Een nacht op stap met Zwarte Piet I.- Al onze afdelingen brengen een enorme keuze practische St.Nicolaas-geschenken Wol, diverse tinten tegen aantrekkelijke prijzen! 5950 890 65ct 95ct I290 DEN HELDER SPORT-ALLERLEI Recept voor 'n Sinterklaasverhaal Keuken uitzet „Unicum" parel grijs emaille, geheel nieuwe kl. goud gebiesd, wit van binnen, 19delig verpakt in doos Moderne damesshawls, lang model. Fijne kwaliteit Q90 Heren Overhemden met vaste boord, was en lichtecht in div. Kuipbladen, met koperen band, keurige <990 alwerking 4.90 «5 Glazen Gebakstellen, 13 delig helder en Ji50 gekleurd glas Electrisch Haardtheelichtje, vernikkeld, compleet met snoer en stekker CASSETTE door en door roest en vlekvrij metaal, 1 soep,1 saus 1 groente-' en 1 aardappellepel, 6 tatellepels, 6 tafelvorken, 6 dessertlepels en QQ75 6 dessertvorken38.50 ^55 Bonbondoos, aardig model, imit kristal, in gekleurd g» of helderglas O 31 Moderne kop en schotel ver- schillende nieuwe modellen, in hoog en laag model, in bloem en streepdecor Ae 145,1,20 95 Plastic Fruitschaaitje, zeer mooie uitvoering |^q in diverse kleuren Boekenleeslampje 'n practisch en nuttig cadeau JB25 geheel compleet Nesten Glasschalen, 5-delig, mooi helder bewerkt 075 glas in wit en gekleurd Zellbinders, prima zijde pracht collectie kleuren en O 60 dessins 2,90 Doosjes Zakdoeken, inhoud 3 pr Zwitserse gebord O60 Zakdoeken, p d 2.90 Kluwenhouders, stevig vierkant model, met aardige bloemdessins Dames Tompouce, diverse m. modelien, verschillende dessins 12 baans 10 baans Houten Brelnaaldenkoker blank gelakt, m fan tasie rand,solide uitv. Damast Tafellakens, pracht patronen, zware TV90 kwaliteit 135x165 „Stamoid" damespantof els m. fraaie bontgarnering, kleuren blauw en rood leuk Q50 model maat 37t.m 40 «I Keperfl. damesnachthemden, met fantasie garnering diverse maten, keurig in 4295 celiophaan verpakt Weekendtas, grote maat zware kwaliteit, in beige of bruin linn. blank lederafwerking met rits en voorrits Leuke doos Zeep, inhoud 2 gr. stukken zeep en Flac. Eau de Cologne Onze bekende serie MARITZA EAU DE COLOGNE ÖK ct div. Flacons 2.10,1 45 510" kleuren alle maten, celiophaan verpakking 050 Handgeweven Tafelkleden gr. maat 140x170 In 4175 diverse bloemdessins Theebeursen, mooie chintz, cre tonne en streepstof, O 90 gr maten 15.75,10.50 O Haardfauteuil.Old finish uitvoe ring gobelin bekleding OJE90 verende zitting 29.75 Oud Hollandse Doeken, prachtige dessins en éaso kleuren 90/90«Z30 Vitrage Bedspreien, in verschil lende mooie bloemdessins, gr. 2 p maten, kl crème en wit 19.75, 16,90 g75 Perkament Huiskamer Lampe- kappen compleet m. 1^25 glaspl en pend gr. m. Teddybeer groot 60 cM. goud pluche met bromstem en draai bare kop, sterk en Q75 zeergewild speelgoed DOOR WOUTERTJE VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 In onze byouterie afdeling vindt U een keur-collectie parelcolliers, broches, armban den en ringen voor dames en kinderen tegen zeer aantrek kelijke prijzen. Ook brengen wij een uitge breide sortering scheerappa- raten en kwasten en nog vele welkome cadeautjes voor de Heren. 190 090 „Berbis" Hout construc tiedoos, de kinderen kunnen hiervan div. mo dellen leuke wagens en motoren enz. bouwen, in stevige houten OQ kist verpakt (Van onze verslaggever) n WARTE PIET is een spraakzaam mens. Dat valt mij op, wanneer ik er met hem alleen op uit ben voor het dakjeswerk elk beroep heeft zijn vaktermen te Steenhoven. Steenho ven doet Piet dit jaar alleen: Sinter klaas kan ten slotte niet overal tegelijk zijn en met het klimmen der jaren laat hij hier en daar een stadje over aan zijn adjudant. Die adjudant blijkt, zoals gezegd, van een praatje te houden, al onderdrukt hij die neiging in gezelschap van zijn bejaarde werkgever meestal, uit eer bied voor diens leeftijd. Op de weg naar Steenhoven het is laat in de avond en de maansikkel hangt laag boven de horizon rijden we in galop. Het sterke, lenige paard draagt ons beiden gemakkelijk. „Weet je dat ik in Steenhoven