Is een bloeiend verenigingsleven altijd een gunstig verschijnsel? GOVERS' ■'-311 BRABANTS BONT Drie gemerkte „schotzalmen" staken de Noordzee over altijd if| PU nal DE FILMS VAN DEZE WEEK Inleiding ioi gedachienwisseling over belangrijk vraagsiuk aJtJkÊjRR* n NIEUWEDIEP GEEN PARADIJS OP AARDE.... Waaraan besteedt ieder mens zijn energie? Si. Nicolaas- geschenk Emigratie-neigingen bij uitgezette zeeforellen plaatsten Engelse deskundigen voor verrassing Memorie van Antwoord verschenen Missie in Indonesië blijft -\UM Pft TIVOLI „Annie get your gun VADER BLIJ MOEDER BLIJ OMA BLIJ TANTE BLIJ WERNER CRONE WITTE: „Goldrush" Karei Doorman brengt Fireflies naar Cura^ou De Van Galen" zal normaal worden afgelost Tussen Haaks en Kuifje Bazar Lutherse kerk 21A'i.'lüa.i»»jL>AC* f V xbi>i ^ANNEER MEN in de gelegenheid is geweest de ontwikkelingsgang in het Helders verenigingsleven na de bevrijding nauwkeurig te volgen, dan zal men aarzelen om in te stemmen met de juichkreet, dat het verenigingsleven hier ter. stede zo bloeit. Het is in ieder geval onjuist, er zonder meer trots op te zijn, dat het aantal verenigingen op velerlei gebied in Den Helder zo talrijk is en dat er soms zeven of acht bijeenkomsten op één avond worden gehouden. Er is Veeleer alle aanleiding, deze ontwikkelingsgang eens aan critiek te onder werpen en na te gaan of de zo geprezen bloei niet ten koste gaat van iets anders. Daarom willen wij de vraag stellen: Is de situatie in Den Helder inderdaad gezond? Bij het zoeken naar een antwoord kan men vele aspecten belichten. In het onderstaande willen wij aandacht schenken aan enkele der voornaamste elementen. behoeft te hebben, ook al zijn er ..ver heugend veel" verenigingen en ook cl kan iedere secretaris met trots de ledenlijst ter Inzage geven. Het zou wel merkwaardig zijn, wan neer in Den Helder het ideaal was be reikt. Er is geen paradijs op aarde en zelfs de meest verstokte Nieuwedieper zal niet willen beweren, dat zijn stad zulk een paradijs ook maar enigszins benadert. Mocht er een tijd zijn geweest, waar- In men met gerechtvaardigde droefheid kon spreken over een tanend vereni gingsleven, wij geloven dat op het ogenblik sprake is van een bloei, die reden tot bezorgdheid geeft. Onkruid kan prachtige bloemen hebben, maar de boer ziet dat onkruid niet gaarne op zijn land. Dat onkruid onttrekt immers aan de bodem voedingsstoffen, die voor nuttiger gewas zijn bestemd. De boer herkent het onkruid onmid dellijk. Het is echter uitermate moei- UET allervoornaamste element is het simpele feit, dat iedere vereniging is samengesteld uit een aantal mensen, die zich om de één of andere reden bij die vereniyng hebben aangesloten. Waar om is mijnheer A lid van zijn bridge club, mijnheer B van zijn zangkoor, mevrouw C van haar dameskransje, juffrouw D van haar toneelgroep, mijn heer E. van een debating-club, juffrouw P van een muziekvereniging? En waar om is mijnheer G lid van de éne sport vereniging en mijnheer H van de an dere? Om de wezenlijke betekenis van de bloei der talrijke plaatselijke vereni gingen te peilen, zou men eigenlijk pre cies de drijfveren van A, B, C enz. tot en met Z moeten kennen. Dat is niet mogelijk en daarom blijft iedere rede nering gebaseerd op veronderstellingen, die aan waarde winnen naarmate men mét groter opmerkzaamheid in het ver enigingsleven heeft