Nijpende kolensituatie vereist de uiterste zuinigheid Ook beroep om bedrijfskantoren op Zaterdagochtend te sluiten Verd wenen Deense consulaire ambtenaar in Turijn gevonden De Tweede Kamer ging accoord met het plan-Schuman Kahl BjeAleJk VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN 76e Jaar«aneNo-11248 Nieuwe poging der Verenigde Staten Twee bejaarde mannen (76 en 70 jaar) bleven overvaller de baas Sowjet-stap bij de Arabische landen Donderdag 1 Nov. 1951 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Zes millioen ton brandstof moet worden ingevoerd Om koude oorlog met de Sowjetunie te beëindigen Voorstellen der V.S van vérstrekkende aard Noordelijken stellen een nieuwe bufferzone voor Kolenverbruik na de oorlog sterk gestegen Voorstellen herziening Unie zijn gereed Schoenmaker sloeg met zijn leest Een hamerslag toe Itteek&eAicfU Atoombom op slagveld bruikbaar Ook Haarlem wil woning bouwlening sluiten LICHTPETROLEUM EEN CENT DUURDER Het kleinste eiland ter were'd Na een voetreis door Europa Het geheugen verloren u~~ De zes communistische leden stemden tegen Tegen heug en meug SS-majoor liet vrouwen en kinderen verbranden Woningbouw PRINS OP DE THUISREIS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten *N EEN SCHRIJVEN aan de provinciale en gemeentebesturen heeft de minister van Economische Zaken een dringend beroep gedaan om in verband met de zeer nijpende kolensituatie de uiterste zuinigheid met brandstoffen te betrachten en over te gaan tot het sluiten van de provinciale en gemeentelijke diensten en kantoren op Zaterdagochtend. Voorts heeft de minister meegedeeld, dat hij binnenkort een persoonlijk beroep op de gehele bevolking zal doen om in de komende winter de uiterste zuinigheid te betrachten, waarbij hij ook aan het bedrijfsleven zal vragen, indien enigszins mogelijk, de kantoren op Zaterdag ochtend te sluiten. De Amerikaanse onderminister voor landsverdediging Frank Nas heeft te genover de journalisten verklaard dat de Verenigde Staten nieuwe stappen hebben gedaan om een einde te maken aan de „koude oorlog" met de Sowjet unie. Hij was niet bevoegd mede t« delen waar en wanneer deze stappen zijn gedaan. De Olie-kwestie In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen geloofde men gisteren, dat binnen 48 uur verstrekkende Ameri kaanse voorstellen ter regeling van de Perzische oliekwestie officieel ter ken nis zullen worden gebracht van de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden. Deze voorstellen zijn voortgekomen uit de besprekingen die door de Ame rikanen zijn gevoerd met vertegenwoor digers van Engeland en Perzie. Wash ington zou voorstander zijn van recht streekse onderhandelingen tussen En geland en Perzie. De Noordelijke onderhandelaars te Panmoendjon hebben gisteren een nieu we gedemilitariseerde bufferzone voor gesteld, die twee kilometer breed zou zjjn aan beide zijden van het gevechts front, zoals dit volgens de noordelijken loopt. Van het Westkoreaanse front wordt gemeld, dat de verbondenen ten N.O. van Jontsjon blijven vorderen. Een communistische tegenaanval werd af geslagen. Het Tibetaanse leger zal binnen het Chinese volksleger worden gere organiseerd. De reorganisatie zal „stap voor stap" geschieden. £)E MINISTER zegt te beseffen, dat dit, mede in verband met het even ernstige probleem van de piekuren bij de electriciteitsvoorziening, moeite en ongerief zal meebrengen, doch hij noemt de kolenpositie van dien aard, dat hij meent dit offer in het algemeen belang te mogen vragen. Uit het schrijven van de minister blijkt, dat vergeleken met voor de oor log het verbruik van vaste brandstof fen in ons land sterk gestegen is. Be droeg het verbruik in 1938 rond 14 millioen ton, in 1951 moet dit op ruim 18 millioen ton gesteld woroen. Aange zien de productie in de Limburgse mij nen dit jaar niet veel hoger zal zijn dan 12.3 millioen ton, zal in 1951 dus bijna 6 millioen ton