Het leger bouwt in ijltempo LEKASIN JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN SCHEEPVAARTBERICHTEN Kazernes voor 12 000 man komen binnen een half jaar gereed N#l§0 De wagen in hef Kloosferbos appie PAS OP UW KEEL Chefarine „4" doet wonderen Pil, Pam en Pom in Afrika ABDUSIROOP Millioenen-project in Amerikaanse stijl Vervangingsmiddel voor tin ontdekt I) blijft monter en fris wanneer u qeniet van de verkwikkende r m kiespijn. .neem WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelei <Spookdteen Het Radioprogramma 90. De uitwerking van de aanval, welke de leeuw Piet op de broek van de agent Karei Klabak deed, was ver schrikkelijk. De brave brigadier slaakte zo'n afgrijselijke gil, dat talloze lieden in Kuitendam, die zich in donkere kas ten hadden opgesloten, teneinde zich te beveiligen tegen het loslopend gedierte, de koude rillingen over hun rug voel den lopen. Karei Klabak bleef als aan de grond genageld stil staan, maar de moed om om te kijken, bezat hij niet. „W-w-wat doet-ie, bode?" vroeg hij met een toonloze stem. Bode Biesjes was ook een beetje geschrokken. „H-h- hij is bijgekomen agent, en hij heeft zich in uw broek vastgebeten", zei hij bijna fluisterend. De agent Karei Kla bak heeft later nooit begrepen hoe nij ooit zo snel heeft kunnen handelen. Hij smeet met een ruk de ijzeren staaf van zijn schouder en zette het op een lopen, zij het ook met achterlating van 't zit vlak van zijn broek, dat de leeuw Piet als een soort trofee tussen zijn tanden hield. Op hetzelfde ogenblik begon de leeuw Piet uit alle macht te spartelen. Hij rukte zijn voorpoten uit het touw en stiet daarbij zo'n gebrul uit, dat de winkelruit van de firma Porremans de geest gaf en barstte. Dit was voor bode Biesjes het sein om op zijn beur hals over de kop aan de haal te gaan.. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET liGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.7S (Advertentie, Ing. Med.) i* y f (Van onze speciale verslaggever) yR ACHT AUTO'S razen over de Veluwe, bulldozers en draglines verzetten enorme hoeveelheden grond, gigantische kranen verplaatsen met hun reuzen armen zware vrachten, trilmachines en stoomwalsen daveren de stilte der bossen kapot en duizenden mannen werken in koortsachtige ijver aan een geweldig project. Het leger bouwt. Het bouwt op een wijze, met een omvang en in een tempo, zoals in Nederland nog nooit is vertoond. Er is daar bij Ermelo en Nun- speet, bij Oldenbroek en ook bij Steenwijkerwold (tegen de grens van Overijsel en Drente) een geweldige stunt in uitvoering. Binnen een half jaar worden daar vier nieuwe kazernementen gebouwd, die tezamen legering zullen bieden aan 12.000 militairen. Enorme logiesgebouwen en keukens, eetzalen, wachtgebouwen en magazijnen worden in een ongelooflijk tempo uit de grond gestampt. JN overleg met de Rijksplanologische Dienst, de Provinciale Planologische Diensten en de gemeentebesturen, wer den vier terreinen gekozen voor vier kazernementen, ieder voor 3000 man. Het zou n.1. in ons dichtbevolkte land op grote moeilijkheden stuiten om 12000 man in één kazerne onder te brengen en ook in militair opzicht brengt dit trouwens bezwaren mee. De vier geko zen terreinen liggen in Steenwijker wold, in Oldenbroek, bij het station van de legerplaats van die naam, tussen Nunspeet en Elspeet in het zogenaamde „Jodenbos" en in Ermelo bij de Jan van Schaffelaarkazerne. In Ermelo komen dus twee kazernes, want het grondge bied van deze gemeente (een der groot ste qua oppervlakte in ons land) strekt zich om Harderwijk heen uit van IJsel- meer tot IJselmeer. W/AT hier onder leiding van het Cen- traal Bouv.bureau der Genie (hoofd kolonel J. C. Stumphius) geschiedt, grenst aan het wonderbaarlijke. 