Onder ons gezegd: toch maar liever Het water begint te dalen Gecompliceerde aanrijding op de Kennemerstraatweg te Heiloo S. V. H. moest spelers betalen SPORT cent Schade in Rovigo 46 milliard lire Oprichting organisatie voor emigratie van 115.000 Europeanen I De Economisch Unia met Belgia Aan de vooravond van De sigaret met de zachte, zuivere Virginia-smaak Maarschalk Montgomery eerlang naar Malakka Mej. Klompé deed beroep op de Raad van Europa Treinbotsing in V.S. eist vele slachtoffers Kaasimporteurs zijn tegen quotering van kaas in V.S. Vier vrouwen straften bestuurshoofd at Wielrijdster werd zeer ernstig gewond Kellners en de buffetchef lichtten hun baas op V.S stellen 10 millioen dollar beschikbaar De weg naar het hart van een Europese vrouw Engeland - Oostenrijk Het wereld-uurrecord voor amateurs verbeterd Acht maanden geëist tegen penningmeester Elf mille verduisterd Twee vooraanstaande Polen gearresteerd Aardbevingen op Formosa vergden vijftien doden DINSDAG 27 NOVEMBER 1051 Dr. Jaspar optimistisch (Van onze Haagse redacteur) Dezer dagen publiceerde een van de Nederlandse dagbladen een artikel, waarin gesuggereerd werd dat van de Unie wel niets meer terecht zal komen. In Antwerpen spraken wij dr. F. J. M. H. Jaspar, secretaris-generaal van de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse Douane-Unie. Hij noemde het desbe treffende bericht volledig een fabel en gaf in tegendeel de verzekering, dat binnenkort de Economische Unie ge sloten zal kunnen worden. Wel zijn er nog enkele kwesties tot oplossing te brengen, doch die oplossing achtte hij mogelijk. Daarom zal de Unie niet alleen tot stand kunnen komen, maar ook opgericht móeten worden, vond hij. Te dien aanzien was hij optimis tisch gestemd. (Advertentie. Ing. Med.) Eindeljjk is het water in het over stroomde gebied van de Po-vlakte be gonnen een weinig te dalen. Technici overwegen het opblazen van nog meer obstakels, die een snelle afvoer van het veel regenwater heeft af te voeren uit de hoger gelegen streken. Volgens een Londens avondblad zal veldmaarschalk Montgomery binnen kort naar Malakka vertrekken om daar het commando over de Britse troepen op zich te nemen. De situtie in Malakka is de Engelse regering boven het hoofd gegroeid. De guerrilla-strijdkrachten zijn georgani seerd in strijdbare legertjes, die de Britse troepen meer schade doen dan de guerrillabenden, die 3'/i jaar ge leden in Malakka tegen de Engelsen vochten. In Londen acht men het niet onwaarlij nlijk, dat Montgomery in derdaad naar Malakka vertrekt. De derde zitting van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, die 15 Mei j.1. werd onderbroken, heeft gistermiddag haar werkzaamheden her vat onder voorzitterschap van Paul Henri Spaak. De openingsvergadering was zeer kort en gewijd aan procedure-kwesties. De vergadering nam een resolutie van de Nederlandse afgevaardigde mej. Klompé aan, waarin het ministers comité wordt gevraagd met spoed maat regelen te nemen om de slachtoffers van de overstromingen in Italië te hulp te komen. Zondag j.1. is de sneltrein New York —New Orleans in de omgeving van Woodstock, in de Amerikaanse staat Alabama, met een snelheid van onge veer 105 kilometer per uur op een langzaamrijdende trein, die op weg was naar het Zuiden der Verenigde Staten, gereden. De twee locomotieven reden met geweldige kracht op elkan der, waarna zij door het geweld der botsing ongeveer dertig meter uit el kander werden geslagen. Een der loco motieven boorde zich in een wagon, twee andere wagons werden langs de twaalf meter hoge spoorwegdijk om laag geworpen. In een gedeelte der vernielde wagons brak brand uit. Er