Slad en Omgeving De gemeenteraad Dinsdag bijeen Prof. Van Niftrik over „Sartre" Goede dag voor Zeemacht en WSOV in de volleybalcompetitie Kermis in herrezen Petten mocht zich in een grote belangstelling verheugen Verhoging iarieven voor gas en eleciriciieit PREDIKBEURTEN Herstel monument op het Havenplein komt op 4000 Hef gebeurde in Nieuwediep Kapifein der mariniers Dourlein ridder MWO A FINE TRADITION Kapt. ter zee Barendregt verlaat Scheidsgerecht Een vierde „joy-rider" GEZELLIGE AVOND.... ORANJEBOOM BIER! Lezingavond voor V U. De bridge-competitie Nieuws van „I.V.A." Another Fine Tradition tl WÊWÊ IN HET KORT Benoeming van leraren aan de Avondvaktekenschool HBS 2a won wisselschild in jaarlijkse wedstriid Spelpeil sederl verleden jaar verhoogd Veel volk op de been Tussen Haaks en Kuifje HCSC verloor met 10O van Blanco-heren Wedstrijdprogramma van „Hermes" Sinterklaas ook bij kinderen van het marinepersoneel Julianadorp Sport voor Julianadorp Wieringen Witte Kruis deed weer veel goed werk Stijging pachtprijzen met 20 a 25 procent verwacht Breezand Brand in bollenschuur Ex-koningin Amelia van Portugal overleden Op Dinsdagavond 30 October zal de gemeenteraad ten raadhuize bijeenko men ter behandeling van een uit acht en dertig punten bestaande agenda. Onder meer komen aan de orde de ver wachte voorstellen tot verhoging van de gas- en electriciteitstarieven. Gelijk bekend, verleende de Minister van Economische Zaken op 30 Juli toe stemming, deze tarieven wederom met 1 cent te verhogen, op grond van de gestegen productiekosten. Thans stel len B. en W. aan de raad voor, deze verhoging met ingang van de eerste meteropneming na 1 October ook op de Helderse tarieven toe te passen, met uitzondering van het industrietarief voor electriciteit. Voorgesteld wordt, de tarieven voor de levering van elec triciteit over een maximaalmeter met een halve cent te verhogen. De prijzen worden dan als volgt: gaslevering volgens gewoon tarief 20 cent per kubieke meter (was 19 cent), gaslevering volgens vastrechttarief 14 cent (13 cent) bij een maandelijks vast recht van f 1.20 en 12 cent (11 cent), bij een maandelijks vastrecht van f 3.50; electriciteitslevering volgens enkel ta rief 27 cent (26 cent) per kWh, electri citeitslevering volgens dubbel tarief 27 cent (26 cent) in de spertijd, en 16 cent (16 cent) buiten de spertijd; electrici teitslevering volgens vastrechttarief 12 cent (11 cent) boven het normale vast recht en 8,5 cent (8 cent) boven het verhoogde vastrecht; electriciteitsleve ring volgens maximaaltarief 9 cent (8,5 cent) met gegarandeerd minimum-jaar- verbruik, en 10 cent (9,5 cent) zonder gegarandeerd minimum-j aarverbruik, electriciteitslevering volgens industrie tarief voor beweegkracht 200 cent (200 cent) in de spertijd, en 14 cent (14 cent) buiten de spertijd, idem voor wa terbemaling 200 cent (200 cent) in de spertijd en 12 cent (11 cent) buiten de spertijd. VOOR ZONDAG 28 OCTOBER DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieu we kerk Weststraat, 10.30 uur ds. Sep- meijer; Palmstraat 10 uur ds. Borg- hardt, 19 uur de heer Wanders; Huis duinen: 19 uur ds. Sepmeijer Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur ds. Hamming, 10.45 uur ds. Swan, 17 uur ds. Ham ming Chr. Geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur leesdienst Oud Geref. kerk, Hoogstraat. 