NIEUW SOWJET VREDESPLAN Tumult in Leeuwarden De buitenwijken van Rovigo staan reeds onder water Verbod van atoomwapens; vermindering defensie met een derde en wapentelling Een internationaal controle-orgaan onder toezicht van Veiligheidsraad Nederlandse nota onbevredigend VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Westers voorstel monsterachtig Grote verontwaardiging in Amerika over verklaring van Kolonel Hanley Onaanvaardbaar Politie ranselde getuige-deskundige af en de verdachten gingen door een ruit Amerikaanse hulp voor Frankrijk Mevr. Roosevelt logeert bij Koningin Motie-Andriessen aangenomen Zaterdag 17 Nov. 1951 76e Jaargang No. .112ÓZ Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Na de kat een duif Engelse regering vraagt bevestiging der berichten De eerste reacties: Russische vliegtuigen in Oost-Duitsland Niets kan de stad meer redden Drieduizend angstigen op de daken der huizen Grootste overstroming in Italië sinds 1887 Geheime Arabische missie naar Marokko De brandweer spoot menigte van het plein De wereld wil vrede maar hoe....? 50000 woningen Pléven vraagt een motie van vertrouwen BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDER8E COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten IN zUn tweede rede in de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinski, een nieuw uit vier punten bestaand vredesvoorstel gedaan van de volgende inhoud: 1) Er moet een commissie worden ingesteld, die tot taak krijgt vóór 1 Februari 1952 een overeenkomst op te stellen, waarin het gebruik van atoomkracht voor militaire doeleinden wordt verboden. Atoomenergie zou slechts in de vredesindustrie mogen worden gebruikt. De algemene vergadering zou de aanbeveling moeten doen, dat de V.S., Gr. Brittannië, Frankrijk, China en de Sowjetunie binnen een jaar na deze overeenkomst zouden moeten instemmen met een vermindering van hun strijdkrachten en de uitrusting daarvan met een derde. De algemene vergadering zou moeten aanbevelen dat alle landen binnen een maand inlichtingen zouden moeten verschaffen over de grootte hunner strijdkrachten en de omvang en soort van hun bewapening, atoombommen en bases in andere landen inbegrepen. 4) De algemene vergadering zou de instelling moeten aanbevelen van een internationaal contróle-orgaan, dat onderworpen zou zijn aan de toezicht van de Veiligheidsraad, en op de uitvoering van bovenstaande drie punten zou moeten toezien. Wysjinski beval aan, dat de algemene vergadering zich in beginsel voor zijn voorstel zou uitspreken. Daarna zou een wereldconferentie moeten worden uit geschreven om het te bespreken. De minister maakte duidelijk, dat de vier nieuwe punten moeten worden beschouwd als een uitbreiding van zijn eerder, eveneens uit vier punten bestaand vredesplan. 2) 3) TOEN Wysjinski in de middagverga dering het woord vroeg, protesteerde de Australische minister van buiten landse zaken, Casey, tegen het toe kennen van een tweede spreekbeurt aan de Sowjetunie en wees erop, dat alle landen, grote en kleine, op gelijke voet moeten worden behandeld. „In dien Wysjinski een tweede spreekbeurt krijgt, omdat hij een grote mogend heid vertegenwoordigd, dan behoudt mijn delegatie zich hetzelfde recht voor", aldus Casey De voorzitter, dr. Nervo, zeide geen rekening te houden met de grootte van een lid-staat. „Ik wil de vrijheid van menigsuiting niet beperken. De heer Wysjinski kan voor de tweede maal spreken", aldus verklaarde hij onder applaus. Toen de Rus het spreekgestoelte be steeg, werd hij met luid applaus be groet. Na Casey's bezwaar als „schandelijk" te hebben aangeduid, sprak Wysjinski als zijn mening uit, dat het Westerse ontwapeningsplan monsterachtig is. Het verbiedt oorlogvoering met atoomwa pens niet, doch het wettigt integendeel het gebruik van atoomwapens. Het plan verschuift het meest