Weegschaal-industrie kweekte bij de Amerikanen „gewichtscomplex" Milliarden verdwijnen in automaten Burgerij van Huissen dreigt gesloten kloosterkerk met geweld opente breken Wettenzijn wetten! Mond- en klauwzeer, groot probleem Wereldbank wil de Perzische olieproductie financieren DE Amerikaan is nu eenmaal een ge boren gokker, die zich graag laat verleiden door iedere machine, waar iets uitkomt. En bovendien zitten penny en nickel (4 dollarcent) in mindere mate de dime (10 dollarcent) zó los in zijn zk, dat hij ze gemak kelijk uitgeeft, vooral als hij denkt, dat hij de volle tegenwaarde ervoor terugkrijgt. Bovendien voldoet de automaat volkomen aan de behoefte van de gemiddelde Amerikaan. Hij verkoopt bem kauwgum voor een penny, net genoeg voor het ritje van en naar zijn kantoor of winkel; cho cola en pinda's, niet voor een penny, maar voor 5 dollarcent, zonder dat de automatenklant merkt, dat hij hiervoor veel te veel betaalt. In de winkel kos ten pinda's 8 a 16 cents per pond, in de automaat, die voor iedere penny 20 a 26 nootjes oplevert, ongeveer 40 cent per pond. Enorme omzet van kauwgum en pinda's De Nederlandse boeken worden verwijderd Europese kolenvoorziening wordt te Parijs besproken KERKELIJK NIEUWS Geen echte Van Goghs te Breda gevonden Concurrentie tussen de parochie en orde-paters IN vele variëteiten PURMERENDER MARKT Nederlandse schilders exposeren in Venezue'a Nederlanders blijven bij Indonesische politie Vennoot1 van Efa Produka op vrije voeten gesteld DONDERDAG 8 JANUARI 1952 „Put another nickel in'' in- (Van onze correspondent) £yE weg naar schoonheid en lichaamscultuur leidt in Amerika langs de auto maat, de weegschaal. Het zou ons dan ook helemaal niet verbazen, indien op een goede dag het bewijs geleverd zou worden, dat het „gewichtscomplex", waarmede iedere Amerikaanse burger van het mannelijke en vrouwelijke ge slacht rondloopt, doelbewust is aangekweekt door een industrie, die er zeer veel belang bij heeft de mensen de noodzakelijkheid van een dagelijkse ge wichtscontrole in te prepten. Het is nauwelijks aan te nemen, dat de Ameri kaanse industrie van weegschaal-automaten zich inderdaad slechts door de ge weldige behoefte hieraan ontwikkeld zou hebben. Natuurlijk waren er in Amerika ook tal van weegschalen, vóórdat men uitgerekend had, hoeveel calo rieën een mens in zijn maag mag stoppen en hoeveel hij mag wegen, als hij aanspraak wil maken op een figuur, dat aan de eisen der moderne gezondheids leer voldoet. De automatische weegschaal is zelfs, als we ons niet vergissen, in Europa uitgevonden en de eerste van deze machines is ongeveer vijftig jaar geleden in de V.S. geïmporteerd. wikkeling van het gewichtscomplex heeft dus vrucht gedragen. Maar de zaken, die met nootjes- en chocolade-automaten gedaan worden, halen niet bij de omzet der kauwgom machines. Een kauwgomfabrikant ver koopt per jaar ongeveer 300.000 dozen van zijn product aan de eigenaars van automaten. In iedere doos zitten 100 pakjes, die in de groothandel 40 cents kosten. Dit is slechts één voorbeeld en een vakman heeft uitgerekend, dat deze penny-automaten voor kauwgom per jaar ongeveer 500 millioen pennies opslokken, de Amerikaanse weegauto maten daarentegen drie- of viermaal zoveel. Daarbij is gebleken, dat de weegschalen, die voorzien zijn van klerenhaken, de voorkeur genieten. Dat de penny-automaten een reser voir voor pasmunt zijn, ligt voor de hand. Twee automaten-firma's, die hun apparaten in de New-Yorkse on dergrondse hebben opgesteld, halen per dag minstens 5500 dollar uit de machines. Dat het tellen van deze pennies reeds lang door machines in banken geschiedt, spreekt vanzelf. Een New-Yorkse bank bijvoorbeeld, die hiervoor ingericht