10 en 17 uur ds. Groenewegen Oud Kath. kerk, Mid denweg. 10 uur heilige mis Baptisten gem., Spoorstraat, 12 uur Zondags school, 16 uur ds. C. van Wier; Dins dag vrouwenvereniging (Janzenstraat 34); Donderdag bijbelbespreking en bidstond Doopsgez. gem., Kerkgracht, 10.30. uur ds. J. J. J. van Sluijs Vrije Evang. gem., Hoogstraat, 10 uur evang. Dammuller van Alkmaar, 17.30 uur bidstond Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der laatste dagen, Weststraat, 10.30 en 17 uur dienst Evangelisatie Vijzelstraat, 10 en 19.30 uur samenkomst, 12 en 14.30 uur Zon dagsschool; Woensdag 20 uur bijbel kring; Donderdag 19.30 uur vrouwen- krans; Zaterdag 20 uur openlucht samenkomst (Visbuurt), 21 uur bid stond Luth. kerk. Wezenstraat, 10.30 uur de heer J. K. Schendelaar. JULINADORP: Ned. Herv. gem., 10 uur ds. H. J. Trommel (doopdienst) Geref. kerk, 9 uur ds. Rothuizen, 14.15 uur ds. Swen „Bethel", 10 en 19.30 uur de heer Sanders, 14.45 uur Zon dagsschool; Dinsdag 16 uur meisjes- krans; Woendag 19.30 uur bidstond. CALLANTSOOG. Ned. Herv. gem., 19.30 uur d. H. J. Trommel. Van de overige agendapunten noemen wij: enkele benoemingsvoorstellen op onderwijsgebied, de voorgestelde Scha devergoedingsverordening, het herstel van het monument „Voor hen die vie len" en het verlenen van medewerking bij de aanschaffing van leermiddelen etc. BU de ingekomen stukken is het be sluit van het Centraal stembureau, waarbij in de opengevallen plaats van de heer P. J. Diesbergen de heer J. Bregman (VVD) tot lid van de raad is benoemd verklaard. Reeds geruime tijd had het College van B. en W. overwogen, het Marine monument „Voor hen die vielen" op het Havenplein, dat b(i een luchtaanval op 13 April 1945 werd beschadigd, te laten herstellen. B. en W. hebben de raad thans voorgesteld voor dit doel een crediet te verlenen van f 4000. Het gedenkteken werd in 1922 opge richt ter nagedachtenis van acht en vijftig marine-mannen, die in de eerste wereldoorlog waren gevallen. „De deel nemers aan herdenkingsplechtigheden", aldus het college, „worden steeds pijn lijk getroffen door de geschonden toe stand waarin het monument verkeert. Ook uit een oogpunt van stadsschoon is het gewenst, dat het in de oorspron kelijke staat wordt hersteld. Een ver plaatsing in verband met eventuele wederopbouwplannen staat het beoog de herstel niet in de weg. De beeldhou wer, de heer A. G. van Lom te 's Gra- venhage, heeft de kosten begroot op f 4000. Het is mogelijk gebleken deze kosten uit vrijgekomen kasmiddelen te financieren". In de keuken van het gemeente ziekenhuis ontstond Woensdagavond omstreeks tien uur een klein brandje, doordat de vlam in een pan met fri tuurvet sloeg. De brandweer had het gevaar met behulp van een koolzuur- blusser spoedig onder de knie. Een twaalfjarig meisje ontpopte zich als een kleine kleptomane toen zij in een onbewaakt ogenblik zes kwart jes uit een winkella en een aangebro ken pakje sigaretten uit een in dezelf de winkel opgehangen colbertjasje ont vreemdde. Het bleek, dat dit meisje reeds eerder een bedrag van f 3,50 uit een kleedlokaal aan de Sportlaan had weggenomen. Een verhuurder van bromfietsen heeft aangifte gedaan, dat door hem twee van dergelijke rijwielen met hulp motor worden vermist. De kapitein der mariniers J. Dour lein is door