Wysjinski dient een tegenvoorstel in Oude Russische eisen werden herhaald Mensheid verlangt naar een vreedzame samenleving Minister Eden verwerpt een poging tot bemiddeling VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Indonesisch aspect ZEER SCHERPE AANVALLEN OP HET ATLANTISCH PACT Twee lopende torenkranen kapseisden KoM. B-eAleJk Vrijdag 9 Nov. 1951 76e Jaargang No. 11255 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna MOSKOU ANTWOORDT OP WESTELIJK ONTWAPENINGSPLAN phmiimiinm eucht „De berg baarde een dode muis Ongeluk in de Amsferdamse haven Een kraanvoerder uit llpendam omgekomen Zaandammer Aan't Goor kwam er goed af Nieuw geluid uit het Oosten dient ernstig te worden onderzocht Stalins oudste zoon stierf in Duits kamp Amerikanen vrezen de val van Mossadeq Akense geestelijkheid oefent critiek op douane Oplossing Duitse kwestie hoeksteen voor vrede Gro*e Drie zullen met Adenauer spreken BUREAU: Koningstraat 62—04 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDER8E COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. mun. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.eik woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Hadden wij ten tijde van de behan deling van de Indonesische kwestie in het parlement en daarbuiten niet ge leerd onze ziel in lijdzaamheid te bezit ten, wij zouden nu werkelijk alle reden hebben ons geweldig boos te maken. Bij gelegenheid van de dag der Ver enigde Naties heeft president Sukarno een bijzonder felle rede gehouden tegen Nederland. Dat hij daarmee zondigde tegen de diplomatieke regels achten wij piet zo belangrijk. De Nederlandse Hoge Commissaris, die met tal van leden van het diplomatieke corps ter receptie was getogen, beantwoordde Sukarno door stilzwijgend heen te gaan. Laten wij voorop stellen, dat wij ons Over de uitlatingen van de Indonesische president niet verbazen. Sukarno schijnt een goed spreker te zijn, die zijn kracht goekt en heeft gevonden in een dema gogische toon. Welwillenden zullen hieruit afleiden, dat de rede er een voor binnenlands gebruik is geweest, waarop wij niet al te nauwkeurig moe ten letten. Maar zelfs indien wij deze gedachtengang zouden willen volgen, dan rijst de vraag of de opzwepende taal van Sukarno wel geschikt is om de verhouding tussen de Indonesiër en de in Indonesië werkende en zwoe gende Nederlander te verbeteren. Wij inoeten vooral niet vergeten, dat daar ginds moorden en overvallen met af schuwelijke regelmaat voorkomen! De Indonesische regering is niet in staat hieraan een einde te maken. Sukarno's rede moet alleen reeds met het oog hierop een ernstige misstap worden ge noemd: c'est pire qu'une crime c'est une teute! Zakelijk bekeken was het opvallend, dat de president de huidige spanningen in de wereld weet aan de koloniale poli tiek. Nederland kreeg te horen, dat Indonesië niet zoals thans het geval is het slachtoffer van economische en an dere crises zou zijn geworden, indien de Nederlanders in 1945 de onafhanke lijkheid van Indonesië zouden hebben erkend. Engeland en Amerika werden eveneens in de rede betrokken, toen Sukarno opmerkte "„dat ons de vingers jeuken, wanneer de woorden kolonia lisme en imperialisme weerklinken". Stil laten jeuken, zouden we willen zeggen. Zou het misschien ook zo kun nen zijn, dat een voortijdige ontvoog ding aan een aantal landen kansen in eigen hand gaf, waarvan zij het goede gebruik niet kenden en die ze derhalve verknoeiden of nog dagelijks aan het missen zijn? En hadden die Nederlan ders in 1945 ook maar iets te zeggen in Indische zaken? Zij werden onder Engelse supervisie door de Jappen in de kampen vastgehouden. Het is goed ons bij tijd en wijle te herinneren, met hoeveel moeite de Haagse overeenkomsten ter rondetafel conferentie tot stand zijn gekomen. En hoe lankmoedig Nederland bereid