„Geketende" mr. Romme verklaart zich voor credietcontröle Vlijt gepaard aan grote zuinigheid Sport in 't kort Hoge Commissaris Lamping had onderhoud met dr. Sukiman Ce Prof. Lieftinek: Geen staatssocialisme me en uitvoerders werken onder hoogspanning Regeringsprogram bindt gehele coalitie Een leraar beledigde de rechterlijke macht ROOKKATER Je eigen schuld/ Dan moetje maar ja Boston roken; J daar heb je vast geen last van. Betekenis Grondwetsherziening uiteengezet LEO PRINS BLIJFT IN NEDERLAND Ontploffende landmijn eiste een gewonde Communistisch voorste! verworpen Werkloosheidscijfer met een sprong omhoog Treinramp bij München Snelle uitbreiding nodig van luchtmacht der VS Het inhaal-programma Het lener bouwt in ijltempo (II) Boekhoudster verduisterde vijftien mille Mensheid verlangt naar vreedzame samenleving Effici ency opgevoerd tot grens van volmaaktheid KERKELIJK NIEUWS VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 (Van onze parlementaire redacteur) nROF. ROMME, de voorzitter van de fractie van de K.V.P., heeft er Donderdag middag in de Tweede Kamer geen twijfel aan laten bestaan: hü zal en met hem zijn politieke vrienden vóór het wetsontwerp betreffende het toezicht op het credietwezen stemmen. Vooral nu een tijdelijk karakter aan de wet *s verleend en de kans bestaat, dat by aanneming van een amendement van zy i partijgenoot, de heer Janssen, de werkingsduur tot 1955 beperkt zal blijven. i:ig met socialisme te maken als een koe met nylons zei hij. Over zijl stem liet hij zich nog niet uit. Hij wil de n.1. eerst van de minister weten, in hoeverre het wetsontwerp gevaren In houdt voor de kleine middenstand, ds boeren en de ambachtslieden. Hij verklaarde dit reeds aanstonds in zijn lange redevoering, die tot een gro te steun werd voor de minister van financiën, prof. Lieftinck, die dit keer met zijn ambtgenoot van Economische Zaken, prof. v. d. Brink, achter de re geringstafel zat. Het wetsontwerp is de uitwerking van een bedrijfseconomische controle op het credietwezen, maar ook van een sociaal-economische, zo 2eide hij. Wat dat laatste betreft, lag iplj „aan vier kettingen vast": aan het regeringsprogram, aan de Bankwet van 1948, aan het program van de partij, waarvoor hij naar de Tweede Kamer is afgevaardigd en aan de herinnering aan het lidmaatschap van de voormali ge Katholieke Staatspartij. ,In het program van laatstgenoemde partij, zo verduidelijkte hij, kwam reeds een passage over het toezicht op het credietwezen voor. Ook in het pro gram van de KVP wordt gewag ge maakt van toezicht op het bankwezen, zulks met het oog op de algemene welvaart. Uitvoerig betoogde professor Romme, dat in de Bankwet van 1948 in artikel 9 vermeld staat, dat de Neder landse Bank toezicht op het crediet wezen zal uitoefenen en dat daarvoor een afzonderlijke wet moet worden uitgevaardigd. Gebondenheid MIJ waarschuwde verder, dat wie zich gebonden heeft aan het regerings program, zich ook verbonden heeft tot beperking van de investeringen me de in de particuliere sector en aan het indirecte middel van de credietbe- perking. Prof. Romme noemde het een fout van de regering, dat zij aanvan kelijk een duurzaam toezicht aan de Nederlandse Bank wilde toekennen. Dat kan in overeenstemming zijn met artikel 9 van de Bankwet, maar het is het stellig niet met het regerings program. Van vrijwillige credietbeper- king door de banken, waarop door de bankwereld was aangedrongen, ver wachtte hij niets. Over het al of niet staatssocialistisch karakter van het wetsontwerp is gedu rende het debat breedvoerig gedebat teerd. De heer Hoogcarspel van de CPN