Ook A.R.P. wijst derde macht af Tegen 1954 heeft Frankrijk achtentwintig divisies Geen koehandel met Nw. Guinea Robert Taft ziet meer heil in een bondgenootschap met Engeland India verzoekt Grote Vier om een „geen-oorlogsverklaring'' Belgische politie snapte een bende internationale autodieven KoAt B&ileJk bij Twee 'doden autobotsing Bedrag van f 47 500.000 voor landbouwkundige projecten Nederlands tekort in E.B.U. gedaald 25000 emigranten naar Australië Het Oranje-team tegen de Belgen Belastingverlaging in Callantsoog Donderdag 15 Nov. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 16e Jaargang No'11260 Dagblad voor Den Helder, KoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna BESCHOUWINGEN IN TWEEDE KAMER VOORTGEZET Lof en critiek voor minister Lieftinck Volgend jaar: Het verdeelde Europa faalde Isolationistische politiek boord over Van der Bogert (DOS) en Bennaers(Dosko) debuteren Verschil van mening in het Franse kabinet Communistisch China is een feit Week&ebicAt EEN WITTE RAAF r\e vis wordt duur betaald, vrienden, in het bijzonder de katvis, die meneer Krone uit Sneek, dezer dagen aan de haak kreeg. De heer Krone schrok zo, toen er aan zijn snoertje ge- Prijs krantenpapier met een derde omhoog De winkels langer open MOSSADEQ NAAR EGYPTE 225 PERZEN VERDRONKEN DE E.C.A BRACHT UITKOMST BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK 1LDU COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. man. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) *\E HEER SCHOUTEN, voorzitter van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer en lange tijd een der corypheeën in ons parlement, is Woensdagmiddag in de Tweede Kamer in zijn begrotingsrede onder de maat gebleven. Dat was het oordeel van velen, die hem hebben aangehoord en zich herinneren, hoe hij b.v. nog in 1948 met vuur het anti-revolutionnaire standpunt in de Indonesische kwestie tegenover de regering verdedigde. Hü kwam tijdens de algemene be schouwingen over de Rijksbegroting voor 1952 op het Indonesische probleem terug en sprak zijn bezorgdheid uit over de goede trouw van de Indonesische regering, wanneer men tot herziening van de besluiten der Ronde Tafel Confe rentie mocht overgaan. Welke waarborgen zijn er, zo vroeg hij, dat Indonesië de eventueel gewijzigde overeenkomsten zal nakomen? Wat Nieuw Guinea be treft, wilde hij van marchanderen niet weten. Dit land kan onderwerp noch voorwerp van overleg zijn, vond hij. Dat was blijkbaar naar het hart van ir. Van Dis van de S.G.P. gesproken. Deze drukte zich aldus uit: „mijn fractie zal nooit haar steun verlenen aan het drijven van _en koehandel met Nieuw Gui nea". Deze afgevaardigde verweet de regering, dat zij niet alles in het werk gesteld heeft om Indonesië voor ons land te houden. De houding van Nederland tegenover de Ambonezen en de behandeling van deze mensen noemde hij een Schandaal voor ons land. J)AT de verkiezingen in aantocht zijn, bleek ook uit de speech van dr. Schouten. Enige afbrokkeling van de AR. Partij aan de Staatkundig Ge reformeerde kant is altijd mogelijk. Vandaar waarschijnlijk, dat hij wat de Zondagsheiliging betreft een stokpaardje van de S.G.P. tegen de politieke organisatie van ds. Zandt probeerde op te bieden. Hij wilde de Zondag strenger geëerbiedigd zien, ook in het leger, een wens, waarbij de heer Zandt (S.G.P.) zich van harte aansloot. „Het afglijden van de hand having van de Zondagsrust kan niet gepaard gaan met zegen op de arbeid van de regering", zo waarschuwde de heer Schouten. De politieke verhou dingen in ons land besprekende, twij felde de anti-revolutionnaire woord voerder niet aan de machtspositie van de K.V.P., wat betreft de voorkoming Van staatssocialistische tendenties in onze wetgeving. In het dagelijkse be stuursbeleid van de regering achtte hij die tendenties echter onmisken baar: een gevolg van het