Pam en Poni in Afrika Kappie SCHEEFJESWOL oê&dn GLYCA Eenheid van Europa wordt op de lange baan geschoven D.D.D. SCHEEP VAART BERICH TEN UcMyw-o-od Wordt niet oud voor uw tijd JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN in hei De wagen Kloosterbos tegen RODE, RUWE, GESPRONGEN HANDEN! Internationalisme van Fransman vermindert Duitser gevaarlijker geacht dan Rus op weg naar Vrachtrecord K.L.M. Leiding Haagse politie was ondoortastend Ongeluk op onbewaakte overweg was geënsceneerd Iraakse premier gaat naar Parijs en Londen Een kostenraming van 43 Europese divisies IN KOREA GESNEUVELD U vaart er wet bijt Het Radioprogramma VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 102. Op eenvoudige wijze heelt de gids van de Kwassie-negers zijn rede uitgesproken en Hare Majesteit meteen verteld, dat haar een grote verrassing wacht. „Maar Uwe Majesteit, onze gro te verrassing zou niet mogelijk zijn ge weest zonder de hulp van zulke twee eminente heren hier, als Billie de Spin ner en Kareltje Kat!" De twee dieren- vangers hebben met open mond geluis terd! Zij hebben begrepen, dat de Kwas sie-negers Pim, Pam en Pom al lang kenden en nu zij bovendien nog ge hoord hebben, dat de hondjes gevangen zitten in een grote kooi, kunnen zij hun lachen niet meer houden. „Nee, die is goed", hikt Billie. „Stel je voor, die „stillen" in een kooi als een cadeautje voor de Koningin der Kwassie-negers Het is om je gek te lachen!" Maar er wordt Billie nog meer eer bewezen. De gids komt p hem toe en vraagt hem of hij zo vriendelijk zou willen zijn om samen met zijn compagnon de grote verrassing" voor te willen rijden. „En of", lacht Billie. „Dat zal me inderdaad een groot genoegen zijn!" Dr. E. 1 SWAAB's Wï VER. FABRIEKEN m eo (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze correspondent te Parijs). |_ATEN wij het eens een keer ronduit mogen zeggen: het ziet er naar uit, dat men hard bezig is de verwezenlijking van een Verenigd Europa op de lange baan te schuiven. Het na-oorlogse enthousiasme voor de Verenigde Staten van Europa is gezakt, nu men ziet met hoeveel moeilijkheden en hoe veel kosten dit gepaard zal gaan. De plannen voor een Europees leger schij nen geheel vastgelopen te zijn. Van het Plan-Schuman merkt men in het da gelijks leven niets. Het moet trouwens nog door de meeste landen worden ge ratificeerd en het nieuwe en gewaagde plan van de heer Schuman om nu maar meteen de grote stap naar een politieke federatie in Europa te maken, is bijzonder sceptisch ontvangen. gOVENDIEN: de stemming in Frank rijk begint zich tegen de reusachtige kosten, die al die internationale ver plichtingen met zich mee brengen, te keren. Monsieur Dupont, wie men nu al drie jaar verteld heeft, dat de oorlog voor de deur staat en dat hij daarom veel geld uit moet geven voor een be wapening, niet van Frankrijk, maar van Europa, begint te denken dat men hem enigszins voor de gek houdt. Hij gelooft wel, dat de toestand gespan nen is, maar hij denkt dat die spanning nu eenmaal bij onze naoorlogse tijd hoort en dat men er toch wel in zal slagen die oorlog voorlopig op de lange baan te schuiven. En dan vindt hij en deze overtuiging wint steeds meer terrein dat men dat kostbare Euro pese leger, waarin hij de strijdmakker moet worden van zijn erfvijand de Duitser, ook maar op de lange baan moet schuiven. Met andere woorden, het nationalisme en het pacifisme win nen het zienderogen van het interna tionalisme en de angst voor oorlog. De heer Schuman, die natuurlijk duidelijk voelt dat zjjn Europese poli tiek door deze mentaliteit sterk in het gedrang komt, tracht de zaken nu te forceren. Hij weet dat de tijd tegen hem werkt. Vandaar dat hij nu maar meteen een politieke federatie van Europa voorstelt, dus het begin van een internationale regering van West- Europa. Of dit nieuwe diepingrijpende voor stel veel kans op slagen heeft staat te bezien. IJOE is dit allemaal te verklaren? Het is te verklaren, zo schrijft de be roemde