Tweede Kamer over defensiebeleid Hulpacties voor de overstroomde Italiaanse gebieden Ingenomenheid met leiding van Ir. Staf Tito handhaaft oud aanbod INCIDENTEN TE LEEUWARDEN IN DE TWEEDE KAMER Zeer grote belangstelling voor de uitvaart van Mr. Van Maarseveen Pseudo-koning Boudewijn bracht een bezoek aan een Belgische school Scheveningeri-radio kreeg een gepaste huisvesting op Sluiseiland Opsomming van kleine en grote wensen Actie tegen Duitslands herbewapening Stilte voor ds. Zandt Minder verkeersongevallen in Amsterdam AUTO TE WATER GEREDEN Bestuurder verdronk bij reddingspoging Ook het buitenland toonde zijn medeleven Rode spruiten Wederom grote inbraak in de hoofdstad Nederlander te Djakarta in hechtenis genomen Wilhelm Pieck schrijft opnieuw aan Heuss 15000 gulden bijeen voor Erefonds oud-verpleegsters Ook in Frankrijk begint de nood te nijpen Vijftienhonderd kinderen zongen hem eerbiedig toe De knop werd omgedraaid Eerste gelukwens vanaf slingerende zeesleper Plechtigheid in kelder te IJmuiden VRIJDAG 28 NOVEMBER 1951 (Van onze parlementaire redacteur) pR ZIJN Woensdagavond en Donderdagmiddag verscheidene sprekers in de Tweede Kamer aan het woord geweest over de begrotingen van Oorlog en Marine voor 1952 en over het beleid van de minister, ir. Staf. Aangezien reeds bij de algemene, politieke beschouwingen aan het begin van het begrotingsdebat en bU de behandeling van de begroting van BuitelUandse Zaken uitvoerig van gedachten gewiscld was over het Atlantisch Verdrag, over de NAVO, de Euro pese eenheid en het Europese leger, bepaalden de sprekers zich nu tot het opsommen van hun wensen en verlangens. Van de heer Vorrink van de P.v.d.A., dus uit de onverdachte hoek, kreeg de minister wel een zeer mooi testimo nium. De socialistische woordvoerder getuigde namelijk van de bewindsman, dat er een krachtige, doelbewuste en bezielende leiding van hem uitgaat. Wat wil de heer Staf nog meer? Het waren veel oude geluiden, die gehoord werden. Ds. Zandt (SGP) drong aan op soberheid en wilde de hoge ver plaatsingskosten aangewend zien voor woningbouw voor militairen. De r.k. heer Van Vliet pleitte voor een doel matiger vrijstellingsregeling. Hij vond de kostwinnersvergoedingen te laag en wilde de overplaatsingen, waaraan steeds heel wat narigheid verbonden is, beperkt zien. De heer Korthals van de VVD verlangde een grotere paraat heid van de Marine en een krachtiger thuisfront. Over de Marine was ook de heer Weiter van de KNP niet geheel gerust en wel, omdat aan de toch al sobere exploitatie van de vloot weer minder ten koste gelegd zal worden. Hij vond de sterkte van de vloot onvoldoende voor de taak, die zij te verrichten heeft. De heer Kikkers (CHU) vroeg de aandacht voor de geestelijke verzor- De positie van Stepinac Naar aanleiding van berichten, vol gens welke aartsbisschop Stepinac binnenkort vrijgelaten zou worden, heeft een woordvoerder te Belgrado verklaard, dat de houding van de re gering van maarschalk Tito welbekend was en onveranderd bleef. Dat houdt in, dat de aartsbisschop desgewenst vrijgelaten zal worden op voorwaarde, dat hij het land verlaat, een aanbod, dat Stepinac heeft afgeslagen. Dr. Gustav Heinemann, oud-minister van de Westduitse regering en een voor aanstaand protestant, heeft met enkele medestanders de vorming van 'n „nood- comité tot redding van de Europese vrede" aangekondigd. Het zal zich te gen de bewapeningspolitiek van Ade- nauer kanten. De oprichters zijn van mening, dat een groot deel van het