Bouw de pers Carlsen viel verdiende hulde ten deel De West blijft op de agenda van Beheerschapscommissie der V.N. Generaal De Lattre overleden De kapitein ontkende driftig geldelijke motieven Geheime conferen ie over Z.-O.- Azie Herstelkosten boven de raming Stichting voor internationaal contact van onze universiteiten Ka ns op meer doden door koude dan door aardbevingen Een prijsvraag voor de abonné's van ons blad! De opbouw van de pers wordt vandaag voortgezet met weer twee onderdelen van de verongelukte machine. We plaatsen ze hieronder: voor de held van de „Enterprise" Nederlandse filmexpeditie gaai naar Afrika Stafchefs spraken over de krijg in Indo China CHURCHILL IN CANADA De Koningin stelt Paleis Noordeinde beschikbaar Provinciale garantie voor lening Wanneer U er in slaagt deze stukken op de juiste plaats te „monteren" zult U bemerken, dat het nog om een paar stukjes te doen is. Volgende week komen we gereed. En als 't goed is, geldt dit ook voor alle deelnemers aan deze prijsvraag. Dinsdag a.s. komen wij met één van de laatste steentjes! Tot resultaten van de R T C. bekend zijn Beheerschapscommissie tegen lijfstraffen Gevoelig verlies voor de vrije wereld Een vliegtuigbotsing boven de Oslofjord Vijftien maanden geëist tegen Utrechts advocaat Thunderjet verongelukt Huwelijksadvertentie bracht 26 mille op Ware tragedie in Turkije Dagelijks treft men bevroren lijken aan G P, ERDER KURT CARLSEN, ontdaan van een baard van dertien dagen, is gisteren te Falmouth op grootse wtfze gehuldigd. Vierhonderd journalisten hebben hem met vragen bestormd, de blitzlampen vlamden rond hem op en overal waren de lenzen van filmcamera's op hem gericht. En Carlsen, die als schipper naast God, de grootste gevaren heeft getrotseerd; deze Carlsen was van zijn stuk gebracht.Staande op een versierde tribune, waar een woud van microfoons stond opgesteld, hield hij verlegen de bloemen vast, die zijn moeder en zuster hem in de hand hadden gedrukt. Toen sprak hij. ,De manier waarop ik ben geholpen, laat zich vergelijken met de beste tradities van de zee". Onder deze woorden brak de zon door, terwijl de duizendkoppige menigte juichte. „Ik wist, dat u allen achter mij stond", zei de Deense kapitein, „en ik kan geen woorden vinden om mijn dank daarvoor te brengen". Stuurman Dancy uitte zijn bewondering Hoofdprijs 50. Tweede prijs 15.-— Derde prijs 10.— en voorts een aantal prachtige boeken. ZATERDAG 12 JANUARI 1952. De journalist Richard Gütlich zal als leider van een expeditie binnenkort naar Kameroen en het gebied van Oebangi Sjari (ten oosten van Ramei- sen) vertrekken. In opdracht van de ,-Airghostfilm" te 's-Gravenhage zal GütKch een film maken, waarbij hij zelf de camera zal bedienen. De expe ditie zal uit vijf personen bestaan. De resultaten van de expeditie zullen onder meer ten goede Jcomen aan hef dierenpark te Wassenaar en aan het rijksmuseum voor natuurlijke historie te Leiden. Gepoogd zal worden zeia- zame dieren en oude cultuurresten te vinden. De militaire besprekingen der drie grote mogendheden over de veiligheid van Zuid-Oost-Azië zijn te Washington begonnen. De stafchefs van Engeland. Frankrijk en de V.S. kwamen in geheime zitting bijeen om over samenwerking te spre ken, in het bijzonder, indien de Chi nese communisten tot interventie in Indo-China zouden overgaan. Gemeld wordt dat Frankrijk, indien de oorlog in Indo-China zich zou uit breidtn, de Verenigde Staten om huli' in de lucht en ter zee zou willen vragen en Engeland om marinesteun. Van Amerikaanse militaire zijde zou men er sterk tegen gekant zijn Ame rikaanse troepen