Prins Bernhard eredoctor van de Technische Hogeschool WCT Minister Stikker te uithuizig Plechtige promotie in de Nieuwe Kerk Malversaties bij ziekenhuisbouw Sowjet vredesplan De heilzame klap Installateurs kregen gratis materialen Adenauer wil neo-nazis en communisten verbieden Grote stuwkracht in het economische leven Debat zonder perspectieven NA„ de oorlog zijn de betrekkingen van Nederland met andere mogendheden niet alleen in aantal maar ook in intensiviteit toegenomen. In het interna tionale leven en de talrijke organisaties, die daarin opgekomen zijn, spreekt ons land zijn woordje mee. Daardoor is ook ons departement van Buitenlandse Za ken in betekenis toegenomen en is de interesse van de Staten-Generaal, die in steeds meer internationale kwesties worden betrokken, gestegen. Wie gedacht zou hebben, dat de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken voor 1952, die Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer begonnen is, daarvan de weer spiegeling zou zijn, is bedrogen uitgekomen. Deze behandeling bleek zo gron dig schriftelijk voorbereid te zijn, dat weinig nieuws meer gezegd kon worden. Het debat viel tegen! De reis van Dr Drees De NAVO naar Rome Geen besluit inzake het Europese leger FRANSE MIJNWERKERS WEER AAN DE SLAG De luchters brandden Welke paddestoelen kunnen wij eten? l(/ lf™ i ZATERDA-- '17 NOVEMBER 19b,. (Van onze speciale verslaggever) JJET is voor Delft gisteren een bijzondere dag geweest. De Academische Senaat van de Technische Hogeschool heeft in een buitengewone vergadering, die werd gehouden in de Nieuwe Kerk aan de Markt, Z.K.H. Prins Bernhard het doctoraat honoris causa in de technische Wetenschap verleend. De oude gracht jes en bruggetjes van Delft waren rijk met vlaggetjes versierd. Er heerste een vrolijke uitbundigheid onder het publiek, dat zich reeds vroeg rond de afzet tingen op de Markt verzamelde. Prins Bernhard kwam reeds vóór twee uur in Delft aan, waar hij in het hoofdgebouw van de Technische Hogeschool, ge legen aan de Oude Delft, een krans legde bij het monument voor de gevalle nen van de Hogeschool. Daarna begaf de Prins zich in gezelschap van de presi dent-curator, prof. dr. Holst, naar het stadhuis, alwaar de stoet zou worden geformeerd, die togen drie uur van het stadhuis uit de Nieuwe Kerk, aan de overzijde van de Markt gelegen, zou betreden. Op verzoek van de officier van Ju stitie te Maastricht werd door de Maastrichtse recherche een onderzoek ingesteld naar ernstige onregelmatig heden, welke zich zouden hebben voor gedaan bij de bouw van het nieuwe ziekenhuis St. Annadal te Maastricht. Verschillende installateurs ontvingen gedurende de Jaren 1947, 1948 en 1949 buizen, leidingen, fittings, draad enz. uit het magazijn van het ziekenhuis, toebehorende aan het burgerlijk arm bestuur, zonder hiervoor ooit te beta len. De waarde wordt geschat op f 15000. Tegen verschillende personen is procesverbaal opgemaakt. Bondskanselier Adenauer heeft het Westduitse gerechtshof voor de grond wet verzocht de communistische partij en de neo-nazistische socialistische rijks partij te mogen verbieden. Mocht de communistische partij ver boden worden, dan zullen de 15 com munistische bondsdagleden hun zetel behouden. Z.K.H. Prins Bernhard ontvangt uit handen van prof. dr. ing. A. J. Kluyver de promotie. TEGEN drie uur kwam H.M. de Ko- 1 ningin bij de Nieuwe Kerk aan, waar zij werd ontvangen door de bur gemeester van Delft, mr. Van Walsum, en de president-curator van de Tech nische Hogeschool. Toen Hare Ma jesteit in het kerkgebouw had plaats genomen tegenover het doophek, waar de plechtigheid van het overhandigen van het eredoctoraat zou worden ge houden, vertrok de stoet van het stadhuis. Voorafgegaan door twee pedellen, was de stoet ingedeeld in drie groepen. In de tweede groep za gen wij de rector-magnificus, profes sor Bottema, naast hem de secretaris van de Academische Senaat, prof Berghoef, en achter deze belden de Prins, vergezeld van zijn promotor, prof. Kluyver. Achter de