netelige vraagstuk dat van het onderzoek naar de bewapening naar het laat ste stadium. Hoogste tijd. „HET wordt hoog tijd dat de sluier der geheimhouding, die de atoomwa pens omgeeft, wordt weggetrokken. Het westerse ontwapeningsvoorstel spant evenwel het paard achter de wa gen. Het past in het kader van de Amerikaanse samenzwering om zich te verzekeren van een ongelloorde periode voor het vervaardigen van atoomwapens, ter voorbereiding van een uiteindelijke beheersing der we reld". „In het -westerse ontwapeningsvoor stel wordt niet gerept over het ge vaarlijke probleem van de bases in het buitenland", vervolgde Wysjinski ,Jk bezit onvolledige statistieken waaruit blijkt dat de Verenigde Staten ruim vier honderd bases, voor net grootste gedeelte luchtbases, in andere landen bezitten. De gehele buitenland se politiek der westerse staten verhoogt de internationale spanning en verbit tert de stemming. De V. S. beschermen de titoistische lasteraars in Joegosla vië. Dat het nationalistische China in de V. N. mag blijven, komt alleen om dat, wanneer zijn afgevaardigde dr Tsiang spreekt, de achtergrond van de spreker wordt gevormd door de grote figuur van Acheson". Toen de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, in de algemene vergadering van de Verenigde Naties zijn rede uit sprak. werd de aandacht van zijn toehoorders afgeleid door een kat, die op haar gemak langs het spreekgestoelte wandelde. Gisteren trok de Russische mi nister van buitenlandse zaken aller aandacht. Hij had van een Franse dame een witte duif ge kregen, waarmee hij voor de persfotografen poseerde. Noordelijken doodden duizenden krijgsgevangenen WYSJINSKI „INDIEN de Amerikanen het beëin digen van de Koreaanse oorlog als een voorwaarde voor beperking der bewapening stellen, waarom is het dan niet mogelijk de strijd onmiddellijk te beëindigen? De besprekingen te Pan Moen Djon worden door allerlei spits vondigheden opgehouden, alleen om dat generaal Ridgway en zijn mede werkers uitstel willen. Het westerse vredesvoorstel heeft, ter wille van de propaganda, geen rekening gehouden met de werkelijkheid", aldus de Rus sische minister van buitenlandse za ken, die daarop zijn nieuwe vredes plan indiende. (Zie verder elders in dit blad) IfllIHHtHUIIlIHWtHUttMHinfiltHltllBlllltlHtllIJtllHllltltllllffllHIIIIilHIIjljHIHIIItllllIHfHIBIHjHl r, De meeste vooraanstaande delegatie leden bij de V.N. zjjn van mening, dat Wysjinski's laatste voorstel niets nieuws bevat. Zü zyn echter verheugd over de gematigde toon van diens rede. Acheson vond het bemoedigend dat de Sowjet- russische minister blpkbaar besloten had „niet meer te lachen en het weste- iyke ontwapeningsvoorstel te lezen". Een Britse woordvoerder zei: „Een vermindering van de bewapening der grote mogendheden met een derde zou de Russische macht nog meer accen tueren. Het Russische plan betreft alleen de vijf grote mogendheden en Rusland zou in volle vrijheid een strijdmacht in de satellietstaten kunnen opbouwen. Bovendien zou het verbod van de atoombom in feite het voordeel dat het westen heeft teniet doen en Europa open leggen voor een aanval uit het oosten". Een Franse woordvoerder zei: „De Vier punten van Wysjinski zijn in deze vorm onaanvaardbaar. Zijn systeem van controle is gekoppeld aan de Veilig heidsraad, waar de Sowjetunie veto recht heeft". Volgens inlichtingen uit Oost-Duits land, die op de kanselarij van dr. Adenauer zijn ontvangen, hebben de Russen op het ogenblik tien lucht machtdivisies met in totaal 1500 vlieg tuigen in Oost-Duitsland. Het zijn zes divisies jachtvliegtuigen en Afier di visies bommenwerpers. GISTERAVOND zyn in Washington achter gesloten deuren besprekingen gevoerd tussen vertegenwoordigers van de geallieerde troepen in Korea over de berichten, volgens welke 5.790 geallieer de krygsgevangenen en 