Bezwaren tegen te van prof. Lieftinck grote macht De Provinciale Staten bespreken woningbeleid van Gedeputeerden AS PI RIN De eerste brieven uit Argentinië zijn op Urk aangekomen Diepgaandecritiek en grote waardering Crec/>'efbeperjc/' Alleen K. V.P en P.v.d.A. voor ontwerp UITVINDER VAN RADAR Y~ De oppositie waarschuwt Rudolf Mengelberg op 1 Februari zestig jaar E, Lewis leidt Europese productievergroting KRIJGT VIJF TON Londen dementeert de devaluatiegeruchten Lord Alexander zou defensie" krijgen Ministers van Raad van Europa in Maart bijeen Wordt briefporto straks twaalf cent? Een nieuw huis op bestelling Schipper Bakker werd gehuldigd HENK SCHIJVENAAR WERD NiET VERGETEN Op 6 April eregast in Antwerpen Spofford dient bij Truman ontslag in Er is nog geen sprake van KNVB-bekerwedstrijden Dr. W. Drees bezocht een vakbondsbureau Algemene beschouwingen te Haarlem begonnen De belangen van het platteland Voetbalvlegel tot een maand veroordeeld Storm over Scandinavië Zware strijd om Hao Binh (Van onze parlementaire redacteur) UIERMEDE had het afgelopen kunnen gijn- n! H1 ontwerp betreffende het b«'angstelli WOENSDAG 16 JANUARI 1952. ling voor het wets ontwerp betreffende het toerieht op het êrëdlet». daald. Wie stelt nog belang in een wedstrijd i»a 'S h,,t nulPunt waarvan de uitslag van te voren ontwerp ,.ij„ door en door bekend vaststaat? De argumenten voor en tegen het en de zaak is in de Tweede Kamer zo uitvoerir h. t meer over te zeggen valt". Mr. De Wilde va esproken> dat er geen nieuws middag in de Eerste Kamer met deze w oorden u'. PartiJ 0pende Dinsdag- king. Hij herinnerde daarmee aan de ranr v.„ f at over de eredietbeper- *an* Mken in de Tweede Ka »tond van te voren vast werven met de stemmers. en vast. dat het ook in de Fersi. ir 'weede K: -en van de fracties Het was echter het goed recht van de opposanten om hun waarschuwende stem te laten horen. Zij hebben uiter aard van dit recht gebruik gemaakt, daarbij als voornaamste bezwaar aan voerend, dat een grote macht in han den van de minister van Financiën gelegd wordt. Prof. Molenaar van de WD erkende wel, dat de macht, wat de credietbeperking betreft, eigenlijk bij de Nederlandse Bank ligt, maar sinds deze bank genationaliseerd is, is het toch weer prof. Lieftinck, die het voor het zeggen heeft. En zal deze steeds op de juiste wijze van zijn uit gebreide bevoegdheden gebruik ma ken? De heer Pollema (CH) zei het wat duidelijker: alle door de P. v. d. A. geuite beweringen van het tegendeel ten spijt, is dit wetsontwerp een staats-socialistisch ontwerp, waarmede wij de verkeerde kant opgaan. Onze fractie is er volkomen tegen, verklaar de hij- Deze afgevaardigde voerde tevens het ook door andere tegenstanders ge bezigde argument aan, dat de arbei ders de nadelen van de verminderde investeringen zullen ondervinden in de vorm van een verminderende werk gelegenheid en een vergrote werk loosheid. Onjuist beleid. De bewindsman heeft te veel schat kistpapier bij de Nederlandse Bank ondergebracht, betoogde prof. Mole naar. Daartegen heeft de fractie van de VVD vroeger meermalen gewaar schuwd. Nu zit prof. Lieftinck met de moeilijkheden en gaat hij als een soort monetaire verkeersagent optre den, waarbij hij nog wel de hulp van de Kamer vraagt. Prof. Molenaar is misschien tot veel bereid, maar tot deze assistentie liet hij zich toch niet overhalen. De heer Regout van de KVP was voorstander van het wetsontwerp en onderschreef de argumenten, die zijn partijgenoten in de Tweede Kamer voor de aanvaarding van het ontwerp hadden aangevoerd. Hij was van oor deel, dat op den duur een toezicht op het credietwezen, hoe kerngezond dit ook wezen mag, niet gemist kan wor den. Een tweede voorstander was de pas tot Eerste Kamerlid benoemde heer Van Tilburg