Prins zijn beide paranymphen, ir. Otten en jhr. ir Röell. Achter deze groep rijden zich de honderddertig hoogleraren, die aan de Technische Hogeschool zijn verbonden. Toen al deze autoriteiten in het kerkgebouw verzameld waren, sprak de reetor-magnificus, prof. Bot tema, een inleidend woord, waarin hij zijn vreuede erover uitdrukte, dat de Prins het eredoctoraat van de T.H. wel had willen aanvaarden. Vervolgens heeft de promotor, prof dr. ir. A. J. Kluyver, uiteengezet, op welke gronden de Senaat der Techni sche Hogeschool heeft gemeend, de Prins het eredoctoraat te moeten ver lenen. Spr. wees er op, dat niet zelden economische vooruitgang samenviel met tijdelijke werkzaamheid van de Prins, waaruit volgde, dat deze min of meer als katalysator optrad: een proces op gang bracht en richting gaf. Voorts schetste prof. Kluyver de grote tech nische belangstelling van de Prins, tot uiting komende in diverse functies in wetenschappelijke instellingen en in het bedrijfsleven en zijn steun aan andere instellingen. Dit alles zou echter nog geen reden zijn geweest tot het verlenen van een hoge onderscheiding. Tallozen echter prezen bij herhaling de grote toewij ding van de Prins aan zijn taak de hel derheid van zijn oordeel en zijn grote deskundigheid. Duidelijk is ook geble ken, dat naar het oordeel van de Prins de industrialisatie nauw verband houdt met een intensieve beoefening van de technische wetenschappen. In het ver leende eredoitoraat heeft de Senaat wil len uitspreken, dat hij zich helder be wust is van het onzichtbare monument dat de Prins zich door zijn vele en diep gaande bemoeiingen met het economi sche leven heeft opgericht. Prof. Kluyver overhandigde vervol gens de jonge doctor de speciaal voor deze gelegenheid door mej. Mouton gc- calligrafeerde doktersbul. Bede ?rins Bernhard, DRINS BERNHARD begon zijn rede met een woord van dank voor de hem verleende onderscheiding, welke de band tussen hem en de Hogeschool nog versterkt. Hij wees er vervolgens op. dat een nieuwe opbloei van ons land indertijd is samengevallen met de op richting van de Koninklijke Akademie Dat behoeft niet te verwonderen. Een centrum Van wetenschap heeft altiid in- vloed op zijn omgeving. Het contact tussen mannen van wetenschap en man nen van ervaring leidt tot een weder zijdse uitwisseling Van kennis. In dat. contact zal ik van nu af ook betrokken ziin. Ik zie dit als een hoge onderschei ding, die mij zal nopen, om naar beste vermogen mijn krachten te wijden aan het welziir van ons volk". In dit verband wees de Prins op de belangrijke plaats van het technisch (Van onze parlementaire redacteur) QNZE minister van buitenlandse zaken, mr. Stikker, moet zijn aandacht wel heel erg verdelen tussen de behartiging van de zaken aan zijn departement en zijn internationale taken. Een tikje te veel, vonden de heren Serrarens van de K.V.P. en Schmal van de C H.U. Zij maakten er de bewindsman wel geen rechtstreeks verwijt van, maar toch lie ten zij doorschemeren, dat zijn veel vuldige afwezigheid hun slechts mat.ig aanstond. Wordt het geen tijd een tweede mtn aan buitenlandse zaken te benoemen?, vroeg eerstgenoemde. De heer Schmal had daar wel oren naar. doch wilde deze kwestie het liefst be zien, als in 1952 een nieuw kabinet optreedt. Als derde voegde zich in dit debat jhr. Van der Goes van Naters van de P.v.d.A., die ingelicht wenste te worden ever de betekenis, die men moet toe kennen aan het aanstaande bezoek van minister-president Drees aan president Truman. Voor de Benelux wenste nij een kaderwet. (Advertentie, lng. Med.) De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft mede gedeeld, dat de raad van de NAVO (Nrd-Atlantl-» he Verdrags Organisatie) op zijn aanstlande bijeenkomst te Rome geen uiteindelijk besluit zal nemen over de vorming van een Europees leger. De raad zal slechts een voorlichtend tussen rapport behandelen. Ook ten aanzien van de andere agendapunten is geen belangrijk be sluit te verwachten. In elk geval moest einde Januari aanstaande