H. M. de Koningin be noemd tot Ridder der vierde klasse in de Militaire Willemsorde, wegens zijn aandeel in de strijd op Oost-Java, waar hij als compagnies-commandant mili taire acties heeft geleid. Zijn broer, de sergeant-vliegtuigmaker P. Dourlain, werd een jaar geleden tot Ridder der vierde klasse in de Militaire Willems orde benoemd, op grond van zijn ver diensten tijdens het z.g. England-Spiel. De kapitein Dourlein is momenteel op Aruba geplaatst. Zijn dienst aldaar zal eerst over enige jaren eindigen, maar het is niet onwaarschijnlijk dat hij naar Nederland zal kunnen overkomen om de bij zijn onderscheiding beho rende versierselen in ontvangst te ne men. De kapitein ter zee (t.) S. G. Baren dregt heeft het College van B. en W. verzocht hem, wegens vertrek naar elders (kolonel Barendregt zal binnen kort de Marine-dienst met pensioen verlaten), ontheffing te verlenen van het lidmaa'schap van het scheidsge recht voor de ambtenaren. B. en W. stellen de raad thans voor, de heer Earendregt onder dankbetuiging voor de bewezen diensten eervol ontheffing van genoemde functie te verlenen. Ter voorziening in de vacature wordt de raad de volgende aanbe veling aangeboden: 1. kapitein-luite nant ter zee P. A. Riedel, adjunct directeur van de Rijkswerf; 2. ir. D. J. de Jonge, hoofdingenieur van de Rijkswerf. De drie Helderse jongens, die aan het eind van de vorige week een roe keloos avontuur met vijf gestolen auto's beleefden, zijn na op het politiebureau verhoord te zijn, bij de officier van Justitie te Alkmaar voorgeleid. Eén van het drietal heeft bekend, reeds eerder de Citroen van de firma G. uit de garage te hebben „geleend". Na een ritje van ongeveer twintig kilometer, dat hij samen met de 17-jarige scholier E. B. maakte, heeft R. de auto terug gebracht naar de garage. Hij was toe vallig in het bezit van een sleutel, die in het slot van de garagedeur paste. Voor zijn uitstapje dat Donderdag avond begon kreeg R. de morele steun en practische medewerking van twee andere veelbelovende blagen. Het vier tal zal spoedig vernemen wat de rech ter denkt over hun roekeloosheid, hun inbraken, hun omspringen met het eigendom van een ander en hun aan slagen op het leven van twee politie mannen.. tv (Advertentie, Ing. Med.) Woensdagavond werden voor de bridge-competitie in „Bellevue" de wedstrijden tussen VBC en HBC '45 ge speeld. Evenals vroeger heerste er weer de nodige spanning. Vooral de eerste viertallen gaven elkaar niets toe; bij de rust was de stand 2422 voor VBC en het eindresultaat was 4241; dus een verdeling der punten. De uitslagen waren: VBC I—HBC I 42—41 gelük;VBC2— HBC 4 34—21; VBC 3—HBC 3 18—48; VBC 4—HBC 2 27—43. De standen zijn nu: le Klasse: 1. OBC 1 1 1 0 0 2 +10 2. GOO 1 1 1 0 0 2 7 3. HBC 1 1 0 1 0 1 1 4. VBC 1 2 0 1 1 1 9 5. Comb. I 1 0 0 1 0 7 2e Klasse, afd. A: 1. HBC 3 I 1 0 0 2 +30 2. Comb. 2 1 1 0 0 2 +22 3 .OBC 2 I 1 0 0 2 +20 4. GOO 4 1 0 0 1 0 —22 5. VBC 3 2 0 0 2 0 —50 Afd. B: 1. VBC 2 2 2 0 0 4 +27 .2 Comb. 4 1 1 0 0 2 9 3. GOO 2 1 0 0 1 0 9 4. HBC 4 1 0 0 1 0 —13 5. OBC 3 1 0 0 1 0 —14 Afd. C: 1. Comb. f. 1 1 0 0 2 +25 2. HBC 2 1 1 0 0 2 16 3. HBC 5 1 0 1 0 1 1 4. VBC 4 2 0 1 1 1 —15 5. GOO 3 1 0 0 1 0 —25 Voor November luidt het programma: Woensdag 7 Nov.: MBCCombinatie. Maandag 12 Nov.: GOOOBC. Woensdag 21 Nov.: Combinatie—VBC. Het was niet zo verwonderlijk, da een flinke belangstelling bestond voor de lezing, die prof. dr. G. C. van Nif trik voor de Helderse Volksuniversi teit heeft gehouden over „Sartre". Na het inleidend woord van ds. J. J. J. van Sluijs namens het V.U.