Politieke commissie zoekt naar maatregelen tegen aggressie Adenauer te Londen geland Schietpartij tussen Britten en Egyptenaren te Suez Bijeenkomst van Stalin en diens naaste medewerkers Een belangrijk probleem KoM. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Twee groepen voorsfellen in discussie Dinsdag 4 Dec. 1951 je Jaargang No. 112^0 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Militaire en andere strijdmiddelen Minister Van den Brink vraagt vijf ton Jrevelden in Indonesië onder Nederlands beheer Vliegtuigongeluk bij Denver HO TSJI MINH ZOU ZIJN VERVANGEN De Stille Omgang 1952 Hongaars protest bij de Amerikaanse regering Vakbonden werken niet meer met regering samen Watersnood in Italië eiste 203 doden Geen Unie-opzegging door kwestie-lrian Vreemdelingenlegioen voor de VN voorgesteld BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: •A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten pij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken is een kwes- (Re naar voren gekomen, die vanwege haar gewicht enige extra-kanttekenin gen buiten het Kameroverz Vit om waard is. De Tweede Kamer heeft er bij Minister Stikker op aangedrongen na belangrijke internationale conferen ties met haar te discussiëren. De Minis ter heeft op grond van twee argumen ten dit verzoek afgewezen. Het eerste was tijdgebrek. De agenda van de heer Stikker is dermate over voerd, dat veelvuldig overleg met de Kamer niet te organiseren is. Voorts meende de Minister, dat het goed zou zijn, indien een bewindsman van bui tenlandse zaken voortaan alleen zou worden beoordeeld naar zijn beleid in de buitenlandse politiek. Hier komt in alle duidelijkheid een probleem naar voren, dat wordt ge vormd door de volkomen gewijzigde positie, niet alleen van de minister van buitenlandse zaken, maar van de gehele buitenlandse politiek van een staat. Er is na 1945 meer dan eens op gewezen, dat de ontwikkeling der we reld naar welvaart en vrede niet meer mogelijk was via de eigen wegen van de onderscheiden regeringen. Het bleek lang niet altijd zo te zijn, dat de be langen van een bepaald land gelijk la gen met de interessen van statengroe- pen. Van de andere kant werd duidelijk, dat geen land ter wereld meer in staat was onafhankelijk maatregelen te ne men ter verhoging van de materiële en geestelijke veiligheid zijner bewoners. Zolang de moeilijkheden, die om op lossing vroegen, van gelijke aard wa ren, was internationale overeenstem ming gemakkelijk te bereiken. Kort na de oorlog konden de inzichten niet scherp verdeeld zijn, omdat de zorgen van alle landen in een gelijk vlak la gen. In de loop der jaren bleek even wel, dat het tempo van herstel sterk varieerde. Op dat ogenblik ontstonden spanningen tussen de nationale en in ternationale eisen. Het lijkt ons niet nodig hiervan voorbeelden te geven. Ze liggen voor de hand. Geen wonder, dat tai van vooraan staande politici bewust gingen streven naar internationale samenwerking, die niet werd ingegeven docr de noodzaak der tijden uit opportuniteitsoverwe- gingen dus maar door de op veel ho ger niveau liggende gedachte aan een Europese of wereldfederatie, waar in ter wille van hogere belangen af stand zou worden gedaan van „ver ouderde" nationale aspiraties. Uiteraard dreef ook het internationale forum der Verenigde Naties sterk in deze richting. Men mag zelfs vaststellen, dat de organisatie der Verenigde Vol keren nimmer geheel zal voldoen, in dien de samenstellende delen geen af stand doen van eigen inzichten omtrent souvereiniteit. Sterker nog: hoewel iedere regering nog gaarne naar buiten toe haar recht tot onafhankelijke beslissing handhaaft, wordt de bui tenlandse politiek van een land allang niet meer in de onderscheiden ministe ries van buitenlandse zaken bepaald en besproken in de parlementen, maar wordt zij in haar gewichtigste vormen vastgesteld op internationale conferen ties van moderne instituten. Ieder sa mengaan van statengroepen betekent verlies van souvereiniteit. Men kan er om treuren; men,kan de