Egypte dreigt met een uitzetting van Britse onderdanen Kapitein Westerling wil met Sukarno afrekenen Voorzitter van het N.V.V. deed scherpe aanval op regeringsbeleid Meerderheid van ons volk bidt en dankt aan tafel HET FRANS-TUNESISCH GESCHIL VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD Geen speciale reden voor een bezoek aan de Ver. Staten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Wafdfraciie siicht bevrijdingseenheid Dinsdag 15 Jan. 1952 77e Jaargang No. 11309 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Toenemende spanning rondom hef Suezkanaal Verdrag tussen NAVO en Europees leger Gevechten duren voort CARLSEN IN LONDEN GEDECOREERD Te moe om iets te zeggen Frankrijk wenst Britse en Amerikaanse hulp De eerste lepe'aars op Texel aangekomen Daarom kwam hij niet op Haagse vergadering Arabische Liga zal de klacht steunen Stijgende werkloosheid biedt ontstellend beeld'' Actuele kwesties zullen worden besproken Dit jaar geen hogere defensie-uitgaven Russisch plan naar de ontwapeningscommissie Passagiersvliegtuig in een rivier gestort Slechts twee gewonden CHAUFFEUR REED DOOR NA AANRIJDING Slachtoffer overleden BUREAU. Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16ct.p. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 tjE SPANNING tussen Engeland en Egypte wordt op het ogenblik wel het best getypeerd door een Egyptisch dreigement, om Britse onderdanen uit het land te zetten. De kans op een dergelijke maatregel is te Londen afgeleid uit het antwoord, door Cairo gegeven op een Engels protest tegen dc uitwijzing van een in Griekenland geboren Britse onderdaan. Engeland zal zich tegen zulk een maatregel waarschijnlijk krachtig blijven verzetten. Reeds heeft de regering het advies hieromtrent gevraagd van een aantal rechtsgeleerden. Een tweede typerend feit: de parlementsfractie van de Wafd, de regeringspartij, heeft be sloten, een bevrijdingseenheid te stichten, welke uit de partijkas volledig uit gerust en onderhouden zal worden. Theodor Blank voorspelt Belangrijke vorderingen op drie punten Theodor Blank, de vertegenwoordi ger van de Westduitse regering bij de besprekingen over een Europees leger, heeft te Bonn verklaard, dat tussen de Europese verdedigingsgemeenschap en de deelnemende staten van de NAVO een overeenkomst in de vorm van een verdrag zal worden gesloten, welke de militaire samenwerking tussen beide regelt Hieruit zal ook de betrekking tus sen Europese contingenten op Duitse bodem en de Brits-Amerikaanse troe pen voortvloeien. „Alle soldaten zullen van meet af aan Europese soldaten zijn", aldus Blank. Blank noemde drie punten waarover bij de tot dusver gevoerde besprekin gen „buitengewoon bemoedigende" vor deringen gemaakt waren: 1. Op het stuk van de gemeenschap pelijke begroting waren de standpun ten elkander aanmerkelijk genaderd. 2. Het zwaartepunt van de beslissin gen zou voortaan bij het hoge orgaan berusten. 3. De ministerraad zou in zekere mate uitvoerende macht bezitten. Het Belgische voorbehoud om de minister raad verstrekkende bevoegdheden te verlenen en het hoge orgaan meer tot een uitvoerend orgaan te maken, had men laten varen. JN DE zone var het Suezkanaal duren de gevechten voort. Sinds zij drie maanden geleden zijn begonnen, heb ben zij de Britten acht en twintig man aan doden gekost. Maandag vielen op nieuw een officier en een soldaat, door dat een Britse patrouille in de buurt van het zoetwaterkanaal nabij Ismailia uit een hinderlaag werd beschoten. De troep werd door versterkingen ontzet en schoot zes of acht aanvallers dood. Bij Tel el Kebir is een Egyptenaar, die van een bus springend op Britse mili tairen schoot, gedood. De begrafenis van een Egyptische student, die