zijn achttien doden en zestig gewon den geteld. Kaasimporteurs te New York zullen strijden voor intrekking van het amen dement van de wet op de defensie productie, dat quota voor ingevoerde kaas heeft ingesteld. De bond van kaasimporteurs in de V.S. en onafhan kelijke handelaren zijn het er over eens, dat dit amendement niet realis tisch is. PRINS BERNHARD OP JACHT Prins Bernhard heeft Zondag deel genomen aan een jachtpartij op het landgoed Romsey, van de graaf Mount- batten, in Hampshire. Hij wordt heden in ons land terugverwacht. Twee derde van het overstroomde gebied bevindt zich in de provincie Rovigo De schade wordt hier op 46.000.000.000 lire geraamd. Ongeveer 200.000 mensen verloren hun huizen. Bovendien zijn duizenden stuks vee verdronken of verhongerd. Soldaten, brandweerlieden, politie en genietroe pen (ook uit Frankrijk en Engeland) werken nog steeds aan het redden van mensen, die dich opeengedrongen wach ten op stukjes dijk, op daken of in bomen. Verschillende mensen weige ren hun huizen te verlaten uit angst voor plunderaars. Ook in de Franse Provence en de vallei van de Rhöne zakt het overstro mingswater thans zeer langzaam. In Arles en Avignon waren gisteravond verscheidene straten weer droog geko men Het hoofd van het plaatselijk bestuur te Makale-Rantepao heeft op zijn kan toor een hardhandige afstraffing ont vangen van een viertal vrouwen, dat hem opzocht in verband met een tus sen het hoofd van het plaatselijk be stuur en een van de vrouwen gerezen kwestie. Het bestuurshoofd had deze vrouw, voorzitster van een sociale vrouwen vereniging, die tevens voorzitster was van een comité voor de oprichting van een heldenzuil te Rantepao, ontheven van deze laatste functie. Met drie an dere vrouwen zocht deze voorzitster nu het bestuurshoofd op. Drie vrouwen grepen het bestuurshoofd vast en de vierde diende hem de afstraffing toe, De politie heeft de affaire thans in onderzoek. (Van een onzer redacteuren) /GISTERMORGEN omstreeks kwart over elf heeft op de Kennemerstraat weg ter hoogte van de Warmoezeniers- laan te Heiloo een ernstig ongeluk plaats gevonden, waarbij de 29-jarige mevrouw V. uit Heiloo levensgevaarlijk werd gewond. De vrachtrijder H. uit Limmen kwam met paard en wagen in de richting Hei- loó, toen hem een zware vrachtauto achterop reed, bestuurd door S. uit Heerhugowaard. Bij het inhalen greep de auto met de rechtervoorzijde de be spannen wagen, waardoor de vracht rijder van de bók werd geslingerd en onder zijn wagen terecht kwam. Op dit moment kantelde de vrachtwagen, zo dat H. bekneld raakte en een deel van de lading op zich kreeg. Wonderlijk ge noeg bleek de vrachtrijder geen ernstig letsel te hebben gekregen. Dit was ech ter wel het geval met het paard, dat moest worden afgemaakt. Uit de gehele wereld komen de gaven binnen voor de door watersnood ge teisterde gebieden van Noord-ltalie. Uit München vertrok deze trein met medicamenten en kleren begeleid door Rode Kruis soldaten. In het Arnhemse café- en restaurant „Regina" is een ernstige fraude aan het licht gekomen. De vier kellners had den met de buffetchef een afspraak ge maakt, dat zij bij de afwezigheid van de exploitant belangrijke bestellingen aan het buffet zouden afhalen, zonder daarvoor een afrekeningsbon in ont vangst te nemen. Aldus konden deze kellners hun afrekeningen voor een be langrijk deel in eigen zak steken. Het te kort wordt geraamd op enige dui zenden guldens. Tegen alle verdachten is een vervolging ingesteld. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN SPANJE BEGONNEN Zondag heeft ongeveer de helft van de zeven millioen gezinshoofden in Spanje gestemd voor de verkiezing van negenduizend gemeenteraadsleden. De overige achttienduizend gemeenteraads leden zullen de komende Zondagen worden gekozen. Conferentie van 23 landen te Brussel JE BRUSSEL zijn gisteren afgevaar- digden van drie-en-twintig landen waaronder Nederland, bijeengekomen om een nieuwe organisatie op te rich ten, welke zich zal bezighouden met emigratie- en immigratieproblemen en in het bijzonder met de overheveling van het Europese bevolkingsoverschot waaronder de vluchtelingen uit Oost- europese landen naar minder dicht bevolkte gebieden. Deze conferentie is bijeengeroepen op verzoek van de Ver enigde Staten, die voornemens zijn een bedrag van tien millioen dollar ter be schikking te stellen van de nieuwe organisatie. De andere landen, die direct belang hebben bij emigratie en immigratie, zijn uitgenodigd eveneens een finan ciële bijdrage te leveren, daar een werkbudget van 31 millioen dollar be schikbaar zal moeten zijn. Een door de VS uitgewerkt plan voorziet in de op richting van een vóóroorlogse commis sie, welke belast zal zijn met het orga niseren van uit Europa afkomstige transporten emigranten. De commissie zal deze taak overnemen van de inter nationale organisatie voor vluchtelin gen, welke meer dan een millioen per sonen naar andere landen heeft over gebracht, doch einde van dit jaar zal ophouden te bestaan. De nieuwe orga nisatie zal de landverhuizing van 115.000 mensen moeten organiseren, van wie er 6.000 uit Nederland zullen ko men. Het grootste aantal van hen (40.000) zal naar Canada emigreren. Naar de VS zullen vooral Duitsers gaan. De leider van de Nederlandse delega tie op de Brusselse conferentie is baron E. van Boetzelaer, directeur van de af deling algemene zaken van het mini sterie van buitenlandse zaken. Het bureau voor vluchtelingen van de VN wordt vertegenwoordigd door zijn hoge commissaris, mr. Van Heuven Goedhart. De conferentie werd gisteren geopend door de Belgische minister van handel Joseph Maurice. Deze zei, dat in West- Europa een bevolkingsoverschot van vijf millioen personen bestaat, dat zo wel op sociaal, economisch als politiek gebied een gevaar oplevert. Hierop werd de Belgische afgevaardigde Franz Leemans met algemene stemmen tot voorzitter van de conferentie gekozen. Er zou evenwel nog een ernstiger ongeluk volgen. De bestuurder van de vrachtauto reed als gevolg van de aan rijding naar links, zodat hij op het rij wielpad terecht kwam, waar mevrouw V. en haar echtgenoot, ieder met een kind achterop, naar Limmen fietsten. Mevr. V. kreeg een klap van de achter zijde der vrachtauto, werd op de weg gesmakt en levensgevaarlijk gewond. Het kind werd van de fiets geslingerd, maar kreeg geen ernstig letsel. De vrachtauto kwam ten slotte tot stilstand in een naast het fietspad gelegen grep pel. De bestuurder bleef ongedeerd. Op advies van dokter Hoekstra van Heiloo is mevrouw V. naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag van dit gecompli ceerde ongeval. Onder de Canadese militairen, die naar Europa vertrekken wordt een boekje verspreid, waarin uitgelegd wordt hoe de soldaten zich het best vrienden in Europa kunnen maken De minister van defensie, Brooks Claxton, heeft een voorwoord geschreven. Het boekje „Naar Europa" zegt, dat de Ca nadezen hun gevestigde mening over de Europese vrouw moeten laten varen. Het gemiddelde meisje heeft een bijzonder hoge standaard. „Gij kunt u geen vrijheden met haar ver oorloven. Dit kan slechts in de film gebeuren". Een Canadees zou echter geen gebrek hebben aan vrouwelijk gezelschap als hij het op de juiste wijze zou aanleggen. Een beleefde, goedverzorgde soldaat zou zich weldra in een