is te gaan spreken over annuleren van de Nederlands-Indonesische Unie, op grond waarvan tal van tegenstanders van de regeringspolitiek ir. de beide Kamers konden worden overgehaald hun steun aan de ontwerpen te geven. Wij leven ontzaglijk snel. Wat giste ren belangrijk was, is vandaag vieux jeu. Wij zijn bereid de jonge volkeren in Azie alle steun te geven. Wij zijn niet bereid ons met een aantal ridicule opmerkingen om de oren te laten slaan. De heer Sukarno verwacht beslist te veel van de sfeer van vertrouwen, waarvan men in Indonesië en hier nog niet zo lang geleden de mond vol had. Dit alles is uitermate teleurstellend. In een tijd van moeizame opbouw in Indonesië en hier van een samenwer king, waaraan ook tegenstanders van de oude regeringspolitiek zich van gan ser harte hebben gegeven, is het zaak, dat iedereen op zijn woorden let. Dat Sukarno zulks niet deed, daaren boven dat hij het moment zo onoordeel kundig koos, is een ernstig verwijt. Men leeft in Indonesië in een lucht kasteel van grootheid. Hoe arm en ver laten zal het land liggen in het bran dende krachtenveld van Oost-Azie, indien het democratische Westen zich zou terugtrekken? Indien wij over rechten zouden gaan praten met de vin ger bij de paragrafen? Het beroep, dat op onze welwillend heid wordt gedaan, is wel uitzonderlijk groot! ^ADAT DE Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, gis teren in de morgenzitting van de Algemene Vergadering der V.N. het ont wapeningsplan van de drie Westelijke grote mogendheden had ingediend, heeft zijn Russische ambtgenoot Wysjinski hem gistermiddag van repliek gediend. In een lange redevoering vol aanvallen op de Amerikaanse politiek heeft hij een vijfledig voorstel geformuleerd, dat de Russische bijdrage tot het debat over de versterking van de vrede bleek te behelzen. Hij wenste o.m. een conferentie van de vijf grote mogendheden hetgeen dus de eis tot erkenning van het communistische regime in China inhield een verbod van atoomwapenen en de 38ste breedtegraad als bestandslijn in Korea. „Niets nieuws, niets construc tiefs", was het commentaar van Eden. Verwachting tot hedenavond. Plaatselijk ochtendmist. Overigens wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Zwakke tot ma tige Zuidelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. ZATERDAG: Zon op 7.49, onder 16.58. Maan op 15.26, onder 4.02. ^YSJINSKI weet de toeneming der internationale spanning aan de „aggressieve daden van de Verenig de Staten en van landen, die de Amerikaanse leiding zijn gevolgd". Al le landen ondervonden de kwade eco nomische gevolgen van de bewape ningswedloop. Staten, die hierin Amerika niet volgden, werden bang- gemaakt met gepraat over waterstof bommen, ontploffingen e.d. Over de Westelijke ontwapenings plannen zei Wysjinski De berg heeft een muis gebaard en nog wel een dode. Griekenland, Turkije en West- Duitsland waren in de aggressieve plan nen van het Westen opgenomen. Aan deze landen was een bijzondere rol toebedeeld. De Amerikanen hunkerden naar een nieuwe wereldoorlog. De be standsbesprekingen in Korea zouden stellig succes hebben wanneer Ridg- way bevel kreeg, de besprekingen niet meer te hinderen. Voorts waren de beginselen van de V.N. geschonden door aggressieve daden tegen het regi me van Peking. Volgens Wysjinski bewees de ver klaring van de Westelijke Drie, dat de bewapeningswedloop zou doorgaan. Het geloof in kracht was de basis vooi de Amerikaanse politiek. Amerika wilde de Duitse militaire kracht herstellen en daarom waren de vier-mogendhedenbe- sprekingen in Juni mislukt. De Sowjet- Unie had daarentegen steeds gesheefd naar vreedzame samenwerking. Reeds in 1948 had de Algemene Vergadering een Russisch voorstel tot beperking der bewapening aanvaard. Daarin was bo vendien een verbod van de atoombom geëist. Amerika wilde