naar Indo-China te zenden, zelfs indien de Chinese com munisten dit gebied zouden binnen vallen. Tegen het zenden van eenhe den der luchtmacht zou minder be zwaar zijn. Het verluidt, dat de Engelsen van mening zijn dat groter aandacht moet worden geschonken aan het toenemen de gevaar van een communistische op stand in Birma. Gemeld wordt dat ook over de mili taire toestand in Malakka is gesproken Naar verluidt heeft Groot-Brittannie niet om bijstand van zijn bondgenoten gevraagd. regering is met toestemming van HM de Koningin het paleis Noordeinde te Den Haag voor de huisvesting van dit instituut aangeboden. Het voorlopig bestuur heeft besloten dat aanbod te aanvaarden. Als directeur resp. adjunct-directeur van stichting en instituut fungeren prof. dr. S. Hofstra, hoogleraar in de sociologie aan de universiteiten van Amsterdam en bijzonder hoogleraar in de Afrikaanse volkenkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en mr. J. Ie Poole, lid secretaris van de commissie voor de aanpassing van het hoger on derwijs aan internationale behoeften. De Britse eerste minister Winston Churchill is gisteren met zijn gevolg uit New York in Ottawa aangekomen voor besprekingen met Canadese mi nisters. Gesiicht Groof Scbuylenburg VIA de officiële ontvangst stond Carl sen de journalisten te woord. Toen men hem vroeg: ,.Wat was het ergste ogenblik van die dertien dagen? ant woordde hij: „Dat was het moment, waarop mijn schip in de diepte ver dween". De eerste week van zijn verblijf al leen aan boord van zijn zinkend schip, had hij geleefd van een taart, die de kok voor nieuwjaarsdag had gebakken. De komst van stuurman Dancy bete kende een buitengewone steun, aldus Carlsen. Van al zijn bezittingen aan boord, had Carlsen nu alleen nog zijn horloge. Driftig ontkende hU. dat hem „een fortuin" zou hebben gewacht, als hij zijn schip veilig had binnengebracht. De moedige gezagvoerder had het als zijn plicht tegenover de eigenaars en allen, die het schip en de lading had den verzekerd, beschouwd, aan boord te blijven. Het besluit om de „Enter prise" te verlaten nam hij pas. toen de deuren van de stuurhut onder de druk van het water bezweken. Toen pas sprongen Carlsen en Dancy hand in hand in de kokende golven en zwom men ieder met één hand naar de „Turmoil". Naar New York r\E tijd aan boord had men gedood door het vertellen van de gewone zeemansverhalen en met gesprekken over de publiciteit, die deze mannen zo plotseling te beurt was gevallen. Kennelh Dancy en Kapitein Carlsen tijdens de officiële ontvangst, die de beide helden te beurt viel. plSTERMIDDAG is opgericht de Sticb- ting voor internationale samenwer king der Nederlandse universiteiten en hoge scholen. De presidenten-curatoren dezer instellingen traden in persoon als oprichter op. De doelstelling van deze stichting is, hoger onderwijs te doen geven aan en wetenschappelijk onderzoek te doen verrichten door buitenlanders en Ne derlanders teneinde op deze manier te bevorderen, dat de Westerse cultuur aan de cultuur in andere gebieden, on der eerbiediging van dezer eigen aard. dienstbaar wordt. Bovendien stelt de stichting zich ten doel de sociale en culturele verzorging van buitenlandse studenten en wetenschappelijke wer kers, die ons land bezoeken, in het bij zonder te behartigen, onder meer door de oprichting van een ontvangstcen trum en de stichting van wooncentra. Ook zal de stichting meewerken aan het bevorderen van het internationaal wetenschappelijk verkeer in de ruim ste zin des woords. Tot een definitief bestuur zal zijn gevormd treedt mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad der Nederlanden en president-curator van de Vrije Universiteit te Amster dam als voorzitter op. Ter uitvoering van de doelstelling der stichting zal worden opgericht het „Institute of social studies". Door de De Stichting tot verpleging van gees telijk gestoorden, in Februari 1951 door I Rijk en provincie Noord-Holland opge- richt, heeft verleden Jaar de gebouwen van „Het Apeldoornse Bosch", thans Groot Scbuylenburg genaamd, van het Centraal Israëlitisch Krankzinnigenge sticht overgenomen voor 2.4 millioen gulden. Dit bedrag is behalve uit een oude schuld van het CIK betaald met een voorschot op de oorlogs- en bezet- tingsachadevergoeding voor Groot Scbuylenburg. De eerste stappen der herstelwerken, mvattende de restauratie van vier pa viljoens, het keukengebouw en het ont spanningsgebouw is reeds aanbesteed. De kosten zullen ongeveer f 918.500 belopen. Bovendien is nog voor een be drag van f 605.744 aan andere opdrach ten verleend. De herstelkosten worden thans geraamd op 3.6 millioen, de aan schaffing van inventaris zal 1.2 millioen kosten. Weliswaar zullen ook de scha de-uitkeringen hoger moeten uitvallen dan de reeds geraamde bedragen van f 1.401.000 en f 657.000, daardoor is er meer geld nodig dan was geraamd. De Stichting zal, daar er nog een tekort overblijft, aan vaste leningen en kas geld naar schatting nog ongeveer twee millioen nodig hebben, onder garantie van Rijk en provincie op te nemen. Ge deputeerde Staten stellen voor, deze garantie te verlenen tot een maximum van 50 pet. van twee millioen gulden. Goudén staven verdwenen tussen Parijs en Beiroet Twaalf en een halve kg goud in sta ven, een waarde vertegenwoordigend van 7 millioen francs, is volgens een mededeling van de Libanese politie verdwenen bij een transport van Parijs naar Beiroet. Een Frans vliegtuig ver voerde 200 kg gouden staven in acht kisten. In Cairo werd de lading naar een Libanees vliegtuig overgebracht. Bij aankomst in Beiroet werd de ver missing ontdekt. De beheerschapscommissie der V.N. te Parüs heeft een door vijf landen, waaronder de V.S„ ingediende resolu tie goedgekeurd, waarin wordt aanbe volen het verslag uitbrengen door Ne derland van zijn bestuur over Surina me en de Antillen op de agenda van de commissie te bouden, totdat de re sultaten van de te Den Haag te houden Ronde Tafel-conferentie bekend zijn. De Nederlandse vertegenwoordiger, de heer H. I. Spits en de vertegen woordiger van de Antillen, dr. N. De- brot, hadden tevoren verklaard, dat een aanhouden van dit agendapunt vol maakt overbodig was, daar Suriname en de Antilleq op binnenlands gebied volkomen zelfbestuur hebben gekre gen en het uitbrengen van rapporten over het Nederlandse bestuur aldaar niet de minste zin meer had. Dr. De- brot voegde hieraan toe, dat Neder land, Suriname en de Antillen als drie gelijkwaardige deelgenoten in een ko ninkrijk zullen worden verenigd en dat bijzonderheden van de ontworpen nieuwe staatsregeling zullen worden behandeld op een Ronde Tafel-confe rentie, welke in Februari in Den Haag zal worden gehouden. De beheerschapscommissie der V.N. heeft gisteren een Frans-Braziliaanse resolutie verhandeld, waarin gevraagd wordt onmiddellijk een einde te ma- Generaal Jean de Lattre de Tassigny, de Franse Hoge Commissaris en opper bevelhebber in Indo-China, is gisteren op 62-jarige leeftijd te Parijs overle den. De generaal zal een nationale be grafenis krijgen. Gistermorgen zijn boven de Oslofjord twee militaire straalvliegtuigen met el kaar in botsing gekomen. De bestuur der van één der toestellen trachtte zich met de