-bestuur gaf de hoogleraar eerst een korte be schouwing over het wijsgerig denken, waarvoor Descartes (geboren in 1596) de grondslag heeft gelegd. Descartes zag in de wiskundige zekerheid het ideaal van alle menselijke kennis. Aan alles kan men twijfelen, maar niet aan het feit, dat men bestaat. Cogito ergo sum, ik ben het, die twijfelt, ik ben het, die denkt. „Ik denk, dus besta ik". Het rationalisme ging van het stand punt uit, dat de mens door zijn denken de kosmos kan begrijpen. Volgens He- gel was het denken van de mens het denken Gods in de mens. Ook de leer van Darwin ging uit van deze gedachte. De mens heeft de natuur leren beheer sen, maar het inzicht in zichzelf ver loren. Het existentialisme, waarvan Sartre één der voornaamste exponenten is, heeft volgens prof. Van Niftrik altijd bestaan. Hij noemde ook Job existen tialist, en Luther, Calvijn, Nietsche, als ook de geestelijke vader van het hui dige existentialisme, Sören Kierkegaard. Het levensbewustzijn is nu anders Voor de tafeTenniscompetitie ont moeten elkaar in de eerste klasse IVA 1 en IVA 2. Afgaande op het goede resultaat van verleden week zou het eerste team wel eens op krach tige tegenstand kunnen stuiten. IVA 4 en IVA 5 spelen in de derde klasse tegen elkaar. IVA 3 is vrij. Na de keurige overwinning van WGW 3 op IVA 7 in de vierde klasse is eerstgenoemd team Zondag ds gast van IVA 6, dat, ondanks twee over winningen, geducht op zijn tellen zal moeten passen. Wij betwijfelen het of IVA 7 zich thans tegen Ready 2 zal kunnen herstellen. De IVA-dames spelen in Hoorn tegen Disnie I. Wellicht is hier voor de Hel derse dames een kleine overwinning mogelijk. IVA 2-dames is de gast van Tref fers 3. 1 dan in de tijd van Cartesius. Tussen wee oorlogen in heeft de mens geleerd" Lat hij niet alles beheersen kan. Met name de existentialist is zich gaan be zinnen op de vraag: Wat is toch eigen lijk de mens? De gedachten, die Jean- Paul Sartre hieromtrent heeft, kunnen moeilijk kort worden samengevat. In de eerste plaats wijst hij op de klein heid van de mens. Zijn geschriften heb ben een sterk literair karakter en be wijzen een terugkeer naar het religieuze dichterschap. Het is echter een theolo gie zonder God, hoewel Sartre vrijwel geen bladzijde heeft geschreven waar op de naam God niet voorkomt. Sartre tracht het leven en het zijn te verkla ren zonder God. Hoewel dus het exis tentialisme niet Christelijk is en een diep pessimisme tot achtergrond heeft, is het in wezen toch een uiting van een religieuze bezinning. Na de met bezieling gehouden lezing maakten vele toehoorders gebruik van de gelegenheid tot gedachtenwisseling ""GINIA c">AH(Tres (Advertentie. Ing. Med.) Voor het jubileumgeschenk, dat namens de burgerij aan de jubilerende- afdeling van „Het Witte Kruis" zal worden aangeboden, kwamen gisteren de volgende bijdragen binnen: fam. K. f3.—, P. P. L.—S. ƒ5.