog een sterkend woord. Op de gaanderij zelf moet nog een grote steen geplaatst worden aan de voet van de vlaggemast ter ere van alle gevallenen in het verzet. De her denkingsruimte is lager gelegen buiten de begraafplaa's. Het is een aanstonds met mos bekleed talud, dat amphi- theatersgewijs oploopt. De sprekers plaats wordt in de rug afgeschermd met een muur van dezelfde steen blokken als de ommuring van de be graafplaats. Von Rijkswege is al het totnogtoe verrichte werk nagenoeg gefinancierd Tengevolge van de prijsstijgingen blijkt men echter ongeveer dertig mille tekort te komen op de raming Er moet nu nog van de Zeeweg naar 7,andvoort een toegangsweg gemaakt worden naar de begraafplaats. Daar naast zijn nog enkele kleinere voorzie ningen vereist. Maar het geld is nr> Net bestuur van de Stichting Erebe graafplaats Bloemendaal, met voor aan dr. H. Wamsteker, de bekende Haarlemse chirurg, die voorzitter is van deze Stichting, heeft het vertrou wen, dat een beroep op het Neder landse volk om dit laatste bedrag bij elkaar te krijgen, gehqor zal vinden Het postrekeningnummer van de Stich ting is 300. Men kan echter ook zijn bijdrage storten bij het Bijkantoor Beethovenstraat 3, Amsterdam, van de Amsterdamse Bank. r\E 25-JARIGE W. v. d. W., die Dins dagmorgen voor de Haagse arron dissementsrechtbank anderhalf jaar met aftrek tegen zich hoorde eisen wegens zijn aandeel aan de roofoverval op de Haarse „Jockeyclub", heeft dezelfde middag tijdens zijn vervoer naar de gevangenis een vergeefse ont vluchtingspoging gedaan. Een wachtmeester van de Rijkspoli tie stond met Van der W. op het perron van het Holl. Spoor te wachten op de trein naar Haarlem, toen de veroor deelde zich bij het naderen van de trein plotseling losrukte en voor de trein sprong. De wachtmeester sleurde hij bij zijn sprong eveneens mee van het perron. De machinist van de nade rende trein wist deze tijdig tot stil stand te 1 rengen, doch in de ontstane verwarring had Van der W. het hazen pad gekozen. Terstond werd de achtervolging inge zet. De vluchteling was buiten het sta tion in een taxi gesprongen, maar om standers hadden het nummer van de auto genoteerd. Toen de chauffeur van de taxi een uurtje later achterhaald was. wist deze te vertellen, dat hij zijn vrachtje in de buurt van het Zuider park had afgezet. De politie spoedde zich daarheen en trof Van der W. in een portiek aan. Hij zit thans weer veilig achter slot en grendel. Op een avond in Augustus is te Woudsend een jongeman aangereden, die met zijn meisje op de drukke ver keersweg Sneek-Lemmer wandelde. Het slachtoffer verloor het leven hierbij. Verdacht van dood door schuld moest zich een winkelier uit Sneek voor de rechtbank te Leeuwarden verantwoor den, waar veertien dagen gevangenis straf en twee jaar ontzetting uit de rij bevoegdheid tegen hem werd geëist. De rechtbank heeft hem vrijgespro ken. omdat niet is gebleken, dat het ongeluk aan zijn schuld te wijten is geweest. Immers konden het slachtof fer en zijn verloofde gebruik maken van een voetpad naast de weg en zij waren dus verplicht, daar te gaan lo pen. (Advertentie, Ing. Med.) Fruittelersorganisatie adviseert: opruimen'' (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse Fruittelers Organi satie is een actie begonnen voorname lijk onder de zogenaamde boerenfruit- telers, die oude „hoogstamboomgaarden" bezitten en wekt deze boeren nu op hun boomgaarden, die weliswaar be spoten worden, maar waaraan toch niet de zorgen besteed worden, die nodig zijn om tot een prima kwaliteit fruit te komen, radicaal op te ruimen. De Fruittelers Organisatie meent na melijk, dat ondanks de vrij hoge prijzen voor het fruit in 1951 geen behoefte be staat aan mindere kwaliteiten, zoal» blijkt uit het feit, dat de mindere kwa liteiten slecht worden betaald. Boven dien