Plan-Schuman in de Tweede Kamer Chefarine-4 E Bezwaren wogen niet op tegen de eensgezinde instemming Volgende week het credietwezen in de Tweede Kamer Betalings-Unie zeer waardevol voor de Europese samenwerking Toenemende belangstelling voor het gymnasiaal onderwijs Vier doen méér dan één. Amsterdamse agent werd dominee IJmuiden, eerste continentale haven met een radarinstallatie SPORT Naar de eenwording van Europa Voldoening over jeugd- demonstratie KARSOTE RUB Het bacon-contract Ondertekening uitgesteld tot na de verkiezingen Op Hervormingsdag geen vergadering Twee doden bij overval nabij Den Pasar is zachter Arabische Liga over het commando Midden-Oosten Communisten wijken niet van hun standpunt Wetsontwerp zet streep onder oorlogsschade N.S. Nieuwe regeling voorde binnenscheepvaart Veertien procent van de leraren is onbevoegd Zwaardere straf geëist in de Eindhoven-zaak De loods blijft zijn taak behouden Schepen zullen niet worden binnengepraat Olympisch voetbal- tournooi 1952 De zesdaagse te Frankfort Zesdaagse te Brussel WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 (Van onze parlementaire redacteur) pE groep jongeren, die Dinsdagmiddag het Binnenhof bevolkten, de groene vlag met de witte E de eenheid van Europa hoog geheven symboliseerden het vertrouwen in de toekomst, een toekomst, waarin de Europese volkeren, in een nauwe federale samenwerking, tot meer begrip, meer overeenstemming en meer eenheid zullen komen. Het plan-Schuman is op die lange en moeilijke weg een gewichtige stap, of zoals de heer Schmal (CH) het gisteren in de Tweede Kamer het uitdrukte: „een belangrijke stap op de weg naar de integratie van ons werelddeel". "pjDENS het debat spraken verschil lende leden hun voldoening over deze „demonstratie" uit, omdat zij erin zagen het bij de jeugd sterk levende verlangen om de geschillen tussen de landen te doen plaats maken voor een hechte Europese gemeenschap. Dat zelfde verlangen leeft trouwens ook bij ontelbare volwassenen en zeker bij de leden van de Tweede Kamer. Van verschil van mening is althans, wan- Merkt van twee kanten teqeVyk (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen werden de bacon- onderhandelingen tussen Engeland en Nederland, die al geruime tijd te Lon den werden gevoerd, vorige week met succes afgesloten, doch de Engelse dele gatie heeft 't op prijs gesteld, de onder tekening der overeenkomst tot na de verkiezingen uit te stellen. Zoals bekend was overeengekomen dat Nederland in het komende jaar 35.000 ton bacon zal leveren dat zijn circa 700.000 varkens) tegen een prijs van f 2.70 per kg. Hoewel de boeren betere prijzen zou den kunnen maken voor hun varkens, als zij deze naar Duitsland zouden stu ren of als zij ham voor Amerika zouden produceren, geven zij er de voorkeur aan de bacon-overeenkomst met Enge land in stand te houden. Men wil om- derwille van een tijdelijk hoger gewin niet het risico lopen van een dergelijke gunstige markt verdreven te worden. De nu pas gevoerde besprekingen hadden dan ook plaats in het kader van een contract op lange termijn, waarbij afgesproken werd dat de prij zen en de te leveren hoeveelheid ieder jaar opnieuw bekeken zullen worden. neer wij de communisten uitschakelen, niets gebleken. Verscheidene afge vaardigden wensten evenwel hun woordje over het plan-Schuman en over de achtergrond daarvan te zeg gen. Zij deden dat in lange redevoe ringen, die uiteraard veel overeen komst vertoonden. In de middag-vergadering beklom men achtereenvolgens het spreekge stoelte de heren Schmal (C.H.), Van der Goes van Naters (P.v.d.A.), mej. Klompé (K.V.P.), en de heren Van Thiel (K.V.P.), Korthals (V.V.D.) en Maenen (K.V.P.). Het spreekt welhaast vanzelf, dat er ook bezwaren voor de dag kwamen De heer Korthals gaf daarvan, zij het wellicht niet als zodanig bedoeld, een rechtvaardiging. „Wat tot nog toe aan eenheid in Europa bereikt is, blijft be neden de maat van de verwachtin gen", zo betoogde hij. „Het kernpunt van de tekortkomingen is, dat boven nationale organen moeten worden ge creëerd en dat daaraan bevoegdheden moeten worden afgestaan. Zolang deze supra-nationale organen nog theorie waren, was er voldoende enthousias me, maar bij de verwerkelijking ervan bekoelt zienderogen de finstemming, omdat het directe belang van bepaalde groepen wordt aangetast". Ook In Nederland zullen w\j ons of fers moeten getroosten. Daarvan ge waagde de heer Maenen, afkomstig uit Heerlen. Hij vestigde de aandacht op een mogelijke tijdelijke verlaging van de kolenprjjzen en een beperking van de export en sprak zijn bezorgdheid uit over de Nederlandse kolenpositie, die belangrijk zal moeten verbeteren, wil men in de toekomst aan de stijgende vraag gevolg van een voortschrij dende industrialisatie en de toeneming- van de bevolking kunnen voldoen. Mejuffrouw Klompé en de heren Van der Goes van Naters, Schmal en Kort hals, die geregeld de vergaderingen van de Raad van Europa in Straatsburg bij wonen, zijn Europese federalisten pur sang. Een ramp zou het zijn de heer Van der Goes van Naters sprak dit uit als Engeland zich compleet van het plan-Schuman distancieerde. Mejuffr. Klompé sloot zich daarbij aan. Zij gaf overigens een goede karakteristiek van betekenis van het plan: „Het is de eer- ste-steenlegging van het Europese huis. Wij verenigen Europa niet uit vrees; er is slechts één motief en dat is, dat een georganiseerd en levend Europa zijn bijdrage heeft te leveren aan onze beschaving. De mogelijkheid wordt nu geschapen om te komen tot een Euro pese federatie". (Van onze parlementaire redacteur) In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer deelde de voorzitter mede, dat het zijn be doeling is op Dinsdag 6 November het wetsontwerp tot regeling van het cre- diet wezen op de agenda te plaatsen. In die week zal vermoedelijk ook voortgezet worden de behandeling van het wetsontwerp betreffende de Indonesische pensioenen, waartegen kort geleden zulke ernstige bezwaren rezen, dat de Staats-secretaris van Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen, de heer L. Götzen, opschorting van de beraadslagingen moest verzoeken. De Kamer vergadert niet op Donderdag en Vrijdag 1 en 2 November. Het is dan Allerheiligen en Allerzielen. De anti-revolutionnaire ds. Fokkema ver zocht de voorzitter ook Woensdag- Dezer dagen hebben wij medegedeeld, dat de heer Ten Brink in een winkel nabij Den Pasar is doodgeschoten Voorts zou de heer Coopman gewond zijn. Naar thans bekend wordt, zijn bei de heren in de woning van laatstge noemde tijdens een partijtje bridge door vier rovers overvallen en beiden doodgeschoten. Het gehele huis werd doorzocht. Mevrouw Coopman wist in het duister te ontkomen. Een tweede gast, de heer Pendi, hield zich dood en bracht er aldus het leven af. De poli tie heeft een eerste spoor gevolgd, dat echter is doodgelopen. De minister-president van Syrië heeft aan dr. A. Plesman, die op het ogenblik in Damascus vertoeft, de hoogste Syrische onderscheiding voor verdienste verleend. avond 31 October niet te vergaderen, omdat het dan Hervormingsavond is. Als op de twee R.K. feestdagen niet vergaderd wordt, dan mag daarente- genover ook wel met de verlangens van de andere Christelijke volksgroep rekening gehouden worden, vond hij. De