Grote Vier verenigd in commissie voor de ontwapening Kritieke tijd tegemoet De Indonesische delegatie gaat Maandag naar Nederland Toestand in Syrië nog verward ÏfPMS VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Po-delta binnen week boven water? Zaterdag 1 Dec. 1951 76e Jaargang No. 11274 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Atoomcontrole- orgaan zonder vetorecht Andrei Wysjinski stemde voor Opnieuw 1.1 milliard dollar voor Engeland Reeds voor twee milliard dollar per maand Kamerlid sprak voor minister Lieftinck en de voorzitter Mr. Stikker terug uit Rome: Plan Pleven de eerste jaren kansloos Eisenhower vertelde niets sensationeels DE UNIE-BESPREKINGEN Ook Nieuw-Guinea komt weer aan de orde Nederlandse zeelui na ruzie verdronken Amerika heeft grotere aardbeien Import van nieuwe rassen van invloed op ons klein fruit Drie en tachtig arrestaties Groter extra quotum voor Nederland Aaneensluitend verlof voor militairen Nederlandenhet plan-Pleven BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK UU ((KRANT TARIEVEN; Advertenties; 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten T de S°wjetrussische minister van buitenlandse zaken, Wysjinski, gisteren in de bijeenkomst van de politieke commissie der V.N. had verklaard, dat zijn land zich verenigde met het voorstel van Irak, Syrië en Pakistan tot vor ming van een sub-commissie der vier grote mogendheden voor de ontwapening was de belangrijkste hinderpaal, die deze commissie in de weg stond, verdwenen. De resolutie werd met het Noorse amendement krachtens hetwelk de commissie binnen tien dagen verslag moet uitbrengen en de toevoeging van de Libanon, dat zij de bevoegdheid heeft behalve het Westelijk ontwapcningsplan en de twaalf Russische amendementen ook ieder nieuw voorstel te bespreken, dat een van haar leden in de loop der besprekingen zou doen. eenstemmig aanvaard. Leeds vandaag komt de sub-commissie onder voorzitterschap van dr. Nervo, de voorzitter van de assemblee, bijeen om een agenda op te stellen. De vertegen woordigers der drie Westelijke mogendheden zijn gisteren bijeengekomen om een gemeenschappelijk standpunt te formuleren. Wysjinski verklaarde goede verwachtingen te koesteren van de besprekingen, die gaan beginnen. Zijn besluit om deel te nemen aan het werk van de commissie werd over het algemeen gun stig ontvangen. Men is echter overigens van mening, dat zijn rede van gisteren weinig ruimte laat voor het bereiken van een compromis. JN zijn rede stelde Wysjinski het Wes telijke en het Sowjetrussische ont wapeningsvoorstel naast elkaar en be toogde, dat de Russische amendemen ten op het Westelijke plan dienden om „de ernstige tekortkomingen te verwij deren". Deze amendementen zouden dan ook aanvaard moeten worden. De Sowjetunie k bereid, aldus Wysjinski, een voorstel te aanvaarden tot instel ling van een internationaal contróle- lichaam voor atoomwapens, waarvoor het vetorecht niet zou gelden. Z.i. zou onmiddellijk na het sluiten van con ventie met een inspectie van alle atoom ondernemingen begonnen moeten wor den. Volgens de Rus heeft de Sowjet unie slechts de helft van het aantal strijdkrachten, waarover het Atlantisch blok beschikt. Hij sprak de door Jessup verstrekte getallen tegen. „Wilt ge onze getallen precies kennen?", zo vroeg hij. „Dat is zeer eenvoudig: zet uw naam onder ons voorstel en gij zult het we ten, tot op onze laatste mitrailleur onee laatrto sMdaat". De Amerikaan Jessup zeide, dat Wys jinski alle do( r Westerse vertegenwoor digers gehouden toespraken of verkeerd had voorgesteld, of er een onjuiste uit leg aan had gegeven. Het Westen putte bemoediging uit Wysjinski's toezegging om deel te ne- j men aan het werk van de subcommis sie, doch dat zijn twee laatste redevoe ringen die van onverzoenlijkheid ge tuigen, tonen, dat onze taak niet ge makkelijk zal zijn. De Westerse mo gendheden behouden zich hun stand punt met betrekking tot de Russische amendementen voor", aldus Jessup. Dijken na 70 dagen weer dicht Indien het water met de huidige snel heid bljjft afvloeien naar de Adriatische Zee, is het mogelijk, dat