gaf zijn standpunt al heel duide lijk weer. „Deze wet heeft net zo wel Zeventien verzoeken om revisie van oud vonnis De 62-jarige leraar, E., stond giste ren voor de Groningse rechtbank te recht wegens belediging van de rechter lijke macht. In 1948 had hij twee bro chures verzonden naar alle mogelijke instanties, waarvan de inhoud beledi gend was voor de Rechtbank, het Ge rechtshof en de Hoge Raad. In zijn circulaires schreef E., dat hij het slachtoffer was geworden van een op zettelijke rechtsverkrachting. In 1935 werd hij namelijk veroordeeld wegens oplichting bij arrest van de Hoge Raad. De beschuldiging luidde destijds, dat hij als hoofd van de Uloschool te Medemblik naar Den Haag was gereisd om subsidie te vragen voor een school in Alkmaar. De heer E. had f 50 van het schoolbestuur meegekre gen, om dit aan de ambtenaar te over handigen, als de subsidie los kwam De ambtenaar weigerde het bedrag aan te nemen, waarna de heer E. het tien dagen onder zijn berusting heeft ge houden. Men vervolgde hem destijds, omdat hij zich gedurende die tien da gen aan oplichting van de vijftig gul den heeft schuldig gemaakt. Hoewel de rechtbank te Alkmaar hem aanvan kelijk vrij sprak, werd hij later we derom gedaagd en veroordeeld. Na in hoger beroep te zijn geweest, moest hij zich eindelijk bij het arrest van de Hoge Raad neerleggen. In de 16 jaren, die op het eerste von nis volgden, diende de heer E. 17 re visie-verzoeken in, die alle werdan afgewezen, In 1948 verspreidde hij de brochures, waarin de rechterlijke macht werd beledigd. Voor de Groningse Rechtbank be toogde hij, dat de normale weg blijk baar niet geschikt was voor herziening van het bedoelde vonnis, weshalve hij krachtiger middelen had beproefd. De officier van Justitie eiste vijftig gulden boete of 25 dagen hechtenis. De heer E. deelde na het aanhoren van deze eis mede, dat hij ook thans Weer bij de Hoge Raad zal belanden, opdat zoals hij het zeide het recht zegeviere. De minister aan het woord jyjINISTER LIEFTINCK nam alle tijd voor de verdediging van het ont werp. Hij splitste zijn rede in vijf pun ten. Toen de vergadering om ruim zes uur werd geschorst, tot des avonds, en hij meer dan anderhalf uur gesproken had, had hij er twee behandeld. Hij le verde een uitvoerige historische be schouwing ter motivering van het feit, dat hij aanvankelijk met een perma nent wetsontwerp gekomen was en bestreed het rapport van het (Katho lieke) Centrum voor Staatkundige Vor ming over het ontwerp, waarin op ver schillende gronden beweerd was, dat zijn ontwerp een staatssocialistisch ka rakter draagt. Over de urgentie van het wetsont werp zei minister Lieftinck onder meer, dat credietcontröle in tal van landen bestaat. Men kan de crediet beweging niet alleen beheersen met het disconto. Blijvende credietcontröle ir, stellig niet overbodig. Hij bestreea de stelling van de heer Oud, dat de regering in de laatste jaren te veel met kort crediet zou hebben gewerkt. Lo pende uitgaven en kapitaalsuitgaven zijn niet uit schatkistpapier gedaan Voorts kantte spr. zich tegen de be perking in tijdsduur, door de heer Janssen voorgesteld. Daardoor wordt weer een probleem in de ijskast gezet. Nadat verschillende sprekers in twee de instantie het woord hadden ge voerd, werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag. (Adve tentie, lng. Med.) De Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta, de heer Lamping, heeft giste ren een bezoek van drie kwartier gebracht aan de Indonesische premier, dr. Sukiman. Na afloop hiervan heeft Sukiman aan een verslaggever van Aneta medegedeeld, dat de Indonesische