Electriciteitstarieven in 1952 vijfentwintig procentomhoog Aartsbelediger stond terecht NIPO kreeg geen beslissing De grooiste dragline ier wereld Weer 6 Harpoons op Valkenburg Inenting op kosten van gemeente Grotewohl zou toezicht van Grote Vier op Duitse verkiezingen aanvaarden Amsterdams burgemeester suggereert een vorm van Vreemdelingenbelasting Accoord over de essentiele punten De Belg Steylaert heeft de leiding Deze winter brengt de kwaadstepiekuren Dreigende overbelasting van provinciale centrales n Twee doden bij botsing tussen tram en auto Einde van „Arendsnest" Ko$tersvereniging heeft Noordhollandse afdeling Beherend vennoot van Efa-Produka in arrest FLESSENMELK EEN CENT PER LITER GOEDKOPER Duitse invoercontrole wordt verzacht Merkwaardig dorp in eigen land Officier vraagt de bevestiging van vonnis Controle door de V.N. werd afgewezen Vele oude gebouwen in puinhoopstadium DF burgemeester van Amsterdam, mr. Bondsregering heeft de voorstellen ingediend Voor verkiezingen in geheel Duitsland NIEUWE ARRESTATIE IN LEEUWARDEN Nederlandse zwemsters wonnen te Kopenhagen BakkerLakeman vijfde in de Zesdaagse te Frankfort De Brusselse Zesdaagse ZATERDAG 8 NOVEMBER 1951 rxE REEDS aangekondigde verhoging van de tarieven voor eiectriciteit zal niet plaats vinden vóór 1 Januari 1952. De regering overweegt een gemiddelde verhoging van vyf en twintig procent, met dien verstande, dat voor de huis houding de eerste 240 kilowatt per jaar ais primaire behoeften tegen het oude tarief zullen kunnen worden geleverd. LIET ligt in het voornemen de electri citeitstarieven voor grootverbruikers binnenkort van alle prijsbeheersings- maatregelen te ontdoen. De industrie betaalt tot op heden ongeveer veertig procent meer dan vóór de oorlog. De stroomtarieven voor de huishouding zijn de laatste jaren wel gestegen, doch slechts zeer weinig in verhouding tot de lonen en andere prijzen. Het huis houdelijk verbruik (dertig procent van de productie) en het andere kleinver bruik (twintig procent) zijn na de oor' log enorm toegenomen. Hetzelfde is het geval met het industriële gebruik, (vijf tig procent). Overbelasting pISTERAVOND om kwart over zes is door de leiding der electriciteitsbe- drijven via de omroepzenders aan de electriciteitsverbruikers in de provin cies Noord-Holland, Zuid-Holland, Bra bant en Limburg verzocht, zoveel mo gelijk electrische lichtpunten, vooral kacheltjes uit te schakelen, daar het verbruik een overbelasting der ver schillende centrales ten gevolge zou Laatste groep komt zeer binnenkort Gistermorgen zijn op Valkenburg weer zes Harpoons voor de marine luchtvaartdienst aangekomen. Het was de tweede groep. In totaal zullen acht tien van deze toestellen naar Neder land worden gevlogen, waar zü zullen worden gebruikt voor patrouilledien sten en duikbootbestrijding. De toestellen zijn een week geleden uit Californië vertrokken en via de Oostkust der V.S., New Foundland, de Azoren en Port Leauty in zes dagen naar Valkenburg geloodst. De groep stond onder commando van de luite nant ter zee vlieger eerste klasse A E. H. Bijkerk uit Den Haag, die dit eigenlijk maar als een heel gewoon tripje beschouwde De laatste groep van zes hoopt men nog voor het eind van het jaar te kun nen overbrengen. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft zich bü de militaire herstelwerkplaat- sen ter hoogte van de Maaldrift te Wassenaar een botsing voorgedaan tus sen een vrachtauto en een tramstel van de Haagse tramwegmaatschappij. Twee personen werden daarbjj op slag gedood. De vrachtauto passeerde de tram rails op het ogenblik, dat uit de rich ting Den Haag een tram naderde. In de auto bevonden zich naast de chauf feur twee arbeiders uit Katwijk, de 61-jarige D. V. en de 60-jarige J. de V. Zij werden door de botsing uit de cabine geslingerd en waren op slag dood. De chauffeur liep geen letsel op. de motorwagen van het tramstel werd aan de voorzijde ingedrukt, waardoor de bestuurder diverse kneuzingen op liep. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. kunnen hebben. Indien inderdaad over belasting zou zijn voorgekomen, dan zouden door het uitvallen van de des betreffende centrales gehele woonwij ken van stroomlevering verstoken zijn geweest. Om negen uur trad wederom enige ontspanning in. De piekuren J^ESKUNDIGEN zijn van oordeel, dat deze winter de „kwaadste" piekuren gaat opleveren. Ondanks alle pogingen kan men de dreigende piek-belasting van het net nog steeds niet aan. Het zal nog vijf jaar duren, voordat de gevrees de „pieken" zullen kunnen worden op gevangen. De minister van Economi sche Zaken doet dan ook nogmaals een beroep op fabrieken en huishoudingen om deze winter tijdens de aangekon digde piekuren van half acht tot negen uur 's morgens en van vier tot zes uur 's middags zo weinig mogelijk stroom te gebruiken. pLLE sporen van Hitiers „Arendsnest" op de Obersalzberg zullen worden uitgewist. De tijdens een luchtaanval in 1944 zwaar beschadigde weelderig ingerichte woningen van Hitier, Gö- ring en van de gewezen leider der voormalige Duitse nationaal-socialis- tische partij Bormann, zullen worden gesloopt. Slechts Hitiers „theehuis", dat nog veel hoger dan het Arends nest is gelegen wordt nog in stand ge houden. Men heeft er nog geen be stemming voor gevonden. In het gebouw „Bethel" te Schagen kwam Donderdagavond een aantal kos ters van protestants-christelijke kerken uit de kop van Noord-Holland bijeen. De heer A. Nierop uit Den Haag, hoofd bestuurslid van de Protestants-christe lijke vereniging van kosters in Neder- lad, hield een inleiding over doel en streven van deze organisatie. De aan wezige niet-leden sloten zich bij de ver eniging aan, zodat kon worden overge gaan tot de oprichting van een afdeling Noord-Holland-Noord. Het secretariaat werd gevestigd te Alkmaar, aan het adres Fnidsen 39. De Dalai Lama en de Pantsjen La ma van Tibet zijn allebei benoemd tot lid van het nationale comité van de politieke raadgevende conferentie van het communistische China. Faillissement onthulde vreemde zaken De Amsterdamse recherche is er gis teren in geslaagd, de hand te leggen op de beherend vennoot van een groot bedrijf in Amsterdam, de Efa Produka, dat twee jaar geleden failliet werd ver klaard. De beherende vennoot M. was in België, toen dit faillissement, waar bij zonderlinge dingen aan het licht kwamen, werd uitgesproken, en wei gerde naar Nederland terug te keren. Uit het ingestelde onderzoek bhvk weldra, dat M. het zeer gezonde bedrijf in goed negen maanden tijd had leeg gepompt. Hij had daartoe in België en Zwitserland „N.V.'s" opgericht, waar aan de fabriek te Amtserdam haar pro ducten beneden de kostprijs verkocht, doch in de genoemde landen gingen de producten normaal van de hand. Voor zover de politie heeft kunnen nagaan, heeft M. op deze wijze een bedrag van ruim achthonderdduizend gulden aan het bedrijf onttrokken. Enkele dagen geleden keerde M., die zich kennelijk van de zaken in Neder land op de hoogte wilde stellen, naar ons land terug.De politie kwam hem echter weldra op het spoor, hoe voor zichtig hij ook was, en arresteerde hem gisteravond in de omgeving van Amsterdam. Gisteren is in de Londense voor stad Hampstead op 90-jarige leeftijd de weduwe van de Oostenrijkse psy choloog Sigmund Freud overleden. Purmerender primeur Purmerend is vermoedelijk de eerste gemeente in ons land, waar het gemeen tebestuur gelegenheid geeft tot immu- nisatie tegen kinkhoest. Voor de eerste maal zal Woensdag 14 November voor alle inwoners van Purmerend gelegen heid worden gegeven hun kinderen te laten vaccineren, waarbij het tarief loopt van 5 pet der kosten bij een in komen van een gezin met één kind van ongeveer f 2150 tot de gehele kosten bij een inkomen van meer dan f 4000. Deze vaccinatie omvat tegelijkertijd kinkhoest en diphterie en de kosten variëren van 15 cent tot f 2.30 per kind voor de vaccinatie in het eerste levens jaar