Westduitse volk jegen herbewapening is. Deze opvat ting is echter genegeerd. Heinemann, die indertijd wegens een meningsver schil met Adenauer over de herbewa pening is afgetreden, toonde zich op een persconferentie zeer verbaasd over het grote aantal verzoeken, om tegen ae politiek van de bondsregering op te treden. (Van onze parlementaire redacteur) Het is jammer het te moeten zeg gen: de slecht verstaanbare staat kundig-gereformeerde ds. Zandt heeft in de Tweede Kamer meestal slechts een zeer gering gehoor. Toen hij het Donderdagmiddag over de begroting van Oorlog en Marine had en de weinige aanwe zige Kamerleden bovendien vrij luid door zijn' redevoering heen zaten te praten, tikte de voorzitter met zijn hamer en verzocht om aandachtige stilte. Het vraten hield inderdaad enigs zins op. Ir. Posthumus van de P. v. d. A. kwam toen de %:oorzitter te hulp en riep: „Althans stilte!" Aan dacht vond ook hij blijkbaar niet nodig. Zijn opmerking verwekte veel hilariteit. ging der militairen en drong aan op hogere Rijkssubsidies voor de geeste lijke verzorging der militairen en drong aan op hogere Rijkssubsidies voor de exploitatie van de militaire tehuizen. De communistische heer Hoog- carspel behandelde enkele pensioen kwesties en de heer Vorrink van de P.v.d.A. ten slotte vroeg o.a. een dui delijker behartiging van de belangen van de luchtmacht, waarvoor zijns inziens een afzonderlijke staatssecreta ris nodig is. Minister Staf had het na al deze waarderende woorden niet zo moeilijk met de verdediging van zijn beleid. Hij toonde zich voorstander van een vreed zame politiek, al had hij voor de vre- despropaganda van de Russen geen goed woord over. Men kan nu nog niet uitmaken wat we in 1954 moeten doen. Dat hangt helemaal af van de toestand op dat moment. Eerst moeten we den ken aan wat we nu te doen hebben. Over de Europese defensiegemeen schap wordt nog onderhandeld. Veel is hier onbepaald. Er moet eerst een organisatie komen. De lasten voor de Atlantische samenwerking zijn hoog, maar in verhouding tot wat anderen doen niet te hoog. Voorlopig is voor ons de grens f 1500 millioen. Voor de wijziging van de Dienstweigeringswet. zal contact worden opgenomen met de heer Vermeer. De vrijstelling voor broederdienst en de kostwinnersver goeding zullen opnieuw worden be zien. Spreker voelde niets 'voor een staatssecretaris voor luchtmacht. Nadat ook de staatssecretarissen Moor man en Kranenburg het woord hadden gevoerd, heeft de communistische heer Hoogcarspel bij de replieken een mo tie ingediend, waarin herziening van het buitengewoon pensioen mobilisa tieslachtoffers wordt gevraagd. (Advertentio. Ing. Med.) Volgende week verklaring van minister Teulings (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de Donderdag middag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer E. Ver meer van de PvdA aan de minister van Binnenlandse Zaken ad interim, mr. Teulings, de volgende mondelinge vra gen gesteld: 1. Kan de minister de toe dracht van zaken mededelen met be trekking tot de incidenten, welke heb ben plaats gevonden nabij het gerechts gebouw te Leeuwarden na afloop van de rechtszaak tegen dé heren Schurer en De Jong? 2. Is de minister bereid z\jn oordeel te geven over het optreden van de politie bij deze gelegenheid? 