550.000 postrékeninghouders P.T.T. verbiedt koordbeschermer Wellicht toekomstige decentralisatie en de pannekoek Ook de luidspreker niei ioegesiaan T.V.-uitzending Tariefsverhoging? Besprekingen over Korea twee dagen uitgesteld Hoorn-Andijk via Belgische Congo Een cijfer raadsel MAANDAG NOVEMBER 1981 Kronkels in uw ie'efoonkoord Nederland heeft ruim een half mil- lioen telefoonaansluitingen met in to taal circa driekwart millioen telefoon toestellen. Door hun grootte Inspire ren deze getallen menige zakenman om voorwerpen in de handel te brengen, bestemd voor gebruik bij de toestellen, aldus het personeelsorgaan van de PTT. Dit is allemaal in orde zolang het notitieblocks, indexen voor notering van telefoonnummers e d. betreft. Het wordt echter anders wanneer het gaat om technische hulpmiddelen voor bevestiging aan of tegen het toe stel. Men komt dan direct in botsing met artikel 12 van de voorwaarden voor beschikbaarstelling van telefoon aansluitingen. Dit artikel zegt: Het is den geabonneerde niet geoorloofd in de geleidingen of toestellen wijzi gingen aan te brengen of te doen aan brengen, enig ander toestel aan te sluiten of aan de geleidingen of toe stellen te bevestigen, noch van de toe stellen enig ander gebruik te maken dan tot het doel waartoe zij zijn ver strekt. Om een voorbeeld ^te noemen. In sommige winkels worden plastic spi ralen te koop aangeboden met de aan beveling dat dit een middel is om het kronkelen van het telefoonkoord té gen te gaan. Alleen al door het feit. dat een dergelijke spiraal te koop is. wordt onwillekeurig reeds de indruk gewekt dat het geoorloofd zou zijn deze om een koord van een PTT-toe- stel te wikkelen. Dit is echter niet het geval! Kronkels ontstaan zodra het koord in elkaar wordt gedraaid. De handelingen, die dit veroorzaken, worden echter door de „koordbescher mer" niet ongevangen. De „bescher mer" veroorzaakt alleen dat de koord einden nog aan extra slijtage worden blootgesteld. PTT laat de aanbrenging dan ook niet toe. Er is nog een andere telefoonvoor. 'ziening die niet de instemming van PTT heeft. Het betreft hier een hulp middel om het aan de andere zijde van de verbinding gesprokene via een luidspreker hoorbaar te kunnen ma ken. y Bij een onderzoek naar dit soort apparaten is gebleken dat onder be paalde omstandigheden een te sterke koppeling tussen luidspreker en mi crofoon van het telefoontoestel op treedt. Deze apparaten gaan dan ge nereren, wat een storing van interlo- cale verbindingen ten gevolge kan hebben. In de reclames voor dit soort appa raten wordt gesuggereerd, dat men l ij gebruik van een dergelijke luidspre kende telefoon zou kunnen volstaan met spreken in de richting van de op tafel neergelegde handmicrotelefoon van het telefoontoestel, om aldus bei de handen vrij te hebben tijdens het telefoneren. Zodra evenwel de microfoon niet in de normale stand, dichtbij de mond wordt gehouden, treedt reeds bij ge ringe vergroting van de normale af stand tussen mond en microfoon een verzwakking op van het geluid, die in vele omstandigheden voor degene, die moet luisteren, hinderlijk kan zijn of zelfs het gesprokene onverstaanbaar zal maken. Een technisch verant woorde oplossing voor dit probleem is dan nog niet gevonden. PTT kan dan ook niet accoord gaan met het gebruik van deze apparaten. Een uitbreiding van de bovengenoem de „Voorwaarden" in deze zin wordt dan ook overwogen. De Nederlandse televisiestichting heeft aan het bestuur van de KNVB verzocht toestemming te verlenen om Zondag a.s. de voetbalontmoeting tus sen Nederland en Belgie in het Rotter dams Feijenoordstadion gedurende de wedstrijd uit te zenden. Morgenavond zal het bestuur van de KNVB over dit verzoek beslissen. De algemene, christelijke en katho lieke bonden van sigarenwinkeliers hebben in een gemeenschapplijke ken nisgeving geëist, vóór 1 Januari 1952 minstens twee procent extra korting te ontvangen op alle rechtstreekse leve ringen van sigaren aan de tabaksde tailhandel. V\ V (Van onze Haagse redacteur) JJET is zo'n klein kunstje geworden: wanneer wjj wat