Een half milliard mark voor de ontginning van het Eemsland Meneer pastoor is in Frankrijk de slechtst betaalde arbeider Bouwnijverheid heeft geen al te ongunstige vooruitzichten Artis bezit zeldzame verschijning Duitsers bevreesd voor Nederlandse eisen Groot gebied werd vele eeuwen verwaarloosd r\E BIJNA 500.000 inwoners van het Eemsland bestonden voor Duitsland niet, tot in 1949 in Nedersaksen ge ruchten de ronde deden, dat Neder land bij een vredesconferentie met Duitsland wel eens aanspraken op dit gebied zou kunnen doen gelden. In Osnabrück trok men bedenkelijke ge zichten. Want op welke gronden zou men zich tegen dergelijke eisen kun nen verzetten? Men had voor dit ge bied immers nooit iets gedaan en het volslagen verwaarloosd. Om op alle gebeurlijkheden vootrbereid te zijn, werd onmiddellijk een commissie in het leven geroepen, die een groot scheeps ontginningsplan voor het Eemsland moest uitwerken. Met deze werkzaamheden kwam zij in Mei van het vorig jaar gereed. Bidault naar Washington muffig. C>Luieii, IDEALE LUIERS Voorstellen ter verbetering van de toestand Bittere armoede ten plattelande Arabisch overleg op 10 November te Parijs Toestel met de Prins „hing' een uur boven Schiphol Amerikaanse protestanten waarschuwen Truman Kapitaalvoorziening het grote probleem Materiaal en werkkracht voldoende voorhanden Meineed zwaar gestraft Nieuwe plv. chef van de marinestaf Churchill benoemt- minister van Openbare Werken Helderse visser schonk een inktvis Aggressief en vraatzuchtig VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 (Van onze correspondent te Berlijn). yLAK tegen de Nederlandse grens in de trechter, die door de Vechte en de Eems gevormd wordt, ligt een bijna 400.000 hectaren groot gebied, dat vrijwel uitsluitend uit moeras en veen bestaat. Het is het Eemsland, één der meest verwaarloosde gebieden van gans Duitsland, waaraan de moderne ont wikkeling onopgemerkt voorbij gegaan schijnt te zijn. Door de Boertanger veengronden loopt geen enkel spoor. Do wegen, voor zover aanwezig, zijn onbegaanbaar. Er ontbreken kanalen. Er is geen gas, geen electriciteit. Zelfs de spoorweg, die van Rheine langs de Oostelijke oever van de Eems naar Bmden loopt, heeft voor de ontsluiting van genoemd gebied geen enkele be tekenis. Het enige verbindingsspoor van Lathen naar het aansluitende Olden- burg en Nedersaksen is namelijk by het plaatsje Werlte onderbroken, zodat de bewoners van het Eemsland de omweg over Rheine of Emden moeten kie zen om ln Nedersaksen te komen. In de preambule van het tienjaren plan, dat de commissie aan het staats- ministerium van Nedersaksen voor legde, staat letterlijk te lezen: „Hol land heeft in een memorandum een groot gedeelte van het Eemsland voor zich opgeëist met de motivering, dat de Duitsers blijkbaar niet in staat zijn het te ontsluiten. Door het ver lies van Indonesië verarmd en door zijn bevolkingsoverschot gedreven, zal Holland de eisen van dit memoran dum bij de vredesonderhandelingen zeker herhalen. Alhoewel deze aan spraken niet meer dan morele beteke nis bezitten, bestaat toch het grote ge vaar, dat dit „oerduitse" door zijn olievoorraden bijzonder waardevol ge bied verloren kan gaan". Dit bewijs1, met welke politieke oogmerken de overhaaste ontsluiting van het eeuwen lang verwaarloosde Eemsland ter hand werd genomen. Tienjarenplan pjET tienjarenplan, dat voorziet in de ontginning van ruim 100.000 hec taren moeras- en veenland, zal in to taal een half milliard mark kosten. Dit kapitaal wordt gedeeltelijk bijeen gebracht door het land Nedersaksen, gedeeltelijk door de West-Duitse