Plannen voor Europees centrum voor atoom-onderzoek Commissie der VN wordt niet Oost-Duitsland toegelaten in Ds. Martin Niemöller mocht niet in Rusland blijven assrsïïJSL Geen verzuim aan Nederlandse zijde, zegt dr. W. Drees CULTUREEL NIEUWS Overeenkomst in Februari getekend Ulbricht kreeg insiruciies van Moskou Kosten voor Nederland: vijf ton perjaar Volkskamer zendt haar ontwerp naar Bondsdag Dinsdag conferentie van Empire-ministers Ierse Dakota boven Wales verongelukt Delegaties vandaag voor het eerst bijeen Japan wil politiereserve versterken Poolse vrijwilligers zouden zijn afgewezen Stappen in Djakarta bleven zonder gevolg Telegrammen aan Talisse !tHii;ii!nintiitiri!!iinifTr!ti!(iiii!i!!mi!iiini!!mii!iiiimmimiiitiHimfflniiBmiim!m«winjiffii Redactie-secretaris hielp SS -er vluchten Twee jaar geëist tegen steeklustige kellner In Korea gesneuveld Binnen een kwart eeuw naar de maan SPANJE ZAL DEELNEMEN AAN EUROPESE DEFENSIE Mits V.S. blijven helpen ,,Sterk, religieus leven in Moskou Comm. partij in West- Duitsland verboden? f .Karei Doorman" naar de West vertrokken RH Vl 'j. Nederlands geschenk aan Zuid-Afrika BRUTALE STRAATROOF IN DEN HAAG kwamen niet over Mr. Susanto wordt thans zaakgelastigde Voordien geen bepaling van eigen positie Groot bedrag voor het getroffen Italië Schrijver van „Holland in rep en roer" wint kort geding Eden en Acheson spraken over politieke problemen Conferentie over de Duitse schulden eind Februari? Sneller douane-onderzoek <8$ VRIJDAG 11 JANUARI 1952. Het is de bedoeling, in Euronet. i ne-SCO, te komen tot stichting van een Fmdm» auspiciën van soek, dat de beschikking zal krijger, nM, V cen um voor atoomonder- riaarnaast eventueel over een dergeVel^ Cycl°tr0n van 5 -"'-rd .r zal dan zuiver wetenSnemt n' a ""J00 mi,,i0en F V Over deze plannen zün in December te Pariis ®rzoek Jerr,cht kunnen worden, is daar voorlopig tot een compromis gekomen esprf gen gehouden en men 5 milliard E.V. en daarnaast eventueel over een der?p]iik» apparatuur zal dan zuiver wetenschappelijk ond Jzoek E V Met deze Ar»r Hpt» nhnnon !- w. «"af utI eenkomst zal voortvloeien, die "thans door ,*'aaniit een internationale over- S ö00r een kleme commissie wordt voorbereid. De nieuwe overeenkomst zal op 12 Februari te Geneve worden onderte kend. Deze zal voor anderhalf jaar gel- en. In die tijd moet een nieuw accoord tot stand komen, dat alle concrete plan- nen omvat. Als alle twaalf landen, die aan de besprekingen hebben deelgeno men, de uitvoering dezer plannen voor hun rekening nemen, zal Nederland gedurende een aantal jaren een half millioen gulden per jaar moeten op brengen. Het is de bedoeling, reeds dadelijk aan het werk te gaan, om niet te ver bij de VS ten achter te raken. Een groep theoretische physici zal gaan werken in het laboratorium van Niels Bohr in Denemarken, verder zal wor den gebruik gemaakt van het cyclotron van 450 millioen EV te Liverpool. Werkgroepen zullen het apparaat van 1 milliard EV en een van 450 millioen EV gaan ontwerpen. De Duitse verkiezingen Dieckmann, voorzitter van de Oost- duitse volkskamer, heeft dr. Ehlers, voorzitter van de Westduitse, Donder dag het Woensdag door de volkskamer goedgekeurde kieswet-ontwerp doen toekomen, met het verzoek, het aan de Bondsdag voor te leggen en vijf leden aan te wijzen voor een gemeenschap pelijke commissie, welke besprekingen moet voeren over het ontwerp en over de bijdrage van West-Duitsland bij de algemene verkiezingen op basis van de veertien punten van Adenauer. Over financiële problemen Ongeveer vijf en veertig hoogge plaatste ambtenaren en deskundigen uit het Britse Gemenebest zijn Woensdag gereed gekomen met een algemeen on derzoek van de ernstige economische en monetaire moeilijkheden van het ster- linggebied. De