Rekken verzorgt moeilijk op te voeden kinderen Explosie in fabriek te Haarlem Prijzen van de grondstoffen kwamen tot rust Australische walvisjagers hebben het tamelijk gemakkelijk BESCHERMDE JEUGD (3) Veel ieleurstelling, maar ook succes Stichting in 1912 Twee arbeiders kwamen in de vlammen om Invloed van prijsdalingen mag niet overschat worden Talrijke factoren spelen een belangrijke rol Twee locomotieven uit de rails gelopen Zaanbrug verzakte 10 cM Droog bij Oostenwind Jacht op cachelotten vlak onder de kust Ferme beloning voor vier maanden hard werken 't Zand Jan Koopman wisseibeker oor Het lag voor het grijpen Zijpe BESOMMINGEN IJMUIDEN DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 (Van onze speciale verslaggever). KIJK als een hypernerveuze jongen, met wie al oneindig veel is afgedok- terd, op z\jn zeventiende jaar zijn één en twintigste inrichting binnenstapt om daar verder opgevoed te worden, dan breekt het hart van ieder, die recht op van lijf en rechtop van ziel door het leven kan gaan, om zoveel narigheid en zoveel ellende in dit jonge leven. Maar als het de leiders van de Rekkense inrichtingen bij Eibergen dan gelukt zij het na veel spanningen en hevige conflicten zo n knaap onder hun invloed te krijgen, zijn geest bij te schaven en hem tot sociaal verantwoordelijkheidsgevoel te brengen, zodat hij nu, op zijn vier en twintigste jaar als een actief rayon-vertegenwoordiger van een grote firma in een auto kan rondrijden, dan is er vreugde over de redding van een mens, die dreigde ten onder te gaan. Temeer, daar er geen vrees be hoeft te bestaan voor terugval in de oude verwarring. ontslagen was, trouwde, nu drie kin deren heeft, waarvan de oudste erg lastig is en per brief raad aan de directeur vroeg, omdat ze „zelf zo veel geleerd had in Rekken". QELOOF NIET, dat de paedagogen in Rekken het gemakkelijk gehad hebben. Zo min als zij het gemakke lijk hebben met al die andere zeer moeilijk opvoedbare jongens en meis jes. die er verpleegd worden en met de psychopatische volwassenen, die er een onderdak gevonden hebben. Veertig jaar geleden werd de Ver eniging Rekkense inrichtingen met te huizen voor volwassen zwakzinnigen gesticht. Het was de eerste instelling van die aard in ons land. De predikant ds. Slot, die toen in Rekken stond en behoefte had aan expansie, aan een uitweg voor zijn overtollige energie, kwam in het begin dezer eeuw met liefdadige Nederlanders in aanraking, die hem in staat stelden zich aan de verzorging van zijn geesteszwakke medemens te wijden. In de laatste tien jaren heeft het karakter van de Rek kense nrichtingen, waar wij een be zoek gebracht hebben, waar wp het leven konden aanschouwen en met de directeur, de heer L. H. Fontein, ge sproken hebben, zich gewijzigd. De zwakzinnigen zijn nu in twee inrich tingen te Eefde bij Zutphen onderge bracht. In Rekken verblijven thans ,.zeer moeilijk opvoedbare" kinderen; jongens en meisjes, die op grond van hun persoonlijkheidsstructuur allerlei afwijkende gedragingen tonen en waarmede men nergens anders meer raad weet. Een rechtstreekse aanra king met normale kinderen is niet mo gelijk. Eerst moet bij deze kinderen heel veel afgebroken worden; zij moeten van hun bijzondere, meestal agressie ve gewoonten afgeholpen worden. Pas daarna kan weer worden opgebouwd. Men staat daarbij niet zelden voor ho peloze gevallen. Ook de opvoeders in Rekken zinkt de moed soms in de schoenen, doch men probeert telkens weer opnieuw. Want anders wacht het zwakzinnigengesticht en daar stuurt men de kinderen niet graag naar toe. Grenzeloze wederspannigheid. yAN een meisje, dat door haar vader altijd achteruit gezet en geslagen werd, projecteerde de haat tegen deze vader zich in wrok tegen hen, die met gezag over haar bekleed waren; haar verzorgsters en haar directeur. Haar wederspannigheid kende soms geen grenzen. Gelukkig werkte de groep, waarin dit kind was ondergebracht, mee. Alles