van de P. v. d. A. Hij vatte zijn zienswijze samen in de eenvoudige stelling, dat een rege ling van de omloop der geldmiddelen van groot belang is voor het econo misch leven van het land en dat deze Op 1 Februari a.s. wordt Rudolf Men gelberg, directeur van het Concertge bouw te Amsterdam, zestig jaar. Hij zal dan tevens vijf en dertig jaar aan deze instelling en aan het Concertge bouworkest verbonden zijn. Er is een huldigingscommité gevormd, alsmede een erecomité. Op Zaterdag 2 Februari zal een 'eest- concert worden gegeven, hoofdzakelijk gewijd aan werken van de jubilaris. Voorts zullen op 30 Januari in een kamerconcert liederen van hem wor den gezongen. Het grote concert zal worden gedirigeerd door Rafael Kube- lik. een typische De Amerikaanse productiedeskundi- ge Edward Lewis zal de leiding heb ben bij de vergroting van dc Europese industriële productie door het bureau voor wederzijdse veiligheid te Parijs, Lewis is president geweest van de Colonial Radio Corporation te Buffa- lo, New York. •egeling van oudsher staatstaak geweest is. Het toezicht op het credietwezen is onderdeel van deze regeling, met na me in deze tijd en het had derhalve zijn instemming, dat aan de minister ter uitvoering van zijn taak bepaalde bevoegdheden worden verleend. De heer Van Santen (CPN) had wel- ïswaar geen goed woord over voor de regering, die zo volkomen onder Ame rikaanse curatele zou staan, maar acht- te zich aan zijn verantwoordelijkheid jegens de arbeidersklasse verplicht, het wetsontwerp niet af te wijzen. Prof. Lieftinck antwoordt Prof. Lieftinck begon zijn ant woord rede met de reeds elders in dit num mer afgedrukte mededeling aangaande de Nederlandse positie in de E.B.U. en vertelde verder, dat het wetsontwerp voortvloeit uit de reeds eerder aange nomen Bankwet, die immers een wet telijke regeling van het toezicht op het credietwezen in het uitzicht stelt. Spr. bestreed nadrukkelijk, dat het hier zou gaan om een stuk verkiezingsreclame dan wel om een voorstel, dat een be paalde politieke signatuur zou dragen. De urgentie van het ontwerp leek hem voort te vloeien uit de noodzaak, om de beschikking te hebben over een reeks voorzieningen vo&r het geval zich moeilijkheden zouden voordoen. Met de heer Pollema was de minister het eens, dat de tegenwaardegelden beter voor schuldaflossing konden wor den gebruikt. De besteding der gelden is echter krachtens verdragen geregeld, zodat we in dezen niet autonoom kun nen handelen. Overigens ijvert spr. al lang voor een gebruik der gelden over eenkomstig hun betekenis. Vandaag wordt het debat voortgezet. mer. Het zou ver als voor in de Laraissezaal te Den Haag zijn de besprekingen begonnen tussen een missie uij Indonesië en een Nederlandse interdepartementale commissie met betrekking tot de vaststelling van de status van Nieuw-Guinea. V.l.n.r.: mr. R. T. G. Djumhana (waarn. Hoge Commis saris van Indonesië in Nederland), prof. Supomo, mr. N. S. Blom en de heer L. Götzen. Een Britse koninklijke commissie heeft dezer dagen een bedrag van 50.000 pond (ruim 500.000 gulden) ge schonken aan Slr Robert Watson-IVatt, als beloning voor diens uitvinding van radar. De Britse pers heeft critiek op dit besluit geoefend in dien zin. dat men het bedrag, onvoldoende vindt. ..Vrij van belasting is het een groot bedrag, maar is het genoeg voor de uitvinding, welke er zoveel toe heeft bijgedragen om Engeland te redden van de Luft- waffe?", zo vraagt men zich af. Het Engelse ministerie van finan ciën heeft de voorspellingen, dat op de conferentie van de ministers van fi nanciën van het Britse gemenebest tot devaluatie van het Engelse pond be sloten zou worden „fantastisch en onverantwoordelijk" genoemd. Men streeft integendeel naar ver sterking van de positie van het