250.000 Zuid- Koreaanse burgers door de communis ten in Korea zijn vermoord. De Amerikaanse stafchefs hebben ge neraal Ridgway telegrafisch om een volledig verslag verzocht. In het bij zonder wensen zij te weten, waarom kolonel James Hanley dit bericht, dat grote verontwaardiging onder het Ame rikaanse volk heeft veroorzaakt, aan de pers heeft verstrekt, terwijl de wa- Ute£A^eucM Verwachting tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachti ge wind tussen Zuid en Zuidwest Vry zacht. ZONDAG: zon op 8.03, onder 16.46. maai. op 20.08 onder 12.50 MAANDAG: zon op 8.05, onder 16.45; maan op 21.20, onder 13.14. penstilstandsbesprekingen in 'n kritiek stadium verkeren. Inmiddels is een hoofdofficier van het opperbevel der V.N. voor een nader onderzoek naar Korea vertrokken. Het Engelse ministerie van buiten landse zaken heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ge vraagd of het de verklaring van kolo nel Hanley kan bevestigen. Het antwoord van de Amerikaanse regering wordt in Londen met ongeduld afgewacht. Intussen weigeren officiële Engelse kringen enigerlei commentaar, op de verklaring te geven met het oog op de uiterst moeilijke onderhandelin gen in Pan Moen Djon. Te Washington wordt Inmiddels vier kant tegengesproken, dat Amerika op deze wijze opzettelijk tegen de tot standkoming van een wapenstilstands verdrag ageerde. Men heeft verklaard, dat de regeringspolitiek ongewijzigd is en dat men slechts streeft naar een feilloos bestand en wel zo spoedig mo gelijk. Gistermorgen zijn te Eindhoven twee rijtuigen ontspoord van de Italië— Holland-expres, die op weg was naar Hoek van Holland. Er vielen geen slachtoffers. De reizigers hebben de reis met de rest van de trein voortge zet. Het overstromingswater van de Po, dat nu het oostelijke gedeelte van de Povallei en de Podelta teistert, heeft gisteren de buitenwijken van Rovigo bereikt. Een militair vliegtuig heeft de <HJ- ken van het „witte-kanaal" ten zuiden van de stad met bommen bestookt, in de hoop, dat het overstromingswater kan worden afgeleid en de stad kan worden gespaard. Gisteravond is deze hoop ijdel geble ken. Niets kan een algehele overstro ming van de stad voorkomen. De 40.000 inwoners zijn aangeraden de stad te verlaten. De huidige ramp i s de grootste sinds 1887. En nog neemt het gevaar van uur tot uur toe. Hoewel nog geen officiële cijfers bekend zijn vreest men. dat tenminste vijftig personen om het leven zijn gekomen. Het aantal dak lozen wordt geraamd op 100.000. Gis teren werden een dokter en acht brandweerlieden vermist, die in een Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" verluidt in kringen der Ara bische delegaties in de Franse hoofd stad dat de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azam Pasja, een ge heime missie naar Marokko zou heb ben gezonden, die tot opdracht zou hebben met de sultan van Marokko te beraadslagen en een tot in bijzonder heden uitgewerkt rapport over de toe stand daar te lande op te stellen. boot hadden getracht een geisoleerd huis te bereiken om een kraamvrouw bij te staan. Vijfendertig honderd vluchtelingen kamperen op de dijken geheel omringd door water. Drieduizend personen wachten op de daken van hun huizen op een der vaartuigen van de vloot motorboten, amphibievoertuigen en vlotten, die over het reusachtige meer van 70 km lengte bij een breedte va riërend van 10 tot 20 km rondkruisen In vele steden worden hulpacties ge organiseerd. Iedereen wil het laatste nieuws horen en overal heerst pessi misme. ,,Arm Italië", zegt men, „het is afgelopen, wij kunnen dit niet meer verdragen. Alles is tegen ons". Kantonrechter verstond officieelgeen Fries I EEUWARDEN werd gisteren overspoeld door een vloedgolf van Fries natio nale gevoelens, toen het tydens een rechtzaak tegen twee Friese journalisten, aan wie belediging ten