3. Het aantal verkeersongevallen te Amsterdam was in de maand Oct. iets lager dan in dezelfde periode van het vorige jaar (1097 tegen 1141 of 3,9 pet minder). Vergeleken met 1938 bedroeg de stijging echter 36.6 pet. Het aantal ongevallen met dodelijke afloop was dubbel zoo groot als in October 1950 (11 tegen 5). Donderdagmiddag is een auto tussen Den Dungen en 's-Hertogenbosch in ae Zuid-Willemsvaart gereden. Aan vankelijk bleef het wagentje (een Volksauto) drijven en kon de bestuur der zich naar buiten werk,en tot op de kap. Reddingspogingen faalden even wel. Bij een poging, een toegeworpen voorwerp te grijpen, gleed de bestuur der van de kap en verdween in het water. Men heeft hem niet meer kun nen redden. Het Westduitse parlement heeft zijn afgevaardigden bij de Europese Vergadering gemachtigd mede te wer ken aan het opstellen van een grond wet voor een federaal Europa. QNDER bijzonder grote belangstelling van zowel officiële zijde als van de kant der Utrechtse bevolking heeft gisteren de uitvaart plaats gehad van de Zondagnacht overleden minister Van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. v. Het zal nog wel even duren, maar er komt een tijd, dat de groentehandelaar de huisvrouwen rode. en groene spruitjes zal kun nen leveren. Sinds enige tijd heeft de groene spruit een zusje gekre gen, in casu een aanvallig rood soortgenootje, ontstaan uit een voorgeslacht van rode kool en ge wone spruitjes. De makelaar van alle voorgaande huwelijken, die dit rode resultaat opleverde, is de firma Vreeken in Dordrecht, wel ke vijftien jaar hieraan heeft ge werkt. Na veel teleurstelling kwam eindelijk het rode spruitje tot stand en het is nu kweekecht. Het smaakt noch naar rode kool noch naar „spruitjes". Volgend jaar zullen kleine hoeveelheden zaad voor deze spruitsoort op de markt komen. In vakkringen is men rood van opwinding voor deze nieuwe spruit der spruitcn- familie. Maarseveen. Nadat de vertegenwoor diger van II. M. de Koningin, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen van Eckart, in het sterfhuis aan de Konigslaan aan de familie Van Maarseveen een krans had aangeboden, werd in de St. Aloy- siuskerk de plechtige requiemmis op gedragen. Ongeveer honderdvijftig auto's met officiële belangstellenden kwamen aan het kerkgebouw aan. De droeve plech tigheid werd o.a. bijgewoond door de vertegenwoordiger van de Koningin, het gehele kabinet (met uitzondering van minister Mansholt) de staatssecre tarissen en de commissarissen van de Koningin, de secretarissen-generaal der departementen, prof. Romme, lei der van de KVP-fractie, dr. ICorten- horst, prof. Kranenburg, de oud-minis ters Beel, Sassen, en Gielen, delega ties uit de Eerste en Tweede Kamer en vertegenwoordigers van de corps diplomatiques van de V.S., Engeland, Canada, Frankrijk, Belgie, Australië en de Westduitse Bondsrepubliek. Na de requiemmis begaf de lange stoet zich naar de R.K. begraafplaats. Hier sprak allereerst de minister president dr. W. Drees een gevoelvol le herdenkingsrede. Voorts werden hartelijke woorden van medeleven ge uit door mr. J. Prinsen, chef kabinet van het ministerie van Binnenlandse Zaken, mr. L. G. Kortenhorst, voor zitter van de Tweede Kamer en de heer W. J. Andriessen, voorzitter van de KVP. Ten slotte dankte de oudste zoon van de overledene voor de be toonde belangstelling Is de minister, indien hij nog niet vol ledig van de omstandigheden op de hoogte is en dienteugevolge zjjn oordeel nog niet gevormd heeft, bereid een uit voerig onderzoek in te stellen en de resultaten daarvan ter kennis van de Kamer te brengen? Minister Teulings antwoordde, dat de incidenten, waarvan in de vragen spra ke is, zich Vrijdag j.1. hebben