wat zij deed, wekte geen noemenswaardige reactie. Uiteraard mochten ook haar opvoeders niet in agressiviteit vervallen; onder alle omstandigheden dienden zij hun kalm te te bewaren. Een bovenmenselijke taak! Handhaving in Rekken bleek vrij wel onmogelijk. Zij werd naar Amster dam gestuurd, waar een psychiater een gunstige verandering constateerde. Hij vroeg het meisje terug te nemen. Hoewel men daar weinig voor voelde, ging men er toch toe over. Zij is nu al twee maal weggelopen, maar uit zich zelf teruggekeerd. ..Hier word ik begrepen," zei ze. Haar groep begon langzamerhand in te zien, dat z(j normaler werd en accepteerde daar om niet alles meer van haar. Doch dat vergrootte de moeilijkheden van haar opvoeders. Men plaatste haar in een gezin. Dat mislukte, ook tot teleur stelling van het meisje zelf. Zij is daarna opnieuw naar de inrichting te ruggekeerd en hield zich verder vrij kalm. Waarschijnlijk is er van haar nog wat terecht te brengen. Men moet bewondering hebben voor de leiders en leidsters in Rekken, die met een zeldzaam geduld, enorme op offeringen en veel decepties vaak op vallende successen bereiken, zoals met een heel moeilijk meisje, dat, nadat 't Overerving en opvoeding. Men bedenke, dat Rekken, behalve de psychopatische volwassenen, een paar honderd uiterst moeilijke kinde ren onder zijn hoede heeft, meest kin deren, die met de politierechter in aanraking zijn geweest. Is hun psy chopathie aangeboren of verkregen tijdens het leven? Waarschijnlijk gaan heriditaire factoren en een uitzonder lijk slechte opvoeding samen. Niette min kan de directeur gevallen aanwij zen van totale genezing! Heropvoeding van volwassen psy- chopathen is uiterst lastig. Het is een groeiproces; vandaar, dat men in Rek ken begonnen is met de kinderen. Zij leven daar bij Eibergen in een prach tige omgeving in over een uitgestrekt terrein verspreid liggende paviljoens. Zij leren er werken in de tuin en in werkplaatsen, zij doen aan sport en krijgen onderwijs, zij het dat de gees tesgesteldheid van de kinderen op deze gebieden slechts beperkte mogelijk heden biedt. De zorg voor de jeugd, vooral voor de misdeelde jeugd, staat in Nederland op een hoog niveau. De Rekkense in richtingen vormen daarvan een be wijs. Het is goed, dat dit begrepen wordt en dat alle krachten ingespan nen worden om deze goede roep te be waren. Het is waard er offers voor te brengen. In de Chemische fabriek „Rids" in de Waarderpolder te Haarlem, bij de spoorlijn naar Amsterdam, heeft zich gistermorgen omstreeks halfacht een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan twee personen zijn omgeko men en twee werden gewond. De explosie ontstond waarschijnlijk ten gevolge van het uitstromen van benzolgas uit een in reparatie zijnde tank in de distilleerderij. Het gas streek langs een andere tank, die ver hit was en kwam daardoor tot ontplof fing. Direct ontstond een felle brand. In de distilleerderij waren op dat genblik vier mensen aanwezig. Twee van hen slaagden er in naar buiten te komen. Van een van dezen waren de kleren in brand geraakt. De man sprong in het water van de Spaarne en kon door toegeschoten voorbijgangers gered worden. Hij is zwaar verwond naar het Elisabeths gasthuis te Haar lem overgebracht. De tweede kreeg slechts lichte ver wondingen. Beide anderen zijn in de vlammen omgekomen. De brandweer uit Haarlem slaagde er in na ongeveer een uur de brand onder de knie te krijgen. Bij zijn aankomst op het vliegveld „Le Bourget" wordt Eden begroet door Sir Oliver Harvey, de Britse ambassadeur in Parijs. „Kom nog maar eens gauw langs met de kinderen!" (Van onze economische medewerker). ^I.S DE WOLPRIJZEN met bijv. 30% dalen, dan denkt bijna iedere Neder lander, dat het costuum, dat hij koopt en de mantel, die zjjn vrouw nodig heeft, ook met 30% in prijs dalen. Een confectiefabrikant, met wie wjj dezer dagen praatten, vertelde het ons wel anders. In