De nood in Italië stijgt met het uur I VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Lonen en huren Overstromingen breiden zich uit door aanhoudende zware regenval Nieuwe gezichten in Belgisch elftal Publicatie over „Velser affaire diende het algemeen be!ang Dr. Rinchard ontkent elke schuld West-Duitse documenten-affaire is weer actueel geworden Adenauer in Parijs aangekomen Noordelijken achten bestand mogelijk Ko-hi Botlek Woensdag 21 Nov. 1951 76e Jaargag No. 11265 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulov/na Binnen- en buitenland bieden ruime hulp Kennan ambassadeur der VS. in Moskou? Eis tegen dagblad werd afgewezen Geestelijk ontwricht" tijdens moord Aanklachten ingediend Ridgway bevestigt moord op krijgsgevangenen Weh rmacht verloor ruim 21/2m/7//oen man Mossadeq met gejuich in Egypte begroet Perzische olie onder het beheer Wereldbank lUee^j-eAtcdt BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. mun. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten HE tegenstelling tussen de economi sche verhoudingen vóór 1940 en na 1945 komt nergens zo goed tot uiting als bij de lonen en de huren. Vóór 1940 waren beide aan het vrije spel van de economische krachten overgelaten, thans decreteert de regering hoe hoog ze uiterlijk mogen zijn. Nemen wij de lonen, (inclusief de sa larissen). Het was de sterkte van de werkgevers- of werknemersvakbonden, die bepaalde of er stijging of daling zou zijn: stakingen waren daarbij de wapenen, die kracht achter de woor den moesten zetten. Thans worden wel de werkgevers en werknemers, broederlijk verenigd in de Stichting van de Arbeid, gehoord, doch de regering decreteert de hoogte. Uiteraard is de macht van de Vakbon den van werknemers (die een sterkere positie innemen dan vó^r de oorlog!) niet weg te vlakken getuige ook de vijf loonronden, dus loonsverhogingen, welke tot nu toe zijn toegestaan. Het doel van deze bevriezing der lo nen is om de prijs- en looninflatie te voorkomen, dus om te vermijden, dat ongeremde loonsverhogingen (vrijwil lig of gedwongen) de prijzen opdrijven, hetgeen weer tot loonsverhogingen leidt, enz. en waardoor de waarde van de gulden steeds lager wordt. Sociale onrust zou hiervan het gevolg zijn, on ze concurrentiepositie (vanwege de te hoge prijzen) tegenover het buitenland zou verzwakken, kortom, in het totale kader van de geleide economie wil on ze regering voorkomen, dat in deze hoek de vlam in de pan slaat. Al deze voordelen doen evenwel niets af aan het feit, dat er nadelen aan die loonbeheersing vastzitten. Het gaat allemaal te schematisch, de ver houding tussen geschoolden en onge schoolden komt niet tot uitdrukking: een vakman wordt tegenover een on geschoolde te weinig betaald. Het uit gangspunt is niet meer wat iemand presteert, doch wel hoe groot de kos ten van het levensonderhoud zijn. me de gezien de grootte van zijn gezin; de belastingpolitiek en de kinderbijslagen spelen hierbij een belangrijke rol. Uit sociaal oogpunt is deze beheer sing op het eerste gezicht zeer begrij pelijk en te billijken, doch het is de vraag of zij in economisch opzicht, wat betreft de pogingen tot verhoging der productiviteit b.v., tot de nodige resultaten leidt. De werkgevers in elk geval beginnen er langzaam maar zeker genoeg van te krijgen, hetgeen duidelijk bleek uit de rede van de voorzitter van het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond, die hij deze week op de jaarvergadering te Amsterdam uitsprak. Men wil in deze kringen vrijheid, men wil weer op de oude voet recht streeks met „de tegenpartij" aan cle tafel gaan zitten en over de lonen on derhandelen. Het is zeker te verwach ten, dat er van deze zijde binnenkort over dit onderwerp concrete voorstel len komen. Toch, als wij die rede goed begre pen hebben, ziet men in, dat die vrije loonvorming nog niet dadelijk moge lijk is. Dit houdt o.m. verband met het huurprobleem. Momenteel is het zo, dat de huren van vooroorlogse woningen 15 pet mo gen liggen boven