Kraak en Terlouw waren weer steunpilaren van de de verdediging Bromfiets is een motorvoertuig Britten tegen Egyptische saboteurs Het Amerikaanse congres is niet tevreden over oorlog in Korea Van der Bogeri (D O S.) hei lichipuni in de aanvalslinie Voordracht voor Hoge Raad Beschouwingen in de Tweede Kamer Voorlopig Nederlands elftal-Brentlord 1-1 Klaasens (VVV) stelde teleur Brom van WA staat als aanvalsleider opgesteld Engeland versloeg Ierland maar stelde teleur Verrassende nederlaag van Schotland tegen Wales Vice-kanselier Blucher naar West-Berlijn Zaak wordt voortgezet tot de Hoge Raad Troonopvolger met 21 jaar meerderjarig Commissie voor de herziening van grondwet GEEN BERGING VAN DE DUIKBOOT „AFFRAY" Maximumstraf voor spion Andersson Uitspraak ten gunste van 625 beeldlijnen Nieuw Frans offensief in Indo-China voltooid Reeds twee mobilisabele divisies beschikbaar De Noordelijken zouden hun positie versterken Culemborg krijgt het Van Riebeeck huis DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 (Van onze sportredacteur) I OODGRIJS WAS DE LUCHT boven het Olympisch Stadion en uit die grauwe lucht viel gistermiddag op gezette tüden een miezerige motregen. Maar noch de lucht, noch de motregen waren oorzaak van de diepe denkrimpeis, welke de voorhoofden van de leden van de keuzecommissie na afloop van de wedstrijd voorlopig Nederlands elftalBrentford ontsierden. Deze commissieleden en de twintigduizend toeschouwers, die de gang naar het Olympisch Stadion hadden gemaakt, zijn getuigen geweest van de laatste wapenschouw vóór het treffen tegen de Rode duivels, een schouw, welke hoegenaamd geen nieuwe gezichts punten heeft opgeleverd. Dat de „voorlopigen" het tegen de Engelse tweede divisieclub niet verder dan een gelijkspel (1-1) konden brengen, is tevens een bewijs, dat de proefnemingen in dit elftal niet het gewenste resultaat hebben opgeleverd. TOCH waren er lichtpunten. De kern van de verdediging, Kraak en Ter louw, speelde aanzienlijk beter dan in de wedstrijden tegen Finland en de Haarlemse backs Odenthal (Haarlem) en Schijvenaar (EDO) hebben de keu zecommissie ontlast van de taak om naar andere backs te zoeken. In het de- fensieblok was er slechts één speler, die uit de toon viel. Dat was de jeug dige Klaassens. Evenals zijn buurman Wiertz heeft de WV-er aanvallend goed werk gedaan, maar in de verde diging kon hij niet aan de DWS-er tip pen. Dat de voorhoede slechts eenmaal de Engelse „goalie" heeft kunnen pas seren, is niet zo verwonderlijk. In de eerste plaats klopte het dekkingssy steem van de gasten uitstekend en bo vendien moest het voorlopig Neder lands elftal zijn twee beste spelers mis sen. Van Melis had zich vóór de aan vang van de wedstrijd, in verband met zijn blessure, opgelopen in de wedstrijd Zuid-NederlandLuxemburg, laten ver vangen door Van der Weerd. Abe Len stra kwam na dertig minuten spelen in botsing met de stugge en stevige En- 'gelse halfspeler Hill, zodat hij naar de kleedkamer verdween en Van derTuyn zijn plaats ging innemen. Met het ver dwijnen van Abe, was tevens het ver rassende element uit onze voorhoede verdwenen. Alleen Van der Bogert, de rechtsbuiten van DOS, heeft zijn op stellen gerechtvaardigd. De DOSKO- man Bennaars was, evenals de andere voorhoede-spelers, zeer actief maar te gen de stevig spelende Engelsen kon hij niet tot zijn normale spel komen. Van Overbeek (BW) had beslist zijn dag niet. Vooral in de tweede helft demon streerde hij een ontstellend tekort aan techniek, hetgeen hij op de gladde gras mat, door enthousiasme niet goed kon maken. Als aanvalsleider was Van der Weerd niet doortastend genoeg en zijn spelverdelen was zeer pover. Men dient echter te bedenken dat hij in stopper- spil Greenwood een uitermate lastig te genstander had gevonden. Dat Van der Tuyn niet in staat was om Abe Lenstra te doen vergeten, ligt voor de hand Met zijn schaarbewegingen, die hij te pas en te onpas gebruikt gelukte het Hei Nederlands jeuqdelftal Het Nederlands Jeugdelftal, dat Za terdag 24 November op het NAC-ter- rein te Breda tegen