De energiebronnen raken uitgeput V.S. nemen maatregelen tegen Hongarije Defensie belangrijk punt van conferentie met Truman VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Weer werkelijk onderhandelen Benelux-landen wensen beperkte gemeenschappelijke begroting Verliezen in Korea Ontwikkelingsplan voor oostelijk deel van West-Friesland KxPii B-eAteJd Keerpuni ien goede Zaterdag 29 Dec. 1951 Tóe jaargang No. IJ2% Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Over iachiig jaar geen steenkool meer in Nederland Prof. Brinkman: Nederland moet zich toeleggen op atoomsplitsing Een enorme besparing Oproep van Trygve Lie: Twee doden bij botsing Britse schoener voor Devonshire vergaan Dolle stier zet Bologna op stelten Boedapest overtrad regels van fatsoen Sluiting van twee consulaten en geen paspoorten meer voor Amerikanen Vijfendertig deskundigen vergezellen Churchill Storm brengt datum van vertrek in gevaar Vliegers in veiligheid De conferentie over een Europees leger W^£A°J-eAJjcJht Vliegveld Shannon staat onder water SCHIP GEKAPSEISD IN ORKAAN De loze loodgieters STORM OP KOMST Joego-Slavie verlaagt de koers van de dinar BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449611 Hoofdredacteur: A. KAPTE IN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HIMU COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et p. mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten pROF. DR. H. BRINKMAN, directeur van het natuurkundig laboratorium te Groningen, heeft in een gisteren te Utrecht gehouden causerie over atoom energie nog eens de nadruk gelegd op de uitputting van energiebronnen, die de aarde in het algemeen en Nederland in het bijzonder gaat bedreigen. Een over zicht gevende van de z.g. conventionele energiebronnen, deed de hoogleraar nog eens uitkomen, dat de wereldvoorraden aan steenkool in ieder geval over 500 jaar zullen zijn uitgeput, terwijl die in Nederland over tachtig jaar verdwenen zullen zijn. De strekking van zijn verdere betoog was, dat, willen wij niet aan gewezen worden op import van energie, Nederland zal moeten komen tot het scheppen van nieuwe energiebronnen in deze zin, dat men zal moeten trachten gebruik te maken van de energie, die vrijkomt door het splitsen van atoom kernen. pROF. BRINKMAN heeft daarna een uiteenzetting gegeven van de me thode waarop de atoomenergie aan vredelievende doeleinden kan worden dienstbaar gemaakt en een beeld ge geven van wat er op dit gebied reeds is bereikt. Spr. deed uitkomen, dat voor de totale jaarlijkse Nederlandse electriciteitsopwekking kan worden volstaan met een hoeveelheid van pl.m. 120 kg. splijtstof. Het gehele transport probleem van de steenkool voor de electrische centrales zou door deze toepassing verdwijnen. In plaats van onafzienbare reeksen kolenwagens zou men slechts de beschikking behoe ven te hebben over een jeep om de brandstof aan te voeren. Er zou geen as- en geen rook- of roetvraagstuk meer bestaan. Toch was de prijs van zuiver uranium in 1943 slechts 45 dol lar per kg. en ook thans is de prijs nog zeer laag, vergeleken met de enor me bedragen, die alleen reeds door het kolenverbruik worden verslonden. Verdere toepassingsmogelijkheden zag prof. Brinkman in de verwarming van grote woningcomplexen en in de toe passing bij de scheepvaart. Daarbij de 'd hij uitkomen, dot in Amerika het De secretaris-generaal der Verepigde Naties, Trygve Lie, heeft in een speciale boodschap aan het einde van het jaar op alle volkeren een beroep gedaan op nieuw een poging te doen om de vici euze cirkel van impasse's en propagan da" te doorbreken. „Wij moeten in het belang van het algemeen welzijn proberen weer tot werkelijk onderhandelen te komen", aldus Trygve Lie. Op de weg van Hedel naar Zaltbom- mel is gisteravond een personenauto met grote snelheid op een stilstaande