pond. De Engelse regering is sterk gekant tegen devaluatie en ook tegen vrijla ting van de wisselkoers, waardoor het pond zichzelf zou kunnen devalueren. Als opvolger van Churchill In conservatieve politieke kringen in Londen acht men het vrijwel zeker, dat maarschalk Lord Alexander, thans gouverneur-generaal van Canada, Brits- minister van defensie zal worden. Deze functie wordt totnogtoe door Churchill waargenomen. Als lord zou Alexander echter niet het woord kunnen voeren in het Lagerhuis. Churchill zou dan in zijn plaats het huis van antwoord moeten dienen terzake van belangrij ke defensieaangelegenheden. De dertien ministers van buitenland se zaken van de Raad van Europa zul len waarschijnlijk van de derde tot de vijfde Maart bijeenkomen om de be spreking van gemeenschappelijke Europese problemen voort te zetten. Voorbesprekingen zullen reeds in de loop van Februari te Straatsburg door de plaatsvervangers worden gehouden. Ter ere van het 50-jarig jubileum der staatsmijnen in Mei van dit jaar zal een speciale postzegel worden uitgege ven. Het ontwerp van deze zegel is reeds gereed. Het vertoont o.m. een porto- waarde van 12 cent. Zolang nog geen officiële voorstellen zijn gedaan tot verhoging van de posttarieven mag hieruit evenwel nog niet worden ge concludeerd dat de normale briefport verhoogd zal worden van 10 tot 12 ct. Het is niet uitgesloten, dat zulks het geval zal zijn, zo werd .ons van PTT- zijde naar aanleiding van dit bericht uit Heerlen verzekerd, doch het ont werp is nog niet officieel geaccepteerd, zodat elke conclusie, die hieraan wordt vastgeknoopt, slechts een veronder stelling moet blijven. De op Oudejaarsavond in Argentinië aangekomen vissers hebben een brief naar hun vrienden op Urk gestuurd en de halve bevolking van het vissers plaatsje heeft het schrijven al bestu deerd. Maar welk een brief is dit dan ook! t Sjoerd Bakker, schipper van de O 340. was de eerste die in Mar del Plata aan wal stapte, zo las men. Zonder het te weten had hij zich verdienstelijk ge maakt door de haven van Teneriffe zonder loods binnen te lopen, omdat hij zieken aan boord had. Bakker werd toegesproken door de Belgische reder, de heer Iseghcm. Op de kade speelde een muziekcorps vrolijke liederen, ter verwelkoming van de Urkers en Belgen. Reeds de andere dag werd de eerste steen gelegd voor een nieuwe visconser- venfabriek, waar de door de Urkers te vangen vis verwerkt zal worden. Sjoerd Bakker schreef aan zijn vrouw, dat de Urkers. die hun gezin willen laten overkomen, verzekerd zijn van huisves ting. Er wordt direct een woning gebouwd! Sjoerd Bakker bewees onmid dellijk een man van de daad te zijn. „Kom maar met de boot, die op 14 April vertrekt", schreef hij aan zijn vrouw. En mevrouw Bakker zal dat natuurlijk i oen. Haar vier kinderen gaan ook mee. De ouders van een andere Urker beslo ten ook reeds naar Argentinië te ver trekken, nadat ze de opgetogen brieven van hun drie, reeds geëmigreerde, zoons hadden gelezen. Inmiddels onderzoekt men nog andere emigratie-mogelijkheden voor de Ur kers, met name naar een kustplaats in Zuid-Afrika. Eén Urker bevindt zich reeds in Zuid-Afrika. Hij oefent in de Walvischbaai de visserij uit. AGRARISCH CONGRES VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID De Partij van de Arbeid zal op 1 en 2 Februari in samenwerking met de sectie „agrarische vraagstukken" van de dr. Wiardi Beekman stichting haar jaarlijkse agrarische congres houden, ditmaal in gebouw „La Bordelaise" te Apeldoorn. £)AT onze linksback Henk Sch(j- venaar, die in de wedstrijd NederlandBelgie op 25 Novem ber zijn been brakniet door zijn tegenstanders wordt vergeten, blijkt uit een schrijven van dc Kon. Belgische voetbalbond, waar in de onfortuinlijke speler wordt uitgenodigd