de Belgische Jeugd- ploeg speelt, is als volgt samengesteld: Tap (HDVS)Van der Hoek (Feijen- oord) en Boskamp (Ajax); Van der Hurk (Eindhoven), Utermark (BW) en Klaassens (VVV); Van der Kuil (V SV), de Wit (De Valk), Brom (WA), Van der Wel (Ajax) en Rijnvis (BMT). Met een elftal, dat ondanks de 20 overwinning op Noord-Ierland sterk teleurstelde, is het befaamde record van het Engelse elftal van nooit op eigen bodem te hebben verloren van een con tinentale ploeg met de wedstrijd tegen Oostenrijk voor de boeg in ernstig ge vaar gekomen. Het eerste doelpunt werd even voor de rust gescoord. Lofthouse. de midvoor van Engeland en zijn rechtsbuiten Fin- ney speelden met een fraaie combinatie de Ierse verdediging uit positie. Toen Finney de bal ten slotte hoog voorzette, had Lofthouse slechts zijn hoofd onder het leder te plaatsen om de Ierse doel man te slaan. Ook het tweede Engelse doelpunt kwam van Lofthouse. De Ierse keeper Uprichard, die overigens goed speelde, liet een hoge bal glippen juist Voor de voeten van de aanstormende midvoor. die ineens en hard onder de lat schoot. Voor het eerst sedert vier jaar is Wales er in geslaagd Schotland een nederlaag toe te brengen. De Schotten Waren In de eerste helft van de wed strijd overwegend sterker. Het enige doelpunt van de wedstrijd kwam pas in de laatste minuten. De linksbuiten van Wales, Allchurch, kopte toen een hoge voorzet van de rechtervleugel Clarke hard en onhoudbaar langs doelman Growan. hem een enkele maal een Engelse ver dediger te verschalken, maar nimmer zag de Hagenaar, zoals Lenstra hem dat in het eerste halfuur had voorgedaan, kans met een enkele schijnbeweging de gehele defensie van Brentford uit el kaar te rukken. Er was overigens nog een andere factor wagrdoor het in de aanvalslinie niet wilde lukken, nadat de Fries de kleedkamers had opgezocht. Van der Tuyn is nog altijd een van de candidaten voor de rechtsbuitenplaats in het Nederlands elftal. Nu moest Lij gisteren Lenstra op de rechtsbinnen plaats vervangen, terwijl Van der Bo gert op de buitenplaats zijn best deed zich een plaats in het Nederlands elftal te veroveren en wel als rechtsbuiten speler. Van der Tuyn, die het natuur lijk als ieder ander niet onverschillig laat om in de Oranjetrui te mogen spe len, had het dus voor een belangrijk deel in handen of Van der Bogert al dan niet zou opvallen. Opmerkelijk was dan ook dat Van der Bogert zelden of nooit een bal van zijn binnenspeler kreeg toegespeeld. Nu zou men Van der Tuyn, als hij dat be wust heeft gedaan, onsportiviteit kun nen verwijten. Het is echter een tacti sche fout van de keuzecommissie ge weest de Hagenaar op de rechtsbinnen plaats op te stellen. Het was in hoofd zaak immers de bedoeling om Van der Bogert te testen en die test kon nooit volledig tot zijn recht komen door twee concurrenten naast elkaaar te plaatsen. |_|ET team van Brentford telde geen grote uitblinkers. Het was een ho mogene, hard werkende ploeg, die vooral in de tweede helft dank zij een betere spelopvatting een overwicht had. Zoals bij zo vele Engelse teams werden de aanvallen voortrefelijk opgezet, maar ook nu combineerde men tot in het oneindige. Met een Nederlandse verdediging in een conditie als gister middag kon dit aanvalsspel dan ook weinig doelpunten opleveren. Als wij in de voorhoede van Brentford een naam moeten noemen, is het die van linksbinnen Spirren. Wiertz en Oden thal hadden hun handen vol aan deze snelle knaap, de enige die een enkele maal tot een verrassend schot kon ko men. Hij was het dan ook, die in de tweede helft, onhoudbaar voor Kraak, de gelijkmaker scoorde. Het Nederland se doelpunt was eigenlijk een cadeautje. In de 33e minuut veroorzaakte rechts back Horne hands bij een ongevaarlijke aanval van onze landgenoten. Horne had pech, dat het juist in het straf schopgebied moest gebeuren en dat Henk Schijvenaar de penalty ging ne men. Doelman Gaskel was reeds bij voorbaat kansloos. Bij de aanvang van de vergadering heeft de Tweede Kamer Woensdagmid dag een voordracht opgemaakt ter ver vuiling van een