en van tien cent tot f 1.15 per kind bij de rappelinjecties. De overige kos ten komen geheel ten laste van de ge meentekas. Met ingang van 4 November 1951 zullen de maximumprijzen voor de consument voor fjessenmelk en melk producten (yoghurt, pappen enz.) in flessen met een cent per literfles wor den verlaagd. Deze prijsverlaging is mogelijk door een vermindering van de bereidingsmarge der fabrikanten voor deze producten. Het bestuur van de OEES heeft be sloten, dat de invoercontrole, die West-Duitsland in het afgelopen voor jaar wegens de ernstige tekorten op zijn betalingsbalans heeft ingesteld, binnenkort zal worden verzacht. De liberalisatie van de Westduitse in voer, die in Februari werd opgeschort, zal begin Januari 1952 weer van kracht worden. De Westduitse Bonds regering heeft verklaard van plan te zijn 50 pet van de particuliere invoer vrij te laten. De lijsten van de be trokken artikelen worden thans uitge werkt. De volledige inwerktreding van de liberalisatie zal niet vóór 1 Janu ari kunnen geschieden. Inmiddels zal de regering echter in ruimere mate in voervergunningen blijven afgeven dan in het verleden het geval is geweest. Een plaatje uit één of ander exotisch land? Allerminst: het 's gemaakt nabij de Oude Zeug in de Wieringermeer. In dit dorp van Nissenhutten worden het gehele jaar door de seizoenarbeiders gehuisvest. Thans wonen er de Bietenbouwers". Officieel heet dit barakkendorp „Rijkswerkkamp Oude Zeug". De typische bouw doet echter eerder denken aan een nederzetting ergens in een vreemd gebied. Oud-kapitein betichtte Baron De Vos van diefstal de justitie van corruptie en regering van oplichting ^USTERMIDDAG werd door de procureur-generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof in hoger beroep bevestiging van het rechtbankvonnis geëist tegen de 49-jarige A. J. G. P. M. J. uit Haarlem, voormalig kapitein in algemene dienst, die wegens belediging van o.m. de commissaris der Koningin in Noord-Hollana, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, in Augustus door de Haarlemse rechtbank tot v«f maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering was veroordeeld. Dit vonnis was hem opgelegd, daar hij op 11 Januari in een Haarlems politieposthuis zou hebben gezegd, dat „de commissaris der Koningin 32 Perzische tapijten had gestolen, dat de Nederlandse regering een oplichtersbende en dat de justitie corrupt was." yERDACHTE gaf ook thans toe, in grote trekken deze beledigingen te hebben geuit. Ten aanzien van de com missaris der Koningin meende hij ech ter gezegd te hebben, dat deze „21 Per zen en een eetservies van 800 delen aan mensen had moeten teruggeven". OP een speciale bijeenkomst van het Oostduitse parlement heeft premier Grotewohl verklaard, dat Oost-Duits- land zou kunnen instemmen met toe. zicht van de Grote Vier op vrye ver kiezingen in alle zones van Duitsland. Controle door de Verenigde Naties als mede een „verkiezings-dictaat" van de bezettingsmogendheden wees Grote wohl van de hand. De premier zeide Adenauers veertien punten niet te ver werpen. „Het moet mogelijk zijn over de meeste punten overeenstemming te bereiken", aldus Grotewohl. Westduitse politici hebben met be langstelling opgemerkt, dat Grotewohl thans niet nadrukkelijk heeft ver klaard dat de Westduitsers eerst hun onderhandelingen met de geallieerden over de Westeuropese defensie moeten afbreken, alvorens over verkiezingen voor geheel Duitsland kan worden ge sproken. Te Bonn heeft men de indruk, dat Grotewohl de politieke gedachtenwis- seling over de Duitse eenheid wil gaande houden in afwachting van nieuwe instructies van het Kremlin. Men meent, dat eerst op de algemene vergadering van de V.N. te Parijs aan de dag zal treden wat de communisten in feite wensen. Waar moet de bromfiets rijden? Het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie heeft kortelings een onderzoek ingesteld naar de koopplannen van het Nederlandse publiek. Uit de