Rijk geeft volgend jaar 34 millioen voor de Volksgezondheid uit filYCA Noordhollandse Consumptie Men vereniging koninklijk goedgekeurd Kabouter Franse Assemblée aanvaardt het plan Schuman Tweede Kamer verwierpallemoties Kans op accoord te Panmoendjon Het tekort van de ziekenfondsen Minister Joekes noemde cijfers OPERATIE „BRUINE RAT" BEGINT Jaarvergadering disputeerde over nieuwe reglementen SPORT-ALLERLEI Valse loien in omloop Bevrijdt U Communisien hadden geen succes Besirijdingsaciie met vergif in het gehele land GEEN COMPENSATIE Voor gepensionneerden en mobilisatie-slachtoffers Correspondent van Reuter moet Perzie verlaten Da mes! Vooral 11 u jan Musch jubileert in „De Spaanse Brabander" Luchtslag boven front Een jaar voor diefstal van landmijn WrimpSuw"""»' Zes mutaties in bestuur Geen schuimende melk meer De Ruyter won eerste en verloor tweede partij Keres blijft Russisch Schaakkampioen VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 (Van onze parlementaire redacteur) £JE Tweede Kamer heeft zich Donderdagmiddag bezig gehouden met de bespre king \an de afdeling Volksgezondheid van de begroting van Sociale Zaken. Daarbij voerden het woord de heren Zegering Hadders (VVD), Van Lienden (PvdA), Fokkema (AR), Mol (KVP), Krol (CHU), Zandt (SGP) en mevrouw Lips Odinot (CIN). Zij vroegen om een apart departement van Volksgezondheid; om aanleg van waterleiding in streken, waar de bevolking er nog van verstoken jg, om versnelling van de ziekenhuisbouw; om de instandhouding van een goede sr*>ooltandartsendienst; om uitbreiding van het aantal schoolartsendiensten, enz. Men maakte er bezwaar tegen, dat de aan de consultatiebureau* verbonden art sen ook poliklinisch werk mogen verrichten en vooral: men drong aan op steun aan de ziekenfondsen, die op het ogenblik voor grote moeilijkheden staan. JN vergelijking met andere landen is de gezondheidstoestand in ons land goed te noemen, zo betoogde de minis ter van Sociale Zaken. mr. .Toekes. De regering vertrouwt er op, dat dit zo zal blijven en dat zich zelfs een ver dere verbetering zal demonstreren. Mevrouw Lipr-Odinot wilde weten, waarop de regering dit vertrouwen ba seert. „Op de gunstige cijfers betreffen de de sterfte en de gemiddelde leeftijd in Nederland", antwoordde minister Joekes. „De gemiddelde leeftijd wordt nog steeds hoger". De bewindsman er kende, dat voor een aantal onderdelen van de gezondheidszorg nog wel wat meer uitgegeven zou kunnen worden. Toch zijn de bedragen, er aan besteed, zeer aanzienlijk. In 1940 gaf het Rijk voor de volksgezondheid uit 3.600.000, in 1946: 9.700.000, in 1949: 13.300 000 en in 1952 zal uitgegeven worden 33.700.000. De gemeenten en provincies gaven in 1950 voor gezondheidszorg 83.000.000 uit. Met inbegrip van de particuliere organisaties en de bedrijven was dit bedrag in 1950: 104.000.000. Men kan dus niet zeggen, aldus de minister, dat Nederland niet genoeg voor de bevor dering der volksgezondheid doet. De ziekenfondsen I^E tekorten bij de vrijwillige zieken fonds-verzekering besprekend, deel- mr. Joekes mee, dat ten einde deze tekorten te verminderen reeds bij de wet van 21 December 1950 een aantal groepen, waaronder de ouden van da gen en de sociale rentetrekkers, zijn overgeheveld van de'verplichte naar de vrijwillige verzekering. De regering heeft voorts goed gevon den, dat de bijdrage voor 1951 werd vastgesteld op 10.000 000. onder be ding, dat het ziekenfondswezen zelf maatregelen treft om de tekorten in de volgende jaren te verminderen en dat de bijdrage voor 1952 niet meer dan 8.000.000 zal bedragen. Over de wegwerking van