De „Flying Enterprise" is gezonken HERINNERINGEN AAN POTSDAM Nederlandse Spoorwegen verhogen hun tarieven Kapitein Carlsen en stuurman Dancy zagen het schip ondergaan Belgie verwacht voor het eind nieuwe regering van de week KOAI Bt&teA Drie gewonden NACO-bus bij botsing van en melkauto IN VEILIGHEID OP DE „TURMOIL" Geen vorderingen te Panmoendjon .Vrijdag 11 Jan. I952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. JL1306 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna HELDHAFTIGE STRIJD WAS VERGEEFS Water liep door de schoorsteen binnen Toestand van Generaal De Lattre is ernstig Eyskens zou benoeming hebben geweigerd ER ZIJN THANS 145.385 MENSEN ZONDER WERK Leen- en pachtgeschil voor Internationaal hof Prijzen voor afstanden boven de 22 kilometer ondergaan lichte wijzigingen Korte afstanden zijn niet duurder geworden Ook Bidault ziet geen mogelijkheid Meerderheid voor plan- Schuman in Bondsdag Truman zal Eisenhower niet in de weg staan Ir. W. KAARS SIJPESTEIJN OVER ZIJN TUNNELPLAN Verkeersongeluk in de Wieringermeer Liever een snoek Saoedi-Arabie is bereid tot bemiddeling BUREAU: Koningstraat 62—84 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURAST TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.-19 JJERTIEN DAGEN lang heeft de heldhaftige kapitein Kurt Carlsen een verbeten strijd gevoerd voor het behoud van zijn schip, de „Flying Enterprise". Hij heeft het zoet van de overwinning niet mogen smaken. Donderdagmiddag is de stomer in het zicht van de haven vergaan. De woedende elementen hebben zich deze prooi niet laten ontgaan. Carlsen en zijn metgezel, de stuurman van de „Turmoil Dancy, zijn gered. Zij zjjn om half vijf met een zwemvest om in zee gesprongen en hebben van het dek van de „Turmoil" af de ondergang van hun schip gadegeslagen. Het schip had gistermiddag ongeveer tachtig graden slagzij. Door het zware weer storm, slagregens en hoge zeegang sloeg het water door de schoorsteen naar binnen. Dat heeft tenslotte het pleit beslecht. Carlsen en Dancy zijn aan boord van de Turmoil van schoon goed en warm eten voor zien en daarna naar Falmouth gevaren. Daar heeft een arts geconstateerd, dat zij in goede conditie verkeerden, en hen vervolgens naar bed gezonden. TN DE LOOP van de morgen werd de positie van de Flying Enterprise steeds slechter. De golven sloegen over het schip heen, waardoor Carlsen en Dancy de radiohut moesten verlaten en zich op een hoger deel van het vaartuig in veiligheid moesten bren gen. Carlsen weigerde echter zich door een hefschroefvliegtuig van boord te laten halen, al waardeerde hij het wel, dat dit in de buurt was. Het weer was zo slecht, dat het volslagen onmogelijk was, een tros over te brengen. Boven dien konden de beide mannen de boeg noch het achterschip bereiken. Later slaagde Carlsen er in, de radiohut te bereiken en aan de Williard Keith, de Amerikaanse torpedobootjager, een te legram voor zijn wouw op te geven. Het weer werd hoe langer hoe slech ter, de positie van het schip steeds hachelijker, zodat Carlsen op zeker moment verzocht, hem en zijn makker van boord te halen. Een hefschroef vliegtuig werd uitgezonden maar kon de Flying Enterprise onmogelijk be reiken. In de buurt van Kaap Lizard moest het toestel, dat van het vlieg veld Culdroze was opgestegen, onver- richterzake terugkeren. Carlsen en Dancy hadden toen geen andere keus meer dan in zee te sprin gen. De schepen, die de Flying Enter prise begeleidden, trokken een zo nauw mogelijke kring om de zinkende sto mer en daarop waagden de beide man nen de sprong van de top van de schoorsteen, kort