laste was gelegd, tot ernstige relletjes kwam. De be handeling van de zaak zelf verliep vry kalm, doch buiten het Paleis van Justitie was de onrust des te groter, en ten slotte moest de brandweer de me nigte zelfs „uit elkaar spuiten". De twee verdachten, Fedde Schurer, hoofd redacteur van de „Heerenveense Koerier", en Tjebbe de Jong, lid van de Pro vinciale Staten van Friesland, hoofd van de R.K. landbouwschool in Boisward, en schrüver van de Friese rubriek „Fan de Martinytoer" in het „Bolswarder Nieuwsblad", stonden terecht voor de politierechter in verband met een be weerde belediging van de kantonrechter te Heerenveen, mr. S. R. Wolthers. MR. WOLTHERS had enkele malen te verstaan gegeven, dat hij „offi cieel" de Friese taal niet verstond en de heren Schurer en De Jong schreven hun oordeel over deze overheidsper soon, die sinds jaar en dag onder de Friezen werkt, neer in bewoordingen, die mr. Wolthers als beledigend ken schetste. Tijdens de rechtzitting vond even eens een incident plaats, toen een ge tuige-deskundige, die op verzoek van de verdediger werd voorgeroepen, de heer P. Wijbenga, chef-redacteur van het Friese Dagblad, weigerde de eed in het Nederlands af te leggen en na enige discussie toestemming kreeg om de belofte af te leggen. De officier van justitie, mr. A. Kuipers, eiste ten slotte tegen beide verdachten een geldboete van f150 of dertig dagen hechtenis. De verdediger, mr. Okma, betoogde in zijn pleidooi, dat de strijd om de Friese cultuur, de oudste in ons land, hen tot het schrijven van de ge wraakte artikelen had gevoerd. De politierechter, mr. Tj. Taconis, ver oordeelde hierop de heer Schurer tot veertien dagen hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en de heer De Jong, die zijn spijt be tuigde over het verliezen van zijn zelfbeheersing, tot een week voor waardelijke hechtenis. Spreekkoren TIJDENS de zitting had zich een grote menigte, die evenals vele journalisten geen plaats in de rechts zaal kon vinden, buiten het gerechts gebouw verzameld. In spreekkoor riep men o.a.: „Wij willen Wolthers zien! wy willen Friese politie hebben! wy willen Fries recht!" Er werden gesten cilde pamfletten verspreid, waarin ge zegd werd, dat de Friezen onrecht werd aangedaan. Met kwast en verf pot was men er zelfs op uitgetrokken om op enkele officiële gebouwen strijdleuzen aan te brengen. De politie trad streng op, doch moest ten slotte toch de hulp van de brandweer inroe pen .die met enkele fikse stralen spoe dig het Wilhelminaplein en omgeving schoonveegde. De getuige-deskundige, de heer Wij benga, die na afloop van de zitting in alle rust huiswaarts wilde keren, kwam in een relletje terecht en werd door de politie met een gummistok afgeranseld. Ook de heren Schurer en De Jong moesten het zwaar verduren. Toen zij na afloop van de zitting door de Prins Hendrikstraat liepen, laaide het Friese vuur onder de menigte weer op. Zij werden door de Friezen op de schouders genomen en tijdens het ontstane relletje, waarbij de politie er flink op los sloeg, werden beiden door een ruit gedrukt, waardoor zij verwondingen opliepen. Friese protestvergadering "pOEN eindelijk de rust was weer gekeerd, zijn een groot aantal per sonen uit de Friese beweging bijeen gekomen in een spontaan belegde pro testvergadering. Men bleek zeer ge griefd door het hardhandige optreden van de politie en was voorts veront waardigd over het feit, dat journalis ten van de in de Friese taal verschij nende bladen uit de zaal, die overi gens zeer klein was, werden geweerd. De vergadering besloot ten slotte een protest te richten aan de ministers van justitie en van binnenlandse zaken, aan alle kamerleden en aan verschil lende andere autoriteiten. Volgens Franse bronnen hebben de Franse staatslieden op de gisterffn^te Parys met Amerikaanse afgevaardigden gevoerde economische