J Eisenhower wil Westeuropese troepen versneld tempo gevechtsklaar maken in Binnenkort een bespreking tussen Eden en Salah El Din Pasja Vraagt Engeland om vergroting van de Amerikaanse steun? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Beroep op Truman om verzending van wapens te bespoedigen Geschenk van Koning George aan President Truman Enig licht in de Larense moordzaak Spoorkaartje wordt niet duurder NEDERLAND IN KOLENNOOD 15 procent minder cokesdan vorig jaar Een week langer Kerstvacantie Amsterdam sluit 's Zaterdags niet Conflict tussen recht en recht Zaterdag 3 Nov. 1951 /6e Jaargang No. .11250 Dagblad voor Den Helder, KoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna Liever in 1952 twintig parate divisies dan zesfig in 1954 Bewapeningsplan in nieuwe richting Oorlog tussen Engeland en de V.S. ondenkbaar Derde arrestatie verricht W.ee^eücM Ontwerp-Cremaliewet naar Raad van State Eerste Britse divisie naar de Suez-Kanaalzöne Hamman sprak zes uur met Churchill c.s. De bevolking krijgt: Het Britse vleesrantsoen wordt weer verlaagd DIT is het tragische aan het steeds gewelddadiger vormen aannemen de conflict tussen Groot-Brittannie en Egypte: het is een conflict tussen recht en recht. Het Suezkanaal vormt de directe verbinding tussen Engeland en Australië, Nieuw-Zeeland, Hongkong, Malakka, Ceylon, India, Pakistan en Brits-Oost-Afrika. Het is de hartader van het Britse Gemenebest. Wordt deze afgesneden dan sterft het Gemene best. Maar het Gemenebest heeft on getwijfeld recht op leven. BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 3 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten /^ENERAAL DWIGHT EISENHOWER zal volgende week met president Truman een plan bespreken om de Westeuropese troepen in versneld tempo gevechts klaar te maken, zo wordt van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. Eisenhower gaat er van uit, dat twintig gevechtsklare divisies in Juli 1952 meer waard zijn dan een plan voor zestig divisies in 1954. In Noordatlantische militaire kringen is men van gevoelen dat het volledige Russische leger van een honderd tachtig-tal divisies geen onmiddellijk gevaar oplevert, maar wel de gevechtsklare Russische en Duitse divisies die thans ht Oost-Duitsland oefenen. Het plan van Eisenhower zou wijzigingen in de schema's voor de wapenproductie in Europa en de Verenigde Staten meebrengen. Ottawa gericht, waarin hij heeft aan gedrongen op de noodzaak voor hem om zo vlug als maar mogelijk is over divisies „op voet van oorlog" te besch'k- XI AAR in welingelichte kringen te Washington wordt vernomen, zou de „raad der wijzen" van plan zijn het plan voor de Atlantische herbewapening een nieuwe richting te geven. Om strategi sche, politieke en vooral economische redenen zou de raad de Europese lan den vragen voor het ogenblik het doel van zestig divisies, dat zij zich voor 1954 hadden gesteld, te vergeten en al hun krachten in te spannen voor de bewapeningsproductie, ten einde de twintig divisies, die op het ogenblik onder de wapenen zijn, in de kortst mo gelijke tijd uit te rusten. Eisenhower heeft reeds een dringen de oproep tot de Atlantische raad te ken. Als Europa er al in is geslaagd de twintig divisies, waarin voor 1951 was voorzien, te mobiliseren, dan is het vol gens Eisenhower nog niet in staat ge weest deze divisies behoorlijk uit te rusten. Het nieuwe bewapeningsplan zal een punt van bespreking uitmaken op de conferentie, welke Eisenhower met Truman zal hebben. Men meent, dat de generaal er op zal aandringen, dat de verzending van Amerikaanse wapens naar Europa bespoedigd wordt. Fechteler naar Londen ADMIRAAL William Fechteler, chef van de Amerikaanse marinestaf, zal Zondag te Londen