—. De balletgroep „Ballet Recital" o.l.v. mevr. Sonia Gaskell, die in een Vorig seizoen optrad onder auspiciën van de Muziekkring Den Helder (dus niet op uitnodiging van de Volksuni versiteit, zoals wij gisteren meldden) verzorgt vanavond in Casino voor de Helderse Volksuiversiteit e°n ballet avond. Op 13 November zal door de In tendant Zeemacht Nederland in de Marinecantine worden aanbesteed de levering van vlees aan de Koninklijke Marine gedurende de maanden Decem ber 1951 en Januari 1952. In de Tivoli-bioscoop wordt van heden- tot en met Donderdagavond de veelbesproken film „Simson en Delila" vertoond; de Wi'te biosconn vertoont t.m. Maandagavond „Beau Geste" met o.a. Gary Cooper. De leraren aan de Avondvakteken school moeten voor zover zij niet volledig bevoegd zijn telkenjare worden herbenoemd. Verder is het noodzakelijk, dat in enkele vacatures wordt voorzien. Ten slotte dienen, we gens uitbreiding van het aantal leer lingen. enige nieuwe leerkrachten te worden aangesteld. Daarom stellen B. en W. thans aan de raad voor, de vol gende heren voor het cursusjaar 1951- 1952 te benoemen tot leraar aan de Avondvaktekenschool: J. B. Bambach en A. Pol voor tekenen en theorie aan electriciens, H. S. van der Blom, L. Orelio, F. Rienks en D. J. Scheen voor tekenen en theorie aan metaalbewer kers; J. van Ommen en H. G. van Vreeswijk voor tekenen en theorie aan scheepmakers, A. P. Luders voor teke nen en theorie aan houtbewerkers, C. F. vari Neerijnen tot 1 November en daarna L. G. Groothuizen voor tech nisch schetsen; M. H. J. van Emme rik voor arbeidswetgeving, J. A. G. Bonder, S. Makelaar, C. Rudolph, J. Sinjewel, J. A. Zegel, J. de Kloet, J. Hop en F. Rienks voor algemeen vor mend onderwijs. De gisteravond in „Formosa" gehou den feestavond werd door de HBSV benut voor de jaarlijkse wedstrijd om het z.g. wisselschild. Deze prijs werd twee jaar geleden voor het eerst uit geloofd en toen gewonnen door la. Ver leden jaar ging de prijs over naar 4b. Gisteravond werd klas 2a glansrijk win naar, door de bijzonder geslaagde Ba linese offerceremonie, uitgevoerd door vijf meisjes onder leiding van Willy Gillot. Deze bijdrage was ook in deco ratief opzicht zeer goed verzorgd. De tweede prijs in deze wedstrijd, waarin ook nu iedere klas geheel naar eigen inzicht en zonder hulp van buiten een bijdrage kon leveren, kende de jury, bestaande uit dr. A. E. Loen, mej. I. Klimp en de heer H. J. R. Smith, toe aan klasse la. Zeemacht kan terugzien op een goede Woensdagavond wat betreft de volley bal-competitie, daar zowel het eerste herenteam als de beide damesploegen een overwinning wisten te behalen. Vooral de zege op H.A.V. in de heren competitie was een overwinning, behaald na zeer spannende strijd, waarbij aardig spel te zien werd gegeven. Beide ploegen speelden rustig en probeer den tot een systematische opbouw van een aanval te komen. Het was verheu gend te zien, dat beide ploegen de juiste opvatting hadden over het volleybalspel. W.S.O.V. kwam door een overwinning op Adelborsten 2 alleen zonder punten verlies aan de kop van de eerste klas se. Ook deze wedstrijd was het aankij ken waard. Het viel op, dat W.S.O.V. veel beter speelt dan verleden jaar. Gedurende de vorige competitie was het spel altijd onsamenhangend en in- dividuatlistisch, waardoor de ploeg nooit tot goede resultaten kon komen. De verjongde ploeg van dit jaar speelt aanmerkelijk beter volleybal en zal het deze competitie een heel eind brengen. Een gevaarlijke tegenstander voor alle ploegen. Gem. Dienst