een nieuwe bijeenkomst van de raad volgen in een nog nader vast te stellen plaats. Meer dan 80.000 mijnwerkers van de steenkoolmijnen in Noord-Oost-Frank rijk keerden gisteravond geleidelijk naar hun werk terug na een staking van drie dagen, waardoor Frankrijk naar schatting 300 000 ton steenkool heeft moeten derven. Communistische en niet-communistische vakverenigin gen hebben zich eens verklaard met een door de regering voorgesteld compromis t.a.v. de betaling van kosten verbonden aan medische voorschriften. LOONGRENS VERPLICHTE VERZEKERING De loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering is met ingang van 2 Juli 1951 verhoogd van ƒ4725 tot 4925. (Vervolg van pagina 1) Uit een later door een lid der Rus sische delegatie gegeven uiteenzetting blijkt dat de commissie waarover Wys- jinski in het eerste punt van zijn nieu we vredesplan spreekt, zou moeten worden gevormd door een combinatie van de bestaande commissies der Ver enigde Naties voor de atoomenergie en alle niet op atoomkracht berustende wapens. Achter Auriol. DOBERT SCHUMAN^ de Franse mi nister van buitenlandse zaken, was een der volgende sprekers. H|j onder steunde de suggestie van president Auriol betreffende een bijeenkomst van de leidende staatslieden. Zich recht streeks tot Wysjinski wendend zeide Schuman: „Wij zijn bereid om met u naar een bestand, een geleidelijke ver mindering van de spanning, te streven. Doch deze moet op een behoorlijke wijze gesloten worden, door een soort pact van non-aggressie". Schuman was van oordeel, dat, de atmosfeer waarin de V.N. werkten hoe langer hoe „onge zonder" werd. „Wij vrezen, dat de oorlog zou kun nen uitbreken als een electrische ont lading. Wij kunnen hem alleen verhin deren, als wij er in slagen de fatale spanning te verminderen". Het was van essentieel belang, de oorzaken van het „verderfelijke wantrouwen" aan te pakken. Dit wantrouwen was hoofd zakelijk te wijten aan de politiek van de Sowjet-Unie. Schuman Verklaarde wel te willen aannemen, dat de Sowjet-Unie geen oorlog wenst. Het was „monsterachtig en zinloos" het westen van het voorbe reiden van een oorlog te beschuldigen. Oorlogen werden in het geheim voor bereid en de eerste beslissende stap naar de vrede zou zijn, geheimzinnig heid uit te bannen. p^EHALVE Wysjinski en Schuman voerde ook TrygVe Lie het woord. De secretaris-generaal van de V.N. drong er bij de ministers van buiten landse zaken van de grote mogendhe den op aan om samen te komen „voor rustige, openhartige besprekingen". Desnoods zouden derden hierbij kun nen bemiddelen. Het beste begin zou zijn een oplossing in Korea. Ook een oplossing van vraagstukken tussen Westerse staten en de Arabische wereld zou kunnen worden gevonden indien de onderhandelingen zouden zijn geba seerd op werkelijke gelijkheid van rechten, begrip van nationale aspiraties en erkenning van de verplichtingen tegenover de gemeenschap van landen. (Van onze parlementaire redacteur) rjE luchters werden ontstoken, toen Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer de behandeling van Buitenlandse Zaken begon. Dat is een jaarlijks terugkeren de ceremonie. Alleen als deze begroting aan de orde isbrandt de feestverlichting. Ter ere van de diplomaten, die zo vriendelijk willen zijn te komen luisteren naar wat onze volksvertegen woordigers over het buitenlandse beleid der regering te zeggen hebben. Maar zoals doorgaans ook in vorige jaren bleven de diploma tenloges leeg.... JN alle onschuld had uw dienstwillige ondergetekende onlangs een klem pleidooi gevoerd tegen dierenmishan deling en vóór het sparen van de kin deren, natuurlijk in die zin, dat men kinderen niet moet betrekken, aller minst passief, bij de executie laat staat de pijniging van een dier. Dat van alle 'kanten dierenbescher mers mij bijvielen was nogal begrijpe lijk. Maar dat een lieve oude dame de pen zou opnemen om mij te schrijven, dat dierenmishandeling in het verleng de lag van een klap om de oren, dat was voor mij wel éven een verbijs terend