te betalen hebben en dat gebeurt ons, eerlijk gezegd, vaker dan ons lief is dan vullen we een biljet van ons giroboek in, sturen het naar de girodienst en deze schrijft het be drag van onze rekening af en op de rekening van onze schuldeisers. Het gaat allemaal heel gemakkelijk! Ja zeker, voor ons, maar in het grote gebouw van de Postchèque en Girodienst aan het Spaarneplein in Den Haag gonst het van leven; daar werkt men doorlopend in een verbluffend tempo en ornder hoogspanning. De directeur, de heer A. J. H. Teijen, heeft ons er het een en ander van verteld. De eerste overheids-girodienst op het continent van Europa werd in 1883 in Oostenrijk opgericht, zo deel de hij mee. Vóór 1918 toonden grote groepen Nederlanders nog weinig begrip voor de voordelen van een giro-dienst, doch toen het bedrijf eenmaal was ge sticht, bleek er al gauw een grote behoefte aan te bestaan. In 1922 wa ren er 86.000 rekeninghouders, in 1927 130.000; in 1939 365.000 en in 1951 zijn er bijna 550.000! Ook het giroverkeer is sterk toege nomen. In 1922 waren er 14.000.000 transacties tot een gezamenlijk bedrag van IO1/2 milliard gulden, in 1927 28.000.000 transacties tot een totaal bedrag van 9 milliard gulden, in 1939 113.000.000 transacties tot een geza menlijk bedrag van 22i/2 milliard gul den en in 1951 denkt men 160.000.000 transacties tot een totaal bedrag van 70 milliard gulden te bereiken. Thans lopen per dag gemiddeld on geveer 600.000 transacties over het centrale girokantoor in Den Haag. El ke morgen vinden 140.000 a 150.000 in stellingen in ons land een giro-enve loppe in hun bus! Als het aantal transacties elke dag gelijk was, dan was het voor de Post chèque- en girodienst nog niet zo erg. Maar er zijn reusachtige schom melingen: op de begindagen der week is de stroom groter dan op de overige dagen. Rondom de maand- en de kwartaalwisseling moet men eveneens met verdubbelde kracht werken. Soms stijgt het aantal transacties tot 800 850.000 per dag. Nederland maakt geen gek figuur tussen de andere landen, wat de om vang van de dienst betreft. Er zijn hier 550.000 rekeninghouders, dat is 53 per 1000 inwoners. België heeft er 640.000 of 74 per 1000 inwoners. Frank rijk 2.600.000 of 62 per 1000 inwoners, Zwitserland 221.000 of 42 per 1000 in woners, Zweden 283.000 of 40 per 1000 inwoners en Italië 226.000, dat is 5 per 1000 inwoners. Engeland heeft geen overheidsgiro-dienst. Ten opzichte van België en Frankrijk is Nederland ach tergebleven, doordat tengevolge van de moeilijkheden bij de personeelsbe zetting de uitbreiding afgeremd moest worden. Particulieren kunnen op dit ogenblik geen rekening openen. Zij, die wel in het gelukkige bezit van een girorekening zijn, hebben het toch maar gemakkelijk en.... goed koop. De overschrijvingen geschieden gratis en de enveloppe met de biljet ten kan men gratis verzenden. Dat wil niet zeggen, dat de Posterijen zo philantropisch zijn, dat zij aan de Postchèque- en girodienst portvrijdom verlenen. De dienst heeft jaarlijks een niet geringe rekening met de Poste rijen te vereffenen. Hoewel bovendien de tarieven, die het publiek aan de dienst betaalt, zeer gering zijn, is de Post cheque- en girodienst selfsuppor ting, dat wil zeggen, dat hij zich zelf bedruipt. Zelfs brengt hij een behoor lijke bate op voor de schatkist. Het is de vraag, of deze gunstige toestand zo zal blijven. Het is zelfs niet uitgeslo ten, zo deelde de heer Teijen ons mee, dat de tarieven in de toekomst ver hoogd zullen worden. De voornaamste baten vloeien voort uit de renten, die de dienst voor het onder zijn berusting zijnde kapitaal maakt. In 1939 bedroeg het tegoed van de rekeninghouders 328 millioen gul den; in 1951 was het opgelopen tot 1065 millioen gulden. Het is thans vrij stabiel. Van dit bedrag heeft de dienst 735 740 millioen belegd; hij mag gaan tot 80 pet van het totale tegoed der rekeninghouders, die geen rente ontvangen, doch de dienst zelf wel aan een zeer aanzienlijke rente helpen. Wij* hebben dit sommetje ook hard nodig, zegt men aan het Spaarneplein. Wij moeten veel aan