de eregast te zijn van de KBVB bij de op 6 April Ie Antwerpen te spelen wedstrijd en het daaropvolgend banket. De algemeen secretaris van de Belgische bond schrijft verder; „Ongetwijfeld heeft U de echo opgevangen van de sympathie, die onze voetballiefhebbers en gans onze sportieve bevolking U toedragen. Over talrijke kolom men hebben de dagbladen Uw lof gezongen en U om Uw tegenspoed beklaagd. Door de ambassadeur van Belgie te 's-Gravenhage wer den wij van Uw toestand op de hoogte gehouden. Ook de KNVB verzochten wij om nieuws. Men schreef ons, dat de vooruitzichten thans bevredigend zijn en dat hoogstwaarschijnlijk op het eind rnn de maand het zwaar gipsver band door een loopgips zal wor den vervangen. In die omstandig heden hopen wij U op 6 April in Antwerpen te ontmoeten.". Schoenmaker won internationale weltercompetitie door Stierke' Mmo te verslaan De finale van de internationale wel tercompetitie welke in de Haagse die rentuin werd gebokst, is gewonnen door onze landgenot Nico Schoenmaker. Hij versloeg de Belg „Stierke" Mino in tien ronden op punten. Een reddingscolonne ontdekte gis teren het ontzielde lichaam van -en Australische skiloper, die door een sneeuwlawine op de Hochzeigerberg in Tirol was bedolven. Men zet het on derzoekingswerk voort naar een twee de slachtoffer, een skiloopster, die te zamen met de Australiër en nog tien andere skiërs Zondag door dezelfde lawine werd overvallen. De andere leden van het gezelschap hadden zich zelf weten uit te graven. Mert heeft geen hoop meer, het meisje nog le vend te kunnen bergen. Naar wij vernemen hebben oe- sprekingen tussen het Nederlands Olympisch Comité, het Olympisch Sta dion en de KNAU er toe geleid, dat Bij zware kou el griep TAIIETTIN Alleen Aspirin is voorzien *an het Bayer- kruis, het symbool van vertrouwen. lAdvttrteiJiifc. mg. Med.) De plaatsvervangend vertegenwoor diger van de Verenigde Staten in de N.A.V.O., Charles Spofford, heeft zijn ontslag bij president Truman ingediend. In het desbetreffend schrijven verzoekt Spofford zodra na de bijeenkomst te Lissabon, de nieuwe organisatieregelin gen van kracht worden van zijn functie te worden ontheven. Bij het aanvaarden van zijn functie in 1950 had hij reeds de bedoeling om na anderhalf jaar in het particuliere leven terug te keren. Truman heeft de inwilliging van Sporffords verzoek afhankelijk gesteld van de spoed, waarmede de beslissin gen, waaraan alle twaalf leden van de N.A.V.O. moeten deelnemen, genomen worden. een Engelse en een Amerikaanse ath- letiekploeg zullen uitkomen op 3e Olympische revanche-wedstrijden, wel ke 10 Augustus ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het NOC en van de N.V. Mij. van Nederlands Sportpark in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden. Voor de Europese kampioenschap pen hardrijden, 2 en 7 Februari te Ostersund, zijn tot nu toe inschrij vingen ontvangen van de volgende landen: Italië, Nederland, Hongarije en Zweden (elk met volledige ploegen). Oostenrijk (drie rijders) en Groot Brittannie <2 rijders). Men verwacht dat de inschrijvingen van Noorwegen, Finland en Belgie Woensdag zullen binnen komen. Het is mogelijk dat ook te Tsjechoslowakije en Polen, en misschien Rusland, zich nog zullen op geven. Bram Charité. de Haagse ge- wichtheffer, heeft zijn training sedert enige tijd hervat. Met Verheyen, Stahlecker en Smcekens heeft hij een uitnodiging ontvangen aan de centra le bondstraining deel te nemen, welke op geregelde tijden in verschillende steden van ons land wordt gehouden. Voor het grote jaarlijkse golf- tournooi te San Diego (Californie) was ook een uitnodiging gezonden aan Joe Louis, de oud-wereldkampioen boksen. Thans is bekend gemaakt, dat Louis niet zal kunnen deelnemen aangezien de reglementen