het vlakke land in de Po-delta binnen een week weer aan de oppervlakte komt. Men verwacht echter, dat dit gebied nog wel enige tijd onbegaanbaar zal zijn door de modder. De Italiaanse regering heeft gisteravond verklaard, dat binnen ze ventig dagen de bressen in de dijken langs de Po zullen zijn gedicht. Bij Ferrar zijn honderden mannen bezig om met 350 zware vrachtauto's grote hoeveelheden stenen en puin in de bressen te storten. De evacuatie van mensen en vee gaat voort. Met boten en hefschroefvliegtuigen wordt de ach tergebleven bevolking bevoorraad. Na 26 jaren arbeid Nieuwe bijbelvertaling Na zes en twintig jaren vertaal arbeid is thans ook de uitgave van de bijbel in de nieuwe vertaling van het Nederlands Bijbelgenoot schap gereed gekomen. Reeds is een begiti gemaakt met de verzending van de meer dan 70.000 exemplaren, die vooruit zijn besteld. De officiële aanbieding aan de kerken vind plaats op 16 Januari. Aan de nieuwe vertaling is gewerkt door een veertigtal mede werkers uit vele kerken en richtingen. President Truman overweegt nieuw hulpplan Het Witte Huis werkt aan een plan, om aan Engeland nieuwe financiële hulp tot een groot bedrag te verstrek ken, zonder dat het nodig zal zjjn, de tpestemming van het Congres te vragen. Te Washington wordt het bedrag dat voorlopig nodig zal zijn op 1,1 milliard dollar geschat. Om het Amerikaanse Congres te om zeilen zou men dit bedrag aldus willen verstrekken: "00 millioen als lening van de Export-Importbank en 500 millioen als voorschot op door Engeland aan de NAVO te lgveren wapenen en diensten. Hierover wordt reeds onderhandeld. De besprekingen zullen worden voortgezet bij de komst van Churchill in Amerika. Amerikaanse wapenlever anti es De directeur van de Amerikaanse defensiemobilisatie, Charles Wilson, heeft verklaard, dat de Amerikaanse leveringen van kanonnen, tanks en vliegtuigen naar de eigen troepen over zee en naar die der geallieerden thans 2.000.000.000dollar pe/- maand bedra gen. Dit getal zou geleidelijk verhoogd en in 1953 verdubbeld worden. De Amerikaanse industrie was nog steeds in staat tot expansie. Generaal Olm&ted gaf de volgende cijfers voor levering van goederen aan Amerikaanse hondgenoten tot 31 Octo- ber: 8228 radio- en radarapparaten. 6907 tanks en pantserwagens. 27691 vracht auto's, 643.369 lichte en automatische wapens, 10.679 kanonnen, 219 oorlogs schepen en 1185 vliegtuigen. Bovendien zijn 12000 buitenlandse officieren en minderen in Amerika op geleld en zuilen log 14000 (Van onze parlementaire redacteur) bewonderenswaardige denstroom voortduren van in- JyJET een moed begon de financiële ex pert van de P.v.d.A., de heer Hof- stra, Vrijdagmiddag om zes uur, nadat reeds vijf uur lang onafge broken vergaderd was, een lange redevoering in de Tweede Kamer. Aanvankelijk luisterden enkele le den toe, doch al spoedig waf en de gelederen der afgevaardigden ge dund totéén man, de heer Posthumus, die ijverig voorzich zelf zat te werken. Ook hij ver dween, waardoor de heer Hofstra de twijfelachtige eer genoot, bui ten de voorzitter, het enige aan wezige lid te zijn. Voor zover ons bekend, is het nog niet eerder voor gekomen, dat een sprekend lid tegelijkertijd het enige aanwezige lid ivas. Lange tijd bleef de woor- terrupties had de heer Hofstra geen last en bleef minister Lieftinck toeluisterenMen kan het de leden niet kwalijk nemen, dat zij na een gehele week tot diep in de nacht redevoeringen te hebben aangehoord, op Vrijdagmiddag niet te laat wilden vertrek ken om het weekeinde thuis door te brengen. De schuld als v)e hiervan spreken mogen ligt bij de voorzitter, die meer van de leden vergt dan zij verdragen kun nen. Om zeven uur was de heer Hofstra klaar. „Ik had nog graag het woord gegeven aan een andere afgevaardigde", zei de president, „maar er is niemand meer aan wezig" yiA Bern, waar hij even was voor familie-aangelegenheden is minister Stikker uit Rome in Nederland teruggekeerd. „De besprekingen in Rome zijn naar mijn mening te vroeg gehouden, en er waren veel te veel afgevaardigden. Het was een congres van 500 mensen en dat is niet de