AjiHkwi QaMo-fr ook uw advocaat De boerenstand en de oude dag Tweede Kamer wierp zich op de begroting van economische zaken HANDLICHTING. Ook de boer heeft Belangrijke zaak toege licht in Anna Paulowna recht op pensioen De gemeente-begroting wordt Dinsdag behandeld Julianadorp Sport voor Julianadorp SportlustDOKEV wordt Zondag gehouden Urk Vijf mannen in een vief bij stormweer PREDIKBEURTEN De Schager markt MARKT BARNEVELD BESOMMINGEN IJMUIDEN 50 WOLLEN DAMESPULLOVERS 14 Want de naam OUD waarborgt zuiverheid en kwaliteit Verscheidene pleidooien voor de middenstand DE Tweede Kamer heeft gisteravond een aanvang gemaakt met de alge mene beraadslaging over de begroting van het departement van Economische Zaken, Als eerste spreker vroeg de heer Schmal (CHU) aandacht voor het ca- deauxstelsel. Naar zijn oordeel moest men van een wettelijke regeling niet verwachten, dat er een ideale toestand uit zou ontstaan, ook al was de regeling nog zo goed. Honderden Sunderkiazen op Texel Jaarlijks feest blij gevierd 2,5 millioen uit het vreemdelingenverkeer ...en 'n doos <^Turm<\e> CORKT Eerste schaatswedstrijd in het verschiet? Kans op behoud van Uitgeesterklok 80.000 voor H.O.V. Afnemende vorsf en meer wind VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 Ook voor de boerenstand wordt de oudcdag-voorziening een nijpend pro bleem. Het ideaal van de boer van vroeger, zijn spaarduiten te beleggen in land om van de pacht te kunnen rentenieren, is niet meer te verwezen lijken. De landhonger en de pachtprij zen, die geen bestaan opleveren, ma ken dit onmogelijk. Worden de pachtprijzen opgevoerd, zodat de eigenaar van het land er wel van kan leven, dan kan de pachter, als de prijzen van de producten niet even eens omhoog gaan, niet aan een ver zorgde oude dag denken en daar we moeten exporteren hebben we de prij zen niet zelf in de macht en kunnen deze maar niet willekeurig verhogen. Zo zit men ook hier in een cirkeltje, waar niet uit is te komen. De adjunct-secretaris van het hoofd bestuur van de Holl. Mij. van Land bouw, de heer A. Olivier, die op een ledenvergadering van de afdeling An na Paulowna over bovengenoemd pro bleem sprak, is ook secretaris van de, door het hoofdbestuur ingestelde stu die-commissie, welke zich met dezelfde zaak bezig houdt en heeft deze dus van vele kanten bekeken. Zijn conclu sie was, dat ook voor de boer pen sionnering nodig was. Gehoopt wordt, dat de nieuwe wet (volgend op de „noodwet-Drees") een bodempensioen voor iedereen zal geven en spr. zelf zou dit graag afhankelijk willen zien van de tijdsomstandigheden. Maar daarnaast moet de mogelijkheid be staan tot verhoging van dit pensioen door een vrije verzekering, want spr. geloofde niet, dat de gelden, nodig voor een flink bodempensioen, zijn op te brengen. Het zal wel betrekkelijk laag moeten zijn. Voor premiebetaling voel de de heer Olivier niet veel. Die vraagt weer veel administratiekosten. Eenvoudiger lijkt hem een extra be drag op het belastingbiljet. Daarmee zouden ook zij vrede kunnen hebben, die tegen een uitkering van de staat zijn als zij menen daarvoor moreel geen recht te kunnen doen gelden. Rekening houdend met deze groep en mogelijke andere tegenstanders ge looft spr. niet, dat de eis van de Bond van Staatspensionnering premievrij staatsnensioen, zonder meer, kans maakt verwezenlijkt te worden, hoe- veel aanlokkelijks de eenvoud daar van ook heeft (geen administratie) Pas op de fiscus. Hoe moet men zich nu een extra uitkering, pensioen of lijfrente boven het bodempensioen verzekeren. Daar is geen algemeen geldend voorschrift voor te geven. Er zijn vele vormen van ver zekering mogelijk. Ongehuwden mogen tot f 600, gehuwden tot f 1200 en gehuw den met kinderen zelfs nog meer voor premiebetaling op hun inkomen-opgave voor de belasting in mindering brengen. Spr. ried echter aan geval voor geval