Bondsregering en verder nog door en kele grote bedrijven in het Roerge bied, die in de olieindustrie en de verveenderij van het Eemsland zijn geïnteresseerd. De werken zelf wor den uitgevoerd door de Eemsland- maatschappij, die voor het tienjaren plan verantwoordelijk is. Bij de ont ginning en het bewoonbaarmaken van het Eemsland moet men practisch van de allereerste levensbehoeften uit gaan. Er is geen drinkwater. Bijgevolg moeten zeven watertorens gebouwd worden, die tezamen bijna Vk millioe^ mark kosten. Er zijn geen afwate ringskanalen. Daarom moesten er on middellijk elf gegraven worden, wat de Eemslandmaatschappij weer vier millioen mark lichter maakt. Dan moe ten duizenden tonnen zand in dit moe rasgebied getransporteerd worden. Vóór men echter hieraan toe is, moe ten wegen worden aangelegd, waar over auto's kunnen rijden en de reu zenploegen kunnen worden aangevoerd, die het veen moeten omleggen. Plaats voor 40.000 boeren QNDANKS de reusachtige sommen, die bij de uitvoering van al deze werken noodzakelijk zijn, verwacht men toch, dat de benodigde investe ringen niet onrendabel zullen blijven. Men heeft uitgerekend, dat 40.000 boe ren in het ontgonnen gebied een nieuw bestaan zullen vinden. Boven dien wordt er een groot aantal nieuwe industrieën gevestigd. Met de uitvoering van deze plan nen ;s reeds een begin gemaakt, maar dit neemt niet weg, dat de droom van een bloeiende industrie in het ver waarloosde Eemsland nog wel enige jaren op zijn verwezenlijking zal laten wachten. De plaatsvervangende premier en mi nister van defensie van Frankrijk, Georges Bidault, wordt hedenmorgen in de Amerikaanse hoofdstad verwacht, waar hij besprekingen zal voeren met de Amerikaanse minister van defensie Robert Lovett. In welingelichte kringen kent men grote betekenis aan deze bespreking toe. Daar komt HET IS, ALSOF HM ZEGGEN WIL: „Ik zou wel graag Uwvriendje willen zijn!" In z'n TEDDY luier voelt hij zich echt be haaglijk en is daardoor in 'n beminnelijke stemming. Een baby in een TEDDY luier is een tevreden babyl (Advertentie, Ing. Med.) Ook het buitenland tracht door allerlei acties de verkeersongeval len in te perken. Bovenstaande op name werd in München gemaakt, waar een massale optocht de trieste afloop van de verkeerson gelukken in het lopende jaar sym boliseert. Voorop gaan 217 „doden", gevolgd door 5542 gewonden op krukken of met hoofdverbanden. (Van onze correspondent in Parijs) „nE glechtst betaalde arbeider in Frankrijk is tegenwoordig „monsieur le curé", meneer pastoor", constateert een groot weekblad in een interessante analyse over de ontwikkeling van de jongere geestelijkheid in het land, dat zich „de oudste dochter der kerk" noemt. Sinds een halve eeuw kunnen hier grondige veranderingen geconstateerd worden. Een van de opmerkelijkste feiten is, dat het platteland niet meer, zoals vroeger, het onuitputtelijke reservoir is, waaruit de geestelijken voortkomen. Het dalen van het geboortecijfer onder de boeren stand, de vlucht van het land naar de stad en de drang naar sociale verbetering heeft de toestroming van jaar tot jaar zwakker zien worden. Tegenwoordig komen de jonge geestelijken uit de stad, uit de kringen van de hogere burgers, uit de middenstand, maar ook, in opvallend toenemende mate, uit de arbeiders- families. Uit de adel komen nog steeds priesters voort, zoals altijd het geval is geweest, doch meer voor de orden; in het algemeen is de sterke belangstelling voor de kloostergemeenschappen opvallend. De clerus in de orden maakt tegen woordig vijf en twintig procent van de gehele geestelijkheid uit, in 1841 