Franse journalist J. J. Servan Schreiber in het grote rechtse blad Paris Presse, door het groeiende nati onalisme en het groeiende pacifisme van de volkeren. Twee jaar geleden was het de gemeenschappelijke angst voor oorlog, voor een aanval uit het Oosten, die de plannen voor het sterke verenigde Europa smeedde. De volke ren van West-Europa redeneerden, dat zij stuk voor stuk zwak waren, maar dat zij gemeenschappelijk een sterke macht zouden kunnen opbouwen. Van daar het plan voor een Europees leger. Maar nu is de publieke opinie in Frankrijk geheel veranderd. Men ge looft niet of nauwelijks meer aan een aanval uit het Oosten. Een verenigd Europa betekent dat de verschillende volkeren niet meer nationaal, maar in ternationaal geregeerd zullen worden. Met andere woorden, dat de volkeren afstand moeten doen van hun souve- reine rechten ten bate van een inter nationale macht. In een periode van gemeenschappelijke angst is men wel bereid afstand te doen van dié souve- reniteitsrechten, maar als die angst verslapt omdat de dreiging en de span ning te lang duren, begint men plotse ling weer nationaal te denken. Niet Rusland maar Duitsland LIET beste voorbeeld van het op de lange baan schuiven van de Euro pese plannen is het Europese leger. Het ziet er naar uit dat hier, alhans voorlopig, niets van terecht zal komen en dit ondanks de mooie zinswendingen die de politici gebrui ken om het échec te verbergen. Dit verenigde Europese leger is niet mo gelijk omdat de Fransen steeds meer geneigd zijn niet de Russen als het on middellijke gevaar te beschouwen, maar de Duitsers. Oud-minister-presi dent Daladier, wiens politieke invloed in Frankrijk de laatste tijd geweldig is gestegen, heeft dezer dagen op het con gres van de radicaal-socialistische (dat is dus de liberale) partij verklaard: „Men vertelt ons voortdurend over een Russische cycloon, die in aantocht is, maar ik geloof daar niet in. Althans niet wat Europa betreft. Een Duits leger is het grote gevaar voor de vrede en voor Frankrijk". Deze woorden, die de mentaliteit van de gemiddelde Fransman weergeven, dragen er na tuurlijk niet toe bij om een Europees leger, waarin Duitse en Franse soldaten broederlijk naast elkaar moeten mar cheren mogelijk te maken. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels.. (Advertentie, Ing. Med.) Daar heb je het al!" riep de maat. 1. De „Kraak" lag rustig in de ha ven van New York. Er werd niet gela den of gelost of gewerkt. Kappie zat in zijn hut aan zijn bu reau en het kistje met de kostbare dia mant stond vóór hem. „Zegt u dèt wel!" beaamde de maat. „Onzin!" zei Kappie. „Die eksteroog n „Ik wou nu maar, dat ik van dat „Zolang we dat ding aan boord heb- van jou heeft er niets mee te maken, „Daar begint de ®lle"ae w. ®r\T'en tele" ding af was, jong!" zei Kappie tegen ben, kan er nog allerlei narigheid en klont! Wie is daar?" Sra™ betekent amja nangneicl.dat de maat. „Het gaat me vervelen om dat ellende gebeuren. Ik moet er niet aan De meester had geklopt en kwam op klopt met s rsoog! ding nog langer hier aan boord te heb- denken! Wanneer m'n eksteroog nu Kappie's kreet de hut binnen. „Stil, klont! zei Kappie, terwijl hjj ben. Ik wou nu maar, dat iemand daf maar niet zo stak! Dat betekent nooit „Een telegram voor u!" zei hij ge- het telegram open scheurde, schittersteentje kwam halen of zo!" iets goeds!" heimzinnig^ Arendsdijk, Buenos Aires—New York, 7-11 van Paranaguay naar Rio de Janeiro Baarn, ChiliA'dam, 7-11 van Eten naar Paita Bengkalis, A'dam—Surabaja, 7-11 van Belawan naar Penang Binang, CalcuttaSeattle, 5-11 van Port Land naar Puget Sound Caltex Nederland (t), 7-11 van R'dam naar Sidon Delfland, 8-11 (14 uur) van Buenos Aires voor IJmuiden verwacht Delfshaven, 7-11 van Bahia Blanca te Casablanca ter rede Douro, 8-11 van A'dam te R'dam Farmsum 7-11 van Newport News naar Nederland Garoet, Balik PapanR'dam, 7-11 van Minikoy naar Djeddah Hecuba, Ecuador A'dam, 8-11 v.m. te Curagao verwacht Kota Agoeng, New Orleans—Indonesië, 7-11 van Semarang naar Tandjong Priok Kota Baroe, R'damMakassar, 7-11 van Surabaja naar Tandjong Priok Laertes, 7-11 van Makassar naar Surabaja Lop persum, 7-11 van R'dam naar Piombio Maaskerk, A'damW.