door een ter zake kundige goed te laten onderzoeken, want wat een belasting voordeeltje lijkt, kan soms later blijken dat niet te zijn. Een geschikte vorm van verzekering leek spreker ook het afsluiten van een risico-verzekering voor de inventaris en als deze laatste eigendom is geworden, de verzekering dan om te zetten in een voor de oudedagvoorziening. Bij dit alles rijst de vraag, of men moet trachten die verzekeringsgelden (de te betalen premies) op de een of andere manier in de agrarische sector te behouden. Spr. persoonlijk is voor uitwisseling met anderen, want de landbouwsector heeft ook gelden nodig, die binnen die sector alleen niet zijn op te brengen. De coöperatieve idee be hoeft men daarbij niet los te laten. De heer Olivier eindigde met de wens, dat men het probleem van de oudedag voorziening gezamenlijk als bedrijfs- genoten zou aanvatten. Hij hoopte dat het hoofdbestuur een weg tot oplossing zal vinden en weldra richtlijnen en ad- vier zal kunnen geven, waarmee dan weer bewezen zou zijn, dat de Maat schappij dé strijdorganisatie voor de boer is. De heer Jac. Lindenbergh, die aan het begin van de vergadering bij acclamatie tot afdelingsvoorzitter was herbe noemd, dankte de heer Olivier, nadat deze ook nog verschillende vragen had beantwoord, voor zijn interessante be schouwingen. Dinsdagmiddag om drie uur zal An na Paulowna's raad bijeenkomen ter behandeling van de begrotingen voor het jaar 1952 de hoofdschotel van de agenda. Medegedeeld zal worden, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot verkoop van de schoolwoning aan de zich in Anna Paulowna vestigende tandarts, de heer C. van Harten. De Ned. Spoorwegen hebben vergunning verleend de berm van de tweede spoorput aan de zijde van het station te beplanten. Als er geen kink in de kabel komt, dan zal school III in de Oostpolder een schoolhoofd krijgen: op de voordracht staat de heer A. J. Zwaai, onderwijzer te Den Helder. De nicwe tandarts, de heer Van Harten, heeft verzocht bij de schoolwoning een strook grond ter breedte van tien me ter over de gehele diepte van het schoolplein te mogen kopen. B. en W. stellen voor tot verkoop te besluiten, voor een prijs van f 2.25 per vierkante meter. En ten slotte is er een voorstel aan het gemeentepersoneel een uitke ring ineens te verstrekken van netto vijf gulden als compensatie voor de gestegen kosten van levensonderhoud. De middenvoor van JVC: P. Hoorns man, is opgesteld op de middenvoor plaats van het selectie-elftal B. dat op Zondag 23 December te Nibbixwoud zal spelen tegen eén A-elftal. Op het JVC-terrein wordt Zondag alleen gespeeld JVC adsp.Helder b (10 uur). Het eerste elftal gaat naar Oosterend: de JVC-jun. spelen uit tegen Watervogels a. Voor JHC 2 staat de uitwedstrijd tegen DES 1 op het programma. De da mes vertrekken per auto om elf uur. JHC 1 speelt om twee uur thuis tegen OSS 1 uit Zandvoort. In Julianadorp wordt Zondag een gymnastiekwedstrijd gehouden tussen Sportlust en DOKEV uit Anna Paulow na. Van beide verenigingen komen twintig meisjes van twaalf tot zestien iaar uit. De ploegen hebben tien meis jes in de eerste graad en tien meisjes in de tweede graad. De oefeningen zijn de vaardigheidseiscn 1951 van het K. NHot programma bestaat uit de vol gende nummers: paard, ringenzwaaien brug paardspringen en vrije oefenin gen Het ringenzwaaien en het werken aan'de brug gebeurt in het gymnastiek lokaal. De overige oefen.ngen word-i in café Van Ammers gedaan. De heren Reindersman en Wolthuis hebben voor de winnende ploeg een fraaie meda.lL beschikbaar gesteld. De wedstrijden be ginnen om twee uur; de toegang is gratis. Tijdens de jongste stormachtige da gen moest een betonningsvaartuig werk zaamheden verrichten bij de Lemster dijk, nabij de Rotterdammerhoek. Met een roeivlet gingen vijf mannen naar de bedoelde plaats. Door de hoge zee echter maakte de vlet veel water, zo veel zelfs dat de mannen ter ternau wernood door het water de dijk konden bereiken. Er was geen sprake van dat zij het betonningsvaartuig weer konden bereiken met de vlet. zodat besloten werd naar Urk te lopen. Drijfnat kwa men ze na een wandeling van ongeveer 3 uur op Urk aan. Door de sleepboot „Albert II" van de firma Hoekman, schipper E. Zoer, zijn de mannen naar het betonningsvaartuig teruggebracht. VOOR ZONDAG 16 DECEMBER URK: Ger. kerk Noord. 