voorzitter kon er moeilijk onder uit. De Kamer komt dus Woensdag avond niet bijeen. Het was een dankbaar onderwerp voor economische, staatsrechtelijke en volkenrechtelijke beschouwingen. Men liet zich dan ook niet onbetuigd, doch door alles heen schemerde, zoals de heer Korthals het juist opmerkte, dat het niet alleen gaat om de economie, maar in de eerste plaats om de ar beidende mens. Het plan-Schuman is nog min of meer een stap in het duister. Alles komt aan op de uitwerking en de uitvoering in de practijk. De heer Van Thiel stipu leerde dat nog even. En op hen, die ge roepen worden leiding aan de uitvoe ring te geven, voegden anderen eraan toe! Ook in de avondvergadering werden vele instemmende woorden aan het plan gewijd. Ditmaal staken de heren Bruins Slot, Nederhorst, Weiter en prof. Ger- brandy redevoeringen af, waarin zij met een open oog voor de risico's de voordelen van het plan en zijn grote betekenis uiteenzetten. De heer Paul de Groot (CPN) liet een geheel ander ge luid horen. Hij noemde het plan nog noodlottiger dan het verdrag van Mün- chen in 1939, De heer Nederhorst vroeg welke maatregelen de regering zal ne men om het plan-Stikker uit handei van de technische commissie te Parij te krijgen, opdat het niet administratief begraven blijft. Te half twaalf werd de vergadering tot hedenmiddag verdaagd. Minister Van den Brink zal dan het woord voeren. JS (Advertentie, Ing. Med.) De vertegenwoordigers van de zeven landen van de Arabische Liga zullen hun regeringen verzoeken een bijeen komst van Arabische ministers van buitenlandse zaken te houden ter be spreking van het standpunt der Liga met betrekking tot de voorstellen der Westelijke mogendheden voor een commando voor het Midden-Oosten. Ook voor Chefarine „4" geldt, dat de werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd krachtiger en weldadiger is, dan van eik middel afzonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijnen en griep, wanneer andere middelen falen. u BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET oCoeé vAortcCe/ze*tf (Advertentie, Ing. Med.) „De communisten hebben in de zes dagen na de hervatting der besprekin gen te Panmoendjon geen concessie en geen aanbod gedaan, dat als een poging tot een redelijke oplossing kan worden beschouwd", aldus deelde generaal- majoor Hodes, de voornaamste afge vaardigde der V.N. in de wapenstil standscommissie gisteren mede. De communisten geven geen blijk van hun standpunt te willen wijken. De Noorse regering heeft in ant woord op de Sowjet-nota over Spits bergen de Sowjet-beschuldigingen van de hand gewezen. Minister Lieftinck in de Eerste Kamer: In de Eerste Kamer kwam gistermid dag aan de orde de goedkeuring van het verdrag inzake oprichting van een Eu ropese bctalings-unie, alsmede een wets-ontwerp inzake regeling voor het vervoer van goederen met binnensche pen. De heer Van Santen (CPN) was van oordeel, dat de betalings-unie inplaats van tot een verruiming van de inter nationale handel had geleid tot beper king van de handel tussen Oost- en West-Europa. Via deze unie hadden de V.S. een tweede sleutel in handen ter beïnvloeding van onze economische po litiek. De heer Vixseboxse (CHU) meende, dat de unie grote mogelijkhe den bood voor vergroting der welvaart in de westerse landen, al werd daar mee dan ook een stuk zelfstandigheid prijsgegeven. De heer Regout (KVP) was van oordeel, dat veel zou afhan gen van de handelspolitiek der ver dragspartners. De minister van financiën, prof. P. Lieftinck, noemde het verdrag waarde vol voor de Europese samenwerking en ontkende, dat de betalingsunie een Amerikaanse creatie was. Een land met Uit een zo juist verschenen publica tie van het C.B.S. blijkt, dat het leer lingenaantal van het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs de laatste jaren constant op circa 84.000 blijft. Hierbij valt een langzame verschuiving van de belangstelling voor de H.B.S.