vacature in de Hoge Raad, wegens het aftreden van mr. J. H. R. Sinnighe Damsté. De Kamer plaatste na énige stemmin gen uit een lijst van zes personen op de voordracht: 1. mr. H. Haga, raadsheer in het gerechtshof in Den Haag; 2. prof. mr. M. H. Bregstein, hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de gemeentelijke universiteit in Amster dam en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam; 3. prof. mr. Ph. A. N. Houwing, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam en rechter-plaats- vervanger in de arrondissementsrecht bank in Rotterdam. Deze voordracht zal de Koningin schriftelijk worden aangeboden voor de door haar te verrichten benoeming. De Westduitse vice-kanselier Franz Blücher zal gedurende de week van 9 tot 16 December zijn bureau in West- Berlijn vestigen, teneinde uitdrukking te geven aan de belangstelling van zijn regering voor dit stadsdeel en voor Oost-Duitsland. Kantonrechter te Enschede: De principiële zaak of een bromfiets beschouwd moet worden als een motor voertuig of als een rijwiel, kwam giste ren voor de waarnemende kantonrech ter te Enschede, mr. D. P. S. Meerburg, ter sprake. De bromfietsrijder J. C. had op de Haaksbergerstraat te Enschede geen voorrang verleend aan de 34-jarige automobilist J. G. S. De politie maakte procesverbaal op tegen C., maar de ambtenaar van het openbaar ministerie was het daarmee niet eens. Volgens de laatste had de automobilist bekeurd moeten worden. De ambtenaar beschouwde de brom fiets niet als een fiets, maar als een Een spannend moment voor het Nederlandse doel. Kraak is reeds verslagen en ook Odenthal kijkt de hal na, die gelukkig naast gaat. Grondwetswijziging Binnenkort kan de indiening worden verwacht van een achtste voorstel tot wijziging van de Grondwet. Hierom trent hoopt men het advies van Suri name en de Antillen spoedig te ont vangen. Het voorstel houdt een wijzi ging van art. 31 der Grondwet in, krachtens welke de meerderjarigheid van de troonopvolgster van 18 op 21 wordt gebracht. (Van onze parlementaire redacteur) In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer zijn in de commissie van voorberei ding voor de in zes wetsontwerpen vastgestelde aanstaande herziening van de Grondwet benoemd de Ka merleden Donker (plaatsvervanger Vorrink), Zandt (Van Dis), Krol (Wttewaall van Stoetwegen), Andries- sen (De Kort), Burger (Stufkens), Korthals (Fortenierde Wit), Stok vis (Hoogcarspel), Bruins Slot (Ger- brandy), Weiter, De Graaf (Rool- vink). In deze commissie; die eigenlijk een commissie van rapporteurs is, hebben geen leden zitting, die opgenomen wa ren in de Grondwetsherzieningscom missie. Joegoslavië en de Ver. Staten hebben Woensdag te Belgrado een overeen komst over Amerikaanse militaire steun voor het Joegoslavische leger getekend. De Britse duikboot Affray, die in April j.1. met 75 man is vergaan, zal volgens een mededeling van de Britse admiraliteit niet geborgen worden. Het bergen van de Affray, die op de bodem van het kanaal rust, zou uiterst moei lijk zijn. Bovendien bestond steeds het gevaar, dat zulks mensenlevens zou eisen. motorvoertuig. Tegen de automobilist werd dan ook een vervolging ingesteld. De verdediger van S. wees er in zijn pleidooi pp, dat het merendeel der do delijke ongevallen met een bromfietser is veroorzaakt door het niet verlenen van voorrang door de laatsten. Hij wil de deze principiële zaak tot in hoogste instantie voortzetten, teneinde een be slissing te forceren. De ambtenaar had zes gulden of twee dagen geëist tegen de automobilist. De kantonrechter deed uitspraak conform de eis. De verdediger zal voor zijn cliënt hoger beroep aan tekenen. Levenslange dwangarbeid Beschuldigd van het verkopen van Zweedse militaire geheimen aan twee Sowjetrussische functionarissen is gis teren in Stockholm de. onderofficier van de Zweedse marine Andersson veroor deeld tot levenslange dwangarbeid. De 4530 kronen, die Andersson voor zijn spionnagewerkzaamheden had ontvan gen, werden verbeurd verklaard. Levenslange dwangarbeid is de zwaarste straf, die het