vertegenwoordigers der landen van het Britse gemenebest zijn bezig met de voorbereiding van de ge heime conferentie der ministers van financiën van het Gemenebest, die vol gende week Dinsdag te Londen begint. Alle inziiienden omgekomen Een Dakota van de Air Lingus, wel ke onderweg was van Dublin naar Northolt (Londen) is in een storm neer gestort op de helling van de Moei Sia- bod in Wales, op 10 k.m. ten Oosten van Snowdon. Het toestel vervoerde 20 passagiers en een bemanning van drie koppen. Alle inzittenden zijn omgeko men. De Uniebesprekingen Naar uit Den Haag wordt gemeld, zou hedenmiddag te 15 uur de eerste officiële ontmoeting van de Nederland se en de Indonesische delegatie worden gehouden. Na afloop van deze ontmoe ting zou een gemeenschappelijke ver klaring van belde delegaties over de aanvang van de onderhandelingen wor den uitgegeven. Japan heeft het plan, na de ratifica tie van het vredesverdrag de politie reserve geleidelijk op te voeren. Over wogen wordt, Amerikaanse officieren aan te trekken, om de politie van ad vies te dienen. Onlangs zijn een aantal vroegere kolonels van het Japanse le ger in de politie opgenomen. Overi gens zal Japan voor zijn verdediging niet alleen op de politie steunen, doen in nauwe samenwerking met het Ame rikaanse leger plannen voorbereiden. Luitenant-generaal Mihal Tokar- zewski, voormalig leider van een Poolse ondergrondse organisatie tegen ue Duitsers, heeft verklaard, dat de mo gendheden van het Noordatlantisch Pact duizenden Polen, die vrijwillig dienst wilden nemen, hebben afgewe zen. Als het Westen bereid was geweest een Pools corps in het Atlantisch leger op te nemen, „zouden de soldaten van de zeventig aan de Sowjet-Unie onder worpen Poolse divisies de hoop hebben kunnen koesteren in geval van oorlog na desertie een plaats te vinden in de Westelijke legers", aldus Tokarzewski. De in beslag genomen wapenen Vier maanden geë/s# Voor het Amsterdamse gerechtshof hebben in hoger beroep terecht gestaan mr. Th. A. Mertens, redactiesecretaris van De Linie, en mej. A. J. A. van der Randen, secretaresse aan dat blad. Zij zijn indertijd door de Amsterdam se politierechter veroordeeld tot resp. vier maanden gevangenisstraf en tot een maand voorwaardelijk en f 50 boe te, omdat zij in 1947 een vroegere SS- oorlogsverslaggever, W. Sassen, die uit een strafkamp was ontsnapt, hadden helpen onderduiken. Sassen is ten slot- te met een paspoort, dat hem door mr. Mertens was bezorgd, naar Argentinië gevlucht. Van beide vonnissen werd thans bevestiging geëist. Om aan een paspoort te komen, zet te mr. Mertens in het kantoor van De Linie een diefstal op touw. Hij liet een jonge Duitser uit de jaszak van een der kantoorbedienden een pas stelen en plakte daarop een foto van Sassen. La ter onthulde een Amsterdams dagblad de hele affaire. De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank eiste gisteren wegens poging tot zware mishandeling twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 48-jarige Amsterdamse kell ner J. H. van K. Van K. werd ervan beschuldigd, dat hij bijna de gehele garderobe van een 31-jarige buffetjuffrouw, met wie hij twee en een half jaar had samenge leefd, in stukken had gesneden en bovendien had gepoogd haar te doden. De elf verwondingen, die hij haar had toegebracht, bleken echter niet ernstig te zijn en de officier achtte poging tot doodslag niet bewezen. Uitspraak volgt op 24 Januari. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea zijn gesneuveld: Op 22 Decem ber 1951 de sergeant G. Teunissen, af komstig uit Bandung. Teunissen werd op 26 Juli 1924 geboren. Hij was onge huwd en afkomstig van het regiment Grenadiers en Jagers. Op 4 Januari 1952 de eerste luitenant J. G. H. Gun ning, afkomstig uit Diepenveen. Luite nant Gunning werd op 19 Mei 1924 ge boren. Hij was gehuwd en afkomstig van het regiment OranjeGelderland. In een causerie voor de volks universiteit te Barneveld heeft dr. H. Groot uit Laren (N.H.) ver klaard, er van overtuigd te zijn dat er binnen vijf en twintig jaar een reis naar de maan gemaakt zal worden. Dr. Groot noemde het hele reisprobleem erg een voudig en vergeleek het met het opgooien van een steen tot zo'n hoogte, dat ze niet meer terug, maar naast de aarde vilt. Waar men tot nog toe mee zit, is de vraag, hoe men voldoende brand stof kan mee nemen. De atomaire energie zal hiervoor de oplossing bieden. Met een snelheid van 11.3 k.m. per seconde zal de atmos feer doorboord moeten worden, waarna men met een „kalm vaartje" de 400.000 k.m. naar de maan kan afleggen. De terugreis zal volgens dr. Groot nog een voudiger zijn dan de heenreis. Volgens een artikel van de Spaanse minister van buitenlandse zaken Ar- tajo, zal Spanje met medewerking van Portugal, zijn deel bijdragen aan de Europese verdediging, zolang net zal kunnen rekenen op rechtstreekse hulp van de V.S. Hij hoopte, dat „het twee de stadium" van de Spaans-Ameri kaanse onderhandelingen weldra zou zijn bereikt besprekingen over mi litaire en economische hulp aan Spanje. Hij kreeg nul op het request £)s. Niemöller, die zojuist van zijn re's uit Moskou is teruggekeerd, heeft in een verk'aring meegedeeld, dat hij heeft aangeboden, naar de Sowjetunie te komen om de Duitse krijgsgevange nen, die zich nog steeds in kampen daar te lande bevinden, te verzorgen. Verzoek van Bondsregering Donderdag heeft de Westduitse re gering het verzoek aan het gerechts hof voor grondwettelijke aangelegen heden gepubliceerd, volgens hetwelk de Westduitse communistische partij bestempeld dient te worden als strijdig met de grondwet. Volgens het verzoek moet de partij met al haar nevenorga nisaties opgeheven worden. De partij- gelden dienen geconfiskeerd te worden ten bate van het algemeen belang. De Russische autoriteiten in Oos tenrijk hebben een en vijftig politieke gevangenen vrijgelaten, die ten dele hun straf hadden uitgezeten, ten dele onder de amnestie van de bondspresi dent vielen. in de stromende regen is gistermiddag de „Karei Doorman" voor een trip van drie maanden, naar de West vertrokken. Achterblijvenden wuiven het schip na, bij het vertrek uit Rotterdam. Dit aanbod van ds. Niemöller ls echter door de Russen van de hand ge wezen, evenals zijn aanbod om defini tief naar de Sowjetunie te verhuizen. Men heeft hem meegedeeld, dat de Duitsers te allen tijde de bijstand van Russische geestelijken konden krijgen. Ds. Niemöller had „bittere en open hartige" debatten gevoerd met leden van het vredescomité over het gedrag der Duitse troepen in Rusland tijdens de oorlog. Hij had bij dit comité echter de wens ontdekt naar „vreedzaam wederzijds begrip en vriendschap in de toekomst tussen beide volkeren". Ook bij zijn onderhoud met de plaatsvervan gende minister van buitenlandse zaken, Zorin, had hij een minder harde hou ding waargenomen. Ten slotte verklaar de de Duitse geestelijke, dat hij in Moskou een krachtig religieus leven had ontmoet. Het geschenk, dat het Ven Riebeek- comité namens het Nederlandse volk aan Zuid-Afrika zal aanbieden, zal be staan in beeldhouwwerk aan de poort, die ter nagedachtenis van de grond vester van de Kaapkolonie aan de Ta felbaai zal worden opgericht. Was aan vankelijk gedacht aan enige reliefs met beelden uit de geschiedenis van Zuid- Afrika, dit bleek op bezwaren te stui ten. Thans is bekend geworden, dat het standbeeld van Jan van Riebeek in het geheel zal worden verwerkt. Het comité heeft nu besloten, ter comple tering, een standbeeld aan te bieden van Van Riebeeks echtgenote Maria de