- studie naar de gymnasiale opleiding te constateren. De Amsterdamse politie-agent C. Uidam heeft het klaar gespeeld om in zijn vrije tijd zijn studie te voltoooien voor dominee. In de N.Z. Kapel te Amster dam hield hij zijn eerste preek. Uiteraard bevonden zich onder zijn gehoor vele politie-autoriteiten. Na 17 Januari a.s. is dominee Uidam beroepbaar. Hij zal dan de politiedienst verlaten. Het aantal leerlingen, dat na vier jaar studie nooit bleef zitten, is volgens deze publicatie uiterst laag, namelijk slechts een kwart. Veertig procent van de leerlingen, die vier jaar geleden de studie begonnen, heeft haar reeds op gegeven. De resultaten der gymnasia zijn hierbij het gunstigst, die der HBS- en -A het ongunstigst. Voorts toont het onderzoek aan, dat de kinderen uit de verschillende sociale milieu's in gelijke mate zonder vertra ging studeren, maar dat bij een ongun stig studieresultaat de lagere milieu's in veel sterkere mate de school voor goed verlaten. Over het lerarencorps zegt de publi catie, dat veertien procent van hen on bevoegd is, voor natuurlijke historie een kwart, voor Engels zelfs een derde. Ook verandert het docentencorps van samenstelling: in 1930 was vijf-en-vijftig procent van hen academisch gevormd, thans vijf-en-veertig procent. Gisteren werd tegen een van de bel hamels van de botsingen, die op 27 Mei te Eindhoven tussen militairen en poli tie plaats vonden, de dpi. soldaat G.v.D uit Kampen, voor het hoog militair ge rechtshof te 's-Gravenhage een gevan genisstraf van twee maanden en onmid dellijke gevangenneming geëist. De krijgsraad te velde Zuid had hem tot zes weken voorwaardelijk veroor deeld met een proeftijd van twee jaar, een milde straf, die gebaseerd was op de overweging, dat de marechaussee bij de bewuste relletjes niet zeer tactisch was opgetreden. De advocaat-fiscaal, mr. Van Gilse, was van oordeel, dat de auditeur-militair van de krijgsraad te recht beroep had aangetekend, en eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden en onmiddellijke gevangenneming. Tot dit laatste werd door het Hof ter zitting besloten. Ten aanzien van de straf zal op 20 Novem ber uitspraak worden gedaan. (Van onze speciale verslaggever) DRINS BERNHARD zal morgen de haven-radar-installatie in IJmuiden in gebruik stellen, die Amsterdam in deze aanloophaven van het Noordzeekanaal heeft laten plaatsen als Jubileumgeschenk bü het 75-jarig bestaan van deze water verbinding van Amsterdam met de zee dwars door Noord-Holland heen. En hiermee zal IJmuiden de eerste zeehaven zijn van het vasteland van Europa, waar een dergelijk hulpmiddel bij het goed en veilig beloodsen van zeeschepen zal worden toegepast. Het Engelse Liverpool was tot nu toe de enige Europese plaats, waar deze moderne vinding toepassing vond. Maart 1952 zal vermoedelijk het Franse Le Havre er de beschikking over hebben. r\E betekenis van dit feit is nog moei- lijk te schatten. Een haven-radar installatie is heel iets anders dan een radarinstallatie die bij de luchtvaart ge bruikt wordt, om de eenvoudige reden, dat men met heel andere factoren re kening krijgt te houden. Ook voor de dienst van het Loods wezen is het een nieuwtje. Men zal er grondig mee moeten leren werken, om er de mogelijkheden van te kunnen ontdekken. Voorlopig is deze dienst er echter zeker van, dat de be tekenis