de Posterijen vergoeden en hebben een hoge ex ploitatie-rekening. Er zijn 2700 mensen in dienst, die allen op tijd hun sala ris verlangen. In 1939 bedroegen de uitgaven 6 millioen gulden; in 1951 waren zij opgeklommen tot 17 mil lioen gulden, waarvan 8 millioen voor salaris besteed wordt. Vroeger werkten er bij de dienst 70 vrouwen tegen 30 mannen. Thans is die verhouding 44 vrouwen tegen 56 mannen, voornamelijk tengevolge van de sterke teruggang in het aanbod van vrouwelijk personeel. In 1945, 1946 en Op verzoek van de communistische afgevaardigden is Maandag op de bij eenkomst te Pan-Moen-Djon besloten de besprekingen twee dagen (tot Woensdag 21 November) uit te stel len. Dit zou de communisten in de ge legenheid stellen de voorstellen van de V. N., volgens welke de oorlog in Ko rea tegen half December geëindigd zou kunnen worden, diepgaander te bestu deren. DRIE DODEN BIJ HOTELBRAND TE CHICAGO Bij een hotelbrand in Chicago zijn drie personen omgekomen en negen gewond. De slachtoffers vielen voor het merendeel onder de mensen, die uit hef raam sprongen. De portier bleef aan het schakelbord tot de rook hem verdreef, hij belde alle honderd vijftig kamers van het hotel. 1947 moesten door verloop nog 3000 personeelsleden vervangen worden, doch nu is een vrij grote stabiliteit in getreden. Dat is een belangrijk voor deel, want er wordt vrij veel hand- en hoofdarbeid verricht bovendien zijn er een 1000 kantoormachines waarvoor een gedegen opleiding ook nodig is. Het personeel moet behalve betrouwbaar en nauwkeurig, ook zeer vaardig zijn. Er wordt voor dit perso neel dan ook heel wat gedaan. Wanneer er desondanks foutjes ge maakt worden, dan bedenke men dat in de meest perfecte machine wel eens een radertje kan loslopen en dan vergeve men het de Postchèque- cn girodienst, die zoveel nuttig werk ver richt. Een der vele werkzalen van het Postchèque- en girokantoor aan het Spaarneplein in Den Haag. Vele rappe meisjeshanden zijn bezig met het adresseren van de enveloppen. Het 's <e doen gebruikelijk, dat verschillende familieleden van tijd tot tijd, hetzij persoon lijk, hetzij schriftelijk contact met elkaar onderhouden. Het was daarom heel gewoon, dat me vrouw de wed. Zijp uit de Com mandeur Ravenstraat te Hoorn tegen het begln van de herfst een briefkaart naar haar zuster me vrouw M. van Dokvan Dijk te Andijk stuurde. Blijkbaar op de zelfde dag verzond mevrouw Jonk, wonende aan de Drie- boomlaan, enkele kranten naar haar zoon, pater J. Jonk, die in de Belgische Congo vertoeft. Op onverklaarbare wijze is de brief kaart bij de verzending door Tante 'Pos tussen de kranten ge raakt, tengevolge waarvan pater Jonk op zeker dag het schrijven ontving, dat voor mevrouw Van Dok bestemd was. Tijdens één van de zwerftoch ten, 'welke de missionnaris op geregelde tijden langs de diverse negerstammen maakt, is hij de briefkaart verloren. Onlangs maakte Tante Pos haar fout goed door een brief met een onvol ledige adressering toch op haar bestemming te brengen. De eer waarde heer Jonk wist zich name lijk slechts enkele gegevens te herinneren, welke hij prompt °p de enveloppe van de brief schreef, waarin hij het relaas van de briefkaart vertelde. Zijn adressering luidde: „Aan een kruidenier te Andijk, die een zuster heeft in Hoorndie woont in de nieuwe straat langs de spoorlijn". Voorts schreef hij daarbij: „Tante Pos excuseer, ik weet niet meer!" Hier is zeker een woord van lof vbor de posterijen op zijn plaats; de fami lie Van Dok was tenminste zeer verbaasd, toen zij een schrijven uit de Congo ontving. De briefkaart wordt naar alle waarschijnlijk thans door de Raad van negeropperhoofden van Don ker Afrika aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. „Wat zal ik vandaag gaan eten! 'k Heb geen zin in kaas of spek!" Zo dacht Miesje. „Wacht, ik weet het, In pannekoeken heb ik trek!" 