parachute te redden, doch door dat deze weigerde, stortte de man in het water. De piloot van de andere machine slaagde erin weer op het vlieg veld van Garder Moen te landen. Het ongeluk gebeurde tijdens formatievlie- gen. De procureur-generaal bu bet Am sterdamse gerechtshof, mr. Hoeffelman, eiste gisteren een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek tegen de Utrechtse advocaat mr. dr. H. van H., die door de rechtbank te Utrecht tot een jaar werd veroordeeld wegens het nitlokken van een meineed. Getuige J., die enige tijd geleden was veroordeeld wegens het afleggen van een meinedige verklaring als gtuige in een andere zaak, waarbij mr. Van H. als raadsman van de verdachte optrad, verklaarde, dat deze advocaat de ge tuigenverklaring voor hem op schrift had gesteld en een schuldbekentenis van J., die zich in handen bevond van een zwager van verdachte, als dreige ment had gebruikt om hem tot het af leggen van zijn valse verklaring te brengen. Uitspraak in deze zaak volgt op 25 Januari. Gisteren is op de vliegbasis Volkel een Thunderjet bü de landing veronge lukt. Het toestel werd beschadigd en de piloot, de sergeant-vlieger Pahud de Mortanges uit Schalkhaar, werd licht gewond. Hij is in het militair hospitaal te Utrecht ter verpleging opgenomen. Generaal De Lattre onderscheidde zich in 1940 in de strijd in Lotharin gen. Toen de Duitsers de vrije zone van Frankrijk bezetten, trachtte de generaal zijn troepen weg te krijgen. Hij werd echter gearresteerd en tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na de tralies van zijn cel te hebben doorgezaagd, wist hij zich met behulp van een touw over de gevangenismuur te werken. Hij vluchtte vervolgens naar Londen en sloot zich aan bij De Gaulle. Als commandant van het twee de Franse expeditiekorps vocht hij in Noord-Afrika en landde in Augustus 1944 op de kust van de Provence. Tou- lon, Marseille, Lyon en Dyon zagen hem als de bevrijder, waarna hij door de Elzas trok en de Siegfriedlinie door schreed. Op 22 April 1945 stond De Lattre voor de Donau. In October 1948 werd de generaal opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in West- Europa welke functie hij einde 1950 voor die van Franse Hoge Commissa ris en opperbevelhebber in Indo-China verwisselde. De thans overledene was o.m .drager van het Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. In de zomer var. 1951 sneuvelde zijn enige zoon in Indo-China. Generaal Eisenhower zeide bij het vernemen van het doodsbericht, dat h:t overlijden van deze leider en unie ke persoonlijkheid een verlies is, niet slechts voor Frankrijk, doch voor de gehele vrije wereld. ken aan het toepassen van lijfstraffen in vele onder beheer staande gebieden. De Britse afgevaardigde Sir Alan Buwis verklaarde, dat volgens het rechtsgevoel der bewoners van Tanga- nyika een veedief met zweepslagen ge straft diende te worden. Anders namen zij het recht in eigen hand. Engeland was het er volkomen mee eens, dat lijf straffen moesten worden afgeschaft. Dit moest echter geleidelijk geschieden, omdat anders sociale spanningen zou den ontstaan. Dit standpunt werd ge deeld door de vertegenwoordiger van België, Lux Steyart. De beheerschapscommissie nam met 45 tegen nul stemmen bij vier onthou dingen (Engeland, Australië, Canada en België) een resolutie aan, waarin verklaard wordt, dat de tegen de Frans- Braziliaanse resolutie ingebrachte ar gumenten onvoldoende zijn. De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank eiste gistermiddag twee jaar met aftrek van voorarerst te gen de Amsterdammer G. O., die er z.ijn werk van