streven van de P.v.d.A., dat volgens dr. Schouten staatssocialistisch is. Tussen de fractie van de K.V.P. en die van de P.v.d.A. heeft meermalen kortsluiting gedreigd, zo constateerde hij verder. Het gaat in ons land ook niet om progressief of conservatief, maar om de vrijheid van de indivi duen tegenover de staat: niet om de vrijheid in gebondenheid, zoals prof Romme gezegd had, maar om de vrij heid in onderwerping aan de wetten, die God voor de mensen heeft gesteld Het tekort van Nederland in de Europese betalingsunie, dat in Juli tot ruim 300 millioen dollar was gestegen, is thans teruggelopen tot 135 millioen. Het gevaar voor overschrijding van het quotum ad 355 millioen dollar ls voorlopig dus geweken. 7EER nadrukkelijk waarschuwde hjj tegen elke uitbreiding van de staats macht, die gaat in de richting van over woekering van het publieke leven. Na vastgesteld te hebben, dat de politiek zich ontwikkelt naar distanciëring van het kabinetsbeleid in alle groeperingen, ook bij de P.v.d.A. en na de heer Tila- nus ook zijnerzijds de „derde macht" afgewezen te hebben althans ernstige twijfel te hebben uitgesproken over de mogelijkheid ervan vroeg hij de re gering hoge prioriteit toe te kennen aan de woningbouw en zo spoedig mo gelijk een regeling tot stand te brengen voor het ouderdomspensioen op basis van de verzekering. Deze middag is vooral het financiële beleid van minister Lieftinck onder de loupe genomen. De heer Hofstra (P.v.d. A.) was een en al lof voor wat de be windsman in de achter ons liggende tijd heeft gepresteerd. Wel maande hij aan de verwachting, wat de opbrengst der belastingen betreft, niet te hoog te spannen en verzocht hij de staatsschuld zo snel mogelijk af te lossen, met hand having van het levenspeil van ons volk. (Zie verder elders in dit blad) De heer J. Cliffe, sinds veertien dagen Australisch hoofdambtenaar voor emi gratie-aangelegenheden in Nederland, heeft gisteren medegedeeld, dat het de bedoeling van Australië is, volgend jaar tenminste 25.960 Nederlanders te doen immigreren. Daarbij zouden boeren en geschoolde en ongeschoolde arbeiders zijn. Ook een aantal spoorwegarbeiders zou worden gezocht. Hij voegde er aan toe, dat ook een hoger aantal gezinnen kan worden opgenomen, dank zij het verminderen van de woningnood. Met het toelaten van deze nieuwe immigranten zal di rect een begin worden gemaakt. „Bob" Taft, leider der Republikeinse senaatsfractie, en mogelijk candidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten, die voor en tijdens de tweede wereldoorlog isolationist was, heeft thans in een door hem geschreven boek, getiteld „Een buitenlandse politiek voor de Amerikanen" blijk gegeven zijn iso lationistische stellingen gedeeltelijk over boord te hebben gezet. In zijn boek zegt Taft o.m., dat het verstandig zou kunnen zijn, in sommi ge delen der wereld Amerikaanse troe pen te legeren. Zo zullen de V.S. mo gelijk moeten meewerken aan de ver dediging van het Suez Kanaal, opdat dit als internationale waterweg behou den blijft. Tevens wijst hij op het be lang van de grondstoffen en luchtbases in Afrika. De dreiging van de Russische aggressie is volgens Taft zo groot, dat het gerechtvaardigd is aan vele landen economische en militaire steun te ver lenen, echter alleen als het duidelijk is, dat dergelijke steun een doelmatig middel is om de communistische ag gressie te bestrijden. „De pogingen om de Westeuropese landen er toe te brengen zich, wat be- I treft de verdediging van hun gebied, als één staat te beschouwen, hebben tot nu toe volledig gefaald", aldus Taft, die eraan toevoegt, dat een bondge nootschap met Gr. Brittannië en een Brits-Amerikaanse verdediging van de Britse eilanden voor de V.S. veel be langrijker is en veel meer kans van slagen belooft, dan een verbintenis met enige staat van het Europese vasteland. Taft vindt het noodzakelijk, dat h