voordat het vaartuig kapseisde en zonk. Kort daarop wer den zij door de Turmoil opgepikt. On geveer een kwartier na de mededeling, dat de beide mannen waren gered, werd gemeld, dat de Flying Enterprise geheel onder water was verdwenen. De achtersteven ging het eerst onder water. Van Kaap Landsend uit is nog een reddingboot naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd, maar deze kon niets meer doen. Het ondergaan van het schip was een merkwaardig gezicht: de boeg verhief zich plotseling vijf meter, scheen te schudden en verdween daarna onder water. Dit gebeurde om 17.12 uur (Ne derlandse tijd) op 49 graden 38 minu ten Noorderbreedte en 04 graden 23 minuten Westerlengte. Kapitein Carlsen had, kort nadat hij was opgepikt, een radiotelefonisch ge sprek met zijn ouders, die in een hotel te Falmouth op hem wachten. Hij deel de hun mee, dat alles in orde was. Zijn echtgenote hoorde het nieuws van de redding via ds. Kirkegaard Jensen van de Deense Lutherse kerk te Perth Am- boy (New Jersey). Zoals bekend woont mevrouw Carlsen iti het nabijgelegen Woodbridge. Zij was sinds verscheide ne dagen ziek tengevolge van de spanning over het lot van haar man. Talrjjke aanbiedingen Ds. Jespersen is in de laatste tijd voortdurend opgebeld door personen, die mevrouw Carlsen grote sommen gelds aanbieden voor het verkrijgen van het alleenrecht van publicatie van de levensgeschiedenis van haar en haar man. Verscheidene Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen hebben aan geboden de predikant en mevrouw Carlsen en haar twee kinderen zonder kosten naar Falmouth over te vliegen. De toestand van zenuwspanning, waar in mevrouw Carlsen verkeert, maakt het echter onwaarschijnlijk dat thans een dergelijk aanbod zal worden aan vaard. „Well donc. Carlsen" De president van de Isbrandtsen-line zei, toen hij het slot van het drama van de Flying Enterprise vernam: „Well done, Carlsen" (Goed werk, Carlsen). Hij vertelde, dat Carlsen het bevel zal krijgen over een ander schip van de maatschappij, dat wellicht weer Flying Enterprise zal worden genoemd. Een paar Franse kranten hebben scherpe critiek geoefend op het beleid van de gezagvoerder van de Turmoil. Zij menen, dat de Flying Enterprise zich op het moment, dat zij onderging, veel dichter bij Brest dan bij Falmouth bevond, en dat aan de Franse sleep boot Abeille 25 eerder had moetêh worden verzocht te helpen bij het s!?- pen. i |N C.V.P.-kringen te Brussel verwacht men, dat de consultaties van koning Boudewijn niet veel tijd in beslag zul len nemen en dat nog voor het einde van deze week een nieuwe homogeen- katholieke regering zal kunnen worden gevormd. De koning zou het voornemen heb ben het ontslag van de regering-Pho- lien eerst dan definitief te accepteren, wanneer eenmaal vast staat wie als formateur zal optreden. Naar te Brus sel wordt vernomen, zou Gaston Eys kens een benoeming als kabinetsforma teur hebben geweigerd. De koning zou voor de benoeming van een kabi netsformateur thans de keuze hebben uit de huidige minister van financiën, Jean van Houtte, de minister van bui tenlandse zaken Paul van Zeeland en de minister van onderwijs, Pierre Har- mel. Volgens het neutrale blad „Le Soir Te Parijs verluidde gistermorgen, dat de toestand van generaal De Lattre De Tassigny, hoge commissaris en opper bevelhebber in Indo-China, plotseling slechter is geworden en als ernstig moet worden beschouwd. Volgens laatste berichten is hem het Heilig Oliesel toegediend. Verwachting tot Vrijdagavond. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke tot wes telijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als Donderdag. ZATERDAG: Zon op 8.44, onder 16.52. Maan op 16.56, onder 9.21. In December nam het aantal werkloze m-nnen toe van 112.453 tot 145.385, on der wie 31.717 D.U.W.-arbeiders. is het nog niet aanvaarden van het ontslag van de regering-Pholien door de koning ongebruikelijk. De koning diende in ieder ge"al aan de eerste mi nister schriftelijk de reden hiervoor mee te delen, die vervolgens gepubli ceerd moesten worden, aldus het blad. „Le Soir" maakt uit deze afwijking van de normale gang van zaken op, dat de jonge koning zich blijkbaar eerst volledig op de hoogte wil stellen van de stand van de crisis in de C.V.P. VS sLellen Moskou voor: Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft voorgesteld, dat de V.S. en de Sowjet- Unie aan het internationale hof van justitie hun geschil voorleggen over 670 Amerikaanse schepen, die in de jongste wereldoorlog aan Rusland zijn uitgeleend. Deze nieuwe stap om een vereffening te bereiken van de Russi sche rekening van 11 milliard dollai krachtens de leen- en pachtwet is ge daan in een nota, welke Maandag aan de Sowjetrussische ambassadeur Pan- joesjin is overhandigd. De Sowjet-Unie weigerde de schepen terug te geven en verwierp voorstellen om het geschil aan arbitrage te onderwerpen. De verbondenen hebben opnieuw de voorstellen van de communisten ver worpen. Deze zijn wederom in gebreke gebleven, de aanleg van vliegvelden op Korea in de beperkingen voor een bestand op te nemen. De Noordelijken noemden deze eis „inmenging in de binnenlandse zaken van Noord-Korea". Zij wilden de verbondenen slechts toe staan, hun oorlogsuitrusting tijdens een bestand aan te vullen, mits deze niet zou worden vergroot. De Noordelijken hebben de verbon denen een in het Chinees gestelde lijst van ruim 7400 namen van Zuid- koreaanse krijgsgevangenen overhan digd. De verbondenen werken nog aan een lijst van 44.000 namen, die zij zo spoedig mogelijk zullen overhandigen. Vol aandacht bekijken Churchill en Eden een kleurenplaat van de bijeen komst in Potsdam, welke indertijd ook door Churchill werd bijgewoond. Truman en Acheson kijken belangstellend toe. Als gevolg van de in de loop van 1951 sterk gestegen prijzen van voor de spoorwegen onmisbare grond- en hulpstoffen, kolen en electrische ener gie, hebben de Nederlandse Spoorwe gen zich genoodzaakt gezien met goed keuring van de minister van Verkeer en Waterstaat per 1 Februari a.s. tot een gedeeltelijke verhoging der reizi gers- en goederentarieven over te gaan. De verhoging der reizigerstarie ven geldt voor de afstanden van 22 kilometer en hoger, zodat de prijs van de meeste trajectkaarten ongewijzigd blijft. Voor enkele reizen loopt verhoging van 22 kilometer af geleidelijk op van 4% tot 15%, bij 150 kilometer, waarna dit percentage wederom daalt. Voor retours loopt de verhoging op van 3% Informatie-opdrachi aan Auriol teruggegeven De leider der Franse volksrepublikei nen (MRP), de katholieke staatsman Georges Bidault, heeft Donderdag avond, nadat hij de gehele dag met politieke leiders had geconfereerd over een oplossing voor de kabinetscrisis, de hem door Auriol verstrekte infor matieve opdracht teruggegeven. Politieke waarnemers verwachten, dat het zeker nog twee weken zal du ren, voordat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. De Westduitse Bondsdag heeft he dennacht in tweede lezing het plan- Schuman met 225 tegen 144 stemmen goedgekeurd. Vier leden onthielden zich. met GELD, waarom we allemaal zo huilen, als het naar de fiscus gaat, blijft nochtans het slijk der aarde. Maar