voorge daan. Maandagmorgen heeft de com missaris van de Koningin in de provin cie Vriesland, mr. H. P. Linthorst Ho- man. zich onmiddellijk met het depar tement van Binnenlandse Zaken in Den Haag in verbinding gesteld. Daarbij, is afgesproken, dat hij zo spoedig moge lijk een uitvoerig rapport over deze kwestie zal indienen. Aangezien dit rapport nog niet ont vangen is, verzocht de minister bij de behandeling van de begroting van Bin nenlandse Zaken in de Tweede Kamer het debat daarover kan Woensdag a.s. verwacht worden op de zaak te mogen terugkomen. De heer Vermeer nam daar genoegen mee. Thans voor f 15.000 aan juwelen meegenomen Gisteravond tussen acht en elf uur zijn inbrekers binnengedrongen in een woonhuis aan de Oranje Nassaulaan te Amsterdam, waar niemand van de familie thuis was. en hebben daar voor ongeveer vijftienduizend gulden aan ju welen gestolen. Letterlijk alles werd overhoop ge haald, maar merkwaardigerwijs wordt slechts de inhoud van een juwelenkist je vermist. Kostbaar tafelzilver, een zilveren theeservies, kostbare Perzi sche tapijten en andere waardevolle zaken werden ongemoeid gelaten. Het dienstmeisje, dat om elf uur thuis kwam. waarschuwde onmiddellijk de politie, toen zij bemerkte, dat er on gewenste bezoekers waren geweest Het onderzoek is tot nu toe evenwel zonder resultaat gebleven. De politie ziet geen direct verband tussen deze inbraak en de inbraak in het Vondel park-paviljoen van j.1. Zondag, waar bij voor f 60.000.aan sieraden werd gestolen. De Nederlander mr. H. D. Buurman, werkzaam op het Indonesische minis terie van verbindingen als adviseut bij de afdeling luchtvaart, is in hech tenis genomen. Een woordvoerder van de procureur-generaal te Djakarta deelde mede. de redenen voor deze arrestatie niet te willen onthullen teneinde naar hij zeide het on derzoek niet te bemoeilijken. Om DuUsland eenheid Bondspresident aniwoordi niei De Westduitse president Heuss heeft een nieuwe brief over de kwestie der Duitse eenheid ontvangen van de pre sident van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck. Het is een „commentaar" op de wei gering van president Heuss, om in te stemmen met een conferentie van de beide presidenten over de eenheid van Duitsland. De president zal de brief niet beantwoorden. Hij wilde er geen commentaar op geven en de inhoud niet bekend maken. Voor het dezer dagen opgerichte „Erefonds voor oud-verpleegsters" is dank zij de medewerking van alle Ne derlandse artsen, reeds een kapitaal van 15.000 gulden bijeengebracht. Het fonds verzekert hulp aan alle oud verpleegsters van alle gezindten, die in nood verkeren. DODELIJK ONGELUK DOOR KABELROL Een 25-jarige arbeider te Venlo kreeg Woensdag een zware burrie op het hoofd, toen een kabelrol uit een wagentje, dat men achter een motor- wilde hangen, plotseling kantelde en twee assisterende arbeiders hun macht over de burrie verloren. Na korte tijd overleed het slachtoffer aan een sche- delbasisfractuur. Dc watersnood in Frankrijk begint eveneens een dreigende omvang aan te nemen. De kleine provcncaalse hoofd stad Avigno is door het water van de buitenwereld afgesloten. Alle rivieren in de vlakte traden buiten hun oevers. In het dal van Durance wachten boe ren en hun gezinnen op de eerste ver dieping van hun woningen op de mili tairen, die hen in roeibootjes moeten evacueren. Bij Lyon stijgt het peil van de Rhone en de Saonc nog steeds. In het Zuiden begint het echter te zak ken. Het meer van Lugano is thans tot op ongeveer