Afdeling Anna PaulownaderHMVL vierde haar eeuwfeest Zijper fanfarecorps gaf in 't Zand twee uitstekende uitvoeringen „Helpt elkander'' op Wieringen vierde gouden jubileum Vee-afzet in het huidige bestel Velen kwamen de jubilerende kegelclub OKA feliciteren Grote belangstelling voor en veel goede wensen op de receptie Uitstekend geslaagde feestavond Gevarieerd programma Revanche voor reserves van BKC op Alkmaar 2 Callantsoog oienwiek" d in Callantsoog EUWE EN RELLSTAB HEBBEN DE LEIDING Uitstekend ges aagde feestavond bij Halfweeg Causerie voor H.M.v.L te Mieringen Urk T Toen de heer Jac. Lindenberr in .i<n in ^n °Pen«ngswoord op de receptie zei, dat genomen had, het 100-jarig be- fet bestuur, na overleg met de leden, het besluit «taan van de afd. Anna Paulowna van de Hnii vin feestelijk te vieren, had hy de woorden mi. 7' bou" m,n of meer Het werd goed en degelijk gedaan. F.r was ook Weg kunnen laUn He vlaggen op het Gemeentehuis en het Polderh V°°r een Kr00t feest nen van, de woorden, door mr Miinlieff als h waren er de uiterlijke teke- receptie gesproken, onderstreepteneve"ens f" °P de afdeling van zeer grote betekenis is voor ri u'! veren'sin&sleven van de Meer dan eens is zelfs werk van nationaal belang^geïan?' eemeentschap. T. Schuiling namens de Plattelands Jongeren Gemeenschap, de heer K. Brugman voor de Boerenleenbank, de heer Dijkema voor de Rijksvoorlich- tingsdienst en het personeel er van. De heer G. Vergaaij sprak voor de coöp. Het Noorden en feliciteerde ook namens de Pluimveehouders. Verder voerden het woord: de heer J. C. Geer- ligs, een der oudste leden, op wiens aan drang enige ogenblikken stilte in acht genomen werden om de vroegere voor zitters, J. C. de Leeuw, P. Kaan. J. Wai- boer en C. D. Rezelman te eren. J. Hooimeijer (CBFB), V. Kaan (Fries-Groningse Beetwortelsuikerfa briek), A. C. Langereis (Rundveefok- kers). Wisse (Chr. Landarbeiders), Vis ser (afd. Wieringerwaard), Hoornsman (afd. Den Helder) en Hopman (afd. Zijpe) sloten de rij. Vele sprekers boden geschenken aan. Vele bloemstukken werden eveneens overhandigd, of waren reeds vooraf ge zonden. Gelukstelegrammen kwamen van D. Geerligs uit Amerika en van K. Schenk (de leider van onze schaat senrijders) uit Noorwegen. Het voltallig college van B. en W., met hun dames, andere autoriteiten, leden en oud-leden van het hoofdbe stuur, afgevaardigden van zusterafde- lingen en verschillende instellingen, veel leden natuurlijk ook, werden door de heer Lindenbergh ter receptie ver welkomd. Met gerechtvaardigde trots gewaagde hij er van, dat het peil, waar op de landbouw in onze gemeente staat, voor een belangrijk deel aan de werkzaamheid van de afdeling is te danken. Op initiatief van of na voor bereiding door de afdeling kwamen nuttige instellingen tot stand: de boe renleenbank, de zaaizaad- en pootgoed- vereniging Z.A.P., de Eerste Ned. Coöp. Kunstmestcentrale, POC, verenigingen van aardappelselecteurs, van binnen- telers. van veefokkers, brouwgerstcom- missie enz. De secretaris, de heer W. de Jong, gaf een overzicht van het respect af dwingend aantal lezingen, cursussen, wedstrijden, tentoonstellingen, proeven, vergaderingen, besprekingen, excursies, enz. enz., in de afgelopen eeuw gehou den. Sprak daaruit al de geweldige stuwkracht van „Meester Raap", die 37 jaar secretaris was, ook de penning meester. de heer G. C. van Balen Blan- kers. wilde de naam van de man, die de afdeling een gouden tijdperk bezorg de. bij dit eeuwfeest op de voorgrond stellen. De aanwezigheid van mevrouw Raap werd op hoge prijs gesteld. Huldigingen. Gelijk met dit eeuwfeest viel te ge denken, dat de heer Van Balen Blan- kers 35 jaar penningmester is, die een kas kreeg over te nemen van zegge en schrijve 6,40 en aanvankelijk „uit een lege kas alles dokte wat te betalen was". Nadat hem een herinneringsge schenk was aangeboden err hij bedankt had, huldigde de heer G. H. Schenk de voorzitter, die 10 jaar deze functie be kleedde met een zuiver oordeel, rustig en rechtvaardig de afdeling leidt. Een album met foto's van het feest was het ^geschenk voor de voorzitter. Toespraken. De secr.