aankomen voor een verblijf van veertig uur. Hij zal bespre kingen voeren met Britse en Ameri kaanse militaire leiders en vooraan staande diplomaten. Prinses Eiizabeth van Engeland heeft aan het einde van haar bezoek aan Washington de president een geschenk van haar vader overhandigd, bestaande uit een achttiende eeuws landschap, President Truman bereidde Prinses Eiizabeth met haar echtgenoot hartelijke ontvangvt op het vliegveld te Washington. Door een toevallige samenloop van omstandigheden, heeft men, volgens de Tel., kunnen reconstrueren, dat de tweevoudige moord op de Duitse koop lieden, Carl en Sigmund Horn, in de Larense villa moet zijn gepleegd in de avond van Zaterdag 11 Juli '42. Inmid dels heeft de rijksrecherche de 64-jarige Bussumer A. C. gearresteerd, die er van wordt verdacht als vertrouwensman van mevrouw Sch. in de nasleep van de tnoord een uiterst dubieuze rol te hebben gespeeld. A. C. was rechercheur bij de Bus- sumse gemeente-politie tot hij voorjaar 1939 werd gepensionneerd. Vóór en na de moord was hij zeer bevriend met mevrouw Sch. Deze verzocht hem, zo als gemeld, in zijn functie van particu lier detective, alles in het werk te stel len om de nalatenschap van Sigmund Horn, welke bij de Amsterdamsche Bank te Nijmegen was gedeponeerd, machtig te worden. C. gaf zich bij de directeur van de bank, de inmiddels overleden heer Cos- ter, uit voor SD-er. Toen de bank- directie zich van alle intimidatie niets bleek aan te trekken en weigerde om hem, de schenkingsakte ten spijt, geld en juwelen mee te geven, dreigde hij Verwachting tot Zaterdagavond Wisselend bewolkt met voor namelijk in de kustprovincies enkele buien. Matige nu en dan vrij krachtige wind tussen West en Noord-West. Iets kouder dan gisteren. ZONDAG: zon op 7.38, onder 17.08; maan op 13.46, onder 20.59. MAANDAG: zon op 7.40. onder 17.06: mnan op 14.16. onder 22.28. de SD te zullen waarschuwen. De SD kwam, maar de nalatenschap bleef be houden. Na deze gebeurtenis bleef C. de villa van mevrouw Sch. frequenteren. Na de oorlog was hij o.m., in losse dienst, bij het bewakingspersoneel van een che mische fabriek te Naarden ingedeeld. Een wetsontwerp, houdende voor schriften in zake crematie en balse ming van lijken, zal dezer dagen de Raad van State bereiken. spiegel en versierde kandelaars, die bij elkaar horen. Zij zeide, dat de restauratie van het Witte Huis de belangstelling van de ge hele wereld had getrokken en dat haar vader ter herinnering aan zijn verblijf aldaar dit geschenk wenste te geven. Het was bedoeld voor de blauwe kamer. De president zeide in zijn antwoord, dat de betrekkingen tussen Amerika en Engeland zich steeds verbeterd had den. Een oorlog tussen beide landen was even onder kbaar als een oorlog tussen staten der Verenigde Staten on derling. Hij zeide te hopen, dat spoedig de tijd zou komen, dat dit van alle lan den gezegd kon worden en dat oorlog eenvoudigweg onmogelijk zou zijn. Even na zeven uur (Ned. tijd) be steeg het prinselijk paar het vliegtuig, dat naar Montreal vloog. Tevoren had den prinses Eiizabeth en prins Phillip nog een snelle tocht langs de beziens waardigheden van Washington gemaakt Een verhoging van de reizigerstarie ven bjj de Nederlandse Spoorwegen is zeer onwaarschijnlijk, zo meldt H. V. V. Toen minister Wemmers de zer dagen over verhoging der tarieven sprak, had hy volgens dit blad uit sluitend het oog op de goederen tarie ven en dan inzonderheid op die voor stukgoederen. Verhoging van de prijs van het spoorkaartje ligt zeker niet in de bedoeling. DE Egyptische minister van buiten landse zaken, Salah El Din Pasja, zal binnenkort te Parijs een bespreking hebben met zijn Engelse ambtgenoot Eden om deze op de hoogte te