veertig meter buiten zijn „UET instituut van het Heilige Hart" in het Belgische stadje Heverlee kreeg gistermiddag plotseling een tele foontje van het „kabinet des konings" in Brussel, waarbij werd meegedeeld, dat het Z.K.H. behaagde op doorreis een bezogk te brengen aan deze onderwijs instelling. Onmiddeliyk werd alarm ge slagen in het instituut en dc directie nam in aller (jl de nodige voorzorgs maatregelen. Klokslag half drie reden vier prachtige limousines tot voor de grote poort en de met grote spanning verbeide koninklijke gast, gekleed In burger en vergezeld door een gevolg van achttien leden, steeg uit. De vorst werd eerbiedig verwelkomd door de moeder-overste en begroette op minzame wijze de leden van het onder, wijzend personeel. Hierna werd hij door het grote gebouw rondgeleid. De altijd aanwezige persfotografen legden hem in bidhouding op de gevoelige plaat vast, toen hij ook een ogenblik in de kapel verwijlde. Na enkele leslokalen te hebben ge inspecteerd en zijn vorstelijke tevre denheid te hebben betuigd over de staat, waarin deze verkeerden, werd de bezoeker de aula binnengeleid, waar de ruim vijftienhonderd leerlingen hem luide toejuichten en vervolgens enthou siast het Belgische volkslied toezongen. Inmiddels had echter een der zusters boze vermoedens omtrent de identiteit van de koning gekregen. Zij had koning Boudewi.jn kort geleden nog van dicht bij gezien en vond, dat deze bezoeker eigenlijk maar weinig van hem weg (Van onze speciale verslaggever) HALLO, HALLO. Hier Scheveningen Radio, hier Scheveningcn Radio. Zojuist werd door de directeur-generaal der PTT in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten uit PTT- en scheepvaartkringen het nieuwe Ontvangst- en Bedie ningsstation van Scheveningen-Radio op het Sluiseiland te IJmuiden officieel in gebruik gesteld. De moderne en geperfectionneerde middelen, waarover Scheveningen-Radio beschikt, zullen dit kuststation beter dan voorheen in staat stellen de veiligheid en verkeersbelangen van scheepvaart en zeevarenden te die nen. Directie en personeel van Scheveningen-Radio zullen alles in het werk stellen om deze dankbare taak zo goed mogeiyk te vervullen. dit bericht werd gistermorgen over vier zenders van Scheveningen-Ra dio de wereld ingezonden. Enkele mi nuten later ratelde de telefoon door het j keldergewelf van he nieuwe gebouw, waar directeur Van Geel zijn gasten had ontvangen, en waar ir. Neher even te voren namens minister H. H. Wem- mers van Verkeer en Waterstaat een schakelaar had omgedraaid waarmee de gehele apparatuur in werking gesteld werd. De stem aan de telefoon vroeg de heer Neher te spreken. Spontaan rea geerde de directeur-generaal van de PTT op dit verzoek en deze vernam toen, dat hij op dat ogenblik in gesprek was met de heer Klein van Willigen van L. Smit en Co., Internationale Sleepdienst, die zich aan boord bevond van de nieuwste aanwinst van deze maatschappij, de Zeesleper „Oceaan" ergens op de Noordzee bewesten Sche veningen. De heer Klein van Willigen zei het zo juist uitgezonden bericht op gevangen te hebben, en nu langs deze weg hartelijke gelukwensen te willen aanbieden, uit naam van de gehele Ne derlandse Zeesleepvaart. Voorts ver telde deze boodschapper, dat hij met de „Oceaan" stuurproeven aan het nemen was, maar dat het door de weersom standigheden meer „slingerproeven" waren. De heer Neher antwoordde nog, dat PCH (de roepletters van Schevingen- Radio) het zich tot een eer zou rekenen, wanneer het in de wereld