moeten worden ge ïmporteerd om de nationale behoeften te kunnen dekken. Twee millioen ton uit V.S. y^FGEZIEN van de grote belasting van ons deviezenbudget kost het de grootste moeite importkolen te verkrij gen. Daar in geheel West-Europa mo menteel kolennood heerst, moeten ko len in de V S. worden aangekocht. In 1950 behoefde ons land geen kolen in de V.S. aan te kopen, doch dit jaar zal dit kwantum niet minder dan 2 millioen ton bedragen. Behalve nog onze dollar positie wordt de invoer ook door het gebrek aan scheepsruimte beperkt. Het accent van de moeilijkheden in de huisbrandsector ligt bij de cokes voorziening. Zowel voor mijncokes als voor gascokes zal naar schatting in 1951- 1952 in totaal 150.000 ton minder ter beschikking komen dan in 1950-1951. Indonesische commissie dient haar rapport in Morgen zal de Indonesische commis sie voor het ontwerpen van nieuwe verdragen met Nederland haar rapport bij de regering indienen. Deze com missie heeft haar taak thans beëindigd. De voorzitter prof Supomo, verwacht, dat de besprekingen met Nederland voor een wijziging van het Uniestatuut medio November zullen kunnen begin nen. In Geldrop zijn twee alleenwonende bejaarde mannen van resp. 70 en 76 jaar door een gemaskerde persoon met een revolver overvallen. Door de ge meentepolitie te Geldrop werd onmid dellijk de politie in de omliggende ge meenten gealarmeerd. Het gelukte de rijkspolitie te Heeze zekere D.. wonen de in deze plaats, te arresteren. Hij is overgegeven aan de gemeentepolitie te Geldrop voor nader onderzoek. De overvallenen, de gebroeders B., zijn beiden schoenmaker van beroep. Toen ze 's avonds in hun werkplaatsje aan het werk waren, kwam D. daar binnen, gemaskerd en met een cylinder- Verwachting tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met nu en dan regenbuien, vooral in de kustpro vincies. Matige, en langs de kust van Holland en Zeeland tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. Iets kouder dan giste ren. VRIJDAG: zon op 7.35, ondei 17 12 maan op 1155 onder 18.26 revolver in de hand. Hij heeft misschien gedacht bij deze oude heren in korte tijd flink wat te kunnen incasseren. Nu, dat kon hij ook, maar toch enigszins anders, dan hij zich voorgesteld had. Want de jongste van de beide broers, die, zoals gezegd, zeventig jaar is en kennelijk nog zeer vitaal, wist onmid dellijk wat hem te doen stond. Hij hield zich zoals het een rechtgeaarde schoen maker past, bij zijn leest en sloeg daar- rrreen de revolver uit des overvallers hand. Er kwam een vechtpartij van, waarin de oudste broer, die er met zijn 76 jaar ook nog best mag wezen, even eens een werkzaam aandeel had en die al spoedig buiten de deur werd voort gezet, omdat een schoenmakerswerk plaats wat nauw is om er comfortabel in te vechten. Van de strijdvaardigheid van deze beide oude heren had de 23-jarige da der niet terug en hij koos al spoedig met zijn fiets het hazepad, doch niet na eerst nog een klap met een schoen makershamer in ontvangst te hebben genomen. Het Noorse parlement heeft de ratificatie door de Noorse regering van het protocol op het opnemen van Tur kije en Griekei.land in het Atlantisch Pact goedgekeurd. Slechts zes leden vier socialisten en twee liberalen stemden tegen. In diplomatieke kringen, die in nauw contact staan met de Egyptische rege ring, is gisteren verklaard, dat de Sow jetunie de Arabische regeringen heeft medegedeeld, dat zij het als een on vriendschappelijke en „zelfs vijandige daad zou beschouwen, indien deze re geringen zich zouden aansluiten bü het voorgestelde commando voor Let Mid den-Oosten. De Sowjetunie heeft de regeringen reeds medegedeeld, dat zij de, Arabische staten ais oostelijke lan den beschouwt, aldus genoemde krin gen. De Sowjetunie zou tevens hebben gezegd, dat elke defensie-regeling in samenwerking met dit land zou moeten worden gemaakt. De atoombom kan op het slagveld worden gebruikt. Dit is gisteren