won in de tweede klasse verdiend van W.S.O.V. 2 en blijft dus H.C.S.C. op de voet volgen. R.G.D. kwam al heel gemakkelijk aan beide punten, daar H.K.V. niet verscheen. In de derde klasse valt over het al gemeen op, dat de ploegen die het vo rige jaar al speelden door hun grotere routine overwinningen boeken op de nieuwelingen. Maar ook de verenigin gen die pas beginnen doen het lang niet slecht. De moeilijkheid is vooral dat een geschikte oefengelegenheid ontbreekt in onze stad. De uitslagen waren: Dames: Zeemacht 1Hermes 2-0, Zeemacht 2MarMag 2-1. Heren: Fiscus 1MarMag 15-4 15-3, Postiljon—H.C.S.C. 3 10-15 5-15, H.A.v! Zeemacht 13-15 15-7 14-16, Adelb 2 W.S.O.V. 7-15 15-5 12-15, R G.D.— H.K.V. 2 15-0, 15-0, Gem. D.—W.S.O.V. 2 15-12 15-11. oMiroHncfpn was de uitslap? "Kir Nu de kermis achter de rug is, kunnen we wel constateren, dat er bij de I ec» tetners grote animo is geweest om deze gebeurtenis te vieren. Ondanks het gure Aveer af en toe was er steeds heel publiek op straat bij de afwerking van het door de kermiscommissie en harddra verijvereniging opgestelde programma. De danszaal in „Het Wapen van Petten mocht zich steeds in een druk bezoek ver heugen en af en toe was het er eivol. In de beste orde is alles verlopen en de ge hele kermis is er geen wanklank ver- nomen. De uitvoering van het „Intiem toneel^ uit Bergen met „De zwevende jonkvrouw' trok bijna driehonderd bezoekers. Het was een dolle klucht met vele allergekste ver- wikkelingen en de uitbeelding van de verschillende rollen gaf dikwijls aanlei ding tot grote vreugde. Toch viel de uit voering als geheel ons wat tegen. Het liep wat stroef. Het tempo schoot te kort en de rolkennis was bepaald onvoldoende. Af en toe kon men de souffleur door de gehele zaal horen en dat was zeer hin derlijk. De harddraverij leverde verschillende spannende ritten op -tussen de achttien deelnemende paarden. Het was al laat in de midag, alvorens de uitslagen bekend konden worden gemaakt. De kampioensprijs, een wisselbeker, werd gewonnen door ..Silverking" van de heer J. de Wit. De tweede prijs behaalde mevr. BrommerSnip op Talmy, derde de heer A. Blom op Cadena, vierde en vijfde door Vos en Bles van de heren P. Otter en F. Eriks. Er waren zo veel prijzen be schikbaar gesteld, dat zelfs nummer acht tien een prijs kon worden toegekend, wat voor de organisatoren een succes mag worden genoemd. Bij de prijsuitreiking in „De Branding" ging het buitengewoon gezellig toe. De voetbalwedstrijd tussen Petten-Oost en -West werd door Oost met 32 ge wonnen. De viswedstrijd tussen Petten en Bur- gerbrug werd een zege voor Petten. Bij de volksspelen voor paren werden de prijzen gewonnen door echtpaar Beers echtpaar De Leeuw, echtpaar Engelbrecht, W. Rijs en verloofde en echtpaar J Vriesman. De haven zal in het komende week einde druk bezet zijn. Gistermiddag heeft Hr. Ms. „Tromp", teruggekeerd van de oefeningen in de Middellandse Zee, ligplaats genomen voor de Atjeh- loods. Vanmiddag omstreeks vijf uur worden de fregatten Hr. Ms. „Dubois", „De Zeeuw" en „Van Zijll" afgemeerd achter Hr. Ms. „Pelikaan". De vier mij nenvegers die uit Nieuw-Guinea thuis varen, komen morgenochtend om elf uur geheel achterin de haven te liggen. Een flottieltje van zeven Engelse mij nenvegers zal dan inmiddels reeds lig plaats hebben genomen voor