is, ontvangt iedere dag voor ongeveer 12.000 dollar aan pennies, door een andere bank gaan per week 180.000 dollar in pennies. waar natuurlijk ook de kerk- en kran- tenpennies bij inbegrepen zijn. Pen nies vormen ongeveer 2 a 3 procent van de totale inhoud der kerkezakjes. De nickel aan de top TOCH is het niet de penny, die de machines in New-York zo rendabei maakt, maar de nickel, het vijf-cents stuk. Per maand worden rond 16 mil lioen van deze nickels uit de telefoon- NATUURLIJK liep de inheemse dustrie ook zonder calorieën- gewichtscomplex, maar toch niet zó, dat de in de drugstores en op andere plaatsen opgestelde automaten, waarop men zich voor een penny kon laten wegen, reusachtige winsten oplever den. Na de eerste wereldoorlog werd het publiek dit complex ingeprent, om de zaken volgens Amerikaanse opvat ting wat rendabeler te maken. Hoeveel van dergelijke weegautoma ten in de V.S. opgesteld zijn, is niet bekend. Eén enkel concern geeft het publiek gelegenheid op 11.000 stations van 160 spoorwegen zijn gewicht te controleren en wie in Nieuw York om zich heen ziet, zal op ieder station van de onder- en bovengrondse mins tens een of twee, of, zoals onder Times Square, tientallen van deze machines vinden. Hierbij komen nog de drug stores, de foyers van schouwburgen en bioscopen, schoenpoets- en kap perszaken, de W oolworth-warenhui- zen en andere vijf- en tien-cents-win- kels in het gehele land. Eén van deze organisaties moet meer dan een half millioen per jaar met deze weegscha len verdienen, een schouwburg in New-York hetzelfde bedrag. De ont- Uit Indonesische leeszalen Enkele maanden geleden zijn aan de centrale leeszaal en bibliotheek van sociale zaken te Semarang alle Neder landse boeken onttrokken. Dezelfde maatregel zal binnenkort worden toe gepast op de openbare bibliotheek van Tjandi. Onder meer zullen alle kinder boeken, waarvoor veel belangstelling bestond, worden verwijderd. De norm is, dat er niet meer Nederlandse boe ken mogen zijn, dan de bibliotheek aan Frans, Duits en Engels werk tezamen bevat. De volgende week Vrijdag zullen de ministers van Buitenlandse Zaken of Financiën van 18 Europese landen, die zitting hebben in de bestuursraad van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking, te Parijs bijeen komen ter bespreking van de onvol doende kolenvoorziening van Europa, welke de grootste bedreiging vormt voor de uitvoering van 't bewapenings programma. Van Amerikaanse zijde is de laatste tijd aangedrongen op grotere Europese inspanning tot vergroting van de kolen- productie, aangezien de landerv die on der de Amerikaanse hulpverlening val len, op het ogenblik ongeveer 700 mil lioen dollar per jaar moeten besteden voor de invoer van kolen uit de Ver enigde Staten. De koleninvoer uit de V. S. wordt voor 1952 geraamd op 28 millioen ton. Truman betuigt instemming met het carillon Naar wij vernemen is op het depar tement van buitenlandse zaken een ambtsbericht binnengekomen, waaruit blijkt dat president Truman uiting heeft gegeven aan zijn grote instem ming met het voornemen om ter gele genheid van het bezoek van H.M. de Koningin aan de Verenigde Staten een geschenk in de vorm van een carillon rjanwu bet ..Nederlandse volk aan het Amerikaanse aan te bieden. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Coc- vorden: I. H. W. Samdijk te Jutwerd en Krewerd', beroepen aangenomen naar Borculo: R. Renier te Wedde (Gr.) Be noemd tot hulpprediker te Rotterdam- Charlois (wijk Carnisse): J. K. P. Mantz, emffitus-predikant aldaar. Geref. Kerken: Beroepen te Hasselt: B. Scholten, cand. te Kampen; te Nieuwdorp: 5. Aalbersberg te Sonne- maire. Chr .Geref. lerken: Bedankt vooi Meppel: G. Biesna te Hoogeveen. Baptiste Gemente: Beroepen te Gro ningen: S. Zijlsta te Eindhoven. Geref. Gemeenttn: Bedankt voor 's- Gravenhage: J. W. Kersten te Genemui- den. automaten van New York opgehaald. De circulatie van deze munten is zeer eenvoudig. De bank, waar de Telepho- ne Company een rekening heeft en die de nickels door de telmachines laat gaan, heeft tevens als cliënt een con cern voor automaten-restaurants, dat per maand rond 12.000 van de nickels van het telefoonbedrijf ontvangt, om in de restaurants te gebruiken. De rest van de nickels, die in New-York in omloop zijn, gaat in de automaten van de ondergrondse of in de zakken van ae krantenverkopers. Een zeer belangrijke kwestie voor de eigenaars van een krantenstalletje en voor de krantenverkopers is een zo groot mogelijke voorraad aan pennies cn nickels. Deze voorraad moet voor al 's morgens vroeg en s middags na drie uur aanwezig zijn, als de storm op de kranten begint. Vroeger, toen speelde de geldtransactie zich als de kranten nog twee cents kostten, volgt af: de klant betaalde met een 10-cents-stuk, kocht daarvoor twee kranten en kreeg een penny en een nickel terug. De nenny verdween in de dichtstbijzijnde automaat, de nickel in de draaideur van de onder- of bo vengrondse. De te Breda door de 82-jarige heer Schalk ontdekte drie doeken van „Vin cent van Gogh" blijken stuntelige co- pieën te zijn, aldus het oordeel van een Haags expert. Afbeeldingen der origi nelen onder de nummers 41 en 46 in de bekende Hyperion-uitgave van J. Baart de la Faille hadden als model gediend. MAN DOOR TRAM OVERREDEN Woensdagavond, omstreeks zeven uur is op de Ceintuurbaan te Amsterdam een 58-jarige man onder een wagen van lijn 3 gekomen en op slag gedood. De man wilde nog op de tram springen, toen deze zich reeds in beweging had gezet. Hij botste daarbij tegen een an der, die op de vluchtheuvel stond, viel, en raakte onder de bijwagen. In Chelsea werd het nieuwe jaar met het traditionele kunstenaarsbal ge vierd. Op het middernachterlijk uur zweefde een wolk van ballonnejes boven de geconstumeerde dansers. Een feestolifant en clowns zetten aan het geheel luister bij. In Tibet worden ze ontdoken ^AN de kansel werd een dezer dagen bekend gemaakt, dat de klooster kerk van de paters Domin'eanen met ingang van 2 Januari in Huissen offi cieel gesloten zou worden. De bevol king is hierdoor nogal geschokt en men heeft thans het voornemen om de kloosterkerk Zondagmorgen vroeg open te breken. Daarbij wil men zich beroe pen op een oud gebruik, waarbij geldi ge toegang tot een gesloten kerk en de erediensten moet worden verleend, indien de deur door het volk wordt open gebroken. Er is overigens nogal enige twijfel of inderdaad de bevolking deze geweld dadige maatregel zal doorzetten. Er be staat een controverse tussen de kloos- Venijnige ziekte, waarvan men nog te weinig weet Gevaarlijk ook, door de Naar de Veeartsenijkundige dienst mededeeld, is er bij 't geval van mond en klauwzeer te Weesperkarspel sprake van een variëteit, die bekend staat als mond- en klauwzeer C. Uit het feit, dat de variëteit een naam heeft, blijkt al, dat men niet te doen heeft met een ge heel onbekende soort. In het Oosten van het land is mond- en klauwzeer van deze aard de laatste tijd weer voorge komen zo wordt ons gezegd nadat ons land er lange tijd van verschoond is gebleven. Natuurlijk zijn onmiddellijk maatre gelen genomen om een entstof te be reiden, die afweer bevat tegen deze C- variëteit. Medegedeeld werd, dat de stal van de betreffende veehouder 'n maand geleden was ingeënt. In dit verband zij er op gewezen, dat het inenten met entstoffen tegen bepaalde variëteiten in de regel ook beveiliging biedt tegen andere. Men kende in het begin van dit jaar drie