Zweedse wet boek van strafrecht kent. Andersson hoorde de uitspraak onbewogen en in de houding staand aan. (Advertentie, Ing. Med.) Optocht van vijt kilometer In Egypte is het gekomen tot botsin gen tussen Britse militairen en sabo teurs. Toen enkele soldaten wilden op treden tegen saboteurs, die de telefoon lijnen tussen Port Said en Moascar door sneden, openden Egyptische sluipschut ters het vuur. Twee Britten werden ge wond. Bij Suez beschoten Britse solda ten een groep Egyptenaren, die bezig waren een pijpleiding van een leger kamp op te graven en op een vracht auto te Iaden. Een Egyptenaar werd dodeljjk getroffen. België en de televisie Parlement heelt laatste woord Volgens het Brusselse dagblad Libre Belgique zal Belgie voor de televisie het Nederlandse stelsel van 625 beeld lijnen aanvaarden en niet het Franse van 819 lijnen. Dit zou zijn medegedeeld door de secretaris-generaal van het Belgische ministerie van verkeerswe zen. Vanwege dit ministerie worden al deze berichten echter als voorbarig be stempeld. Wel heeft een technische raadgevende commissie zich ten voor dele van het stelsel-625 uitgesproken, maar haar uitspraak is een advies en de beslissing blijft bij het Belgische parlement. Generaal De Lattre de Tassigny heeft gisteravond bekend gemaakt, dat het nieuwe Franse offensief in Inda-China is voltooid en dat alle doeleinden zijn bereikt. Drie bataljons parachutisten hebben de stad Hoa Binh, die een jaar lang in handen van de Vietminh is geweest, bezet. De strijdkrachten van de Franse Unie hebben thans hun bruggehoofd in de Tonkinese delta dertig kilometer naar het Westen,uitgebreid. Twee divi sies van meer dan twintigduizend man Vietminh-troepen zijn door de Franse actie van hun bases afgesneden. Legeropbouw gaat volgens plan Nu het schema voor de herhalings oefeningen van dit jaar nagenoeg is afgewerkt, heeft de Commandant Strijdkrachten te Velde de beschik king over zes mobilisabele regiments gevechtsgroepen, d.w.z. over voldoen de manschappen om twee divisies te vormen, aldus de Tel. Onze parate troepenmacht bestaat thans nog uit de 31ste regimentsge vechtsgroep van de lichting 1950/11. Deze manschappen gaan Februari met groot verlof. Dan zal echter de regi mentsgevechtsgroep, die uit de lich ting 1951/1 wordt gevormd, gereed zijn. In de daarop volgende maanden worden uit de lichting 1951/11 en 1952/1 nog twee regimentsgevechts groepen gevormd, zodat het leger in September 1952 één parate divisie zal tellen. Het schema van de herhalingsoefe ningen van volgend jaar is op het ogenblik nog bij de generale staf in studie. La Het Argentijnse ochtendblad Prensa, dat door Peron wegens zijn onafhankelijke instelling verboden is, zal thans als orgaan van het Pero- nistische vakverbond verschijnen. Het vakverbond heeft indertijd geageerd voor verbod van de krant. De republikeinse vooraanstaande af gevaardigde in het Amerikaanse Huis Joscph Martin, die zich op een we reldreis bevindt, heeft verklaard, dat het Amerikaanse congres „niet geheel tevreden" is over de Koreaanse cam pagne en de wijze waarop de wapen stilstandsonderhandelingen worden ge voerd. Sommige congresleden waren de mening toegedaan, dat de wapen stilstandsbesprekingen de noordelijken slechts in staat stelden hun positie te versterken. Luitenant-kolonel Sir Horace Ro- bertson, een vroegere bevelhebber van de bezettingsstrijdkrachten van het Gemenebest in Japan, heeft in Sydney verklaard, dat de toestand in Korea zeer ernstig is. De noordelijke waren thans beter uitgerust met mortieren, artillerie, raketten, tanks en vliegtui gen en de verliezen der verbondenen zouden mogelijk toenemen. De tegenstander beschikte blijkbaar over onbeperkte voorraden uitrus tingen en ammunitie. Als er per uür 2000 granaten terecht kwamen op het gebied van een brigade, dan ging dit wel lijken op de toestand in Frank rijk in 1916. Het gehele karakter van de Koreaanse oorlog was in de laat ste dagen veranderd. Bij de bestandsbesprekingen op Korea zijn meerdere Unies van belang gebleken. Op de eerste plaats natuurlijk de 