het Com- mandementsgebouw. Hr. Ms. „Batjan", die eveneens het weekeind in Nieuwe diep doorbrengt, komt voor de „Tromp" te liggen Hr. Ms. onderzeeboot „O 21" is van de oefeningen in de Middellandse zee teruggekeerd, maar is op de rede blij ven liggen om vandaag bij het torpe- do-inschietbedrijf te worden ingedeeld. Gisteravond om elf uur keerde het landingsvaartuig Hr. Ms. „L 9604" in de haven terug. Het is morgen hoog water om 4.35 en 17.40, en laag water om 11.30 en 23.35 uur. De temperatuur van het zee water was 10.2 graden Celsius. Het eerste team van HCSC-tafelten- nis heeft Woensdagavond met 100 verloren van Blanco 1. De partij tus sen Smit (HCSC) en Oosterbeek ein digde na drie spannende games in een overwinning voor Oosterbeek (2624 2123, 23—25). Ook Van Wensem en Van der Spek verloren van Ooster- beek in drie games. Sinjewel en- Weem- hoff (Blanco) wonnen al hun partijen in twee games. BU de enkelingen was de uitslag: M. van der Vlies. M. Beerse, M. Vriendje» en K. Quak. De uitslag van de kinderspelen was al» volgt: Kleine meisjes: Annemarie de Groot, Tiny Rijs, Riet Jonker, Jansje Scholtanus. Grote meisjes: Loes den Uijl, Nel den Uyl, Yvonne Schmidt, Maartje Schaap en Marianne de Groot. Kleine jongens: Kees Bakker, Kees Quak Jimy Oosthoek en Wim Vriesman. Gróte jongens: Arie van Rijswijk. Her man de Graaf, Thüs Roozing, Piet Roo- zing en Jan Kutterink. De hockeyclub „Hermes" heeft Zon dag alleen uitwedstrijden. Het pro gramma ziet er als volgt uit: Straw- berries 3Hermes 1 (heren); Straw berries bHermes a (meisjes); Pinokè 3Hermes 1 (dames): Kraaien 3 Hermes 3 (dames); Kraaien aHer mes a (jongens); Kameleon 2Her mes 2 (heren); Hoorn 1Hennes 2 (dames). Van het bureau O.S. en O. ver nemen wij, dat ook bij het „Peper huisje" deelnemingsformulieren ver krijgbaar zijn voor het kinderfeest, dat door het Centraal Sint Nicolaas-comité wordt voorbereid. De opgaven moeten uiterlijk morgen binnen zijn. Het ligt in de bedoeling, dat na de driedaagse gemeenschappelijke Sinter klaasfeesten nog een afscheidsmiddag volgt voor de kinderen van het ma rinepersoneel, en wel op Zaterdag 8 December in de Marinecantine: J VC. staat Zondag geen groot pro gramma te wachten. Het eerste elftal ontvangt om twee uur Texelse Boys 1. J.V.C. a moet om k\yart over één uit spelen tegen H.R.C. a. De handbalsters staan voor enkele belangrijke wedstrijden JHC speelt om half twaalf thuis tegen Zwa- orn"half JHC' 1 verwach: om half één Bato 1 uit Haarlem. Hr! tweede elftal vers'rekt om kwart over negen naar Petten 1. Slechts vier leden waren aanwezig op de afdelingsvergadering van Het Witte Kruis. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer D. Minnes, hierover zijn teleurstelling uit. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. C. de Haan, bleek dat het afgelopen jaar arbeidszaam is geweest. Aan de scheidende chauffeur, de heer J. Lont, werd dank gebracht voor zijn trouwe arbeid in dienst der afdeling. De heer Lont wordt opgevogld door de heer C. J. Vroom. Dat de vorig jaar aan de beide wijk verpleegsters verstrekte Solexen geen overbodige luxe betekenen, viel uit het grote aantal bezoeken in deze gemeente af te leiden. Te Hippolytushoef werden in 94 gezinnen in totaal 2310 bezoeken afgelegd en te Den Oever 97. Boven dien werd aan zuigelingenzorg weder om de