dezelfde roemvolle naam zou mogen verwerven als de Nederlandse Zeesleepvaart. Gelukwens van „Willem Barentsz" J-JET laat zich gemakkelijk denken, dat deze gelukwens niet het enige teken van hartelijk medeleven geweest is, dat Scheveningen-Radio op deze heugelijke dag mocht ontvangen. Uit Genève, uit Engeland, van schepen, die voeren tus sen Kaapstad en Montevideo, uit Nieuw Guinea, en nog andere windstreken druppelden de telegrammen na elkaar binnen. Ook van de Willem Barentsz uit de Poolzee kwam er een gelukwens. Vóór deze ongetwijfeld nerverende ogenblikken hadden de aanwezigen ge luisterd naar officiële toespraken. Di recteur-generaal Neher releveerde de betekenis van dit Ontvangst- en Bedie ningsstation, dat dateert uit 1904 en één der oudste kuststations ter wereld is. In 1950 werden er via dit Station 280- 917 telegrammen verwerkt en 44.969 gesprekken tot stand gebracht met schepen op zee. JJE technische outillage van het gebouw is af. Men had echter wel met enige speciale problemen te kampen. De lig ging op het Sluiseiland zozeer open gesteld aan weer en wind nabU de zilte zee maakte het noodzakelqk, dat de apparatuur beveiligd werd tegen de funeste invloed van het zout. Dit ge schiedt met hulp van 'n luichtbehande- lingslnstallatie, die het mogelijk maakt de lucht te verversen, voordat die in het gebouw komt. Dc buitenlucht mag niet rechtstreeks het gebouw binnen dringen. Om te voorkomen, dat de scheepvaart hinder zou ondervinden van het gebouw, is het tot een diepte van drie mete.r in de grond ingegraven en wordt lichtuitstraling in de nacht tegengegaan door lichtafsluitendc gor- djjnen. Met een druk op de knop schakelt de heer Neher, directeur-generaal van de P.T.T., de nieuwe „Sche veningen radio" in en over alle zeeën wordt een telegram van de opening verzonden. oevers getreden. In de stad Lugano staat het water ruim drie meter hoog. Er is tot dusverre nog geen melding gemaakt van slachtoffers. Gisteren is een Oostenrijkse hulp missie naar Italië vertrokken om me clische en materiële hulp aan de ge troffenen te verlenen. Uit Hamburg ver trek Donderdag een vliegtuig met voor ongeveer f 16000 medicijnen aan boord naar N.-.Italië. Vijftig dakloze Italiaanse kinderen worden uitgenodigd om drie maanden in Hamburg en Bonn door te brengen. Een hospitaal-trein van net Britse leger is uit Dortmund vertrok ken. In Amsterdam is een „comité hulp verlening watersnood Noord-Italië" opgericht. had, vooral door zijn veel rodere ge laatskleur. Dit deed het getij voor de twijfelachtige vorst keren. De listige bracht ook haar medezusters op de hoogte van haar argwaan en de moeder overste, die zich reeds had verbaasd over het merkwaardige gedrag van en kele leden der hofhouding, waarschuw de voor alle zekerheid de politie. Toen de Hermandad in vol ornaat was ge arriveerd en de kwaadste vermoedens juist waren gebleken, gaf de moeder overste ditmaal zonder veel voorko mendheid de pseudo-koning te ver staan, dat het bal-masqué was afgelo pen. Alle Leuvense studenten want die hadden het vorstelijke bezoek ge- ensceneerd werden naar het politie bureau gebracht. De camera's, waar mee de opnamen waren gemaakt, wer den in beslag genomen, zodat de Leu vense universiteit waarschijnlijk geen enkele in beeld vastgelegde herinne ring aan deze „stunt" zal bewaren. La ter op de dag werden de surrogaat- vorst en zijn hofdignitarissen wederom op vr(je voeten gesteld. DRINK LOUTER (Advertenlie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 9