vrachtauto gereden. De beide inzitten den van de personenauto, de 55-jarige heer J. C. de Vries, te Geldrop, 'id vn de Raad van Bectmn vsa Iteiljw Gloeilampenfabriek N.V. en diens echt genote, werden door de voorruit ge drukt en op slag gedood. De heer De Vries kwam in 1922 in dienst van Philips op de afdeling finan ciën. In 1937 kreeg hij de leiding van de afdeling financiën en boekhouding, in 1939 werd hij onder-directeur en in 1946 lid van de Raad van Bestuur. Ter hoogte van het Britse graafschap Devonshire is de Britse houten schoe ner „Nellie Bywater" omgeslagen en gezonken. Twee personen, onder wie een 17-jarige dochter van de kapitein, worden vermist. De overige negen op varenden zijn te Plymouth aan land ge bracht. De „Nelly Bywater" werd in verschillende films gebruikt. gebruik van een kernreactor reeds verwezenlijkt wordt in een duikboot. De toepassingen staan nog volkpmen in de kinderschoenen, want in het al gemeen is men nog bezig met labora torium proeven. Maar de inrichtingen, waarmede nu wordt geëxperimen teerd zullen de efficiënte machinerieën van de toekomst worden. In Amerika verwacht men in 1958 reeds de beschikking te hebben ove- een eleetrisch vermogen van 15 mil- lioen kw. Het totale Nederlandse ver mogen bedraagt 300.000 kw. Naar .ie stellige mening van prof. Brinkman zal Nederland moeten trachten mee te doen, omdat het energievraagstuk voor Nederland schrijnend wordt. In verband met wat door Nederland op dit gebied gepresteerd wordt, zeide prof. Brinkman, dat men deels tevre den kan zjjn, maar dat er aan de an dere kant reden is tot zorg, omdat men ook in regeringskringen eigenlijk nog niet voldoende doordrongen is van de noodzaken, waarvoor wij thans ko men te staan, ten aanzien van de voor de industrie zo nodige energie. Een ontsnapte stier veroorzaakte in Bologna (Italië) grote consternatie door op een menigte in te lopen. Na een spannende drijfjacht van de politie, waarbij het dier veel schade aan winkels e.d. aanrichtte, gelukte het haar eindelijk om het dier dood te schieten. Het moment, waarop het dier het genadeschot ontvangt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat geen paspoorten meer zullen worden verstrekt aan Amerikaanse burgers die naar Hongarije willen reizen. Voorts is aan de Hongaarse legatie te Washington opdracht gegeven de Hongaarse consulaten te New York en Cleveland onmid dellijk te sluiten. kaanse volk is terecht verontwaardigd De Hongaarse regering heeft de grond regels van het internationaal fatsoen overtreden". De vier Amerikaanse vliegers, die na tot landen gedwongen te zijn in Hon garije veroordeeld waren, zijn gister middag te Nickelsdorf over de Hon gaarsOostenrijkse grens gegaan. Zij zijn later op de dag naar Wiesbadcn overgebracht. Zij verkeren in goede toestand. De vliegers werden ontvangen door de Amerikaanse hoge commissaris in Oostenrijk, Walter Donnelly. De maatregelen werden bekend ge maakt kort nadat de vier Amerikaanse vliegers Hongarije hadden ver), ten. Minister Acheson zei: „het Arheri- In Londen is bekend gemaakt, dat zich onder de 35 personen, die Churchill op zijn reis naar Washington zullen vergezellen, de chef van de imperiale staf, veldmaarschak Sir Willlam Slim en de eerste „sea lord" admiraal Slr Rhoderick McGrigor, bevinden. Hier- Waarschijnlijk heden eind der Parijse besprekingen De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. D. U. Stikker, heeft gisteren op de conferentie over een Europees leger te Parijs voorgesteld, slechts een gemeenschappelijke begro ting op te maken voor de gelden, dis nodig zijn voor administratieve doel einden. Hij verdedigde hiermee het standpunt van de Benelux-landen. Frankrijk, Italië en West-Duitsland willen daar entegen, dat de gemeenschappelijke be groting het geheel van de nationale bijdragen omvat. Na de zitting waaraan