2,even grote aannemers hebben een combina tie gevormd, waaruit de N.V. „Midden- Nederland" geboren is, omdat geen en kele Nederlandse aannemersfirma dit werk alleen zou hebben aangekund. In beton en in staal leveren zij formida bele prestaties. De genie rekent, tekent en organiseert, de bouwers realiseren haar ontwerpen en voorschriften in een tempo dat iedereen verbaasd doet staan. In heel haar geschiedenis heeft de genie niet zulk een moeilijke tijd doorge maakt als op het ogenblik en de aan nemers, die bij het werk betrokken zijn hebben zelden zoveel reden gehad om trots te zijn op hun werk, Met een zeker leedvermaak vertellen zij „dat de Bel gen de Amerikanen er bij hebben moe ten halen" en met trots „dat een der Amerikaanse staf-chefs van generaal Eisenhower ondubbelzinnig zijn grote bewondering voor de prestaties heeft uitgesproken". Uiteraard houdt dit bouwproject ten nauwste verband met de eisen die door de Atlantisch-pact-verplichtingen aan onze defensie worden gesteld. Daardoor (en door de langere diensttijd) is er in ons land een nijpend tekort aan ieger- ruimte ontstaan. Men weet dat er aan vankelijk getracht Is in het buitenland met name in Duitsland legering voor Nederlandse troepen te verkrijgen. Toen dat mislukte kon men niet langer wachten en moest in korte tijd gezorgd worden voor Iegerruimte in eigen land, in totaal voor 24.000 man. Een opdracht in die geest werd op 15 Juni j.1. aan het hoofd van het Centraal Bouwbureau der Genie verstrekt, met de bepaling dat de helft van de kazernementen op 1 Februari 1952 moet kunnen worden betrokken. Daarnaast moest natuurlijk ook met de normale en met de militaire effi ciëntie rekening gehouden worden. Er moeten b.v. oefenterreinen in de onmid dellijke nabijheid zijn. Vervoer naar verafgelegen terreinen kost geld en tijdverlies. In Ermelo ligt de nieuwe kazerne vlak naast het bestaande oefen terrein. Eerst was op grotere afstand een veel beter bouwterrein onder de loupe genomen, doch toen kon uitgere kend worden, dat alleen het vervoer van en naar het oefenterrein een half millioen per jaar gekost zou hebben. Gaat uw gang maar. j^ijdens het uitzetten der terreinen deed zich hij SteenwijkerWold een vermakelijk incident voor. De mili taire autoriteiten waren op stap met de Drentse Planologische Dienst om het terrein af te palen. De planologen toonden zich plotseling zeer soepel: Gaat uw gang maar", zeiden ze, ..neem maar wat u hebben wilt", maar het bleek, dat het uitgekozen terrein juist ever de provinciegrens in Overijsel was gelegen'. De plannen voor de vier kazernes zijn nagenoeg gelijk. Overal verrijzen acht logies-gebouwen van twee verdiepin gen (waarin 400 man, onderofficieren inbegrepen, kunnen logeren), een keu kengebouw met eetzaal volgens cafe taria-systeem, een cantine voor man schappen met ontspannings- tevens bios coopzaal, een cantine voor onderofficie ren, enige magazijnen, de rioolzuive ringsinstallatie, alsmede de daarvoor vereiste wegen, leidingen, afrasteringen en wat dies meer zij. Uiteraard zijn er nog meer gebouwen nodig, doch die zijn nog niet in uitvoering. Die komen later wel. Er is, nog vóór ze klaar zijn, over deze kazernes al heel wat te doen ge weest. Met name over de schade die zij toebrengen aan de recreatiegebieden op de Veluwe en over het ontbreken van ontspanningsmogelijkheden voor de dui zenden miltiairen die er zullen worden gelegerd. Wij komen op deze kwesties nog te rug, doch zullen eerst in een volgend artikel het een en ander vertellen over de werkwijze die bij dit gigantische bouwproject wordt gevolgd en over de resultaten die daarbij tot nu toe bereikt zijn. Conservenblikjes in een nieuwe gedaanie Er z(jn in de Ver. Staten twee ver vangingsmiddelen voor tin ontdekt, zodat men verwacht dat dit schaarse metaal voor het defensieprogramma ge reserveerd kan blijven. De nieuwe pro ducten worden van groot belang voor de economie van het land geacht omdat deze ertoe zullen bijdragen het tekort aan tin voor de defensie te doen