ver klaard door het democratische Congres lid Albert Gore, die de proeven in Ne- vada heeft bijgewoond. Atoombommen zijn niet langer ge heimzinnige onzekerheden, zei hij. Op de vraag hoe groot de bom was, zei Gore: „Ik kan het niet precies zeggen, maar hij leek mij groot genoeg om een geconcentreerde vijandelijke divisie te vernietigen". De gemeenteraad van Haarlem heeft gisteravond het college van B. en W gemachtigd tot het nemen van alle maatregelen, die nodig zijn om te ko men tot de uitgifte van een woning bouwlening 1951 a vier procent met een looptijd van vijftien jaar tot een bedrag van vijf'millioen gulden. Dit be drag zal worden verdeeld in obligaties van 100, 500 en 1000 gulden, zonodig een premielening van eenzelfde bedrag. In verband met een stijging op de vrachtenmarkt en een noodzakelijke kleiife verruiming van de ventersmarge zijn de prijzen voor lichtpetroleum met ingang van 1 November 1951 verhoogd met 1 cent per liter In Hensbroek bezit iemand het allerkleinste eiland ter wereld. Het is een eilandje van twee vierkante meter en is met een stuk weiland in het ka daster ingeschreven. Het is zó klein, dat twee mensen er nauwelijks op kunnen staan. Het is niet afzonderlijk op de kaart van de polder Hens broek getekend. Niettemin brengt het jaarlijks vrucht voort: een paar rabarberplanten en wat riet schieten er ieder jaar opnieuw op. Men zou het als symbolisch voor ons polderland kunnen beschouwen. De Deense politie heeft van de politie te Turijn een overjas, een colbertjas en een zegelring ontvangen van een man, die in Turijn in een kliniek voor gees teszieken is opgenomen en deze voor werpen geïdentificeerd als behorende aan Börge Möller, de Deense consulaire ambtenaar, die 16 October uit Antwer pen verdween. De man, die vorige week in Turijn aankwam, had zijn geheugen verloren. Een radiografisch gezonden foto stelde vrienden van Möller in staat hem ondanks een baard van drie da gen te herkennen. Uit het feit, dat zijn voeten sterk ge zwollen waren, concludeert men, dat Möller het grootste deel van zijn reis te voet moet hebben afgelegd. Men is ver baasd, dat Möller half Europa is door getrokken zonder papieren. Toen hij in Turijn aankwam, sprak hij Engels. Ambtenaren van het Britse consulaat onderhielden zich met hem en toen men over sport begon, zeide Möller zich de PROF GERBRANDY VERLIET DE ZAAL TWEEDE KAMER heeft met twee en zestig stemmen vóór en alleen de zes communistische stemmen tegen haar goedkeuring gehecht aan het op 18 April 1951 te Parjjs ondertekende verdrag tot oprichting van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal. Tevoren was een motie-Stokvis (CPN), waarin werd gevraagd een nader onderzoek in te stellen met betrekking tot de grondwettig heid van het verdrag en de stukken in handen te stellen van de commissie van voorbereiding met verzoek om rap port daaromtrent, met drie en zestig tegen zes stemmen verworpen. Een voorstel van prof. Gerbrandy (AR) om de stemming over het ontwerp Dinsdag a.s. te doen ge schieden werd bij zitten en opstaan verworpen. De heer Gerbrandy verliet daar op de zaal. Prof. Gerbrandy (Zie verder elders in dit blad) „gebroeders Hansen" te herinneren. On middellijk werd een onderhoud met de Deense consul en de beide voetballers John en Karl Hansen belegd. Hierbij bleek, dat de man vloeiend Deens sprak. Op een kaart van Europa, die hem ge toond werd, om te zien of hij zich zijn reisroute herinneren zou, wees hij enkele plaatsen in Engeland aan. Men heeft daarom de hoop, dat Möller zich iets zal herinneren van zijn tijd in En geland, alwaar hij gedurende de oorlog heeft gewoond". 