-penn. van de HMvL, de heer Tuinman, roemde namens het hoofd bestuur de afdeling als een van de bes te en actiefste van de 160, een steun en stimulans voor het hoofdbestuur. De heer Mijnlieff complimenteerde als lid, burgemeester en dijkgraaf het bestuur van de afdeling en haalde inte ressante gegevens aan uit verslagen van de dijkgraaf-burgemeester-voorzitter der afdeling De Leeuw. Hij bood na mens het gemeentebestuur en het pol derbestuur enveloppen met inhoud aan. De heer K. J. Kaan, die als oud hoofdbestuurder sprak, was het altijd een genoegen geweest, dat hij de afde ling A.P. ten voorbeeld kon stellen, ook in kring IV. De heer Zadelhof sprak voor de afde ling Wieringermeer, de heer P. J. Wai- boer voor de ZAP, mevr. Grooter na mens de afdeling van de Bond voor Plattelandsvrouwen, de heer D. J. Dekker voor de afdeling Tuinbouw „de kleine martelaartjes op het zand", mej. De feestavond. 's Avonds was het feest, groot feest, een feest op hoog peil. Onze plaatsge noot Douwe Stellingwerff (tekstdichter o.a. voor „Negen heit de klok") schreef een revue, die voor deze gelegenheid paste als een aangemeten pak. gemaakt door een prima tailleur. Die revue werd vrijwel geheel door leden of naaste fa milieleden daar van, voor het voetlicht gebracht. Wie de zaal van Veerburg betrad werd al aanstonds getroffen door de wijze waarop deze in een feestkleed was gestoken. Op aanwijzingen van de heer Jb. Muntjewerf waren veldvruch ten en attributen van de landbouw aangewend voor een sobere, kunstzin nige versiering, passend bij een feest van agrariërs. Wat moeten we van de revue zelf verder zeggen? Hulde aan de auteur en verder alle lof voor de uitvoerenden, hun leiders en de makers van alles wat voor de opvoering nodig was! De proloog van Thomasvaer en Pie ternel (het echtpaar BlokOostdijk) was een jrachtig begin. Het feestlied van K. Kaan Vz., bracht een vrolijke stemming in de zaal. Sketches als „In de tram", voorafgegaan door het lied „Het boemeltje van Ewijcksluis", „Ron de tafelconferentie in Veerburg" (met lied) en de „Rhetorclub" deden de zaal schateren. Ook de leuk gezongen lied jes van de dames Gré en Ans Kuys en de heren K. Kaan en G. v. Balen Blan ken Jr. brachten veel vrolijkheid, even als het koornummer „Zo doet de boer". De dames Roddel en Roddel (het echt paar Van Balen BlankenVijzelaar) gooide er nog een schepje bovenop. Maar naar de „De ballade van de boer" voorgedragen door mevr. Van Dam Stammes en een lied als „Polderland" gezongen door mevr. T. KaanWilken en de heer C. Kaan, werd met grote aandacht geluisterd en naar de „Boe rendans" met niet minder plezier ge keken. De series lichtbeelden, toegelicht door mevr. Taillie en de heer V. Kaan, kon den zeker niet gemist worden. Thomas vaer en Pieternel, die een zware taak uitmuntend vervulden, zorgden voor verbinding der taferelen en spraken de slotwensen uit, vóór het „Tableau H.M.v.L.", het sluitstuk vormde. Staande zongen alle aanwezigen het laatste couplet van ons Polderlied en toen de klok twaalf had geslagen ving de napret aan. Een van de mooiste gedeelten uit de revue: de scène „In de tram" de lachspieren danig in beweging bracht. welke Er was voor de uitvoeringen die het I J J Zijper fanfarecorps in de zaal