ophef fen. Men zal het nieuwe middel vooral gebruiken als verpakking voor conser ven. Voor een van de vervangingsmidde len wordt bladaluminium en plastic ge bruikt. Een laag bladaluminium wordt continu in hoog tempo met plastic bedekt. Het bedekte metaal wordt dan tot een bepaalde temperatuur verhit en onder druk over een buis gerold. Zo ontstaat de omtrek van het blik. Het wordt op iedere gewenste grootte afgesneden en er worden een bodem en een deksel aan toegevoegd om het blik te completeren. Dit product blijft zijn waarde ook als afvalproduct behouden. De ge bruikte blikken kunnen weer gesmol ten worden om het aluminium te rug te krijgen. Een bijkomstig voor deel is dat de machines die deze blik ken maken ook later in de conserven- fabrieken nog gebruikt kunnen wor den. Voor het tweede vervangingsmate riaal, dat aluminium-staal genoemd wordt, worden bladaluminium en sta len platen gebruikt. Het bladaluminium wordt aan de stalen plaat Mastgesmolten. Er wor den drie lagen metaal gebruikt twee van bladaluminium en een van voorverhit staal dat in een wals tussen de aluminiumlagen wordt ge bracht. De hitte van het staal en de druk die er op uitgeoefend wordt, doen het materiaal samensmelten. Het aldus verkregen materiaal kan voor de fabricage van blikjes gebruikt wor den. Je'ecW kauwg<"ix (Advertentie, Ing. Med.) 100. Koning Boko is zeer tevreden en in zijn nopjes. Door een toeval is zijn bekwame gids op het spoor van Pim, Pam en Pom gekomen. En de gids, die evenals alle onderdanen van koning Boko wist hoezeer de koningin destijds op haar schoothondjes gesteld was, is zeer doortastend opgetreden. En daaraan heeft koning Boko het te dan ken, dat hij zijn vrouw op haar ver jaardag eens extra kan verrassen! De koning kan de dagen haast niet af wachten, maar eindelijk breekt dan toch de verjaardag van de koningin aan en samen zal zij met haar gemaal naar het feest gaan dat te harer ere wordt gegeven. De koningin heeft al welbegrepen, dat er iets bijzonder» gaande is, want koning Boko, die niet gewend is om ook maar iets voor zijn vrouwtje te verzwijgen, heeft al een paar maal zijn mond voorbijgepraat. Maar gelukkig, het grote geheim niet tot de koningin doorgedrongen. De kooi waarin Pim, Pam en Pom zit. ten, is ergens achteraf in het bos ge. stopt op een plaats, waar de koningin nooit komt. „Maar straksstraks zal de wagen met Pim, Pam en Pom er in op het grote plein worden voorgereden. Koning Boko zucht van geluk, terwijl hij zich met zijn gemalin en begeWd door de hofgarde, naar het feest be geeft. één van de (Advertentie. Ing Med.) Alcyone, Sydney—R'dam, pass. 6-11 Gi braltar naar Emden Algenib, Forto Alerge—R'dam, 5-11 van Florianapolis naar Paranagua Aiioth, 5-11 van R' dam te Porto Alegre Alpherat, Mon- treal—R'dam, pass. 5-11 Belle Isle An- dijk, 5-11 van Hamburg te R'dam Alde- ramin, 6-11 {17 uur) van Philadelpbia te R'dam verwacht Amstelland, 6-11 van Hamburg te A'dam Alkaid. Buenos AiresR'dam, pass. 5-11 n.m. Fernando Noronha naar Las Palmas Alnati, Buenos Aires—R'dam, pass. 5-11 n.m. Fer nando Noronha naar St Vihcent (KV) Altair, 5-11 van R'dam naar Porto Alegre Baara, ChiliA'dam, 5-11 n.m. te Eten Boissevain, Yokohama—Rio de Ja- neiro, 2-11 te Buenos Aires Benne- kom, 6-11 van Chili te A'dam Blitar, R'dam—Hollandia, 5-11 van Suez naar Aden Callisto, 5-11 van Swansea te Quebec Corilla (t), 5-11 van Mena el Ahmadi te Heysham ter rede Caltex Delft (t), 5-11 van R'dam naar Sidon Dalerdijk, R'dam—Pac. Kust, 4-11 te Port land Delft, A'damChili, 5-11 n.m. van Valparaiso naar San Antonio Delfs- haven, 6-11 van Bahia Blanca te Casa- Llanca verwacht Delfland, 7-11 van Buenos Aires te A'dam verwacht Die- merdijk, R'dam—Pac. Kust, 5-11 van Bal boa naar Los Angeles Friesland (KRL), 6-11 van R'dam te Balik Papan verw. Groote Kerk, BeiraA'dam, vertr. 