omgeving, geschikt om eens rustig met elkaar problemen, die tal van zeer moeilijke kanten hebben, te be spreken. De volgende bijeenkomst, die op 2 Februari te Lissabon is bepaald, zal meer concrete resultaten moeten leveren. Naar mijn persoonlijke opinie gaan wij een kritieke tijd tegemoet" aldus de mening van minister Stikker over de bijeenkomst der Nato-landen. en minderen in 1952 een opleiding *in Amerika ontvangen. Het Franse standpunt dat in Rome verdedigd werd, achtte minister Stik ker te weinig realistisch. „Het Franse plan plan-Pleven zou in diverse landen op zovele constitutionele bezwa- oifii ït-ren ren stuiten, dat de komende twee a drie jaar langs deze weg toch geen resul taten kunnen worden geboekt. Het i Maandag a,s. zal de Indonesisch' de legatie voor de besprekingen met de Nederlandse regering over de omzetting van de Unie in een reeks internationale verdragen naar ons land vertrekken. 4aj zal, zo heeft de Indonesische regering besloten, tevens de kwestie-Nieuw Gui- nea aan de orde stellen. Prof. Supomo is met de leiding belast. Voorts gaat een aantal hoge ambtenaren en parle mentsleden mee. Twee leden van de bemanning van het S.S. „Nigerstroom", van de Hol landse Stoombootmij, kregen in de Afrikaanse haven Lagos ruzie jnet en kele inlanders. De twee jongelieden werden door de inlanders via een pier in het water gedrongen, tengevolge waarvan beiden verdronken. Het jong ste slachtoffer was de 19-jarige Delf- zijlse stuurmansleerling Wijnhold. De ander was de kok D. Verkerk uit Am sterdam. U/,e£A iesi<.cht Verwachting tot hedenavond: eranderlijke bewolking nu ikele verspreide buien. Krach ge tot harde, in het Noorde: van het land later stormachtig vind tussen West en Noord-We? Tinder zacht dan gisteren. ZONDAG: zon op 8.26, ondei 6.32. Maan op 12.17, onder 20.10 MAANDAG: zon op 8.27, onder 6.32. Maan op 12.41. onder 21.42 De heer Yamin en prof Supomo zul len Woensdag naar Nederland reizen De vertegenwoordigers der partije hebben Woensdag in een vergadering met de ministers allerlei voorst Ten gedaan, welke de volle aandacht van de Indonesische regering hadden. Over de kansen op het welslagen der onder handelingen heeft men zich in bevoeg de kringen te Djakarta niet willen uit laten. Het kan vriezen het kan dooien aldus heeft de minister van voorlich ting, Mononotu, de opvattingen samen gevat. De delegatie gaat als onderhan- delingsorgaan. De bevoegdheid voor het nemen van beslissingen berust bij de regering. De kwestie-Nieuw Guinea blijft de gemoederen sterk bezig houden. In de laatste dagen hebben tal van organen en verenigingen moties aanvaard waar in acties ter inlijving van dit gebied bij Indonesië worden gevraagd. De teelt van klein fruit zoals aard beien, frambozen, bessen e.d. in Ne derland zal in de toekomst een belang rijke verandering ondergaan. Het „klei ne fruit" zal n.1. groter worden na im port van nieuwe rassen uit Amerika, die niet alleen een aanzienlijk forser maar ook smakelijker product zullen opleveren", aldus deelde ir. Gerritsen, rjjkstuinbouwconsulent te Geldermal- sen in Venlo mede. Ir. Gerritsen vertelde, dat 170.000 h.a. in Amerika is beteeld met kleinfruit en dat vooral de aardbeienteelt er een hoge vlucht heeft genomen. De Ame rikaanse aardbei is veel forser en veel meer resistent tegen allerlei ziekten, omdat de Amerikaanse tuinbouw veel meer heil ziet in het resistent maken van gewassen tegen ziekten dan in het aanwenden van bestrijdingsmiddelen. Deze methode heeft zeer goede resul taten opgeleverd. Het zelfde geldt voor frambozen. Bijzonder enthousiast was ir. Gerritsen over de Amerikaanse blauw bes, een soort veredelde bosbes, die ook in Nederland kan gedijen. Van de toepassing van allerlei Amerikaanse resultaten in Nederland verwachtte ir. Gerritsen voor de tuinbouwers goede resultaten. vraagstuk Europees leger zal nog tal van grote moeilijkheden opleveren zo vervolgde de minister zijn verkla ring. en ik geloof, dat er voor ons nog een belangrijke taak ligt te wachten". Pertinent ontkende de minister, dat Nederland een negatief standpunt zou innemen. Belgie en Nederland