10 uur ds. Lemmers van Heinkenszand, 5 uu cand. Klapwijk van Den Haag; Ger. kerk Zuid: 10 uur cand. Klapwijk, 5 uur ds. Lammers. Ger. kerk (onderh. art. 31 k.o.), 10 en 5 uur ds. de Boer. Chr. ger. kerk. 10 en 5 uur ds. den Hartog. Ned. herv. kerk. 10 en 5 uur ds. Lasschuit. Ger. Bond in gebouw Irene: 10 en 5 uur de heer A. P. de Jong van Rotterdam. Op Donderdag 13 December werden te Schagen aangevoerd: 4 paarden 450 —750; 7 geldekoeien 550675; 95 vette koeien 6001225; 9 tijdkoeien 625700; 9 vaarzen 400600 7 pinken 375500; 5 graskalveren 200275; 40 nuchtere kal veren 4075; 45 vette schapen 115145; 85 overhouders 85120; 78 biggen 38 53; 46 konijnen 2.5010; 8 kippen 24. O verzicht: De aanvoer van vette koeien was heel goed, de handel vlug en duur. Voor de beste kwaliteit werd 2.60 tot 3.00 per kg slachtgewicht betaald; voor minder goede soorten va rieerden de prijzen van 2.10 tot 2.40. Er was ook aardig vraag naar tijdkoeien en de handel was goed, evenals in gelde koeien. De notering lag iets lager dan vorige week, maar toen was de kwali teit iets beter. De slagers pikken er soms ook wel koeien met melk uit. Handel in vaarzen goed en prijshou dend, in pinken goed. Notering van graskalveren hoger, met een vlugge handel. Nuchtere kalveren werden wel tien gulden per stuk duurder verkocht dan vorige week met een vlugge handel. Slachtpaarden minder in prijs, handel zeer kalm. In wolvee was de handel goed; notering lager dan de vo rige weken: vette schapen tot 145. overhouders tot 120.Handel in big gen redelijk met prijzen, die twee tot drie gulden hoger lagen. De handel in konijnen was vlug en duurder. Het is merkbaar, dat de Kerstdagen op komst zijn. Pluimveemarkt. Handel toonde wis selend beeld. De kippen gingen vlug, maar daarentegen was ook ditmaal de handel in N.-H. blauwe kuikens stug. Totale aanvoer ca. 26.000 stuks. Prijzen: oude kippen. Lichte f 2.50 f 2.60, zware f 2.65—f 2.70, N.H. blauwe kuikens f 2.30f 2.60, kalkoenen f 3.75 f 4.75, tamme konijnen f 2.f 2.40, alles per kg., overige per stuk: oude eenden f 1.75f 2.60, ganzen f 8. f 12.—, hazen f 4.f 8.—, wilde Ko nijnen f 3.f 3.50, patrijzen f 1.75 f 2.60, fazanten f 3.50—f 4 50, wilde duiven f 0.70f 0.85. Eierveiling Barneveld-Ede. Handel stug. Aanvoer ca. 480.000 stuks. Prijzen: kippeneieren f 19f 19.80, jonge- henneneieren f 15.50f 17.50, eenden eieren f 11.75—f 12.05, kalkoeneieren f 22.krielkipeieren f 10.alles per 100 stuks. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 13 Dec. 9000 kg rode kool 9—10,80; 17.000 kg gele kool 6,709; 40.000 kg groene kool 8,30—11.80; 50.000 kg witte kool 5—7,50; 8000 kg uien 26,70—29.10 en grove 25,60—27,60: 2S.000 kg andijvie 10.40—17,40; 1000 kg witlof I 32; 300 kg bloemkool BI 42. Doorgedraaid 5000 kg witte kool. W ARMENHUIZEN, 13 Dec. 55.600 kg rode kool S—12; 2900 kg gele kool 5,60—8,90; 38.000 kg wite kool: Succes 5 en Deense 5—5,50; 2800 kg uien: grove £6,80—27,10, gewone 26.90—28,10 en drie lingen 27,50; 10.300 kg andijvie 13,90— 18.90; 1000 kg peen: B 11.10 en C 12.50. De besommingen van Donderdag wa ren logger Sch. 140 f 7500, kotter RO 3 f 1270. Per 1 kg: gr. tong 3.65—3.05, grm. tong 2.60—2.35, kim. tong 2 65—2.30. kl. tong 1 1.88—1.77, kl. tong 2 1.30— 1.20. zalm 2.802.50. Per 50 kg: kim. schol 78, kl. 1 schol 57—55, kl. 2 schol 49—22, schar 44. Per 50 kg: wijting 2714. De totale aanvoer