Mohammedaanse broederschap in actie Churchill voltooide kabinet Garantieprijs voor melk verhoogd tot 20 ct. per kilo Derde atoomexplosie in Nevada Landbouwschap krijgt taak bij de bestrijding rundertuberculose Een Briise infanterie-brigade en twee vliegdekschepen naar Suez-zone Hogeretarievenbij de Spoorwegen Woensdag 31 Oct. 1951 VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN 76e Jaargang No. 11247 Dagblad voor Den HelderKoegras, TexelWieringen en Anna Paulowna Toenemende spanning in Egypte Egyptenaren mogen wapens dragjn Jonaeren betoogden voor Europese eenheid W,e&*£eAiM Franchot Tone spuwde journaliste in gelaat Onderhoud tussen Eden Harriman en Shepherd Geen toeslag meer voor consumpiiemelk Aardgas aangeboord te Ruinerwold Een soepeler regering Dezer dagen oefening met soldaten Burgers van Las Vegas zagen een lichtflits Ko-hi BAileJU Churchill verlaagt de ministerssalarissen Bediende stak de Franse H.C. in Cambodja dood ZweedAndersson bekent spionnage voor Rusland Nadere regeling echter dringend noodzakelijk Geen gevogelte meer naar Engeland ZUIVERING IN DE S.E.D. BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDU COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten JJE „BEVRIJDINGSMILITIA" van de Mohammedaanse broederschap is in de Egyptische provincie Sjerkiyeh tot actie overgegaan door alle verkeer op we gen, die naar Britse kampen in de Suez-kanaalzone leiden, aan te houden. Alle vrachtauto's en auto's worden doorzocht en vergunningen en identiteitskaarten van Egyptische arbeiders, die ln Britse kampen werken, worden ingehouden. Ladingen groenten en ander vers voedsel, die voor de Britse troepen bestemd zijn, worden in beslag genomen. De Britse vliegdekschepen „Illustrious" (25.000 ton) en „Triumph" (13.350 ton) hebben order gekregen zich gereed te houden om zo nodig troepen naar het Middellandse Zeegebied te vervoeren. De derde Britse infanterie-brigade is aangezegd, dat zU naar het Midden-Oosten zal woren over gebracht. De Soedanese partijen, die Egyp'e gunstig gezind zijn, hebben zich ver enigd in een „nationaal front", dat zich ten doel stelt de Britten uit de Soedan te verdrijven en een passieve tegen stand tégen de regering van de Soedan te organiseren. Geloofsbrieven. yOLGENS het Egyp'ische blad „Al Ahram" heeft de Egyptische rege ring o.a. aan de Nederlandse regering gemeld, dat de geloofsbrieven der di plomaten voortaan aan „de koning van Egypte en de Soedan" moe'en worden gericht. Het ministerie van buitenland se zaken te Den Haag ontkende een dergelijk berich* ontvangen te hebben. fYE Egyptische minister van binnen- landse zaken, Serah El Din Pasja, heeft verklaard te weten, dat gene raal Aziz El Masr, voormalig bevel hebber van het Egyptische leger, de „bevrij dingsbataljons" organiseert, doch hij was tot nog toe niet in con flict met de wet gekomen. De bevrij dingsbeweging is een nationale volks beweging, waartegen de regering niets kan uitrich'en, indien zij zich aan de wet houdt, aldus de minister. Hij ont kende ten stelligste, dat deze beweging door de regering wordt bewapend. Iedere Egyptenaar mag vuurwapens in het bezit hebben, wanneer hij de wet op het dragen van wapens in acht neemt. Dagorder voor Britten TN een dagorder van luitenant-gene- raai Sir George Erskins, opperbevel hebber van de Britse troepen in Egyp te, wordt onder meer gezegd: „Wij zijn niet van plan ons te laten uithonge ren of ons op de een of andere wijze te laten dwingen de Suez-kanaalzone te verlaten". Na een beroep te hebben gedaan op de troepen zich met kloek heid en waardigheid te gedragen, wijst de generaal erop, dat dé huidige crisis de Britse troepen in de gelegenheid stelt een voorbeeld te geven van de wijze waarop een bepaalde situatie met kracht en terzelfdertijd met een mini mum van verbitterdheid kan worden behandeld. Verklaring aangeboden aan Siaien Generaal Een groep Nederlandse jongeren van allerlei politieke