leveren de oude boomgaarden ras sen, die weinig meer gevraagd worden. Vandaar dat de eigenaars van deze boomgaarden aangeraden wordt al de bomen te rooien. Daartoe is het nu de geschikte tijd, omdat op het omge ploegde land voedingsgewassen kunnen worden geteeld voor mens en dier. Door een intensieve exploitatie kan de grond meer rendabel gemaakt worden. Wanneer men toch fruit wil houden, dan verdient 't volgens de Nederlandse Fruittelers Organisatie aanbeveling moderne struikvormboomgaarden te planten, liefst op „nieuwe" grond. Hoeveelheid minder dan verleden iaar (Van onze Haagse redacteur) Het bedrijfschap voor aardappelen heeft besloten, zo vernemen wij, even als het vorig jaar de Stichting Inkoop en Verkoop Aardappelen (SIVA) een hoeveelheid consumptie-aardappelen te doen aankopen van zand- en kleigrond. De aan te kopen hoeveelheid zal echter belangrijk minder zijn dan vorig jaar, terwijl van kleigrond alleen een kleine hoeveelheid Alpha zal worden aange kocht. De prijzen, die naar gelang van de soort aardappelen variëren, zullen wor den verhoogd met een bewaarvergoe- ding, die oploopt van 0.50 per 100 kg bij aflevering midden November tot f 3 per 100 kg bij aflevering einde Mei '52. Minder geallieerde controle De Westelijke geallieerden zullen binnenkort nieuwe vrijheden voor West-Duitsland afkondigen, welke dit land in staat zullen stellen handelsver dragen met westelijke landen te slui ten zonder dat deze verdragen eerst behoeven te worden voorgelegd aan de geallieerde hoge commissie. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, is hiervan reeds in kennis gesteld. De geallieerden zullen niet langer de ondertekening van alle han delsverdragen door West-Duitsland 21 dagen ophouden om te kunnen bepalen of zij deze verdragen willen verbieden. Van nu af aan zullen de Westduit sers slechts voor onderzoek behoeven in te dienen verdragen „met andere dan bevriende landèn, of met zodanige speciale gebieden als de geallieerde hoge commissie om veiligheidsredenen zal voorschrijven". Op 5 November a.s. zal in Am sterdam het nationaal comité tegen het concentratiekampsysteem worden geinstalleerd. Nadat reeds geruime tijd geruchten de ronde deden omtrent moeilijkheden in verband met de organisatie van de Olympische Spelen voor 1956 in Mel- bourne, heeft Otto Mayer, kanselier van het I.O.C., te Lausanne verklaaud. dat hij zekerheid wenst over het hoe of wat in Australië. Krijgt het I.O.C. geen volledige voldoening, dan zal de gehele kwestie van de Spelen in 1956 opnieuw bekeken worden. Onze landgenoten Van de Pol en de Ruyter. die te Buenos Aires deelne men aan het tournooi om het wereld kampioenschap 47/2, maken het niet al te best. De Ruyter verloor van de Ar gentijn Navarra in 20 beurten en later van de Argentijn Carrera. Deze had acht beurten nodig om de 400 vol te maken. De Ruyter bracht het niet ver der dan tot 71 caramboles. Dinsdag verloor Van de Pol, door koorts ge plaagd, van de Belg Van Hassel. Ga briëls sloeg de Braziliaan Delvecchic in 14 beurten met een hoogste serie van 117 Delvecchio's totaal was 226. Ray Ankara (Goudkust), kampioen van het Britse Empire in het vederge wicht. heeft in de tweede ronde van de Italiaan Cerasani gewonnen. De laatste werd gedisqualificeerd, omdat hij „neer gegaan was, zonder door een stoot te zijn getroffen". Later bleek, dat de Ita liaan een der knokkels van zijn linker hand ernstig geblesseerd had. De rijders Herman Boehm en Wil helm Herz van de NSU-fabriek, die gis teren op hun gestroomlijnde compres sormotoren zouden beginnen met re cordpogingen in de 350 cc en de 500 ec- klasse. hebben hun plannen uitgesteld, omdat de autobaan München—Ingol- stadt, waarop ze de records zouden be lagen, door de motregen te glad was geworden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5