resultaten laat zich afleiden, dat ruim honderdduizend mannen en vrouwen vast van plan zijn, in de komende zes maanden een rijwiel met hulpmotor aan te schaffen. Waar die allemaal moeten blijven? Dat heeft het NIPO ook gevraagd. Het publiek blijkt te dien aanzien te zijn verdeeld in twee vrijwel gelijke kampen. Is de bromfiets een motorfiets of een gewoon rijwiel? Een motorfiets, zegt 49 procent van alle volwassenen. Een gewone fiets, meent 42 procent. Geen oordeel heeft 9 procent. En waar moeten ze rijden? is dan de volgende vraag. Op de autoweg horen ze thuis, zegt 50 procent van het publiek. Integendeel: op het fietspad, oordeelt 42 procent. Acht procent doet hierin geen uitspraak. Er komen dus voor April van het volgende jaar wel honderdduizend bromfietsen bij, maar of die op de grote weg dan wel op het fietspad thuis horen, is oók voor het publiek een onbesliste vraag. Tot behoud van monumenten Arnold J. d'Ailly, heeft in de gister avond gehouden bijeenkomst van het genootschap „Amstelodamum" de instel ling van een Vrecmdelingenbelasting gesuggereerd ter verkrijging van de willlocnen, die nodig zijn om de vele •n staat van verval zijnde oude gebou wen te behouden. Mr. d'Ailly meende, dat het stellig doenlijk zou zijn op de rekeningen van hotels, restaurants) rondvaa'tondcrnemingen, enz. een -e- gel (van b.v. f 0.25 per 10.—) te plak ken en in rekening te brengen. Daar voor deze heffing een wijziging van de gemeentewet nodig is, beval hij de re gering de bestudering van r'e mogelijk heid aan. De burgemeester achtte de verwezenlijking van het plan voor Am sterdam mogelijk en wenselijk. Van de hoogst waardevolle monu menten in Amsterdam, welke grote zorg baren en een spoedige voorziening eisen, noemde mr. d'Ailly: de Nieuwe Kerk, waarvan reeds een deel is afge sloten, het inwendige van de ronde Lutherse kerk, de beide synagogen op het J. D. Meyerpleir., het Rembrandt- huis, het Wijnkopersgildehuis en de pakhuizen op de eilanden. „Het zijn v.oral deze gebouwen, die de schoon heid en charme van Amsterdam uitma ken en die de touristen naar onze hoofd stad trekken", aldus de burgemeester, die de vergadering vervolgens de sug gestie voorlegde een vijf- of tienjaren plan op te stellen met de hierboven ver melde Vreemdelingenbelasting als fi nanciële basis. Het verdrag met Duitsland In de afgelopen nacht is een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat West-Duits land en de westelijke geallieerden overeenstemming hebben bereikt over „vele essentiële punten" van het ont- werp-verdrag, dat West-Duitsland een nieuwe status van deelnemerschap zal geven in de westerse wereld. Het communiqué werd uitgegeven na een vergadering van kanselier Adenauer en de drie westelijke geal lieerde hoge commissarissen welke zeven uur duurde. Enkele punten, zo gaat de medede ling voort, vereisen nog nadere studie door deskundigen. De deskundigen zullen de nieuwe ontwerpen de vol gende week bij de kanselier en de hoge commissarissen indienen. De Bondsregering stelt een grond wetgevende vergadering voor geheel Duitsland met ongeveer 400 afgevaar digden voor. Deze zouden worden ge kozen in de verhouding van een op iedere honderdduizend kiezers in Oost en West-Duitsland. Naast de grondwetgevende vergade ring wil de Westduitse regering een Tweede Kamer instellen waarin ver tegenwoordigers van de 17 Oost- en Westduitse staten zitting zullen heb ben. Het wetsontwerp zal na goedkeu ring door de beide huizen van het Westduitse parlement aan de Westelij ke geallieerden worden gezonden. Naar wij vernemen is, ter zake van de fraude in de Leeuwarder gevange nis, weer een lid van het personeel in arrest gesteld. Het betreft nu de op zichter van de kleermakerij H. S. Drie personen zouden zich nu dus in hech tenis bevinden, terwijl vier personen met verlof zijn gezonden. Voorts betoogde verdachte, dat hem veel onrecht was aangedaan en dat het er hem om ging zijn eer en een aantal zoekgeraakte documenten