-Afrika, 7-11 van Freetown naar Monrovia Maasland, A' damBuenos Aires, 8-11 v.m. te Santos Mapia, A'dam—Indonesië, pass. 7-11 Gibraltar naar Marseille Nestor, Levant A'dam, 7-11 te R'dam Oranjefontein, BeiraA'dam, 8-11 v.m. te Kaapstad ver wacht Overijsel, 7-11 van R'dam naar Bremen Phrontis, LiverpoolLabuan Afstellen kunt gij het niet, maar uitstel len wel! Laat stramheid en stijfheid niet de baas worden over Uw spieren; laat rheumatiek U niet belemmeren m Uw bewegingen. Loop rechtop en niet gebogen door pijnlijke en stijve ge wrichten. Reeds 3 geslachten roemen Akker's Kloosterbalsem als snel pijn stillend en afdoend werkend wrijfmid- del bij rheumatiek, spierpijn, spit en lendenpijn en bovendien als zuiverend en genezend bij wonden van allerlei aard. Een balsem in de ware zin des woords, waarvan men dan ook alge meen zegt: „Geen goud zo goed". (Advertentie, Ing. Med.) 6-11 van Singapore Radja, A'dam Balik Papan, 8-11 te Port Said verwacht Rempang, A'dam—Balik Papan, 8-11 v.m. te Djeddah verwacht Saparoea, CalcuttaR'dam, 7-11 van Karachi naar Suez Sarangan, Tandjong Priok—Pac. Kust, 3-11 te Los Angeles Schie, Levant A'dam, 8-11 v.m. te R'dam Sibajak R'dam—Surabaja, 7-11 van Singapore Stad Maastricht, 8-11 v.m. van R'dam te Spezia verwacht Straat Soenda, Kobe— Rio de Janeiro, 6-11 te Durban Tabian, Tandjong Priok—A'dam, 7-11 van Singa pore naar Port Swettenham Taria (t) 7-11 van Singapore naar Sassebo, Japan Tjiluwan, 7-11 van proeftocht te R' dam Trompenberg. R'dam—Golfhavens, 5-11 van Houston naar Galvestryn Vo- lendam, Halifax—R'dam, 7-11 730 mijl noordoost ten oosten van Kaap Race Weltevreden, 7-11 van Singapore naar Rangoon. Zijpenberg, 7-11 van Savona voor rede Casablanca. De K.L.M. heeft de eerste negen maanden van dit jaar de grootste hoeveelheid vracht tot nu toe over de Atlantische Oceaan tussen Amsterdam en New York vervoerd. Gedurende deze periode vervoerde de Nederlandse lucht vaartmaatschappij niet minder dan 875.000 kg. vracht tussen Europa en Amerika. In 1950 en 1949 bedroeg de hoeveelheid vracht over dezelfde periode resp. 615.000 en 400.000 kg. Vooral het derde kwartaal van 1951 gaf een record-vervoer te zien. Toen werd n.l. niet minder dan 361.000 kg. in beide richtin gen over de Atlantische Oceaan vervoerd. Van het totale vracht vervoer over de Noordatlantische route neemt de K.L.M. 20 voor haar rekening. Hooidcommissariaat vraagt bijzondere kwaliteiten Het aan de hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage verleende eer vol ontslag blijkt te berusten obf het feit, dat naar het oordeel van de bur gemeester, de commissaris van de Ko ningin en van de ministers van binnen landse zaken en van justitie de gang van zaken in 's Gravenhage in het al gemeen onbevredigend was, hetgeen werd toegeschreven aan een aarzelen en onvoldoende doortastendheid bij de leiding. De leiding van het omvangrijke po litiecorps in een dergelijke grote ge meente vraagt zeer bijzondere kwali teiten. Om deze reden behoren politie functies tot de zogenaamde „slijtende" betrekkingen, die vervroegde pension nering mogelijk maken. De huidige hoofdcommissaris heeft ongetwijfeld met bekwaamheid en tact het herstel en de vernieuwing van de door de be zetter gedesorganiseerde Haagse politie geleid en daarbij ook goede resultaten bereikt. Thans acht men echter zijn vervanging wenselijk. ••.om op te knappenIj (Advertentie, Ing. Med.) Enige tijd geleden werd op de onbe waakte overweg aan de Smidsweg te Dubbeldam een auto door een uit Bra bant komende trein gegrepen. Het blijkt nu dat dit ongeval door de eigenaars van de auto is geënsceneerd. De Rotterdammers J. W. en L. M. heb ben bekend datzij hun wagen opzette lijk op de onbewaakte overweg hadden gezet om de verzekeringssom