de prijs van een lap stof, die de fabrikant voor verwerking tot een costuum koopt, zit nog maar voor ca. 55% aan wol; de rest is loon. kosten van machines, winst, enz. Verkoopt de fabrikant het costuum aan de detaillist, dan spelen deze factoren andermaal een rol, waardoor de lap wollen stof op haar beurt weer ea. 55% uitmaakt van de verkoopprijs van het costuum aan de detaillist. Hangt het costuum dus in de etalage, dan speelt de grondstof wol nog maar een beperkte rol in de prijs, die op het kaartje staat. In het gegeven voorbeeld zal dat ongeveer 14 a 1/3 zijn, hetgeen in goed Nederlands wil zeggen, dat een prijsdaling op de wolmarkten van Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika van b.v. 89% in het gunstigste geval de eindprjjs 7 10% zou kunnen doen dalen. van de prijsstijging, welke na het „con flict" in Korea optrad, weer ongedaan is gemaakt. Het is zeer moeilijk over de toe komst te spreken. In principe zal de voorraadvorming in de Westerse lan den prijsstijging in de hand werken, vooral gezien het feit, dat de Verenig de Staten nog maar 35 opgeslagen hebben van wat zij aan grondstoffen en materialen nodig hebben. Hier staat weer tegenover, dat de Amerikanen zeer voorzichtig inkopen en alles op alles zullen zetten om opnieuw een prijsverstoring te doen, ontstaan. Per slot van rekening moeten zij zelf die hogere prijzen betalen; zij' zijn dus juist gebaat bij een rustige prijsont wikkeling. Wij zullen de toekomst dus maar de toekomst laten. Het enige, dat wij met recht (en voldoening) kunnen consta teren, is dat onze groothandelsprijzen sedert eind Mei heel geleidelijk ge daald zijn en dat daardoor de prijsin dexcijfers van het gezinsverbruik de laatste maanden stabiel konden blijven. Dit alleen al maakt, dat Nederland, te midden van de onrust in Frankrijk, België en Engeland, thans een eiland van economische rust vormt. mieT vergeten mag worden, dat het maanden en maanden duurt, voor dat de gekochte wol in Nederland ver sponnen en geweven is, verwerkt is tot een costuum en daarna terecht komt in de etalage van een kledingwinkel. In die tijd kunnen andere factoren: stij ging of daling van loon, de zeevrach ten, de kosten van de machines, enz. een eventuele daling versterken of te niet doen. Ook een extra aanbod van fabrikanten en winkeliers (om aan contanten te komen) kan een daling te voorschijn roepen, die op zichzelf niets te maken heeft met een daling van de wolprijs. Het is dan ook mogelijk, dat, terwijl de wolprijzen helemaal niet meer dalen, door die andere oorzaken de prijzen van een costuum naar be neden gaan. En het gevolg? Dat het publiek, dat nog steeds denkt, dat die wolprijzen volledig doorwerken op de prijs van costuum, mantel enz. met gretige ogen in de krant leest, dat de wolprijs met 10 op een veiling is gedaald. Dat die prijs de volgende dag op een andere veiling stijgt, ontgaat de lezer echter vaak. Doch afgezien daarvan, men is gevangen in een waan en stelt daardoor de op zich zelf noodzakelijke aankopen uit in de hoop later goedkoper terecht te kunnen. Onoverzichtelijke situatie TN het algemeen gesproken is de situ atie op grondstoffengebied thans onduidelijk en onoverzichtelijk. Na de sterke stijging, die in Juli 1950 begon, trad er in Maart 1951 een daling in, waarna wij sedert Juli 1951 min of meer van een stabilisatie kunnen spre ken, gepaard gaande met kleine stij gingen en dalingen. Op grond van Amerikaanse cijfers van 12 grondstof fen kunnen wij zeggen, dat ca. 60 Gisteravond, ongeveer half zeven zijn tussen Zaandam en Purmerend, even over de Zaanbrug twee gekoppelde locomotieven ontspooord. Het baanvak ZaandamPurmerendHoorn werd hierdoor versperd. De reizigers werden op dit traject vervoerd met autobus sen. De stagnatie ontstond, doordat de Zaanbrug ten gevolge van het gewicht van de twee zware jumbo's tien centi meter verzakte. De gehele nacht heeft het spoorwegpersoneel gewerkt