bij de gevechten van de afgelopen dagen het leven heeft ver loren, is aanleiding geworden tot een grootse demonstratie. Een stoet van drie tot vier kilometer lengte bewoog zich door de straten van Cairo. Religi euze en politieke leiders, onder wie de minister voor de bevrijdingseenheden, liepen hierin mee. Er werden in de stoet borden meegedragen met op schriften als „Weg met de Engelsen" en „Het paradijs voor onze martelaren". De Egyptische regering zal binnen kort in de kanaalzöne de distributie van levensmiddelen invoeren. Aan Egypti sche zakenlieden in dit gebied zullen leningen worden verstrekt, om hen door de huidige moeilijke omstandighe den heen te helpen. Geen enkel schip mag meer post voor de Britse strijd krachten vervoeren, op straffe van te worden geplaatst op een zwarte lijst. Inmiddels zijn van Amerikaanse zijde de pogingen, om in het geschil te be middelen, hervat. De stafschool „Burgerlijke verde diging", gevestigd in kasteel „De Schaffelaar" te Barneveld, zal voort aan heten „Stafschool bescherming be volking". Een nog steeds dodelijk vermoeide kapitein Carlsen is gisteren te Londen gehuldigd. De Deense ambassadeur in Londen overhandigde hem in de .Deense Club" het officierskruis van de orde van Danebrog, welke decoratie hem door koning Frederik is verleend. Politie hield buiten de club een jube lende menigte in bedwang. In de re ceptiekamer snorden weer filmcame ra's en flitsten de lampen van de foto grafen. Carlsen was te vermoeid om iets te kunnen zeggen Als Chinese communisten Indo-Chma binnenvallen Frankrjjk wenst Amerikaanse steun ter zee en in de lucht, wanneer de Chinese communisten Indo-China moch ten binnenvallen, zo heeft generaal Omar Bradley, voorzitter van de Ame rikaanse commissie van stafchefs, aan een commissie van het Congres mede gedeeld. Generaal Juin, de Franse staf chef, heeft zulks verklaard in een in terview met een verslaggever van de New York Times. Hjj verlangde bo vendien Britse hulp. Juin, die besprekingen in Washington heeft gevoerd, achtte een gemeenschap pelijke strategie -voor het gehele ge bied nodig. Het probleem zal naar hij vertelde, in de komende weken verder worden bestudeerd. De stafchefs van Amerika, Engeland en Frankrijk zul len daarna voorstellen aan hun rege- dingen doen Het NIPO constateert „Is het, als u thuis eet. bij u gewoonte voor en na tafel te bidden en te danken of niet?" Deze vraag heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie onlangs aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking en over het gehele land verspreid gesteld. Dit zijn de resultaten: 64% van alle volwassenen bidden en danken gewoonlijk voor en na het eten. 32% doet dat niet. 4% gaf geen antwoord. Zoals te verwachten vindt het NIPO grote verschillen naar de gods dienstige overtuiging van de ondervraagden. Bij de Gereformeerden antwoordde 97%, bij de Roomskatholieken 93% dat zij geregeld voor en na tafel bidden en danken. Bij de Neder lands Hervormden doet 68% het en 29% niet. Daarentegen antwoordde 87% van de mensen zonder kerkgenootschap, dat zij voor en na tafel niet bidden en danken. Het NIPO heeft ook gevraagd waarom men dat doet. De belangrijkste redenen waarom men bidt en dankt voor en na tafel zijn: „Ben gelo vig", „is geloofsovertuiging" en „alles komt van boven, God danken voor zijn gayen". De belangrijkste redenen waarom men het niet doet zijn: „Ben niet gelovig" en „ben het niet gewend", „is nergens voor nodig", „heb er geen behoefte aan". i Ieder jaar komt een groep van 60 a 100 lepelaars, die hun winterkwartier in Egypte hebben, op Texel broeden. Gistermorgen zijn YieE.jtepelaarsi.Jip_.dit eiland aangekomen. De vogels waren zeer vermoeid en hohgerig. De overkomst