regering een antwoord heeft ontvangen op de vragen, die gerezen zijn in verband met het voornemen van Nederland tot wijzi ging van de grondwet. Dit wijkt niet veel af van hetgeen dienaangaande reeds bekend was geworden. Verdere stappen van de Republiek Indonesia zullen af bangen van een bespreking in de kabinetsraad op hedenavond. Dr. Sukiman verklaarde, dat een volledig beeld van de kwestie was verkregen en sprak de hoop uit, dat deze moeilijkheden zullen worden overwonnen. dat de voorgestelde wijzigingen van de grondwet in geen enkel opzicht veran dering brengen in de status van Nieuw- Guinea, zoals deze was na de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië. Ook in het standpunt van de Nederland se regering is geen wijziging gekomen, zodat de mogelijkheid, om door onder handelingen tot oplossing van het ge schil over het betrokken gebiedsdeel te geraken, op geen enkele wijze wordt beïnvloed. De Nederlandse regering heeft het daarom niet noodzakelijk ge oordeeld, over de wijzigingsvoorstellen tevoren overleg te plegen met Indonesië Leze hebben bovendien reeds ge-uime tijd 'n onderwerp van publieke discus sie in Nederland gevormd en konden derhalve voor Indonesië niets nieuws meer inhouden. „Er is niets veranderd" Blijkens een communiqué van de Ho ge Commissaris heeft deze een antwoord van de Nederlandse regering op de vra gen van Iridonesie aan dr. Sukiman overhandigd, waarin wordt uiteengezet, Omtrent de vijftienjarige Leo Prins uit Zwijndrecht, die zich op 2 October j-1 aan emigratie per s.s. Volendam naar Canada had onttrokken, is na overleg met zijn in Canada wonende moeder besloten, de jongen voorlopi? hier te lande ten huize van een oom van vaderszijde te doen verblijven. Een 23-jarige chauffeur, Gommans uit Sevenum was gisteren bezig met graafwerkzaamheden in een sloot langs ae weg Venray-Horst. Het zand, dat hij uitgroef, werd op een vrachtauto ge gooid. Plotseling stiet hij bij het schep pen op een landmijn, waaraan 'n draad was verbonden. Gommans sloeg deze draad met zijn schop stuk. waardoor de mijn tot ontploffing kwam. Vrij ernstig gewond, werd hij in het ziekenhuis van Horst opgenomen. In zijn onderlichaam bevinden zich verschillende scherven. De besprekingen >n Korea De verbondenen hebben gisteren de communistische voorstellen, om de be standslijn te laten samenvallen met de tegenwoordige frontlinie, vierkant ver worpen. Zy herhaalden hun eis, dat aan de vaststelling van deze lijn een regeling van alle andere kwesties zou voorafgaan. Overigens betekent deze gang van zaken niet, zo is van Ameri kaanse zyde verklaard, dat de bespre kingen nu gans en al in het honderd zouden zyn gelopen. Het heeft reeds vaker zo geleken, maar intussen zyn er toch vorderingen gemaakt. De communisten hebben met steun van tanks een aanval ondernomen in hetzelfde gebied, waar zij ook Zondag aanvielen. De verbondenen wierpen eveneens tanks in de strijd en slaag den er in, hun stellingen te behouden. Volgens Chinese krijgsgevangenen beschikken de Noordelijken over atoom raketten. Deze worden niet gebruikt, omdat zulks zou „indruisen tegen het internationale recht". Amsterdamse telefoon telt ruim 60 000 aansluitingen Hedenochtend is in Amsterdam de eerste groep telefoonnummers met zes cijfers in dienst gesteld. Het waren 600 nummers van de nieuwe centrale in West, die tegelijkertijd in gebruik werd genomen. Het aantal telefoonaansluitin gen in de Hoofdstad heeft de 60.000 overschreden. Verminderde bouwactiviteit een van de oorzaken Het aantal geheel werkloze Neder landse mannen is in de afgelopen maand van 55.083 gestegen tot 