maakte trouwlustige dames via huwelijks-advertenties binnen zijn invloedssfeer te brengen en hen' daar na voor allerlei wazige doeleinden, als de uitgave van bladen enz., geld afhan dig te maken. Bekend werd, dat deze handelwijze hém reeds 26 mille had op gebracht. Eén dame stelde hem zelfs 1.4000 gulden ter hand. De uitspraak is bepaald op 25 Januari. In het gebied van Erzeroem, dat vorige week door een aardbeving is ge teisterd, speelt zich een ware tragedie af. Elke dag doen zich schokken voor. Het aantal mensen, dat hun vernielde huizen heeft verlaten, wordt geschat op 16.000. De temperatuur in bet ge troffen gebied is 30 graden onder nul. De tenten waarin de vluchtelingen z^n gehuisvest, zijn bij een dergelijke kou de volkomen onvoldoende en velen dreigen van koude om te komen. Bovendien is de enige brandstof, hout, niet te krijgen, daar er geen bos sen zijn. Dagelijks worden bevroren lijken aangetroffen. Het vee, dat helemaal geen beschutting heeft, sterft in de sneeuw, "Öie een meter dik ligt. Men vreest, dat wanneer de vorst aanhoudt de koude meer slachtoffers zal eisen dan de aardbeving. De Turkse autori teiten doen hun uiterste best om de slachtoffers te helpen. Men is begon nen met de bouw van houten onderko mens. BRITTEN IN FORT SPIJKERBOOR Fort Spijkerboor aan het Noordhol lands kanaal in de Beemster ls weer bevolkt Er is een detachement van 25 Engelsen ondergebracht, dat er voor onbepaalde tijd oefeningen gaat houden. Het moeilijkste moment Kapitein Carlsen naast de burge meester van Falmouth begeeft zich, gevolgd door z'n ouders en zuster, naar het stadhuis voor de officiële ontvangst. Carlsen heeft medegedeeld niet naar Denemarken te zullen gaan, doch direct naar New York te willen vliegen. De kapitein van de „Turmoil" heeft verklaard nooit een schip te hebben gesleept, dat er zo slecht aan toe was als de „Enterprise". „Ik zou zeker naar Brest zijn gevaren", aldus de kapitein, „als ik er zeker van was geweest, dat zulks beter was". De kans om het schip te lichten, achtte hij nihil. Het Tilburgs studentendispuut „A one" („A one" is tevens de hoogste classificatie van Lloyds) heeft kapitein Carlsen telegrafisch het ere-lidmaat- schap aangeboden. Een reddingboot van de „Flying En terprise" is gisteren aan het strand van Kerlouan, zestig k m. van Brest, aange spoeld. CTUURMAN DANCY van de „Turmoil" zei slechts de woorden: „Ik ben te voel onder de indruk om veel te kun nen zeggen, doch ik moet uitdrukking geven aan mijn grote bewondering voor kapitein Carlsen!" Ontroerd luisterde Carlsen naar de rede van de burgemeester van Fal mouth, in een persoonlijke boodschap van koning Frederik van Denemarken, die werd voorgelezen door de Deense marine-attaché in Londen. „Het is mij een grote verlichting", zo werd in de 'boodschap gezegd, „te weten, dat u in veiligheid bent". Fotografen drongen van alle kanten op, voor het maken van opnamen. Carl- sens moeder riep op een gegeven ogen blik berispend: „Doe toch niet zo op gewonden!" Carlsen. Dancy en de autoriteiten be gaven zich vervolgens naar het raad huis, waar een erewacht van de Ame rikaanse torpedoboot jager „Willard Keith" die de .Flying Enterprise" heeft bijgestaan, was opgesteld. Stuurman Dancy vertelde niet van de Turmoil" op de „Enterprise" te zijn overgesprongen, doch in feite te zijn overgestapt. „Lloyds" te Londen heeft Carlsen de zilveren medaille verleend, die bestemd is voor degenen, die „door buitengewone inspanning bijgedragen hebben aan het behoud van schepen en ladingen, die in gevaar verkeren".

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7