6-11 van Tangaz naar Mombasa Hecuba, EcuadorA'dam, 4-11 n.m. van Porto Limon naar Curagao Hermes, A'dam- Kingston, 6-11 van Ciudad Trujillo naar Port au Prince Iris, 5-11 van Gothen burg te A'dam Kota Baroe, R'dam— Makasar, 5-11 van Tandjong Priok naar Surabaja Laertes, R'damIndonesië, 5-11 te Dongala Langleescot, O.-Afrika —Nederland, 2-11 van Zanzibar Maas- kerk, A'damW.-Afrika, 5-11 van Dakar naar Freetown Marisa (t), 6-11 v.m. van Singapore te Kaapstad verwacht Melampus, Balik Papan, Indonesië—A'dam 3-11 te Aden Oranje, A'damTandjong Priok, pass. 5-11 n.m. Guardafui naar Colombo Overijsel, 6-11 van Australië te R'dam Prins Maurits, Chicago—R'- Van de terreinen is dat te Steen wijkerwold een deel van een bij het Rijk in huur zijnd terrein; dat te Olden broek is geheel en te Ermelo gedeelte lijk rijksterrein; overigens is het ter rein van de gemeente Ermelo. Bij de keuze der terreinen is zoveel mogelijk rekening gehouden met het natuurschoon opdat er zo weinig mo gelijk recreatiegebied zou worden aan getast en er geen cultuurgebied verlo ren zou gaan. Voorts werd b.v. tot ver- diepingbouw besloten. (Advertentie, Ing. Med.) DOOR MARJORIE VERNON 83) Peta! Het kwam als een door de hemel ge zonden ingeving. Hij zou een afspraak maken met Peta zij was hartelijk en vrolijk en gezellig, ze zou hem laten lachen en zo helpen het te vergeten. En zo vertrok hij die avond nog maals in de richting van Haverton. Peta sloofde zich uit om vrolijk en gezellig te zijn, zodat Neville weldra aan het lachen was, precies zoals hij zich had voorgesteld, want Peta kon heel amusant zijn als ze wilde. Neville had het hotel opgebeld en een tafeltje gereserveerd en weer kreeg hij een trots gevoel toen de gas ten met onverholen bewondering naar Peta keken terwijl ze samen met Ne ville naar hun tafeltje aan het eind van de zaal liepen. Na afloop dansten ze en Peta dank te de hemel dat Neville was komen op dagen en dit plannetje voor vanavond had verzonnen. Als ze thuis had moe ten zitten kniezen ze huiverde bij de gedachte en nestelde zich onder het dansen een beetje dichter^ tegen hem aan. Het was heerlijk, dacht ze, om met iemand in een mooie zachtgonzen- de auto naar het beste hotel van de streek te gaan om te eten en te dansen, fijn om dure kleren en een bontmantel en bloemen en juwelen te dragen.... ja, het was echt heerlijk. Ze zou nooit gelukkig kunnen zijn met een rit in de bus, om dan gekleed in een goed kope mantel in de file te moeten staan voor de goedkope plaatsen in de bios coop en ten slotte naar een ongeluk kig klein huisje ergens in een voor stad te moeten terugkeren en chocola klaar te makenzelfs niet, verze kerde ze zichzelf, met iemand als Blake Holdcroft. Maar toch was ze blij dat de maan niet scheen toen ze naar huis terug gingen. Het zou haar souvenirs al te fel hebben wakker geroepen als het net zo was geweest als de avond te voren. Toen ze zowat halverwege waren, reed Neville de wagen naar de. kant van de weg en stelde voor dat ze een sigaretje zouden roken. Een ogenblik rookten ze in stilte en toen eindelijk de sigaret bijna op was, gooide hij het peukje uit het raam en sloeg zijn armen om Peta heen. „Je bent erg lief", vertelde hij haar. „Net zo lief als mooi, je bent een schat van een kameraad, Peta.... lieveling" (Wordt vervolgd) en de In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossende, snelwerkende - AKKERS (Advertentie. Ing. Med.) 46. „Ja, ja", bromden de agenten, „het geval is duidelijk genoeg. Meer bewij zen hebben we niet nodig! Ga jij maar eens mee juffertje. Maar handjes in de lucht hoor! Want we vertrouwen je geen zier!" En zo kwam het, dat, toen de Maat net eens heel voorzichtig aan dek kwam kijken, hoe de toestand daar was, hij tot zijn grote verbazing zag, hoe Madame Mirabella razend en tie rend door twee stoere agenten met ge trokken revolvers aan boord van de politieboot werd gebracht. Hij haastte zich naar