variëteiten, die bekend waren als mond- en klauwzeer A, C en O. Daar bij kwam dit jaar de variëteit A 5. Geënt werd steeds met een entstof tegen A en O. De veehouders, die hun vee tegen deze variëteiten hebben laten enten, hebben als regel geen last gehad In hoogst enkele gevallen werden hun dieren toch ziek en dan bleek het de toen nieuwe, maar nu langzamerhand goed bekende variëteit A 5 te zijn. De tegenmaatregelen bestonden daaruit, dat in allerijl een entstof tegen A 5 werd bereid. Meestal wel, doch niet altijd. Dat de gebruikte entstof meestal wel, doch niet altijd beveiliging bood tegen ae variëteiten, waartegen ze niet direct was gericht, behoeft geen verwonde ring te wekken. Men moet bedenken, dat men te doen heeft met levende dieren, die in goede en in minder goede toestand kunnen verkeren. Hoe sterker en gezonder een koe is, hoe meer weer stand het dier uit de aard der zaak heeft tegen iedere ziekte. Daarbij komt, dat men omtrent de ziekteverwekkende virussen nog zo bitter weinig weet. Men weet niet eens of deze organismen, die een kris talvorm vertonen, leven of niet. Men weet niet, of ze stabiel zijn of aan ver andering onderhevig, men weet niet hoe ze zich vermeerderen. Op het ogenblik wordt druk gewerkt aan een entstof tegen de C-variëteit en daarover zal men aanstonds wel de be schikking hebben. Wellicht dat deze dan weer gemengd wordt met 'n andere, maar daaromtrent valt nog weinig te zeggen. Het bovenstaande is echter voldoende om aan te tonen, dat we te maken heb ben met een geweldig probleem, waar van de oplossing verre van gemakke lijk is. De moeilijkheid is vooral gele gen in het grote aantal variëteiten, waarbij komt, dat het lang niet zeker is dat het bij de vier, welke men thans kent, zal blijven. terorde van de paters Dominicanen en de parochiegeestelijkheid in het stede ke Huissen. Vele parochianen gaan te biecht bij de Dominicanen, zodat het voor de herders van deze parochie in Huissen soms wel moeilijk wordt om toezicht te houden over al de gelovigen. De kerkelijke overheid in Utrecht is inmiddels gekomen met een compro mis-voorstel, dat inhoudt om de kloos terkerk in Huissen te sluiten en de pa ters in ruil daarvoor een parochie in Utrecht aan te bieden. De paters zijn met dit voorstel accoord gegaan en zij hebben sinds November een parochie te Utrecht. Men had evenwel er niet op gere kend, dat de behoefte bij de bevolking in Huissen zeer sterk is om niet bij de eigen geestelijkheid, maar bij de paters te biecht te gaan. Ook zijn er ingezete nen, die voor hun leven banken in de kloosterkerk hebben. De gemeenteraad verzocht daarom de kerkelijke overheid te Utrecht de kloosterkerk niet te slui ten. Nu daartoe toch is overgegaan, werd de raad opnieuw bijeengeroepen om een en ander te bespreken. Men kan wel vaststellen, dat in ruim 60% van de Over-Betuwnaren de wens leeft om de kloosterkerk niet te sluiten. Het werk van de paters heeft een traditie van meer dan een eeuw en het is met de bevolking innig verweven. Het aanbod van vette koeien was niet slecht. Er waren dan ook heel wat slagers op de been. Ook op de gelde- markt was de handel goed. Met de ver- s ewas het heel kalm en de kwaliteit was niet heel goed. Het aanbod van de pinken en graskalveren was gering en daarmee ging het heel kalm. De nuch tere kalveren waren in de vroegte heel duur, maar daar het aanbod nog al aan hield, werd de gang stroever en zak ten de prijzen. De vette schapen waren nogal gevraagd met vaste prijzen, maar de beste lammeren waren duur en de gang was daardoor wel stroef. Het kleine aanbod van bokken en geiten was moeilijk te plaatsen. De vette var- kensmarkt, die bij een kalme gang in zette met f 2.30, zakte al gauw een paar centen om