64.093. Deze stij ging is vooral een gevolg van de afloop der seizoenwerkzaamheden. Door de verminderde bouwactiviteit nam voorts de werkloosheid toe onder de bouw arbeiders, de arbeiders in de houtver werkende industrie en onder de losse arbeiders. In vergelijking met October 1950 valt een stijging van het totale werkloosheidscijfer met ruim dertig duizend waar te nemen. De beperking der bedrijvigheid in de bouwvakken en de weerslag daarvan in andere bedrij ven is voor een belangrijk deel de oor zaak hiervan. Er zyn 13.982 werkloze bouwarbeiders tegen vorig jaar 10.357 In Noord-Holland steeg het werk loosheidscijfer vergeleken met de vori ge maand van 13963 tot 16446. Vorig jaar waren er in onze provincie 9510 werklozen. Dit betekent, dat over het gehele land op elke duizend mannelijke beroepsbeoefenaars 28 werklozen zyn. K. Lotsy geen candidaat voor F.I.F.A. presidentschap Brenttord komt in Nederland trainen Herhaaldelijk duiken, evenals en kele jaren geleden, geruchten op als zou de heer K. J. J. Lotsy zich candi daat laten stellen voor het president schap van de Internationale Voetbal Federatie, de FIFA. Desgevraagd ver klaarde de heer Lotsy dat op de eer ste plaats het geenszins zeker is, dat de heer Jules Rimet op het FIFA- congres te Helsinki, in Juli van het volgend jaar te houden, als voorzitter zal aftreden, hoewel die mogelijkheid wel bestaat. „Ik kan echter", zo zeide de heer Lotsy, „met grote beslistheid verklaren, dat ik onder geen voor waarde mij candidaat voor die functie zal laten stellen, omdat mij daarvoor, in verband met mijn drukke werk kring, de tijd ontbreekt. Het team van Brentford, dat Woensdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen het voorlopig Ne derlands elftal uitkomt, welke ontmoe ting bedoeld is als training voor onze spelers met het oog op de wedstrijd Vijftien reizigers omgekomen Op het station van Walpertskirchen (bij München) is Donderdagmorgen een personentrein op een stilstaande goede rentrein ingereden. De eerste wagen achter de locomotief werd geheel ver nield, doordat de tweede wagen er over heen schoof. Volgens totdusver ontvan gen berichten zijn 15 personen om het leven gekomen en 15 personen ernstig gewond. De bestuurder van de personentrein en de verkeersleider van het station Walpertskirchen zijn gearresteerd. Vol gens spoorwegautoriteiten is dit de grootste spoorwegramp in Duitsland se dert het einde van de oorlog. Vele doden en gewonden lagen tussen de wrakstukken geklemd en moesten met behulp van snijbranders worden bevrijd. Uit een voorlopig onderzoek is reeds gebleken, dat de gearresteerde verkeers leider de schuldige is. In plaats van de personentrein naar een vrij perron te leiden had hij deze naar een ander perron gedirigeerd waai ëen goederen trein op het punt stond te vertrekken. Bradley verklaart- Atoomdeskundigen dragen een grote verantwoordelijkheid De stafchefs zyn het er over eens, dat Amerika zijn strategische en tac tische luchtmacht onverwijld aanmer kelijk moet uitbreiden, zo heeft gene raal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van chefs van staven in een rede te Chicago ver klaard. Het vliegtuig is nog steeds het beste middel, om de atoomkracht op het slagveld en naar het hart van welk groot en uitgestrekt land ook te slin geren, aldus de generaal. Hij verklaarde, dat de stafchefs tot hun opvatting waren gekomen, nadat zij mede de bijdrage tot de verdediging van Europa in beschouwing hadden genomen. Bradley sprak ook over atoombommen van „elke grootte" en gaf als zijn oordeel te kennen, dat de genen, die de atoomgeheimen van het land kennen, een