in de wacht te slepen. De auto, een „Hudson" van 1937, was amper f 500 waard en voor f 2200 verzekerd. De Iraakse premier Noeri es Said Pasja, die Parijs en Londen zal bezoe ken, zal met de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, spreken over de toekomstige betrekkingen tussen Engeland en Irak. In Parijs zal hij met andere Arabische vertegenwoordigers het voorstel voor een defensiepact voor het Midden-Oosten bespreken. Deskundigen van de zes landen die te Parijs deelnemen aan de conferen tie over een Europees leger hebben voorlopige ramingen opgesteld van de kosten om 43 Europese divisies op de been te brengen. Men kon niet mede delen om welk bedrag het hier gaat, doch men zei, dat de ramingen voor zien in 14 Franse, 12 Westduitse, 12 Italiaanse en vijf Benelux-divisies. Op 24 November zullen de deskundigen opnieuw bijeenkomen. Te Londen is bekend geworden, dat de chefs van staven van de twaalf lan den van het Atlantisch Pact te Rome zullen bijeenkomen, enkele dagen voor dat de ministerraad op 24 November sa menkomt. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten op 10 October j.1. in Korea is gesneuveld de soldaat R. F. Parijs, legernummer 291103199. De soldaat R. F. Parijs werd 3 November 1929 geboren. Hij was af komstig uit Surabaja. Gisteren is op het gemeentehuis te Amersfoort de 00.000ste inwoner aange geven. 92. Het kostte Trien en Toos heel weinig moeite het modehuis, het „Dames-paradijs" binnen te dringen. Het tuimelraam stond op een brede kier en in een wip werkten de twee chimpansees zich naar binnen. Geen enkele winkeljuffrouw kwam vragen wat zij wensten, want al het personeel, met inbegrip van de twee patrooons, de heren Kant Klosmans, had zich in de kelder verstopt. Trien en Toos hadden ook helemaal geen behoefte aan een pasjuffrouw. Zij bedienden zich zelf. Toos had haar zinnen gezet op een gebloemd toile-de-soitje met een vierkant halsje en Trien werkte zich met enige moeite in 'n hemels blauw wit afgebiesd linnen deux- piècesje, dat zij van een in de hoek staande modepop had afgehaald. „Snoezig staat je dat", zei Toos goed keurend. „Dat felle blauw flatteert je". In de hoedenafdeling zochten zij allebei nog een fleurig hoedje. „Ik neem er een met een grote rand", zei Trien. „Die bedekt m'n gezicht een beetje en dan herkennen ze me niet zo gauw". Ik zoek iets met een voile", mompelde Toos. „Dat vind ik altijd zo pikant staan". Het duurde even, voordat de twee dames geslaagd wa ren, maar toen holden zij naar de schoenenafdeling. „Meid", zei Toos op getogen, „ik wist niet, dat vrij zijn zó verrukkelijk was". KONINKLIJKE SCHEEPJESWOLF ABRIEKEN VEENENDAAL ZATERDAG 10 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voör de huis vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Voor de Jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Musicerende dilet tanten. 15.05 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.53 Piano en orsgL 16.10 „De Vliegende Hollander", causerie. 16.20 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 16.50 Voor de jeugd. 17.50 Voetbalreportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Symphonette-Orkest. 18.45 Buitenlandse correspondentie. 19.00 Film programma. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Lichte muziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Lichtbaken. 20.40 „Steek eens op, heren!". 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 Lichte muziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Radio Philharmonisch Orkest, HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en «•«•berichten, ë.18 Or. gelspel. 8.50 Voor buisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 ,,T$«eUjh uitgescha keld", causerie. 10.05 MorgenwfMing. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrilven. 11.40 Viool en piano. 12.00 Lichte muziek, 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 „Kleine zonden", hoorspel. 13.30 Dans muziek. 14.10 Filmprogramma. 