VAN WILLIGEN Een nieuwe woning T. C. GOVERS |T7|| Kerstmis 1951 CHIEF WHIP ORDER&PEEDTE GESLOTEN GEOPEND Bijeenkomsten in Kerstsfeer IS HET LEVEN DUUR? De Helderse Courant Bouw school in Oud Den Helder kan toch doorgang vinden i de sigaret der sigaretten DE FILMS VAN DEZE WEEK Kflrst- on Nipiiwjaarskaarfpn Boekhandel Fgner Officiële toestemming gistermorgen afgekomen Elfde schoolgebouw na de bevrijding Zaterdag 's avonds na- 6 uur Maandag 912 30 en 2-6 uur Koningstraat IN HET KORT „Dorus P-b"" w""" uit voor de „HD 131" Marine-vlaggen als voorbeeld Visitekaartjes Drukkerij Egner Witte: „Willie en Joe" Tivoli: „Dr. Satan" Hr. Ms. «Piet Hein" op 18 Januari naar Korea Helderse kanaries op de Tilburgse show 1 JM* Geniet extra op dit feest der feesten Geniet van Chief Whip Tussen Haaks en Kuifje BRENGT DE NAAM ER IN Heel wat kinderen hebben meegedaan aan de K b. Openbare verkoping van huizen Gistermorgen ontving het gemeentebestuur alsnog toestemming voor de bouw van de zesklassige openbare lagere school met gymnastieklokaal aan de Klaas Duitstraat in Oud Den Helder Hoewel de bouwplannen reeds enige tiid geleden klaar waren en de aanbesteding zou worden gehouden, werd het object van Rijkswege geblokkeerd in verband met de maatregelen tot beperking der in vesteringen. De mededeling, die gisteren van Gedeputeerde Staten werd ont vangen, was wel zeer welkom, omdat nu een goede kans bestaat dat de nieuwe school bü de aanvang van de cursus 1952-'53 in gebruik kan worden genomen. De aanbesteding zal zo spoedig mogelijk worden gehouden. bouwen, die door de oorlogsomstandig heden verloren zijn gegaan: twee openbare lagere scholen in Oud Den Helder, de prot.-chr. opleidingsschool aan de Kanaalweg (inmiddels vervan gen door de school aan de Madoera- straat), de kleuterschool aan de Laan 'tanmiddels ondergebracht in de nooa- school aan de Van Galenstraat), de Ambachtsschool aan de Laan en de Rijks HBS aan de Kanaalweg. Wat het lager onderwijs betreft is dus thans reeds het aantal beschikbare loklen aanmerkelijk groter dan op 10 Mei 1940. Er is echter door de sterke toeneming van het aantal schoolkinde ren, nog altijd een tekort aan lokalen, ook aan gymnastieklokalen. Enkele hiervan hebben tijdelijk een andere be stemming, zodat ook het nieuwe gym nastieklokaal bij de school in Oud Den Helder zeer welkom zal zijn. Het is voor het gemeentebestuur, aw- mede voor de Inspecteur van het lager onderwijs, de heer M. H. Bos, verheu gend dat de getoonde voortvarendheid om in de behoefte aan schoolruimte -e voorzien, binnenkort weer zijn belo ning kan vinden in een nieuwe bouw opdracht. Moge men er inderdaad in slagen, deze school vóór 1 September van het volgende jaar gereed te hebben. Dit zal het elfde schoolgebouw zijn, dat na de bevrijding in onze stad wordt opgetrokken. De volgende nieuwe gcholen bewijzen het onderwijs reeds uitstekende diensten: de openbare lagere school (barak) aan de Pasteur- ftraat, de VGLO-school (barak) achter de Hector Treubstraat, de openbare lagere school aan de Bankastraat, de gemeentelijke ULO aan de Pasteur- straat, de prot.-chr. opleidingsschool aan de Stakman Bossestraat, de „ly ceum-barak" voor de Kweekschool aan de Kanaalweg, de Nutskleuterschool aan de Van Galenstraat (houten nood- school) en de kleuterschool aan de Narcisstraat. In aanbouw zijn de prot.