van de f|L>6 MOiSnwiSK Ordelid6 Na de 30 nederlaag in de uitwed strijd tegen Alkmaar hebben de geel zwarte reserves zich thuis uitstekend hersteld. Tot zeven minuten vóór het einde bleef de stand blank, doch toen kregen de geel-zwarten een strafschop toegewezen. De Laat knalde de bal on houdbaar langs de doelman en bijna onmiddellijk hierna maakte Leyen een einde aan mogelijke illusies van de be zoekers door nogmaals te scoren: 2-0 dus. BKC 3 had tegen het bezoekende Wieringerwaard 2 de beste papieren, vooral na de rust, welke met 1-1 was ingegaan door goals van Cornelissen voor BKC en Bakker voor de bezoekers. De hervatting bracht aan beide kanten veel kansen. Loer miste er verscheide ne en BKC trof verder steeds doelman Wit op de goede plaats. Een verrassend schot van Breed sloeg echter doelman Tool en zo wonnen de roodbroeken met 2-1. De junioren konden weinig doen aan de 5-2 nederlaag tegen DTS. Zij waren niet minder, doch de voorhoede faalde, terwijl bovendien de gasten handig waren met appelleren, waarop de scheidsrechter al te veel inging. Een gelijk spel of een kleinere nederlaag ■was een betere uitslag geweest. De a- adspiranten hadden Kaagvogels a op visite: zij stuurden de bezoekers, die met hoofd en schouders boven de geel zwarten uitkwamen, met een 3-1 neder laag huistoe, nadat de rust met 1-1 was ingegaan. heer Beeldman gaf twee maal een goede belangstelling. Zowel Zaterdag als Zondag was er heel wat publiek, dat beide malen ten volle heeft ge noten van een zeer gevarieerd pro gramma. Allereerst noemen we natuurlijk de muzieknummers die door het corps onder leiding van dirigent Kreijger goed naar voren werden gebracht. Na de openingsmars, vroegen de ouver tures „Mignon" en „Amphion" onze aandacht. Vooral het eerste konden we zeer waarderen. In het tweede op treden van het corps was een uitste kend nummer „Een schone Meimorgen" terwijl ook de ouverture „Le capitaine Ecueil" zeer goed naar voren werd ge bracht. Zeer veel succes hadden ook een vijftal Callantsoger schonen, namelijk de gezusters Kant en Mooij, die met hun verschillende populaire nummers een daverend succes wisten te behalen. We noemen o.m. Het huisje aan de zee en In de Lindenlaan. Op hoog artistiek niveau stond een rhapsodie van Liszt, uitgevoerd door de heer J. Zomerdijk, terwijl eveneens het nummer Concert voor trompet van Haydn, gespeeld door de heer Zwa- nink, begeleid door de heer Zomerdijk uitstekend werd vertolkt. Zeer in de smaak van het publiek vielen ook de goocheltoeren van de heer Zwart Wer kelijk mooie nummers kregen we hier te zien. Na nog een tweede optreden van de Callantsooger girls was de beurt aan een groepje tonelisten, die onder lei ding van de heer De Wilde opvoerden Papa strijkt de vlag", een zeer vrolijk spel in twee bedrijven van H. Lemor Dit spel van liefde en list, van een eigenzinnige vader, een boze Ameri kaan. een oude huishoudster, een jonge dochter en een jonge arts, een winkel meisje en een paar artisten, met de rodige verwikkelingen en dolle situa ties "werd door het wakkere groepje zeer vlot naar voren gebracht en de Zaterdagavond kon men in zaal De Vries kennismaken met het cabaret gezelschap „De Molenwiek" uit Den Helder. En deze kennismaking is een alleszins bevredigende geweest. Onder leiding van de heer A. van Leeuwen werd een aardig programma afgewerkt. Jammer, dat de zaal maar matig was bezet: het gebodene was een volle zaal waard, temeer omdat voor een sympa thiek doel het Koningin Wilhelmina- fonds voor de Kankerbestrijding werd gewerkt. Zoals van cabaret mag worden ver wacht: zang, voordracht en muziek wisselden elkander af. Annie Mans handen wist met haar heldere stem steeds