gezelschap geplaatst zien van „sommige der prachtigste meisjes ter aarde". Een onverzorgde soldaat ech ter met slechte manieren en een laag moreel peil zou slechts de behandeling ondervinden, welke hij verdiende en vrijwel zeker in moeilijkheden geraken. Niet minder dan zeven van de veer tien spelers en reserves van het Engel se elftal zijn Zaterdag tijdens de leaguewedstrijden geblesseerd. De En gelse keuzecommissie was dan ook ge noodzaakt het elftal geheel te herzien, zodat men Woensdag met de volgende opstelling in het veld zal komen: Doel: Merrick (Birmingham). Achter: Ramsey (Tottenham) en Eckersley (Blackburn). Midden: Wright (Wolverhampton), Froggatt (Portsmouth) en Dickenson (Portsmouth) Voor: Milton (Arsenal), Broadis (Manchester City), Lofthouse (Bolton Wanderers), Bailey (Tottenham) en Medley Tottenham). Het Oostenrijkse team heeft gister morgen op het veld van Brentfora ge traind. De gasten, die morgen een po ging zullen ondernemen het Engelse elftal voor het eerst in de geschiedenis op eigen bodem te verslaan, maakten door hun uitstekende lichaamsconditie, prachtige balcontröle en door de kracht van hun schoten, een uitstekende in druk. De Oostenrijkse keeper Zeman traint voor de grote match, die morgenmiddag in het Wembley- stadion zal worden gespeeld. De Italiaanse renner Aureggi heeft op de Vigorelli-baan het wereld-uurrecord voor amateurs gebracht op 43.905 km. Het oude record stond sinds 26 Octo- ber ten name van zijn landgenoot Zuc- carelli met 43.524 km. verduisterde gelden zijn volledig terug betaald. PI. brak de staf over 't schijn- amateurisme in de sport en vroeg een ingrijpen van het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen om aan deze misstanden een einde te maken. (Advertentie, Ing. Med.) Acht maanden gevangenisstraf is voor de Maastrichtse rechtbank geëist tegen de penningmeester van de voetbalver eniging SVH te Heerlen, een 35-jarige ex-ambtenaar van de Volkscredietbank aldaar. Deze man heeft in drie jaar tijd elfduizend gulden verduisterd ten na dele van de bank, ten einde daarmee spelers van zijn - lub te kunnen betalen. SVH deed, zo bleek bij de behande ling van deze zaak, een gooi naar het afdelingskampioenschap, en had daar voor nieuwe spelers nodig. Deze wer den aangeworven o.m. bij de Rotter damse clubs Neptunus en RFC, met Sparta waren besprekingen gaande. De spelers, die overkwamen, kregen beta lingen voor hun pension, hun reiskos ten en voor het maken van ruime ver teringen. Al dit geld kreeg de penning meester in handen door zijn verduiste ringen. Hij heeft er niets van te eigen bate aangewend. De officier van juistitie, mr. F. van Rijckevorsel achtte de feiten zeer ern stig en sprak over voetbalwaanzin, waardoor behoorljjke mensen tot zeer strafbare feiten geraken. De verdediger, mr. Starmans, wees op de voortrefelijke staat van dienst van verdachte in overheidsfuncties. De De Poolse geheime politie heeft twee vooraanstaande Polen gearresteerd. De beide mannen, Osubka Morawski, die na de tweede wereldoorlog aan 't hoofd van de Poolse regering stond, en maarschalk Rola Zymerski, bevelhebber van het Poolse leger voordat Rokossofsky werd benoemd, hadden onmiddellijk na de oorlog het vertrouwen van het Krem- iin. „Alles wijst op een belangrijk pro ces in de naaste toekomst", aldus me nen diplomaten te Parijs. Minstens vijftien personen zijn om het leven gekomen en twee honderd gewond als gevolg van twee krachtige aardbevingen, die Zondag het eiland Formosa teisterden. Tot nog toe is be kend, dat 152 huizen, vooral in het zuid oostelijk deel gelegen, zijn verwoest.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5