t congres eerst de Amerikaanse politiek grondig herbeschouwt, alvorens de V.S. zich verplichten meer troepen in Europa te legeren dan de zes divisies, die er zich thans reeds bevinden. Het Nederlands voetbalelftal, dat Zondag 25 November a.s. in het Feijen- oord-stadion te Rotterdam tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Kraak (Stormvogels)Odenthal (Haar lem) en Schjjvenaar (EDO); Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta), aanvoerder en Biesbrouck (RCH), Van der Bogert (DOS), Lenstra (Heerenveen), v. Melis (Eindhoven), Bennaers (Dosko) en Cla- van (ADO). Reserves: Landman (Sparta); De Jong (ADO), Van Schijndel (SW) en Van der Tuyn (HDVS). Naar het ANP verneemt is de bles sure van Biesbrouck thans vrijwel ge nezen. Waarschijnlijk zal hij Zondag met RCH tegen Leeuwarden uitkomen. Frankrijk zal zijn strijdkrachten te gen 1954 tot 28 divisies uitbreiden, aidus verklaarde de Franse minister van de fensie, Georges Bidault, Woensdag voor de commissie voor defensie-zaken van de Nationale Vergadering. Totdusverre is in aangekondigde plannen van de Franse regering geen hoger cijfer vermeld dan 20 divisies in 1953. Bidault verklaarde, dat Frankrijk dit jaar 10 divisies gereed zou hebben en 15 het volgend jaar overeenkomstig zijn verplichtingen volgens het Atlan tisch pact. Op het ogenblik heerst er in het Fran se kabinet enig verschil van mening over het aantal divisies, dat Frankrijk De vertegenwoordiger van India in de Ver. Naties, Sir Benegal Rau, heeft gisteren een beroep gedaan op de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier" om te Parijs een „geen-oorlogsverklaring" op te stellen. „De eerste be sprekingen hieromtrent zouden het best vertrouwelijk kunnen worden gehou den. Indien een overeenkomst zou kunnen worden bereikt, zou deze in het openbaar in de Verenigde Naties kunnen worden behandeld", aldus Sir Benegal. 'De Indische afgevaardigde eonsta- teerde voorts, dat plannen voor een vermindering van de bewapening zou den worden besproken buiten aanwe zigheid van vertegenwoordigers van een regering, die een van de grootste legers ter wereld onder zich heeft, nl. de Chinese communistische regering. „Het bestaan van het nieuwe China is een feit en zouden de V.N. voortgaan met hier geen aandacht aan te schen ken, dan zullen de door haar gevoerde besprekingen een enigszins onwezenlijk karakter krijgen". Behalve naar de rede van Sir Bene gal Rau, luisterde de Assemblée giste ren naar hetgeen de vertegenwoordi gers van verschillende kleine landen te vertellen hadden. Zo zei de verte genwoordiger van Denemarken, dat de Russen niet hebben kunnen üapen van het lachen, maar dat hij, evenals vele Wagens werden te Rotterdam verhandeld De Antwerpse politie is op het spoor gekomen van een internationale bende autodieven. Een onderzoek heeft aange toond, dat verscheidene gestolen wa gens naar Nederland gesmokkeld en daar aan de man gebracht zijn. Naar het Belgische blad „Het Volk" weet te melden is de politie te Rotter dam erin geslaagd, zeven auto's te ach terhalen. Een Belg is gearresteerd. De Antwerpse politie heeft intussen ontdekt, dat de gestolen auto's naar een garage in de Scheldestad werden ge sleept, waar ze dan geheel verbouwd werden. Met authentieke papieren wer den ze daarop naar Nederland overge bracht. De politie onderzoekt thans op welke wijze de autodieven aan deze documenten gekomen zijn! Verwachting tot Donderdagavond: Tot matig en aan de kust tijde lijk tot krachtig toenemende en naar Zuid krimpende wind. Toe- nemende bewolking mef 's-mid- dags in het Westen van het land kans op enige regen. Iets hogere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG: zon op 8.00, onder 16.49; maan op 17.59, onder 11.29. De Belgische recherche is voorts een bende op het spoor die Belgische tweedehandsauto's op clandestiene wijze naar Spanje uitvoert, waar