- chr. school aan de Wilhelminastraat (ter vervanging van de Groen van Prinstererschool aan de Koningstraat), en de openbare lagere school aan ae Fazantenstraat. Behalve voor de school in Oud Den Helder, die nu kan wor den gebouwd, zijn plannen in voorbe reiding voor een openbare lagere school aan de Duinroosstraat (in Nieuwstaai en aan de Molenstraat (ter vervanging van de school aan de Oostslootstraat). voor een prot.-chr. school aan de Lijs terstraat, voor een nieuwe Comenius- school ter vervanging van het gebouw aan de Vlamingstraat, voor een R.K. lagere school en voor een gymnastiek lokaal aan de Pasteurstraat. Rest ons nog te vermelden de urgente bouw plannen voor Rijks HBS en Ambachts school. In dit verband is het interessant, ook een opgave te doen van de schoolge- (Advertentie, Ing. Med.) De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. Ud- ding, Lijsterstraat 40, telefoon 2588 en dr. M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, telefoon 2485. Op Eerste Kerstdag wordt de dienst van 's morgens acht uur tot 's avonds twaalf uur waarge nomen door de artsen G. van der Most, Weststraat 111, telefoon 2059 en mevr. T. Schrauwen-Monshouwer, Timorlaan 8, telefoon 2707. Op Tweede Kerstdag van 's morgens acht uur tot 's avonds twaalf uur door de artsen J. J. Fahren- fort, Westgracht 9, telefoon 2981 en P. Schoorl, Timorlaan 25, telefoon 3108. De apothekersdienst wordt tot Maandagavond zes uur waargenomen door de heer D. W. de Bas, Keizer straat 87, telefoon 2929 (privé Timor laan 31, telefoon 2420)daarna tot Dinsdagavond (Eerste Kerstdag) zes uur door de heer F. Bijl, Sluisdijk straat 135, telefoon 2303 (privé Soem- bastraat 34, telefoon 3556); vervolgens tot en' met Vrijdagavond door de heer W. H. Kingma, Polderweg 25, telefoon 2581 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van de vereniging „Zedenopbouw" wordt van middag van vier tot vijf uur gehouden ten huize van de secretaris, Javastraat 12a, hoek Celebesstraat. Vanavond om zeven uur wordt in de BLO-school aan de Hector Treub straat de tentoonstelling van sierdui- ven, postduiven, konijnen en aquaria officieel geopend. is duur. Zorg daarom voordelig uit te zijn, wanneer U Uw wo ning gaat inrichten. V1LTZEIL 3.20 p. m. in moderne kleuren en dessins. JABO, alle soorten. TWISTED MATTING VITRAGE p. m95. ct. Een voordelig adres is Woninginrichting KONINGSTR. 44-48 Gi'tprmiddarr teert vier uur bereikte Den Helder het bericht, dat de ..HD 131" van schipper J. Slotmaker vermoede lijk was gestrand De .Dorus Riikers" koos zee. en trof het bootje aan in het Schuloengat. Gelukkig bleek de botter niet te ziin gestrand. Wel was de motor onklaar geraakt, waardoor d° ..HD 131" op hulp was aangewezen. De „Dorus Riikers" arriveerde om ongeveer zes uur met d botter in onze haven. (Advertentie, Ing. Med.) De minister-president, minister van algemene zaken, handelende in overeen stemming met het gevoelen van de Ministerraad, heeft besloten dat, indien nieuwe Nederlandse vlaggen door os ministeries en de daaronder ressorte rende rijksdiensten moeten worden aangeschaft, deze dezelfde kleuren rood en blauw zullen dienen te hebben als de vlaggen, welke thans gevoerd worden 'op hr. Ms. schepen en wal- :nrichtingen der Koninklijke Marine. Bestel nu nog direct Uw bij KEIZERSTRAAT 37. Die verzorgt ze prima. (Advertentie, Ing. Med.) Men moet niet naar de Witte-bioscoop gaan met de gedachte, een komieken- paar als Laurel en Hardy of Abbott en Costello aan het werk te zullen