Kappie en vroeg hem, wat dit alles te betekenen had, doch toen Kappie zijn muitende stuurman in de gaten kreeg, viel hij boos uit: „Dat betekent, dat alle zwal pende spoken en zwerken nu van boord zijn en dat we als janhagel met de steen naar New York moeten, en dat jij onmiddellijk moet stoppen met dat muiten, klont die je bent, en aan het werk. Ga eerst de Meester inlich ten, zeg hem dat hij ook een klont is en dat hij als de hazekater zijn vuur moet opstoken! En dan naar de brug! Opgemarcheerd mars!" De Maat gehoorzaamde snel en Kap- die Hij pie wendde zich tot de detective b°01'^ was, achtergebleven. Hij schudde Hommeles krachtig de hand met weten, dat het ernst was!" dam, 1-11 te Montreal Rempang, A' dam—Balik Papan, 6-11 v.m. van Port Said naar Djeddah Roepat, 5-11 van New Orleans naar Newport News Sa- rangan, Tandjong Priok—Pac. Kust, 2-11 van San Francisco naar Seattle Sala- tiga, Pac. KustO.-Afrika, 6-11 te Port Elisabeth verwacht Sibajak, R'dam— Surabaja, 6-11 v.m. te Belawan ter rede verwacht Singkep, A'damSurabaja, 5-11 van Aden naar Belawan Sumatra, 2-11 van Calcutta te Balik Pat>an Teu- cer, Tandjong Priok—New York, 6-11 te Marseille verwacht Tjisadane, Kobe— Rio de Janeiro, 5-11 van Port Elisabeth naar Kaapstad Tomini, R'damSura baja, 6-11 v.m. te Aden verwacht Tamo, 4-11 van Buenos Aires te Nicocha To- sari, R'dam—Golf van Mexico, pass. 5-11 (1 uur) Keywest Tjibesar. Yokohama— Buenos Aires, 3-11 te Singapore Trom penberg, R'damGolfhavens, 2-11 te Houston Utrecht, Pac Kust—Bombay, 5-11 van San Francisco naar Honolulu Volendam, Halifax—R'dam, 5-11 100 mijl noordoost van Kaap Race Westerdam, 4-11 n.m. van Baltimore naar R'dam MEDICI NAAI TOEBEREID MET V INGREDIËNTEN VAN VICKS VAPORUB j (Advertentie, Ing. Med.) DONDERDAG 8 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KFO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.0024.NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Water standen. 9.35 Gram.muziek. 9.40 School radio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouw- m ededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram. muziek. 13.55 Viool en plano. 14.00 Me- tropole Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.20 Piano trio. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Gram. muziek. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Voor dracht. 17.50 Regeringsuitzending: H. M. Laupman: „Papoea jagers op potvissen en zeekoeien". 18.00 Nieuws. 18.15 Kerkkoor en soliste. 18.40 Voor de jeugd. 18.50 Leger des Heilsorkest. 19.05 „Levensvra gen van allerlei aard en een pastoraal ant woord". 19.20 Vocaal Ensemble. 19.40 Ra diokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram.muziek. 9-25 De Groenteman. 9.30 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11-45 Voordracht. 12.00 Piano en orgel. 12-25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Accordeonmuziek. 2.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. muziek. 13.20 Dansmuziek. 13.55 „U kunt het geloven of niet". 14.00 Geschiedkun dige anecdoten. 14.15 Gram.muziek. 14 3° „Oor die agtergrond van die Unie van ""-Afrika", causerie. 14.45 Gram.muziek. H,„ Voor de z'eken. 16.00 „Van vier tot vijf 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Saxofoon en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor liefhebbers van de duiven sport 18.20 Sportprobleem. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19-00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Avro- al'erlei. 19.10 Metropole Orkest. 19-40 ubriek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonlsch Or- wï „20 Klankbeeld over de Neder landse Industrie. 21.50 Enquête. 22.15 Avro-allerlei. 22.20 Orkestconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactuaiiteiten. 23.20 anS en orgel. 23.45-24.00 Gram.muziek-

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4