rondgekeken. Het kan zijn, dat mijnheer A de cen trale figuur is van een groepje mensen, dié hij voor zijn zegekar heeft kunnen spannen, terwijl hij in een andere ver eniging een rol van ondergeschikte be tekenis zou moeten spelen. Het kan zijn, dat mijnheer B niet alleen lid is van een zangkoor, maar nog van enkele andere verenigingen, omdat hij het 'savonds thuis ongezel lig vindt. Het kan zijn, dat mevrouw C in haar dameskransje een tegenwicht vindt voor de zorgen in haar gezin of in de zaak van haar man. Het kan zijn, dat juffrouw D graag toneel speelt omdat zij niet tevreden is met haar eigen persoonlijkheid, of om dat zii het applaus zo leuk vindt. Het kan zijn, dat mijnheer E. dol is op débatteren, omdat zijn werkkring hem niet in de gelegenheid stelt, profijt te trekken van 'zijn scherpzinnigheid, of omdat de collega's (c.q. superieuren!! zijjn 'spraakzaamheid onder werktijd ni ;t op,prijs stellen. Efefr kan zijn, dat juffrouw F haar mj ïziekinstrument streelt omdat een arjder object ter beminning ontbreekt. Het kan zijn, dat mijnheer G. de höckey-stick hanteert omdat de feest avonden van zijn vereniging zo gezellig zijn. Het kan zijn, dat mijnheer H eenzelf de stick in ander verband hanteert omdat die vereniging beschikt over een sportveld met een overdekte tri.- bune. Allemaal eenvoudige, menselijke din gen, waarover niemand een kwaad ge zicht mag trekkena Ieder moet immers voor zich weten, hoe hij zijn vrije tijd besteedt. Als hij maar niet gaat inbre ken of zonder licht fietsen. En naar mo tieven wordt pas gevraagd, wanneer recht moet worden gesproken na een misdaad. Wij noemden alleen maar een paar voorbeelden, zonder de denkbeeldige personen A tot en met H voor de vier schaar te dagen. Niettemin zijn de aangehaalde motieven geenszins denk beeldig, maar nog met ontelbare uit te breiden. Gemengde motleven. QP DE MAN (of de vrouw) af ge- r vraagd zouden A tot en met H dat allemaal niet meteen toegeven. En dan hebben zij nog gelijk ook, want er is natuurlijk in elk afzonderlijk geval sprake van gemengde motieven. Het is daarom niet nuttig, zich te concentre ren op iedere denkbare drijfveer. Nut tiger is het, zich te realiseren dat zulk een veelheid van gemengde motieven en dikwijls onbewuste drijfveren niet beslist een gezonde toestand tot gevolg Maak eens een leuk van U kunf er aardige schortjes ol ontbijtlakens etc. van maken WONINGINRICHTING KONINGSTRAAT 4G—48 (Advertentie, log. Mod.) lijk,, vast te stellen welke plantjes in het verenigingsleven opkruid zijn en welke niet, laat staan om te bepalen welke verenigingen eigenlijk als over bodig moeten worden beschouwd. We zullen er vrede mee moeten hebben, dat de stroom der dingen zijn natuurlijke bedding volgt. Geen bedekte critiek. ÏVJEN zou de bedoeling van dit artikel misverstaan, wanneer men hierin een bedekte critiek op bepaalde ver enigingen of bepaalde verenigingsleden meende te moeten lezen. Dat zou dui den op een tekort «aan openhartighèid onzerzijds. Wij zouden het hart vol gaarne verder willen openen, als dat maar kon. Wij hebben slechts een probleem wil len signaleren, dat naar onze mening een bredere belangstelling waard is. Het zou immers te betreuren zijn, in dien de bloei van het verenigingsleven een symptoom bleek van een tekort op andere en niet minder belangrijke ge bieden des levens. Een