slechts tien procent. gunstiger dan bijvoorbeeld in Italië of Spanje, om niet te spreken van enige overzeese landen, zoals Brazilië 1 6600) of zelfs Guatemala 1 28000). De bezetting in de steden is echter veel ongunstiger dan op het platteland, waar driemaal zoveel priesters zijn, hoewel in Frankrijk de verhouding tussen de boerenbevolking en de stads bevolking steeds meer ten gunste van de laatste is veranderd (43 57 pet.). Moderne leest TER verbetering van deze toestanden worden verschillende voorstellen gedaan. In de eerste plaats moet de volkomen verouderde geografische in deling van de parochies, die nog uit de tijd van Karei de Grote stamt, veran derd worden. Men wil de concurrentie tussen de orden en de wereldlijke geeS' telijken, waarbij de laatsten onvermij delijk het onderspit moeten delven, be perken. Verder moeten de seminaria grondig gemoderniseerd worden, de jonge geestelijken moeten vertrouwd raken met sport en handwerk en de taal diergenen, tot wier harten ze moe ten spreken. Ten slotte wordt voorge steld kleine regionale gemeenschappen van geestelijken op te richten, die hen uit hun neerdrukkende isolatie móeten- halen, maar ook door samenwerking tot grotere beweeglijkheid en betere sociale voorwaarden zullen brengen. De Katholieke kerk in Frankrijk, die zich uit eigen middelen moet onder houden, heeft in de loop van haar ge schiedenis steeds weer nieuwe moge lijkheden voor zichzelf ontsloten. Dat zij tegenwoordig, in een land, waar de godsdienstbeoefening sterk achteruit gegaan is, nieuwe toevoer krijgt uit arbeiderskringen en dat zij zelfs pries ters uit de arbeidersstand naar de fa brieken en arbeiderswijken kan stu ren, is het beste bewijs hiervoor. r\E positie van de plattelands-pastoor is noch in materiële, noch in morele zin benijdenswaardig. Van de offer penningen, die de gelovigen opbrengen en die aan de bisschoppelijke administra tie afgedragen worden, ontvangt de geestelijke maandelijks tussen de 2000 en 5000 francs (ongeveer 20 tot 50 gul den), dus zo goed als niets. Wel zijn er rijke en vrijgevige gemeenten, maar deze zijn in de minderheid en alleen in de Elzas krijgt de pastoor van de staat een salaris van 20.000 francs (on geveer 200 gulden) per maand, dat ook nog bescheiden genoeg is. De platte lands-pastoor, die gewoonlijk de gees telijke zorg heeft voor verschillende parochies er zijn tegenwoordig 15.416 kerken zonder eigen geestelijke heeft een buitengewoon zwaar le ven, zonder over de middelen voor een waardig optreden te beschikken en boeken te kunnen aanschaffen. Het gevolg is, dat de geestelijke herder zeer eenzaam leeft temidden van zijn gemeente, vooral op het land, waar de jonge kapelaan, die pas van het semi narium komt, niet altijd de taal ver staat van hen, wier zielszorger hij is. Slechts in enkele streken heeft de geestelijke tenminste het voordeel, dat hij in de sociale verzekering opgeno men wordt. Er zijn thans in Frankrijk ongeveer 42.500 wereldlijke priesters, dat^ wil zeggen één geestelijke op 1029 inwo ners; deze toestand is echter altijd nog Commando Midden-Oosten De politieke commissie van de Ara bische Liga zal omstreeks 10 Novem ber te Parijs vergaderen ter bespreking van het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten. Parijs is als ver: gaderplaats gekozen, omdat de meeste ministers van buitenlandse zaken zich op dat ogenblik in de Franse hoofdstad bevinden voor de algemene vergade ring van de V.N. De aanwezigheid van Eden, Schuman en Acheson schept voorts een betere contactmogelijkheid dan bij een bijeenkomst in een Arabisch land. Z.K.H. Prins Bernhard