groeperingen heeft gisteren in Den Haag gedemonstreerd ter gelegenheid van het feit, dat de Tweede Kamer een begin zou maken met de behandeling van het plan-Schu- man. Een delegatie is in een der com missiekamers van de vergaderzaal der Tweede Kamer ontvangen door de le den, die de Staten-Generaal in de Baad van Europa Vertegenwoordigen. De heer Thijs Booy lichtte een ver klaring toe, waarin wordt gepleit voor de vorming van een Europese regering, een dito parlement en een dito gerechts hof, waartoe het plan-Schuman en het plan voor een Europese verdediging de eerste stappen vormen. Het Tweede Kamerlid, mr. J. J. R- Schmal, heeft uit naam van de afge vaardigden in de Raad van Europa ge antwoord. Hij dankte de jongeren voor de steun, die zij de federalisten in de Kamers hadden gegeven en drong voorts er op aan, dat zij de Nederlandse jongeren zouden overtuigen van de waarde onzer Europese beschaving en cultuur, van de noodzaak die in een verenigd Europa te bewaren, te verde digen en tot verdere ontwikkeling te brengen en van de plicht om uit de be perktheid van het nationale „zijn" het Europese denken te doen opbloeien. Op 79-jarige leeftijd is te 's Gra- venhage overleden de heer E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, grootmeester-hono rair van het huis van H. M. de Konin gin en kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. Verwachting tot Woensdag avond: In de ochtend plaatselijk mist. Overigens zwaar tot half zwaar bewolkt met hier en daar een enkele bui, voornamelijk in de kustprovinciën. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tempera tuur. DONDERDAGzon op 7.33 onder 17.14: maan op 10.32, onder 17.37. IIIIIIIIIIIIIIIIIIM Onvermijdelijk zegt minister Wemmers Het is niet onwaarschijnlijk dat de Nederlandse Spoorwegen binnenkort opnieuw zullen moeten overgaan tot verhoging van de tarieven, zo deelde de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Wemmers, gisteravond in de Eerste Kamer mede. De stijging der kosten op allerlei ge bied maakt deze maatregel noodzake lijk, al zal deze niet verder gaan dan strikt nodig is. Bovendien zijn de minis ters Lieftinck en Wemmers het er over eens, dat bij de dochtermaatschappijen van de Spoorwegen moet worden over gegaan tot het heffen van belasting, om de gelijkheid met andere vervoers ondernemingen te bevorderen. DE HAVENSTAKING IN NEW YORK De stakende New Yorkse havenar beiders hebben het laden en lossen van militair materieel hervat. Voor het overige is er weinig verandering in de toestand gekomen. De staking duurt al zestien dagen. De filmacteur Franchot Tone is gisteren gearresteerd omdat de journaliste mejuffrouw Muir hem beschuldigd had, haar in het ge laat te hebben gespuwd. In een verklaring voor de sheriff heeft mejuffrouw Muir verklaard, dat Tone naar haar tafeltje kwam in het Curos restaurant en bezwaar maakte tegen iets, dat zij over hem geschreven had. Getuige ver klaarde, dat hij gezegd had: „Ik ben zo razend, dat ik je in het gezicht kan spuwen en ik doe het ook". De journaliste verklaarde verder dat zij Tone een klap had gegeven en dat hij haar tegen de schenen had geschopt. Tone be weert van zijn kant, dat hij de journaliste wel in het gelaat had gespuwd, doch ontkende haar te hebben geschopt. De Perzische kwestie Averell Harriman, president Trumans speciale adviseur, wordt Vrijdag in Lon den verwacht. Hij zal met Anthony Eden, de minister van buitenlandse zaken, een onderhoud hebben over de Perzische oliekwestie. Ook de Britse ambassadeur in Perzie, Sir Francis Shepherd, zal aan de besprekingen deelnemen. In Teheran is het centrale comité van de verboden „Toedeh"-partij gevonden. Dertig personen zijn gearresteerd. Na de aanslag op de Sjah in Februa ri 1949 werd de partij verboden, doch vele leiders slaagden er in te ontsnap pen. Men geloofde, dat sommigen van hen een toevlucht hadden gevonden in de Russische ambassade te Zargan- deh. QISTERAVOND heeft