het tekort bij de verplichte verzekering is aan de Sociaal Economische Raad advies ge vraagd. Deze heeft aanbevolen de pre mie voor 1952 te verhogen tot 3.8 pro cent van het inkomen. De schooltandartsendienst zal al dus de bewindsman enige beperking moeten ondergaan. De klachten betref fende de drinkwatervoorziening pareer de hij door er de aandacht op te vesti gen, dat 82 procent van de bevolking drinkwaterleiding heeft en dat er hard aan gewerkt wordt om die ook aan de overige 18 procent te bezorgen. De staatssecretaris van Sociale Za ken, dr. Muntendam, deelde mede, dat als we een volledig schoolartsennet over ons land zouden willen spreiden, nog dertig schoolartsendiensten inge steld zouden moeten worden. Hij was hiertoe niet bereid. Een drukker te Amsterdam is de eerste van mogelijk 10.000 slachtof fers, die de dupe dreigen te worden van een man, die ten eigen bate een Ictery organiseert onder het mom, dat de inkomsten uit deze loterij ten goede komen aan het misdeelde kind. Ruim drie weken geleden kreeg de drukker opdracht met spoed 10.000 loten te drukken voor de R.K. Lande lijke Organisatie „Het misdeelde kind" Prompt werd de order uitgevoerd, doch betaling bleef achterwege. De „secre taris" van de organisatie, die de op dracht had verstrekt, bleek op de op gegeven adressen niet te wonen. Ook de R.K. Landelijke Organisatie „Het misdeelde kind" bestaat niet, terwijl de op de adressen vermelde goedkeu ring van de minister van Justitie d.d. 21 Juni j.1. eveneens vals is. Overigens' zien de loten er zeer betrouwbaar uit. Zij zijn op geel papier gedrukt en ver melden de naam van een Amsterdams notaris, die evenwel van niets afweet. Het is te hopen, dat iedereen, die een dergelijk lot krijgt aangeboden, onmid dellijk de politie waarschuwt. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.08, f 7.94. IAdvertentie. Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) DE Tweede Kamer heeft Donderdag middag haar oordeel uitgesproken over een aantal bjj de behandeling van de begrotingen van Sociale Zaken en Volkshuisvesting en Wederopbouw in gediende moties. De voorstellers hebben er geen succes mee gehad. De vijf com munistische moties werden alle verwor pen en een motie van de heer Suurhoff van de P.v.d.A. werd ingetrokken. Vandaag begint het grote jaarlijkse offensief tegen de bruine rat. Over het gehele land zullen een week lang op alle plaatsen waar ratten plegen te ko men, gifpakketten worden neergelegd. De vorige jaren werd de bestrijding streeksgewijze ondernomen, waardoor het gevaar ontstond, dat de dieren zich van het ene gebied naar het ande re konden begeven. Dit jaar valt de slag in het gehele land in dezelfde tijd. De Plantenziektekundige Dienst te Wa- geningen verwacht hiervan betere re sultaten. De actie wordt in December ondernomen, omdat de rat dan de om geving van de mensen opzoekt. De medewerking van burgerij en ge meentebesturen is nog niet altijd even groot. Niet steeds ontvangt men opgave van het voorkomen van ratten, met steeds vragen gemeenten, waar ratten voorkomen, gifpakketten aan. Verleden jaar kwamen aanvragen uit 62 pet van de gemeenten. Dit jaar is het aantai aanvragen ongeveer gelijk gebleven. De meeste kwamen uit Noord- en Zuid- Holland, Zeeland en Utrecht. De pakketten bevatten brood, vlees of vis, waaraan vergif is toegevoegd. Er zijn duurzame en snel bederfelijke pakketten. Op de actie, die thans begon nen is, volgt in het begin van hei nieuwe jaar nog een nabestrijding. De socialistische motie verzocht aan de regering de verstrekking van een compensatie voor de overschijding van de 