de huren van vóór 1940, die van nieuwe gebouwde wonin gen 45 pet, terwijl de nieuwste wo ningen 60 pet hoger in huur mogen zijn. Desondanks levert de nieuwbouw uit een oogpunt van verhuur verlies op en moet de regering een groot deel van het verliesgevende deel van de bouwkosten bijspijkeren. Er is bij de particuliere bouwers dan ook geen animo om te bouwen, terwijl de overheid en de woningbouwvereni gingen er op toeleggen Oude wonin gen worden verwaarloosd en nieuwe Worden er te weinig gebouwd. Uit komst kan alleen brengen een huur verhoging. die voor arbeiderswoningen in grote steden berekend wordt op f 5 f 6.50 per week. Als wij er van uitgaan, dat die huurverhoging er eens moet komen, dat dus de huurder van een woning moet betalen wat de woning aan de eigenaar ook werkelijk kost, dan zijn er drie mogelijkheden. Dat de loon trekker geen loonsverhoging krijgt en op zijn andere uitgaven ziet te bezui nigen, dat hij een volledige compen satie krijgt door loonsverhoging van ca. 10 pet (hetgeen ten koste gaat van de ondernemer of in een prijsstijging tot uiting komt) of dat een midden weg wordt gekozen. Wij vermoeden dat het die laatste kant zal uitgaan. Dit proces zal uit so ciale overweging langzaam gaan En zolang het niet geëindigd is, zal de loonsbeheersing ook blijven. Een standpunt, dat wordt gedeeld door de voorzitter van het Werkgeversverbond Men ziet dus ook daar in, dat he* loonsh'tionr-ïrtg^'-'zer niet g-"*>»kkolii' en niet snel met handen is te breken JN NOORD-ITAI.IE blijkt de maat der rampen nog allerminst vol te zijn. Het regent er thans reeds meer dan acht en veertig uur onafgebroken en het ge volg is geweest, dat talrijke rivieren in de Povlakte buiten hun oevers zijn getreden. Daardoor zijn thans opnieuw een aantal dorpen overstroomd. De be woners moeten naar hogere gebieden worden overgebracht. De weg tussen Milaan en Turijn is door de overstromingen versperd. De zware regens hebben bovendien de toestand in Rovigo en Adria deze plaatsen staan al enige dagen onder water nog moeilijker gemaakt. Tot overmaat van ramp is bovendien in Udine, ook in het overstroomde gebied gelegen, een sterke aardschok waargeno men. Van slachtoffers of schade is echter nog geen melding gemaakt. Door het water hebben thans tweehonderdduizend personen al hun bezittingen verloren. DOOR de aanhoudende regenval is het water in de Po bij Turijn bijna een meter gestegen. Bij Pavia, waar de Ticino in de Po vloeit, steeg het water Maandagavond vijf centimeter per uur Het stadje Adria staat thans vrijwel geheel onder water. Vijf en twintig dui zend mensen zijn hier door het water ingesloten. Tweeduizend zijn reeds in boten afgevoerd. Degenen, die nog in de stad verblijf houden, lijden zwaar on der honger en koude. Het is n.1. on mogelijk gebleken, de stad met vaar tuigen te bereiken, zodat geen voor raden konden worden aangevoerd. Men heeft thans „voedseldroppings" ondernomen: Italiaanse, Amerikaanse en Britse vliegtuigen hebben kleding en voedsel naar de stad gebracht. Ook in Rovigo is de toestand nog steeds slecht. Het leek Maandag even beter te zullen worden, maar de zware regens zijn oorzaak, dat het stads centrum opnieuw door het water wordt bedreigd. Oververmoeide arbei ders slepen thans zandzakken aan naar de oever van de Adige, die drie kilo meter ten Noorden van de stad stroomt Men poogt hier te voorkomen, dat de watervloeden van de Po zich in "de rivier storten. Meer naar het Oosten is 'it trouwens al gebeurd, waardoor ook de weg tussen Padua en Rovigo wordt oedreigd. Algehele overstroming van Het Belgische elftal voor de landen- wedstrijd tegen Nederland, Zondag 25 November in het Feyenoord Stadion te Rotterdam, is als volgt samengesteld: Boogaerts (Standard C.L.)Matthys (Anderlecht) en Vaillant (Anderlecht); Van der Auwera (Racing Mechelen), Carré (F.C. Luik) en Mees (Antwerp F.C.); Van Steen (Anderlecht), Ver- bruggen (Antwerp F.C.), Mermans (An derlecht), Anoul (F.C. Luik) en Moes (F.C. Luik). Reserves: Meert (Ander lecht), Dirickx (Union St. Gilloise), Van Kerkhoven (Daring Brussel) en A. de Hert (Berchem Sport). Naar verluidt, wordt in Washington overwogen George Kennan te benoe men tot ambassadeur van de V. S, in Moskou. Kennan, die vloeiend Russisch spreekt, heeft een belangrijk aandeel gehad in het ontwerpen en bepalen van de richting van de huidige politiek der Verenigde Staten ten aanzien van de Sowjet-Unie. GEORGE KENNAN naar Moskou Verwacht wordt, dat de huidige am bassadeur, Alan Kirk, nog enkele maan den zijn functie zal blijven waarnemen alvorens uitvoering te geven aan .zijn voornemen om af te treden. Officieel is medegedeeld, dat Kennan reeds voor de benoeming is gepolst. Hij zal, zo is gezegd, komende lente weer in de diplomatieke dienst terugkeren. Rovigo zou noodlottig worden voor het reddingswerk: het centrum ervan ls n.1. hier gevestigd. komt van alle kanten. Een acht tal landen zond tezamen voor on geveer zestigduizend dollar aan geid en goederen. Een Amerikaanse luchtlijn heeft een viermotorig vrachtvliegtuig aangeboden voor het vervoer van hulp goederen naar de getroffen landstreken. De regering van Italië heeft dertig mil- liard lire voor de hulpverlening uitge trokken en particulieren en instellingen brachten in korte tijd honderden mil- lioenen bijeen. De communisten kunnen zelfs hier het saboteren niet laten. In Rovigo werkt een communistische noodcom- missie, die bij herhaling hulp heeft ge vraagd voor punten, waar deze niet no dig was. Daardoor werden groepen werkkrachten onttrokken aan die plaat sen, waar men hun hulp eigenlijk niet kon missen. De autoriteiten zien hier in een poging om de strijd tegen het water te bemoeilijken en hebben ont binding van de commissie geëist. Koningin Juliana heeft de president van Italië haar deelneming met de door de rampen getroffen bevolking betuigd. Uif spraak van rechtbank te Amsterdam: De civiele Kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft de eis van een ze kere Serphos, die zich door een artikel over de Velser affaire in „De Volks krant" beledigd achtte en deswege -en schadeloosstelling van f 25.000 eiste, af gewezen. Weliswaar is de rechtbank van mening, dat Serphos door de pu blicatie schade heeft geleden, doch daarbij is zij van oordeel, dat het open baar belang gesteld moet worden ho ven bet particulier belang. Mr. Van Dal, die als pleiter voor het dagblad optrad, heeft bij de behande ling van de zaak op 25 September be toogd, dat deze procedure een zeer principiële inzet heeft en wel de vrij heid van de pers, de vrijheid om op misstanden in het openbare leven te wijzen en op te komen voor het recht. Hij wees er op, dat de publicatie over de Velser affaire uitsluitend is gedaan om redenen van openbaar belang en cat slechts een zeer klein deel van de er beschikking staande gegevens door „De Volkskrantaan de openbaarheid zijn prijs gegeven. Ook de rechtbank is in haar uit spraak tot de slotsom gekomen, dat het openbaar belang hier prevaleert. In de sententie wordt voorts overwogen, dat de publicatie niet is geschied zon der de zorgvuldigheid in acht te ur men, die de redactie van een krant zich dient op te leggen. De Velser af faire heeft bij velen in ons land gro-:e ongerustheid verwekt en men is gaan twijfelen of het onderzoek voldoenae onpartijdig is geweest. De rechtbank was weliswaar van mening, dat de pu blicatie een sensationele vorm droeg, doch overwoog, dat het de bedoeling is geweest om het grote publiek in be weging te krijgen, hetgeen waar schijnlijk ook bereikt had kunnen worden door een rustiger opgemaakt artikel. Een beroep op het dienen van het algemeen belang mag hier echter wel gegrond worden geacht. De Belgische chirurg, dr. Rinchard, die beschuldigd is van moordpogingen en medeplichtigheid aan moordaansla gen tijdens de oorlogsjaren en daarna, is gisteren, tijdens het proces dat tegen hem en acht mede-verdachten te Brussel wordt gevoerd, verhoord. Uit psychiatrische rapporten bleek, dat de chirurg momenteel