is gisteroch tend omstreeks half tien op Schiphol teruggekeerd van zijn bezoek aan de Ver. Staten, waar hij o.a. president Tru- man heeft ontmoet en verscheidene marine-installaties heeft bezichtigd. De KLM-constellation „Friesland", waar mede de prins de overtocht maakte, verscheen omstreeks half negen boven Schiphol, doch moest een uur blijven cirkelen wegens de dichte mist, die zelfs een radarlanding onmogelijk maakte. H.M. de Koningin, die met prinses Beatrix naar de luchthaven was gekomen om de prins af te halen, moest dan ook al die tijd wachten totdat de „Friesland" was binnengepraat. Het algemeen bestuur van de natio nale raad van de Kerken van Christus, die de meeste Protestantse en Oost- orthodoxe kerkgangers in de V.S. ver tegenwoordigt, heeft president Tru man gewaarschuwd, dat, indien hij de benoeming van een ambassadeur bi) het Vaticaan niet intrekt, de tegen stellingen, die in Amerika hierdoor zijn opgewekt, nog erger zullen wor den. (Van onze parlementaire redacteur). jrR ZULLEN, volgens de voorzichtige opzet van de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting mr. dr. J. In 't Veld, ln 1952 minstens 40.000 woningen gebouwd worden. Dat ls inderdaad een zeer sobere raming; men rekent uiteraard op het gereedkomen van veel meer huizen. Als de minister zyn geheime wensen zou blootleggen, dan zou ook hy vermoedeiyk erkennen, dat zyn verwachting niet onder de 50.000 biyft. In 1951 komen 54000 wonin gen klaar en dat ondanks de bouwstoppen (van 3 Januari tot Februari en van Maart af). Het is dus zeker niet overdreven voor 1952 te rekenen op 50.000 woningen. MAAR de zaken zich op het ogenblik laten aanzien, schuilen eventuele moeillijkheden slechts in één hoek. Er zijn ondanks de defensie-opdrach ten, die prioriteit genieten voldoen de bouwvakarbeiders beschikbaar, zo dat van die zijde geen stagnatie dreigt. Materialen, zoals hout, stenen, dak pannen, cement, beton, ijzer, glas, enz. zijn er genoeg aanwezig en stellig zal ook de nodige bouwgrond gevonden worden. In alle gemeenten kampt men met een tekort aan woningen; het ligt dus voor de hand, dat de gemeente besturen alles in het werk zullen stel len, om grond bouwrijp te maken en ter beschikking te stellen. Toegegeven moet worden, dat dit in een aantal ste den niet gemakkelijk is. Deviezen kunnen voor de woning bouw ook beschikbaar gesteld worden. Daar dreigen dus evenmin gevaren. Kapitaal te kort MOEILIJKHEDEN levert alleen de kapitaalvoorziening op. Uitkomst kan brengen een grote premielening, waarvoor de plannen door minister In 't Veld ter beoordeling aan de minis terraad zijn voorgelegd. Gedacht is aan een lening van 100 millioen te gen een rente van 2'/t procent. Op het ogenblik is nog niet bekend, wat er uit de bus zal komen. Als deze lening geheel voltekend wordt, zullen er 10.000 woningen uit gefinancierd kunnen worden, waar door niet 15.000, maar 25.000 woning wetwoningen goedkeuring kunnen ver krijgen. Wel zal dan nog een aanvul lende begroting moeten verschijnen, aangezien de nu ingediende gebaseerd is op de bouw van 40.000 woningen in 1952 in totaal. De minister hoopt, dat het boven dien aan de gemeentebesturen geluk ken zal van hun eigen gemeentenaren geld voor de woningbouw aan te trek ken. Tot nog toe slaagden zij daarin gedeeltelijk. Met behulp van deze bijzondere fi nancieringsmaatregelen zal de woning bouw slechts voor 1952 in een zo grote omvang verzekerd kunnen worden. Als de toestand inmiddels niet veran dert, staat ons land voor 1953 weer voor dezelfde moeilijkheden. Het te kort aan geld spruit voornamelijk voort uit het te