5% verbruiksbeperking aan de cuden van dagen en de sociale-rente- trekkers. Aangezien de regering ver klaard had, dat zij de motie toch niet zou uitvoeren, als zij aangenomen werd, wist de heer Suurhoff niet beter te doen dan haar terug te nemen. Alle communistische moties verkregen al leen de stemmen van de CPN, met uit zondering van de motie-Haken (CPN), waarin verzocht werd de DUW-arbei- ders zo dicht mogelijk bij hun woon plaats te werk te stellen. Deze ver wierp de Kamer met 60 tegen 10 stem men. Vóór waren de zeven aanwezige communisten, de drie aanwezige leden van de WD: mevr. Fortanier-De Wit en de heren Ritmeester en Zegering Hadders. De zes ministers van buitenlandse zaken, die in Strassburg confereren over een Europees leger. V.l.n.r.: Schuman (Frankrijk), De Gasperi (Italië), Stikker (Nederland)Van Zeeland (Belgie), Adenauer (W.-Duitsland) en Bech (Luxemburg). De Franse Nationale Vergadering heeft het verdrag betreffende het plan- Schuman met 377 tegen 233 stemmen goedgekeurd. Daarmee verkreeg de regering-Pleven het door haar gevraagde vertrouwensvotum. Tevoren was met dezelfde stemmenverhouding het eerste artikel van het verdrag goedgekeurd. Vóór stemden de katholieken, de socialisten en de meeste radicalen en gematigde conservatieven. Tegen stemden de Gaullisten (afgezien van twee die vóór stem den en drie die zich onthielden), de communisten en tien gematigde conservatie ven en radicalen. Goedkeuring door de Raad van de Republiek wordt waar schijnlijk geacht. Hoewel de Westduitse coalitiepartijen aanvankelijk voornemens waren, de behandeling van het plan te bespoedi gen, teneinde deze nog vóór de Kerst dagen te voltooien, is nader besloten, dat de behandeling pas in Januari zal beginnen. Weliswaar zijn zowel bonds kanselier Adenauer als de voornaamste partijen voorstanders van een snelle behandeling, maar de commissie voor buitenlandse zaken is met de bespre king zelf nog niet begonnen. De socia listische voorzitter dr. Carlo Schmid heeft geweigerd, het plan op de agenda te plaatsen. (Van onze parlementaire redacteur) De regc'ng is niet van plan aan d* gepensionneerden en aan de mobilisa tie-slachtoffers 1914-1918 een compen satie-toeslag toe te kennen, zoals ook aan de werknemers, op grond van de overschrijding van de 5 pet consumptie beperking, is verleend. Dat is Donder dagmiddag nadrukkelijk door de mi nisters van Binnenlandse Zaken, prof. Beel en van Oorlog en Marine, ir. Staf, in de Tweede Kamer verklaard. Tijdens het wekelijkse vragenuurtje had de heer Van Sleen van de PvdA daarnaar namelijk geïnformeerd. Minister Beel het was zijn eersto openbare optreden in het parlement na zijn wederverschijning in de politieke arena betoogde, dat de spanning tussen de pensioenen en het levens onderhoud niet zodanig is gewijzigd, dat een toeslag gewettigd is. De laagst gepensionneerden hebben al een toe slag van 20 a 30% ontvangen. De koe ten van levensonderhoud zijn daarna lang niet zo veel gestegen. Ook de andere gepensionneerden hebben een toeslag genoten, die in een aantal ge vallen de 5% overschrijdt. Volgens berichten uit Teheran heeft Reuters correspondent in de Perzische hoofdstad, Leopold Herman, aanzegging gekregen binnen 48 uur het land te verlaten. Herman zou Dinsdag een be richt hebben verzonden, dat premier Mossadeq onder bescherming van een gewapend geleide uit het parlements gebouw was gevlucht. Van Perzische zijde wordt ontkend, dat een dergelijk geleide aanwezig was. Behalve de correspondent van Reuter zijn er op het ogenblik nog slechts drie Britse en een Amerikaans dagbladcorrespondent in