heel stug te eindigen. De lichtere soorten gingen van f 2 tot f 2.10, de vette zeugen van f 2 tot f 2.14. Ook de biggen waren in de vroegte wel duur. De paardenmarkt was stil en de pluimveemarkt gaf ook maar een kal me handel te zien. PURMEREND, 2 Jan. Aangevoerd 498 runderen waaronder 226 vette koei en van 2.10—3 p. kg (vlug); 55 melk en kalfkoeien 6751025 (kalm); 176 gel- dekoeien 525—725 (goed); 18 pinken 430 —525 (matig); 12 graskalveren 205310 (kalm); 280 nuchtere kalveren 38110 (begin vlug, afloop stug); 444 schapen vette 90155 (goed), lammeren 85135 (goed), 9 bokken en geiten 1050 (stug), 131 vette varkens 2.022.30 p. kg (kalm); 719 schrammen 4090, biggen 30/3840/72 (begin goed, afloop min der); 5 fokzeugen 300350 (kalm); 31 paarden 575—900 (stil); totaal 2117 die ren. 900 oude kippen en hanen, rode en witte van 2.20—2.40 p. kg.; 300 idem blauwe 2.402.60; 100 jonge hanen blau we 2.35; 150 eenden 1.252.50 p. st.; 400 konijnen 1—9 p. st.; 40 ganzen 12 14; 1000 kipeieren 1617 p. 100 st. het hartje van Azië, op de koud» en barre hooglanden van Tibet, re geert, in L'hasa, de Tibetaanse hoofd stad, de Dalai-Lama of Oceaan-Lama. In zijn handen zijn de wereldlijke en geestelijke macht over alle Tibetanen verenigd. Hij is dus een priester-vorst, zoals er slechts weinige nog op aard» zijn. De geestelijkheid en de klooster lingen zijn in Tibet groot in aantaL Dag in dag uit streven zij er naar, de geboden van Boedha te verkondigen en in practijk te brengen. Deze lama's, zo worden die Boedhistische monniken en priesters genoemd, dragen wijde, gele gewaden. Vandaar, dat Tibet ook wel genoemd wordt het „Rijk van het Gel» Gewaad". Behalve de „gele monniken" bestaan er in Tibet ook „rode monniken", al dus genaamd, omdat zij in plaats van gele kledij rode gewaden dragen. Zij zijn als het ware Protestantse Boedhis- ten. omdat zij het gezag van L'hasa in geestelijk opzicht niet erkennen en van oordeel zijn, dat de Dalai-Lama of Ti betaanse Paus de goddelijke wijsheid niet in pacht heeft. Die rode monniken hebben eigen kloosters en zijn vooral bekend om hun grote bedrevenheid in de toverkunst. Bovendien vertolken zij de geboden, die Boedha de gelovigen heeft nagelaten en die in sommige op zichten veel overeenstemming vertonen met de Tien Geboden, die wij als Christenen huldigen, op hun eigen manier. Wonderlijk is een zwak woord, als men die „rode" vertolking wil ken schetsen, maar wel getuigt de „rede" uitlegging der hoge geboden van oor spronkelijkheid. Uit een paar voorbeel den blijkt dit reeds voldoende. Boedha leerde, dat het verkeerd is om vlees te eten en levende schepselen te doden. Maar en dat is in de Ti betaanse koude heel begrijpelijk de rode monniken verlangen wel eens naar een stukje vlees. Hun vee te slachten ware een directe overtreding van het goddelijk gebod. Daarom be dachten zij de volgende „oplossing". Zij drijven enige stuks vee op tot bij een steile kloof of diepe afgrond en jagen de dieren dan over de rand. Het natuurlijk gevolg is, dat de beesten te pletter vallen. Hieruit trekken de rode monniken dan de conclusie, dat het d« wil der goden was, dat de dieren zou den sterven om door de mensen te worden verorberd. En met hartelust genieten zij dan van een vleesmaaltijd, Boedha heeft gepredikt, dat het ver keerd is om alcoholhoudende dranken te drinken, daar dit de mens zijn zelf beheersing doet verliezen. Juist, rede neren die Tibetaanse rode monniken, het is inderdaad erg, hoe weinig zelf beheersing een mens heeft! Als een volwassen man een kruik met brande wijn leegdrinkt, doet hij dwaas, maar de kruik, die toch evenveel brandewijn bevat als de maag van de man, slaat geen wartaal uit, waggelt niet en is derhalve een toonbeeld