echter de atoom bom tot een wettig wapen maken. De voorgestelde controle zou in wezen een Amerikaanse controle zijn en daarom bad het Westerse ontwapeningsplan op dit stuk niets om het lijf. De gedachte, dat een telling de eerste stap naar ont wapening zou moeten zijn, noemde de Russische minister belachelijk. YSJINSKI diende hierna het vol gende vijfledige voorstel in: 1. de Algemene vergadering ver klaart, dat deelneming aan het „ag gressieve Atlantische blok" en de in richting van Amerikaanse bases door dergelijke landen in andere staten on verenigbaar is met het lidmaatschap der V.N., 2. landen, die deelnemen aan de oorlog op Korea moeten de vijande lijkheden staken en zich binnen tien dagen hierna van de 38ste breedte graad terugtrekken, 3. alle buitenlandse troepen, met inbegrip van vrijwilligersformaties moeten binnen drie maanden uit Korea teruggetrokken worden, 4. alle leden-staten van de V.N. en andere staten buiten deze organisatie moeten vóór 1 Juni 1952 een conferen tie beleggen ter bespreking van een werkelijke» beperking van de bewape ning. het verbod van het atoomwapen en een internationale controle. 5. de V.S., de Sowjet-Unie, Frank rijk, Engeland en China moeten een vredespact sluiten waaraan alle andere staten zich moeten houden. 1 en bate van het Koningin Wilhelminafonds en Prins Bernhardfonds wordt op het Paleis Soestdijk een reizende tentoonstelling gehouden van voor werpen uit het Koninklijk Huisarchief. Links: een*costuum van Amalia van Solms. Rechts: een uniform van Prins Alexander en beneden een aangifte jurk van het Huis van Oranje. In het midden beneden boetseerwerk van Prinses Beatrix. QISTERMORGEN zijn op de werf van Verschure Co. in Amsterdam Noord door tot nu toe onbekende oorzaak twee lopende torenkranen gekapseisd. Een der kraanvoerders, G. Visser uit llpendam, gehuwd en vader, is daarbij zeer ernstig gewond. Hij-overleed kort na aankomst in het Binnengasthuis. De twee de kraanvoerder, E. aan 't Goor uit Zaandam, 32 jaar oud, kwam er goed af. Zijn kraan werd in de val gebroken door het in aanbouw zijnde schip. Aan 't Goor, die zich aan de ballustrade van het bordes om het bedieningshuis had vast geklampt wachtte de val af en werd pas op het ogenblik toen de kop van de kraan de grond raakte los gerukt. Hij ic.Saltte een val van ongeveer twee meter en kwam goed terecht. QMTRENT de oorzaak van het gebeur- de is nog niets te zeggen. Politie en Arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. De beide kranen tilden tezamen een stuk van vijf en een halve ton van een Op de terreinen van de Scheeps werf van de Fa. Verschure in Am sterdam vielen door nog onbekende oorzaak twee grote kranen op een in aanbouw zijnd schïp. in aanbouw zijnd schip. De kranen die tezamen een laadvermogen hebben van twaalf ton, stonden afgesteld op ieder ruim drie ton. Tezamen konden zij de last dus ruimschoots dragen. De ver schillende manoeuvres waren goed uit gevoerd en juist zwaaide de last boven bet schip om op zijn plaats te worden gesteld toen de kraanvoerder van ae eerste kraan, Aan 't Goor, zag hoe de top van zijn kraan overboog. Hij zette onmiddellijk de kraan buiten werking, maar het ongeluk was al gebeurd. In zijn val trok de eerste kraan de tweede mee. Arbeiders, die op de begane grond werkten, zagen nog juist kans weg tb vluchten. Minister Stikker te Parijs j^INISTER STIKKER heeft gistermorgen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties te Parijs een rede uitgesproken, waarin hij uiting gaf aan het verlangen van de mensheid naar vreedzame samenleving. Hiervoor zijn in de laatste wereldoorlog millioenen mannen gesneuveld, aldus de minister, en daarom is het nodig met grote ernst te onderzoeken, wat de inhoud is van het nieuwe geluid uit Moskou. Indien de totalitaire staten de menselijke waardig heid volledig