geen mens krijgt Theodoor toch zover, dat hij het daarom maar zou weggooien. Derhalve begrijp ik ook zo goed de verbijstering van land bouwer Van Ginkel uit Veenendaal, die het volgende overkwam. Hij had op de weekmarkt 2600 gulden ontvan gen De centjes zaten netjes „in de Lip" en thuis gekomen legde hij deze knip" op de keukentafel. Zijn echt genote le'gde echter - een ogenblik later een handvol aanmaakhout op de zak-safe neer. Vervolgens werd mét de beurs de kachel aangemaakt. De resten van brandhout en bank papier zijn naar de Nederlandse Bank gezonden. Ze zullen proberen er nog wat van te maken. Met de P'ano- bouw in Rusland gaat het slecht. Er zit weinig muziek in. zegt men. De Russen schijnen de geheimen van de piano-industrie niet te beheersen. Het is wel voorgekomen (in Odessa, las Theodoor) dat concertpianisten hun optreden moesten afzeggen, omdat de piano, waarop ae moesten spelen, de klank had gelijk aan die van een spijkerkist. Nu is het bekend, dat Rus sische pianisten niet erg piano-aan doen. q Terwijl de voorjaarsorkanen rond haar nederige woning brulden, „Lont mij maar lopen-" heeft de kloek Elisabeth, eigendom van een landbouwer te Herpt (bij Heusden) twaalf kuikentjes uitge broed. Wel een haantje de voorste, vrienden! q Chinese geleerden zoeken verbeten naar overblijfselen van de Peking-mens, die naar men aanneemt het eerste menselijk wezen was, dat op aarde leefde. O Volgens een in 1950 gehouden telling, bestaat een vijfde van de Westduitse bevolking uit vluchtelingen. Dat is dan weer de moderne mens. q Nog meer vooruit strevend gedoe. De Duitse pianist Heinz Arnts heeft het Engelse duur- record van 205 uur geslagen, door in een café 220 uur te spelen. Hij rookte in die tijd duizend sigaretten, dronk vijf liter koffie en at honderdvijftig rolletjes pepermunt. Na zijn zege heeft hij besloten de eerste maanden niet meer naar een piano om te kijken. D Zeggen de Russen, dat ze geheel nieu we wegen aanwijzen, ook op het stuk van oude wegen zijn ze favoriet. Rus sische geschiedkundigen ontdekten, dat de Russen twee eeuwen vroeger dan de Duitsers en de Fransen geleerd hebben hun wegen te bestraten. tot 15% bij 150 kilometer, waarna ook hier een daling intreedt. De verhoging van het tarief der weekkaarten is tot het uiterste beperkt. Zij bedraagt ge middeld 1.8%. De prijzen van algeme ne abonnementskaarten gaan ongeveer 6% omhoog. Het tarief der jeugdkaar- ten blijft onveranderd. Door deze ver hoging, welke dus voornamelijk de ta rieven voor grotere afstanden betreft, is het reizen sinds 1939 gemiddeld 91% duurder geworden. Deze prijsstijging ligt nog vei- beneden de prijsstijgingen van levensmiddelen, brandstoffen en kleding. Ook staat zij in generlei ver houding tot de prijsverhogingen, die de voor een spoorwegbedrijf belangrij ke materialen sinds 1939 hebben on dergaan. De prijs van de weekkaarten wordt niet noemenswaard verhoogd, die van de jeugdkaarten is ongewijzigd geble ven. Maandabonnementen stijgen van 66 tot 70 (derde klasse) en van 95 tot 100 (tweede klasse). Om en kele voorbeelden te noemen, die een indruk geven van het nieuwe tarief: AmsterdamEindhoven (derde klasse) stijgt van 4,05 enkele reis tot f 4,50 en voor een retour van 6,90 tot 7,60. De prijzen voor het traject Groningen Maastrict worden resp. 9,10 8) en 16,50 15,25); voor Amsterdam —Rotterdam 3,15 2,90) en 5,40 4,95). Bij Breklenkamp (gemeente De nekamp) is op 1850 meter diepte een kalksteenlaag aangeboord, die, naar het zich laat aanzien, gasvoerend is. Verkiezingen in de V.S. President Truman heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, in