gezichtspunt. Vooral om de conclusie van deze vrouw van jaren en ervaring: „Geef mij twee generaties, door wie deze pijnbankmethode niet wordt toegepast, en die dus leren als kinderen het goe de te doen uit liefde en achting voor hun ouders, en als ouders zich zodanig te beheersen dat ze kalm en vriende lijk hun kinderen het goede kunnen bijbrengen geef me twee van tie jCsU'V hoger onderwijs bij het streven naar een behoorlijk welvaartspeil voor ons land, Overigens ontkende de Prins, slechts als katalysator te zijn opgetreden. „Ik zou liever willen zeggen als katalysa tor plus x. Nimmer ben ik n.1. onver anderd uit een bepaald proces te voor schijn gekomen. Steeds heb ik van het contact met anderen geleerd". De Prins richtte zich ten slotte achter eenvolgens tot de curatoren, de leden van de Academische Senaat, de rector magnificus, de prorritor en de stud-n ten. De studenten maande hij ernstig te werken, daar zii het als een voor i recht moeten beschouwen, dat zij mo- gen en kunnen studeren. Prof. Bottema sloot hierna de buiten gewone vergadering van de senaat. Op het stadhuis werd vervolgens eerf recep tle gehouden, welke ook door de Ko ningin, als echtgenote van de jonge doctor, werd bijgewoond. Des avonds vond in de Prinsenkamer van het hoofdgebouw aan de Oude Delft 't pro motiediner plaats, dat de prins en enkele gasten door de senaat van de Hogeschool werd aangeboden. In Londen werd in het Grosvenor House een merkwaardige show van namaak bonten gehouden. De prijs van deze hoed, vest en hand mof van namaak Ocelot is 260 gulden. generaties en u zult zien dat de gehe le mensheid een groot stuk vooruit is gekomen in goedheid, orde, eerlijkheid, vredelievendheid en deugd". En of Saskia nu maar even voor deze ge dachte in haar rubriek stevig propa ganda wil voeren en de vrouwen wil overtuigen van het voordeel van de „zachte kracht". O mevrouw, hoe graag ik u terwil- le zou zijn, en hoe vurig ik ook bereid ben te pleiten voor alles wat nobel is en de samenleving op hoger peil brengt ik durf niet. Werkelijk niet Want er komen onherroepelijk brok ken van. En wel om de doodeenvoudi ge reden, dat die „zachte kracht" een heel gevaarlijk wapen kan worden in de handen van onbedrevenen. Na twee generaties van zulke beheerste, kal me en vriendelijke, alleen maar toe sprekende ouders zie ik de samenle ving als één verzameling brokken. Zachte kracht? Voor de oorlog las ik eens een enthousiast artikeltje van een jonge dame, die haar vacantie-doel al liftende had bereikt, en allerwegen hartelijkheid en hulpvaardigheid had ondervonden. Maar, had een nuchtere volwassene haar gevraagd: ben je nu niet eens bang geweest dat je terecht kwam in een auto, waarvan de oe- stuurder, laten we zeggen: moreel minder betrouwbaar was? O nee, had de jeugdige idealiste stralend geant woord: Die mogelijkheid had natuur lijk wel bestaan, maar in zo'n geval had ik vertrouwd op mijn ..zachte kracht" van morele zuiverheid. Wat een verheven idealistisch stand punt, niet waar? Geef mij twee gene raties van zulke jonge meisjes.Maar de praktijk leert, dat in zo'n geval een flinke slag in het gezicht van de gedienstige automobilist, het inslaan van een ruit en roepen om hulp méér effect sorteert in de ongelijke kamp. Want de ruimte is te klein en de snel heid te groot om het eens met die zachte kracht te wagen. precies zo gaat het met het straffen in de opvoeding. Natuurlijk is het gedachteloos meppen en ranselen van kinderen zonder enig voorbehoud af te keuren. Of inderdaad tachtig pro cent van de jeugd in de grote steden met ergerlijke ruwheid wordt ooge- voed, weet ik niet. Wel vind ik de aan blik van een in drift slaande en door elkaar rammelende moeder, en dat op de publieke straat, een pijnlijk schouwspel. En stellig moet elke ouder zich wat het tóedienen van een tik betreft, tot het uiterste beheersen Sla nooit in drift, want dat ls niets anders dan weerwraak is een ge zond en rechtvaardig principe in de opvoeding. Maar helemaal, volledig, principieel de tik, de