is dit keer bijzonder vroeg, andere jaren kwamen de dieren veelal in de maand Maart. Begeleid door stoere mountains en begroet door een juichende mensen menigte arriveerde de Britse pre mier Winston Churchill te Ottawa in Canada, waar hij met de rege ringsleiders besprekingen zal voeren. Er zou gesproken worden over een geheim plan tot reorganisatie van het N oordatlantisch Pact. Eden vergezelt Churchill. Westerling heeft gisteren zelf niet gesproken op de door de Nederlandse Volksunie in de Haagse Dierentuin belegde vergadering. Zijn betoog „Ik klaag aan" werd door een „wire-recor- der" weergegeven, aangezien de spre ker niet was verschenen. Dit niet, zo als werd medegedeeld, omdat hij be vreesd zou zijn voor een arrestatie, maar omdat hij zou hebben vernomen, dat hij daarna aan Indonesië zou wor den uitgeleverd. Daar gaat hij liever op eigen gelegenheid heen, want „Soe- karno moet krijgen wat hij verdient en aan Westerling zal dat niet liggen- Hij heeft bepaalde plannen met die meneer, die niet zo erg gemakkelijk zijn. De Republiek Indonesië moet worden gelikwideerd. Aan medewer king daartoe ontbreekt het Westerling Naar volledige zelfregering De ministers van Justitie en Sociale Zaken In de regering van het protecto raat Tunesië, hebben gisteren op het secretariaat van de Verenigde Naties een officiële klacht ingediend. Hierin wordt gezegd, dat het Frans-Tunesische vraagstuk na achttien maanden on derhandelen niet is opgelost, en dat de regering van Tunesië thans besloten had dit geschil onder de aandacht der V.N. te brengen. Zoals bekend wenst Tunesië een volledige zelfregering. Al le landen van de Arabische Liga zullen de klacht vermoedelijk steunen en Sy rië zou bereid zijn de klacht officieel in te dienen. Donderdag zal de V-raad het geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir bespreken. Voor bespre king van de Tunesische klacht zou de Raad moeten besluiten deze kwestie op zijn agenda te plaatsen. Enige duizenden oud-strijders en vakverenigingsleden te Tunis, zijn gis teren met de politie in botsing geko men, toen ze demonstreerden voor het gerechtsgebouw, waar de vakvereni gingsleider Abdel Azis el Mestiri te recht stond, wegens het deelnemen aan een verboden betoging. De demon stranten gooiden met stenen, de politie vuurde in de lucht. Drie politiemannen en acht betogers werden gewond. Bij een latere botsing vielen opnieuw ge wonden: vier politiemannen en twee demonstranten. DRIE FRANSEN NAAR ZUIDPOOL Drie Fransen, de cineast Mario Mar- rel, de medicus Rivolier en de natuur- historicus Prevost, zijn naar de Zuid pool vertrokken om op 80 km van Port- Martin in Terre Adelie op kaap Pont- de-Geologie het leven van de z.g. „kei- zer-pinguins" te bestuderen en daar van een film te maken. pjE voorzitter van het NVV, de heer H. Oosterhuis, heeft te Almelo tijdens een feestavond van de jubilerende Al melose Bestuurders Bond in een rede scherpe critiek uitgeoefend op het rege ringsbeleid en wel in het bijzonder ten aanzien van de volkswoningbouw, de bestrijding van de steeds toenemende werkloosheid en het militaire bewape ningsprogramma Het NVV vreest, aldus de heer Oos terhuis, dat het aantzl werklozen, dat thans ruim 145.000 bedraagt, voor het eind van de volgende maand met onge veer 20.000 zal zijn gestegen. Spreker noemde dit een ontstellend beeld na alle maatregelen voor werkverruiming en loonoffers ter wille van de indus trialisatie in Nederland. De oorzaak van deze werkloosheid noemde de heer Oos terhuis de credietvoorziening in Neder land, „een staaltje van ongebreidelde kapitalistische staatspolitiek". De wo ningbouw stagneert, omdat de beleg gers een rente van 4'/« wensen, aldus de voorzitter van het NW en zij