nodige aandacht besteed. Naar sanatoria werden zes en naar Heideheu- vel twee patiënten uitgezonden. De inkomsten over het afgelopen jaar bedroegen 42578,38. Aan contributies werd een bedrag van 7462,50 ontvan gen en aan donaties en giften resp. 145.en 15.Het batig saldo over het afgelopen jaar bedroeg 179,92. Als afgevaardigden voor de algemene vergadering werden gekozen de heren D. Minnes en J. C. de Haan. Terecht werd er door de voorzitter op gewezen dat er nog inwoners zijn die trachten te parasiteren op de afdeling. Pas wan neer zij artikelen uit het magazijn wil len betrekken melden zij zich als lid der vereniging. De voorzitter was van mening dat hiertegen maatregelen die nen te worden genomen. Het ligt in de bedoeling deze winter een film te ver tonen over het leven van Louis Pasteur. Voor de lezing van de heer Van Baar, secretaris van de Grondkamer Noord- Holland, in hotel Centraal te Hippoly tushoef, bestond grote belangstelling. Bestonden volgens spreker vóór de ruilverkaveling te Wieringen alléén maar mondelinge overeenkomsten, na de totstandkoming van het grote werk is hierin gelukkig verandering geko men. Thans gaan alle pachtovereen komsten via de Grondkamer of Facht- kamer. Door verpachters mag thans geen wijzigingen in het pachtcontract worden aangebracht, zonder daarin de pachter te kennen. Als gevolg van de ruilverkaveling zullen het volgend jaar te Wieringen vele pachtovereenkomsten moeten wor den verlengd en waar nodig veranderd. Deze wijzigingen dienen een jaar vóór het verstrijken van het contract te wor den ingediend bij de Grond- of Pacht- kamer. Bij overlijden van pachter of verpachter gaat de overeenkomst over op de erfgenamen. Een speciale clau sule in de Pachtwet maakt het echter mogelijk binnen vier maanden veran dering hierin te brengen. Spreker was de mening toegedaan dat door het nieu we, in voorbereiding zijnde pachtbesluit de pachtprijzen 20 tot 25 procent zul len worden verhoogd. Verder wees de heer Van Baar op een eventuele te lage brandverzekering welke grote nadelen voor de pachter kan opleveren. In dit verband wees hij op de wettelijke aan sprakelijkheidsregeling. Na de pauze werden verschillende vragenstellers in gelicht over civiele en plaatselijke ge vallen. IN AANRIJDING MET EEN PAARD De heer S. Halfweeg te Hippolytus hoef reed nabij Oosthuizen tegen een paard dat op de rijweg liep. De auto werd danig gehavend. Verdere naspeu ringen naar het paard waren vruchte loos, daar dit even vlug weer in de duis ternis verdween als het was gekomen. In de nacht van Woensdag op Don derdag ontstond, vermoedelijk bij de kachel of in de pijij van de kachel, brand in de bollenschuur van de heer J. Verbruggen Sr. a*h de Wallerweg. De pakplaats in de schuur brandde uit, maar de brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon verdere uitbreiding van het vuur voorkomen. Van de on geveer ƒ20.000 aan bollen ging daar door niets verloren. Ex-koningin Amelia van Portugal Is in Versailles op 87-jarige leeftijd aan gina pectoris overleden. Zij' was reeds een maand ernstig ziek. stoffel ijk overschot van ex- wnr-a ^melia zal naar Portugal worden overgebracht, waar het zal usten ln de koninklijke graftombe, aast dat van haar echt- -oot. Er ral houd 10na'6 begrafenis worden ge-

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2