't Muisje pakte snel een kookboek. „Oh", riep ze, „dat is gauw klaar! Ik neem suiker, meel en water En dat roer ik door elkaar!" méér en direct zagen ze alle maal welke vaderlandse lied jes er op het bord stonden geschreven. Weten jullie het ook? Oplossing: A. „Wie gaat er mee over zee". „In een blauw geruite kiel". C. „Omhoog, omlaag langs berg en dal". D. „Piet Hein zijn naam is klein". E. „Heb je wel gehoord van de zilveren vloot". y. y icsfci -ei» .nses Euza-i-uc en ue ..ctog van c,...n- burgh van hun Canadese reis in Londen terug. Ondanks de zware regenval had zich een grote menigte verzameld om Prinses Elisabeth en de hertuy van Edinburgh met hun beide kinderen Prinses Anna en Prins Charles luide toe te juichen toen het gezelschap Buckingham-palace verliet op weg naar huis. Toen de jongens en meisjes 's morgens de klas in stroomden zagen ze tot hun de meester lachte geheim zinnig. Dit stond er op het bord: A. 23-9-5 7-1-1-20 5-18 13-5-5 15-22-5-18 26-5-5 B. 9-14 5-5-14 2-12-1-21- 23 -f 17-5-18-21-9-20-5 11- 9-5-12. C.15-13-8-15-15-7 -f 15-13-12- 1-1-7 12-1-14-7-19 2-5- 18-7 5-14 -)- 4-1-12. D. 16-9-5-20 8-5-9-14 26-25-14 14-1-1-13 -f 9-19 f 11-12-5-9-14. E. 11-5-2 10-5 23-5-12 7-5-11-15-15-18-4 -f 22-1- 14 4-5 -f 26-9-12-22-5-18- 5-14 22-12-15-15-20. Nu maakte de meester ech ter ook een vergissing, want op een gegeven moment, keerde hij zich met zijn rug naar zijn leerlingen en daar zagen ze in zijn handen een papiertje. Ja, nu wisten de kinderen Miesje roerde, roerde, roerde, Ja, het werd een pracht beslag! Ze ging pannekoeken bakken Lekkerder dan iemand zag! EEN GEZELLIG TAFEL MATJE VOOR MOEDER Haast In leder huis zijn tafelmatjes in gebruik. Het is ook een handig voorwerp om er hete schalen en der gelijke op te zetten. Als je je moeder nu eens echt een plezier wilt doen. Ga dan eens een paar nieuwe voor haar maken. Het is trou wens een reuze leuk werk. Je kunt er het beste grote houten kralen voor gebrui ken waar een behoorlijk rijggat in zit. Hiernaast zie je de werktekening van het matje. Je moet eerst de verschillende kleuren kralen uitzoeken, die je gaat ge bruiken en opschrijven hoe Het beslag was kant en klaar al, Binnen nog geen half uur. Toen stak Miesje gauw het gas aan En zette de pan op 't vuur. je de kleuren zult verdelen. Je neemt nu een dun maar sterk stuk touw, vouwt dit door midden en knoopt in het midden een klein kraal tje. Nu rijg je aan de dub bele draad éém kraal, ver volgens aan elke draad ieder drie en tenslotte aan de bei de draden weer één. (Zie de tekening bil A.) Nu aan elke draad weer drie kralen en aan do dubbele weer één. Dit doe je nog één of twee maal op de zelfde manier. Je begrilpt natuurlijk, dat je het matje net zo groot kunt maken als je zelf wilt. Wan neer een deel klaar is, laat De eerste kant was spoedig bruin. „Goed zo", riep Mies. „Nu andersom!" Pakte flink de koekepan vast Floep.... daar ging ie.... maar wat dom! je de kralen er los aanzit ten. Dus nog niet aantrek ken of duwen. Nu neem je weer een nieuwe draad en vouwt die op de boven beschreven wijze dubbel. Eén kraal gaat weer over beide draden, maar daarna aan één draad drie kralen en aan de andere slechts één kraal rijgen (Zie B). Nu doe je het touw door de kraal aan het eerste snoer. (Er komen dus twee draden door deze kraal. Zie C) en daarna gaat er weer één losse aan om tenslotte de ring weer af te sluiten met een kraal aan belde draden. Want in plaats dat ie terug kwam In de pan, gaf Mies een kreet! „Au!", die koek ligt op mijn bol, „au", Grutjes, wat is zo'n ding héét!" Nog tweemaal moet je aan dit tweede snoer een kraai van het eerste snoer ver binden (zie D en E). Het derde snoer gaat op de zelf de wijze als het tweede. Op deze wijze kan je doorgaan. Wanneer de kralen flink groot zijn is het waarschijn- Hik niet nodig. Het matje moet ongeveer 15 bij 15 een- timeter worden. Tenslotte rijg je alle draden stevig te gen elkaar aan en doet aan de drie uiteinden weer een kleine kraal. Denk er om: Sterk touw gebruiken, want dan zal moeder er lang ple- zier van hebben. verwondering dat de meester het hele bord vol met cij fertjes had geschreven. Eerst dachten de leerlin gen „dat's natuurlijk weer een lastige som!", maar nee,

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 6