zowel de mi nisters van buitenlandse zaken als de ministers van financien van de zes landen deelnamen, verklaarde minis ter Stikker, dat uit de besprekingen over het algemeen een neiging ten gunste van een gemeenschappelijke begroting blijkt. De Franse minister van defensie, Bidault, en leden van de Westduitse delegatie waren van oor deel, dat er gisteren vorderingen wa ren gemaakt. Men verwacht, dat de besprekingen heden zullen worden beëindigd. Verwachting tot Zaterdagavond. Zwaar bewolkt met buien. Krach tige tot stormachtige wind draai end naar richtingen tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde tem peraturen als Vrijdag. ZONDAG: Zon op 8.48, onder 16.36: Maan op 10.41. onder 19.13. MAANDAG: Zon op 8.48, onder 16.37. Maan op 11.02. onder 20.46. Van officiële zijde is te Cairo verklaard, dat hulpverlening aan bui tenlandse troepen in Egypte spoedig bij de wet voor Egyptenaren strafbaar zal worden gesteld. uit leidt men af, dat de Verdediging en de NAVO belangrijke punten van be spreking zuilen zijn op de conferentie tussen president Truman en de Britse premier. Voorts wordt Churchill o.m. verge zeld door de minister van buitenlandse zaken. Eden, de minister voor betrek kingen met het Gemenebest, Lord Is- may en de paymaster-general, Lord Cherwell (de vroegere atoomdeskundi ge prof. Lindemann). Hoewel de „Queen Mary", waarmede het gezelschap naar Amerika zal reizen, door het slechte weer op de thuisreis uit New-York reeds twee dagen vertra ging heeft, hoopt men toch, dat het schip volgens programma Zondagmor gen uit Southampton naar New-York zal kunnen vertrekken. Verwacht wordt, dat Churchill 4 Januari in New- York zal aankomen, vanwaar hij per vliegtuig direct naar Washington zal vliegen en dezelfde avond zijn bespre kingen met president Truman zal be ginnen. Het Ierse vliegveld Shannon is we gens overstroming voor onbepaalde tijd gesloten. Het verkeer gaat nu via het vliegveld van Dublin. Het Amerikaanse stoomschip „Flying Enterprise", dat tien passagiers aan boord had, is gistermiddag in een orkaan op 'n afstand van 750 kilometer ten westen van Landsend gekapseisd. Het Engelse schip „Birch", dat zich in de nabijheid bevond, is onmiddellijk ter assistentie gevaren en heeft een aantal overlevenden aan boord genomen. aiiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Volgens een schatting van het Ame rikaanse achtste leger bedroegen de verliezen van de communisten op 24 December 1.515.688 man, n.1. 692.357 Noordkoreanen en 823.331 Chinezen. In Washington is meegedeeld, dat begin Dec. de geallieerde verliezen 109.459 man bedroegen. In dit cijfer waren niet de 212.544 verliezen begrepen, die tot Juni van dit jaar waren geleden door de Zuidkoreanen onder bevel der V.N. Twee mannen belden op een morgen in de afgelopen week aan bij alle etages van een woning in Amsterdam-West en vertelden, dat de bewoners water moesten tappen, omdat er een langdurige reparatie aan de waterleiding moest worden verricht. De twee loodgieters gingen aan het werk en verdwenen na enige tijd om enkele vergeten gereedschappen te gaan ophalen. Zij kwamen ech ter niet meer opdagen en 's avonds was er nog geen water. Toen bleek, dat de twee onbekenden zeven meter waterleidingpijp achter de hoofdkraan hadden ge sloopt en meegenomen. Rijksbijdrage in kosfen van de weg Amsierdam-Hoom gewenst De begrotingscommissie voor econo mische zaken heeft een voorlopig ver slag uitgebracht over drie wetsontwer pen, die alle tot onderwerp hebben de deelneming van het rijk in de uitvoe ring van de eerste phase van de ont wikkelingsplannen voor het oostelijk TN AMSTERDAM zijn zeventien kerst- bomen verbrand tijdens de afgelopen feestdagen. Er was zelfs één electri- sche kerstboom bij, die kortsluiting maakte. D In een ^^m^door vierde de athleet zijn veertigjarig jubi- trad