weinig sparen, welke oorzaken aan dit verschijnsel dan ook ten grondslag liggen. Wie zal zeggen, of daarin in 1952 een verbetering zal in'reden? Het ziet er niet naar uit. De prijs blijft gelijk op EEN verlaging van de prijs van wonigen in ons land zal stellig niet gerekend kunnen worden. De enige factor, die misschien in die richting zou kunnen werken, is een eventuële arbeidsvermindering, doch aan de an dere kant heeft een toenemende werk loosheid zulke nadelige gevolgen voor ons maatschappelijk leven, dat gehoopt moet worden, dat zij uitblijft. Wellicht zou een rationeler bouw een prijsverlagende tendens kunnen in luiden, doch de rationalisatie kan niet zó ingrijpend meer zijn, dat zij tot fi nanciële voordelen van enige beteke nis leidt. De in 1951 to> twee keer toe afge kondigde bouwstop blijkt, wanneer men een productie van 54.000 wonin gen in aanmerking neemt, in het alge meen niet tot vermindering van de bouwactiviteit geleid te hebben. Wel is er een meer regelmatige bouw be reikt en wel in deze zin, dat zonder stoornis, zonder bijvoorbeeld een ge brek aan materialen, doorgewerkt kon worden. En ook zonder organisatorische moeilijkheden voor de aannemers, die anders welicht bovendien minder goe de arbeidskrachten in dienst genomen hadden, ten koste van de soliditeit van de bouw. Nu de bouwstop van de baan is, er genoeg bouwvakarbeiders, materialen, deviezen en met enige goede wil ook genoeg bouwgrond beschikbaar zijn en alles in het werk gesteld wordt om de kapitaalvoorziening te verzekeren, 1* de verwachting zeker niet te hoog ge spannen, als op het gereedkomen van 50.000 en waarschijnlijk van ten minste 50.000 woningen in 1952 gere kend wordt. Voor het Arnhemse gerechtshof heb ben in hoger beroep twee mannen en een vrouw terecht gestaan, die mein eed hebben gepleegd in een diefstal zaak, waardoor een rijwielhandelaar onschuldig werd veroordeeld. Een hun ner, de rijwielhersteller H. uit Nij megen, had een onderstel van een bakfiets gestolen en verkocht. De beide anderen wisten ervan. Niette min verklaarden alle drie voor de rechtbank, dat een rijwielhandelaar de diefstal zou hebben gepleegd. In hoger beroep kwamen de leugens aan het licht. Het trio werd vervolgd. Het Hof heeft thans de dief veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf en zijn medewerkers resp. tot anderhalf jaar en een jaar. OUD KATHOLIEKE BISSCHOP IN ESSEN GEWIJD Donderdag is te Essen dr. J. J. Dem- mel tot oud-katholiek bisschop gewijd door prof. dr. A. Rinkel, oud-katholiek aartsbisschop van Utrecht. Vele hoge geestelijken der kerk uit Nederland en Duitsland waren tegenwoordig, evenals de aartsbisschop van Canterbury. Wincton Churchïll heeft de benoe ming bekend gemaakt van Lord Cherwell tot atoom-minister. Lord Cherwell zal belast worden met het toezicht op de atoom-onder zoekingen en de atoom-productie. Commandeur G. Koudijs, thans plaatsvervangend chef marinestaf, is aangewezen voor de functie van com mandant van Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" in de rang van ka pitein ter zee. Hij wordt 5 November als plaatsvervangend chef marinestaf opgevolgd door kapitein ter zee H. Bos, thans commandant van Hr. Ms. kruiser „Tromp" in de rang van com mandeur. De commandeursrang is een tijdelijke rang, welke o.m. is verbon den aan de functie van plaatsvervan gend chef marinestaf. Churchill heeft de 47-jarige David '.ccles, die als econoom in de Raad van üuropa naam heeft gemaakt, tot mi nister van openbare werken benoemd. Tevens werd Eccles benoemd in de Kroonraad. In de kleine zaal van het Artis-aquarium zwemt sinds kort in