de vrije hand heb?" vraagt Piet. Hij zit voor mij, draait zich half om en spreekt zo'n beetje op zij, zodat ik hem kan verstaan. „Doe en laat je daar dan wat je wilt?" „Min of meei en ik heb er geweldig plezier in. In de regel gaan we uit van de stelling dat de ouders het bij het rechte eind hebben en zodoende maat staf zijn voor het gedrag van de kinde ren. Maar als ik „plat dak" heb dat betekent dat ik m'n gang kan gaan geef ik de ouders ook wel eens een veeg uit de pan. Let maar eens op straks" Een kwartier later is het dakjeswerk ln volle gang. Huisje op, huisje af er ligt dit jaar vrijwel geen sneeuw in Steenhoven en van gladheid heeft Bruno, het paard, zo goed als geen last Voor een groot deel is het routine werk. Locomotiefje hier, poppenhuisje daar, plak chocolade voor Miepje. doosje sigaren voor Pa, met een kreu pelrijmpje erbij dat hij ze niet alle maal achter elkaar moet oppaffen. nieuwe strijkplank voor moeder maar die kan niet door de schoorsteen en moet dus tegen de voordeur gezet volgens bet bekeride recept: op de bel drukken, hard weglopen en dan om een hoekje kijken hoe het zaakje valt en een tekendoos voor Wim, met de complimenten van Zwarte Piet en dat hij ook het herleiden van breuken niet mag verwaarlozen. „Toch had die jongen, als-ie mijn zoontje was die tekendoos misschien niet gekregen voordat hij op zijn Paas- rapport een beter cijfer voor rekenen heeft", bedenkt Piet. „Hoewel, je weet bij zo'n jongen van zeven toch ook weer niet of zo'n cadeautje niet juist goed werkt. Eigenlijk zou je voor dat vak van mij wat aan psychologie moe ten doen, of paedagogie. Maar ja, welk" afgestudeerde neem' nou zo'n baantje aan? Kijk, daar lijdt onze hele samen leving aan: wil je je vak goed kennen dan moet je de theorie eerst bestu deren, maar je hebt mensen die alleen naar aan de theorie denken en de practijk verwaarlozen. Enfin mis schien zit er in die Wim een schilder. Hoeft-ie ook niet zoveel van rekenen te weten. Hoewel...." Hij maakte de zin niet af. „Kijk, dat stel hier moet ik hebben". Piet wees op een hoekhuis, waarvoor een taxi stopte. Een man en een vrouw stapten uit. „Een getrouwd paar, jong nog. Twee kinderen: meisje van vijf, jongetje van drie. Zaterdags dansen ze die ouwelui Zondags gaan ze bridgen. Dinsdags is hun bioscoop avond en op Woensdag moet hij naai de kegelclub. En die kinderen? Drie, vier keer per week liggen ze moederziel alleen in dat huis, 's avonds. Soms vra gen ze om vertelseltjes, maar daar komt bijna nooit van EEN RUK aan de leidsels en daar slaan de vonken van de muur af: Bru- no's hoefijzers schampen tegen de ste nen. Een gek gevoel in mijn maag ik lig eigenlijk achterover en we stij gen toch omhoog. We beklimmen het dak, en in een paar tellen zijn we bi) de schoorsteen. Dan buigt Zwarte Piet zich op zij, duikt in de zak die aan zijn zadelknop gebonden is en diept er een brief en een pakje uit op. Eerst gaat het pakje de schoorsteen in. dan zakt de brief naar beneden. ..Wat is het?" vraag ik. Piet grinnikt. „Voor die ouders een gepeperde brief met een serie terechtwijzigingen over al dat uitgaan en de mededeling dat ze dat verwachte televisietoestel niet krijgen als ze zich goed gedra gen volgend jaar en in dat pak zit ten prentenboeken om er de kinderen uit voor te lezen en te vertellen. Het mes moet van twee kanten snijden, zie je?" Weg zijn we weer, nu naar een huisje aan de dijk. Het is maar klein, we zijn zó oo het dek Hier woont een oude visser", vertelt Piet. „Hij gelooft niet meer aan Sinterklaas En ->aarom krijgt hij juist een cadeautje. Want hij is verder een beste kerel. Ik weet dat hij wanneer hij van de vangst thuis vaart vaak wat vis weggeeft aan arme mensen Als je tevee] hebt van wat een ander nodig heeft moet je wat weg geven. zegt hij altijd. Laatst verspeelde hij bij de visvangst een net. Daarom krijgt hij een nieuw". En met die woorden laat Piet een pak neer door het dakvenster van het huis. De volgende morgen zal de oude Martens het verbaasd en