een kerstman P, P P, leum als trapeze-werker en in zijnfeest- enkele leraren en een groot aamtal leer- een woord van waar- lingen van de voordeur werd wegge- d aan arts, die in stuurd, omdat hij een heidense ver- J9n overleed Aan een hartkwaal! schijning was. O Een vrederechter n Enkele> nQg in Californie verblijvende Indianapolis heeft tijdens e a Indianen hebben besloten de vrede te ling van 'n echtscheidmgsproces tegen Albert Ricard een ingewikkeld vonnis uitgesproken. Albert zal zijn echtgenote en zijn dochter gedurende twintig jaar niet mogen bezoeken. Wel op Zondag mag hij hen even een visite maken. Onbeperkt bezoek is hem echter toe gestaan, als hij verlangt een kijkje te nemen bij zijn zeventien konijnen, die een standplaatsje hebben achter het huis van zijn ex-echtgenote, n In 1909 verbood een dokter aan Clarence De- mar, een circus-artist, zijn gevaarlijke toeren aan zwevende trapeze's en der gelijk aardig goed. Immers, Clarence leed aan een hartkwaal. Dezer dagen Dat gaat straks ook a(u)tomatisch sluiten en niet langer te trachten de regering omver te werpen. Te dien einde hebben zc onlangs plechtig de vredespijp gerookt. Men rookt wel lelijker pijpen. Een klarinettist van het Boston Promenade-orkest, kon tijdens een concert plotseling niet verder bla zen, aangezien zijn instrument verstopt was. Er bleek een pruimpje tabak in te zitten. De arme man had het al van af de eerste maten geproefd, maar durfde zijn spel niet te onderbreken. In de zangw°dstrijd voor amateurs van boven de vijftien, die in Spalding (Engeland) werd gehouden, werd win nares mevrouw Emma Smith, die over een vijf-en-zeventigjarig keeltje be schikte. Tante Pos, die toch ook al heel oud moet zijn, laat een mens ook wel eens schrikken. Op een dag ont ving een groot aantal Britten uitslui tend poststukken, die volgens het post stempel een week later dan het mo ment van bezorgen, op de bus waren gegaan. De fout zat in het stempeltje, dat op een der Londense postkantoren werd gebruikt. deel van West-Friesland, voor Z.W. en oostelijk Groningen, oostelijk Fries land, N.O. Overijssel, Z.W. en N.O. Noord-Brabant en noordelijk Limburg. Voor wat betreft oostelijk West-Fries land waren enige leden van mening, dat het billijk zou zijn een bijdrage in het plan van dit gebied op te nemen in de kosten van de aanleg van de rijksweg KoornAmsterdam. Dezelfde leden vestigden de aandacht op Volendam met zijn grote overbevol king. Er zijn aanwijzingen, dat ver schillende industrieën bereid zouden zijn zich daar te vestigen of dochter maatschappijen te stichten, indien goede industrieterreinen werden gesticht en een rechtstreekse wegverbinding Vo lendamEdam tot stand zou komen. Het een en ander is evenwel zonder overheidssteun niet mogelijk, terwijl dit wel gewenst zou zijn, teneinde te voorkomen, dat de bevolking van deze plaats met haar bijzondere geaardheid wordt gedwongen te gaan werken in Amsterdam. Gistermiddag om vier uur heeft een stormveld, vergezeld gaande van windstoten van meer dan 150 km per uur, de zuidwestpunt van Engeland be reikt Aangezien dit stormveld zich snel naar het oosten uitbreidt, zullen ook bij ons de winden tot stormkracht aanwakkeren. Het is evenwel te ver wachten, dat de zwaarste stormen ten zuiden van ons land over Belgie en Noord-Frankrijk naar het oosten zullen trekken, aldus het K.N.M.I. in De Bilt oorlogsgevaar is nu aanzienlijk kleiner dan een jaar geleden. Deze verheugende vaststelling was te be luisteren in bijna alle boodschappen, die de groten der aarde volgens tradi tie ter gelegenheid van het Kerstfeest tot de mensheid richtten. Met de Nieuwjaarsboodschappen zal het zeker niet anders zijn. Er is, indien men de internationale situatie van dit ogenblik met die van de vorige jaarwisseling vergelijkt, in derdaad alle reden tot een gematigd optimisme. Men