van dit hulpmiddel niet zodanig moet worden verstaan, dat men in staat zal zijn een voor de kust liggend schip binnen te praten, zoals dat op het ogen blik wel met de vliegmachines kan ge beuren. Bij de scheepvaart blijven de onberekenbare elementen een belang rijke rol spelen. De gezagvoerder blijft de verantwoordelijkheid voor zijn schip dragen. De loods staat hem daarbij bij met zijn adviezen Deze laatste kent de plaatselijke omstandigheden door en door. Van gezagvoerder en loods samen zal het dus primair afhangen, of en hoe het schip binnenloopt. De grote waarde van de radar is nu, dat het een belangrijk hulpmiddel zal kunnen zijn. Binnen een bepaalde sec tor, die voor wat IJmuiden betreft ge legen zal zijn in een straal van ten hoogste ongeveer tien kilometer, zal bij voortduring de positie van een schip voor de pieren kunnen worden bepaald, ook wanneer het zicht uitermate slecht is. Het schip kan dan gebracht worden tot een paar honderd meter voor de hoofden. Of het theoret'-ch mogelijk zal worden, de haven zonder zicht binnen te komen, moet nog worden afgewacht. Op de semaphore £)E haven-radarinstallatie van IJmui den werd opgesteld op de semaphore aan de uiterste punt van het z.g. Zui- der-Buitenkanaai. Dit was het meest ge schikte punt. Een vertrouwd punt te vens voor de binnenkomende schepen. Het is van hieruit, dat de lichtwachters, die de kustwachtpost bezetten, door middel van seinlampen en signaalarmen de in- en uitgaande schepen steeds de aanwijzingen geven over getij, water stand, over de sluis, waarin geschut zal worden, e.d. De antenne, die opgesteld is op de noordpunt van de kustwacht- post, draait met een snelheid van twin tig omwentelingen per minuut rond. Even snel veegt de beeldlijn over de beide radarschermen, waarop schepen, boeien, kademuren en meerpalen als lichtende puntén verschijnen. Deze schermen twee in getal staan in een geïmproviseerde donkere kamer van het radarstationsgebouw opgesteld. Ze hebben beide een doorsnede van 40 cm. Dat is belangrijk groter dan de normale scheepsradar. Bij de haven radar, die aan de wal bediend wordt, staan de waarnemers in radiotelefoni- sche verbinding met de loods, die zich op zee, of aan boord van de buitenkoer- sende loodsboot, óf op het beloodste schip bevindt. Het ligt allerminst in de bedoeling, dat de waarnemer aan de wal de na vigatie van de loods aan boord van het binnen brengende schip overneemt. De taak van de man achter het scherm is alleen informaties te geven na een daar toe ontvangen verzoek. Aan boord kan, via de luidsprekende walkie-talkie, die de loods meebrengt, ook de kapitein Tneebeluisteren, welke aanwijzingen de radarman-aan-de-wal doorgeeft. Iedere loods zal een kaartje mee naar boord nemen, waarop het precieze middelpunt van de ingang tussen de havenhoofden staat aangegeven als centrum van een getekende roos. De man-aan-de-wal geeft bij het aanlopen van de haven mond slechts peiling en afstand ten op zichte van dit punt aan, en kan daar naast waarschuwen voor obstakels, die het schip op zijn koers zal ontmoeten. Nooit zal het echter zo zijn, dat de stem aan de wal plotselnig zal commanderen: „Hard bakboord je roer!" De navigatie zelf blijft geheel voor verantwoording van de mensen aan boord. Radar kan voor het goed beloodsen van zeeschepen een belangrijk hulp middel zijn. Daarnaast is echter voor IJmuiden van belang, dat loodsdienst en kustwacht voortaan de beschikking zul len hebben over een radiotelefonische verbinding met binnenkomende sche pen. Deze moderne radio-verkeersmoge- lfjkheid zal bij slecht zicht in de plaats kunnen komen van de gebruikelijke vi