grote verantwoorde lijkheid dragen. Zij zouden een cata strofe kunnen uitlokken, door zich te lang vast te klampen aan verouderde opvattingen. Bradley meende, dat de wereld vertrouwen kon stellen in het Amerikaanse leiderschap op dit ge bied. PRESIDENT TRUMAN IN KEY WEST President Truman is te Key West (Florida) aangekomen voor een werk- vacantie, die misschien zes weken zal duren, Truman zal zijn „State of the Union"-rede en enkele redevoeringen op financieel en economisch gebied opstellen. NederlandBelgie, arriveert reeds Maandag te Amsterdam. Het gezel schap vertrekt pas Vrijdagmiddag van Schiphol voor de terugreis. Dit lang durig verblijf te Amsterdam heeft een bijzondere reden. Het ligt namelijk in de bedoeling van de ook in ons land zeer bekende trainer van Brentford, Jimmy Hogan hij trad reeds in 1912 als trainer van DFC op om gedu rende de dagen, waarop men in de hoofdstad verblijft, ernstig te trainen met het oog op de zeer belangrijke leaguewedstrijd, welke de club Zater dag 17 November moet spelen tegen de leiders, Sheffield United. Op Woensdag 14 November zal op het AFC-terrein een oefenwedstrijd plaats vinden tussen twee teams met het doel te komen tot de samenstelling van het Nederlands Jeugdelftal, dat Zaterdag 24 November te Breda tegen de jeugdploeg (spelers tot 20 jaar) van Belgie zal spelen. De Luxemburgse Wielerbond heeft de organisatie van de wereldkampioen schappen op de weg in 1952, welke in het Groothertogdom zullen worden ge houden, toevertrouwd aan een parti culiere onderneming. De Luxemburgse keuzecommissie heeft enkele spelers in de achterhoede en de middenlinie van de ploeg, die Zondag 11 November in Den Bosch tegen Zuid-Nederland speelt, van plaats doen verwisselen. Het elftal komt uit in de volgende opstelling: doel: Mag- nani (National. Schiff lange)achter: Bettinger (Spora) en Wagner (Fola, Esch)midden: Fickinger (Progres, Niedercorn), Mond (Jeunesse, Esch) en Guth (Union Sportive, Luxem burg) voor: F. Muller (Red Star, Merl), Nuerenberg (Progres, Nieder corn), Gales (Spora), Revenig (Spora) en Dahm (Progres, Niedercorn). Haarlem en DWS gaan elkaar de leiding betwisten Voor de eerste klassers zijn Zondag in verband met het inhaalprogramma, slechts vijf wedstrijden vastgesteld. De belangrijkste ontmoeting is de wed strijd tussen Haarlem en DWS, waarbij de eerste plaats in IA op het spel staat. Daar de roodbroeken op eigen terrein spelen, geven wij hun de beste kan sen. RCH zal het in de uitwedstrijd te gen Vitesse niet gemakkelijk krijgen de achterstand op leider Wageningen ge deeltelijk weg te werken. De andere, minder belangrijke wedstrijden zijn: Enschedese BoysEDO, Heerenveen GVAV, en Chevremont—HBS. Aartsbisschop Beran zou naar een klooster oij Brno in Moravie zyn over gebracht. Dit is de derde verandering van verblijfplaats van de Praagse aarts bisschop sinds zijn gevangenneming. De Amsterdamse politie heeft de 32- jarige boekhoudster van een kleine machinehandel aangehouden, die ervan verdacht wordt in acht maanden tijd 15 000 gulden te hebben verduisterd. De vrouw heeft bekend. Van het geld is niets meer over. Minister Stikker in Parijs- (Vervolg van pag. 1) Het programma voor technische huip noemde de minister een van de gc lukkigste initiatieven van de V.N. in de afgelopen jaren. Deze samenwer king tussen de landen opende de weg naar wederzijds begrip en legde con tacten over de gehele wereld. In dit verband herinnerde hij er aan, dat in Nederland binnen afzienbare tijd een internationaal academisch instituut zou worden geopend, waar onderwijs zal worden gegeven omtrent de ontwik- Kelingsproblemen