van de federatie van professional-golfers het deelnemen van kleurlingen aan tournooien, die onder auspiciën van deze federatie worden gehouden, verbieden. Het secretariaat van de KNVB ver zoekt ons te willen mededelen, dat het vaststaat dit seizoen bekerwedstrijden te laten spelen voor het Zaterdagvoet bal. Of dit seizoen wedstrijden voor de KNVB-beker zullen worden uitgeschre ven is nog niet bekend. Het bestuur van de KNVB zal zich over dit punt te zijner tijd nog beraden. Dr. W. Drecs heeft Dinsdag een be zoek gebracht aan het hoofdkantooi van de internationale vakvereniging van arbeiders in de dameskledingindus trie, één der krachtigste vakverenigin gen in Amerika. Minister-president Drees werd rondgeleid door de vooi- zitter van de vakvereniging, David Dubinsky. Hij bezocht de opleidings school voor stafpersoneel van de vak vereniging. Door Dubinsky weid een lunch aangeboden, waarop vei tegen woordigers van andere vakverenigin gen een overzicht gaven van het wei op vakverenigingsgebied. 's Middags woonde dp premier arbi trage-procedures bij in het permanen e hof van arbitrage van de New Yorkse kledingindustrie, 's Wonds sprak hij in de Nederlandse Club. (Van onze speciale verslaggever) rvE ALGEMENE beschouwingen rondom de provinciale begroting van Noord- Holland, die gisteren te Haarlem begonnen, hebben deze eerste dag geen vuurwerk opgeleverd. Practisch alle sprekers hebben het zwaartepunt van hun hetoog gelegd op het penibele woningprobleem. De fractie-voorzitter van de KVP, de neer Jac. Groen, begon daarmee en de heer Bouma (P.v.d.A.) roerde dit onderwerp aan als hekkesluiter van de eerste-ronde sprekers. Het verschil tussen de eerste en de laatste was slechts, dat de heer Groen geen waardering kon hebben voor het te dezer zake gevolgde beleid van Ged. Staten, en de heer Bouma slechts goede woorden wilde spreken over de koers die zijn partijgenote mej. Ribbius Peletier in deze moeilijke affaire had aangegeven. Noordhollandse platteland door ge boorte en vestiging met 2,06 toenam. Bij een provinciaal gemiddelde van 1,84 was dit cijfer voor Amsterdam slechts 1.13 pE heer Groen was van mening, dat Ged. Staten de reële bevolkingsaan was der gemeenten als grondslag dien den te nemen voor de vaststelling van het bouwvolume. Het huidige beleid is gericht op de te verwachten industriële vestiging. Dit plaatst de typische platte landsgemeenten nederzettingen ge heten in de M v T - in een ongunstige positie. En dit terwijl de cijfers van 1950 leren, dat de bevolking van het De heer Hooyschuur (KVP) kwam dit betoog van zijn fractievoorzitter nog versterken onder andere met het con crete feit, dat Uitgeest met een wacht lijst van 300 woningzoekenden eenzelfde bouwvolume kreeg toegewezen als Akersloot met een wachtlijst van slechts 20 woningzoekenden. Toch hebben Ged Staten slechts recht gedaan ingevolge de koers, die tot dit ogenblik gevolgd is. Ook andere problemen rond dit wo- ningbouwvraagstuk zijn uiteraard in het geding gekomen. Zo de ongunstige po sitie van de prov. overheid tegenover de particuliere N.V.'s, die gelden kunnen opnemen tegen een hoger percentage dan 4 en de vraag in hoeverre Prov. Staten invloed dienen te hebben op Je verdeling van het bouwvolume door Ged. Staten. De heer Gortzak (CPN) fulmineerde vanzelfsprekend tegen 't feit, dat de provinciale politiek is afgestemd op de landspolitiek, die op haar beurt weer is afgestemd op de Amerkaanse oorlogs politiek, om vervolgens de gevoelens van het college te peilen over de rege ringszaak betreffende hervatting van de verlening van voorschotten ten be hoeve van de z.g. woningwetbouw. Het beleid van Ged. Staten Mej. Ribbius Peletier heeft ten slotte de verschillende sprekers beantwoord. Het was Voor haar een gelegenheid