trekken op tal van punten één lijn, al zal Ne derland misschien iets verder willen en kunnen gaan, dan de Benelux-partner kan, omdat in Belgie constitutionele bezwaren een grotere rol spelen. Wat de rede van generaal Eisenho wer betreft zeide minister Stikker: „De generaal heeft niets sensationeels gezegd en zijn rede heeft geen verras singen gewekt. Wat ons land betreft, wij zullen rustig voortgaan met de op bouw van ons leger in het huidige tempo". HET BRITSE DEFENSIEPROGRAM De Britse regering zal de werkgevers en vakverenigingen spoedig verzoeken in te stemmen met de wederinvoering van het toezicht op de tewerkstelling, opdat de beschikking kan worden ver kregen over de nodige arbeidskrachten voor het defensie-program. Het aantal personen, dat sinds de staatsgreep in Syrië is gearresteerd, is tot drieentachtig gestegen. De nationalis ten zouden aandringen op de terugkeer van oud-president Sjoekri Ey El Koeat- De emiqratieconferentie De Nederlandse delegatie ter emi gratieconferentie te Brussel heeft de Amerikanen ervan kunnen overtuigen, dat een aantal van 6.000 Nederlanders, die in 1952 boven het gewone aantal ons land zouden kunnen verlaten, 'r laag is. Het zullen er ten minste 15.000 kunnen zijn, wanneer er genoeg sche pen zijn om hen te vervoeren. Boven dien is aangedrongen op grotere mo gelijkheden voor emigranten, om ka pitaal mee te nemen naar hun nieuwe vaderland. Ook deze zaak zal door de te stichten organisatie in studie wor den genomen. ■BP jr ly, die bjj een staatsgreep in Januari 1949 werd gearresteerd en uit het land verbannen. De Fransen en Saoedi-Ara- bie zouden eveneens voorstander van zijn terugkeer zijn. Over de positie van de huidige pre sident, Atassi, spreken de berichten elkander tegen. Bronnen te Beiroet melden, dat hij in feite in zijn paleis gevangen gehouden wordt, terwijl een militaire woordvoerder verklaarde, dat Atassi de toestand meester is. Gisteren hebben militaire en poli tieke leiders een onderhoud gehad met premier Maaroef Dawalibi, die zich in huiarrest bevindt, en het afreden van zijn regering geëist teneinde president Atassi in de gelegenheid te stellen een kabinet te vormen, dat aanvaardbaar ■al zijn voor alle betrokken partijen. In Damascus is officieel bekendge maakt, dat de ministers van landbouw, Moebarak, van nationale economie, Boezo, en van openbare werken, Sjah- ine, zijn afgetreden. Het postwisselverkeer met Hon garije is hervat. Maximaal mag 100 worden overgemaakt. i.M. de Koningin onthulde gistermiddag in het Raadhuis te Rotterdam een beeld, dat destijds door Kon. Wilhelmina werd aangeboden. Het mo ment van onthulling, naast het beeld burgemeester Oud, rechts Prinses Wilhelmina. Voor het verslag van de onthulling zie men elders in dit blad). Van 21 December M 2 Januari (Van onze militaire medewerker) Voor vrjjwel alle in militaire dienst verblijvende personen is een langdurig eri aanéénsluitend Kerst- en Nieuw- jijrsverlof vastgesteld, dat begint op 21 December te 13.00 uur en eindigt op 2 Januari eerste reisgelegenheid. Deze rtgeling geldt niet voor de Hogere Krijgsschool en voor het personeel van uc Kon. Marechaussee. Ook is deze ver lofregeling niet van toepassing op die militairen, die zelf in hun huisvesting voorzien, en wonen In de gemeente welke hun als standplaats is aangewe zen, dan wel daarbuiten binnen een afstand van 8 kilometer van kazerne, bureel of anderszins. "JNL Nederland opgaan in een grotere Europese eenheid, waarin het geo grafisch en daarom strategisch zeker thuis hoort, maar waarin het zich ideo logisch moeilijk op zijn plaats kan voe len en waartegen het bovendien econo mische bezwaren heeft? De regering heeft het antwoord op deze vraag, een van de moeilijkste en belangrijkste uit onze hele historie, nog niet kunnen vinden. En het Nederlandse volk heeft er, hoe vreemd het bij een zaak van zo geweldige importantie ook moge schijn- nen, ten gevolge van een nieuw in ge breke blijven der officiële voorlich tingsorganen, vrijwel geen weet van. Maar hetgeen nu, op de zitting van de raad van de NATO in Rome nog mogelijk was namelijk de beslissing