symptoom bij voorbeeld van een onvoldoende bevre diging in de dagelijkse arbeid. Het gaat hier ook om de wijze, waarop ieder Individu de hem toegemeten energie gebruikt. Er zou over dit onderwerp veel meer te zeggen zijn. Misschien kan de Hel- derse Gemeenschap eens een bijeen komst ultschrilven waarin door repre sentatieve figuren uit het verenigings leven van gedachten wordt gewisseld over dit ongetwijfeld belangrijke vraag stuk. En uiteraard staan onze kolom men open voor commentaar uit onze lezerskring. Op 17 October werd in een fuik bij het fort „Harssens" te Den Helder een zeeforel gevangen, die met een klein metal' i plaatje bevestigd voor de rug vin gemerkt bleek te zijn. Kort tevoren waren reeds iwee van dergelijke gemerkte „schotzalmen" aangetroffen bij 't Horntje op Texel en bij Zandvoort. Het Zoölogisch Station van de Nederlandse Dierkundige Vereniging aan de Buitenhaven te Den Helder heeft inmiddels de herkomst van deze dieren kunnen nagaan. Men werd na informatie bij alle zusterinstellingen in Europa gewaar, dat het Engelse Instituut voor visserij- onderzoek enige tijd geleden zeven duizend van deze zeeforellen heeft uit gezet aan de Westkust van Engeland, nabij de Schotse grens. Men wilde on derzoeken, of het uitzetten van deze vissoort bevorderlijk zou kunnen zijn voor de visserij. Algemeen werd ver wacht, dat de zeeforel heel weinig zou trekken en zeker niet dat deze vis de Noordzee zou oversteken. Vandaar, dat de deskundigen in Nederland niet op de hoogte werden gesteld. Het behoeft geen betoog, dat de En gelse onderzoekers in hoge mate ver rast waren door de berichten uit Ne derland. Het had reeds hun verwon dering gewekt, dat een veertigtal zee forellen was aangetroffen aan de Oostkust van Engeland. Het Britse in stituut stelt de meldingen zeer op prijs, omdat daaruit conclusies kun nen worden getrokken omtrent de verplaatsing der uitgezette vis en om trent het sterftecijfer. De drie Vissen, die aan dé Neder landse kust werden aangetroffen, zijn nog niet volwassen exemplaren van dertig a veertig centimetér lengte. Voor ieder aangebracht exemplaar wordt een rijksdaalder „vindersloon" uitbetaald. Marinebegroting 1952 Aan de zojuist verschenen Memorie Van Antwoord op het voorlopig ver- slag der Tweede Kamer over dé begro ting van het Ministerie van Marine ontlenen wij het volgende: In Indonesië is, op verzoek, van de regering van de Republiek, slechts een militaire missie aanwezig. De sterkte van de afdeling Zeemacht dezer missie bedraagt ongeveer driehonderd man. Terugtrekking wordt niet overwogen. Het ligt niet in het voornemen van de regering de terbeschikking van de Verenigde Naties gestelde torpedoboot- jager, die in de Koreaanse wateren ver blijft, terug te roepen. Aan boord van deze bodem zijn inderda id enkele dienstplichtigen geplaatst, waartoe art. 191 van de Grondwet de mogelijkheid opent. Aan de leden, die vroegen hoeveel Seafuries door de regering bij de NV Fokker zijn besteld en wanneer, kan worden medegedeeld, dat op 10 Juli 1948 een voorlopig contract werd ge sloten, voos de levering v|n 25 Seafury Vliegtuigen. De voorwaarden van leve ring waren dat in Maart 1949 een twee tal vliegtuigen zou worden opgeleverd én vervolgens iedere maand 2 of 3 toe stellen, totdat in December 1949 het laatste toestel zou zijn afgeleverd. Door verschillende