bedroeg 740 kisten. VISSERIJEERICHT URK, 13 Dec. 1951. Door 40 vaartuigen werd aangevoerd: 3964 pond snoekbaars 8588 een - 391 pond rode baars 8390 cent; 3424 pond blei 6 cent; 12 pond karper 39 cent; 1 pond snoek 60 cent. Alles per pond. Bij beschikking van de Kantonrechter te Den Hel der d.d. 12 December 1951, is aan MATHEUS MEDEMA, werkzaam in het bloembollenbedrijf, wo nende te Oosterend, gemeente Texel, Hoekstraat 4, beperkte handlichting verleend, waarbij hem als rechten van meerderjarigheid zijn toegekend het zich zelfstandig vestigen als bloembollenkweker, de aankoop van de voor de uitoefening van zijn vak benodigde teeltbewij- zen en in het algemeen om voor deze uitoefening alle mogelijke beheers- en beschikkingsdaden, waaronder het geven en nemen van kwijtingen, in alle gevallen waarin zulks vereist is te verrichten en al die hande lingen te doen, welke voor een goede uitoefening van het bedrijf noodzakelijk zijn. De Griffier bij het Kantongerecht te Den Helder, K. KIEVIT w. WIJ ONTVINGEN: EEN ZENDING in zwart, bordeaux, lila, grijs, groen 15.75 - 14.75 - aux, lil De speciaalzaak voor elegante damesconfectie. KEIZERSTRAAT 27. ABONNEERT U OP DIT BLAD OUDs advocaat WED. G. OUD PZN CO. N V. HAARLEM De heer Van den Heuvel (AR) ver klaarde in het algemeen te kunnen in stemmen met het economische beleid van de beide ministers. Ten aanzien van het Benelux-ideaal vroeg spreker of het wel juist was in zee te gaan met een incomplete unie met een duidelijk agra risch mankement. Hij was van oordeel, dat onze positie stérker zou zijn ge weest, indien Nederland niet was inge gaan op een gedeeltelijke unie. De door de minister van Financiën toegezegde concessie t.a.v. de invoer rechten van het krantenpapier noem de de heer Van den Heuvel zonder be tekenis. Z.i. was er alle aanleiding tot het treffen van maatregelen en hij vroeg de beide ministers deze zaak in de goede richting te sturen. De heer Koersen (KVP) was het eens met de investeringspolitiek der rege ring, doch achtte de vergroting van de export nog niet voldoende. Spreker Texel heeft weer op een waardige wijze het feest van Ouwe Sunderklaas gevierd. In Den Burg en ook in alle buitendorpen laaide de feestvreugde hoog op. Honderden Sunderkiazen be gaven zich op de straten en speelden daar hun spel. In Den Burg en natuurlijk ook in de andere doipen konden we werkelijk zeer fraaie werkstukken bewonderen. Symbolische en vooral actuele voorstel lingen werden naar voren gebracht. De belangstelling van het niet gemasker de publiek was groot. Soms ontstond bij een bepaalde voorstelling een vol ledige opstopping. De jury had ook nu weer een moeilijke taak. De eerste prijs van de paren werd toegekend aan de „Fakir" en de tweede aan de „Rode Spruiten". De wisselbeker, die deze keer definitief mocht worden behou den ging naar de buurtvereniging Waalderstraat. Deze had een orkestje in een enorme papieren toeter, die op een wagen werd meegevoerd, opgesteld. Het orkestje speelde voortdurend het bekende wijsje. De tweede prijs in de groepen ging naar de modeshow van „Sokvies", 't Was zeer origineel. De eerste prijs van de enkelingen was voor de heer W. van Heerwaarden met zijn struisvogel. Hij had een stuk, dat be trekking had op de burgerzinlening en op zijn vogel de volgende regels aange bracht: Doe niet aan struisvogelpolitiek maar steun de burgerzinlening. Een volksgevaar in omvang groot, Bedreigt uw land, „de woningnood", Steek niet als ik uw kop in 't zand, Doch doe iets voor uw volk en land. De nood is hoog help mee en stort Uw gelden voor het groot tekort Aan woningen in deze gouwen, Opdat men huizen kan gaan bouwen. Struisvogelpolitiek is laf, Er is gevaar, dus wend het af. Toon nu uw ware burgerzin, En teken op de lening in. De burgerzin stond meerdere malen in het teken van de belangstelling. Het aantal sunderkiazen was