zien. Want in „Willie en Joe" is er vrijwel geen „gooi en smijt" bij. Twee eenvou dige kerels spelen de hoofdrollen in deze oergeestige rolprent, die slechts tot en met Maandagavond wordt ver toond. David Wayne (heeft de doorsnee bioscoopbezoeker al eens van hem ge hoord?) speelt Joe, Tom Ewell (bij ons bijna even onbekend) is Willie. Vooral Willie is een keihard sqldaat. Hij en Joe zijn onafscheidelijk. Laatst genoemde komt in Napels in een hospi taal terecht, en natuurlijk beweegt zijn vriend hemel en aarde om enkele dagen verlof te krijgen, teneinde hem te kunnen bezoeken. Het tweetal beleeft in Napels kostelijke avonturen. Tom Ewel! is een pracht-komiek. Er moet wel een fantasierijk brein achter het verhaal staan, want zonder de geestig heid van de schrijver had zelfs Ewell niet zo veel uitzonderlijke mogelijkhe den kunnen uitbuiten. Op bijzonder grappige wijze nemen Willie en Joe de M.P. bij de neus. Uit eindelijk vlucht het tweetal met een groot aantal leden van de Militaire Politie achter zich aan naar het front. En daar zijn die nieuwe mannen wel kom, want de viiand kan niet worden onderschat.... En Willie en Joe ver zuchten (na hun hachelijke avonturen in Napels): „Aan het front ben je ten minste veilig Men mag niet verzuimen deze film te gaan zien. Wie eens recht hartelijk wil lachen om werkelijk grappige gebeurte nissen, heeft een mooie avond in de Witte. En, volledigheidshalve (ere wie ere toekomt), de film is gebaseerd op Bill Mauldin's bock „Up front". De Tivoli-bioseoop brengt het eerste deel van een seriefilm op het witte doek, en wel „De geheimzinnige dr. Satan". Een duivels genie is er op uit de wereld te regeren. Robots staan hem daarby ten dienste. Van Dinsdag tot en riet Donderdag kan men in hetzelfde theater kijken hoe alles afloopt bij „Dr. Satan ontmaskerd". Sensatie te over! Op tweede Kerstdag, 's morgens om half elf, wordt een intellectvoorstelling gegeven van „Fabióla". Hr. Ms. torpedobootjager „Plet Hein' zal op Donderdag 18 Januari uit Den Helder vertrekken naar de Koreaanse wateren, ter aflossing van Hr. Ms. „Van Galen". De hoofdvlootpredikant, fis. J, H. Sillevis Smitt, zal de reis meema ken. Commandant van Hr. Ms. „Piet Hein" is de kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Frcijtag Drabbe. De grootste kanarie-show 1951 van Europa werd dezer dagen te Tilburg gehouden. De Helderse vereniging „On ze Kamerzanger" was daar goed verte genwoordigd. De vijf keurmeesters uit verschillende landen hebben twee volle dagen nodig gehad om de driehonderd kleurvogels te beoordelen. Mevrouw N. RosaRoggeveen wis' in de stammen klasse effen vogels de tweede prijs (359 punten) te behalen met vier wiUe vn<»els. De eero'e prijs winnaar behaalde slechts één punt meer. De heer Rosa bemachtigde in de Zil ver Isabel-stam 358 punten, met Oran je-bruin 357 punten. De heer Wiringa bemachtigde met Zilver Isabel-stam 355 punten. Gezien de zware interna tionale concurrentie, heeft „Onze K"- merzan«er" een uitstekende prestatie geleverd. (Advertentie. Ing. Med.) Het is morgén hooj water om 1.10 en 14.10 uur en laag water om 8.10 en 20.15 uur. Maandag is het hoog wa ter om 2.20 en 15.20 uur, en laag water om 9.20 en 21.30 uur. De temperatuur van het zeewater was 6,7 graden Cel sius. Zoals reeds aangekondigd, wordt van avond in de Nieuwe kerk aan de West straat een Kerstwijdingssamenkomst gehouden, waarin o.m. een Kerstspel wordt