38e breedte graad, de feitelijke oorsprong van de gehele Koreaanse kwestie. De rode onderhandelaars brachten hun bestandslinie ter tafel, waar tegenover de heren van da VNO een nog al afwijkend plan inbrach ten. Thans ziet het er naar uit, dat de huidige frontlijn zal worden uitverkoren als compromis. Ten Zuiden van Port Said werden wissels onklaar gemaakt en telefoon draden doorgesneden. In de haven van de stad werden zeven personen gear resteerd, die verdacht worden van on- ruststoken. Eerder waren vijf Egypte naren aangehouden in verband met het verdwijnen van een lichter. In Cairo is ter gelegenheid van de „dag van de strijd" een stille optocht gehouden, die een lengte had van vijf kilometer. Aan het hoofd van de stoet, die uit alle lagen van de bevolking was samengesteld, liep premier Nahas Pasja. De staking bij de „Marconi Telegraaf- maatschappij" is geëindigd. De ontsla gen Moestafa Ali is weer in dienst ge nomen. (Vervolg van pagina 1) Uit een heel ander vaatje tapte de anti-revolutionnaire heer v. d. Heuvel, die er de aandacht op vestigde, dat de staatsschuld tot 7,8 milliard gulden is opgelopen en dat prof. Lieftinck niet voldoende bij zijn ambtgenoten op be zuiniging heeft aangedrongen. De oe- lasting-, de crediet- en de rentepolitieK waren niet zonder willekeur, meende hij. Hij verlangde, dat de minister niet altijd zijn belastingtheorieën tracht te handhaven als dat door de tijdsomstan digheden niet mogelijk is. Weinig waar dering voor het financiële beleid had ook de communistische heer Hoogcars pel, die met leedwezen vaststelde, dat de bewindsman zijn sociale politiek heeft losgelaten, die hem onverant woordelijkheid toedichtte en de wo ningbouw voor de defensie wilde laten gaan. De heer Van Dis (S.G.P.) ten slotte sprak over het toenemende onge loof in ons land. verzette zich tegen de toepassing van middelen ter voorko ming van ziekten bij mens en dier, waarschuwde tegen de toenemende macht van Rome en drong aan op be zuiniging. Donderdagmiddag komt de minister president dr. Drees aan het woord. Het Koreaanse lijnenspel PJONCGANG -.♦< KUMSONG -v. KUMHWA - .KUMCHOW /.t"°H*°" V" KWACHcjrI* "".mi f vnuruniu ..l YONCHON KORANGPO IN JE Hwachon rcscrygir PANMUNJON MUNSAM 5€OEv Vliegveld lórapo 30* Breedte graad Oorspronkelijk pion I van dc U.N.O. - Oorspronkelijk plan van d« Roden Huidige frontlijn EETOaiai Het water vakt In Nrd. Italië 50 doden In Noord-Itaiie begon Woensdag het overstromingswater, waardoor in de afgelopen week 50 personen om het leven zijn gekomen, te zakken. Door een wanhopige krachtsinspan ning zijn de 15.000 inwoners van Casal- maggiore (bij Cremona) er in geslaagd hun stad, die beneden het peil van de Po ligt te redden. Toen het water de kruin van de dijk bereikte, riep de bur gemeester van Casalmaggiore alle ge zonde personen tussen 15 en 55 jaar op. Mannen, vrouwen en kinderen werden aan het werk gezet langs de vier km lange dijk en op het ogenblik, dat alles verloren leek, begon het water te zak ken. Woensdagavond zijn de inwoners van honderden laaggelegen dorpen langs de benedenloop van de Po geëvacueerd. In het gebied van Cremona zijn 14.000 hec taren land en 13 laaggelegen dorpen overstroomd. De regering heeft bekend gemaakt, dat 28 spoorlijnen en 34 hoofdverkeers- wepen ziin afgesneden. De oude stad Mantua is gisteravond laat ondergelopen, nadat de dijken om de stad doorgebroken waren. Geschenk van Zuid-Afrika De Unie van Zuid-Afrika zal de ge meente Culemborg het woonhuis van de Van Riebeecks, dat inclusief de restauratie ca. f 60.000 kost, ten ge schenke aanbieden, aldus deelt de mi nister van Binnenlandse Zaken mede in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer over de begroting van Binnen landse Zaken. FIETSER DODELIJK AANGEREDEN Gistermiddag is de 57-jarige land bouwkundige ingenieur W. J. H. Schot huis uit Wageningen op de Edese weg te Bennekom bij het per fiets overste ken aangereden door een hem achterop komende personenwagen. Hij overleed kort na het ongeval.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5