Quellerie. Woensdagmiddag werd aan mevrouw J. C. van D., die zich op het wandel pad in de Maliebaan te 's-Gravenhage bevond, door een man op een rijwiel een tas ontrukt. Voorbijgangers zetten de man na, doch verloren hem weldra uit het oog. Later werd de tas met complete inhoud teruggevonden. De dame had geen geld bij zich gehad. De politie zoekt de dader. Van enig verzuim van Nederlandse zijde kan niet worden gesproken, zo heeft dr. W. Drees geantwoord opvra gen van het Tweede Kamerlid de heer Weiter (KNP) naar aanleiding van de lossing van wapenen, voor Nienw Gui- nea bestemd, uit de „Blitar" en de „Talisse" door de Indonesische autori teiten. Nadat de aanhouding van een zen ding wapens en munitie uit het m.s. ,31itar", bestemd voor Nieuw Guinea. bekend was geworden, besloot de Ne derlandse regering in verband met de zending aan boord van het m.s. „Ta lisse" aan de scheepvaartmaatschappij te verzoeken dit laatste schip Tand jong Priok niet te doen aandoen, al vorens de verzekering zou zijn verkre gen, dat de wapenen ongemoeid zou den worden gelaten. Hieraan is uitvoe ring gegeven, doordat aan de gezag voerder van het m.s. „Talisse" is ge seind, dat hij niet vóór 18 December te Priok moest aankomen. Daarbij zat de gedachte voor, dat voor die datum vermoedelijk wel een oplossing van de moeilijkheden zou zijn verkregen. Van de zijde van de hoge commissaris te Te Djakarta verluidt, dat mr. Susan to Tirtoprodjo misschien zal worden be noemd als zaakgelastigde in Nederland. Mr. Djumhana zou dan naar Indonesië terugkeren. Woensdag werd het bericht over de te verwachten benoeming van mr. Susanto tot hoge commissaris in Nederland categorisch tegengesproken. Dit sloeg overigens slechts op de aan duiding „hoge commissaris". Mr. Su santo zou namelijk tot zaakgelastigde worden benoemd. Dakarta zijn terstond herhaalde stap pen bij de Indonesische regering on dernomen, ten einde haar de verzeke ring te verkrijgen, dat de voor Nieuw - Guinea bestemde munitie ongemoeid zou worden gelaten. Toen bleek, dat er geen bevredigend antwoord van die zijde te verwachten was, is 9 uur voor de tijd van aankomst van het schip langs verschillende wegen van Djakar ta uit radiografisch aan de gezagvoer der van de „Talisse" opdracht gegeven om buiten de 3 mijls grens te blijven. Deze telegrammen hebben de gezag voerder evenwel niet bereikt. (Van onze correspondent te Berlijn) £OALS men weet, nam in December van het vorig jaar de tweede politieke commissie der Verenigde Naties de beslissing een commissie in het leven te roepen, belast met de taak in beide delen van Duitsland te onderzoeken, of de voorwaarden voor het houden van algemene, geheime en vrije verkiezingen vervuld zijn. De regering der Bondsrepubliek heeft inmiddels reeds te kennen gegeven, dat zij een dergelijke commissie zal toestaan West-Duitsland te bezoe ken. De Oostduitse regering echter heeft het tot op dit ogenblik angstvallig ver meden duidelijk haar positie te bepalen. Een journalist, die op een persconferen tie in de stenen zaal van het ministerie van propaganda aan minister-president Grotewohl de vraag stelde, of de commissie der Verenigde Naties vergunning zou krijgen om Oost-Duitsland te bezoeken, ontving dit merkwaardige antwoord „Uw vraag is niet juist gesteld en behoeft daarom niet beantwoord te worden." zingen in geheel Duitsland te belasten, een poging was dit instrument der Amerikaanse oorlogspolitiek te gebrui ken om de hereniging van Duitsland onmogelijk te maken". De in Parijs ge vormde commissie werd in strijd met het recht genoemd en een beledigende inmenging in de binnenlandse aange legenheden van het Duitse volk. Naar de mening der Sowjetrussische controle commissie waren de in Parijs genomen beslissingen op geen enkele wijze bin dend. LjlERUIT