absolute nood zaak niet ontkennen. De ontzaglijke snelheid, waarmee de toestand zich (ten goede of ten kwade) ontwikkelt, heeft een achterstand in ons politiek denken veroorzaakt. Een ge volg hiervan is, dat wij genoopt zijn steeds gedachtensprongen te maken, waar een logische groei'Ongetwijfeld wenselijker ware. Waren wij al aan een Europese federatie toe. wij zouden minder moeilijkheden tegenkomen. Maar de feitelijke ontwikkeling van iedere dag heeft ons in snelheid vele malen overtroffen. Vandaar die indruk, dat wij hinken op twee gedachten. Wij geloven, dat Minister Stikker dit bedoelde toen hij opmerkte, dat een Mi nister van buitenlandse zaken eigenlijk alleen naar zijn buitenlands beleid moet worden beoordeeld. Met alle ver schuldigde eerbied tegenover ons par lement mag toch wel gezegd, dat een debat over internationale politiek mis schien principieel nuttig is, maar prac- tisch weinig zin heeft. Nederland be tekent maar een steentje in het ge bouw van de internationale politiek en het hangt bijna uitsluitend van de ..Per soonlijke" verdiensten van een minis ter van buitenlandse zaken af of deze in het internationale concert eerste of tweede viool speelt. Het probleem van de positie van deze minister is inderdaad onoplosbaar, zo lang wij vasthouden aan de oude be grippen van nationale souvereiniteit Onder die verhoudingen kan deze be windsman niet arbeiden. En niet alleen uit hoofde van tijdsgebrek. Er ontstaat zonder twijfel een ernsti ge botsing tussen de binnenlandse en buitenlandse taak van een minister van buitenlandse zaken. Wie in politicus modern heeft leren denken heeft nie VOOR HET BEHOUD VAN VREDE EN VEILIGHEID ■pERWIJL de subcommissie voor de ontwapening zich heeft gezet aan de punts gewijze bestudering van het Westelijke plan voor vermindering der bewa pening en de Russische amendementen erop, is de politieke commissie begon nen met bespreking van de kwestie, of de maatregelen tder V.N. tegen een aanval kunnen worden verbonden met de bestaande organisaties, zoals het Noordatlantische Pact. In dit verband hebben elf landen een resolutie inge diend, waarin een complex van maatregelen wordt voorgesteld ter bevordering van collectieve veiligheid. £)E RESOLUTIE, ingediend door Australië, Belgie, Engeland, Brazi lië, Canada, Frankrijk, de Philippij- nen, Turkije de VS, Venezuela en Joegoslavië, stelt zeer nadrukkelijk vast, dat de Verenigde Naties over de middelen moeten beschikken, om de internationale vrede en veiligheid te handhaven. Daarom moeten de leden- staten: 1. strijdkachten voor de VN aanwijzen, 2. de nationale wetten zo danig herzien, dat onmiddellijk hulp aan de VN kan worden geboden, 3. de nationale hulpbronnen inventariseren, om na te gaan in hoeverre hulo moge lijk zal zijn, 4. het potentieel der regio nale veiligheidsorganisaties ter be schikking van de VN stellen. Zo spoe dig mogelijk moet een groep militaire deskundigen worden samengesteld, welke de leden-staten helpt bij het organiseren en opieiden van strijd krachten voor de VN. Een ander gebied bestrijkt een spe ciale commissie in haar rapport over deze zaak. Zij stelt voor. ingeval van een aanval over te gaan tot een uitge breid geheel van economische finan ciële- maatregelen, zoals blokkade van de aar.voerwegen der aanvallers, ver bod van handel in en levering van wapenen en ander voor de oorlog be langrijk materiaal en het verbreken van diplomatieke betrekkingen. Een ui-'o—ende militaire autoriteit zou met de nodige volmachten voor geval van ncoa. moeten worden bekleed. Gisteren arriveerde de Duifse bondskanselier dr. Adenauer in Engeland. Bij zijn aankomst werd hij begroet door minister Eden. Voor besprekingen met Britse regering De Westduitse bondskanselier Ade nauer is gistermiddag te Londen aan gekomen. Hij zal besprekingen met de Britse regering voeren. Op het vlieg veld Northolt werd hij met groot ce- alleen vrede mèt, maar is zelfs ver heugd over deze botsing. Het moet on herroepelijk zó worden, dat deze Minis ter de eerste „supra-nationale" figuur