dertijd gemeend te hebben, dat gene raal Eisenhower een democraat was. Thans wist hij echter dat hij met een republikein te doen had. Hij zeide gaarne te zien, dat Eisenhower zijn te. genwoordige post zou handhaven „zo lang dit nodig is" en zolang hij, de president, van oordeel was, dat hij zulks diende te doen. Truman zou Eisenhower echter niet in de weg staan, indien hij „alle mod der en rotte eieren van een politieke campagne" wenste. Zulks was Eisen- howers zaak. De president zeide Eisen hower te be houwen als een groot man. Hij had het diepste vertrouwen in hem en dit was niet veranderd. Hij had hem één van de belangrijkste posten gegeven, waarover de regering de beschikking had. Truman zeide Ei senhower niet van zijn post als opper bevelhebber in Europa te zullen ont heffen, tenzij op diens eigen verzoek. Indien de generaal echter candidaat voor de republikeinen zou worden, was het niet mogelijk hem in Europa te handhaven. Op een gemeenschappelijke lunch, welke Woensdag op initiatief van de Kamer van Koophandel te Alkmaar werd gehouden en waaraan een aantal burgemeesters van de kring Alkmaar en leden van de Kamer van Koophan del aanzaten, heeft ir. W. Kaars Sjjpe- steyn een uiteenzetting gegeven van zijn plannen inzake de bouw van een tunnel onder het Noordzeekanaal bij Buitenhuizen. (Eigen bericht) Drie gewonden zijn gevallen bij een botsing, die zich gistermiddag omstreeks kwart voor drie op de Hoornseweg in de Wieringermeer heeft voorgedaan tussen een Nacobus en een melkauto met aanhangwagen. De materiële scha de was niet onaanzienlijk. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in de omstan digheid, dat de buschauffeur heeft ver zuimd, voorrang te verlenen. Een paar vissers, die enige tijd geleden op de Brasemermeer aan het vissen ivaren, kregen plotseling beet op een wijze, die hun heel niet aange naam was. Aan hun haak hing n.l. een volslagen V I. Ze waren overigens allerminst van hun stuk gebracht, sleepten het geval achter hun bootje aan naar rustiger water en legden het in een brede sloot, die van het meer is afgesloten. Daarna rapporteerden zij hun vondst bij de autoriteiten. De Mijnopruimingsdienst heeft de zorg voor het projectiel aanvaard. Hei gevaarlijke voorwerp zal uit elkaar worden gehaald, zodra het weer beter is. Men zal het niet laten springen, omdat dit een dijk in de omgeving in gevaar zou brengen. Omstreeks 15.10 was uit Middenmeer de bus vertrokken, welke de dienst EA naar Hoorn onderhoudt. Zij vervoerde acht passagiers. Bij de kruising van de Hoornseweg met de prof. Ter Veenweg ontmoette de Naco-wagen een melk auto met aanhangwagen uit Medemblik. Dcordat de buschauffeur geen voorrang verleende, heeft de bus de melkauto in de flank gegrepen en een eind meege sleurd. De aanhangwagen werd volko men vernield, de lading melk ging ver loren. Ook de bus werd gehavend. Van de inzittenden werden drie ge wond, n.l. de heer Bankersen uit West woud, de chauffeur zelf, Van H. uit Andijk, en een bejaarde dame. Zij tnoesten per auto naar hun woning worden vervoerd. Het Brits Egyptisch geschil Koning Ibn Saoed van Saoedi-Ara bie heeft te Londen en Washington stappen gedaan voor een spoedige op lossing van het Brits-Egyptische ge schil. Volgens officiële Egyptische kringen zullen de gezichtspunten van koning Ibn Saoed „met zorg bestu deerd" worden. De 73-jarige Enrico de Nicola is Donderdagavond afgetreden als voor zitter van de Italiaanse Senaat. De Ni- cola was de eerste president van de Ita liaanse republiek.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1