'oen WilUam Shepherd Mornson gisteren tot voorzitter van het Britse Lagerhuis werd gekozen, deed hij, alsof hij niet in de voor zitterszetel wilde plaats nemen Hij moest er in worden geduwd Dit gebruik stamt uit de 15e en 16e eeuw, toen het voorzitter schap een impopulaire en gevaar lijke functie was, aangezien de strijd van de koning tegen de macht van het parlement in enkele gevallen tengevolge had gehad, dat de voorzitter werd ont hoofd. De gewezen SS-majoor Walter Reder is te Bologna tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld „wegens .het doen vermoorden van ongeveer duizend Itali aanse burgers". Hij wordt ervan be schuldigd vrouwen en kinderen met vlammenwerpers te hebben laten om brengen en gehele gezinnen levend in hun huizen te hebben verbrand. Tijdens het proces riep een vrouw: „Verbrand hem, schiet hem neer". Honderden ande ren stemden met haar in, zodat de po litie moest verschijnen om een oproer te voorkomen. JJAAR GAAT in Amerika het verhaal van een levensmoede Indiaan, die op een gegeven dag besloot er een eind aan te maken. Hij hield niet van half werk en dus dronk hij een fles rattengif leeg en legde zich daarna dwars over een spoorlijn. De machinist van een naderende trein zag de ge stalte op de rails en'stopte. Hij zorgde e' voor dat de man in een hospitaal terecht kwam, waar men hem volgens de regelen der kunst in het leven wist te houden. De Indiaan voelt zich nu wonderbaarlijk opgeknapt en zegt het leven weer aan te durven. Theodoor durft ook weer wat meer, sinds hij weet, dat mensen gemiddeld tien jaar ouder worden, althans volgens een vooraanstaande Amerikaanse profes sor. Een andere professor, die woon achtig is in Rusland, belooft ons bo vendien een interessante toekomst. Hij zegt, dat he* binnen twintig jaar mo gelijk is, dat mensen reizen naar de maan maken. Als we voor die tijd tenminste niet naar de maan zijn. Kerstmis kondigt zich al aan door de donkere dagen, die er aan voorafgaan. Engelse speelgoedfabrikanten laten' de nadering van het kers'feest blijken door de productie van nieuw speel- goed. Ze hebben nu een pop op de markt gebracht, die zeer geschikt is als copversatievriendinvoor kleine meisjes. De pop kan namelijk bepaalde vragen met „ja" of „nee" beantwoor den. Daartoe heeft het speelding twee knoppen tussen de schouderbladen zit- Excellentie, wij warmen ons wel aan het plan ten, welke het kind zelf kan bedienen D „Een armzalig repertoire voor zo'n pop", zegt u? Dan moet u de redevoe ringen van de Sowjetrussische afge vaardigde in de Veiligheidsraad eens gaan beluisteren. Volgens een journa list van Time heeft Wysjinski slechts éénmaal een vraag met „ja" beant woord. Da* was toen hij een voorstel van een andere afgevaardigde op een U N.O.-vergadering met „nee" beant woordde. De voorzitter vroeg toen- „Zei u: „Nee?" Hierop antwoordde Wysjinski: „Ja. ik zei nee!" Nu we toch in de sfeer van de Verenigde Naties zitten: de Franse ambassadeur in Engeland heeft tijdens 'n lunch in Londen verklaard, dat hij graag zou zien. dat Europa één werd „Maar dan moet men in Engeland wijn als water drinken", zei hij, „want het is volgens mij niet mogelijk tot Europa te be horen als men geen wijn drinkt!" U De Fransen zelf zijn wel de laatsten die water in de wijn zullen doen. In de toekomst zal men uit Languedoe de kostelijke Franse wijn per tank schip naar Groot-Brittannië vervoe ren. Zodoende kan men in één ritjr een half millioen liter van deze dranl verschepen. J_|ET is kenmerkend voor de moeilijk heden, waarin de woningbouw in ons land verkeert, dat de Nationale Wo ningraad het nodig oordeelde een „de monstratief congres" te organiseren. Nóg welsprekender voor de verwarring op dit gebied is het feit, dat op deze in Utrecht gehouden bijeenkomst is gebleken, dat zelfs deskundigen geen weg meer weten in de doolhof van kwesties en derhalve geen duidelijk ant woord konden geven op de vraag hoe het woningbouwvraagstuk moet wor den aangepakt, indien men tot een re delijke oplossing wil geraken. Er zijn in Utrecht experts aan het woord geweest. De hoofddirecteur van de gemeentelijke dienst voor wederop bouw en stadsontwikkeling te 's-Gra- venhage, dr. ir. F. Bakker Schut, be toogde, dat het