en op het tijd stip, dat hij de hem aangerekende mis daden bedreef, in een toestand van geestelijke ontwrichting verkeerde. Uit het verhoor van dr. Rinchard, bleek nog eens, welk een dodelijke haat de chirurg opgevat tegen Deberghe, die tijdelijk burgemeester was van Rinchards woonplaats en die de laatste, die bij de Duitse inval zijn post als di recteur van de chirurgische kliniek had verlaten, de toegang tot de kliniek Tegen de vroegere bode bü de West- duitse kanselarij, Kaiser, de koopman Siegler en de handelsvertegenwoordi ger Augustinus is een aanklacht inge diend, wegens diefstal en misbruik van vertrouwen met betrekking tot aan de kanselarij toebehorende documenten. Beide laatstgenoemde personen zijn verder beschuldigd van heling en hulp bü diefstal. De bedoeling van het proces is, klaar heid te brengen in het bekend worden van de inhoud van geheime documen ten van de kanselarij. Kaiser, een socia list, zou foto-copieën van de documen ten hebben gemaakt, welke indertijd partijleider Schumacher in handen zou- Het hoofdkwartier van generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de strijdkrachten der V.N., heeft ver klaard, dat er ruimschoots bewijzen zijn om „de veronderstelling van een gewelddadige dood" van mogelijk 6000 Amerikaanse krijgsgevangenen in Ko rea te rechtvaardigen. den zijn gespeeld. Dit heeft toen aan leiding gegeven tot heftige wederzijdse verwijten tussen de socialisten en de christen-democraten. had ontzegd. Tijdens het verhoor ont kende de chirurg de auctor intellect ia- lis te zijn geweest van de moordaan slag op de heer Deberghe. Volgens de medeverdachte, Wauthiers, die De berghe heeft neergeschoten, had ene mevrouw Burion in een geheime ver gadering van de verzetsorganisatie vooral op de liquidatie van Deberghe aangedrongen omdat deze „Deutsch- freundlich" was. Mevrouw Burion, die evenals alle andere verdachten een rol in het verzet heeft gespeeld, verklaar de, dat Deberghe in verzetskringen in zijn woonplaats, als verdacht werd be schouwd. „Geen hope verwachtingen- De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, en de Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, John MacCloy, zijn Dinsdagmiddag te Parijs aangekomen, waar zij met de ministers van buitenlandse zaken der Westelijke Grote Drie besprekingen zul len voeren. Voor zijn vertrek uit Bonn verklaarde Adenauer dat hij „geen grote verwach tingen" had van de Parijse conferentie. Het sensationele proces tegen de Belgische chirurg Celestin Rin chard, die in en na de verzetsstrijd een min of meer dubbele rol heeft gespeeld en verdacht wordt van vele moordpogingen. In de tweede wereldoorlog sneuvelden in het totaal 2.640.100 leden van het Duitse leger, aldus maakt het Berlijnse inlichtingen bureau voor oorlogsverliezen en krijgsgevangenen bekend. 1.200.000 militairen staan als vermist ge noteerd. Van 120.000 Duitsers is met naam en toenaam bekend, dat zij als krijgsgevangenen in de Sowjetnnie vertoeven. Volgens een vroegere Sowjetrussische ver klaring bevinden zich nog slechts ongeveer 13.500 Duitse krijgsge vangenen in de Sowjetunie. Ereburger van Cairo Een juichende menigte van stu denten en arbeiders heeft gisteren de Perzische premier dr. Mossadeq ver welkomd by zijn aankomst per vlieg tuig in Cairo. Ook Egyptische „be vrijdingsafdelingen" waren ter begroe ting aanwezig. Toen Mossadeq uit het vliegtuig stapte riep men in spreek koor: „Lang leve de leider van de strijd tegen het imperialisme". Het ge drang om de auto van Mossadeq was zo hevig, dat verscheidene mensen flauw vielen. De gehele dag hebben honderden juichende Egyptenaren met spandoe ken in de straten van Cairo gedemon streerd. Op een receplie van de bur gemeester van Cairo zal aan Mossadeq het ereburgerschap van Cairo worden verleend. Eén van de hoofdstraten van Cairo, genoemd naar de Franse egyp toloog Gaston Maspero, zal herdoopt worden in Mossadeqstraat. Nieuw plan in sludie Engeland bestudeert thans een nieuw plan voor de oplossing