misschien nog ongeloviger openmaken..,. ZO WERKEN WIJ in een paar uur Steenhoven af. want zo erg groot is het stadje niet. De rest van de „klandizie" valt min of meer binnen het gewone kader: taaipoppen voor bakvissen autopeds voor een paar jongetjes, een rol gaas voor een in zijn vrije tijd kip- oenhoudende machinist, een nieuwe wekker voor de familie Meeremnns, zo'n tippetop-tolletje voor kleine Ka- reltje Kneuters „niet mee naai school nemen", staat er in het begelei dende versje, want die jongen sleept alles mee naar zijn klas een briefje met tien gulden erin voor de vrouw van molenaar Hurk zij heeft verster kende middelen nodig in een gezin waar het eigenlijk niet af kan en zelfs dat gekke speelgoedgramofoontje voor die meneer Wernhouts is nog niet zo'n gek cadeau. Die man is verwoed jazz-platenverzamelaar, heeft een dure pick-up met over de tweehonderd pla ten en die krijgt me daar een krassen de opname van „Hoor wie klopt daar kinderen" en, aan de andere kant, „Zie de maan whijni door de bomen" Maar dat is een stukje treiterwerk zoals Piet het lachend noemt: daarmee handelt hij volkomen in de geest van zijn ge baarde opdrachtgever, die nu en dan ook wel eens de draak steekt met over dreven hobbies. ,,Dat moet i« wel rloen", z^gt. de zwar te knecht, „want het moet ten slotte niet allemaal zo zwaarwichtig worden. Maar aan de andere kant zie je, dat je ook weer niet kunt werken, volgens het nlVezaavd» thema dat wie zoe' is kriigt lekkers en wie stout is de roe. Wie maakt eigenlijk uit wat zoet en stout is? Ja precies, de ouders. Maar gedra gen die zich vaak zelf niet als domme kinderen? Kijk, en dét staat er nou net niet bij in „Zie ginds komt de stoom boot", komt er op filosofische toon achteraan. Tk bied hem bij het afscheid een siga ret aan. „Graag. Het mag nu wel: mijn dienst zit er op", Hij steekt op, zwaait breed lachend met zijn hand zelfs in de nacht steken zijn spierwitte^ tanden af tegen zijn zwarte huid en verdwijnt Het geklepper van Bruno's hoeven s+erft gMeHHUk-ean wev Dp toren klok van Steenhoven slaat drie. MARIUS BRONSWIJK „Heel onschuldige ballonnetjes, mejrouw!" De commissie voor de statuten en de reglementen van de Internationale Wieier Federatie (UCI) heeft onder lei ding van de Belg Fernand Paul te Zu- rich vergaderd, ten aanzien van de we reldkampioenschappen sprint stelt de commissie voor de finale a trois te la ten verrijden, hetgeen voor een jaar als proef (Milaan) reeds was geschied. Deze proef achtte men geslaagd. Een zeer belangrijke wijziging heeft betrek king op de voorrltten bij de achtervol ging. Tot nu toe gingen de winnaars over naar de volgende ronde, maar de ervaring heeft geleerd, dat men te wei nig weet over de kracht van verschei dene deelnemers, zodat menigmaal ster ke achtervolgers ontijdig werden uitge schakeld, Men stelt thans voor de voor- ritten tegen het uurwerk te laten ver rijden. Op deze wijze heeft men een beter overzicht van de prestaties. De belangrijkste uitslagen van de vijfde en zesde ronde van het schaak- tournooi om het kampioenschap van Rusland luiden: Botwinnik—Bronstein, afgebroken in een stelling welke vol gens insiders winstkansen biedt aan Botwinnik. Lipnitsky—Taimonov 0—1: Terpugov—Geiler 0—1; Novotelnov- Flohr 1—0 (Flohr verloor door een blunder, zodat zijn tegenstander voor het eerst in dit tournooi een overwin ning kon behalen; Keres—Bondarews- sy, remise; SmyslovMoiseyev afge broken; Botwinnik—Novotelnov, afge broken; TaimnanovAronin, remise; Kotov—Keres 1—0; Flohr—Smyslov 0—1: Lipnistky—Bronstein, afgebro ken; Geiler—Kopylov, afgebroken. Voor het gerechtshof te Amster dam diende gistermorgen in hoger be roep een zaak, die ter zitting gekwa lificeerd werd als een uitvloeisel van „voetbal hartstochten" en „voetbal- hysterie". Vóór de aanvang van de wedstrijd Nederland—Belgie op 15 April meldde zich een kok uit Heer len huilende van teleurstelling bij een Amsterdamse politieagent Hij vertelde met horten en stoten dat een onbekend persoon hem