dienen te bedenken, dat het aantal werkloze bouwvakarbeiders dreigt te stijgen tot 24.000. De heer Oosterhuis meende, dat dit had kunnen worden, voorkomen door een krachtige en vooral anders ge richte regeringspolitiek. Hij wenste te weten, of er nog een premielening kwam, of de vier procent lening door ging, en wat de regerfing dacht te doen ter bestrijding van de onrustbarend toe nemende werkloosheid. De heer Ooster huis besloot zijn rede met uit te roepen, dat het NW zal tonen wat het waard is, als de regering niet op korte termijn haar politiek, die sociale onrust ver oorzaakt, herziet. Dr. Drees verklaart te New York: „Ik bezoek de Verenigde Staten als minister-president van een der NAVO- landen. Er is geen andere speciale reden voor mijn bezoek", zo heeft de minister president, dr. W. Drees, Zaterdag tegenover verslaggevers van Amerikaanse kranten verklaard, toen hij op het Internationale vliegveld bij New York voet op Amerikaanse bodem zette. De premier verklaarde, dat vermoedelijk nog enkele actuele vraagstukken met president Truman en minister Acheson zullen worden besproken: „het is echter aan hen, om de onderwerpen te bepalep". W,e£AiieALcM Verwachting tot hedenavond. Krachtige en langs de kust harde tot stormachtige Zuidwestelijke wind. Veel bewolking met hoofd zakelijk in het Noorden van het land enige regen. Later vrij zacht voor de tijd van het jaar. WOENSDAG: Zon op 8.41, onder 16.59. Maan op 21.48, onder 10.23. yO'N CHURCHILL beleeft moeilijke Ay y\ d heeft ook zes bewakers en drie ambte- dagen, vrienden. In het gastvrije h /I Ar I'S P AtP K naren van de gevangenis op Rikers Amerika springen de persfotografen Island (ook USA) in de kraag gepikt, ;i rf. vand van ziin witte omdat ze verdovende middelen aan de bijna tot op Qeia u gevangenen hadden verkocht. De boord, terwijl de autoriteiten-DekijKers T„rV, „„1 w;„u de ganse dag voor zijn voeten lopen. Maar die fotografen zijn het ergste. Vanaf het moment, dat de Britse pre mier arriveerde, loerden de persmen sen erop hem te kieken met een glas champagne in de hand. Dezer dagen zagen ze hun kans schoon. Ter gele genheid van zijn benoeming tot erelid van de Bond van Parlementaire redac teuren, welk feest in Ottawa plaats vond, bood men Churchill een glas champagne aan. Toen de premier het glas ophief, flitsten de lampen. Nadat de kiek genomen was, zette Churchill met een olijk gezicht een glaswa ter op de bar neer. Hij had met onna volgbare handigheid de champagne voor dat klare vocht verwisseld. In New York is een bende jongens en meisjes van acht tot achttien jaar gearresteerd wegens gebruik van verdovende mid delen. De zaak werd aan het rollen gebracht, nadat men een achtjarig jongetje in narcose op straat had ge vonden. Het kind had sigaretten bij zich, die hasjisch bevatten. Men Laat ons hopen, dat de premier niet be-Dreesd is in Amerika. Turkse president zal binnenkort uit Washington een revolver toegezonden krijgen, die speciaal voor hem is ge maakt. Het schijnt een wapen te zijn met een grote trekker, omdat de Turk se president zulke dikke vingers heeft. In Abessinie zal men een hele stad gaan bouwen, die plaats kan bieden aan honderdduizend Abessijnen. De bouw van deze stad zal vijf en twintig jaar vergen O En in Nederland zijn vandaag weer drie huizen gereedgeko- men.Q Nu heeft Theodoor toch wéér gehoord, dat het slechte weer van de laatste jaren de schuld is van de atoom- bomproeven, die tot heil en zegen van het mensdom in de woestijn van Neva- da worden bedreven. Half Roermond is dezer dagen uitgelopen om een me neer in 'n zwembroek in 'n openlucht zwembad te zien spartelen. De man schijnt Spartaans te willen doen. Daar voor hoeft men overigens niet in on