tegenslagen kwam eerst op 26 April 1951 het definitieve con tract tot stand met 'n nieuw leverings schema. Tot op heden zijn acht vlieg tuigen geleverd. Het practlsche nut van het Zee- kadettenkorps (een particulier jeugd beweging, waaraan de Koninklijke Marine steun verleent) ligt in zijn be tekenis als middel om via de jeugd bij het Nederlandse volk liefde voor de zee en begrip voor de betekenis van de zeevaart voor het land te verbreiden en te verdiepen. Reeds daarom acht de minister de handhaving gewenst. Thans zijn afdelingen geïnstalleerd te Gouda, Amsterdam, Maassluis, Zwolle en Schie dam. In Arnhem is een afdeling opge richt, terwijl in Rotterdam, IJmulden en Wageningen oprichtingsplannen be staan. Voor de Werfsport- en ontspan ningsvereniging wordt op Maandag avond 19 en Dinsdagavond 20 Novem ber in „Casino" het blijspel in drie bedrijven „Schandaal in de Groene KSkatoe' van R. Feenstra opgevoerd. De toneelvereniging „De Ooie vaar" bréngt op Woensdagavond 21 November in „Casino" voor de buurt vereniging „LOK/SM" het stuk „Het was een lèugenten tonele. (Advertentie, Ing. Med.) Betty Hutton ontpopt zich in de gro te Amerikaanse showfilm „Annie get your gun" als een vrouwelijke filmko miek die er zijn mag. Haar creatie als de half verwilderde Annie, die schie ten kan als de beste, én gelijk een tweede Pygmalion enige sporten hoger op de maatschappelijke ladder klimt, is bijzonder vermakelijk. De potsier lijkheid, waarmee zij haar rol kruidt, Betty Hutton als de hoofdpersoon in de showfilm „Annie get your gun" OP SINTERKLAASAVOND. HOE? Door een mooie foto van KONINGSTRAAT 31. 6 FOTOKAARTEN 6 CADEAI X voor 7.50. (Advertentie, ing. Med.) AFSPRAAK Liet doet er niet toe hoe ze heet. Zij is verstandelijk niet zo goed ontwikkeld als andere meisjes, daar gaat het eigenlijk om. Gradus en u, normale mensen, zijn zo gauw geneigd zo'n jongen of meisje weg te cijferen. Wij weten dat maar al te goed en wij ergeren er ons soms aan. Maar toch zijn wij de meesten althans) niet bereid, een „mol" kind te bedotten. Want dat ié geen kunst. Wij hebben ge- lijkwaarige tegenstanders voor een grapje, maar zelfs dan nemen wij de begrippen van het fatsoen in acht. Van de week is er iets ge beurd, dat in deze rubriek misschien beter niet om schreven had kunnen wör- den, Want het was een nare geschiedenis, die ons (wei denkenden) in ons naakte hemd zet. Want de „grap" waarover Gradus het met u wil hebben, was het product van een zogenaamd welden kend brein. De afwijkingen niet te na gekomen. Men kwam het gebeurde vertellen, omdat men er 1 moor heel weinig waarde ring voor had. Gradus' zegs man zag om ongeveer half elf 's morgens het meisje staan ter hoogte van de Nieuwe kerk aan de West straat. Hij besteedde er geen aandacht aan, omdat daar ook wel eens geestelijk vol wassenen staan. Toen hij de kerk evenwel om kwart vóór twaalf nogmaals pas seerde, ontwaarde hij het meisje nog op dezelfde plaats. Wat moest dat meisje daar? Stond ze te wachten tot de Werf uitging? Om ongeveer half één passeerde onze zegsman de Weststraat andermaal. Hij zag het meisje in gesprek met een kennis. Op dezelfde plaats, de plaats die zij reeds om half elf had inge nomen. En wat b leek? Wét kwam onze zegsman toen ter ore? De kennis van het meisje zei het hem: „Zij stond te wachten op een jongen, die met haar had af gesproken. Het