zij dan tegen zeer hoge prijzen van de ha1^ worden gedaan. anderen, niet kunnen slapen uit teleur stelling en bezorgdheid, omdat dit het antwoord was op het westelijke beroep tot samenwerking en ontwapening. De Zuidafrikaanse minister Dr. Don- ges kwam met het voorstel om paal en perk te stellen aan de overladen agen da's. Hij beval aan een stelsel van voor rang voor de te behandelen vraagstuk ken in te voeren opdat de algemene vergadering jaarlijks niet langer dan zes weken bijeen zal zijn en de vergade ring in staat zal zijn het grootste ge deelte van haar tijd aan de behande ling van de gewichtigste vraagstukken te besteden. Als eerste in onze provincie zal de gemeenteraad van Callantsoog heden avond de begrotingen voor 1952 be handelen. Het ziet er met de financië le toekomst van de gemeente blijkbaar nogal goed uit, want er komt o.m. een voorstel van B. en W. aan de orde om belastingverlagingen in te voeren. Het college stelt namelijk voor om het percentage van heffing der straatbe lasting voor de gebouwde eigendom men te verlagen van vier tot twee en van de ongebouwde eigendommen geen straatbelasting meer te heffen. Deze verlaging zou moeten ingaan op 1 Januari 1952. Woensdag maakte Engelands nieuwste vliegdekschip H. M. S. Eagle een proefvaart van Devonport naar Clyde haalde en midden op een der drukste pleinen van die onuitsprekelijke stad zijn bivak opsloeg, compleet met vrouw en drie kinders. Tegen toesnellende po litieagenten verklaarde meneer Russell trokken werd, dat hij levensgroot in het zonde is mag de eerste steen werpen; die (ik schrijf het blozend) juist schoon water viel. Hij was een moedig visser, desgewenst ook naar meneer Russell, in goed aantrok, dat de huishuur hem te ZÜS Shawneetown (Illinois), die enkele we- hoog was. G In Amsterdam zou zoiets zo hard nodig hebben. Derhalve klom ken geleden zijn hele boeltje uit huis ook goed mogelijk zijn. In een schert- hij op de kant en begon verwoed op te halen. Er kwam een katvisje uit het water, dat bovendien ondermaats was, hetgeen de heer Krone een proces-ver baal opleverde, toen hij met zijn drui pende plunje, plus de katvis huiswaarts toog. En ten slotte viel hij op de stoep voor zijn huis en moet nu enige dagen het bed houden wegens een gekneusde enkel. Je zou uit protest aan de sar dientjes in blik gaan, als dat (in be paalde gevallen) niet zo griezelig was. Want in Nancy (Frankrijk) kwam van drie families dt klacht, dat ze kiezel stenen in hun (eveneens duurbetaalde) blikjes hadden gevonden. Het werd on derzocht en het bleek sabotage te zijn van fabrieksarbeiders, die naar hun zin te'weinig loon kregen. Wie zonder Een nieuwe mode: Taftzijde en Engels tweed sende brief aan het college van B. en W. van onze hoofdstad heeft een grap penmaker verklaard, dat hij een paal woning in het Damplantsoen zal gaan bouwen. De betrokkene had daar „vier vierkante centimeters eigen grond", die hij had verkregen, nadat het plantsoen lange tijd geleden per vierkante centi meter was verkocht. Het dienstbo denprobleem en het woningvraagstuk: twee componenten van deze vredestijd, die een gezond levend mens tot een (geestelijk) wanstaltige dwerg kunnen vervormen. In Amerika is het helemaal erg .Ik las in een advertentie in de „Evening Tribune": „Biedt zich aan huishoudster, houdt niet van kinderen, eist inwoning, ook voor haar man. Te levisie moet aanwezig zijn". Op 1 Januari: De huidige prijs voor krantenpapier (63 cent per kilo) zal per 1 Januari 1952 vermoedelijk met 21 cent per kilo worden verhoogd. Dit betekent dus een verhoging van liefst 33 procent. De enorme stijging van de houtprijs maakt deze verhoging van de prijs voor rotatiepapier noodzakelijk, aldus is door de papierfabrieken van Van Gelder Zonen meegedeeld aan het be stuur van „De Nederlandse Dagblad pers". De prijs van krantenpapier bedroeg in 1937 71/2 cent per kilo. In 