om het baanvak vrij te krijgen. Een uitgebreid depressiegebied, waar van het centrum tussen Ierland en Portugal ligt, beukt nu al enkele dagen met af en töe zware storm op de Britse eilanden. Een der hierin aanwezige sto ringen trekt met vrij veel regen over West-Frankrijk naar Zuid-Engeland. Het is een krachtig hoge-druk-gebied met het centrum boven Finland, dat het verdere doordringen van dit de pressiegebied belet. Het blijft in ons land dan ook vrijwel overal droog bij een krachtige wind uit Oostelijke rich tingen. In Noord-Scandinavie heeft de win ter zijn intrede gedaan. Overdag komt de temperatuur al niet meer boven het vriespunt, terwijl er o.a. in Lapland 's nachts al temperaturen van —25 gr. C. worden gemeten. Ook vandaag en morgen zal ons land nog in de vrij koude Oostelijke lucht stroming blijven met slechts een zeer kleine kans op enige regen. SCHOOL TE UITGEEST WEGENS DIPHTERIE GESLOTEN Wegens het voorkomen van diphthe- rie onder de leerlingen heeft het be stuur van de R.K. Fröbelschool te Uit geest op medisch advies besloten, de school voor onbepaalde tijd te sluiten. Bij stormachtige zeeën en onder een herfstachtige wolkenlucht zijn de enigen die een bad in zee nemen de schelpenvissers. (Van onze correspondent). YyANNEF.R men over het beroep van walvisvaarder denkt, dan maakt me» zich voorstellingen van stoere en geharde mannen, die dik In de klere» de gevaren van het Poolijs trotseren en die met vele ontberingen betalen voor de kostbare levertraan. Dan denkt men aan de „Willem Barendsz", die met zijn geharde bemanning de halve wereld rond vaart om tussen het Poolije van de Zuidelijke IJszee op walvissen te jagen. Maar het leven van de wal visvaarder is niet altijd zoals wjj het ons, over schepen als de „Willem Ba« rendsz" lezend, doorgaans nog voorstellen. JN DE „boom"-stad Carnavon in het tropische Noord-Westen van Aus tralië bijvoorbeeld, wonen walvisvaar ders, die geen poolnachten en ijsbergen trotseren, maar die iedere avond lek ker tussen de frisse lakens kruipen in hun moderne barakken met warm en koud stromend water. Daar wonen walvisvaarders, die niet angstig naar de voorraad rantsoenen kijken en uitrekenen, wanneer de dag komt, dat er alleen nog maar scheeps beschuit en zout vlees zal zijn, maar die 's morgens ontbijten met eieren met spek, die dan even walvissen gaan vangen en die dan in de tot elf uur 's avonds open zijnde kroegen met zo veel bier kunnen kopen als zij maar lusten. Of twee maal per week hun potje bier mee kunnen nemen naar de bioscoop. De Noord-Westkust van Australië verkeert namelijk in de gelukkige po sitie dat men er niet duizenden mijlen achter de walvis aan hoeft, doch dat de walvis er tot 30 mijl onder de kust komt om gevangen te worden. Het mag ongelofelijk klinken, doch wij hebben in die wateren met eigen ogen hele „kudden" van die kleine walvis sen voor het grootste deel „sperm whales" of cachalotten vlak onder de kust vrolijk hun fonteinen zien spuiten. T)E WALVISVAART in de Australische wateren mag nog jong zijn Aus tralië heeft pas één permanente walvis vaart-inspecteur en de mannen van de „Willem Barensz" mogen hun schouders ophalen over die kleine beestjes, er wordt in de vier maanden van het seizoen bij Carnavon toch reeds voor een kleine 20 millioen gul den aan traan en andere walvisproduc ten uit het water gehaald. Gedurende het laatste seizoen ving één der twee maatschappijen 650 wal vissen en de andere 574. De eerstge noemde maatschappij heeft bereids zijn traan aan Nederland verkocht voor 187 pond of ongeveer 1600 gulden per ton. Denk niet dat deze „luxe" walvis vaarders nooit de zee opgaan! Ze zitten heus niet met een lijntje in de hand op de pier naar walvissen te hengelen. Het maakt de zaak echter zeer een voudig, dat ze niet verder dan 30 mijl weg hoeven om de grootste zoogdieren der zee op te speuren. Carnavon vindt, komt ook niet hele maal overeen met de