wordt. Uiteraard met bepaalde bindin gen aan het parlement, waaruit hij is voortgekomen, en met vaste verant woordelijkheden. Daarover willen wij het in een volgend artikel hebben, als mede over de vraag of de toekomstige positie van andere Ministers (defensie, economie, financiën) zich niet in de zelfde zin zal wijzigen. remonieel ontvangen. Nadien sprak hfj met Churchili en met Eden. De eigenlijke conferenties beginnen vandaag met een gesprek met premier Churchili. Ook zal Adenauer door de koning worden ontvangen. Het is net eerste bezoek van een Duitse kanselier aan Londen sinds twintig jaar. Verwacht wordt, dat Adenauer nog vóór Kerstmis naar Parijs zal gaan, om deel te nemen aan een conferentie van ministers van buitenlandse zaken over het plan-Pleven. Deze besprekingen na deren thans het eindstadium. DE VACATURE-TUIN 1N DE TWEEDE KAMER De heer G. P. Warburg te Groningen, die benoemd verklaard was tot lid van de Tweede Kamer in de vacature J. Tuin (PvdAl heeft zijn benoeming niet aanvaard. Thans is benoemd ver klaard de heer N. Bolkestein te Mid delburg. Onze grondstoffen Voor opsporing van zwavelzure kalk De minister van Economische Za ken acht het uit een oogpunt van ver sterking onzer grondstoffenbasis no dig, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de aanwezigheid van grondstof fen, waaruit zwavelzuur kan worden bereid. Dit wordt tot dusverre van in gevoerde materialen vervaardigd. In de Nederlandse bodem komt echter anhydride, zwavelzure kalk voor, waaruit zwavelzuur en cement kunnen Worden gewonnen. Voor en aleer men echter tot win ning van deze stof kan overgaan, moe: eerst worden- nagegaan, of ze in vol doende hoeveelheden voorkomt en of ze hier te lande kan worden verwerkt. Met het oog hierop vraagt de minis ter aan de Staten-Generaal een cre- deti van vjjf ton. Enige banken en in dustrieën hebben eenzelfde bedrag toe gezegd. Op 1 Januari 1952 zullen de Neder landse erevelden in Indonesië door de Nederlandse oorlogsgravenstichting in eeuwigdurend gebruik worden ontvan gen. De generaals Alons en Hengel, die zes weken geleden naar Indonesië zijn vertrokken voor de reorganisatie van de voormalige KNIL-gravendienst, deelden mede, dat een directoraat in Nederland met de leiding van het werk zal worden belast. Militair benzinetransport overvallen Havenstaking duurtvoort Maandagmiddag zijn Egyptische po litie en Britse militairen in de zone van het Suezkanaal slaags geraakt. Hierbij .djn vele slachtoffers gevallen. De op gaven omtrent de aantallen doden en gewonden lopen uiteen. Het gevecht ontstond, toen Britse militairen, bezig met de verplaatsing van een voorraad benzine, door Egyptenaren werden over vallen. De Britse lezing van het geval is, dat Britse militairen Maandagmiddag een militaire opslagplaats van benzine, ge legen in de buitenwijken van Suez, overbrachten naar het garnizoen van de stad. Tijdens deze werkzaamheden openden de Egyptenaren het vuur. De Britten schoten pas terug, toen hun aanvallers steun van de politie kregen. Daarop is eën compagnie Britse mili tairen te hulp gekomen. Volgens Britse opgaven werden vier Egyptenaren ge dood en vijf en twintig gevangen ge nomen. Van Egyptische zijde wordt be- Vrees voor spionnage Op de Grote Markt te 's-Gra- venhage zag iemand, dat een jonge man een blanco enveloppe in de richting van een motor rijder wierp. Vermoedende dat het hier een geval van spionnage betrof, greep hij de jonge man m de kraag en leverde hem aan de politie over. In de enveloppe bevond zich een briefje met morsetekens. Later meldde zich de bewuste motorrijder bij de politie. Het geval bleek echter van onschuldige aard. De jonge man en de motorrijder bleken tot de padvinderij te behoren en naman deel aan een speurtocht. De Daily Telegraph" me'dt: JJE diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt: „Maarschalk Stalin, die de winter in de Kaukasus doorbrengt, heeft vier vooraanstaande leden van het Politbureau, namelijk de voormalige minister van buitenlandse zaken Molotof, die thans belast