15 jaar tijds is hij dus bijna twaalf maal zo hoog geworden. Op de Waldeck Pyrmontkade te Den Haag is de 49-jarige wielrijder A. A. S. onder een tramstel van lijn 10 geko men en op slag gedood. gereed moet houden. Bidault staat er op, dat Frankrijk zijn verbintenissen ten opzichte van de Nato ten volle na komt. Sommige ministers daarentegen zijn van opvatting, dat de financiële si tuatie dit, zonder behoorlijke Ameri kaanse steun, onmogelijk maakt. Gisteravond zijn op het drukke kruispunt MiddenwegNieuweweg in Amsterdam-Oost een Skoda bestelwa gen en een Ford bestelwagen op el kaar gebotst, waardoor een twintig jarige Amsterdamse jongeman en een jong meisje het leven verloren. De Skoda reed met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer op het kruispunt eerst een fietser aan, dia geen letsel opliep, en zwenkte vervol gens naar links. Tegen de rand van een vluchtheuvel sloeg de wagen ovrr de kop. Op hetzelfde moment reed da Ford Vedette met volle snelheid op de omgekantelde wagen, die geheel vernield werd. De twee inzittenden, wier identiteit nog niet bekend is, bleken op slag gedood te zijn. De twee inzittenden van de Ford werden slechts licht gewond. Voor de feesldaqen Verlichting blijft beperkt Teneinde het publiek in de gelegen heid te stellen gedurende de dagen, on middellijk voorafgaande aan Sint Nico- Iaas, Kerstmis en Nieuwjaar ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de minister van Economische Zaken de gemeentebesturen gemachtigd onthef fing te verlenen van de wettelijke voor schriften inzake de winkelsluiting. Ontheffing kan worden verleend tot uiterlijk 9 uur des avonds op 29 en 30 November 1951 en op 1, 3, 4, 20, 21, 22, 24 en 31 December 1951. De beperkende bepalingen ten aan zien van etalage- en reclameverlichting gedurende de piekuren ondergaan in verband met bedoelde feestdagen geen wijziging. De Perzische minister-president, Dr. Mossadeq, zal Zondag uit Washington vertrekken en op weg naar huis een bezoek aan Egypte brengen. Mossadeq heeft Truman persoonlijk verzocht om financiële hulp voor Perzie, De Perzische eerste minister heeft Woensdag onthuld, dat hij de inkomsten uit de Perzische olie-industrie had aan geboden als onderpand voor een nood- lening van de Amerikaanse regering, echter zonder resultaat. „De economi sche crisis van Perzie op dit ogenblik is zo ernstig, aldus Mossadeq, dat nie mand kan zeggen wat het uiteindelijk gevolg hiervan zal zijn als er niet ter stond een oplossing voor gevonden wordt." De bevrijdingsbatalions De Egyptische regering neemt de leiding over Over enkele dagen zal de Egyptische regering zelf de leiding van alle zoge naamde „bevrijdingsbataljons" en soort gelijke organisaties overnemen. Tot dusver waren deze strijdgroepen niet officieel. Zij werden door vrijwilligers gevormd. Een dorp in de Noordperzische pro vincie Gilan is geheel door een over stroming verwoest. Ongeveer 225 per sonen zijn omgekomen en 800 gezin nen hebben hun oogst en hun huizen verloren. 'TENEINDE de productiviteit en rentabiliteit van de Nederlandse landbouw te verhogen en hierdoor verbetering te brengen in de betalingsbalans stelt de regering de Tweede Kamer voor een bedrag van f 47.500.000 aan E.C.A.-geiden beschikbaar te stellen voor de uitvoering van ^*n aantal landbouwkundige projecten, dat anders wegens gebrek aan middelen, niet ten uitvoer zou kun nen gebracht. Blijkens de memorie van toelichting zouden de f 47.500.000 als volgt worden verdeeld: Landbouwhogeschool en landbouwkundig onderzoek f 1.500.000; Moderne voederbouw en intensivering kleinbedrijf f 3.500.000; Groen- voederdrogerijen f 3.000.000; Groenvoederdrogerijcn (borgstelling) f 5.000.000; Rundvee-t.b.c.-bestrijding f 8.500.000; Winning organische meststofc*»- 1.000.000; Borgstellingsfonds voor de landbouw f 25.000.000.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1