de aandacht van het publiek te winnen ondanks het feit, dat ze enigs zins was gehandicapt omdat ze niet geheel fit was. De vrolijke noot ont brak natuurlijk niet. Boersema was de man, die de lachspieren op proef stel de. „Jack and partner" vergastten de toeschouwers op enkele feilloos uitge voerde acrobatische nummers en voor een Indisch liedje dat natuurlijk niet op dit Helderse repertoire ont brak zorgden Mia Bromlewe en de heer Dusseldorp met gitaarbegeleiding. Het aardige non-stop-programma werd vlot afgewerkt, al duurde de pauze naar onze smaak wel iets tè lang. De heer B. Ouwerling, contactman van het Koningin Wilhelminafonds, opende en sloot de avond. Hij was ze ker de tolk van allen, toen hij het ge zelschap dankte voor de opvoering van deze cabaretrevue „Toon je van de prettige kant". De medewerkende heb ben dat ook inderdaad gedaan! Van komen en gaan In December vestigden zich in Cal lantsoog: Tjetze Jongsma uit Smallin- gerland naar Uitlandseweg 3 en Ar- noud Langeveld en gezin van Cocks- dorp naar Zeeweg 29. Vertrokken: An na H. de Wit naar Zijpe; Jitze H. Dijk stra naar Bolsward; Geertje W. Slot- Bakker naar Enkhuizen; Willem H. H. Hoogovenschaakiournooi De derde ronde van het Hoogoven- schaaktournooi heeft een spannend ver loop gehad, alhoewel weer drie van de vijf partijen in de hoofdgroep in remise zijn geëindigd. Alleen Enwe en Rellstab wisten te winnen, waardoor zij tweeën aan het hoofd van de ranglijst gaan. Dr. Euwe versloeg Kramer in een spannende partij, waarin de nationale kampioen, profiterend van tijdnood van Kramer, de zege wegsleepte. Rellstab overwon Bouwmeester, die reeds na 25 zetten zijn koning kon omleggen. Van Echeltinga weerde zich uitmuntend tegen de sterke Fuderer en wist een halve punt te veroveren. Kostic en Donner speelden een wilde partij, waar in geen van beiden er in slaagde de zege binnen te halen. Ook O'Kelly en Yanofsky speelden reniise, waardoor de stand werd: Dr. Euwe en Rellstab 2V4; Fuderer 2; O'Kelly, Yanofsky en Kostic IV»; Bouwmeester, Kramer en v. Scheltinga 1 en Donner punt. VEEMARKT TE ALKMAAR Opave van het aangevoerde op 14 Jan.: 6 paarden van 700—950, 120 vette koeien van 5001275, 4 graskalveren van 173 250, 50 nuchtere kalveren (slacht) van 40100 en 16 vette schapen van 100 145 per stuk; 186 varkens van 2,00—2,18 per kg. Historisch overzicht van de heer Wm. Mostert In de feestelijk versierde zaal van de heer S. Halfweeg is Zaterdagavond on der grote belangstelling der leden op een zeer toepasselijke wijze het 50-jarig jubileum der onderlinge vee- en paar- denverzekering „Helpt Elkander" ge vierd. De veehouders van Wieringen werd een feestavond aangeboden welke nog lang in dankbare herinneringen zal blijven voortleven. In zijn openingsrede ging de voorzit ter, de heer Wm. Mostert, terug tot het begin van 1900, toen de plannen voor oprichting van het veefonds door wij len de heren O. J. Bosker en M. Jb. Mosterd werden gesmeed. Op 8 Januari 1902 werd de oprichtingsvergadering gehouden, terwijl reeds een maand later de oprichtingsacte kon worden gepas seerd. Het bestuur van het fonds werd uit 2 directeuren en 8 commissarissen geformeerd. Als directeuren hadden zit ting Okko Bosker en M. Jb. Mostert. terwijl S. Koorn (voorzitter), S. P. de Vries, N. Kaan. M. Tiisen, S. S. Mulder, C. Kooiman. C. P. Kooij en P. Keijser als commissarissen werden aangesteld. Vijf jaar na de stichting trok de heer Mostert zich uit het bestuur terug. lachsalvo's waren niet van de lucht. Groothof en gezin naar Zaandam. Kracht van de landbouw; onderlinge samenwerking lil het kader van het winterprogram- ma van de afdeling Wieringen der Holl. Mij. van Landbouw heeft