Perzie. RODE. RUWE en gesprongen Or. E. I. SWAAB'i ffl VER. FABRIEKEN Hamea-Gelei voor Uw handen (Advertentie, Ing. Med.) Zoals wij reeds onlangs meldden, zal Jan Musch Neerlands oudste actie/e acteur, in de eerste helft van Februari de juiste datum is nog niet vastge steld zijn diamanten toneeljubileum vieren. Als jubileumstuk koos Musch „De Spaanse Brabander" van Bredero", dat hjj met het Amsterdams Toneelge zelschap zal spelen. De eerste opvoe ring is in de Stadsschouwburg te Am sterdam, waarna voorstellingen in alle grote steden volgen. Op 22 December a s. viert Jan Musch zijn 76e verjaar dag. (Advertentie. Med.) De noordelijken hebben gisteren bjj de wapenstilstandsbesprekingen te Panmoendjon verklaard, dat er over eenstemming over toezicht op een wapenstilstand in Korea zou kunnen worden bereikt, indien de verbondenen zouden garanderen, dat er geen In menging in de binnenlandse aange leg.snheden van Noord-Korea zou zjjn en het Noord-Itoreaanse achterland beveiligd zou zijn. In de subcommissie .voor krijgsge vangenen verklaarde admiraal Libby van de verbondenen, dat de V.N. de voorstellen der Noordelijken van Woensdag niet zouden kunnen beant woorden, voordat zij inlichtingen zou den hebben verstrekt over de gevan genen, die zij vasthouden, en er mee instemmen vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis te vragen de krijgsgevangenenkampen in Noord- Korea te bezoeken. De verbondenen wezen de voorstel len dat alle gevangenen zouden wor den vrijgelaten en dat er een uitwisse- lmgsorganisatie met gelijke vertegen woordiging zou worden gevormd onder toezicht van een wapenstilstandscom missie, echter niet van de hand. op te knappen1 (At) venen Me »'i« Twee Hagenaars, de instrumentma ker d. en de kellner G., zijn door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een faar gevangenisstraf ieder, onder af trek van voorarrest. D. had een .and mijn gebouwd, welke G. aan een vreemde mogendheid Probee^ verkopen. De BVD kwam er achter cn de heren werden gearresteerd. Begrotino Wederopbouw en Volkshuisvesting goedgekeurd vv n_ frqrtie van ae Li in goedgekeurd De fractie t was. kreeg aantekening, dat zu wsc (Van een onzer verslaggevers) njlEDIO 1950 werd door de minister van Landbouw, Voedselvoorziening en Vis- serij het Crisismelkbesluit ingetrokken. Dat had tot gevolg dat de Noord hollandse Consumptiemelkvereniging geen enkele rechtsgrond meer bezat, zodat men genoodzaakt was, wilde de vereniging redenen van bestaan hebben, statuten te ontwerpen, waarop men de Koninklijke goedkeuring kon aanvragen. Deze goedkeuring is inmiddels gekomen. De voorzitter dr. D. Mol, sprak hierover tijdens de in het Gulden Vlies te Alkmaar gehouden ledenvergadering zijn vreugde uit. „De vereniging is nu een privaatrechtelijke organisatie geworden", zei dr. Mol in zijn openingsrede, „die alleen kracht kan putten uit eendrachtige samenwerking, omlijnd door besluiten waaraan de leden zich vrijwillig onder werpen." ]AE verandering in het wezen van de vereniging had tot gevolg dat er enkele mutaties in het bestuur plaats vonden. De heren P. Blaauw, Blokker; W. Hoornsman, Den Helder; J. Konijn, Beemster; C. Smids, Den Helder en Joh. de Veer, Schagen legden hun functies neer, zodat het bestuur er thans als volgt uit ziet: Dr. D. Mol, voorzitter; G. W. Kloos, secretaris; Dr. L. H. van Berk, directeur van de Keu ringsdienst van Waren, adviserend lid en de gewone leden: J. Beemster, Hei- loo; A. Bloothoofd, Heer-Hugowaard; T. van Eik, Alkmaar: J. Lub, Enkhui zen; L. F. van der Peet, Alkmaar; J. Veldstra, Opmeer; P. Harder, Anna- Paulowna; R. Hoogendijk, Medemblik; G. Kranen, Alkmaar; G. Nes, Lutjewin