overdekte zwembaden te duiken. Die 's avonds een rondje om doet, in dit heerlijke winterweer, heeft al meer dan genoeg. Ten aanzien van 't vraagstuk Nieuw- Guinea wees dr. Drees er op, dat er momenteel in Den Haag besprekingen gaande zijn, zodat er geen reden is, deze kwestie met andere mogendheden te behandelen. Indien er echter vragen mochten worden gesteld, zal hij ze be- ar twoorden. In antwoord op de vraag of Neder land in staat zal zijn te voldoen aan hetgeen in het rapport Harriman wordt verlangd op het gebied van de opbouw zijner strijdkrachten, antwoordde dr. Drees dat dit zou worden besproken door de ter zake bevoegde autoriteiten van de betrokken landen en dat het niet verstandig zou zijn daar thans over te spreken. De premier wees er op dat in het lopende begrotingsjaar geen nieuwe opofferingen van de Nederlandse bevol king zullen worden gevraagd, en dat de nieuw gekozen volksvertegenwoordi ging en een andere regering zullen moeten beslissen over de vraag of het mogelijk zal zijn in 1953 een groter be drag voor de Nederlandse weermacht uit te trekken. niet en binnenkort zullen er spijkers met koppen worden geslagen". Om dit te kunnen volvoeren, aldus verder, de voorzitter, de heer B. Boel houwer, is er steun van het Neder landse volk nodig. Westerling zelf heeft het verlenen van deze steun blijkbaar willen stimu leren. Er was althans een telegram ontvangen, met als plaats van afzen ding Haarlem, gericht „aan het pu bliek Haagse Dierentuin", luidende „Betuig mijn bijzondere dank voor uw belangstelling. U kunt binnenkort op belangrijke gebeurtenissen rekenen", ondertekend: „Kapitein Westerling". De heer Boelhouwer zelf trachtte in twee redevoeringen de aanwezigen te overtuigen van de voosheid van ons huidige staatsbestel en van de politie ke partijen. Westelijke drie stellen voor Nederland zal tegen stemmen Frankrijk en de Verenigde Staten hebben in de politieke commissie der Verenigde Naties voorgesteld, dat het nieuwe uit zes punten bestaande plan voor een vredesregeling, dat de Sow- jet-Unie heeft ingediend, zal worden bestudeerd door de ontwapeningscom missie, tezamen met andere nieuwe voorstellen. Zij herinnerden er aan, dat de commissie binnen dertig dagen bij een moet komen. De Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck zeide, dat hij tegen het Sow- jet-plan zou stemmen. Bespreking van de kwestie-Korea zou geen nut heb ben, daar de volgende stap af zou han gen van de besprekingen te Panmoend- jon Oproepen tot het sluiten van een vredesverdrag tussen de vijf grote mo gendheden zouden ijdel blijven, zolang daar geen overeenstemming is bereikt. Vliegramp in New York Een lijnvliegtuig van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij, waarin zich 36 personen bevonden, is gisteren boven New York neergestort. De machine kwam terecht in de langs het eiland Manhattan stromende Oostrivier en zonk vrijwel ogenblikkelijk. Politie- boten, kustwachtvaartuigen en hef- schroefvliegtuigen waren direct ter plaatse. Men slaagde erin alle inzitten den te redden. Twee der geredden zijn ernstig gewond. De vlieger was de laatste, die zijn toestel verliet. Hij had voor het ongeluk gebeurde nog willen landen, doch werd gehinderd door het slechte zicht. Het ongeluk geschiedde vlak nadat de machine van het vlieg veld La Guardia was opgestegen. Een 41-jarige boerenarbeider, die per fiets in de buurt van Scherpenzeel reed, is gisteravond door een luxe auto overreden. De automobilist is doorgere den alsof er niets gebeurd was. Voor bijgangers vonden de wielrijder langs de kant van de weg liggen. De man is naar het ziekenhuis te Ede vervoerd, waar hij na korte tijd is overleden.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1