een toegangskaartje uit de hand had gerukt. De man, die zich juist door het tourniquette naar bin nen zou begeven, kon nog juigt worden gearresteerd. De man verklaarde dat de kok hem een kaartje had willen verkopen voor de somma van twintig gulden. Binnen het stadion zouden wij afrekenen, maar, gaf verdachte toe, ik was niet van plan die twintig gulden te betalen. Ik had hem hetzelfde bedrag willen geven dat hij er zelf voor had betaald. De agent en de kok gaven echter een geheel andere visie op deze zaak. Verdachte zou het kaartje zon der meer hebben gestolen. De agent was er wel niet bij geweest, maar enkele getuigen hadden hem dit ver klaard. De procureur-generaal achtte de diefstal bewezen en eiste zes weken gevangenisstraf. O schrijvers, die daar dreigt te falen Omdat uw Sinterklaasverhalen Nog niet gevloeid zijn uit uw vulpen, Bedenk, dat IK hier thans uw hulp ben. Gij, die gegevens tracht te peuren Uit bronnen, die u af moet keuren, En achter uw gesloten deuren Tot in den treure zit te treuren, In allersomberste humeuren, Ik ben in staat u óp te beuren! U mompelt: „t Is een schandaal! Ik heb geen Sinterklaasverhaal Houdt moed! (En hersens bij-elkaar), Ik brefig u uitkomst, eerlijk-waar. Collega's! Er zijn vaste normen, Ja, die verhaalsoort heeft véél vormen, Maar altijd is er toch een schema. En altijd komt hetzelfde thema. Collega's, bent u dus in tijdnood, Aanvaardt dan, wat ik u vol vlijt bood, Leest maar aandachtig dit recept Waar U toch waarlijk iets aan hebt. Ga dus maar niet de moed verliezen, U kunt uit vier modellen kiezen. MODEL I. Een arm student, die zorgen kent, bezit geen cent voor een present voor héér, die hij zozeer aanbidtwaardoor-ie in moeilijkheden zit. Hij wordt gehuurd als Baby-sitter zijn stemming is bijzonder bitter hij zit bij 't wiegje stil te dromendaar hoort hij reeds de ouders komen. Zij gaan hem hartelijk bedanken in uitgebreide jubelklanken en wét ontpopt zich dan daarna? De Pa floreert in tandpasta en heeft op eigen huis-en-erf, iets machtigs tegen tandbederf hij is met de student begaan een avond-baan biedt hü hem aan! (Met voorschot!). Ja, zó moet het gaan. Model n. Jaja, hier komt dan Model Twee, Een moedertjeeen zoon op zeeeen storm steekt opvoelt u dat méé? Die Moedersnood is dus héél groot wéér zit haar zoon? Waar vaart zijn boot? Het Moedertje hoort stormen loeien, en kan die zeereis web ver foeien 't Is avondje van Sinterklaasde makkers staken hun geraasDe Moeder zingt zacht: „Zie de Maanen éven later! wie belt aan? De zoon! De zoon, die heeft gebeld, die dan als zeeheld binnensnelt! Model HL Natuurlijk! de verloren zoon! Zijn strafregister is niet schóón. Hij nam, volkomen onbekommerd een ring, en bracht die naar de lommerd. Zijn moeders trouwring nota bene ging die lichtzin- nigling belenen! Zo „en-passant" nam hij ook mee een hele keukenport'monnaie verdween daarop naar Yokohama, met zeep, en borstel en pyama. En wét is nu het slot van 't drama? - Op 5 December huilt de wind..,,,, en huilt óók het verloren kind. Omhelzing, sneeuwstorm en ontroering. De lezers raken in ver voering! Model IV. West-Friesland. Hoorn, of Medemblik, Sint Nicolaaseen luide snikwij zien dan, in dat ogenblik, een jonge vrouw, slank, niet te dik. Zij ligt n i e t op een bed van stro o, neen! Zij ligt, dat zien we zó op d' éne helft der litsjumeaux. De and're helft, o wrede zede! was ééns des echtvriends legerstede. Maar deze vrouw, jong en charmant ligt eenzaam in dat ledikant. Haar huwelijk, ééns vol illusie werd ruw verstoord door slechts één ruzie maar Sinterklaas denkt aan zijn Suzie - en zorgt voor een hernieuwde fusie. Om acht uur 's avonds belt hij aan uit 't man nenoog druipt stil een traanhij zegt, terwij] zijn lippen beven: „Och, Suzie, kun je mij vergeven??" - En als zij snikkend aan zijn borst gaat - (waardoor hij heus niet als hansworst staat) en hunkerend in llefdesdorst-praat - krijgt zi) een fraaie doos met borstplaat.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5