voorstelling, die de meeste mannnen zich uit boeken en films gevormd zullen hebben. Geen ruige, ongeschoren mannen in dikke pelzen, doch mannen van allerlei slag en ras in korte broekjes en met bloot, gebruind bovenlijf. J7CHTE walvisvaarders zitten er ook onder: Noorse harpoenisten zowel als Nederlanders en Polen met enige ervaring van de walvisvangst. Verder zijn het echter gewezen schoolmeesters, bankbedienden of architecten, die het „zachte" leven van de grote stad moe, het avontuur en.... de behoorlijke be loning zoeken! Weliswaar duurt het seizoen maar vier maanden. Doch de allerlaagst be taalde kracht bij de Australische wal- visvaarderij verdient in die tijd toch nog altijd 30 pond oftewel ruim 250 gulden per week! En dat is de man met het makkelijkste baantje, namelijk de kracht, die met een reuzen-flitspuit de vliegen van de karkassen moet ja gen. De mannen met meer vakkennln en zwaardere baantjes verdienen na tuurlijk veel meer. Australië is nog maar een baby io de walvisvaarderij. Het heeft nog geen moederschepen en geen walvisjagers, die gebouwd zijn voor zware tochten naar de Poolzee. Doch ook op dit ge bied liggen hier nog enorme mogelijk heden. Arbeidskrachten, materiaal en uit rustingen, dat zijn de hulpmiddelen, waarom dit nog slechts gedeeltelijk ontwikkelde werelddeel met zijn enor me mogelijkheden steeds harder schreeuwt. Er is hier nog heel. heej wat werk aan de winkel voor hen, di® het zeegat uitwillen om in de nieuwe wereld mee te werken aan de opbouw en de ontwikkeling van een jonge en krachtige samenleving. Jan Koopman, die al twee maal de wisselbeker van de hengelsportver eniging „De Snoekbaars" heeft ge wonnen, moest hem in de nu gehou den wedstrijd afstaan aan zijn club genoot F. Veul, die de grootste vis ving, n.1. 20.2 c.m. Om twee uur gaf meester Wolters het beginsignaal en was de jeugd met worm, deeg en aardappel bezig de vis sen een heerlijk maal voor te zetten. De uitslag was: F. Veul, 10 stuks, 18 punten; J. Koopman, 8 stuks, 14 pun ten; G. Slijkerman, 4 stuks, 6 punten; A. Mak, idem; K. Visser, 2 stuks, 4 punten; D. de Groot, 1 stuks, 1 punt; L. de Vries, idem. Er werd met veel animo en op spor tieve wijze om de hoogste onderschei ding gestreden. En het is niet teruggekomen, zouden wij dit droevige relaas kunnen vervol gen. En omdat het een gouden dames armbandhorloge betrof, dat voor de betrokken dame een herinnering was, wordt degene die dit heeft gevonden, verzocht zich alsnog in verbinding te stellen met de Rijkspolitie in 't Zand. VERZET TEGEN DE POLITIE Jan S. uit Amsterdam en Klaas Q. uit De Zijpe werden gisteren door de politierechter te Alkmaar respectieve lijk tot 80 subs. 16 dagen en 80, subs. 16 dagen plus twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar veroordeeld, omdat zij op 6 Augustus te Petten wel wat al te uitbundig kermis hadden ge vierd. Q. had na het sluiten van de café's zijn dorst nog willen lessen en had daardoor verschil van mening ge kregen met een wachtmeester der Rijkspolitie, die hem wilde overbren gen. De dorstige kermisganger pleegde echter verzet, hetgeen aanstekelijk werkte op S., die hem wilde ontzetten. Tegen beide verdachten eiste de Offi cier van Justiie gisteren 100, subs. 40 dagen en tegen Q. daarenboven twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De besommingen van Maandag wa ren: IJM 32 f 19000, 38 f 14200, 71 f 14600; loggers: RO 1 f 2560, IJM 204 f 2300, 74 f 3090, 75 f 4750, KW 89 f 3650, 17 f 8210, 104 f 3610, 108 f 2100, 59 f 1530, 107 f 2830, 169 f 2320, 24 f 2470, 114 f820, 166 f 2840, 26 f 2670, 69 f 2870, 16 f5588, 65 f 4400, 28 f 2770, 155 f 2770, 73 f 5460, 37 f 3300, 86 f 4000, 129 f 4800, 39 f 990, 6 f 2780; kotters: RO 33 f 3120, 29 f 1200. IJM. 228 f 840, 277 f 500, 276 f 2150, KW 34 f 2850, 133 f 1270, 210 f 1610, 27 f 900. 30 f 1550, 94 f 1330, 53 f 1310, WR 33 f 3310.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5