kan men zien, hoe beducht de Oostduitse regering is met een duidelijk ja of neen haar houding in zake deze kwestie vast te leggen. Van Russische zijde is verklaard, dat „het door Amerika geïnspireerde voorstel om de Verenigde Naties met het onder zoek van de voorwaarden voor verkie- \/AN WELK een grote betekenis de Mithra gevonden. Net bijtijds, want overleden Belgische schilder Con- door de aanleg van een kunstmatig stant Permeke was, is ook bij de ter- meer, zal deze grot binnenkort onder aardebestelling van de kunstenaar te de waterspiegel verdwijnen. Jabbeke duideüjk naar voren gekomen. Onder degenen, die de overledene in het sterfhuis een laatste groet brach ten, bevonden zich de heer Harmei. minister van Openbaar Onderwijs, de voormalige premier Van Acker, enkele volksvertegenwoordigers, kanunnik Dochy, vertegenwoordiger van de bis schop 'van Brugge en talrijke vooraan staande figuren uit de kunstenaars wereld. Onder de talrijke bloemstuk ken die de baar van de ere-deken van de Vlaamse Christelijke Kunstenaars dekten, bevond zich ook een krans van koningin Elisabeth van Belgie. pvR. WILHELM Furtwangler, die zich op 't ogenblik te Rome bevindt, heef in een brief aan het Westberlijnse stadsbestuur medegedeeld, zijn benoe ming als vast dirigent van het Berlijn- Philharmonisch Orkest te aanvaa den. In een grot in het dal van de Rama rivier in Bosnië (Joegoslavië) is bij onderzoekingen een beeld van de god WILHELM FURTWaNGLER pRAClE Fields, de bekende 54-jarige Engelse zangeres, die onlangs nog In het nieuws was tengevolge van haar opzienbarende verloving met de op Capri wonende radio-technicus Boris Alprovici, maakt op het ogenblik een tournée langs de Britse troepen in Duitsland. Het is haar eerste bezoek aan Duitsland. Zij treedt op in zeven verschillende steden w.o. Berlijn en Hamburg. In elke stad wil de artiste een ander programma brengen. Sport en kunst kunnen soms samen werken. Dat is onlangs bewezen door het initiatief om een aantal schilders uit te nodigen de courses op Duindigt bij te wonen voor het maken van schetsen, waaruit eventueel kunstwer ken over de paardensport zullen kun- ïen ontstaan. Ook de Franse Voetbal- o< nd heeft een dergelijke gedachte ge -ad. Dezer dagen is een prijsvraag uit- •eschreven voor het beste beeldhouw werk, dat betrekking moet hebben op <e voetbalsport. Alle Franse beeldhou wers kunnen aan de wedstrijd deel- lemen. De eerste prijs bestaat uit 10.000 francs. Deze week vierde de bekende orga list en pianist Pierre Palla zijn vijf tigste verjaardag. Zijn collega van de -adio. de pianist en accordeonnist Jan Vogel hoopt op 25 Januari in zijn woonark Fermata te Amsterdam, even eens zijn vijftigste verjaardag te be leven. IJIT deze verklaring kan minstens de conclusie worden getrokken, dat de commissie der Verenigde Naties in Karlshorst geen kans heeft om in Oost- Duitsland te worden toegelaten. Zowel de commissie zelf als haar leden wor den onverbloemd aangevallen. De Oost duitse Staatssecretaris en feitelijke mi nister van Buitenlandse Zaken, Anton Ackermann liet in Leipzig het volgen de geluid horen: „Het besluit der Ver enigde Naties om een commissie voor het onderzoek naar de voorwaarden voor verkiezingen in geheel Duitsland te sturen is ongeldig, omdat het met de belangen van het Duitse volk in strijd is. Indien de Verenigde Naties hun eigen reglement au sérieux nemen, in dien het plechtig afgekondigde recht der naties op zelfbeschikking geen phrase is. dan hadden zij dit besluit niet mogen nemen. Indien wij jegens dit schandalige spel niet neen zeggen, dan maken we ons medeschuldig aan de ontrechting van Duitsland en wor den wij medeplichtigen der oorlogs brandstichters." Ackermann geldt hier als vertrou wensman van Semjonef en Ulbricht