kel en W. Taal, Den Helder. De voorzitter dankte de scheidende bestuursleden voor de wijze, waarop zij hun taak in de vele jaren dat zij deel uit maakten van het bestuur, hadden vervuld. Nieuwe reglementen p»E VOORNAAMSTE agendapunten werden gevormd door het ontwerp- huishoudelijk reglement en het ont werp-reglement melkinkoop. Alleen het artikel van het huishou delijk reglement, waarin het voorstel werd gedaan de contributie op tien gulden per jaar te bepalen, werd niet zonder meer aangenomen. Er was na melijk een voorstel binnen gekomen, waarin men ten behoeve van het noodfonds, de contributie van zgn. E- vergunninghouders op 25.wenste te bepalen. Deze vergunninghouders zijn geen graag geziene leden in de N.H.C.M.V. Het zijn in vele gevallen kruideniers, die verpakte melk- en melkproducten ten verkoop aanbieden en door de melkslijters als ongewenste concurrenten worden beschouwd. He bestuur vond het echter niet wenselijk voor een bepaalde categorie van leden de contributie hoger te maken. De E- vergunninghouders, die tot nu toe slechts een gulden contributie betaal den, zullen vermoedelijk toch wel uit de vereniging verdwijnen, daar meer dan vijftig procent van hen geen melk of melkproducten van de fabrieken kan betrekken. Na ampele bespreking werd dan ook besloten de contributie vast te steller op 10.— per jaar voor ieder lid. He ontwerp-reglement inkoop bevatte o.m de bepaling dat de leden distribuanten (de melkslijters), al hun melk zouden betrekken van de leden-standaardisatie- bedrijven en dat deze er zorg voor zou den dragen, voldoende hoeveelheden melk aan de slijters af te leveren! De vergadering ging er mee accoord dat de saldi van de boekjaren 1949/50 en 1950/51 resp. 6135.05 en 3524.37 voor vijftig procent in het noodfonds worden gestort. Daar dit noodfonds al leen wordt gebruikt om de melkslijters die in een noodtoestand komen te ver keren, te helpen stelde het bestuur voor de andere vijftig procent uit te keren aan de melkfabrieken. Bezwaren werden hier tegen niet gemaakt, hoe wel men het wel sympathiek zou vin den van de vertegenwoordigers van de melkfabrieken als ook die andere vijf tig procent in het noodfonds zou wor den gestort. De sanering UIT het verdere verloop van de be sprekingen bleek de vrees van een aantal leden, dat de sanering van de melkwijken gevaar loopt als onver hoopt een nieuwe vestigingsvergunning zou worden uitgereikt aan een melk- slijter die niet van plan zou zijn zich aan de afspraken van de plaatselijke afdeling te houden. Het is namelijk zo dat het bedrijfschap Zuivel wel de ver deling in sectoren, waarin minstens twee melkslijters hun bedrijf uitoefe nen, sanctionneert, maar niet de inde ling in wijken, zoals deze bijvoorbeeld in Alkmaar en Den Helder bestaat. Een vertegenwoordiger van het bedrijfschap Zuivel gaf als zijn mening te kennen dat het niet zo moeilijk moest zijn om een wijkverdeling te veranderen in een indeling in sectoren door bijvoor beeld twee wijken bij elkaar te voe gen. Als dat zou gebeuren in de plaat sen waar thans een wijkindeling be staat, is het bedrijfschap Zuivel niet ongenegen hieraan zijn sanctie te ge- Wij zijn met ons verslag van de vergadering van de N.H.C.M.V. niet geheel volledig geweest. Voordat voorzitter dr. Mol de vergadering had kunnen sluiten was de heer G. W. Kloos van zijn stoel opgestaan om een klein me talen apparaat te tonen. In en thousiaste woorden vertelde de secretaris, dat dit apparaat ont sproten was aan het brein van de heer J. Mors. Deze Alkmaarse melkslijter had zich er