premier Churchill zijn kabinet voltooid. De laatste be noemingen zijn: Lord Simonds, lord kanselier, voormalig rechter van het Hoge Gerechtshof; Thorneycroft, minister van Handel; Lord Cherwell kwartier meester-generaal; Harold Macmillan, minister voor de woningbouw en het plaatselijk bestuur en kapitein Crookshank minister voor openbaar welzijn. Er is een nieuw ministerie gevormd, dat verantwoordelijk zal zijn voor het vervoers wezen, de brandstoffenvoorziening en de energie-opwekking. Tot leider ervan is Lord Leathers, een voormalig minister voor het verkeerswezen, benoemd. Jame* Stuart is tot minister voor Schotland benoemd. In Der» Haag legden verschillende leerling-foto-journalisten een examen af. Een overzicht van een in scène gezet ongeluk voor het Vredespaleis, waarbij het er voor de candidaten maar op aan kwam om het beste plaatje te maken. Minister Mansholt heeft de garantie prijs voor de melk voor het jaar No vember 1951November 1952 vastge steld op 20 cent per kilogram melk met een vetgehalte van 2% procent. De oude garantieprijs was 1714 cent per kilo, met een extra toeslag van 25 cent per honderd kilo voor consumptiemelk. Deze toeslag komt nu te vervallen. In de nieuwe garantieprijs zijn door 't Landbouw-economisch Instituut vast gesteld verhogingen van de kosten voof krachtvoer, meststoffen, werktuigen e.d. verrekend. Voor het prijsbeleid in de landbouw is een wijziging ontworpen, waarvoor prijzen worden vastgesteld, onderschei den in groepen. De minister wenst ech ter niet vooruit te lopen op het nog te voeren overleg met de Staten-Generaal en het bedrijfsleven voor de wijziging in het prijsbeleid en geeft er dan ook de voorkeur aan voor de melk één ga rantieprijs vast te stellen. Het ligt niet in het voornemen van de regering deze verhoging van de garantieprijs door te berekenen in de tegenwoordige con sumentenprijs. Bij een boring te Ruinerwold is op een diepte van ongeveer 1200 meter de aanwezigheid van aardgas vastgesteld. De Nederlandse Aardoliemaatschappij zet haar onderzoek naar aardgas voort. De 42-jarige minister Thorneycroft is een voormalige onder-minister van ver voer; Lord Cherwell is een 65-jarige geleerde, die gedurende de oorlog Chur- chills persoonlijke assistent was. Zijn taak zal zijn het coördineren van we tenschappelijk onderzoek. De minister van buitenlandse zaken, Eden, heeft Churchill verzocht hem van zijn taak als leider van het Lager huis te ontheffen aangezien de komen de paar maanden internationale bespre kingen hem hiervoor geen tijd zullen laten. De werkzaamheden zullen nu worden overgenomen door de minister van gezondheid, Crookshank. Voorts benoemde Churchill twee mi nisters, die geen zitting zullen hebben in het kernkabinet. Het zijn: John Sel- wyn Lloyd, een 47-jarige advocaat, mi nister van staat voor buitenlandse za ken en Patrick Buchanhepburn, parle mentair secretaris van het ministerie van financien. De nieuwe regering telt minder leden dan de regering van Attlee. Churchills opzet is om zijn regering soepeler te maken door de mannen aan de top ieder verantwoordelijk te maken voor verschillende in elkaar sluitende depar tementen. Zo zal de minister voor coördinatie van vervoer, brandstof en kracht, Leathers, er voor moeten zor gen, dat de komende winter kolen snel van de mijnen naar de fabrieken en woningen worden vervoerd. Gisteren is het kabinet anderhalf uur bijeen geweest om de troonrede van de koning op te stellen. De rede zal aan wijzen wanneer en hoe Churchill denkt de ijzer- en staalindustrie te denationa liseren en hoe minister Butler de drei gende economische crisis wil aanpak ken, Eden heeft gisteren verslag uitge bracht over de dringende maatregelen die hij zou nemen om tot overeenkomst inzake het Perzisce oliegeschil te ko men. Gistermiddag heeft in de Yucca-vlak- te bü Las Vegas (Nevada) voor de der de maal in de lopende serie proefnemin gen een atoomexplosie plaats gehad. Verwacht