de heer P. Havinga, directeur van de Coöp. Vee- afzetvereniging te Rotterdam, gesproken over coöperatieve afzet van vee. In een algemene beschouwing over de afzet van vee en vlees gaf de heer Ha vinga te kennen, dat deze afhankelijk is van de integratie van West-Europa. De crisisjaren in de landbouw van 1930 werden geaccentueerd door de uitge putte Westeuropese landen welke de eigen landbouw beschermden. In de ja ren na de laatste wereldoorlog is de behoefte gevoeld aan de éénwording van de wereldmarkt. Nederland heeft zich beijverd deze integratie te verster ken. Hoewel in het begin resultaten hiervan werden verwacht, ziet men thans een kentering ten ongunste van dit plan. Duitsland heeft reeds laten blijken, dat Nederlandse landbouwpro ducten in zekere mate worden geweerd en Engeland heeft zich ten aanzien van de Nederlandse agrarische producten beperkingen opgelegd. Ook een der hoofdlanden der Benelux, België, ziet met vrees naar de Nederlandse land bouw; de import in dit land ondervindt derhalve moeilijkheden. Men blijft ijveren. De standorganisaties, alsook de coöpe raties blijven echter streven naar de éénwording van West-Europa op eco nomisch gebied. In een beschouwing omtrent de huidige economische toe stand komt steeds het conflict Korea naar voren. In het eerste halfjaar van 1950 maakte men zorgen over de grote voorraden (voedergranen en zuivelpro ducten) welke in Amerika lagen opge slagen. Het op de wereldmarkt brengen van deze producten zou een bedreiging hebben gevormd voor de prijzen. Het Koreaanse conflict veroorzaakte echter dat deze voorraden met het etiket „stra tegische voorraden" werden beplakt. Wanneer echter de vrede weer zal zijn teruggekeerd, zullen deze voorraden weer als overschotten de wereldmarkt bedreigen. T.b.c.-bestrijding. De ontwikkeling van de vleesmarkt heeft het afgelopen jaar weinig aan leiding gegeven tot klachten. Als ge volg van de export gaat de t.b.c.-be- strijding van vee een zeer grote, zo niet de voornaamste plaats innemen. De Nederlandse veehouder dient te beden ken, dat het buitenland steeds hogere eisen gaat stellen aan het t.b.c.-vrije product. De regering maakt het door het ver strekken van subsidies de veehouders mogelijk de reageerders af te stoten. De subsidies van rijkswege worden al leen bij afslachting van de reageerders verstrekt. Hiervan dient een bewijs te worden overlegd. Een nogal vrij groot percentage dezer bewijzen gaat bij de marktverkoop verloren. Door de coöpe ratie blijft de veehouder hiervoor ge vrijwaard. Via het abattoir worden deze runderen afgemaakt. In de kop van Noord-Holland werd de heer J. de Veer te Schagen als functionaris dezer coöperatie aangewezen. De coöperatie werkt samen met de Coöperatieve Vleescentrale, die een vijftal bacon- en vleesfabrieken exploi teert en momenteel 50% van de bacon- export verzorgt. Hierdoor is dus enigs zins een wijziging gekomen in de mono polie-positie van de particuliere con cerns wat betreft de vlees afzet (en ook gedeeltelijk van vleesconserven). Spreker besloot zijn inleiding met de wens dat de Nederlandse boer mede zeggenschap zal uitoefenen, hoe zijn producten worden verwerkt en geëx porteerd. De kracht van de landbouw ligt bij de landbouwers in de onderlinge samenwerking. De eerste moeilijkheden voor de jonge vereniging kwamen in 1908 toen bij een veehouder drie koeien door vergiftiging om het leven kwamen. In 1935 werd ook de veehouders in de Wieringermeer de gelegenheid gebo den om paarden in het Wieringer veefonds te laten inschrijven. In 1935 bedankte de heer S. Koorn, welke als oprichter drie en dertig jaar de voorzittersplaats bekleedde. Tot 1940 werd de »- functie door de