uit te stellen zal in Januari, op de volgende zitting van de raad in Lissa bon, niet meer gaan. Dan zullen onze vertegenwoordigers een duidelijk ja of neen moeten laten horen. Binnen de tijd van een maand dient derhalve het standpunt bepaald te zijn en, naar men hopen moet, niet slechts door de rege ring, maar door de gehele Nederlandse natie, wier wel en wee hierbij voor ge neraties op het spel stan. Oppervlakkig gezien, gaat het er om, of Nederland zal deelnemen aan de op stelling van een Europees leger, de uit voering dus van het zogenaamde plan- Pleven. De blauwdruk van dit leger is vrijwel gereed: het voorziet in het op de been brengen van 43 divisies, door Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux-landen tezamen. Begin April zou met de verwezenlijking er van een aanvang moeten worden gemaakt. De tijd dringt. Ruim 4 millioen man heeft de Sowjet-Unie onder de wape nen, verdeeld over 175 divisies, waar van 55 a 60 gepantserd of gemotori seerd, waarbij dan nog komen een luchtmacht van 500.000 man met 20.000 vliegtuigen en een zeemacht van even eens 500.000 man. Het tankpark der Rus sen wordt geschat op 30.000 tanks. (Cij fers van de voormalige Britse minister van Defensie, Shinwell). Aanwijzingen, dat Moskou deze strijdmacht uitbreidt, zijn er niet wel wordt het materiaal verbeterd en grote zorg aan de trai ning der soldaten besteed en eygft-, min, dat het een oorlog op korte ter mijn wenst. Maar het Westen, onder aanvoering van Amerika, is er van overtuigd, dat de intense spanning, waaronder de wereld gebukt gaat, niet verminderd kan worden, zonder dat er een nieuw evenwicht geschapen wordt. Dit evenwicht is niet te verkrijgen, indien West-Duitsland met zijn 48 mil lioen inwoners, zijn machtige industrie en zijn ligging in het hart van West- Europa niet meewerkt. Een accoord daarover is met de Westduitse rege ringsleider, dr. Adenauer bereikt, maar dit behoeft nog de goedkeuring van het parlement te Bonn. Frankrijk echter wil deze medewerking, voor zover zij van militaire aard is en zij moet dit voor een groot deel zijn niet accep teren dan in het kader van een Euro pees leger, onder bevel van een Euro pese staf, welke verantwoording schul dig zou zijn aan een boven-nationaal politiek orgaan. Daar begint voor Ne derland de moeilijkheid. Het is duidelijk, dat het Franse plan, waar het vraagt om een internationale autoriteit, diep grijpt in de soevereini teit der eraan deelnemende landen. Niet slechts op militair, maar ook in grote mate op economisch-financieel terrein zouden de nationale regeringen en parlementen hun beslissingsmacht moeten overdragen en dat zijn de belangrijkste gebieden, waarop de na tionale staat zich beweegt. Het lijdt geen twijfel: de militaire eenheid, die Frank rijk wenst, zou automatisch worden gevolgd door de politieke eenheid, waar van de federalisten al zo lang dromen. J-JET Nederlandse volk, zo kan ook zonder opinie-onderzoek wel wor den vastgesteld, is zeker geen princi piële tegenstander van de eenheid van Europa en evenmin is dat de regering. Integendeel! Maar hoe ziet nu die een heid, waarvan op het ogenblik sprake is, er uit? Groot-Brittannie, strevend naar de grotere eenheid van de Atlan tische unie en bevreesd voor een ver slapping, zo niet verbreking van zijn banden met het Gemenebest, wil er enige medewerking aan geven, maar er in geen geval in opgaan. De Scandi navische landen, in het kielzog van Londen, nemen eenzelfde standpunt in. Dit beperkt de mogelijkheid van een eenheidsblok tot Italië, Frankrijk en de Beneluxlanden. Maar dit is geen waar- lijke Europese eenheid het is, om het onomwonden te zeggen, een eenheid der Westeuropese katholieken. Is het won der, dat het overwegend protestantse Nederland, wanneer het zich dit reali seert, ideologische bezwaren tegen deel neming aan deze eenheid op voelt ko men en het als een ongeluk beschouwt, dat Engeland en de Scandinavische lan den, die in dit opzicht een tegenwicht zouden kunnen vormen, er voorlopig thans niet aan willen meedoen? (Zie verder elders In dit blad)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1