wordt, dat Donderdag of later de operatie „Desert Rock" waarbij sol daten betrokken zullen zijn, zal begin nen. Het doel hiervan is het gebruik van atqmische wapen als ondersteuning van landstrijdkrachten te bestuderen. Momenteel zijn in het kamp „Woeste Rots" honderden mMitaire waarnemers, verschillende generaals, een tweedui zend officieren onder-officieren en manschappen, twee Senaatsleden en drie leden van het Huis van Afgevaar digden aangekomen. In totaal zouden zich ruim zevenduizend personen in het kamp bevinden. De ontploffing van gistermiddag ging gepaard met een verblindende licht flits met bij het begin een purperen tint. Daarna rees een witte kolom op die de vorm van een paddenstoel aan nam, waarvan de kap uit de top van een omhoogschietende steel kwam. In DENT u ook zo over de kop van die spionnen in Nederland Theodoor kijkt zijn Alida tegenwoordig eerst eens aan, of ze niet een vermomde Rus is. Je kunt nooit weten, want Theodoor wéét veel. Zoals bijvoorbeeld dit ge ruststellende nieuwtje, waar geen op hef over gemaakt is: „In Indonesië is dezer dagen de honderdste spion ge arresteerd. Een jubileum, geach'e cliëntele. Ze moesten de minister van Binnenl. Zaken van Indonesië maar een geschenk geven, ter gelegenheid hiervan. Een spionnetje bijvU Die me neer Le Roy Prinz, de directeur van een filmmaatschappij in Hollywood mag anders ook wel op zijn vrijheid passen. Die heeft de eigenaardigheid projectielen te verzamelen. Hij kochi onlangs Van enige Korea-veteranen een landmijn, denkend dat deze onge laden was. Later bleek dat niet zo te zijn. IJlings ging de heer Le Roy Prinz naar het dichtstbijzijnde politiebureau en deponeerde de mijn op de schrijf tafel van de dienstdoende politie- sergeant. Toen de laatste begreep wat het voor een ding was riep hij luid: „Haal dat vervloekte ding weg!" Er boden zich echter geen vrijwilligers aan. Het slot was, dat de politie een deskundige wiét te bereiken, die de WAT EEN TOON TONE! mijn onschadelijk maakte, q 't Zal je anders gebeuren, dat je zo'n pakje krijgt als meneer Charles Pomerantz in New York, ontving. Meneer Pome rantz verzamelt namelijk.... vlooien en dezer dagen bezorgde men hem een exemplaar ter grootte van een rat, ge vangen op de Philippijnen. Degeen, die het beest ving, een zekere majoor Robert Trub heeft de vlo naar Pome rantz genoemd, die naar hij verklaar de „zeer nederige gevoelens van dank' hiervoor heeft geuit, q Koning Faroek van Egypte, die in vele opzich'en be- critiseerd wordt, heeft toch ook goede zijden. Toen een Brits schoolmeisje uit Newport hem drie series sigaretten- plaatsjes had gezonden, wetende, dat koning Faroek deze spaarde, ontving ze een cheque van tien pond als blijk van dank. q De Amerikaanse multi- millionnair Max Fleischmann, die kortgeleden is gestorven, heeft zijn gehele nalatenschap, rond vijftig mil- lioen dollar, bestemd voor „bevorde ring van het welzijn van de mensheid of vaii de leden van een of andere ge meenschap". Las Vegas hadden vele inwoners zich op hoog gelegen punten verzameld. Een persfotograaf, die op 2300 meter boven de stad vloog vertelde, dat hij een de lucht inschietende vuurbal had waar genomen, die snel door een wolk werd bedekt. Kort vóór de ontploffing had hij een vliegtuig gezien, dat op grote hoogte vloog. Daar men in Las Vegas geen schok heeft gevoeld binnen de tijd, die geluidsgolven nodig hebben om de 120 km tussen het proefterrein en de stad af te leggen, neemt men aan, dat de ontploffing lichter was dan ver scheidene explosies bij proefnemingen in Februari j.1. toen tweemaal in Las Vegas ruiten sneuvelden. Churchill zal nog ongeveer zestig mi nisters en onder-ministers moeten be noemen. De 55-jarige journalist Bran- dan Bracken, voormalig minister van voorlichting, wees om gezondheidsrede nen een ministerspost af. QJSTERAVOND heeft Churchill bekend gemaakt, dat hij zijn salaris als premier heeft verlaagd van f 100.000 tot