en als zodanig wordt aan zijn woorden doorgaans veel aandacht geschonke-. Waarschijnlijk was hij reeds min of meer op de hoogte van de bespre kingen, die Ulbricht in het Kremlin voerde. Moskou zegt „neen" HEZE is nu uit Moskou teruggekeerd en heeft inmiddels zijn collega's het standpunt der Sowjetrussische regering medegedeeld. Het Kremlin is van me ning, dat de Sowjetrussische controle commissie een verzoek van de commis sie der Verenigde Naties om in Oost- Duitsland te worden toegelaten niet zelf mag beantwoorden. Zij moet dit verzoek aan de Oostduitse regering doorgeven. Verder heeft Moskou de Oostduitse regering gemachtigd het verzoek af te wijzen, niet echter met een kort en duidelijk neen, doch met een uitvoerige motivering, waarvan de inhoud practisch overeenstemt met het geen Wysjinski en Malik reeds in Parijs inzake deze kwestie hebben gezegd. Voor de commissie der Verenigde Na ties betekent dit, dat aan haar werk niet meer dan propagandistische bete kenis kan worden toegekend. Zelfs in dien zij zich in Berlijn zou vestigen, zou zij geen tastbare politieke resul taten kunnen bereiken omdat de Oost duitse regering weigert haar te erken nen. En daarmede is het vraagstuk van vrije verkiezingen in geheel Duitsland dan weer op de lange baan geschoven. Vier nationale Rode Kruisverenigin gen hebben hulp verleend bij de ram pen die Italië in het laatst van het vorig jaar hebben getroffen. Daaronder slaat Nederland met een bedrag van ongeveer i 4?„.000 een zeer goed figuur. De binnengekomen bedragen zijn ge deeltelijk in geld overgemaakt aan het Italiaanse rode kruis, voor de rest be steed voor de hulpverlening in natura. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de door baron Van Dedem, officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, de gevraagde tussenkomst geweigerd en beslist, dat hij de kosten van het door hem aan hangig gemaakte kort geding zal moe ten betalen. Baron Van Dedem had dit geding gericht tegen de schrijver van het boek „Holland in rep en roer", H. A. E., en de uitgever van dit boek, J. M .M. daar hierin een in 1911 overleden tante van eisers vader nodeloos zou zijn gekwetst. De president achtte het echter volstrekt onaannemelijk, dat iemands bloedverwanten vele tiental len jaren later schade zouden lijden door het verhaal over een rechtzaak, waarin de betrokkene de vorige eeuw gemengd was geweest. De Britse en de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eden en Acheson, hebben tezamen met hun raadgevers, Woensdagmiddag en Don derdagochtend enkele der door Tru- man en Churchill besproken vraagstuk ken meer in bijzonderheden behandeld. In het bijzonder hadden problemen van 't Midden- en Verre Oosten „en vraag stukken, welke op de komende interna tionale bijeenkomsten aan de orde zullen komen", de aandacht. Zo zijn de reor ganisatie der organisatie van het Noordatlantische Verdrag en het Oos tenrijkse staatsverdrag dat later in deze maand te Londen weer ter sprake zal komen aan de orde geweest. De Westduitse regering zal waar schijnlijk binnenkort voorstellen, de conferentie over de regeling van de voor- en na-oorlogse schulden van Duitsland te openen in de week, die 25 Februari begint. Honderd vijftig tot honderdzeventig afgevaardigden van twintig crediteur landen zullen hieraan deelnemen. Er zal worden beraadslaagd over een betalingsplan, waarin de om vang en de termijnen van de terugbe talingen worden vastgelegd. Zeven Europese landen, namelijk Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwe gen, Zweden, Zwitserland en Luxem burg, hebben fcvee conventies gete kend, die ten doel hebben het douane onderzoek van internationale passa giers- en goederentreinen te bespoedi gen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5