14.35 Zeeuws programma. 15.00 Accordeon orkest. 15.30 „Van de wieg tot het graf". 15.45 Gram.muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 „Let op Uw tellen". 21.15 Weense muziek. 21.45 Socia listisch commeptaar. 22.00 Dansmuziek. 22.30 „Onder de pannen", hoorspel. 22.50 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. DOOR marjorie VERNON 85) Voordat ze nog ver in het bos was doorgedrongen, merkte Peta dat ze een steentje in haar schoen had. Op één been wiebelend, trok ze de schoen uit en na het steentje er te hebben uitge haald, trok ze hem weer aan en bukte zich om de gesp vast te maken. „Het zou gemakkelijker zijn geweest als je er bij was gaan zitten", merkte een langzame stem op. Peta sprong op. Toen ze zich omdraaide zag ze Blake Holdcroft op een omgevallen boom zit ten. Zijn khaki shirt en rijbroek ca moufleerden hem goed en hij had de gave volkomen stil te kunnen zitten, zodat het geen wonder was dat ze hem daar niet had zien zitten; maar in wer kelijkheid wist Peta dat ze zo intens aan hem had lopen denken, dat ze hem niet had opgemerkt toen hij voor haar stond. „O hallo", stamelde ze. Hij stond zonder te glimlachen open slenterde naar haar toe. „Je bent je gevoel voor richting een beetje kwijt, is het niet?" vroeg hij. peta kreeg een kleur. „Ik begrijp je niet". „Daarginds is het Kloosterbos". Hij wees met zijn hoofd in de richting waar het lag. „Drie kilometer naar het Zuid-Westen, om precies te zijn". Peta antwoordde niet omdat ze niets geschikts kon bedenken. Ze dacht er over hoe ver hij van haar af scheen sinds die avond dat hij haar zo vast in zijn armen had genomen en haar zo hartstochtelijk had gekust. Met dit koude harde gezicht was hij weereen vreemdeling geworden en een vijan dige vreemdeling bovendien, die ze niet kon raken of bereiken, hoezeer ze haar best ook deed. „Ik had je verwacht". Het klonk als een beschnldiging en weer voelde Peta zich in de verdediging gedrongen en zich in een minder fraai daglicht ge steld. Het was een nieuwe ondervin ding voor haar.... Blake gaf haar ge woon een minderwaardigheidsgevoel! „Waarom ben je niet gekomen?" Hij verweet het haar meedogenloos toen Peta niets zei en slechts haar tanden opeenklemde. „Ik had gehoord dat de woonwagen was gesloten", zei ze. Dat was tertfciinste waar; ze was aan het praten geraakt met Tommy Jeft- son, het zoontje van de bakker, omdat ze wist dat die dikwijls in het Kloos terbos speelde. Heritage moest bij zichzelf toegeven dat dit misschien waar kon zijn omdat hij een paar dagen naar Londen was geweest om zijn advocaat te spreken maar hij geloofde haar toch niet hele maal. „Dacht je werkelijk dat ik voorgoed zou weggaan zonder contact met je te hebben gezocht? Denk je zo over me?" vroeg hy. „Neen, ik.... ik wist het niet" stamelde ze. „Dat wist je best", vertelde hij haar zonder genade. „Waarom kun je toch nooit eerlijk zijn, Peta? Wat was de werkelijke reden dat je niet bent ge komen?" Peta klemde haar handen vaster in een. „Jij en ik hebben elkaar niets meer te vertellen, Blake", sprak ze radeloos. „Niets te vertellen?" Zijn ogen ver nauwden zich, hij keek haar aan ge durende een periode, die Peta een eeuwigheid toescheen. Ze zag er beel dig uit in een lichtgroen mantelpakje, met haar rode haren als een vlammend vuur om haar schouders, maar er blonk geen bewondering in zijn blik terwijl hij haar aanstaarde en de harde uit drukking van zijn gezicht werd niet zachter. „Bedoel je, dat die avond laatst niets voor je heeft betekend?" wierp hij haar voor de voeten, „speel de je alleen maar een goedkoop spel letje, flirt geheten?" „Neen". Peta's stem was heel zacht, maar ze sprak eerlijk de waarheid. „IR flirtte niet, dat weet je wel, Blake. Ik had zo niet met je samen kunnen Z0n, als ik niet van je hield". Ze was heel lief en heel mooi in de eenvoud van haar bekentenis, er was geen fPoor van gekunsteldheid of coquet- terie meer te bespeuren. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 6