woningbouwvraagstuk er in de eerste plaats een van finan ciële aard is. Daarmee kunnen wij in stemmen. Hij knoopte daaraan even wel een beschouwing vast over de ver deling van woningen op grond van so ciaal-economische behoefte. Het is ons niet helder voor ogen komen te staan hoe de heer Bakker Schut een vrije financiering aan de theorie van bouw- spreiding wil koppelen. Alsof een ge meente, die geld beschikbaar heeft, be reid gevonden kan worden elders dan binnen eigen grenzen te bouwen! De burgemeester van Bergen op Zoom, Ir. H. B. J. Witte, stelde voor bij een volgende loonronde een huurver hoging toe te passen, daarmee belan dend bij de academische vraag of een huurprijs mag worden afgemeten aan het loon of verbonden moet blijven aan de bouwkosten. Wij zijn van oordeel, dat een gezonde verhouding tussen ka pitaals-investering en rentevoet als ge biedende eis stelt, dat het systeem van bouwkosten-huurprijs nimmer mag worden verlaten. Tenminste niet als principe. Het is evenwel begrijpelijk, dat de economische toestand des lands na 1945 enige deviaties toelaat. Prof. dr. F. de Roos van de Vrije Universiteit in Amsterdam bepaalde zich tot critiek op de rentevoet voor woningbouwleningen Men kan niet verwachten, dat zonder verhoging van de rentevoet ruimer kapitaal voor wo ningbouw vrij zal komen. Op zichzelf is hiertegen niets in te brengen, doch er moet aan worden toegevoegd, dat een verhoging van het renteniveau huurverhoging met zich brengt. Prof. De Roos onderkende uiteraard deze moeilijkheid. Hij wil haar oplossen door een methode van „overbruggingstoeslag op de jaarlijke exploitatiebijdragen". Waarmee een verregaand ongezonde toestand zou blijven voortbestaan. Nee, bijzonder verhelderend heeft dit demonstratieve congres zeker niet ge werkt. Of het zou moeten zijn, dat wij nu met zekerheid weten, dat ook de deskundigen de problemen niet aan kunnen. Naar onze mening wordt niet vol doende rekening gehouden met het feit, dat woningbouw een kapitaals kwestie ié. Dit kapitaal moet komen van besparingen, zoals vroeger. Op zichzelf zijn de vermaningen van mi nister In 't Veld juist. Ons volk kan geen twee dingen tegelijk doen: zijn nationale inkomen voor consumptieve doeleinden gebruiken en terzelfdertijd van hetzelfde geld sparen voor woning bouw! Nu wil het ongeluk, dat de Overheid nog nimmer grote voortvarendheid heeft getoond op het gebied van mede werking met particulieren, die kapitaal voor woningbouw vrij hadden. Deze mensen zullen meer dan vroeger het e val is geweest beschikkingsrecht over aldus gebouwde huizen moeten hpij- gen De regelzucht van de Ove neid schrikt tallozen af. In een van de laatste afleveringen van het centraal orgaan voor de bouw wereld COBOUW, werd opgemerkt, dat er werkloosheid in het bouwbedrijf be staat. terwijl honderdduizenden Neder landse gezinnen niet behoorlijk kun nen worden ondergebracht en het fi nancieren van de woningbouw in 1952 nog lang niet vaststaat. Wanneer wij alle redeneringen van het demonstratieve congres nauwkeurig nagaan, dan blijft er voor ons slechts één conclusie: bij een voldoende voor ziening van bouwmaterialen en bij werkloosheid onder de bouwvakarbei ders moeten meer woningen kunnen worden gebouwd. Dit is evenwel alleen mogelijk, indien de Overheid aan de burger meer vrij heid laat. Indien een „spaarder" uit eigen middelen een huis wil laten bou wen, dan moet men zijn loffelijke am bities niet in een papieren warwinkel laten doodlopen. Men geve hem boven dien een ruimer beschikkingsrecht. Wij zijn ervan overtuigd, dat alléén dit middel de woningbouw in het rechte spoor brengt. Prins Bernhard is gisteren per vlieg tuig uit New York naar Nederland ver trokken. Op uitnodiging van de Ameri kaanse marine heeft hij een bezoek van twaalf dagen aan de Verenigde Staten gebracht. Hij bezocht o.m. marine-in stallaties aan de Atlantische kust.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1