opgevoerd. In hetzelfde keik- gebouw kan men morgenavond een z.g. „Open-deur Kerstfeestviering" bijwo nen, zoals de Nederlands Hervormde kerk die ditmaal overal in den lande organiseert. Op het programma staat de vertelling van een Kerstverhaal door ds. W. J. de Hoest, zang van het kerkkoor en een kwartet, en een toe spraak door ds. J. Borghardt over het onderwerp „Wereld zonder God? Aan de vooravond van het Kerst feest, op Maandagavond dus, wordt in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat de traditionele wijdingsdienst gehou den. Er zijn verschillende medewer kenden, terwijl ook door gemeenschap pelijk gezang de Advents- en Kerst gedachte zal worden uitgedragen. Deze Iedereen zal dil beamen De huisvrouw moei wikken en wegen, vóór zij gaat in kopen. Dagbladadvertenties geven haar dagelijks een overzicht wat erte koop' is Zo kan zij thuis reeds overzien, welke prijzen haar „het best liggen Dit is één der redenen, waarom dagblad reclame het altijd doet I Bedenk wat Dagblad-reclame vermag I Kerstnachtdienst" begint Maandag, avond om elf uur. Op eerste Kerstmorgen zal het Chr. Mannenkoor onder leiding van de heer J. A. van der Vliet enkele Kerstliede ren zingen in de tehuizen voor ouden van dagen aan de Vroonstraat en de Gravenstraat. Julianadorp In Julianadorp. waar de afdeling Ju lianadorp van de Plattelandsvrouw,\n reeds een stemmige Kerstbijeenkomst heeft gehouden in de zaal van dc heer Van Ammers, wordt in de Nederlands Hervormde kerk op de Eerste Kerst, morgen om half elf een dienst gehou den met medewerking van het Chris telijk gemengd koor „Zanglust" onder leiding van de heer J. Jongkees. Als voorganger treedt op ds. H. J. Trom mel. Het Kerstfeest voor de Zondags schoolkinderen wordt op Tweede Kerst, dag gevierd, 's middags om drie uur voor de kleintjes en 's avonds zeven uur voor de groteren. Voor de veraf- wonende kinderen rijdt beide malen een autobus. Het Kerstfeest in het wijkgebouw Pniël van de Gereformeer de kerk wordt op Tweede Kerstdag, 's middags om vier uur, gevierd. Ven trouw lezer schreej Gradus deze week het volgende: „Zoals u weet, zijn er in ons Nieuwediep twee bioscopen. Daarin mag gerookt worden, be halve op Dinsdagavond. Nu ben ik al menigmaal op Dinsdag naar de bioscoop geweest; ik kwam tot dis ontdekking, dat de bezoe kers zich grotendeels niet aan dit rookverbod storen. Mensen, die door asthma of andere oorzaken niet tegen roken kunnen, zijn hier ter plaatse dus nooit in de gelegenheid een bioscoop te bezoeken. Op mijn vraag of men daar nu niets tegen kon doen, ant woordde men; „Het publiek doet 't toch". Mijns inziens heeft de directie maar een paar keer de kwaadwilligen er uit te zetten, zonder terugbetaling van het en tree-geld, en dan zou men wel leren zich te bekomme ren om zijn medemensen, Is het nu werkelijk zo'n toer, één keer 2H uur zon der sigaret in de bioscoop te zitten? Trouwens, ook op andere avonden moest er eigenlijk niet gerookt wor den. Vooral op Zaterdag en Zondagavond zijn de '-■>nters welhaast te klein. !s het nu niet vreselijk vies en ongezond" om met yo veel mensen, van wie ken, dat 'k een afkeer heb van roken, integendeel! Ook ben ik lang niet de enige, die als hierboven denkt over het „roken in biosco pen". Gradus, ik hoop dat u een stukje plaatst en er op aandringt, dat wij in de bioscopen een algeheel rook verbod krijgen". Kijk, waarde lezer, ge had inmiddels eigenlijk wel kunnen