naar onze me ning iets minder dan het vorige jaar. Het publiek was echter nu in groten getale opgekomen. Het geheel werd op gevrolijkt door het straatorgel van de Texelse feestvereniging, een pas aange kocht orgel van zeer grote afmetingen, een prachtig geluid producerend. Een mooie aanwinst voor de vereniging. De VVV „Texel" heeft haar jaarver gadering weer gehouden. Ongeveer honderd leden woonden de vergade ring bij. De begroting voor 1952 werd door de vergadering ongewijzigd vast gesteld, evenals de rekening over 1951. De heren W. H. Lap te Den Burg en R. J. Daalder te De Koog werden bei den tot ereleden van de vereniging be noemd. De eerste is jaren voorzitter geweest en de heer Daalder jaren ach tereen lid van het hoofdbestuur. Tij dens de vergadering werd van de grote verdiensten van beiden gewag gemaakt. Het Texels museum heeft dringend behoefte aan geldmiddelen. De begro ting voor het jaar 1952 kan niet zonder meer sluitend worden gemaakt. Beslo ten werd van alle leden van de VW, die een zaak drijven, een contributie te vragen van 1, welke bijdrage zal worden bestemd voor de instandhou ding van het museum. De vergadering had een zeer aangenaam verloop. Uit het jaarverslag bleek, dat Texel ook nu weer een goed jaar achter de rug heeft. Een ruwe schatting geeft aan, dat ongeveer 25 procent van de Texel se bevolking het bestaan geheel of ge deeltelijk vindt in het vreemdelingen verkeer. Het aantal touristen dat in 1951 een bezoek heeft gebracht aan Texel, is berekend op 78.268, hetgeen een vermeerdering ten opzichte van 1950 betekent van 3583 Naar verwach ting hebben de vreemdelingen een be drag van ruim 2.5 millioen op Texel gebracht. De vereniging heeft een grote activiteit aan de dag gelegd. Spoedig wordt weer gestart met de propagan- da-actie voor het komende seizoen. De financiële toestand van de vereni ging is gezond. Een klein bedrag werd als winst geboekt. Vooral het kampe ren op Texel baart grote zorgen. Het is noodzakelijk dat hier op doeltreffen de wijze iets wordt gedaan, zowel in het belang van de kampeerders als van de exploitanten. NEDERLAAG IN DAMWEDSTRIJD De damclub „Texel" heeft in Den Helder een 614 nederlaag geleden !n de competitiewedstrijd tegen G.S.Z. uit Bovenkarspel. De gedetailleerde uit slag is: C. Dijker (Texel)J. de Boer Czn. (GSZ) 1—1; J. Ros—J. Oud 1—1; C. v. HeerwaardenN. Jong 0—2; S. Bakker—C. v. Kleef 0—2; G. Dros—J. de Boer Jzn. 02; P. KooiP. Baas 1—1: E. v. d. Werf—Jb. Groot 1—1; C. BurgerN. de Boer 02; A. v. d. Hikke J. Jong 11; H. GomesH. v. Leijen 1—1. Uitslag 6—14. BENOEMD TOT HEEMRAAD Bij Koninklijk besluit is de heer C. Zijm Szn. ingaande 5 December be noemd tot heemraad van het water schap „De dertig gemeenschappelijke polders". BOUWVERGUNNING Vergunning tot de bouw van een woonhuis aan de Wilhelminalaan te Den Burg werd verleend aan de heer Bakker. EIERVEILING In de week van 3 tot en met 8 De cember werden aan de eierveiling te Den Burg 64.979 eieren aangevoerd. De gemiddelde kiloprijs was 2,92. pleitte voor het gebruik van Nederlands fabrikaat en het plaatsen van orders in het binnenland. Ten slotte verzocht hij slechts in het uiterste geval over te gaan tot het doen verrichten van Zon- dagsarbeid. De heer Verkerk (AR) zou gaarne de middenstandsbank op hetzelfde niveau zien als de boerenleenbanken. De heer Schilthuis (PvdA) betoogde, dat verbetering van de bestaanszeker heid van de middenstand van het groot ste belang was. De verkoop van brief kaarten „voor het kind" moet z.i. niet worden toegestaan, aangezien hierdoor deloyale concurrentie wordt gedaan aan de winkeliers. De heer Suurhoff (PvdA) steunde in het bijzonder het streven der regering om de productiviteit te verhogen. Hij was van oordeel, dat plannen op dit ge bied gepaard moeten gaan met plannen om de werknemer een deel van de op brengst te geven. De heer