suele methode van seinarmen en sein lampen. Voor Amsterdam betekent dit nieuwste hulpmiddel aan de monding van het Noordzeekanaal, dat slecht zicht geen kostbare vertraging meer zal be hoeven te geven. Hoeveel besparing dit kan geven, het zij aan de economen overgelaten, hiervan een nauwkeurige berekening te maken. een drukke internationale handel als Nederland kon zich niet afsluiten van vele internationale verbintenissen zon der zijn economie ernstig te verstoren. Hierop werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de behandeling van het wetsont werp inzake regeling voor het vervoer van goederen met binnenschepen be twijfelde de heer Anema (AR), of men met dit ontwerp niet op wegen kwam, die Nederland in conflict zouden bren gen met de regeling van de Rijnvaart volgens de acte van Mannheim. Volgens de heer De Vos van Steen- wijk bestond het gevaar, dat er een overheveling zou plaats vinden van binnenlandse naar buitenlandse schip pers. Minister Wemmers kon zich niet voorstellen, dat dit zou geschieden, doch zei, wettige maatregelen te zullen overwegen, indien een dergelijke toe stand zou intreden. Hierop werd het wetsontwerp aange nomen met 26 tegen 6 stemmen. De avondvergadering. Gisteravond werd de vergadering voortgezet met de behandeling van het wetsontwerp inzake voorziening in de kapitaalbehoeften van de Nederlandse Spoorwegen en toekenning van bijdra gen in de door de N.S. door oorlog en bezetting geleden schaden. De heer Kraayenvanger (KVP) miste een wet, welke de verhouding regelde tussen de spoorwegen en de overige takken van vervoerbedrijf. De heer v. d. Kieft (PvdA) sprak de hoop uit, dat de huidige verhoudingen zouden blij ven gehandhaafd en zei, grote waarde ring te hebben voor dit wetsontwerp. Minister Wemmers was van oordeel, dat door dit wetsontwerp een streep gezet kon worden onder de enorme geleden schade. Het wetsontwerp werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Volgen de week zal de Kamer niet bijeenko men. Het organisatiecomité voor de Zo merspelen heeft het schema voor het Olpmpisch voetbaltournooi 1952 bekend gemaakt. Op 19 Juli zullen de wed strijden voor de eerste ronde te Hel sinki aanvangen. Te Abo, Tammersfors en Kotka wordt op 20 Juli gespeeld en de 21 Juli zal de eerste ronde met wed strijden te Helsinki, Lahti, Abo en Tammerfors worden beëindigd. De kwartfinales worden gespeeld te Hel sinki en Kotha op resp. 23, 24 en 25 Juli. De halve finales vinden plaats op 28 en 29 Juli te Helsinki. Natuurlijk wordt ook de finale en de wedstrijd om de derde en vierde plaats te Hel sinki gespeeld, respectievelijk op 2 en 1 Augustus. Dinsdagavond luidde de stand van de zesdaagse te Frankfort: 1 gebr. Hörmann (Duitsl.) 20 pnt., 2 Koblet— Von Bueren (Zwits.) 145 pnt., 3 Rigoni Terruzzi (It.) 130 pnt., 4 Roth—Intra (Duitsl.) 124 pnt., 5 MirkePreiskeit (Duitsl.) 106 pnt., 6 Gillen—Kilian (Lux.) 38 pnt. Alle overige koppels hadden twee of meer ronden achter stand. De Nederlanders Lakeman en Bakker namen de 14e en laa'ste plaats in met 42 pnt. en vier ronden achter stand. Na de eerste sprints luidde de stand in de Brusselse Zesdaagse als volgt: 1 Van Steenbergen—Ockers (Belg.) 4 pnt., Op één ronde: 2 Boogaerts—Jans- sens (Belg) 15 pnt., 3 RijckaertVan der Velde (Belg) 14 pnt., 4 Acou— Adriaenssens (Belg) 12 pnt., 5 Godeau Goussot (Fr.) 8. pnt., 6 De Pauw— Glorieux (Belg.) 6 pnt., 7 Schulte— Peters (Ned.) 0 pnt. Alle overige kop pels lagen op twee of meer ronden. ma De Neaerwnder Smeexens, Euro pees kampioen gewichtheffen in actie tijdens de wedstrijden te Milaan.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3