f 70.000 per jaar. Het salaris van de ministers zal worden verlaagd van f 50.000 tot f 40.000 per jaar. De salarissen van de ministers met lagere rang (f 15.000 tot f 20.000 per jaar) zul len ongewijzigd blijven. Deze salarisverlaging zal gelden voor een periode van drie jaar of zo veel langer, als de Britse herbe wapening zat duren. De Raymond, een 44-jarige voorma lige legerofficier en sinds 1949 Frans Hoge Commissaris van Cambodja, één van de drie met Frankrijk verbonden staten in Indo-China, is gisteren door één van zijn Vietnamese bedienden in zijn kamer doodgestoken. Volgens do tot nog toe bekende resultaten van het onderzoek wijst niets er op, dat de moord uit politieke beweegredenen is gedaan. Een medeplichtige is gearres teerd. Ernst Andersson, de Zweedse on der-officier bij de marine, die beschul digd van spionnage te Stockholm te rechtstaat, heeft bekend zes of zeven spionnage-opdrachten voor de Russen te hebben uitgevoerd. Hij bekende ge gevens te hebben verzameld omtrent Zweedse en Britse oorlogsschepen voor Viktor Anissimof, een gewezen corres pondent van Tass te Stockholm, en Ni- kolai Orlof, die werkzaam was aan het bureau van de Sowjetrussische mi litaire attaché. De eerste verliet Zwe den het vorige jaar en de tweede werd uitgewezen na de arrestatie van Andersson. Andersson was er van overtuigd voor een goede zaak te werken en hij was zich volledig bewust geweest van de gevolgen voor hem zelf, zijn land en de mensheid. MINISTER STIKKER NAAR PARIJS De minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, is gisteren naar Pa rijs vertrokken voor OEES-besprekin- gen. Hij zal daar blijven tot midden November. IN DE MEMORIE van toelichting op het wetsontwerp tot regeling van de bestrijding der tuberculose onder het rundvee, dat bU de Tweede Kamer is ingediend, wordt gezegd, dat deze be strijding op het ogenblik haar wette lijke basis uitsluitend vindt in een be- zettingsbesluit van 1943, dat bij het Koninklijk besluit van 1945 voorlopig werd gehandhaafd en de kracht heeft van een formele wet. Er zijn verschillende redenen, waar om in afwachting van de totstandko ming van een landbouwschap toch tot nadere regeling van de bestrijding der rundtuberculose bij de wet moet wor den overgegaan. De eerste reden is, dat ook thans geen rekening moet worden gehouden met een ruim tijdsbestek, alvorens een landbouwschap een regeling van deze materie zal hebben gegeven. Verder toont het besluit verschillende leem ten, die steeds duidelijker aan de dag treden. Het beginsel der bestrijding in ge organiseerd verband met inschakeling van de bestaande gezondheidsdiensten blijft gehandhaafd. Nieuw is, dat voort aan behalve door de gezondheidsdiensten ook door de minister voorschriften zullen kunnen worden gegeven. Voorts bevat het wetsontwerp een aantal bepalingen, die naast de pro vinciaal geldende voorschriften van de gezondheidsdiensten de grondslag bie den voor landelijk uniforme voor schriften. Ten slotte zijn de tuchtrechtelijke bevoegdheden van de besturen der ge zondheidsdiensten beperkt ten gunste van een ruimere bevoegdheid tot be rechting door de onafhankelijke rech ter. Nederlandse import verboden Het Britse ministerie van voedsel voorziening heeft gisteravond de invoer van Nederlands en Canadees geslacht gevogelte verboden. Deze maatregel is genomen, aangezien Engeland zich ge plaatst ziet tegenover het feit, dat de pseudo-vogelpest zich door het gehele land dreigt te verspreiden. In de SED, de Oostduitse communis tische partij, is onder meer dan 1,7 mil- lioen partijleden een zuivering onder nomen. Deze heeft zeven maanden ge duurd. Volgens een bekendmaking heeft zich een derde der leden „vrijwillig verplicht overwerk te verrichten, hard nekkig voor vrede te strijden, de boe ken van Stalin zorgvuldiger te lezen en een waakzame houding tegenover de vijanden van de vrede aan te nemen".

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1