reeds jarenlang aan geërgerd, dat de gestandarifeerde melk de nare gewoonte heeft bij het tappen te schuimen. Vele lange winteravon den had hij besteed aan het ma ken van een apparaat waardoor het schuimen kon worden voor komen, zodat hij sneller zijn klanten zou kunnen bedienen en bovendien zou voorkomen, dat bij een stevige wind de schuim vlokken tegen zijn wagen en kle ding vlogen. De heer Mors is daarin geslaagd. Insiders vonden het een zeer belangrijke vondst en na het sluiten van de vergade ring werd de heer Mors dan ook door tal van melkslijters be stormd. Hij heeft inmiddels pa tent aangevraagd en is thans zo ver dat hij het apparaat op een Alkmaarse machinefabriek in een vrij groot aantal kan laten maken In een luchtslag boven het front, waaraan 200 straaljagers van de ver bondenen en tweemaal zoveel noorde lijke toestellen deelnamen, z(jn dertien Mig's vernield. Een straalvliegtuig van de V. N. ging verloren. Een hef- schroefvliegtuig kon de piloot in vei- lgheid brengen. DRINK, LOUTER (Advertentie, Lng Europees kampioenschap libre De tribunes in de grote ruime zaal van het stadhuis van St. Etienne wa ren goed bezet, toen het tournooi om het Europese libre kampioenschap na de officiële opening door de voorzitter van de organiserende bond begon. De uitslagen luiden: Spielmann (Dld) 500 40 154 12.50 Alhinho (Port.) 405 40 81 10.12 De Ruyter (Ned.) 500 29 148 17.24 Diab (Egypte) 117 29 21 4.03 Grivaud (Fr.) 500 30 191 16.66 Gahniche (Fr.) 460 30 135 15.33 Van Hassel (Belg.) 500 12 328 41.66 Vervest (Belg.) 7 12 4 0.583 Gomingo (Sp.) 500 13 296 38.46 Rerselet (Zwits.) 340 13 117 26.15 Alhinho (Port.) 500 14 291 35.71 De Ruyter (Ned.) 363 14 232 25.92 In de zeventiende en laatste zonde van het tournooi om het Russisch schaakkampioenschap won Keres van de jonge meester Taimanov. Keres heeft nu twaalf punten in de eindstand waardoor hij de titei van Russisch kampioen heeft behouden. ven. Men zou dan niet bevreesd be hoeven te zijn, dat de bestaande rege lingen door new-comers in de war wor den gestuurd. Nadat het scheidende bestuurslid, de heer Smids, zijn mede-bestuursleden en speciaal de heren dr. Mol, G. W. Kloos en dr. Berk, dank had gebracht voor de prettige samenwerking, sloot de voorzitter de vergadering en sprak daarbij de wens uit, dat de besluiten in deze vergadering genomen, in de toe komst hun vruchten zouden afwerpen. Dr. Euwe heeft per radio een partij tegen de Deense kampioen Pedersen gespeeld. Onze landgenoot won na 61 zetten. Het bestuur van de KNVB heeft aan de Zwitserse voetbalbond voorge steld om de landenwedstrijd Neder landZwitserland op 15 Maart 1953 te spelen. Het internationaal programma, dat nog een voorlopig karakter draagt, ziet er voor het seizoen 1952—1953 als volgt uit: 21 September 1952 Kopenha gen: DenemarkenNederland: Novem ber 1952 Antwerpen: België—Neder land; 15 Maart 1953: Nederland—Zwit serland. April 1953: Nederland—België. Sverre Farstad. de bekende Noorse hardrijder op de schaats en specialist op de 1500 meter, wordt sedert enige tiid in een der ziekenhuizen van de Noorse hoofdstad verpleegd. Binnen kort zal hij als genezen worden ontsla gen. Men hoopt, dat Farstad over een dag of tien de training zal kunnen hervatten, maar dit hangt volkomen af hoe de conditie van de Noor. die geruime tijd ziek is geweest, zal zijn. Tegen een negentienjarige jonge man. die liefst twintig diefstallen op zijn kerfstok had. is voor de Rotter damse rechtbank twee jaar gevangenis straf, door te brengen in de jeugdge vangenis te Zutfen, geëist.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5