begrijpen, dat het rookverbod op Dinsdag avond al lang is opgeheven. Men kan weer gewoon zijn pijpje dampen, zijn sigaar tje of sigaretje zuigen. Gij zult dat betreuren, maar de meeste mensen juichen het toe. Immers, men wil ge zelligheid in de bioscoop, men neemt genoegen met een rookgordijn, maar en daarover is misschien te praten, zij zouden rekening kunnen houden met kun medemensen. Men zou bij voorbeeld het roken tot het uiterste kunnen beperken, zonder dat er „dwang ach ter zit". Men zou kunnen denken; „Mischien kunnen anderen er niet zo goed tegen, en bovendien, het zou het beeld ten goede komen". De directie van de biosco pen zou bij de reclame plaatjes een verzoekje kun nen „draaien", h*t roken ie beperken. Ge begrijpt, zo'n belééfd verzoekje. Een alge heel rookverbod, geachte lezer, daarop zou Gradus niet willen aandringen. Het zou een politie.verordening kunnen worden, maar, Gra dus zei het al, waarom zou den wij niet onder elkaar wat meer zuinigheid be trachten met onze tabak tijdens de bioscoopuren? Als u er meer van wilt weten, meneer R„ dan moet u maar eens met de bioscoop-direc tie gaan praten. Tuindorp is één van de stadswijken, die, het woord zegt het, bijzonder tuintje voor de deur geeft tuintje vooor ae ueur geett een beetje sfeer; het rondt zo een eigen omgeving af. De bewoners zien dat stuk je grond graag beschermd. Daarom en om nog andere redenen kweken zij ter af grenzing dikwijls een fraaie ligusterhaag. Zij zijn daar erg trots op. En dat zouden wij ook zijn, nietwaar Gra- dianen? En daar heb je weer die schoolkinderen. Die komen dartelend langs, springen op eikaars tengere ruggen en in de ligusterhagen. Op deze speelse wijze pletten en vernielen zij de boel. Dat heeft ontstemming verwekt in dat Tuindorp van Den Helder. En, terecht. Mis schien kunnen de school kinderen in het vervolg ergens anders in springen, als ze dan persé willen springen en duwen. Die ligusterhagen mogen niet meer voor vernieling in aanmerking komen, jonge lui, afgesproken? Hct bestuur van H.R.C. verwacht uiteraard voor de belangrijke wedstrijd H.R.C.Volendam die Zon dagmiddag om half drie wordt gespeeld, grote be langstelling. Daarom heeft men besloten, zo vernam Gradus, voorverkoop van kaarten te houden, en wel Zondagmorgen van tien tot twaalf uur aan de cassa op het terrein. Omdat er op tweede Kerstdag geen competitie wedstrijden ziji^, gaan H.R.C. 2 en W.G.W. 1 om half drie aan de Sportlaan een vriendschappelijke wed strijd spelen. Dus toch voet bal! Liet Centraal Sint Nicolaas- feest behoort al weer enige weken tot het ver leden. Gradus gaf destijds de namen van een tweetal verenigingen, die voor dit doel een bijdrage hadden afgedragen. Uiteraard kwa men meer giften binnen, tot een totaal bedrag van f 200. Van de schenkers noemt Gradus nog: Vrouwengroep P.v.d.A. (f5.Katholieke Arb.Bond (f10.Helderse Bestuurdersbond (f5. Melkslijtervereniging (f20). Het Comité en Gradus zeggen deze verenigingen en ook de ,.burger"-gevers nogmaals dank. K.-kleurwedstrijd. Zij sle pen een nieuw puntje aan hun potlood, duwden hun tong tussen de tanden door over de rand van hun on derlip en gingen aan de slag. Het resultaat mocht er zijn. De kleuters op hei plaatje in de krant werd geen onrecht aangedaan. Maar.veertig van die kleurwonderen hebben noa steeds hun prijsje niet al- gehaald. Veertig kinderen, die nog geen boekje of een spelletje kregen. Vandaag hangen bij enkele sigaren winkeliers in de K.S.K.