van het olie geschil met Perzie. De Perzische olie- industrie zou volgens dit voorstel onder beheer van de Wereldbank worden ge steld. Het plan zou worden gesteund door een der leden-staten van de bank. Deze heeft zich gewend tot de Britse regering, maar het is niet bekend, of Perzie ook van het plan op de hoogte is gebracht. De leiding van de Wereldbank heeft zich bereid verklaard elk voorstel in overweging te nemen, dat zou kunnen bijdragen tot oplossing van het Per zische oliegeschil. ONTPLOFFING IN BUENOS AIRES Voor het Ministerie van Luchtvaart te Buenos Aires, de hoofdstad van Ar gentinië ontplofte gistermorgen een bom. Aangenomen wordt, dat er geen slachtoffers zijn. Oud plan opnieuw ingediend Volgens radio-Peking gelooft de Noor delijke delegatie in de mogelijkheid van een bestand binnen dertig dagen INIE FILMS uit Hollywood willen ons maar steeds doen geloven, dat er in Amerika geen armen meer zijn. Ieder een heeft ongeveer een auto, een tele visietoestel en een koelkast. Ter ont nuchtering releveer ik even enige aar dige cijfers. Van alle pasgetrouwde Amerikaanse paren heeft negentig pro cent zijn spulletjes gedeeltelijk op af betaling gekocht. Zestig procent heeft alles in het huis van het doosje luci fers tot de vleugelpiano toe op de pof aangeschaft en zes en zeventig pro cent van de sedert 1950 aangeschafte automobielen zijn nog niet betaald. Ie New York springen per dag gemiddeld veertien personen in het water, van een wolkenkrabber of voor een rijdende auto, omdat ze het leven niet meer aa kunnen. Over Amerika en de uit d land komende levensbeschouwing, zijn krasse woorden gesproken door een vooraanstaand geestelijke in Washing ton. Hfj zei, dat het verderf, dat deze tijd kenmerkt in de Ver. Staten be gonnen is. Men eert het bezit meer dan de mens en zelfs meer dan de Almach- iiiiiiiiiiiiiiiniiiii tige. Verder wees hij tientallen symp tomen aan, die tot in de kleinste klei- Zie je wel, die Volkskrant maakte er toch geen „valser affaire" van nigheden overeen kwamen met feiten, die aan de val van het Romeinse kei zerrijk voorafgingen. De argeloze lezer zou geneigd zijn, nu maarschalk Stalin 'n stralenkransje boven 't hoofd te plaatsen, daar „Tass" uitvoerig de verklaringen van de Amerik. geeste lijke releveerde en fel uitriep, dat het dan toch maar zo was. „Ze moste d'r is bij ons komme!" Duitse boeren krij gen een flinke lik mee van de epide mieën, die momenteel de veestapels van verschillende landen teisteren. Op dertigduizend Westduitse boerderijen heerst mond- en klauwzeer. In Enge land, met name in Esex, Suffolk, Nor folk, Nottingham en Yorkshire, ver breidt het mond- en klauwzeer zich in vliegende vaart. Reeds zijn 1750 stuks vee afgemaakt. O In Luik kreeg een verloofd paar ruzie. Het meisje besloot zelfmoord te plegen en terwijl haar verloofde de trap afliep, sprong zij uit het raam naar beneden. De jongen was juist op tijd beneden om zijn verloofde in zijn armen te kunnen opvangen. i> verzoening kwam prompt tot stand. op basis van onverwijlde vaststelling van de demarcatielijn. Beide partijen zullen zich hiervoor echter inspannin gen moeten getroosten. De Noordkoreaanse regering is ech ter voor de dag gekomen met een plan, dat als een herhaling van de oude voor stellen voor een onverwijlde wapen stilstand wordt beschouwd. Staking der vijandelijkheden wordt genoemd als in leiding voor een regeling van het Ko reaanse vraagstuk. Daarna moet een bufferzone worden geschapen, alle bui tenlandse troepen dienen te verdwij nen en ten slotte moeten allen worden bestraft, die verantwoordelijk zijn voor gruwelen jegens het Koreaanse volk. Verwachting tot hedenavond. Matige tot krachtige en in de kustprovincies later tot harde toenemende wind tussen Zuid west en West, Aanvankelijk en kele opklaringen, later weer toe nemende bewolking en enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG: Zon op 8.10, onder 16.41. Maan op 0.00, onder 13.58.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1