tot haar recht deden komen, overeenkomstig het streven van de V.N., zouden de tegenstellingen in de wereld belangrijk afnemen, of zelfs geheel verdwijnen, waardoor een ware vreedzame samenleving in ieder geval mogelijk zou zijn. Franz Seliger, een uit het Sudeten- land uitgeweken Duitser, die thans te Neuhof, nabij Wiesbaden, woont, heeft verklaard dat Stalins oudste zoon, de ingenieur Jakob Djoegaswili, die in de afgelopen oorlog als eerste luitenant der artillerie dienst deed bij het Rode Leger, als krijgsgevangene in een Duits kamp is overleden. Hij is begra ven in een massagraf te Lamsdorf in Opper-Silezie. Maarschalk Stalin heeft indertijd een beloning van een millioen roebel uitgeloofd voor degene die inlichtingen zou weten te geven, welke zouden lei den tot het vaststellen van de plaats waar zijn oudste zoon is begraven. Het Perzische oheqeschil Volgens een bericht uit Washingtoi in de „New York Times" heeft de Brit se minister van buitenlandse zaken Eden, een plan tot oplossing van het MINSTENS eenmaal per veertien da- gen doorworstelt uw lijfaap zijn stapeltje „Fanmail", zijnde brieven van bewonderaars. Er zijn dames onder, die belangstellend vragen of Alida geen tui tende oren krijgt van Theodoor's voort durend geklets over de vreemde dingen dezer dagen etcetera etcetera. Maar nu vroeg dan een meneer waarom Theo- door steeds maar weer hatelijkheden lanceert aan het adres van Stalin en de zijnen, die toch waarlijk de olijftakken rond het Slavische voorhoofd dragen. „Schrijf ook eens iets goeds over de communisten", zegt die meneer, „bijv. over hun streven naar vrede". De ge achte briefschijver krijgt zijn zin. Theo- door is het gloeiend eens met het me rendeel der mensen. Hij vindt die kou de oorlog ook maar knudde. Maar be doelen de communisten met „vrede" niet die periode, die volgt op de we reldrevolutie, die bovenaan het verlang lijstje van elke communist staat? In teressante cijfers komen er uit Ameri ka. Men heeft daar niet minder dan veertig millioen auto's. Twee en twin tig millioen worden gebruikt om van en naar het werk te gaan of om bood schappen te doen. In geval van oorlog zouden veertien milloen automobielen, die niet van essentieel belang worden Ik hoopte nou zo, dat ik óók 'rs geteld zou worden dr Mossadeq, en de Amerikaanse assi stent-minister van buitenlandse zaken McGhee was uitgewerkt, verworpen. Volgens de New York Times was het voorstel door Acheson te Parijs aan Eden voorgelegd. Grondslag van de Amerikaanse be middelingspoging was de mening, dat de regering-Mossadeq de komende ver kiezingen niet zou overleven, als Mos sadeq niet met een bruikbare rege BritsPerzische oliegeschil, dat in ling om de genationaliseerde olie-in Washington door de Perzische premier dustrie te drijven, naar Perzie terug keerde, aldus het blad. Het zou dan slechts een kwestie van tijd zijn voor de communistische Toedeh-partij aan geacht, van de wegen verdwijnen. het bewind zou komen. De sjah van De Amerikanen, die toch werkelijk gec i perzie heeft de voormalige minister mensen zijn om hun sigarettenpeuk] presj(jent Ghavames Soeltaneh in spe- te bewaren, teneinde er weer nieuw Cjaje audiëntie bij zich ontvangen, strootjes van te rollen, gagn op de klein tjes passen. Tienduizenden vaten ben zine en olie. welke tijdens de oorlog in het Noordelijk gebied van Australië werden achtergelaten, worden nu weel geborgen, daar er gebrek aan vaten is In Newark (Engeland) is een zeven en veertigjarige vrouw, die twee en twintig kinderen ter wereld heeft ge bracht, in het huwelijk getreden met een 21-jarige man. De vrouw heeft een pension in Lovers Lane, in Newark, en haar jonge echtgenoot was een van haar commensaals. Ze trouwde in het wit en had acht bruidsmeisjes, van wie twee haar kleinkinderen waren. Als page page fungeerde haar kleinzoon. Mid den