stellen van de houding van Egypte na het op- Vrijdag heeft Avereli Harriman een bezoek gebracht aan Londen en zes uur lang besprekingen gevoerd met premier Churchill, de Brise minister van buitenlandse zaken, Eden, de mi- In aansluiting op zijn verklaring over de nijpende kolensiuatie in Ne derland heeft minister Van den Brink gisteren meegedeeld, dat op cokes dit jaar een restrictie van vijftien procent zal worden toegepast, zodat aan afne mers slechts vijfentachtig procent van het verbruik in 19491950 zal mogen worden afgeleverd. De voorziening van industrie en huisgezin met brandstoffen is voor bet lopende kwartaal gewaarborgd, mits de grootst mogelijke zuinigheid wordt betracht. Over de brandstoffenvoorziening voor het eerste kwartaal 1952 kon de minister nog geen concrete medede lingen doen in verband met de afhan kelijkheid van het buitenland en de ternationale afspraken, die, gezien de marktsituatie, thans overal ter wereld laat tot stand plegen te komen. Tijdens zijn verblijf te Beiroet heeft de regering van de Libanon dr. A. Plesman benoemd tot officier in de orde van de Ceder. De a.s. Kerstvacantie is voor de rijksscholen met ruim een week ver lengd ten gevolge van de precaire brandstoffenpositie. Voorts heeft de minister van onderwijs, Kunsten en wetenschappen een circulaire gezon den aan de gemeentebesturen en de besturen van de gesubsidieerde bijzon dere scholen, waarin de minister er met klem op aandringt dat zij voor hun scholen een gelijke maatregel treffen. Aan het verzoek van de minister van Economische Zaken om op Zaterdag kantoren en scholen te sluiten, zal Amsterdam, volgens de Tel., niet vol doen. Het gemeentebestuur is van mening, dat de sluitingsmaatregel slechts een zeer geringe kolenbesparing zou ople veren, zodat men er de voorkeur aan geeft niet over te gaan tot deze voor de gemeentehuishouding ingrijpende maatregel. V.l.n.r. Ha,.,nan, Waiter Gijjord, de nieuwe Amerikaanse ambassa deur en Anthony Eden op Hyde Park Gate, waar premier Churchill een lunch aanbood. nister van financiën, Butler, de minis- van coördinatie van vervoer, brand stof en kracht, lord Leathers, en de Amerikaanse ambassadeur in Londen, Walter Grifford. In gewoonlijk welingelichte kringen verklaart men, dat de besprekingen ge handeld hebben over de moeilijkheden van Groot-Brittannie om zijn herbe wapening te financieren. Men verwacht, dat hieruit een ernstige economische crisis zal voortvloeien, die een prijsstij ging ,voor de essentiele goederen met zich mede zou brengen en dat een be langrijke vergroting van de Amerikaan se economische steun tot de mogelijk heden zou doen behoren. Voorts zou Harriman Eden op de hoogte hebben gebracht van de recente Amerikaans-Perzische besprekingen over de mogelijkheid van een hervat ting van de Perzisch-Britse onderhande lingen. Men is ook van mening, dat de Brits- Egyptische betrekkingen ter sprake zijn gekomen evenals de verdediging van het Midden-Oosten. Men meent verder, dat een spoedige ontmoeting tussen president Truman en premier Churchill alsmede een conferentie tus sen Eden en zijn Amerikaanse ambt genoot Acheson behandeld is. Dezelfde avond nog zou Harriman een onderhoud hebben met generaal Eisenhower in Parijs. De Britten zullen met ingang van Zondag 11 November wekelijks voor twee pence minder vlees kunnen ko pen. Het rantsoen heeft dan de waarde van een shilling vijf pence. ■"X ri eezic+rr op caclanTsooG vanaf h&t zwane-water. zeggen van het Engels-Egyptische ver drag. Het betreft hier geen eigenlijke onderhandelingen. Vliegtuigen van de RAF brengen thans onderdelen van de eerste Brits# divisie en de daartoe behorende garde brigade over van Tripolis naar de Suez- kanaalzone. Inmiddels