oorvijg, het pak voor de DE HERFST is weer in het land, met zijn kille, regenachtige dagen en som bere luchten, maar ook met stralende zon over rood-gouden eikeblaren. Wel missen we in onze kamers nu de over daad van frisgekleurde zomerbloemen, maar toch kunnen we ons huis nog op fleuren met de schoonheid van de na tuur. Wie dicht bij de bossen woont, moet er eens op uit trekken om zo'n warmgetint herfstbouquet te plukken. En dan niet te vergeten de paddenstoe len die zo opvallen door bun prachtige kleuren! Wist u wel, dat u hier ook in de huiskamer van kunt genieten? De in het bos geplukte paddestoelen nemen we voorzichtig in een mandje mee naar huis en vu'len dan een grote drijf- of fruitschaal met vochtig zand. Daarin worden niet te grote padde stoelen gezet van verschillende soort en kleur. De aarde er tussenin wordt bedekt met stukjes groen mos en het geheei wordt versierd met fijne takjes en een paar mooi gekleurde herfstbla deren. Het is jammer dat de padde stoelen niet zo lang mooi blijven, maar ook al staan ze maar een paar dagen, het is de moeite waard! Natuurlijk moet men bij het plukkeh van de paddestoelen voorzichtig zijn en het zeker niet door kleine kinderen laten doen. De vliegenzwam bijv., met de witgestippelde. rode hoed valt erg op, maar is ook gevaarlijk. Goed han denwassen na het plukken is dus wel geboden. Let op de plooien. VOORZICHTIGHEID is echter vooral van belang bij het zoeken van eetbare paddestoelen. De vergiftigingsgevallen van de laatste tijd hebben weer eens broek achterwege laten: Ik houd mijn hart vast voor.de gevolgen mevrouw Ja, ais een kind een redelijk denkend wezen was, vatbaar voor' verstandige redenering, met helder inzicht en be zield met het onwrikbaar voornemen, elke dag een stap hoger te stijgen naar de top der zelfvolmaking dan. Maar als stellig driekwart van de volwassenen die staat van menselijk heid nog niet bereikt he"ft en met wetten voorschriften, boeten, gevan genisstraffen strop en valbiil zelfs op het rechte pad moet worden gehou den: wat zullen wij dan van dé kinde den verwachten? Ik geloof niet mevrouw, dat men de dieren van morgen beschermt doof vandaag de klap af te schaffen. Ik ge loof wèl, dat in een gezin, waar het dier een geliefde kameraad is, geen aanstaande beulen zullen opgroeien. SASKIA DE VLIEGENZWAM bewezen, dat men de soorten wel de gelijk moet kennen voordat men zich hieraan waagt. En die zijn niet te ver smaden want ze zijn niet alleen lek ker, maar ook gezond en kunnen dus een welkome vervanging zijn van het dure vlees. Wie zich strikt houdt aan deze soorten, loopt geen gevaar. Allereerst is er de hanekam, dooier- zwam of cantharel. Deze is niet groot, hei-oranje gekleurd en de hoed ervan heeft de vorm van een bekertje, waar van de rand soms glad. soms gekarteld is. Bij de meeste paddestoelen lopen de plooien onder de hoed, waartussen de sporen zitten, naar het midden bij de steel omhoog. Bij de hanekam lopen ze echter ver omlaag, tot aan het gladde steeltje, wat hem gemakkelijk herken baar maakt. Een ander paddestoelengeslacht, waaronder zich eetbare soorten bevin den. is dat van de boleten. Het meest bekend is het eekhorentjesbrood. Eon flinke paddestoel met licht- tnt donker bruin gekleurde hoed. en witte steel en onderkant De steel is dik en heeft bij jonge paddestoelen zelfs de .vorm van een knolletie. De «te»' mag echter niet roze zijn. want dan hebben we te doen met een hittere boleet, wat niet bepaald lekker smaakt. RfTP 7g( DF BEREIDING is eenvoudig Voor vier personen hebben we nodig- kg eetbare paddestoelen. 40 gram boter, wat zout. 30 gram bloem en zo moge lijk wat Citroensap. Van de paddestoelen snijden we harde en aangestoken delen weg en snijden ze door. De stukken worden dan gewassen en- gaar gesmoord in boter met zout en citroensap, gedurende on geveer 10 minuten. Het vocht binden we met aangemengde bloem. Het ge recht kan in plaats van groente gegeten worden, of ook het vlees vervangen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7