van zelfbeheer sing. Waar de mens dus naar moet streven, aldus' de vertolking van Boed- ha's matigheidsgebod, is om evenveel zelfbeheersing te krijgen als de kruik of het vat. En daarom moet hij zich in drinken oefenen tot hij grote hoeveel heden kan verstouwen zonder onbe heerst of dwaas te gaan doen! Meer voorbeelden te geven is wel niet nodig om aan te tonen, dat ook in Tibet Onze Lieve Heer heel rare kost gangers heeft. Vorming van technische belangstelling trokken een Haagse echtpaar en een heer, die vanaf C ie jaarsmiddag tot het begin van de uitverkoop hun bivak voor een icubelmagazijn hadden opgeslagen om een dressoir van fl.50 en een 13 meter cocosmatting van 75 ct. te bemachtigen. staf in overweging De missie van de wereldbanken, die momenteel in Teheran vertoeft, om wegen te zoeken, langs welke men kan komen tot een hervatting van de Per zische olie-productie, heeft medege deeld, dat de bank de vorming van 'n staf van technisch personeel overweegt voor de exploitatie van de raffinaderij. Verder overweegt de bank de mogelijk heid om de productie en verkoop van de Perzische olie te financieren. Eerst moet men het echter over de prijs eens zijn. De bank wil niets te doen hebben met het probleem van de schadevergoe ding voor de Anglo Iranian. Dè wereldbank zal de Perzische olie industrie slechts op een „overbruggings basis" exploiteren, wanneer haar be sprekingen om de productie weer op gang te brengen succes mochten heb ben. De tussenkomst van de bank heeft alleen ten doel om Engeland en Perzie adempauze te geven en de olietoestro- ming naar het Westen weer op gang te brengen. Tijdens een onderhoud, dat de mis sie Dinsdag met premier Mossadeq had, heeft de Perzische minister-president verklaard, dat Perzie zijn olie dient te verkopen tegen 1.75 dollar per vat. In regeringskringen was het voorstel be sproken, om een basisprijs vast te stel len, waarvan eventueel zou kunnen worden afgeweken. Premier Mossadeq heeft zijn vreugde geuit over het feit, dat de wereldbank bereid is Perzie te helpen. Een culturele uitwisse'ing In Caracas, de hoofdstad van Vene zuela wordt momenteel een tentoonstel ling gehouden van werken van tien mo derne, Nederlandse schilders. De cata logus omvat vijftig doeken, w.o. wer ken van Jan Sluyters, Carel Appel en de Bergense kunstenaars Charley Toor- op en Edgar Fernhout. Over enige tijd zal een soortgelijke tentoonstelling van Venezolaanse schil derkunst in Amsterdam worden gehou den. De hoofdcommissaris van politie te Djakarta heeft verklaard, dat ongeveer tachtig procent van de Nederlandse po- litie-ambtenaren, die in Indonesië wer ken, na 27 December zal aanblijven. Slechts 20 procent heeft ontslag ge vraagd of gaat met pensioen. Van de overgebleven politie-ambtenaren hun aantal bedraagt circa honderd man heeft 40 procent het Indonesische staatsburgerschap aanvaard. De Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van de beherende vennoot van de stofzuigerfabriek Efa Produka doen opheffen. Dit bedrijf is ruim twee jaar geleden failliet verklaard. De beherend ven noot, J. A. C. M. bevond zich toen in het buitenland. Hij werd verdacht van verduistering en bedriegelijke bank breuk en is gearresteerd, toen hij zich ongeveer twee maanden geleden in de omgeving van Amsterdam ophield. De behandeling van de zaak in open bare zitting zal vermoedelijk niet lang meer op zich laten wachten. DE BURGEMEESTER VAN SYDNEY NAAR NEDERLAND. De burgemeester van Sydney, Er- nest O'Dea, heeft medegedeeld dat hij in de loop van deze maand, op uitno diging van de burgemeester van Am sterdam, mr A. J. d'Ailly, een bezoek aan Nederland zal brengen. Hij zal per KLM reizen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3