een groot bassin één van de meest griezelige, vechtlustige en vraatzuchtige bewoners der wereldzeeën rond, een octopus ofwel inktvis. Het ls een wonderiyk dier met acht lange gryparmen, die leder bezaaid zjjn met tientallen zuignappen. Kronkelend en wriemelend zoekt de inktvis een geschenk van een Hel derse visser daar ln het aquarium zjjn weg over de zandbodem en tussen grote stenen, schiet plotseling als een pyi uit de boog weg om even onver wacht ineen te zakken tot een wirwar van armen, die zich oprollen «en weer strekken, steeds tastend en zoekend, zonder in de war te geraken hetgeen voor bezoekers volkomen onbegrijpeiyk is. (Door oude vissers wordt wel eens beweerd dat het beest zoveel armen heeft opdat er altyd enkele vry zouden zyn om de andere uit de knoop te halenSoms doet de octopus denken aan de één of andere komische Walt Disney-figuur die na een windhoos achtige spurt eensklaps moedeloos terneer zit tussen een doelloos wrieme lende massa armen. De acht-armige Artis-inktvis die „slechts" vv.citig centimeter lang is, verschilt alleen in grootte van de enorme soortgenoten uit verschillende wereldzeeën, waarover de meest lugu bere verhalen in omloop zijn. en die niet voor niets de nachtmerries van de oceanen worden genoemd. In Japanse wateren schijnt het nog al eens voor te komen, dat deze kraken, zoals ze ook wel worden genoemd, vissers scheepjes doen kantelen. Men heeft meerdere malen walvissen gevangen, die door inktvissen bleken te zyn aan gevallen. Diepe afdrukken in de huid, ter grootte van ontbijtbordjes, wezen de plaatsen aan, waar de zuignappen van de octopus zich aan de prooi had den vastgezogen. De dieren houden er een hypermo derne manier van voortbewegen op na, berustende op het principe van een straalvliegtuig, waarbij zy (misschien een tip voor de moderne techniek!) feiteiyk achterstevoren zwemmen. Wat ogenschynlijk de kop is, is in werke- iykheid het lichaam, dat als een nyl- paardkop vooruit steekt. Het dier zuigt zich vol water en perst dit ver volgens met volle kracht door een soort „uitlaatpijp" die by de ge wone ademhaling zeer goed te zien is naar achteren. Hierdoor wordt de octopus voortgestuwd, terwijl de ten takels zich tot een lange sliert samen vouwen. Zo stort de octopus zich ook op z'n prooi (mosselen of krabben), omstrengelt het slachtoffer met de vangarmen en verorbert het, waarbij het dier gebruk maakt van een Zeer sterke snavel, c--i typische bek, die men eerder bij een vogel dan by een zeedier zou verwachten. Maakt het dier zich kwaad of is het bang, dan kan het letteriyk van kleur verschie ten. Van lichtgrijs kan het tot diep bruin worden. En dan heeft de octopus natuuriyk nog de eigenschap, waaraan hy één van z'n bijnamen heeft te danken: 't spuiten van inkt, een donker-gekleur- de vloeistof, die de inktvis in geval van gevaar als een „rookgordyn" om zich heen spreidt, ten einde zich aan het oog van z'n vervolger te onttrek ken. Van sommige inktvissoorten wordt de „inkt" zelfs door kunstschil ders gebruikt. Artis is terecht trots op deze nieu we aanwinst, die men slechts zelden in een aquarium kan zien en die men daar helaas! slechts kort in le ven kan houden. De oppassers moeten het dier dubbel goed in het oog hou den omdat inktvissen er niet tegenop zien uit het water te klimmen en een tydje op het land rond te scharrelen. Het zou minder op prijs worden ge steld, indien de octopus, gebruik ma kende van de zuignappen aan z'n grijp armen, langs de glaswand van het aquarium klom en een kykje ging ne men in naburige bassins

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7