verlaten de Egyptische ar beiders, onder druk van bedreigingen van anti-Britse zijde, in groten getale hun werk. De Egyptische leider van de officiersclub te Ismailia is gisteren „voor de derde en laatste maal" ge waarschuwd, dat hij levend verbrand zou worden, als hij voor de Britten bleef werken. Het lossen en laden door niet-mili- tairen ligt te Port Said en Suez geheel stil waardoor op geen enkel schip ge werkt wordt. „Schepen met voorraden voor de Egyptische luchtmacht en de Egyptische spoorwegen zijn niet gelost. Zij zijn derhalve gedwongen koers te zetten naar het Verre Oosten". Aan de andere kant bezit Egypte het recht op de volledige onafhankelijk heid en souvereiniteit. Op het ogen blik wordt dit recht juridisch beperkt door het Brits-Egyptische verdrag van 1936, dat de bescherming van het Suez kanaal in vredestijd en de verdediging ervan in oorlogstijd aan de Britten laat. Dit verdrag loopt echter in 1956 af. Hadden de Egyptenaren nog vier jaar gewacht met het stellen van hun eis tot terugtrekking der Britse troepen uit de kanaalzone, hun positie zou ook juridisch onaantastbaar zijn geweest. Nu is het duidelijk, dat de Britten om der wille van het behoud van het Gemenebest niet van het Suezkanaal kunnen wegtrekken thans niet en in 1956 niet. De vrije doortocht door het Suezkanaal afhankelijk te maken van de bereidwilligheid der Egyptena ren en de defensie van deze hartader in geval van oorlog over te laten aan de Egyptische strijdkrachten is voor hen een volkomen onmogelijkheid. Oppervlakkig gezien schijnen de Britten zeer wel in staat hun positie aan het kanaal met militaire middelen te handhaven. Het Egyptische leger is uiterst zwak. Maar Egypte zal het niet tot een openlijke oorlog laten komen. Het zal de Britten bevechten met de wapens van terreur en guerrillastrijd. Het is daarmede reeds begonnen. In Ierland en Palestina werd het mach tige Groot-Brittannie met deze wapens verslagen. Dat kan ook in Egypte ge beuren. De Britten weten dat. Wanneer de Britse leeuw in Egypte toont, dat hij nog klauwen kan, is de vreugde van het Engelse volk daarover ook niet onvermengd. Het weet, dat in een conflict tussen recht en recht met militaire middelen alléén op den duur geen beslissing te forceren is. Het blijft daarom hopen op een compromis. Een handicap voor de Britten is, dat Egypte niet bereid is, nieuwe bond genootschappen aan te gaan. Het ag- gressieve Italië van 1936 lag vlak bij de Egyptische grenzen; het aggressieve Rusland van thans ligt er ver van ver wijderd. In het grote conflict tussen Oost en West wil Egypte zich het liefst neutraal houden, net als bijvoor beeld India. Daarom ook al gaf het zulks niet officieel te kennen wei gerde het de uitnodiging om deel te nemen aan het Westelijke defensiepact voor het Midden-Oosten. Aan Groot- Brittannie ontnam het daarmee tevens de kans zijn troepen in Egypte gele gerd te houden, zonder verder de Egyptische nationalistische gevoelens te kwetsen. Terwijl Engeland dus nog gedwon gen is zijn recht tegenover dat van Egypte met machtsmiddelen te hand haven, moet het blijven zoeken naar een vergelijk. Het doet dit ook. On langs maakte de „Observer" melding van een plan tot internationalisatie van het Suezkanaal, naar het voorbeeld van het Panamakanaal Er zijn ook andere mogelijkheden. Alleen schijnt de tijd om met dergelijke voorstellen bij Egypte, waar de nationalistische hartstochten hoog zijn opgezweept, aan te komen, niet rijp. Voorlopig kan men daarom niet veel anders doen dan ,de ontwikkeling daar, die beslissend zal zijn voor het totaal der betrekkingen van het Westen met de Mohammedaan se wereld, met aandacht te blijven volgen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1