is met het vervullen van speciale opdrachten, het hoofd der geheime staatspolitie, maarschalk Beria, vice-premier Malenkof en de chef-operaties der Russische strijdkrachten „aan het Atlantische front", maar schalk Boelganin, derwaarts ontboden. Ook de minister van oorlog, maarschalk Wassilefsky, zal aan de besprekingen deelnemen. Zijn aanwezigheid is veel betekenend, daar hij geen lid is van het Politbureau. QE bijeenkomst van de invloedrijkste mannen der Sowjetunie te Sotsji, waar premier Stalin thans verblijf houdt, moet gewijd zijn aan een of an dere zeer gewichtige aangelegenheid, mogelijk de toestand in Korea of de situatie in het Midden-Oosten. Derge lijke bijeenkomsten worden, wanneer ■Stalin in de Kaukasus verblijft, slechts zelden gehouden", aldus de diplomatie ke medewerker van de „Daily Tele graph". In Denver is een Superfort neergeko men op een nieuwe woonwijk. Negen van de veertien bemanningsleden kwa men om het leven. Het vliegtuig was kort tevoren opgestegen van het vlieg veld Lowry. dat hoofdzakelijk gebruikt wordt voor technische vliegopleiding. Het weer was helder. Volgens getuigen weigerden de motoren. Een aantal hui zen vloog in brand, door uit het vlieg tuig schietende steekvlammen. ALS HET EVEN wil, dan krijgen we straks hefschroefvliegtuigen, die honderden mensen kunnen vervoeren. Maar dat wordt dan na de volgende oorlog, want de proeven, die men neemt met hefschroevers voor zware vrachten, betreffen allereerst het ver voer door de lucht van tanks en ander lekkers Een Britse firma houdt er zich ijverig mee bezig. Het dreigen vlieg tuigen te worden, die een bataljon sol daten kunnen vervoeren. Ze worden uitgerust met (lam)straalmotoren. De drukkers in Marseille, die reeds een maand in staking waren, hebben het werk weer opgevat. De heren werden er bedrukt van en bovendien i6 het tegen de feestdagen altijd zo druk in het drukkersbedrijf. Inmiddels zijn ze er niet in geslaagd de geëiste loonsver hogingen er door te drukken. O Kukt u alsjeblieft niet gek op. als u „Volk en Vaderland" weer eens ,n He bus krijgt. Tn Italië is tenminste fas cistische partijblad .11 Popclo d'Itah a" weer verschenen. Het blad ziet er net eendei uit als voor de oor'.og, al leen staat er in de kop het woord VLIEG STUNT d LA HONGAAR: Als je kaarten bij je hebt, ben je van de kaart! „Neo". O Het zal u zeker genoegen doen te horen, dat het atoomdeeltje „Neutrale meson", een levensduur van een milliardste seconde heeft. Vol gens een officiële volkstelling heeft Italië thans 47.020.000 inwoners O Tn de Oslofjord is het Zweedse schip „Bo- hus", dat 224 ton meet, vergaan. Twee personen zijn verdronken en één der opvarenden wordt vermist. De drie an dere leden van de bemanning konden worden gered. O In Beieren zijn mo menteel 69 communistische organisaties actief. Het tneest vreest men echter de neo-Nazistische „Socialistische Ri.jks- oartij", die steeds meer van zich doet horen. Het Amerikaanse leger heef! vijfduizend dekens naar Noord-Italie gezonden. De Bondsregering te Bonn heeft officieel de zandplaat ..Knechtssand" die ten Noorden van de Noordduitse kust ligt, aan de gealli eerden aangeboden voor oefeningen met bommenwerpers. Zoals bekend protesteerden de bewoners van Helgo- land, dat eerst voor de oefeningen werd gebruikt, ten hevigste hiertegen. De geruchten, dat de Vietnamese communistenleider Ho Tsji Minh zou zijn vervangen door zijn plaatsver vanger blijven aanhouden. Zij worden thans versterkt door een verklaring van een naar het Franse leger in In- do-China overgelopen lid van de volks vertegenwoordiging der Viet-Minh. Deze vertelde nl. te hebben vernomen, dat Ho Tsji Minh is vervangen door Troeong Tsjinh, omdat hij communist, maar bovenal nationalist was. Boeken en meube'en van Wi'lem Kloos op zolder Een aanta! hoeken en meubelen, dat behoord heeft aan Willem Kloos en oat d«or de onlangs overleden wedu we van de dichter aan Den Haag is nagelaten, zal voorlopig op de zolder van het Haagse gemeente-archief wor den opgeborgen. Dit is een noodoplos