Cornelissen (VVD) deelde het standpunt der regering, dat voort gezette toepassing van wettelijke vesti gingsregeling zal meewerken tot het ge- zondmaken van het middenstandsbe- drijf. Ten slotte bepleitte hij soepeler voorwaarden voor het verlenen van middenstandscredieten. Tegen midder nacht werd de vergadering geschorst tot hedenmiddag 1 uur. (Advertentie, Ing. Med.) Nauwelijks heeft het kwik twee nachten onder nul gestaan, of de eer ste nationale hardrijwedstrijden op de schaats zijn reeds aangevraagd bij de Koninklijke Nederlandse Schaatsrij- dersbond. Vanmorgen hebben bestuurs leden van de IJsclub Diemen reeds over het ijs van hun baan gelopen Hoewel de vorst volgens de weerbe richten van zeer korte duur zal zijn. hebben zij het zekere voor het on zekere genomen: ijs en weder dienen de zullen aldus Zaterdagmorgen om 10 uur de eerste nationale hardrijwed strijden op deze ijsbaan worden ge houden over 500, 1500 en 3000 meter. Inzamelingscomiié gevormd De kerkeraad van de Ned. Hervorm de Gemeente heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering besloten nog geen beslissing te nemen over het be kende Amerikaanse voorstel tot ver koop van de door de gebroeders Hemony in 1650 gegoten kerkklok. De kerkeraad besloot tot de vorming van een plaatselijk comité tot het bij een brengen van gelden voor de op richting van het jeugdhuis. Komt het daarvoor benodigde bedrag van f 12.000 bijeen, dan zou de verkoop van de klok niet nodig zijn en deze voor Uitgeest en voor ons land zijn be houden. Men koestert goede vrwachtingen van deze geldinzameling, aangezien verschillende suggesties in dat opzicht uit geheel ons land de kerkeraad heb ben bereikt Steeds meer blijkt, dat het behoud van de Uitgeester klok dient te voorden gezien als een nationale zaak. Ds. Mr. G. D. Boerlage, Ned. Herv. predikant te Uitgeest, heeft zijn post rekening no. 109464 open gesteld voor het doen van giften voor het beoogde doel. In zijn vergadering van gisteravond besloot de Haarlemse gemeenteraad op voorstel van B. en W. aan de Haarlem se Orkestvereniging een subsidie van f 80.000 voor het seizoen 1951'52 te verlenen. Tijdens het debat deelde de wethouder van kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk mede, dat de tot stand- koming van een Noordhollands streek- orkest vertraagd is door een ziekte van één der commissieleden, dorh dat een plan, strekkende tot samenstelling van zulk een orkest, spoedig kan wor den tegemoet gezien. Ook in Noord-Holland kwam de laat ste nachten de eerste vorst van bete kenis voor. Gisternacht meldde Den Helder een vorst van vier, Schiphol zelfs een vorst van zes graden Celsius. Ook in de afgelopen nacht vroor het in Den Helder vier graden. Dit zal echter al weer de laatste stuiptrekking van Koning Winter zijn. Over IJsland en Schotland is een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen, die volgens het KNMI zich naar midden-Zuid-Slavie gaat bewegen. Deze zal tegen de avond de wind al weer tot krachtig doen toe nemen, waarbij dan zachtere lucht wordt aangevoerd. Het liet zich heden morgen dan ook aanzien, dat de depres sies van de Oceaan weer de overhand zullen krijgen. Reeds vandaag zal de bewolking aanmerkelijk toenemen en hier in het Westen wordt in de komen de nacht dan ook al geen nachtvorst meer verwacht. Gistermorgen werd de laagste temperatuur tot op heden waar genomen, n.1. min acht graden op Soes- terberg. Een klein voorproefje van de winter hebben wij gehad. Koning Win ter trekt zich weer terug en nu richten wij weer onze blik naar het Westen, in afwachting van wat de aanvallende depressies ons de komende dagen zul len brengen. OPPERDOES. Ronde biet I 13.80 14.40, II 12.4013, mod.io 11—12.40; Groenekool 10.4011.20; gele kool 6; rode kool 8.20; uien gew. 23—23.50, grof 23-24, driel. 14.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3