van die landen, wel ke behoefte gevoelen aan technische hulp. De grootste moeilijkheid van de technische hulp-verlening voor de V.N was volgens de spreker ongetwijfeld de kwestie van het kapitaal. £EN VRAAGSTUK, dat deze algeme- vergadering ongetwijfeld zou bezig houden, was het probleem van de vluchtelingen, dat nog steeds buiten gewoon urgent is. Hiervan gaf de brief die Koningin Juliana onlangs aan pre sident Truman had geschreven, een welsprekende getuigenis. Minister Stikker was van oordeel, dat de verga dering niet uiteen mocht gaan, voordat de gedachten op dit punt tot meer klaarheid zouden zijn gekomen. Na zijn waardering te hebben uitge sproken voor de gestage arbeid van de V.N. voor de ontwikkeling van het internationale recht, wijdde minister Stikker ten slotte een woord van dankbaarheid aan de gastvrijheid van het Franse volk, dat onder meer met het ontwerpen van het plan-Schuman bewezen had op constructieve wijze tot de vrede te kunnen bijdragen. (Van onze speciale verslaggever). |)E defensie vraagt enorme sommen gelds. Daar is de burger al aan gewend. Het verwondert hem dus niet, dat hij getallen hoort noemen van vele millioenen als hij de grote bouwwerken bezoekt, die op het ogenblik voor het leger op de Veluwe en in Steenvvijkerwold worden uitgevoerd. Eerder ver wondert het hem, dat hij bij zulk een bezoek herhaaldelijk geconfronteerd wordt met een rationeel streven naar zuinigheid. Er wordt daar bij die bouw werken, waar omgesprongen wordt met getallen waar een gewoon mens van duizelt, op de kleintjes gepast. Niet alleen, dat de administratie voortdurend onder controle staat van de accountantsdienst van het Ministerie van Oorlog, dat er een scherp toezicht wordt uitgeoefend op lonen en prijzen, dat er een particulier bureau voor efficiency is ingeschakeld: ook de wijze waarop het werk wordt aangepakt getuigt van het ernstig streven de kosten zo laag mo gelijk te houden. (Het werk wordt in regie uitgevoerd, omdat een aanbeste ding om verschillende redenen onmogelijk was). De uitvoering geschiedt met grote snelheid en met inzet van veel mate riaal. Op elke bouwplaats treft men grote machines die enorm veel werk verzetten. Niettemin zijn op elk werk een kleine duizend arbeiders aan de arbeid. En er wordt hard gewerkt! Zo veel materiaal is er nodig, dat van te voren uitvoerig moest worden nage gaan of de capaciteit van de Neder landse industrie voldoende was om al les te kunnen leveren. In Ermelo wordt gebouwd in een skelet van tevoren gereed gemaakte onderdelen van ge wapend beton. Daartoe moesten zeven fabrieken worden ingeschakeld. Graag had men meer projecten in staal opgetrokken (vanwege het snelle tem po dat daarmee bereikt kan worden» doch de industrie durfde het niet aan. Dat bleek later mee te vallen. De ex port viel tegen maar nu kan men na tuurlijk niet meer veranderen. Nu wordt alleen de kazerne te Oldebroek in staal opgetrokken. In één week tijd verrees het staal-skelet voor een ge heel logiesgebouw van twee verdiepin gen en souterrain. Steenwijkerwold en Nunspeet worden gebouwd als een ske let van gewapend beton. Scherpe controle. Het gehele werk wordt gecontro leerd door een centraal kantoor, waar ongeveer 90 mensen werken. En hoe gecontroleerd! Op tekeningen en sta ten wordt precies bijgehouden hoever de verschillende werken vorderen en welke onderdelen dus eventueel priori teit moeten hebben bij de toewijzing van materialen en arbeidsvermogen. Van alle machines, bulldozers, dragli nes, trilmachines, stoomwalsen, kra nen, van alle vrachtauto's en karren wordt van dag tot dag bijgehouden waar