terug te krij gen. Hij zei ten onrechte beschuldigd te zijn van landverraad en van dienst neming bij de Duitsers, terwijl hij in werkelijkheid een goed verzets man was geweest. Uit het dossier van verdachte bleek, dat hij in 1939 de burgemeester van Bloemendaal en in 1941 een wethouder van deze gemeente had beledigd. In zijn requisitoir noemde de procu reur-generaal, mr. Hoeffelman, ver dachte iemand, die hem aangedaan (vermeend) onrecht niet op de normale wijze kan verwerken en lijdt aan que- rulatie. Hij was van oordeel, dat toe zicht hier niet gemist kon worden en vroeg bevestiging van het rechtbank- vonnis. Een tweede zaak tegen verdachte, be lediging van verschillende gezagsperso- nen door middel van geschriften, waar voor de politierechter hem tot twee maanden had veroordeeld, werd niet ontvankelijk verklaard, daar het appèl vijf dagen te laat was aangetekend.. Op 16 November zal het hof arrest wijzen. MILITAIR BEROOFDE VROUW De militaire politie speurt op het ogenblik naar een militair, die Donder dagavond in de binnenstad te Amster dam een vrouw met een vloeistof heeft bedwelmd en haar daarna van f 50 heeft beroofd. „Fantaisie classique De jeugdige Belg Steylaert heeft in het tournooi om het Europees biljart kampioenschap „fantaisie classique" t« Amsterdam de leiding. Hij leverde de unieke prestatie om zes achtereenvol gende stoten te raken in acht beurten. De wereldkampioen René Vingerhoedt staat op de tweede plaats. De Neder lander Kruythof nestelde zich op dt derde plaats van onderen. De stand na de eerste dag met 24 gespeelde sto ten, waarvoor het maximaal te beha len puntenaantal 189 bedroeg, luidt: brt. pnt. 1. Steylaert (België) 72 91 2. Vingerhoedt (België) 81 79 3. Dc Becker (Frankrijk) 77 52 4. Cailleaux (België) 87 47 5. Kron (Frankrijk) 83 33 6. Kruythof (Ned.) 87 23 7. Siguret (Frankrijk) 92 23 8. Van de Kerckhove (België) 95 11 Een protest van de Fransman De Becker, die meende, dat de tiende stoot van de Belg Steylaai;t niet de vereiste drie maal de korte band had geraakt, werd toegewezen. Verandering in de stand bracht dit echter niet. De Nederlandse damesploeg heeft de interland zwemwedstrijd tegen Dene marken gewonnen met 44 tegen 27 punten. De 100 meter rugslag werd gewon nen door Geertje Wielema in de fraaie tijd van 1 min. 11,7 sec. Als tweede tikte aan Joke de Korte, die een tijd van 1 min. en 16 sec. voor zich liet noteren. De beste Deense zwemster op dit nummer was Ragn- hild Hveger. Haar tijd was 1.17.7. De 100 meter vrije slag werd een overwin ning voor de Deense Greta Andersen. Met haar tijd 1 min. en 5 sec. bleef zij 0.4 sec. boven het wereldrecord, dat op naam staat van Willy den Ouden. Irma Schumacher werd tweede in 1.05.9. Marie Louise Vaessen eindigde op de derde plaats met 1.07.7. De 400 meter wisselslag estafette werd met 5 min. 20.05 sec. een Nederlandse zege. De Deense ploeg zwom dit nummer in 5.28.5. Het eindresultaat van. de Zesdaagse te Frankfort luidt: 1. SaagerHörmann (Duitsl.); 2. RothIntra (Zwitserl./Duitsl.); 3 Ber gerDecorte (Dld./Belgie), Op 3 ronden: 4. MirkePreiskeit (Dld.); 5 BakkerLakeman (Neder land). Op 5 ronden: 6. LapedieCarrara Op 6 rondeh: Gilleh—Kilian (Lux./ Op 8 ronden: 8. RigoniTerruzzl (It.)9 KobletVan Bueren (Zwits.). Op 12 ronden: Bucher—Knoke (Zwit- serland/Dld.). Vrijdagavond luidde de stand in de zesdaagse te Brussel: 1 Naeye—Thys- sen (Belg.) 290 pnt., 2. DepauwGlo- rieux (Belg.) 247 pnt., Op een ronde: 3. Van SteenbergenOckers (Belg.) 463 pnt., 4 AcouAdreiaenssens (Belg.) 288 pnt., 5 BogaertJanssens (Belg) 258 pnt., 6 GodeauGoussot (Fr.) 135 pnt., Op twee ronden: 7. SchultePeters (Ned.) 205 pnt., 8 Se- rinHendrickx (Bel.) 139. pnt. De overige koppels hadden drie of meer ronden achterstarid. In Engeland werd de grootste dragline van de wereld gebouwd. Het gevaarte, dat zesentachtig meter hoog is, zal gebruikt worden voor de staal-industrie.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3