bedenke slechts: een jaar geleden grepen, voor het Westen volkomen onverwacht, de Chinese „vrijwilligers" in de Koreaanse oorlog in en dwongen de strijdkrachten der Verenigde Naties tot een snelle terug tocht. Een smadelijke nederlaag daar scheen slechts verhinderd te kunnen worden door het beginnen van een oorlog met alle middelen tegen het communistische China. Maar oorlog te gen China zou naar alle waarschijn lijkheid de Sowjet-Unie in de strijd be trokken hebben en een eenmaal in actie gekomen rood leger zou zeker ook naar West-Europa zijn opgerukt Was dat gebeurd, dan zou ook Neder land op het ogenblik Russisch bezet gebied zijn, want er was een jaar ge leden nog niets, waarmee men de wals uit het Oosten zou hebben kunnen tegenhouden. Hoe geheel anders is de toestand in het Verre Oosten nu. In Korea dooft de oorlog langzaam uit. Hij eindigt weliswaar niet met een overwinning van de Verenigde Naties de te slui ten wapenstilstand komt zo ongeveer neer op een herstel van de toestand, zoals deze was vóór het begin der vijan delijkheden maar de communistische aggressie is de kop ingedrukt en Pe king, dat een jaar geleden op zijn kracht pochte, heeft een lesje gehad, dat het ongetwijfeld zal heugen. Met Japan is inmiddels een vredesverdrag gesloten, dat dit land aan het Westen bindt en het de gelegenheid geeft tot een herbewapening in dienst van de Westelijke defensie. J7EN verandering van nog oneindig groter belang voltrok zich in West- Europa. Lag dit twaalf maanden gele den nog volkomen onbeschermd tegen over een eventuele aanval uit het Oos ten. thans bezit het in ieder geval de militaire middelen, die het de halve veiligheid garanderen. Het oorlogsge vaar is daarmede, zo kan men misschien zeggen, met vijftig procent gedaald. West-Duitsland Werd opgenomen in de kring der vrije volken en het herkreeg principieel de mogelijkheid tot zelfver dediging. Met het plan-Schuman en het plan-Pleven, waarvoor de laatste hin dernissen thans uit de weg worden ge ruimd, deed Europa een aanzienlijke stap in de richting van noodzakelijke eenheid. Natuurlijk zijn er enige factoren, die temperend op het optimisme moeten werken. Naar veler gevoelen voltrekt het eenwordingsproces zich in een tem po, dat, gezien de eisen van deze tijd, te langzaam is. In het bijzonder de hou ding van Engeland, dat er nog moeilij ker dan de overige Westeuropese na ties toe komen kan, iets van zijn sou- vereiniteit op te geven ten bate van een supra-nationale autoriteit, die een werkelijk gemeenschappelijke politiek tegenover de grote internationale pro blemen zou kunnen voeren, staat in dit opzicht aan critiek bloot. Als een groot gemis wordt ook gevoeld, dat het Wes ten er nog steeds niet in geslaagd is, zich een duidelijk beeld te vormen van de methode, waarop de koude oorlog gevoerd en met succes beëindigd moet worden. Maar er zijn aanwijzingen, dat veel van hetgeen in 1951 nog ongedaan bleef, in 1952 zal worden verricht. Be driegen deze voortekenen niet, dan zal eens met recht kunnen worden vast gesteld dat 1951 voor het Westen een keerpunt ten goede was. Toi een zesde van de waarde De regering van Joegoslavië is overgegaan tot devaluatie van de di nar. De waarde van deze muntsoort is verlaagd van vijftig tot driehonderd voor een dollar. Het is niet bekend, of de dinar voortaan vrij inwisselbaar zal zijn tegen elke buitenlandse muntsoort, maar Westelijke economen betwijfelen zulks. Zij menen, dat een waarde van 350 dinar tegen een dollar dichter bij de werkelijke waarde zou komen. Het in ternationale monetaire fonds had een koers van 320 per dollar voorgesteld. Officieel is gemeld, dat de koersver- laging ten doel heeft, de munt op een niveau te brengen, dat in overeenstem ming is met de prijzen voor Joegosla vische producten.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1