- straten lijsten met de na men, van de meisjes en jon gens die hun prijsje alsnog kunen afhalen bij de firma Palthe, Spoorstraat 50. Kin deren van buiten de sta», zo zei men Gradus, krijgen hun prijsje toegestuurd. En wie zien wij op deze foto in actief au ja. De heer Groot werd Donderdagavond tijdeZ d'T' f* verkoping van een aantal percelen tnon °Penbare heren J. P. Loots en S. PrinsHi Zaa°T°ken door "e jubileum; vijf en twintig jaar afslager In een rolde een onnoemelijk aantal getallen uit ziinUT'1 e€UW maar denken. De kleine huldig ZTgTaaTmèt TL" bieding van sigaren. Notaris J. P. Loots heeft Donderdag avond in „Centraal" de volgende per celen te Den Helder publiek verkocht; Het huis en erf aan de Wilhelmina straat no. 66, groot 85 centiaren, aan J, C. Tompot voor f 2620. Het recht van voortdurende erfpacht op de grond met het daarop staande huis aan de Ruijghweg no 165, groot I are 22 centiaren, aan W. de Groot voor f 2400.—. Het huis en erf aan de Schagenstraat no. 5, groot 72 centiaren en het huis eu erf aan de Schagenstraat no. 7, groot 72 centiaren en het huis en erf Aan de Schagenstraat no. 9, groot 66 centiaren, aan R. Staal voor f 3342.—. Het woon- en winkelhuis en erf aan de Schagenstraat no. 11 groot 85 centi aren, aan R. Heerkens voor f 1760. Het huis en erf aan de Schagenstraat no. 13, groot 74 centiaren, aan R. Heer kens voor f 1280. Het huis en erf aan de Schagenstraat no. 42, groot 75 centiaren, aan R. Heer kens voor f 2500. Het huis en erf aan de Schoolstraat no. .37, groot 84 centiaren, aan S. Sjoerdsma q.q. voor f 2740.—. Het huis cn erf aan de Wilhelmina straat no. 78, groot 82 centiaren, aan J. W. London q.q. voor f 2371.—. Het recht van voortdurende erfpacht op de grond met het daarop staanoe huis aan de Goudsbloemstraat no. 18, groot 1 are 40 centiaren, aan Fa. P. Zweed voor f 3040.—. Het huis en erf aan de Molenstraat no. 13, groot 54 centiaren, an Koper q.q. voor f 2720.—. Het huis en erf met steeg aan de Mo lenstraat no. 180, groot, 1 are 72 centl aren. aan J. J. London voor f 2030. De bouwval en erf aan de Vlaming straat no 53, groot 80 centiaren, aan u. Ri"mers a.q. voor 750. Het huis en erf aan de Brouwerstraat ho 30, groot 82 centiaren, aan L. Rie- mers q.q. voor f 1550.—. Hot huis en erf aan de Kuiperstraat no. 12. groot 83 centiaren, aan G Bandt voor f 1287.—. Het huis en erf aan de Bolhastraat J10- 41, groot 77 centiaren, aan R Heer kens voor f 2960.—. in?°' ^u's en er' aan t'e Vijzelstraat no. 106, groot 1 are 27 centiaren, aan C. Veerman voor f 2460.—. m?et hllIs er er' aan <5e Vijzelstraat 108. groot 88 centiaren, aan E. G Smits voor f 2130.—. Het huis en erf aan de Beukenkamp straat no. 21, groot 1 are 18 centiaren, aan p. Uipkes q.q. voor f 2070.—. Het woon- en winkelhuls en erf aan aa Visstrant no. 7 met woonhuis en erf daarnaast aan de Visstraat no. 9, !?m«rr!.gr00t 3 prPn 3 centiaren, aan G.J. de Wit voor f 2540.—, Het winkelhuis met afzonderlijk bo venhuis, pakhuis en erf aan de Ko-, ninestraat nos. 43 en 45. groot 5 aren f 21°500—rcn' 880 Fa' P' ZweCd V°°r Het winkelhuis met afzonderlijk bo- „rn "ls en erf aan de Koningstraat no» en 41, groot 1 are, aan C. G. Go* s q.q voor f 13.500.—. Een zeer grote sortering en k'clne Nieuwjaarskaarten In envelopp* vindt u bij Keizerstraat 37 Den Helder (Advertentie, ing.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2