besprekingen een voorlopige verzekering ontvangen van aanstaande Amerikaanse hulp. De groot te van de Amerikaanse militaire cn economische hulp is nog niet vastge steld. Mevr. Roosevelt, die deel uitmaakt van de Amerikaanse delegatie ter ver gadering van de Verenigde Naties in Parys, is gistermiddag voor een kort bezoek op uitnodiging van H. M. de Koningin in ons land aangekomen. Zij zal als gast van de Koningin Vry- dag, Zaterdag cn Zondag op Het T.oo verbleven. Gedurende deze dagen zal op het kasteel „Het Oude Loo" een bijeen komst worden gehouden evenals reeds in «le afgelopen zomer is gebeurd van allerlei genodigden van verschil lende nationaliteit, positie en professie ten einde zich uit te spreken over vredesstichting door oriëntering op de ene aanvaarding, dat God als grond legger der wereld onoverwinnelijk is. Mevr. Roosevelt ontving de pers en vertelde, dat zij reeds deze zomer uit- Indonesische regering verklaart Subardjo moet Stikker inlichtingen vragen Het Indonesische kabinet heeft de nota van de Nederlandse regering Inzake de kwestle-Nicuw-Guinea gekwalificeerd als niet bevredigend. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subardjo, die momenteel te Parys vertoeft, heeft instructie gekregen, nadere toelichtingen te vragen aan minister Stikker en daarna zo spoedig mogeiyk naar Indonesië terug te keren. Intussen wordt de Nederlandse nota door het Indonesische kabinet grondig bestudeerd. Er zai geen beslissing worden genomen, voordat minister Subardjo in Djakarta is terug gekeerd. Mevrouw Roosevelt bij aankomst op het vliegveld Schiphol. genodigd was voor de bijeenkomst op „Het Oude Loo", maar dat zij toen ver hinderd wf.s. De uitnodiging heeft zij graag aanvaard, maar zij moet Zondag weer in Parijs terug zijn om haar werkzaamheden bij de Verenigde Na ties voort te zetten. Op de vraag wat haar het meest ge frappeerd had op de bijeenkomst van de V.N. antwoordde zij: „Dat Wysjinski kan lachen". Wat de algemene lijn van de verga dering der V.N. betreft merkte zij op: „Er is een algemeen gevoel dat het be slist nodig is iets te doen voor de vrede, maar het zal slechts mogelijk zijn dat te bereiken, wanneer alle landen wei kelijk daaraan willen mee doen". (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft zich gis termiddag met grote meerderheid ge schaard achter de motie-Andriessen mede-ondertekend door de fractie voorzitters Romme (KVP)Donker (P. v. d. A.), Schouten (AR), Tilanus (CHU) en (Oud WD) waarin de regering wordt uitgenodigd haar be leid te richten op de bouw van 50.000 woningen in 1952 en voorts zich te be raden over de middelen om ook voor de toekomst een redelijke voorzie ning in het woningtekort te waarbor gen. Ais een der middelen wordt in deze motie aanbevolen een geieideiyke aanpassing der huren aan een econo misch verantwoorde niveau. Ten slotte wijst zjj op de noodzaak de bouw van woningwetwoningen in een redeiyke omvang te waarborgen. De motie werd aangenomen met 62 tegen 5 stemmen der communisten. Onvoldoende sieun onimoet voor bezuinigingsprogram De Franse ministerraad heeft in een spoedzitting door ministerpresident Pléven byeengeroepen tydens een on derbreking van het debat in de Natio nale Vergadering over het bezuinigings plan van minister Mayer, besloten, dat Pléven de vergadering Dinsdagmiddag over een motie van vertrouwen zal la ten stemming. In de voorafgaande zit ting van de Nationale Vergadering had den de gematigde conservatieven en de socialisten, die gewooniyk de regering steunden, bezwaar gemaakt tegen het bezuinigingsprogramma. Pléven wilde oorspronkeiyk een stemming onmiddel- ïyk na het debat, maar dit is volgens de Grondwet niet mogeiyk. Bulgarije heeft bij Turkije gepro testeerd tegen het sluiten van de Turks- Bulgaarse grens.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1