heer S. Jac. Mulder vervuld. Nadien was de heer A. Keijser tot 1944 voorzitter. In 1942 ver loor Helpt Elkander een der stuwende krachten in de figuur van Okko Bosker. Ruim 40 jaren maakte de heer Bosker de ups en downs van deze vereniging mee. Ziin plaats werd door de heer Mt. Kooij Szn. ingenomen. Ook de heer C. Kooiman zag zich genoodzaakt af te treden. De heer Wm. Mostert besloot deze terugblik met een hoera aan te heffen voor de heren C. Jb. Bakker en Jac. Doves, welke resp. 40 en 45 jaren in het bestuur zitting hebben. Hierna speelden de plankeniers van Hinpolytushoef het passende blijspel van P. L. v. ProoijenBogaerds „De nieuwe veearts". De verschillende per sonen welke beurtelings door de vele verwikkelingen de aandacht op zich vestigden. Werden over het algemeen goed weer gegeven. De regie van dit bliispel was in handen van de heer J. Bosker Ozn. Zowel de stemmingsmuziek van het Bokobuibo ensemble tussen de ver schillende bedrijven als de dansmuziek o.l.v. Js. Bosker Jzn. verdienden alle lof. VERKIEZING NOTABELEN Bij een Zondagmorgen gehouden ver kiezing van notabelen der Ned. Herv. kerk te Hippolytushoef werd de beer O. Hoekstra gekozen. Deze stemming vond plaats ter voorziening in de vaca ture-N. Kaan. BURGERLIJKE STAND Geboren Klaas. z. van Sj. Kramer er A. Mars. Hiltje, d. van J. van Sloo- ten en M. Brouwer. VISSERIJ-BERICHT Op 12 Januari werd door veertig vaar tuigen aangevoerd: 2056 pond snoekbaars 0,84—0,86, ?50 pond rode baars 0,70—0,80 2090 pond blei 0.060,07 en 16 pond kar per 0,35; alles per pond. BESOMMINGEN IjMUIDEN De besommingen van Maandag zijn: trawlers IJM 20 f 16200, 71 f 10.300, 16 f 22.200; 2 trawlers met een gezamen lijke besomming van f 47.600; loggers: IJM 221 f 7760, 204 f 1860; RO 9 f 2700; SCH 107 f 4770; KW 50 f 2770, 22 f 6200, 83 f 4760, 24 f 3950, 28 f 1990, 162 f 5100, 44 f 3910. 124 f 4240. 59 f 5650, 84 f 3140, 16 f 3130, 168 f 6300; kotters: KW 53 f 1680; AM 16 f 4150. Gouden kegel bii zilveren feest Zondagmiddag heeft de kegelclub O.K.A. ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een druk bezochte receptie ge houden in het Wapen van Heemskerk, waar verschillende sprekers hun ge lukwensen kwamen aanbieden. De voor zitter van de Alkmaarse Kegelbond, de heer Van Diepen, sprak er zijn voldoe ning over uit, dat O.K.A. een kwart eeuw lang de steun is geweest van de plaatselijke kegelbond. In het bijzon der complimenteerde spreker de op richters van de jubilerende vereniging: de heren Van Spanje, Eickhoit en Kok, die zich zeer voor de kegelsport heb ben ingespannen. Namens de bond bood de heer Van Diepen een gouden kegel aan, waarom in clubverband zal worden gespeeld. Als voorzitter van de „Koekoek" her innerde de heer Van Diepen vervolgens aan de vele successen, die O.K.A. in diverse wedstrijden heeft behaald en hij noemde in dit verband het mooie resultaat, dat de heer Eickhoit bereik te tijdens het concours ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Amsterdamse Kegelbond. De heer Van Diepen sprak de wens uit, dat O.K A. nog vele successen zou boeken. Vele sprekers gaven vervolgens nog uiting aan hun sympathie voor de jubilerende kegelclub. De heer J. Brink bracht de felicitatie over van „Top", de heer W. Lagas sprak namens de wedstrijdcom missie, mevrouw Schermer namens „Ophouden wint", de heer Van Uitert namens „Alcmaria", mevrouw Piet uit naam van „Het rollend raadsel", de heer C. H. de Lange namens Z.E K.Z., de heer Q. Jonker als vertegenwoordi ger van de technische commissie, de heer A. Hekket namens „Onder ons" en de heer Snijders als afgevaardigde van de kegelopzetters O.Z.E.K.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5