trefpunt wüs ,de Nieuwe kerk, om half elf 's morgens...." Kijk, zulke dingen gebeu ren nog. Een „grappenma ker" heeft dat ongelukkige meisje een illusie ontnomen. Op wrede en zeèr laakbare wijze. Een wijze, die zelfs geestelijk volwaardigen ver driet zou dóen. MUZIEK Qisteren heeft Gradus de heer J. Meijer gesproken, de secretaris van het Stede lijk Muziekkorps. Zijn be toog kwam hierop neer: „We willen even sterker worden dn ons hout". Begrijpt u? Wel, Gradia- nen, dit was een vakterm. De heer Meijer wil maar zeggen, dat het „Stedelijk' momenteel heel goed wat clarinettisten en koperbla zers kan gebruiken. Het korps heeft enige tijd gele den al enkele uitstekende krachten moeten verliepen en nu gaat binnenkort ook de heer Chr. van Dam weg Emigreren naar Zuid-Afrika. Zodoende wordt de toestand er voor het Stedelijk Mu ziekkorps niet beter op. Dus, clarinettisten en koper blazers laat u niet langèr smeken. Meldt u aan! STAMTAFEL He' volgende mopje hoorde Gradus van iemand die zeer veel met jeugd omgaat. Hij had al een paar keér ge zien, dat Jantje op een ge weldige manier pp zijn rug zat te krabben. Ten slotte begon de jongen dit lichaamsdeel zelfs langs de deurpost te schuren. Gradus' zegsman stelde toen dé (on beschaamde) vraag: „Heb je vlooien, Jantje?" Het ant woord luidde: „Ééntje maar meneer, maar die is vandaag jarig en nou heb ik de hele familie over de vloer". Die kinderen toch gevaar Fnlge tijd geleden schreef Gradus over spelende kinderen, die zichzélf en het grote verkeer op de Paral lelweg In gevaar brachtén. Ditmaal is de school aan de Fazantenstraat aan de beurt. Over de kinderen van deze Christelijke Oplei dingsschool kreeg Gradus van enkele weggebruikers klachten. Want ook de kin deren daar gebruiken de rij weg dikwijls als hun speel plaats. Er schijnen al eens een paar kleine ongevalle tjes te zijn gebeurd, die ge lukkig een goede afloop hadden. Om gróter onheil te voorkomen zou Gradus de kinderen willen verzoeken oq de trottoirs te blijven, én de leerkrachten om daarop toe te zien. VERLIES Qisteren kreeg Gradus be zoek van een leuk, jong meisje. Zo'n echt kind met een lange broek aan. Zij kwam vertellen, dat zij haar rode portemonnaie ('t zijn net visschubbetjes, meneer!) had verloren. In dat beurs je, dat waarschijhlijk in de Pasteurstraat of De la Key- straat werd gevonden, be vond zich een week „kost geld". Het meisje wordt bij andere mensen verzorgd, terwijl de moeder uit naaien gaat. Die f 3.60 kan het ge zinnetje dus eigenlijk niet missen. De vinder kan zich bij Gradus melden, 't Meisje en Gradus zouden Hem zeer dankbaar zijn. TREKKING ■yan de gymnastiekvereni ging „Oefening kweekt kunst" ontving Gradus de mededeling, dat de trekking van haar loterij op Woens dag 22 November om 20 uur zal plaats vinden in het clubgebouw aan de Weezen- straat. En nu maar hopen, dat wij een prijs hebben! Gradus lijffotograaf is dol op aardige tafereeltjes Het bestuur van de Openbare Leeszaal heeft nu hij wijze van proef op Woensdagmiddagen de leeszaal opengesteld voor voor kinderen. Ër blijkt goede belangstelling voor te be staan, zodat mag worden aangenomen dht het zo blijft als op deze foto. De jongens en meisjes kunnen heerlijk voor hen geschikte boeken inkijken. is niet na te bootsen, omdat het alle maal zo natuurlijk gaat. De zang met bijbehorende mimiek