om het beleid van Ged. Staten uiteen te zetten. Migratie heeft in Noord-Holland altijd een belangrijke rol gespeeld. Uit ver schillende delen van het land kwamen velen zich vooral in onze provincie vestigen. Dit is door omstandigheden wel iets minder geworden, maar nog steeds hebben de Zaanse industriële bedrijven en de Hoogovens een grote aantrekkingskracht. Behalve in de Zaan en in het gebied van de IJmond, vond vestiging plaats in het Gooi en in Kennemerland-Zuid. De cijfers van 19191938 leren, dat bevolkingsverlies genoteerd werd in de Kop van Noord holland, West-Friesland, Waterland, de Vechtstreek, Haarlemmermeer en ja zelfs in Amsterdam. De Hoofdcommis sie voor de Industrialisatie heeft gerap porteerd, dat de industrie zich moeilijk kan ontwikkelen door gebrek aan wo ningen, in het bijzonder voor leiding gevend personeel. In de memorie van Antwoord op het Wetsontwerp Indus trialisatie voor Friesland wordt ge zegd, dat gelijk met de industrialisa tie de migratie gestimuleerd moet wor den en daartoe dus het bouwen van woningen. Getracht wordt dus de mi gratie op gang te brengen. Er is ten behoeve van dit in een maatschappij levenskrachtige verschijnsel in deze provincie een bouwvolume van 500 wo ningen gereserveerd. Voor de verdeling van het totale bouwvolume is ingesteld een advies commissie. Er zijn drie gemeentelijke klassen. C-gemeenten waarvan de groei van de bestaansbron beperkt is; B-ge meenten waarvan de bestaansmogelijk heid groeit, maar niet in sterke mate Hier kan de migratie opgevangen wor den. A-gemeenten, die typische vesti gingsgemeenten zijn. Dank zij een pret tig contact met de gemeentebesturen is veel misverstand in het afgelopen jaar uit de weg geruimd kunnen worden. Morgen zullen de discussies voortge zet worden. De politierechter te Utrecht heeft een 26-jarige metselaar veroordeeld tot een maand ge-'angenisstraf, omdat hij na afloop van een voetbalwedstrijd de scheidsrechter, die hem uit het veld had gezonden, in de kleedkamer zoda nig had gestompt en geslagen, dat de man in bewusteloze toestand naar huis moest worden vervoerd. Op tal van plaatsen werd zware schade aangericht Een zware storm, die af en toe de af metingen van een orkaan aannam, heeft gisteren enkele plaatsen in Noorwegen en Zweden geteisterd. Het zwaarst werd het Zweedse plaatsje Uddevalla b(j Go- teborg getroffen. Er was practisch geen huis dat gespaard b cf. Ruiten sneuvelden, schoorstenen tul- melden naar beneden en zelfs hele da ken werden een prooi van de wind. Persoonlijke ongelukken deden zich evenwel niet voor. De bevolking (ruim 14000 zielen) werd uit naburige dorpen op alle mogelijke manieren geholpen. In de kleine Noorse haven Tvedestran maakte een houten woning een „lucht- r-'sje". De bewoners hadden onderdak gezocht bij buren. Zij zrgen hun huis over enkele andere huizen zweven ~n bij de opslagplaats van een fabriek neervallen. In Arendal gingen de hevi ge windstoten gepaard met zware slag regens. Het scheepvaartverkeer onder vond veel last van het noodweer. Kust- vissers zochten in allerijl de havens op. Verscheidene schepen liepen schade op toen zij de havens binnenvoeren. Naar van Franse zijde verluidt heeft het Franse leger op het ogenblik de strijd om Hao Binh, een stad op 60 km ten Zuidwesten van Tonkin, goed in de hand. Er worden echter elk ogenblik nieuwe aanvallen verwacht. Ook op enkele andere punten wordt tegen Viet-Minh-eenheden gestreden. Het schijnt, dat de communisten op het ogenblik hun gehele leger in de strijd werpen, teneinde een uitput tingsoorlog tegen de Fransen te voe ren. Overigens wordt dez° krachtsin spanning slechts tijdelijk mogelijk ge acht. daar de Viet-Mmi- voldoen de geoefende reserves hebben.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3