sing, spoedig zal de „Willem Kloos- kamer" er zijn en zullen de voorwer pen, die aan de grote tachtiger herin neren een waardiger plaats krijgen zo heeft de Haagse burgemeester giste ren op desbetreffende vragen in de gemeenteraad medegedeeld. De Stille Omgang te Amsterdam is voor hét jaar 1952 vastgesteld op de volgende data: de eerste Zondag op 16 Maart, de tweede op 23 Maart en de derde op 30 Maart. De algemene ver gadering van de Stille Omgang zal waarschijnlijk worden gehouden op 20 Januari in Krasnapolsky. Het Rode Kruis-korps heeft op 1 October het 10.000ste lid ingeschreven Dit betekent, dat hef korps in een jaar met 2.000 leden is toegenomen. Daar van zijn er 5300 mannen en 4700 vrou wen. In totaal verlenen 274 artsen vrij willig hun medewerking aan net Ro de Kruis korps. weerd, dat veertien Egyptenaren gedood en 68 gewond zijn. Verder zijn er nog enkele schietpartijen van kleiner for maat gemeld. De havenarbeiders van Suez, die eerst het werk hadden zullen hervatten, blij ven nu doorstaken, totdat de laatste B-itse militair uit Egypte is vertrokken. Hef vermiste vliegtuig De Hongaarse regering heeft offi cieel geprotesteerd tegen de „grens- schending" door het Amerikaanse vliegtuig, dat omstreeks 19 November boven Hongaars pjrondgebi »1 ver dwaalde en door Russische jagers tot landen werd gedwongen. De V.S. zul len stappen nemen om de gevangen genomen bemanning van het toestel vrij te krijgen. Ook wil men terug gave van de machine zelf. Op de Hon gaarse beschuldiging, dat het vliegtuig Joegoslavische spionnen boven Hon- baars gebied zou uitwerpen, hetgeen zou zijn geconstateerd uit het feit, dat de machine een omvangrijke nooduit rusting aan boord had, alsmede een aantal kaarten, o.a. van Hongarije, is geantwoord, dat alle Amerikaanse toestellen van dit type een dergelijke uitrusting meevoeren. Conflict in West-Duitsland De Westduitse federatie van vakver enigingen heeft besloten, de samen werking met de regering te verbreken. Zij keurt de. economische politiek van het kabinet-Adenauer af. Het is de vakbeweging niet mogelijk gebleken grotere medezeggenschap te verwerven. Voor de chemische indir$;-ie is het principe zelfs niet aanvaard. Dit be sluit verandert overigens niets aan de vertegenwoordiging van de vakbewe ging in het internationale gezagsor gaan voor het Ruhrgebied en in de Westduitse raad voor de kolenmijnen. Volgens de eerste berichten hebben de overstromingen in Noord-Italie aan 203 personen het leven gekost. Hierbij zijn meegerekend de een-en-tachtig mensen, die omkwamen, toen een vrachtauto bij het doorbreken van een dijk door het water werd meege sleurd. De cadavers van het omgekomen vee worden met vlammenwerpers ver nietigd, om ziekten te voorkomen. Mr. Moh. Nafsir De Indonesische oud-premier mr Moh Natsir, voorzitter van de partij raad der Masjumi, heeft medegedeeld, dat de Masjumi nimmer zal goedkeu ren, dat een eventueel vastlopen van de besprekingen over Irian aanleiding zou zijn tot een abrupt verlf ten van de reeds ingeslagen weg ten aanzien van de opheffing der Unie en het overgaan tot een spectaculaire unilaterale ver breking. Zulk een methode zou een po litiek zijn, „waar ik eenvoudig niet bij kan" en zou zeer aanzienlijk afwijken van de elementaire normen van diplo matiek verkeer. De Amerikaanse delegatie bij de VN heeft een voorstel ingediend, om een vreemdelingenlegioen voor de Ver enigde Naties op te richten. Het plan is reeds terloops besproken, maar zal waarschijnlijk in de loop van het vol gende jaar opnieuw aan de orde wor den gesteld. De KLM opent hedenavond haar nieuwe luchtlijn op Tokio. De Constel- lation Delft maakt de eerste vlucht met een aantal journalisten. W.eeA&&ucfit Verwachting tot hedenavond. In de ochtend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen nog enige regen. Later enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. Hogere temperaturen dan gisteren. WOENSDAG: Zon op 8.30, onder 16.31. Maan op 13.11, onder 0.00.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1