van deze Annie zijn volkomen aanvaardbaar, maar zou den een belachelijke vertoning worden wanneer iemand haar poogde te imi teren. Zoals trouwens zovele imitaties van filmsterren, of het nu betreft hun uiterlijk, hun zang, hun muziek of hun flinkheid, belachelijk zijn. Naar de olij ke Annie Oakley, die het zo erg te pakken van de scherpschutter Frank Butler (met de nodige bravour ge speeld door Howard Keel), kan men echter met groot genoegen kijken. Haar contract met de „Buffalo Bill Show" leidt tot menige scène, waarin de massa-regie een woordje kan mee spreken. Deze gezellige film wordt tot en met Maandagavond vertoond. In de Witte-bloscoop wordt tot en met Maandag vertoond de „western" GoldrUsh. Het verhaal speelt nabij Los Angeles, dat toen natuurlijk nog maar bestond uit een paar houten hui zen. In de buurt werd goud gevonden en dat werd de aanleiding tot een on verkwikkelijke geschiedenis. Het kwaad wordt nauurlijk fel bestreden Uiteindelijk zegeviert het recht. Het is een aardige film met spannende ge vechten, een weinig romantiek en harde kerels en knappe vrouwen. De hoofdrollen worden vertolkt door John Carroll, Catherine McLeod, Wil- liam Elliot en Joseph Schildkraut. Kort geleden werd de uitzending van een squadron Fireflies van de Marine luchtvaartdienst naar de Nederlandse Antillen aangekondigd. Dit squadron zal bestaan uit twaalf vliegtuigen, die met Hr. Ms. „Karei Doorman" zullen worden overgebracht. Het vliegtuig- kampschip zal hier.toe vermoedelijk op 10 Januari 1952 uit Nederland naar Curagao vertrekken. In de dezer dagen verschenen memo rie van antwoord inzake de begroting van marine is medegedeeld, dat de regering niet voornemens is, de Neder landse torpedobootjager uit de Ko reaanse wateren terug te roepen. Hierdoor blijkt ongerustheid te zijn ontstaan bij familieleden van opvaren den van de „Van Galen". Naar aanlei ding hiervan wijst men ons van de zijde van het ministerie van marine er op, dat de aflossing van de „Van Galen" op normale wijze zal geschie den. Hr. Ms. „O 24" is gistermiddag om twee uur van de Rijkswerf gekomen. De onderzeeboot is weer in dienst gesteld, na een grondige reparatie beurt te hebben ondergaan. Hr, Ms. „Batjan" heeft de vissers vloot voor een weekend de achterste yen toegewend eri kwam gistermiddag in de haven. Hr. Ms. mijnenveger „Volkerak" keerde gisteravond uit Rotterdam te rug. Vijf zeegaande Engelse mijnenve gers, die Nieuwediep al enige malen bezochten, ankerden gisteravond om half elf op de rede. Zij zijn vanmor gen de haven binnengelopen. Het is morgen hoog water om 10.00 en 22.00 uur, én laag water om 4.15 en en 16.10 uur. Maandag is het hoog wa ter om 10.35 en 22.35 uur, en laag wa ter om 4.50 en 16.35 uur. Op Dinsdag 20 en Woensdag 21 No vember houdt de Lutherse kerk een grote fancy fair met verloting in het Christelijk Militair Tehuis aan de naalweg. De °Phrengst komt ten goede aan de kerkekas en een ver warmingsinstallatie. Vele winkeliers verlenen met aan lokkelijke stands hun medewerking. eer veel aandacht wordt besteed aan de aparte kinderspeelgoed-afde- ng met attracties, als een voetbal spel .schiet- en werptent enzovoorts. Fraaie handwerken, kussens en ont bijtlakens zijn op deze bazar verkrijg baar. Om drie uur Dinsdagmiddag wordt de fancy-fair geopend.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2