in de Engelse stad Manchester wil men een luchthaven bouwen voor heli- coptères. Het zal een cirkelvormig bouwwerk van tien verdiepingen wor den, met een rechthoekig landingsdek van 300 bij 250 voet ophet dak Dit dek zal draaibaar zijn, zodat de vlieg tuigen bij elke windrichting kunnen landen. Het eigenlijke gebouw zal een groot hotel, restaurant en bioscoop be vatten. De bouw zal anderhalf millioen Pond Sterling vergen. Waarnemers te Teheran beschouwen Soeltaneh als opvolger van Mossadeq, wanneer deze met 'ijn missie in de V.S. inzake het oliegeschil geen resul taat zou boeken. Mossadeq is intussen teruggeroepen. De katholieke geestelijkheid van Aken heeft 'n zeer ernstig protest laten horen tegen de schietpartijen aan de Duitse grens, waarbij keer op keer men sen worden gedood of levensgevaarlijk gewond. Tengevolge van de uitermate hoge invoerrechten en de zware weel de belasting op koffie en andere arti kelen, heeft zowel de beroepsmokkel als de kleine smokkel ten eigen behoe ve een ongekend grote omvang aange nomen. De laatste jaren is de Duitse douane zeer streng tegen alle vormen van smokkel opgetreden, daartoe aan gezet door de autoriteiten. Meer dan vijftig personen werden in de laatste drie jaar door revolverschoten van douaniers of gedood of levensgevaarlijk gewond. Ook kinderen vonden de dood. ^PREKENDE over de resultaten, die door de V.N. bereikt waren, zei mi nister Stikker, dat de Nederlandse re gering het betreurde, dat Italië nog steeds op toelating tot de V.N. moest wachten. Veel belangrijker was even wel het Duitse vraagstuk. Een bevre digende oplossing hiervan zou de hoek steen zijn van de vreedzame samenle ving der grote mogendheden. Vervol gens sprak de minister de hoop uit, dat op deze zitting de mededeling zou worden gedaan, dat het eerste gewa pende optreden van de V.N. in Korea, in dienst der collectieve veiligheid, was beëindigd. Het lot van het Koreaanse volk vervulde de mensheid met ont steltenis, doch niettemin was het goed geweest, dat de V.N. vorig jaar de uit daging aan vrede en recht hadden aan vaard. Minister Stikker memoreerde even eens de onopgeloste moeilijkheden tus sen de Arabische staten en Israël. Hij sprak de hoop uit, dat het rapport van de verzoeningscommissie voor Pales tina practische wegen zóu aanwijzen, welke nader zouden voeren tot de ont spanning en de opbouw van het Mid den-Oosten. Uit de situatie in het Mid den-Oosten bleek, dat ieder land in de V N. moet leren, dat bovennationale belangen hun eigen gewicht hebben en andere beoordelingsmaatstaven vra gen dan ieder individueel land steeds welkom zijn. (Zie verder in dit blad) Voorstel tot goedkeuring van Europese grondwet Bondskanselier Adenauer heeft de fractievoorzitters der regeringspartijen medegedeeld, dat hij op 21 en 22 No vember te Parijs een bespreking zal hebben met de ministers van buiten landse zaken der Westelijke Grote Drie. De bondskanselier is het met de drie partijen van zijn coalitieregering eens geworden, dat voor een verenigd Duitsland wanneer het in een ver drag met de Grote Drie verplichtingen op zich zou nemen dezelfde voor waarden zouden moeten gelden als voor West-Duitsland in het voorgenomen verdrag met de Westelijke mogendhe den. Het komende weekeinde zal Adenau er een vergadering beleggen van zijn voornaamste diplomatieke afgezanten, voor een algemene beschouwing van de buitenlandse politiek. De regeringspartijen zullen bij de Westduitse Bondsdag een voorstel in dienen, waarin het Parlement wordt erzocht de Duitse delegatie naar straatsburg te machtigen tot goedkeu ring van de grondwet voor een Euro pese federatie. Het voorstel, dat be doeld is als een Duits initiatief tot ver wezenlijking van een Europese 'edera tie. heeft de instemming van de Bonds kanselier.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1