ze ingezet zyn en wat er mee ge presteerd wordt. Behalve de hoogoven slakken voor de wegen (die uit Duits land komen) worden uitsluitend Ne derlandse materialen gebruikt. Waar terwille van het bouwwerk tij delijke voorzieningen getroffen wor den (waterleiding, electriciteit, toevoer wegen en magazijnen) heeft men ge tracht die meteen een definitief karak ter te geven. Na anderhalve week was het hoogspanningsnet gereed en direct daarna de waterleiding. Op het ogen blik is men reeds bezig de centrale verwarming te monteren. Dat betekent voor sommige bouwwerken zes weken na de aanvang van het werk! Met men sen is al het zelfde gebeurd. Er lopen opzichters rond, die na de oplevering der gebouwen met het toezicht op het onderhoud zullen worden belast. Zij kunnen nu al beginnen met de inrich ting van een archief en zijn meteen van alle details op de hoogte. Er wordt gewerkt is ons verzekerd op de goedkoopste wijze die voor zulke grote objecten gepresteerd kan worden. Als men zich realiseert dat er sinds 1939 geen genie-officieren meer opgeleid zijn en dat de eerste nieuwe officieren de dienst pas in 1953 zullen komen ver sterken, dan kan men begrijpen dat de Genie op het ogenblik onder hoog spanning werkt. Maar het is dankbaar werk. Het is in werkelijkheid een stunt die geleverd wordt. Vanaf de vorm der aannemerscombinatie tot en met de omvang van het werk en- het tempo derland geheel nieuw. Het weer heeft tot nu toe zeer meegewerkt en als de winter niet als spelbreker optreedt, kan alles inderdaad op tijd klaar zijn. Het werk te Ermelo is het meest spectaculaire op het gebied van uitvoe ring. Het is werkelijk imposant om te zien hoe de betonnen balken en por talen soms duizenden kilo's zwaar als een blokkendoos door de grote kranen in elkaar worden gezet. Die kranen zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag op het werk gebracht, want zij moesten een spoorlijn passeren en de electrische bovenleiding moest tij delijk afgebroken worden. In Oldebroek wordt men getroffen door de snelheid, in Steenwijkerwold imponeert de bouw omdat de kazerne daar op een vlakte ligt, in Nunspeet is de ligging en situatie zeer merkwaar dig. Hier moest een hoogteverschil van acht meter overwonnen worden en het was dus van het grootste belang het peil juist te kiezen. Daardoor kon men bereiken, dat er geen grond aan of afgevoerd behoeft té worden. Wat op de ene plaats teveel is kan elders weer worden gebruikt. Werk met werk maken, noemen de bouwers dat. Ook valt het op dat men een zeer rationeel gebruik weet te maken van het werk materiaal. Doordat op ieder werk de stadia der uitvoering voor de afzonder lijke gebouwen met opzet verschillend zijn, kan men dezelfde bekistingen b.v. meerdere malen gebruiken. Ongetwijfeld heeft men op deze wij ze in deze tijd van gebrek aan bouw materialen, aan werkkrachten en aan kapitaal bij de aannemers, de juiste vorm en de juiste werkwijze gevonden om deze geweldige opdracht uit te voe ren en als er geen onverwachte moei lijkheden komen, zal de Genie en zul len de uitvoerders er alle eer aan be halen. Ned. Hervormde kerk: Beroepen te Leeuwarden: J. T. Wiersma te Delft. Beroepbaarstelling: de heer K. M. de Bruyn, cand. te Gouda, stelt zich be roepbaar. Geref. kerken: Beroepen te Aarlan- derveen: W. J. van Hoek te Zuilichem. Chr. Geref. kerken: Bedankt voor Enschede: A. Hilbers te Oud-Beiler- land. J Giften en legaten. - Voor het her- Wed '"gestorte toren van de werd derV' Gemeente van Jorwerd van de uitvoering, is dit alles voor Ne- j land een^«"ontvangen"Jan

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5